«.uit hooren hoe veel vleesch hy er wekelyks moest leveren en of er niet «ltyd van de beste hoedanigheyd gevraegd wierd; ondervraegt M. De Ghcest den brouwer en hy zal u zeggen dat hv er noyt bier geleverd heeft gelvk ik er over jaer geproefd heb en 't geen eerder voor peerdendrank dan voor menschendrank zou genomen worden; inet een woord, ondervroeg t MM. Goussart, Dommer, Pieier Versluvs enz. zy hebben er dikwils genoeg de potschyfkcns en dekselkens guen opheffen om te zien wat er gekookt was. Ook hebben zy wel ondervonden wal lekkere boter, wat zuyveie bloem, wat kostelyken ryst, wal smakelyke pataters, opgelegde snyboonen en andere mondbehoeften zy van de Maricolen hebben overgenomen als het "vrouwenhuys onder het hospiciebestuer gekomen isImmers, ik zelf heb daer verscheydene jaren verkeerd en zeer dikwils by myn zelveu gevrnegd hoe is 't mogelyk dat men voor 54centimen dit alles kan gevenHeeft het noyt volprezen en allereerbiedweerdigst order der Maricolen duer geldelyk-of aibeyds sacrificie aen geda -n, dit weet ik niet en toch daer wus het meester van, het had er aen niemand rekening over te geven. Wat er bovendien by te bemerken vult, is dat er Dog twee van de oude ormmeesters MM Van der Gucht en Van iloorebeke, aen 'tbesluer zyn, vraegt eens aen deze of de vrouwkens, nieilegcnslnende zy ten geialle waren van 32, alsdan minder of slechter hadden als nu dat zy nnuwelyks met 18 zyn Wy zyn voorop verzekerd dat die twee heeren geene monden genoeg zullen hebben om de handelwyie der Maricolen jegens de oude vrouwkeus te loven en ook geene woorden hard genoeg zullen hebben om de hatelyke, eerloozeen valsche uentygingen uwer samenspraek te schand- vlekkeu. Robespierkk*. Drndcrbodgv zyt in ïrw vuer, maer ik zou u eens willen vragen hoe gy dit alles zoo nauwkeurig weet De* Denoerbode. Ja, ik kon» er wat in, Kobespierken, inaer wacht nog een beetje, 'k zal u fleus nootjes te kraken geven waer gy zoo wel als uw broer de tanden zult op breken. Gy zoud geern weten hoe ik daer al achter geraek, wel vriendje, met d'informeerkazak kan ik alles achterhalen en u zelfs zeggen waer gy te Brussel gaet, wie gy daer raedpleegt, welke boeken er voor de pinne komen en nog meer andere zaken die gy peyst door weynigen gekend te zyn. Nu dit is de kwestie niet, komen wy op ons ondervteip terug. Om de liberalerskommissic over het jammerlyk uytsterven van het vrouwkeushuys te verschoonen, vertelt uwe samenspraek dat BOUO franks om een geheel jaer 30 vrouwkens te onderhouden en daerbv de jaerwedden der religieusen te betalen, niet vergenoegden en dot het op dier» voet niet konnende blyven voortgaen, de hospicenkommissie middel moest zoeken om er in te voorzien. Den middel dien de kommissie verkozen heeft, is het getal van 32 op 18 te brengen en deze dan rvkelyker als le voren te onderhouden. Want, zegt de samenspraek,'l is beter 20 oude arme menschen wel te doen en hunnen ongelnkkigen staet merkelyk te verzachten, dan er 30 redelyk SLl.CHT te doen enz. Dc bekentenis, Robespieiken, run het getal arme vrouwen zoo merkelyk te verminderen, is kostelyk, zy bevvyst 't geen vvv altyd gezegd hebben, dat de liberaters op niets anders uytzyn dan om alle liefdegestichten, waer den godsdienst heerscht, te vernietigen die kerels Lonnen niet verdragen dat zelfs de afgeleefde menschen in den godsdienst het overige hunner dagen