LAND te koop, te Nieuwerkerken. VERKOOPING Aenzienelyke Yerkooping De plegtige prysdeeliog in 't Collegie der Eerw. PP. Jesuiten dexer slad zal, als na gewoonie, op Dynsdag i6 Augusty ten 10 uren voormiddagplaets nebben en schynl buylengewoon luystcrryk te zullen zyn. In liet Kollegie-Peiisionnaet der H. Maegd te Dendennonde zal deze plegligbeyd op zelfden dag, ten 9 uren voormiddag aen- vang nemen. Naer wy vernomen hebben, zal de toelating van s zaterdags vleoscb te eten, van wege Zyne lleyligheyd den Paus van Kooinen eerstdaegs afgekondigd worden. Wy zullen onze landgenoten met de zaek bekend houden. De Gazelle van 'l Land van Waes mag in liet toekomende artikels uyt den Dendcrbode overnemen zoo veel zy wilt, maer zy word konfraterlyk verzocht de bron aen te wyzen en er geene meer te nemen waer die formalileyl achtergelaten worde gelyk zy in baer laelste Nr gedaen heeft. Cuiquc suum, elk't zyne. Wy bestelen niemand en worden ook niet geern bestolen. Sedert woensdag laetst vermist Inen alhier eenen jongen van dertien jaren en halt oud, die uyt het vaderlyk buys verdwenen is en wiens spoor men tot heden vrugteloos is achterna gegaeu. Het jongentje heeft zwart hair, blauwe oogen, lang scherp aengezigthy draegt eene zwart laken muts, zwarten zyden halsdoek, ondervest met ruyten en witachligen grond, schalie- kleuren broek in zomer sloffe, catonellen blouse met witte en blauwe strepen en schoenen met stalen gespkens. Men verzoekt dringend de persoonen die het verblyf van dezen jongeling zouden kennen of jegens den zeiven eenige inlichtingen zuuden kennen geven, zich te vervoegen by den heer policie Com missaris dezer stad. Verleden donderdag heeft er eene godsdienstige plegtigheyd in de kerk der heeren Josepbieten plaets gehad. Onzen eerw. heer pastor-deken heeft er de wyding gedaen van twee klokken, die hoewel niet groot, maer met eene derde die er reeds bestaet in akkoord staende, een fraey en aengenaem geluyd zullen uyt- maken. De kerk bevatte, benevens de leerlingen van het gesticht, een groot getal inwooners welke deze plegtigheyd waren komen by- woonen. Onzen geachlen medeburger M. De Cock en Mme Adrien Spitaels hebben Peter en Meter geweest van de grootste klok aen welke zy de namen van Josephus-Modestus-Theresia gegeven hebben. Eenen der leerlingen van het gesticht, M. Leon Spitaels en zyne kleyne zuster Esther, van hel kasteel van Ncderboulaere, warén Peter en Meter van de kleynste, welke de namen heeft ontvangen van Emmanuel-Leon-Eslher. Het is in de plegtigheden die in het gesticht plaets hebben, dat men den goeden geest die onder de leerlingen heerscht, ziel uyt- schvnen; de eenparige vlyt om alles met smaek te versieren en aen'de plegtigheden den gewenschten luysler by te zetten, hunne zedige en regelmatige houding in dergelyke omstandigheden ver zekeren ons, wy zeggen het met overtuyging, dat men in hel gesticht der heeren Josephieteu, met een goed onderwys eene zedelyke opvoeding weet te paren. Annoncenblad van Geeraerdsbergen. M. Hebbelynck, pastor te Goefferdinge, is vrydag laelsleden, in den onderdom van 68 jaren, overleden. Donderdag bevond M. Hebbelynck zich te Geeraerdsbergen, terug van een uytstapje welk hy naer Gend had gedaen, en wierd aldaer in de Abdv-slraet door eene schielyke geraektheyd geslagen. M. Hebbelynck was te Calcken geboren en was eenen der se- miuaristen die door Napoleon naer Wezel gezonden waren. M. Hebbelynck had iu den franschen dienst den graed van sergeant bekleed. Gelyk aengekondigd is, zal het civiel vorslelyk huwelyk, den 2! ten 1 uren namiddag, in het paleys van Brussel plaels hebben. Ziel hier de namen van de getuygen der koninglyke verloofden Voor Z. K. H. den hertog van Braband: den prins van Schwar- zenberg, keyzerlyken kommisssris; en MM. Delfosse, voorzitter