MEUBELS EN HUISKATHEYLEN Beestialen en Landbouwgereedschappen, RECEPT TEGEN DE OPZWELLING DER BEESTEN. ZWITSERLAND. GEBOORTEN j Vrouw™ 6 j 12 OVERLEDENEN. Hotel de la Bourse d'Amsterdam. OMNIBUS EXTBAIT. Merkweerdige verkooping TE MARCKE-KERKHEM (BY AUDENAERDE.) Het hof van appel van Gend heeft den genaeraden Bogaert, opsteller of uytgcver van den Impartialeen liberael blad van Brugge, verwezen lot i5 duyzend franks schade en intresten te betalen aen M. Jonckheere voor lastering. Hel hof van Brugge had slechts 10 duyzend franks loegeslaen. Er zyn wel voor 10 duyzend fr. kosten. Den Vaderlander ons verslag overnemende van de pleglige onthaling die onzen achtbaren bisschop te Geeraerdsbergen ont moet heeft, zegt Wy zullen hier nog byvoegen, dat in elke commune den bisschop met even veel eer en achting word onthaeld. Op verscheyde gemeenten der dekeny van Geeraerdsbergen, is Mgr. Delebecquc het H. Sakrament des Vormsels gaen toedienen, en alom is de reys van Z. Hoogw. eenen zegevierenden optogt geweest, en op elke plaels wedyverde men om Z. Hoogw. op hel pragtigste te te onthalen. Zaterdag avond was den bisschop te Geeraerdsbergen terug, en is den zondag in die stad gebleven. Geeraerdsbergen heeft dien dag de eerste eer en de eerste gunst verworven, van in die stad de pauzelyke benedictie te zien gege- gegeven worden. Men weet dat Mgr. van Z. H. de iüagt heeft ont vangen om tydens een jaer den pauzelyken zegen te mogen geven, en voorleden zondag heeft Z. Hoogw. voor de Geeraerdsbergenaers van die magl voor de eerste mael gebruyk gemaekt. Maer de tyding hier van was door geheel de dekeny, en nog verder versprcyd, en elkeen wilde by het geven van die pauzelyke benedictie aenwezig zvn, eu de vereyschten volbrengen om de gunsten die aen dezen zégen gehecht zyn, deelachtig te worden. Alom wierden de biecht stoelen tot laet iu den avond als bestormd, en van 6, 7 en 8 uren verre was men naer Geeraerdsbergen gekomen, om die gods dienstige plegtigheyd by te woonen. Men begrypt ligtelyk dat de kerk iwinligmael te kleyn was om de toegesnelde geloovigen te bevatten. Het is buyten de kerk dat Z. Hoogw. de pauzelyke benedictie, van op het hoogste der trappen heeft gegeven. Nog nooyt van raenschens geheugen had men zoo veel volk'te Geeraerdsbergen vereenigd gezien, en men kan zich geen denkbeeld vormen van het gezigt welk die geknielde en in godsdienstige stilzwygendheyd gezonkene menigte opleverde, als den bisschop de pauzelyke benedictie aen die duyzenden gaf. Men moet die plegtigheyd hebben bygewoond, om zich een denkbeeld der zeiver sialigheyd en indruk te konnen vormen. Maendag heeft Z. Hoogw. den bisschop de kerk te Ste-Maria- Lierde gewyd, en is op die parochie, welke M. Sleeman tol pastor heeft, op eenc pragtige eu luysterlyke wyze onthaeld. Nog tydens geheel deze week, zal Mgr. in de dekeny van Gee raerdsbergen blyven, om op de verschillige gemeenten het II. Vormsel aen de eerste commnnicanten toe te dienen. Z. M. den koning Leopold heeft meermalen bewezen, dat hv de hooge verdiensten van den vlaemschen romanschrvver Hendrik Conscience wist te waerderen. Reeds noemde hy hem, in vroeger jaren, ridder zyner orde; hy schonk hem den titel van feeraer zyner zoonen enz. enz. bewyzen, welke doen zien, dat den Koning persoonelyk den vlaemschen letterkundigen hoogachtte. Donderdag is die blyk nog reglslreekscher in het daglicht ge komen, door dat Z. M. den verinaerden schryver eenen pragtigen gouden ring met zyn naemcyffer, heeft gezonden, vergezeld van eenen allervleyendsten brief. Het naemcyifer, met de kroon, is geplaetst op eenen kostbaren blauwen steea (lapus lazulien bezet met vier-en-twintig diamanten steentjes; rondom dezelve zyn veertien diamanten, van eene aenzienelyke grootte, geplaetst. Zulke geschenken van wege den koning, zyn