doorbrengen, bet doet hun hertzeer als zy ergens cenen paternoster of een crucifixkeu zien, gelyk uw broer in 't vrouwkenshuys, by het zien van een fraey crucifix, zelfheeft laten blyken. Onder voorwendsel dan van tie oude vrouwkens heter te doen, verminderen zy 't getal en sinyten zy eene schnndige en hatelyke lastering naer 't hoofd van trcfTelyke en edelmoedige religieusen die aen forluyn, aen vermaken, aen gemak, aen weelde aen alles vaerwel gezegd hebben om zich gansch en geheel aen tie verbetering van hel ongelukkig lot des armen, kranke»» en hulpeloozen evemnensch te slagtofieren en voor slotsom, in plaets dut de arme vrouw kens nu beter dan te voren behandeld worden, is het juyst het tegenstrydige. Nu eten zy te veel boter, dan drinken zy te veel bier, dan wederom is 't brood te gauw op en zoo is 't altyd iets. De liberaterskommissie peysde dat de Maricollen gouden bergen achter d'oude vrouwen wonnen, zv kon dit kon dit veel beter koop dan voor 54 centimen gedaen krygen, dien nonnenwinkel moest zich op bare kap niet verryken, zy zou jaerlvks een paer duvst franks te boven steken en zoo zeeverde zy altyd voort, en met al dien dwazen rimram begon zy zelf het huvshouden te doen met zulk gevolg, dat zy bet persoimeel omtrent de helft moet verminderen en eene onuytvv ischbure schandvlek op haer bestuer werpt Robespierre*. Ja macr, de vrouwkens hebben nu beteren kost. De* De*derhode. Uberaterspraet voor den vaek maer kom aen, nis gy wilt, wy zullen de oude vrouwkens gaen ondervragen, en als er een is die zulks zegt 't zy direct of indirekt, ik zal heschaemd zyn en bekennen «lat de nonnekens bedriegsters zyn Robespierre*. Hel zou dan beter geweest hebben hid de commissie de zaken gelaten gelyk zy waren De* Dfndehbode. Wel zeker, want de ontrouw, den klooster- en godsdiensthaet hebben zich bier gelyk meest altyd bedrogen even als de gierigheyd dikwils de .wysheyd bedriegt Vervolg per nacslcn. Erwetegem, den 25 Mei 1853. Mynheer den opsteller van den Deixdek-bode. In vyf weken tyds is onze gemeente het tooneel geweest van twee ver rukkende volksfeesten. Hen 10 april vierden vvv, vol geestdrift, de meer derheid van onzen Welbeminden kroonprins en den 16 mei, de plegtige inhuldiging van den heer llyllersport, onzen nieuw benoemden Burge meester. De eerste dezer feesten is in uw blad van den 24 aptil zeer wel afgeniaeld geweest, hetgeen elkeen met een warin gevoel vui» dankbaer- hoid, jegens den schryver, gezien en vernomen heeft. Muer watnoni zou dien schryver, even als al onze andere geleerden, nu over ouze laetste feest stilzwygeud gebleven zyn Is het niet verwonderlyk dat men in onze gemeente met halve dozyuen schryveis en scbryfsters telt, welke zoo geerne een wooidje plagten te lossen en dal er hy deze omstandigheden niet éénen of niet ééne teekpn van leven geeft Al de inwooners van ilvwclegem hebben gewedieveid Cal juist niet, er waren eenige uitnemin gen, op alle jaermerkten zyn toch ezels) om de feest alle ntogelyke pracht et» luister by te zetten. Is het dan te veel dat wy bun openlaie dankzeg gingen en ongeveynsden lof toezwaeyën over tien moed en yver welke zy steeds ontploeijeu om te beantwoorden aen de weldaden welke ons. bel zy door besluit der Alvoorzienigheid of door de welwillendheid des Ronings, zoo mildadig wedervaren? Ik denk neen zelfs acht ik bet my tot eene pligt, in veronderstelling