der kamer van de volksvertegenwoordigers Faider, minister van juslicieVrients van Treuenfeld, buytengewoonen gezant en gevolmagtigden minister van Z. M. den keyzer van'Oostenryk, by Z. M. den koning der Belgen. Voor H. K. en K. H. Mevrouw de artshertogin Maria prins de Ligne, voorzitter van den senaet, en MM. de Brouckere, minister van buytenlandsche zaken; de Gerlache, voorzitter van hel hof van cassatie, en O'Sullivan de Grass, koninglyken koinmissaris. Het Geeslelyk huwelyk zal, gelyk wy reeds gezeyd hebben, des anderdaegs den 22, in de collegiale kerk van SS.-Michiel en Gudula plaets hebben. De getuygen zullen de zelve zyn als voor het civiel huwelyk. Ten 10 uren 's morgens zullen Mgr. den kardinael-artsbisschop van Mechelen, primact van Belgien, en de bisschoppen van het koningryk, met de geestelykheyd van alle de parochiën, in den stoet het nunciaet, op den Zavel, verlaten, en zich langs de Be- gencie-straet, de Kouinglyke-plaels, en de Trcurenberg strael, naer de collegiale kerk begeven. De kerkdeuren zullen juyst ten 10 uren voor de overheden en genoodigden worden geopend; het kwaerl na li uren zal niemand meer binnen gelaten worden. Op het stadhuys te Brussel word de Christus-zael hersteld, voor de feesten van het huwelyk van den erfprins. De geheele koninglyke familie zal aldaer het groot concert, welk op de merkt moet gegeven worden, komen bywoonen. De vooslelvke huwelyks-banden zullen voor de eerste mael na het parochiael Sermoen van Sint-Gudula, zondag aer.slaende, ten 10 urer's morgens, geroepen worden. De bisschoppen van Belgien gacn, ter gelegenhcyd van hel huwelyk van den hertog van Brabaud, eenen bevelbrief of Man dement, afkondigen. Ter zeiver tyd zullen er ook openbare ge beden voorgeschreven worden, om den zegen des hemels op het huwelyk van den hertog van Braband met eene oostenryksche prinses, af te sineeken. Den stoomboot van Douvres heeft den 7 verscbeyde koffers aen hel adres van den hei log van Braband medegebragl. Deze koffers bevallen huwelyks-gcschenken welke de koningin Marie- Amelie aen hare kleyn-kinderen, den hertog en de hertogin van Braband, tocsluert. Men verhaell in de hoofdstad eenen trek vjn onbeschaemd- beyd, die voor een model van zyne soort mag aenzien worden. De echtgenoten C...., in de Vooruytgangslraet, te St.-Josse- ten-Noode, hadden eene meyd, genaemd Marceline D... Van den dag dat die meyd in hunnen dienst was gekomen, had men beur telings verscheydcne voorwerpen gemist, en de vermoedens van mad. C... op hare meyd vallende, verzogt zy haerom haren koffer te onderzoeken; doch het meysken beweerde dat zy er den sleutel van verloren had. Men zocht alsdan en men vond eenen anderen sleutel, die by geval hel koffer opende en, in tegenwoordigheyd van Marceline D..., haelde men er een deel der verdwenen voor werpen uyt. Mad. C... vergenoegde zich met hare meyd weg te zenden. Eventwei zonder haer te willen aenklagen, "vertelde zv het feyt vertrouwelyk aen den policie-commissaris, hem verzoekende dit meysken op tyd en stond te bewaken. Twee dagen daerna, bood Marceline zich by hare gewezen meesters aen, om haer boekje te doen teekenen, en op hunne weygering, begaf zy zich op hare beurt by den commissaris cn beschuldigde mad. C... uytdrukkelyk, iu hare afwezigheyd, haren koffer met eenen valschen sleutel geopend te hebben, baer een bankbiljet van 100 fr. ontroofd en vervolgens linnen goederen in haren koffer gesloten te hebben, ten eynde eene reden te vin den om haer weg te zenden. De aenklagt. zoo legeuslrydig met die van mad C..., had tot gevolg dat de meyd oumiddeiyk aengchouden wierd. By onderzoek vond men in haer bezit een briefken uyt den berg van bermher- ligheyd, voor het leveren van lakens, hemdens, neusdoeken, gilets, enz., alles toebehoorende aen het huyshouden