ZONDAG 10 JULY 1853. ZEVENDEN JAERGANG. - W 357. De oogeluks-vogels. Welke is dan de oorzaek Zullen zy iets konnen? Eu wy, wat moeten wy doen AELST, DEiv 9 July 1855. Wech met de Kathohjken l DE VRYHEYD VZEBE» WEG. Sialic Aclsl. VERTREKUREN VAN DEN 9 JUNY 1835. 1° Ten 5 uren 45 min. 'smorg. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen, St.-Truyën, Hasselt. 2° Te.nl uren 30 minuien (les morgens, naer Dendermoude, Gcnd, Kortryk, Moescron, Doornyk, Ryssel, Calais. 3» Ten 11 uren 30 minuten des morgens naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren namiddag naer Deudeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truyën. Hasselt, Aken. 5° Ten 5 uren 30 minuten namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 6° Ten 6 uren 30 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen. 7° Ten 8 uren 30 minuten des avonds, naeY Dendermonde en Gend. CWÜUE MJL'M. Wan Dendermonde naer iclst. 1° Ten 5 uren 's morgens. 2° Ten 6 uren 25 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 10 minuten 'smorgens. 4° Ten 12 uren 's middags.5° Ten 2 uren 40 minuten namiddag. 0° Ten 6 uren 's avonds.7° Ten 7 uren 's avonds. Zullen te Gvsegem stillesluen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 5 uren 45 minuten 's morgeus, ten 7 uren 30 minuten 's morgens, teu lt uren 30 min. \oor middag en ten 2 uren namiddag. Van DENDER310NDF ten fi uren 25 minuten 's morgens, ten 8 uren 10 minuten 's morgeus, ten 2 uren 40 ininujen namiddag en ten 7 uren des avonds. Voor alle rigtingen moot men te Dendermonde van konvov veranderen. Dit blad verscbynl des Zaterdags in den namiddag onder dedagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien derannoncen op 20 centime» den drukregel. DEN DENDERBODE Als men zekere soort van menschen aen den politieken gezigteyndcr ziet verschynen, dan mag men verzekerd zyn dat er schokkingen in 't land voorbereyd worden. Terwyl het kopstuk onzer woelmannen, den aenvoerder onzer politieke heetekoppen, die niet gerust slapen als 't land in vrede is, terwyl den fameusen moortel-Broeder by zvne vrienden, de kinderen van Mazzini was, waren wy in vrede, wy genoten min of meer de rust die de verkwis- tings- en partypolitiek van 12 Augusty ons had ontnomen. Hy is weergekeerd, maer God weet met welke onder richtingen, met welke Carbonarische of francmaconsehe raedgevingenDoch seffens by zyne terugkomst, heeft er eene openbare manifestatie plaets; die wederkomst beeft tot voorwendsel gediend aen nieuwe woelingen; het land was te gerust, den duyvel der francmaconsehe tweedragt lag te sterk geboeyd, dien boozen geest moest ontketend worden om de natie te plagen. Het was echter dit mael op het stadhuys van Brussel niet dat de logiemannen zich moesten vereenigen, 't was te Luyk dat de byeenrasping der moortelbroers moest plaets hebben. Men zegt dat er over de dry honderd logiegasten van alle streken des ryks benevens een aental vremdelingen byeengetrommeld zyn geweest, onder voorwendsel van een banket aen bunnen Broeder en meester te geven het getal is niet fameus, maer 't is groot genoeg 0111 kwaed te doen en 't land te ontrustenMen heeft zeer verwonderd geweest dat den gouverneur der provincie, den ambtenaer des Konings dit Balthasarsfeest heeft bygewoond. Dien man zal zich mogen vleyën in eene fanatieke Carbonari-maconische huldebewy- zing tegenwoordig geweest te zyn, waer den portierszoon eener logie den koning Leopold achter zynen triomphwagen zag komen'T is zeer fraey voor eenen rykbetaelden butgetvr'eter, maer wy verbeugen ons dat men zulke slechte