dat den schryver over onze voorlaetste feest tol de ui nemingen zou kunnen behooren, onze vlvtige medeburgers regt te doen niet openbaer Ie vertellen wat hun dankbaer en gevoelig bert te wege gehrngt heeft om Z. M. den Koning over dezen keus te bedanken en den heer li yl ter sport met zyn nieuw ambt geluk te wenschen. Zie bier den korten inhoud van dit fecstelyk onthael en inhulding. Den 4 dezer, in de dagbladeren, de benoeming van den heer livllersport vernomen hebbende, begon aldra, op verscheide vvyken der gemeente, iiet grof geschut te bulderen; en de inwooners liepen, vol geestdrift, eikan deren te gemoet om hun genoegen over dezen keus uit te drukken. Het geschut volherdde tot diep in den avond en wierd des anderemlugs om 4 ner hernonn u om den geheelen dag voortleduren. Vernomen hebbende dat den nieuwbenoemden Burgemeester den 16, voor den heerArrondisscnienls-kommissaris den vereischten eed inoest afleggen, kwam reeds van dags te vooren geheel de gemeente in beweging; en des agtermiddags werkte nte»i langs alle zyden aen praelbogen, jaer- schriften. zinspreuken enz enz. Van vroeg in den morgend had het kanon opgehouden zyue zegetoonen met dc olgetiieene geestdrift te vereenigen. Om 4 uer namiddag trokken de schepenen, gemeente Baedsleden en Secretaris, in eene weluitgedoste koets, huniieu nieuwen voorzitter te gemoe'. Kene uer later snelden talrykc ruyters, statig op hunne bries- schende diavers gezeten, in vollen ren naer de plaets waer den burge meester verwacht werd. Duizende nieuwsgierigen van omliggende tracht ten te vergeefs den stoet te volgen. De eerweerde heeren pastor en onder pastor, welke den nieuwverkoren burgemeester in de pustory vut» Godvterdegeu» gingen afwachten, sloten den optocht. Te Oombergen werd den pasbtedigden burgemeester afgewacht en.onder een daverend «u ae.ihoudend geroep van h're dr Burgemeester door den gemeente Band onthacld. Be orde, znmnustel en houding van den stoet; de plegtiglieden van den intrede, de gedurige afwisselingen van toegepaste aenspruken, geluk- vveuscliingen, eerewynen, gedichten, liederen, geroepen en handgeklap, der menigte, ovcrhverschl door de ontzettende losbersting der vuermonden op dry hoeken der gemeente te gelyk, laet zich met de pen niet afschil deren, zoo min als de beloovercnde gezigten welke de straten van doortocht met bare vercieiingen. zegebogen, opschriften, schitterende verlichting der huizen, enz. enz. opleverden. Ik kan sleehls zeggen dal de Lrwetegem- sclie lmidbouwers, in plegtige oiustandighcdeu voor uiemand moeten onderdoen. X Wy lezen in eene briefwisseling van de Palrie Zooliaest de budgciten zullen gestemd zyn, zal den wetgevenden zittyd gesloten worden: bel is zelfs waerschynelyk dal men tot den toekomenden zittyd zal uylstellen de diskusie der supplementaire kredieten gevraegd om de verkwistingen te betalen van liet geval len politiek, ten minsten voor wat dc verspillingen betreft die meest belwislbaer zyn. Hetgeen ik van reeds gekende onregelma tigheden vernomen liebbe, bewyst zonneklaer dat M. Rogier de wetgeving aenzag als een bureel van registratie der sommen die hel hem beliefde door de vensters te smylen. Als de diskussie geopend word, zy zal zoo stichtend zyn als die bctrekkelyk dc kredieten van een en twee millioen. De volkryke gemeente Wetleren komt een droevig verlies te ondergaen in den persoon