des te schooner, omdat zy dóen zien, dat Z. M. de verdiensten van den schryver van den Leeuw van Vlacnderen en den Bocrenkryg, niet eens, maer herhaclde malen, en op eene innige manier, erkent. Deze erkenning spreyd tevens luystcr over de geheele vlaemsche letter kunde, welke hierdoor, onmisbaer, op een hooger standpunt van aenzien geplaetst word. Wy melden die ouderscheyding, den befaemden schryver ten deele gevallen, met eene ware voldoening, en wy zyn zeker, dat het vlaemsch publick met ons, in dezelve deelen zal. Den prys van het brood van eerste hoedanigheyd te Parys, is van 35 centimcn den kilqgr. Te Gend kost eenen kilogr. gebiiy- deld brood 44 centimen. Het tacl-en letterkundige kongres welk dit jaer te Utrecht moest gehouden worden, is uytgesteld. De rede dezer uytstelling is, dal men te veel gisting onder de gemoederen in Holland ziel onstaen,en men voor religie oorlog bevreesd is. Men weel dat men in Belgiên katholyk is, en de onverdraegzame dominés vreezen dat de Roomschen in Holland eenigen onderstand by de belgische geleerde mogt ontmoeten. Men leest in de Presse By besluyt van 13 mey, heeft den minister van politie aen Eugene Sue, die thans in Savoeyën ver- blyft, verboden iu Vrankryk te komen. Vrydag heeft de tweede kamer van Holland eene koninglyke boodschap ontvangen, by welke gevoegd was een ontwerp van wet by welk alle de eerediensten, en de uytoelfening der zelve, onder de werkzaemheyd van het gouvernement gesteld worden. Dit ontwerp van wel is naer de sektien gezonden, en zal dezer dagen overwogen en onderzocht worden Het ontwerp van wet welk aen de tweede kamer der staten- generacl is aengeboden, betrekkelyk de uytoeffening der ecredien- sten, wier volkomene vryheyd in de grondwet gewaerborgd is, heeft alom droevigen indruk verwekt, liet is nu klaer te zien, dat hel ontwerp enkelyk tegen de kalholyken gcrigt is en slechts tot doel heeft de roomschen te vervolgen. Den minister der eeredienslen, M. Lightenvelt, is eergis teren met eene bezondere zending naer Roomen vertrokken. Hol land zal nu twee gevolmagtigden te Roomen hebben. Men is over die afreys verwonderd, omdat men juyst op den zelve» oogenblik, een ontwerp tegen de kalholyken gèrigt, gaet voordragen. Als het gonvernement regtzinniglyk met Roomen wilde handelen, dan behoorde hel dit ontwerp van wet niet voor te dragen. Een geheel duytsch dorp op den Moesel, het dorp Moriz- heim, is naer Amerika vertrokken. Niet eenen bewooner is ge bleven. Het spacnsch gouvernement begint zich nu ook met de kwestie van de Heylige zaken te bemoeyen, en beweert ook regt lol privilegiën te hebben. De koningin" van Spanje komt eenen konsul te Jerusalem te benoemen. Dezen konsul zal het gebruyk moeten bewaken der sommen die naer Jerusalem, tot onder- ondersteuning van het geloof, gezonden worden. Men leest in den Journal der Bcydc SiciUcn Wy hebben het geluk van eenen nieuwen zegenprael voor onzen hcyligen godsdienst aen te slippen. In den nacht van den 28 mey heeft den engelschen onder-konsul te Gallipoli, M. Riccardo. ziek zynde, gevraegd om plegtiglyk het protestanlismus al te zweeren, en heeft zulks gedaen in de aenwezipheyd van den bisschop Mgr. Lascala, met de gewoonelyke plegiighedén. Nadien heeft hy op de stichtendste wyze de sakramenten der kerk ont vangen. Op voorstel van den heer minister van het zeewezen heeft den keyzer der franschen de gouden medaille van eerste klas ver leend aen mevrouw Roques (Rosalie), zuster Marihe van de con gregatie van St. Joseph de Cluny, die zich gedurende vyftien achtereenvolgende jaren toegelegd heeft op den dienst der me- laetschen in fransch Guyana hare gezondheyd is ondermynd in die verhevene uyloeflening barer christelyke liel'dadigheyd. Haren terugkeer in Vrankryk is haer dringend bevolen door de hoogere geestelyke