voorbeelden onder de liberators alleen aentreft Deze politieke beweging moet haer inzigt hebben; 't is niet omdat M. Frère uyt Piemont is teruggekeerd dat al dien bombast en toestel gemaekt worden, 't is voor die wederkomst niet dat de Indépendance, den Observateur en al dc betaelde knoeygazetjes van dit banket eene politieke gebeurtenis maken eene gebeurtenis die Belgiën moet redden met liet onder het liatelyk en schandig dwangjuk van Frère en Rogier terug te brengen Wy durven deze vraeg, hoe vermeten zy ook sehyne, zonder aerzelen oplossen met. te zeggen dat deze algemeene krachtinspanning voor oorzaek heeft de verkwyning van het libcralismus, van het franemaconnjsmus, van het soeia- iismus, 't is omdat die dry ineengesmolten secten door eene doodelyke teering acngedaen zyn, 't is omdat een gapend graf haer dreygt in te slokken dat men eene laetste wan hopige pooging aenwend 0111 de laetste middelen te ge- bruykenAd de twistzieke en ontevredene der geheyme genootschappen zyn te samen getrommeld geweest om dit revolutionnair Concilie bv te woonen; al de secten zyn het eens over de grondleer, want haer bestaen is in perykel. Voortaen zal men dc doctrinarissen geen schisma meer zien maken tegen de republikeinende republikanen zullen tegen de socialisten niet meer te velde trekken om dat den voort gang niet vooruyt willDen drukker van Hoey, meester Lebeau, heeft, in volle consistorie, den kus van vrede en verzoening gegeven aen den portiers-zoon Welke teerdere omhelzingWelke zoete terugkomst Het kopstuk der doctrinarissen heeft den broeder-kus acn het kopstuk der socialisten gegeven.... Hoe groot moet die regtzinnigheyd geweest hebben tusschen die twee partyhoofden.... Hoe aengenaem moet hei geweest zyn die twee aenvoerders eikanderen te zien omhelzen niettegenstaende zy zich onder ling in den grond verfoeyën.... Maer is dit te verwonderen? Voorzeker neen Den Hoogmoed, de Heerschzucht, den kwaden Genie van woelgeestery en de Vrees van te vallen zyn lot alles bekwaera, de schriftuer leert ons dat Uerodes en Pilatus op eenen dag vrienden geworden zynElkeen kent de oorzaek en do gevolgen van die verzoening. Hier kennen wy wel de oorzaek, maer voor wat de gevolgen betreft, hiertegen zullen wy op onze hoede zyn.... Belgen, past op Men laet in 't publiek de namen niet kennen van de mannen die aende luyksche braspartv deel genomen hebben, nogtans is liet genoeg geweten dat de demaijogie, 't katsismus, liet socialismus en liet liberalen [rananaconnismus uldaer vertegenwoordigd waren. Zonder de bytreding, zonder de samensmelting van alle die machten is het onmogelyk ecnige beweeging uyt te werken wy zyn verzekerd dat liet kopstuk der doctrinarissen met veel genoegen zal ge zien hebben dat alle elementen van woeling op den rendez-vous waren en zieli de hand gaven 0111 te samen tegen de rust te werken. 'T is Deze samenkomst, den tweeden akt der komedie van het liberalers-kongres van 18-iti, die de waerschouwing moet geven aen de conser- vateurs, aen dc vaderlandsvrienden en zelfs aen dc politie... Niet dat een handvol opraspelingen in slaet zyn onze nationaiiteyt in den grond booren, kerels gelyk eenen Frère en Kogicr zyn gekend, maer de voorzigtigheyd leert ons, principiis obsia, bestryd het kwaed in zvn beginsel, eu gy zult voor geene gevolgen te vreezen hebben. Wat wy moeten deen, wy constitutiomiele dagblad- schryvers, is 't geen wy reeds sedert lang gedaen hebben, te wetenkloekmoedig, zonder vaer of vrees tegen de intrignen, tegen de onderaerdsehe kuypervën, tegen de geweldige openbare of geheyme