van haren wel beminden herder, den zeer eerweerden beer Herremans, welken, na eene langdurige en pynelyke ziekte, op 25 dezer, in den Heer ontslapen is. Wylen Al. Herremans was cenen zeer voorzichtige», yverigen en geleerden priester, uytmuntenden predikant en zeer voortreffelyken pastor, bezield met eene zuyvere vaderlands-liefde, alle welke hoedanig heden gevoegd by andere lalryke deugden, hem by God en de menschen hoogst achtbner en beminnelyk maekleu, en zyn geheugen hoogst in zegening zullen bewaren. Al. De Schryver,controleur der conlribuliën le Aeist, is by koninglyk besluyl ontvanger benoemd le Lokeren kanton Antwerpen Er waren vóór de provinciale kieziug, in de verschillende bureelen, 571 kiezers. De volstrekte meerder- lieyd was 180. Al. Blondel onafhankelykcn kandidaet is gekozen mei 567 stemmen. Er heeft geeue worsteling tusschen de partyëu plaets gehad. kanton evergem.Al. Solvyus-Marleus, kandidaet der ou- afhangelyke konstitutionnele kiezers, is gisteren lot lid van den provincialen raed benoemd geweest. kanton audenaerdeDe exclusiveii hebben geene worsteling durven wagen. Al. Florcnl de BIceeker is benoemd lol provinci alen raedsbeer. Er waren 567 kiezers aenwezig. Al. Florent de Bleeckere heeft 550 stemmen bekomen. Er waren 6 briefkens zonder naem 5 briefkens zyn vernietigd, en 6 stemmen zyn aen andere persoonen gegeven. Alen schryft uyl St-Lauwreyns aen den Dendcrbode Voorleden zondag, om vier uren 's namiddags, nam alhier op eene nieuwe pcrche, geplaetst op den schoonen boomgaerd van de weduwe Sabot, herbergierster iu het Pannenhuyseene gaeyschie- liug met den handboog, acuvang. Dit edel spel, wiens oefenaren onder de maglige bescherming van Sl. Sebaslianus staen, vond buylengewoon byval, waerschynelyk om dat er sinds tien jaren, geenen pvl uyl de hoogte op St-Lauwreyn's grond was neergevallen. Onder het getal schutters, zoo jonge als oude, bemerkte men er onders'cheydene, in wier handen den boog slechts voor de eerste mael gevallen was, en die echter deden zien, dal zy by volherding, in weynigen tyd ouder de knaphandige boogschutters zouden mogen geteld worden. Onze toonkundige maelschappy, altoos bereyd, wanneer hel een zedelyk en ecrlyk vermaek geld, hel hare bv te dragen, om het zelve in volle mael te doen genieten, liet zich met ontvouwde vaen, op de schielplaels vinden, voerde er, onder de directie van haren meester den heer Walgraye, by gepaste lussclienruymie, verscheydene aengename muziekstukken uyl. Alen schryft uyl Esschenen by Antwerpen Eenen schrikkc- lyken brand heeft tusschen maendag en dynsdag nacht het huys en stal, bewoond door Cor. Cools, en toebehoorende aen Al. Van Pullegem in assche geleyd. De menschen zyn van alles beroofd, het vee is in kolen verbrand. Zy hebben hoegenaemd niets meer, en een geluk dal zy hun leven nog behouden hebben, want de bedstede waer zy siiepen, stond reeds in volle vlam als zy het gewaer wierden. De klevne kinderen stonden in hunne hemde kens te schreven. D' ouders liepen als dolzinnigen iu hel veld, zonder iels aen le hebben als gelyk zy uyl hunne bedstede gespron gen waren, liet was een herlverscheurend vertoog Alen kent de oorzaek dezer ramp niet. Wy le/.en in de Gazelle van Gccracdsbcrgen: Alen verwondert zich over den weynigen vlyt waermede de werkingen aen onzen spoorweg voortgezet worden. Noglans zaii de werklieden op