der echtgeuoolen C... en voortskomende van dieftcn, welke Marceline, door vragen gepraemd, eyndelyk moest bekennen. Dit meysken zal eerlang voor de correctionnele regtbank reke ning te geven hebben over bare diefstallen en over hare valsche beschuldigingen. Terwyi men van vcrscheydc gewesten onrustbarc tydingen over den toestand van den aerdappelen-oogst verspreyd, hebben wy, van onzen kant, zegt de Gazelle van Bruggeeene aengenamc tyding te vermelden, over den toestand der aerdappelen in de omstreken onzer stad, die verre zyn van den bedroevenden slaet waerin zy zich het voorleden jaer dees tyd bevonden. Tot bewys van dit gezegde, zullen wy alleen melden dat eenen eygenaer van een stuk land, dat hem het voorledeu jaer geene. vy/lien zakken goede aerdappelen heeft gegeven, byna verzekerd is dal dit zelve sluk hem dit jaer een vyf honderdtal zakken aerdappelen geven zal. Uyt de verecnigde Staten word de dood gemeld van eenen belgisschen priester die te New-Orleans overleden is. Men leest in den Calholic telcgraphe and advocateDen eerw. heer E. dTIaw (d'Hauw?), pastor der St-Josephskerk in Nieuw-Orleans, is za terdag, in den ouderdom van 45 jaren, ter residentie van Mgr. den aerlsbisschop overleden. M. d'Haw, in Belgien geboren, kwam nog zeer jongzynde naer dit land en wierd tw intig jaren geleden door Mgr. Neckcr priester gewyd. Zyn wy wel onderrigl, hy was den ecnigen priester die tydens het kort bisdom van Mgr. Necker is gewyd. Na getrouwelyk verscheyde ambten te hebben vervuld, wierd hy tien jaren geleden in een gedeelte der stad geplaclsl dat des- tyds weynig bevolkt was, namenlyk in Common-street, tegenover het Liefdadighevds-hospilael door 'het toedoen van onvermdiye- lyke poogingen en door eene beproefde onbaetzuchligheyd slaegde hy er iu eene ruvmeen schoone kerk te bouwen, een gedenktee- ken van zynen yver, moed en volherding. Maer zynen onophou- delyken arbeyd moest een zoo zwakken ligchaemsbouw als den zynen verkreuken; ook weet men niet hoe hy zich gedurende de zes of zeven laetste jaren zyns levens kon staende houden. Het was omtrent dry maenden dat den toren zyner kerk was voltrok ken, toen hy ondanks de kracht van zynen wil, zyne laelste ziekte niet kon overwinnen. Hy verduerde de smerleu met geduld en onderwerping. Eene krankzinnige moeder heeft te Fontenoy, by Uoubaix hare twee kinderen, een van 14 maeuden en een van 4 jaren in enen steenpul geworpen. Zy stond gereed om er ook in te springen toen zy door eenen werkman vastgegrepen wierd. Den moedigen man liet zich hy middel van eene koorde in den put zinken en had nog hel geluk ook twee kinderen, die tegen de dood worstel den, te redden. De moeder is ter beschikking van de juslicie gesteld. Een zonderling feyt is te Metz gebeurd, tydeus een onweer, hetwelk in den nacht van woensdag tot donderdag boven de stad is losgeborsten. Terwyi zekere wyken lelterlvk door den regeu overstroomd waren, is er op het eynde der Pontiffroyslrael geen druppel water gevallen. In de Yincentreustraet, waren de steenen nauwelyks vochtig. Men heeft droevige tydingen uyt eenige departementen onlfanger.. Men leest in de Union Franc-Comloisc Wy vernemen, dat in den nacht van woensdag tot donderdag, 61 huyzen van het dorp Frasne, kanton Levier, zyn in assche geleyd; dien brand is door den bliksem veroorzaakt. Omtrent 130 lamilieu, ge/.amenlyk 600 persoonnen vormende, dit is te zeggen meer dan de helft der bevolking, bevinden zich zonder schuylplacts. Eenen gryzaerd en eenen zinneloozen zyn in de vlammen omgekomen. De nieuwsgierige blvven in de statie van Orleans stil slaen voor eenen waggon, welken men voor een keyzerlyk rytuyg zou konnen aenzien, Het is een geheel buys, met zyne afhankelyk- heden, en bevat eenen salon, eene slaepkamer met bed, eene keuken, eenen