overheyd, die haer heeft willen ontrukken aen de ge volgen van een langer verblyf onder klimaet der keerkringen Meii schryft uyt Vlissingen, den 30 juny: Gisteren omtrent 2 uren namiddag, is met eene zware buy uyt het westen, hel hollandsche drymastschip Roompotbehoorende aen de haven van Zierikzee en van Akyab komende, op den bank Calool ge strand, 4 engelsche mylen van Westkapel Ie, voor loodsen aen boord hebbende twee loodsleerlingen van het hollandsch loods wezen te Vlissingen, zekeren Engels, en C. Dekker De ekwipagie wanhopende van het schip te kunnen vlot krygen, heeft redding in de booten gezocht. Eenen dezer booten, met den kapiteyn, de sluerlieden, den doktoor, den leerling Engels en zes rnalroozcn :s omgevallen den iweeden sluerman, den doktoor en den leerling Engels zyn verdronken de anderen zyn er in gelukt in het vaertuyg terug te geraken. Na I uer en half met den stroom geworsteld te hebben, zyn zy opgenomen door de deensche goëlct Cecile, aen boord van welke zich den belgisschen loods Aeruouls bevond. Den tweeden boot, met den leerling Dekkers en de overige manschappen is naer volle zee gedreven. Uyt Roomen schryft men het volgende. Eenen nieuwen over val van roovers geeft op dit oogenblik veel slof tol spreken. Signor Saturnio Risoldi, gehuwd met eene bloedverwante van den kardi- nael-sekrqlaris van Staet, Autonelli, te Terraccina.wierd zaterdag in zyne nanygelegen boerderye Pia overvallen, door zeven mannen, die van top tot teen gewapend waren. Zy hadden hel gezigt met buskruyd zwart gemaekt en droegen deels karabienen deels nieuwe soldaten geweeren, gevulde patroontassen en dolken in den gordel. Zy gelasten den gevangenen, door eenen zyner familie, bin nen twee uren tyds, de som van 6000 scudi (meer dan 12,000 gl.) als losgeld te doen verschaffen, terwyl den gevangeneu wanneer binnen den bepaclden lermyn hel geld niet was geleverd, of indien aen de gendarmerie van Terraccina geringste mededeeling wierd gedaen, op staenden voet zou worden doodgeschoten. Reeds onder- half uer daerna zond den heer Giovanni Risoldi, ter redding van zynen broeder, 2000 dukaten in zilver en goudgeld en hel overige des geeyschten ranlsoens in kleynodiën zilverwerk. Nadat de schel men het alles in ontvangst hadden genomen en tevens den gevan genen in vryheyd gesteld, verdwenen zy in het naby gelegen ge bergte, zonder dal men hun spoor kon ontdekken. Men leest in den Journal de main-cl-LoircDonderdag wier den de gendarmen der brigade van Saumur gelast met helgeleyden naer Rosiers van vier veroordeelden, waervan twee lot deportatie voor politieke misdryven, en de twee anderen, Gailiard tol zeven jaren dwangarbeyd voor diefstal en Singler, tot eeuwigdurenden dwangarbeyd voor moord; alle vier wierden op Brest gestuerd. Alvorens in het rytuyg te slappen, waermede de veroordeelden moesten vervoerd worden, verzekerden zich de gendarmen, dat zy gecne wcrkluygen by zich hadden, welke hunne ontsnapping konden vermakkelyken. Te Sint Martin deed men het kunvooy stil hoqden, ten eynde voeder aen de peerden te geven. Gedurende hel oponthoud vroegen de politieke veroordeelden, onder voor wendsel van eene noodwendigheyd te voldoen, om af te stappen dit wierd hun loegeslaen, en ze zegden alsdan aen de gendarmen, dat Gailiard en Singler voornemens waren te ontsnappen, en dat zy besloten hadden hiertoe alle mogelyke middelen aen te wenden. Zonder hieraen volkomen geloof te slaen, boeyden de gendarmen hunne vier gevangenen, welke zy allen mistrouwden, en zy hielden zich op hunne hoede. Zy hadden wel gedaen, want twee kilometers verder bemerkten zy, dat Gailiard eu Singler een gunstig oogen blik afwachtten om uyt het rytuyg te springen. Den voerman kreeg bevel om stil te houden, en de gendarmen waren spoedig over- luygd, dat de twee veroordeelden de