den eersten Sinxendag gedwongen geweest er aen le arbcyden, anders wierden zy voor altyd afgedankt, hoewel niets de noodzakeiykheyd aeutüonl zulk eenen maetrcgel le nemen, en hel gebod Gods én der 11. Kerk op zulk eene verergerde wyze in een l.aloliek land te overtreden. Vele arbcydsliedeu in hun werk opgeschorst en moede van wagten zyn naer Vrankryk een bes aen gaen zoeken dat zy niet meer vinden konden. Dagelyks vertrekt eene zoo groole menigte van hier omstreeks, dat men reden heeft te vragen of er later wel armen genoeg zullen wezen, om de werken aen yzeren wegen en landbouw te kunnen voortzetten. In vele gemeenten heeft den sekretaris moeyte om de werk boekjes bv tyds le vullen, en de certificaten af te leveren. Alen zegt dat er reeds in Nederbrakel meer dan 600 persoonen verhuysd zyn, en in de omliggende gemeenten op dezelfde w yze toegaet. Uyl Viane gaen vele persoonen, zoo mannen als vrouwen naer de grenzen werken, waer zy, boven hetgeen zy den hal ven kost noemen, voor dagloon zestig centimen ontvangen. Alle acht of tien dagen komen eenige van hen naer huys hetgeen zy uoodig hebben halen, en hel gewonnen aen hun huysgeziu brengen. De arme laudclyke briefdragers die hel zoo lastig hebben, en voor welken wy rccd4 zoo dikwils dc stem verheven hebben, hebben nu toch eens de ncndacht van den minister der openbare werken gevestigd. Al. Van Iloorebeke die beloofd had hel lol dezer slaven want, de luudelyke briefdragers zyn slaven le verbe teren, komt nu een maelregcl le nemen, welken door den minister beschouwd word voor zeer helangryk, maer die slechts bclachelyk is. AVv laten hel raden aen onze laudgeuooten welken inaclregel den minister heeft iivlgedacht, en wy zyn verzekerd dal niemand hoegenaemd zal raden waerin dezen ma Tregel besluel. M. Van lloorbeke heeft goedgevonden eiken laudelyken brief drager met eene klcyue vork le wapenen De landelvke briefdragers zullen die vorkjes op hunnen weg moeten dragen, eu de kosten van die zonderlinge voorwerpen moeten betalen. Den minister zou heter gedaen hebben met de magere jacrwedde der ongelukkige landelvke briefdragers le ver meerderen, en hun 200 a 250 fr. 's jaers meer le betalen. Een landbouwkundig blad doet opmerken dal de landbou wers ongelvk hebben de kikvorschen en padden te vernielen, daer deze dieren groolcn dienst aen den landbouw bew vzen, door de aenzienlyke hoeveelheyd slekken die zy opvreten. Den eerw. P. Franqueville, provinliael dei Jesuileu iu België, i is naer Rooinen vertrokken, om aldaer de kiezing by te wonnen van eenen nieuwen geuerael in vervanging van wylen M. Roothaan, t Al. Van Gheluwe, bestuerder der Normale-school le Thou- rout, is geestelyken provincialen toeziener der lagere scholen van het bisdom Brugge benoemd, in de vervanging van M. den kano- nik Scherperecl, die tot de wecrdiglieyd van vikaris-geuerael Den plaetskoinmaudant van Brussel heeft bevel ontvangen om tegen maendag het pa leys der Herioglyke slraet, dat voor den liertog van Braband bestemd is, le doen onlruymen. Hel kabinet van topographic van kolonel Benard, de battery artillerie en het kleedings-materieel, die zich daer bevonden, zullen voorloopiglyk naer de ï$l-EIisabels-kazern overgaen. Zoodra die ontruyming zal volbragl wezen, zullen de werken van opschikking en ameublement eenen aenvang nemen en met vlughcyd worden voortgezet, ten eynde met de