dwangmiddelen dier ver- derflykc secten te velde trekken, die gasten ontmaskeren en bun den grond voet voor voet, duym voor duyin be twisten, bun vlak in 't gezigt zien, hun stoutmoedigheid voor stoutmoediglieyd toonen, geweld voor geweld En gy, vreedzame burgers, wat moet gy doen, of eerder wat moet gy met ons doen Ons ondersteunen, ons bytreden ons aenmoedigen, en ons tot geene grief rekenen indien wy somlyds wat erg of wat geweldig zyn gy moet weten dat het uyt geene leute is dat wy ons blootstellen aen vervolgingen, acn -lasteringen, acn geweldenaryën, 'tis 't welzyn .van godsdienst en vaderland, 't is het behoud van grondwet en koningdom die ons aensporen 0111 tegen de allesverdervende kiubs- en francmaconspolitiek op te staen met dergelyk volkje dat boosaerdig is van aerd en inzigt, valt niet zacht te handelen of het word te stout, het peyst dat wy bevreesd zyn, en 't laet den vollen zwier aen zyne buytensporige en tooinelooze razerny 'T is door de misplaelstc bedaerdheyd der goede, 't is door de al te groote lydzaemlievd der brave menschen dat de slechte den kop omhoog steken en stoutmoedig genoeg zyn 0111 te poogen den ondergang van godsdienst en vader land te bewerken... Men versla het wel, impunitus peccandi illecebra.de ongestraftheyd is een aenloksel lot de boosheyd, 't is te zeggen Wilde de onafbanglyke drukpers allyd zwygen, allyd gematigd zyn, altyd gematigd blyven, altyd toegeven, altyd alles blyven verdragen, noyt geene mis- bruyken aenranden of dezelve flauwhertiglyk bevechten, men zou welhaest de gedrochtelykste wetten zien verschy nen endeduerbaerste vryheden verdwynen. In Holland beeft men er op dit oogenblik al wederom een bewys van den eed, dien onzedelyken en onregtveerdigen maetregel, dien kwelduyvel der gewetens, die oorzaek van scheuringen en opstand, word als eene wet voorgedragen, terwyl de zoo kostelyke vi vheyd van godsdienst door die zelfde wi t, met eenen enkelen pennentrek, uyt de constitutie word ge schrapt Wy zullen dan godsdienst- en vaderlandsliefde genoeg hebben 0111, met het zwoerd der waerheyd in de vuyst, die lafhertige klübspolitiek le bevechten, 0111 derzelveir aen- hangers met hunne inzigten en plannen te ontmaskeren en te verydelen. Wy zien en weten wat die gasten willen, wy, errinneren ons nog dat al wat schurftig, volksverleydend en slecht uyt andere landen verbannen wierd, bier, door onze klubistcn, met opene armen, ontliaeld* wierd Zyn wy aen den dolzinnigen aenslag van Risquons-Tout ontsnapt, wy hebben liet te danken met aen de ministers van dien tyd, maer wel aen den achtbaren baron llodv, bestuerder der algemeene politie 't is dien waekzamen en hoogst def'tigen nmgistraet die liet socialistisch komplot ontdekt en in zyn begin versmacht beeftHeeft hy van de klubsministers de schandigsle ondankbaerheyd voor be looning ontvangen, het land is daer 0111 hem êer.e welge meende eu schitterende hulde te bewyzen. Dit feyt zegt al wederom meer dan wy in tien artikels zouden konnen sc'nryven. Wy staken voor lieden dit artikel want het zou ons ie verre leyden, wy zullen er dus op terugkeeren. Men ziet en ondervind dagelyks hoe onvoorzigtiglyk du libcraters-francmaconsbladen hunne neygingen in 't licht brengen. 