keling, waermede zy geboeyd waren, hadden doorgezaegd. Singler werd belast en men vond in een zyner broekzakken eene soort van zaeg, welke uyt een mes verveerdigd Was, en die hy, by het verlaten van Saumur, in een stuk brood verborgen had. De gendarmen boeyden op nieuw hunne gevangenen en bege- leyden hen naer Rosiers, alwaer zy aen de brigade dier residentie overgeleverd wierden. Aldaer wierden de veroordeelden op nieuw onderzocht. Singler werd zelfs gansch ontkleed. Men vond onder zyn hemd verscheydene medaliën met de beeldleuis der II. Maegd en een stuk laken, in vorm van scapulier, dat de veer eener horlogie bedekte, welke kunsliglyk als eene zaeg gevormd was waermede men de keting kan doorsnyden. Het is onnoodig er by te voegen, dat de gendarmen, hoewel zy de godsvrucht van Singler eerbiedigden, het niet geraedzaem vonden hem zyne kostbare relikwie te laten houden. Al de landbouwers kennen de vergiftiging der dieren, dewelke eene groole opzwelling van den onderbuyk veroorzaekt, en de peerden en koeyen in eenige oogenbiikken "dood. Ziehier eenen geneesmiddel die algemeen aanbevolen is. De landbouwers moeten ten allen ivtle voorzien zyn van een l.leyn flesken inhoudende vluglig loogzout (AIcali Yo'lalil) vloev- baer ammoniakzout, hel welk de apothekers hun voor 20 tot 25 centimen bezorgen. Zoodra dat men de vergiftiging eener beest ontwaert of bemerkt, is het genoegzaem dat men eenen souplepei Alcali \olatil of vluglig loogzout met eenen liter water mengt, en dit mengsel giet men de vergiftigde beest in eens op. Wanneer men dit vocht opgiet, moet men lellen van den kop van het dier niet te hoog te heiten en van langzaem den geneesmiddel, bv middel van eene flesch langs hel inwendig deel van het kinnebak, tusschen de kaken en landen op te gieten. Deze is de beste wyze om dien geneesmiddel aen de dieren te bedienen. Men móet zich wel wachten van de llesch tusschen de tanden te steken, want dit zoude kunnen andere ongelukken veroorzaken. Men leest in de Gazelle van Lausannadagblad der bewarende party, het volgende, over de wanorders van Rulle Rond middag begonnen de kiezers in de stad Rulle te komen, de radikalen, liberalen-fr;mcma<,,ons met de trommel aen T hoofd, en de conservateurs in de grootste stilzwygendheyd. Elke party trad in de plaels die haer bestemd was. Zy was afgescheyden door twee koorden die in het midden eene opening lieten, de radikalen langs den reglen kant van het bureel, de conservateurs van den linken kant. Volgens eene onpartydige rekening waren de kadikalen ten gclalle van ongeveer 1,600. de conservateurs omtrent de 2,100. Op het oogenblik dat de steinopneiners zich bezig hielden met de regtzintiigheyd der kiezing te beslaligen, zag men eensklaps de deuren opengaen. kanonnen ter plaels brengen en gewapende burgers en gendarmen verschynen. Men kon niet b grvpeu welke de oorzack was van de onver wachte wapening toen M. Charles de Riaz te voorschyn kwam, het hoofd bebloed eu die de conservateurs kwam siueeken om bedaerd te blyven. Het schynt dat deze gew^eldadigheden op dien dapperen burger gepleegd zyn op het oogenblik dat hy mét tien andere conservateurs de bediening van stemopnemer uytvoerde in de radikale kolom, en dat hy zyne redding aen M. Perrier te danken heeft, die zich tusschen hem en de aenranders geworpen heeft Op het zien der gewapende magt en van de gewcldadigheden die op M. Charles de Riaz gepleegd waren, zyn de kiezers dei bewarende party langs alle kanten uyteen gegaen. Men leest in den Journal des Débals Wy ontvangen lydingen uyt Berne van 27 Juny. Het radikacl gouvernement van Freiburg komt eene groote nedcrlaeg te onder- gaen. Den kandidael die het voorgesteld had om deel te maken van den nalionalen raed, M. Fracheboud, heeft slechts 1927 stemmen bekomen, terwyl datM. Wuilleret, kandidaet