maend au gusty in gereed heyd le zyn. Alen verzekert dat de bouwelyks-onlwerpen des herlogs van Braband met de aerlsherlogin Alaria-llenrica-Anna van Oostenryk niet vrernd zyn aen de werken die in hel pa leys der Herioglyke stiael staen ondernomen te worden, ten eynde hel weerdig te maken om binnen een meer of minder aenslaende tydstip in ge reed heyd te wezen voor de ontvanging van onzen koninglyken prinsen van de jonge aerlsherlogin. Urcstaucr Zeiling zegt dal de aenslaende hertogin van Bra band een zeer minzame en buylengewooue schoone prinses is. Zv leefde voorgaendclyk lamelyk afgetrokken met de aerlsherlogin bare moeder ten paleyze van Au-Garten. Sints de aenwezigheyd te Weenen van koning Leopold en den belgischen kroonprins begeeft zy zich mecrinacls naer liet hof, en zy heeft de parade by gewoond tl ie ter re re der doorluchtige reyzigers is gehouden. \olgeiis tien wensch van keyzer Frans-Joseph zyn de leden der keyzerlyke familie in zoo groot getal le Weenen vereenigd ge weest als hei inaer mogelyk was" by gelegcntheyd der komst van koning Leopold. Den aeiTsherlog Joban, den voormaligen ryks- bestuerder, legt meermaels bezoeken af aen den koning der Bel gen, wiens wapenbroeder by was tydens den ouafhanklvkhevds- oorlog van 1812 a 1815. Ziet bier een portret van de aerlsherlogin Maria, dat men in eene correspondentie uyl Parys aentreftZy is van iniddel- matige gestalte, buren leest is zwierig, sierlyk en elegant. Zy is zeer blank van kleur haer hair is blond en fyn, bare oogen blauw, hare lippen rooskleurig, haer gelael open'; zy ziet er verstandig uyl, en dit is zy ook. Zy is% zeer minzaein en word in Ooslenrvk sterk bemind ter oorzakc barer goedberligbeyd. Zy heeft een schitterend ouderwys genoten, liet franscb spreekt zy als eene Paryzcnares. Zy ryd goed le peerd en is ervaren in bet bloem schilderen. Het hou wel yk zal tegen het eynde van October of hel. begin van november plaets hebben. De lyding vau bel bouwelyk des herlogs van Braband met de aiTsiierlogin van Oostenryk Maria Hendrika, is nu ollicieel, en beeft algemeene vreugd veróerzaekt. Alen zegt dat den koning eenen eygenhandigen brief aen AI. den minister van buylenlandscbe zaken beeft geschreven, om hem bet bouwelyk van den erfprins aen le kondigen. Men gelooft algemeenclyk dat den koning en den hertog van Braband, morgen zondag, den 29 dezer, te Brussel zullen terug zyn. Hunne wederkomst zal een opregle feest wezen. Den commu- nalcn raed in korps gaet den koning tegemoet, en zal hem geluk wenschen. De garde civick zal hem hulde bewyzen, en in den avond zal er eene algemeene verlichting plaets hebben. Alen bad aengekondigd dal eenen viervoudige» jubilé stond gevierd te worden op 6 july, in bet klooster der Zusters van Liefde, le Gend. In aenzien der moeyelykheden welke zouden voort- vloeyën uytde gelyktydige viering dezer feesten, zullen ze op vier afzouderlykc dagen plaets hebben, te welen den 25° verjaerdag der wyding van den heer kanonik De Decker, bestuerder van 't klooster, op 6 july; den 50u verjaerdag der instelling van bet klooster door den heer kanomek Triest, op 4 november; den 50° verjaerdag der geboorte van den beer kanonik De Decker, op den 11" derzeifde innend, en den jubilé van bel 50e jaer dal zuster Isabella is geprofest, in bel aenslaende jaer. Groole loebereydselen worden gemaekt voor de feest van den 6 