kelder, in een woord al>e de gemakken, welken voor een wel ingerigt appartement vereyscht worden. Dien waggon is in de werkhuyzen van M. Polonceau, voor rekening en onder j bestuer van den graef de L., vervterdigd geworden, Den graef j bestemd dien waggon voor zyn persoonlyk gebruyk, en met den zeiven kan hy, met zyne familie. Europa rondreyzen. Men zegt dat dit rytuyg 44,000 Ir. gekost heeft. I Men schryft uyt Notre-Dame d'Oé (Indre-en-Loire), van den 4 augusty In den nacht van den Stolden 3 dezer, is op eene j hoeve der gemeente Notre-Dame-d'Oé een groot ongeluk gebeurd, j Zeven macyers hadden zich gisteren avond naby eene hooymyt welke de verledene week geplaetst was Ier rust gelegd. Deze myt was zeer oti regel matig opeengehoopt, en heeft ten j gevolge gehad, dal zy op de zeven maeyers, welke naby dezelve sliepen is gevallen Dit voorval had tusschen 40 en 10 1/2 ure plaets; het was slechts des anderendags 's morgens, ten 3 urcu, dat andere werlieden aenkwamcu, ten eynde zich hy de eerslgemelden te voegen en dat men gekerm hoorde. Onmidiielyk begonnen die werklieden de myt weg te ruyineu; doch zy hebben slechts vier van hunne kameraden kunnen redden; de andere waren verstikt. Eenen van de vier, welke gered zyn geworden is nog niet buyten gevaer. De correctionnele regtbank der Seine (Vrunkryk) heeft den genaemden Dedidier, koetsier in den dienst eener verzekerings- maetschappy voor openbare beledigingen jegens den keyzer en de keyzerin lol een jaer gevangenis en 300 fr. boete veroordeeld.. Het voorgaende van dien inan levert byzonderheden op, welke zeer belangryk zyn. Voor de omwenteling van 4830 was hy pos tillon in den dienst van H. K. 11. de hertogin van Angoulème. Na de dry dagen gelukte hy er in, men weel niet hoe, zich op de lyst der nationale belooning te doen brengen, en bekwam ten dien tytel het kruys van july en een pensioen van 400 fr. Later maekte hy deei van het persooneel der stallen van den graef de Cham bord. In 4848 was hy den eersten, welken het oklroy bureel van den bareel Rochechouart in brand slak. Tydens dien brand, welk-n twee dagen dtierde, zag men hein met eenen grooten yzeren slaef gewapend, en hy verjoeg al de persoonen, welke poogden den i brand teblussehon. Dedidier, welken vroeger, voor zanten/weering j en aenslag op de zeden is vervolgd geworden, was telkens vrv gesproken. j Den landmeter van liet kadaster zal de eygendomsver- anderingen doen in de gemeente Erembodegem den i Dynsdag aenstaende 10 dezer, van ten 9 uren voor tot 6 uren namiddag, in het gemcente-huys aldaer. BURGERLYKEN-STAIVD. GEBOORTEN j Yrouwel! 5 9 OVERLEDENEN. Bencdiclus Vereecken, wedr. van J. B. Vernimmen, zonder beroep, 10 j., Windmolenstraeljc. Theodor VVaulers, 7 j., Pontslraelpoort.Jan Van den Winckel, Iwyndersgasl, tGj., Langeridderslraet. Tlicresia Van Daele, wede. van Daniel Nyt. zonder beroep, 7G j., VVindmolenstraelje. Judocus Jansegers, wedr. van Maria De Valck, en man van Victoria Yinck, schoen maker, 53 j., Mylbeke. Dominicus Pilal, man van Maria Bisschop, landbouwer 56 j., Mylbeke..Julianna De Cuyper, vronw van Petrus De Brucker, huyshoudsler, 3i j., Schaerbeke. Bencdiclus Van Thienen, 10 nnend, Geeracrdsbergscbeslraet. 1IU1VT VI) X Ufirp eenen leerling van boven de 14jaren Mlilt til/I Lilt voor eenen PASTEYBAKKER. Zich te bevragen op den Wavcrschen steenweg N° 46, te Ixelles by Brussel, Namensche voorstad. De Secretaris DE SAEDELEER, te Erpe, zal met 2 Zit dagen voor Instel en Verblyf op Zaterdag 20 Augustus en 5 September 1855, ten 4 uren fix namiddag, ter herberg St. Leonardus, op bet dorp te Nieuwerkerken, te koop bieden 51 aren LAND te Nieuwerkerken op het Meuleveld en 27 aren aldaer op bet Reukensvcld, beyde gebruykt by Antoon Van Vacrenberg. DOOR STERFGEVAL. Van Meubels, Landbomcgcreedschappcn, ingeoogste en te velde staende Vruchten en Boomcn, ten sterfhuize van de weduwe Van den Steen gezegd Schaillienhof, te Moorsel, alsmede van het zelve Hof', bg licitatie. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, tol overeenkomstig de daertoe betrekkelyke wetsbepalingen, den Maendag 29 Augusty 1853, te beginnen om negen uren precies len sterfhuize van de weduwe Joannes Jacobus Van den Steen, gezegd Schaillienhof te Moorsel, openboerlyk verkoopen alle de MEUBELEN, lluiskatheilcn, Landbouwgereedschappen, llooi, Strooi, Vruchten in schuer en te velde als Rogge, Mestaluin, Aerdappelen, Boekweit. Haver, Loof, Wortels en 400 kuilen Hoppe met de Staken immers alles wat van het rialati nschnp is afhangende. Alsmede 30 koopen Abeel-Canadas en Olm Boomcn, Appelaers en Peere Boomen met de Vruchten staende ter zelve hofste. De zoon Victor Van den Steen, zal er dagelyks den aenwys van doen gelyk ook van de Boomen en te velde staende Vruchten. De verkooping wordt gedaen op tyd van betaling mits borg te stellen en het ongeld te heialen. DE HOESTEDE SCHAILLIENHOF: Gelyk dezelve gestaen en gelogen is te Moorsel aen den Ryger, groot in gronde 40 arrs 89 centiares, palende oost Petrus Van Hoov, zuid de kinderen Pieter Moens, west-noord de straet en noord Leander Bosteels en Francies De Kwezelaer, zal verkocht worden in twee Zitdagen, zonder moer die zullen plaets hebhen VOOR DEN INSTEL DEN ZATURDAC. 40 SEPTEMBER 1RK„ VOOR DE TOEWYZING ID. il ID. Ten overstaen van den heer Vrederegter.—Telkens om 5 uren namiddag, ter afspanning de Arke van Noe, bewoond by d'heer Merlens aen da Moleustraetpoort te Aelst. By den zeiven Notaris zyn gestadiglyk groote en kleine KAPITALEN te bekomen aen gematigden intrest en voordeelige kondiliën. DOOR STERFGEVAL. Van Meubels en lluiskatheilen, Recstialen, Landbouwgereed schappen, Vruchten in schuer en op struik, ten hove van Chahles Loits Brackman, te Baevegem. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, zal overeen komstig de daertoe betrekkelyke wetsbepalingen, den Dingsdag 25 Augusty 1855 en volgenden dag noodig zynde, te beginnen om 9 uren voormiddag precies, ten hove van Charles Louis Brackman, te Baevegem, beneden, open- baerlvk verkoopen alle de Meubelen en Huiskatheilen, Beestialen, Landbouwgereedschappen, Hooi, Strooi, Rogge, Mestaluin, Tarwe en alle andere voorwerpen er te bevinden, beslaende namelvk in Tafels, Stoelen, Kassen, Koffers, Koper, Tin, Geleize- en Aerdewerk, Melkkuipen, Kcirn, VleesehkuipenWasch- kuipen, Eemers, Weefgetouw, Balans, Ledekanten, Bedding goederen, Stoof met toebehoortcn, yzere Potten, ander izenverk en ineer andere Huishoudelyke Voorwerpen Wagen, Karren, Zeekkarren, Zeekstukken, verscheid» Ploegen, Eegden, Sleden, Slepen, Landrolle, Spaden, Houwceleu, Pikken en Zeinsens, Wanmolen, Vlegels, Zeek- kuipen, Standen, ürankeemers, Snypaerd, veel llooi. Strooi, Brandhout, ongedorsehen Rogge, Mestaluin en Tarwe, Vlas en eene menigte andere voorwerpen te veel om te melden, immers al het gene ten gemelden hove le bevinden Alsmede de nog niet ingeoogste le velde staende Vruchten, I beslaende in Omtrent 62 aren goede Paci-don-boonen omtrent een hectare en half Haver omtrent een hectare goede plaegvrye Aerdappelen verscheide perceelen Boekweit, Bellerhaven, Wortels, Klavers, Toepiaet Groenselen in, den loehting enz. enz. Twee jonge Paerden, vyf jonge goede Melkkoeijen, vier Bunders, eene Geit, drie schoone Zeugen waervan eene vol Viggens enz. Dit alles op gewoone konditicn mits borg te stellen en het ongeld le betalen. De Paerden, Koeijen en verdere Beestialen zullen des namiddags om twee uren verkocht worden. De te velde staende Vruchten zullen op aenvraeg door de verkoopcr aengewezen worden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3