der bewa rende party, met 4432 stemmen gekozen is.» BIJRGERLYREjV-STAND. Jh. Lemmens, 10 maend, Klapstraet. Ferd. Bogaert, man van Maria Peleman, winkelier, 44 j., Zoutstraet.Aug. Penninck, 15 dagen, Gendschestrael. Judoca Sunou, zonder beroep 80 j., Houtmerkt. Pour la Station du Chemin de Fer. Correspondance aver tons les convois. Prix 25 centimes, tant pour aller pren dre les personnes de la ville que pour les conduire a do micile. Par Jugement du tribunal de première instance, siégeanl comme tribunal de Commerce, a Audenarde, en date du cinq Juillet. mil buit cent cinquante trois, le sieur Charles Joseph Boeykens, fabricant de lil, domicilie a Ninove, a été declare en état de faillite. Le tribunal s'est réservé de fixer ultérienrement l'époque de l'ouverture dela faillite. Monsieur le Juge Massez a été nomrné Commissaire, et maitre Auguste Van Wambeke, avocat, demeurant a Gram- inont, curateur de la dite faillite. Le jugement ordonne aux Créanciers de faire au greffe du tribunal prémentionné, la déclaration de leurs créances, en deans jes vingt jours de la date de ce jugement. La cloture du procés-verbal de verification des créances est fixée au neuf Aoöt prochain, a deux heures de relevée, en la Chambre du Conseil du tribunal, et il sera procédé aux débats sur les contestations a naitre de cette verification, a l'audience pnblique dn vingt six Aoüt, a buit heures du matm. Le Curateur (signé) A. VAN WAMBEKE. DOOR UITSCHEIDING VAN BEDRYF. De Kandidaet-nolaris VAN HUFFEL, zal door het ministerie van den Notaris WOLFCARIUS, te Audenaerde, op Dynsdag en Woensdag 19 en 20 July 1853, telkens oni 8 uren 's morgens tc beginnen, ten verzoeke en ten hove van Mynheer Louis Van der Linden te Maerke-Kerkhem, ter gehugt Piattebeke digt aen den steenweg van Maerké naer Schoorisse, eponbaerlyk verkoopen, alle de Meubels en Huiscatheylen, Beestialen, Landbouwgereedschappen, enz. enz. aldaer te bevinden en bestaende voornamelyk in Meubels ex Huisraed. Koper, Tin, Yzer, Geleyerd- en Aerdewerk, Kommoden, Buffetten, Kassen, Koffers. Tafels, Stoelen, Spiegels Ledikanten en Beddegoederen, versclieide Stoven met toebchoorten, Meikkerns en Kuipen! Yieesclikuipen, Wasclikuipen, Eeniers, enz. Bekstiai.en-Peerden. Dry allerschoonste Dekhengsten, respectively^ oud, 3, 5 en 6 jaren en waervan twee ver sclieide mael de arrondisseinents premie hebben bekomen, 3 extra zware lluinpeerden alle beneden de 7 jaren oud, 1 Zadelpeerd normaiid van 5 jaren, 1 Harddraver van 8 jaren hanoverscliras en een Tilburypeerd. Hoornbeesten.—12 allerschoonste Melkkoeyen, o Yeer- zen, 1 vetten Stier van dry jaren, 1 Springstier van een jaer en lialfeneenen buytengewoonen schoonen jongen Stier. Zwynen. Eene Zeuge met 12 Viggens, eene volle Zeuge, eene jonge dito en 5 Mestverkens. Voertuigen en Landbouwgereedschappen. Een schoon onlangs nieuw Rytuyg op veren voor 4 persoonen, 2 Wagens, met wielen van LI centimeters (vierduimer), eenen Wagen met wielen van 14 centimeters (vyfduimer) 2-speur. goede* Treemkarre, 2 onlangs nieuwe Slortekairen, Zeekkarre, 2 Kouterploegen. 3 Binoits, 2 Bolders, 10 Eggen, 1 Griffon en verscheide Sleden, 3 Wanmolens, Hielstukken cn Kuipen Standen-en Drankeemers 3 Voetjespioegen een groot en goed Dennekleed en versclieide Wagen- en Karrewyten. Verdere Voorwerpen. Kwantiteyt ongedorschen Granen, veel gezwingeld en ongezwingeld Vlas, Hooi en Strooi, aenzienelyke hoevoelReyd"Brandhout, immers al het gone ten gemelde hove le bevinden. Op gewoone conditiën en langen tvd van betaling mits goede borge. ORDER DER VERKOOPING. Dynsdag 19 July 's morgens de Meubels en Huisraed en snamiddags ten 1 ure juist te beginnen, de Beestialen. Vi oensdag 20 July de Landbouwgereedschappen en verdere voorwerpen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3