july. Men verzekert ons, zegt de Emancipation, dal de milicianen van 1845, die nog niet afgedankt zyn, eu nog met hunne massa niet afgerekend hebben cersldaegs op die twee punten gaen vol- daen worden. Het schynl dat men zich met dal werk in de bu reelen van bet departement van oorlog bezig houd. Het is niet op den 21 aprilgelyk bel brugscli Burgerwelzijn heeft afgekondigd, dal de brugsche kermis dil faer zal gevierd worden maer, op den 21 augusiy. De engelsche standard zegt dat men hem uyt Roomen scbrvft dat deu paus bet werk van Mev. Beecher-Slowe, de hut van Onkel Tom, verboden beeft. Den Écho Univcrselvan 's Gravenhage, verzekert dal bet hollandscli gouvernement oflicielyk de katholyke bisschoppen er kend heeft die onlangs door Z. II. Pius IX benoemd zyn geworden. Volgens lyding uyt Kortryk, zou er grootelyks spraek zyn van de vaerd van Bossuyl le delven. De bediende der douanen wilden den 25 le Kortryk tusschen dc Aleenschepoorl en de gemeente Heule vier stukken katoen iu beslag nemen die zich op eene karre bevonden, welke geleyd wierd door den bode der gemeente Iseghem. Maer deren bietsten verzette er zich legen en er ontstond een gevegt in hel welk by eenen kap dwars over hel aengezigt bekwam. By is aengehouden en ter be schikking vau den prokureur des koniugs gesteld. -Zaterdag is er in hel gevang van Kortryk geleyd geweest zekere jonge persoone, oud 25 jaren, kantwerkster, te Rumbeke, ouder de aen klaging van vrywillyk het vuer gesleken le hebben in de hofstede gebruykt door Aledard Vanhecke. Zie bier wal wy diesaengaende vernomen hebben Den 18 dezer, om vier uren des morgeus ontstond den brand al agler bet buys aen de slaepkainer vau de dienslmeyd. Deze uyl haer bed springende, roept: Moord, hel brand 11! Alle de leden der familie, (bestaende nvt vyf kinderen, vader, moeder en eenen dienstbode), springen uyl huil bed, en verbaesten zieli om de vlam te dooveu, vruchteloos; alleetielyk kunnen zy eenige kleederen eu de koeybeesten redden. Hel huys, den koeyslai, de schuer en verdere aeiilrckkeu waren welligl in assche. De schade word berekent op 55(.0 a 4606 fr. Niels was verzekerd. Van den beginnen al'vermoedde men dat dit aen kwaedwil- ligheyd moest toegeschreven zyn, maer niemand kende den dader. Toen de reglerlyke overhevd vau die misdaed onderrigl was, hebben AIM. den prokureur des konings en den regter ter iuslruktie een onderzoek gaen doen te Rumbeke, en voor aireede zy de gemeente verlaten hadden zyn zy konncn vast stellen, ja zelfs door hare eygene beluvgeuis, dat bovengemelde de pleegster van die misdaed is. Dil is nu de vierde vrouwspersoon die, wegens vrywillige brandstigting, in ons gevang zit, sedert vier maendeu. Lenen brand, die de kerk te Polyuckliove beeft verslonden, moet toegeschreven worden aen eenige brandende kolen we'lke nvt bel wierookvat waren gevallen, eu zyn blyven veynzeu. Het was negen uren van den avond, als ine» de vlammen is gewaer geworden. Alle blussching wierd onmogelyk. De UIL vaten en de schilderyen van d«*u kruysweg alleen zyn gered. Van de keik zyn de vier muren blyven staen. - Er zou spraek zyn van hel bouwen le Liverpool van eenen stoomboot, dieoUOO peerden kracht zou hebben eu waermede men in 48 uren naer Amerika zou varen. Die lyding is zoo wonderbaer. dal men ze voor eene kwakkel beschouwd.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3