'T is voornainelyk de vremdelings-Independance van liogier-Frère die er 'I bewys van oplevert. Dit blad juyehte over eenige dagen toe aen de maetrcgels van calvinistische onverdraeg/.aemheyd die 't Hollandsch gouvei-nement legen de kalholykcn uytvoerde. Heden verheft dit zelfde blad lot aen de wolken de verdraeg- zaemlieyd van bet Japonsch gouvernement. Die goddelooze en verslaefde gazette poogt met in eenen artikel te bewy zen dat de Japonczen liet verdraegzaemste en 't verlichtste volk der aerde zyn, en dat zy met de Europeanen en bvzondcrlyk de katolyken uyt Japoniën te verdry ven, wedei- staen hebben aen eene soort van inval van Barbaren Vooraleer de Hollanders in 't inwendige van Japoniën mogen gaen, moeten zy het beeld van den gekruysten Ghristlis mei de voeten trappelen welnu 't is juyst dil volk waervoor de Indépendance meest genegenliévd en bewondering toont. Dit is niet le verwonderen, dit Uogiersblad is zeer consequent met zich/elven, want juyst wat de Indépendance in het Japonsch gouvernement bewondert, dit heeft zy in 't gouver nement van Frère-Rogier hardnekkiglyk verdedigdDe klübspolitiek van Frère-Rogier en consoorlen was ook van alles wat katholyk was uyt alle ambten te.sluyten, te kwellen en te plagen.... Maer waer is dit ministerie er meê gekomen Het is onder 's lands verachting bezweken, docli liet heeft ons een zoo ongelukkig en slecht slerfhuys achter gelaten, dat de Belgen alle zouden bereyd zyn den sleutel op 't graf te leggen. liet Verbond van Aclst vertelde zaterdag in zyn hoofd artikel dat de klerikale party vroeg of laet door de vryheyd voor eeuwig in den grond zal geholpen wordenIndien dees gezegde den stempel niet droeg van de volslagenste uytzinnigheyd of van de grootste domlieyd, wy zouden er 23 Nrs vol op scliryven; maer nu zullen wy ons bepalen aen bet klubsbtód te antwoorden dat liet juyst de vryheyd is die aen de klerikale party voordeelig is. Konfrater, verstaët bet wel, als deze party wilt, dan is het ryk van 't liberaters- dom, 't ryk der francmagons, 't ryk der volksverdrukkers en zedebedervers voor eeuwig uyt; gy moogt al doen wat gy wilt, al riept gy geheel d'hclfe 't uwer hulp, 'tzal nog vruchteloos zyn, gy zult langs 0111 dieper zinken, uwe ramp zalige denkbeelden zullen smilten gelyk de sneeuw voor de zon, de verachting der 9/io zal zoodanig op uwe party drukken, dat derzelver aenhangers zoo zeldzaem zullen worden als 'l goud by eenen bedelaerEn wat moet de zoo gezegde klerikale party daertoe doen Niets anders dan de ware vryheyd, de treffelyke vryheyd gansch en geheel aenkleven, de zelve zoo veel mogelyk uytbreyden en begunstigen Daer liet \rerboiul onder andere vryheden de vryheyd van 't onderwys uytkiest, zullen wy aen 't bladje zeggen dat het juyst deze vryheyd is die meest geschikt is 0111 zvne party voor eeuwig te begraven. .Maer wy verstaen niet "dat de iiberatei's dc vryheyd van onderwys voor zich alieen hebben, wy verstaen niet dat bet hun toegelaten zv niet volle grepen uyt de stadskas le pakken om scholen van verderf, vcrlevding en goddelooshevd te stichten en dit wel ten nadeele der ware vryheyd van onderwys. Wy komen er niet tegen dat de liberalers-francmagons in elke stad of gemeente, in elke vlek of geliachté 7.00 veel scholen openen als zy willen; wy komen or niet tegen dat zy in limine scholen Heydenen, Turken, Joden, Ketters, Schismatieken, Francmacons en al die in den geastelyken ban zyn als meesters aenstellen; wy komen er niet tegen dat zy er alles loeien wat zy willen, wel te verstaen als dit allemael ge schied met liberaal geld, met hunne eygene penningen, als men de katliolyken voor die scholen geen geld afperst en hun niet dwingt legen wil en dank, tegen geweten en over- tuyging, hunne kinderen naer die scholen te zenden De katholyken of, gelyk gy wilt, de klerikalen, zullen van den Staet noch duyt noch spelde vragen voor hunne sefto-

De Denderbode | 1853 | | pagina 1