OVERLEDENEN. VAN EENEN KERKHOFMUER Om een uer en half was den goddelyken dienst geeyndigd. Den koning en de koninglyke familie, voorgegaen door de geestelykheyd en de bisschoppen, hebben de kerk verlaten, en "zyn langs den weg in hel programma aengeduyd, naer hel pa leys gereden. liet was twee uren, wanneer de koninglyke familie terug in het paleys was. Hel is onmogelyk van te beschryven, welken geestdrift hel volk langs geheel den weg heeft laten uytschyneu. De kostuem van den koning en van de prinsen, tydens het godsdienstig huwelyk, waren de zelve die zy tydens de ceremoniën van het civiel huwelyk hadden gedragen. De hertogin van Brabund droeg een kleed van witte zyde, doorweven met zilver, hare kostbare diadeem, en eene voile van brusselschen kant. GROOTE HISTORISCHE KAVALKADE. Het byzonderste der feesten voor het volk, en waernaer het volk meest verlangde, was den hislorischen- praclstoet, of kavalkade. Het weder was dynsdag wankèlbaer, en hel begon zelfs te regenen; maer, dit heeft de kavalkade niet belet van uyt te gaeu. Om twee uren juvst. is den praelstoei uylgereden. Onmogelyk is het te zeggen hoe buytengewoon groot den toevloed van nieuws gierigen is geweest. Alle maetregelen van voorzorg waren geno men M. den borgemeester te peerd, was alom te zien, en M. Ch. De Brouckere heeft langs geheel den weg veel toejuychingen en bravos ontvangen. Hel was dynsdag, zoo het schynl, den dag van loejuycqingen; niet alleen den borgemeester, maer de prael- wagens tot zommige gendarmen toe, wierden toegejuychl. Zie hier de beknopte beschryving De kavalkade is \an de Hoogstraet gekomen langs de Trapstraet, St.- Jansplaets, Oude Kleerkoopersslrnet, de Munt, de Boulevards, de Koning straat en het Park, op de Paleys-plaets, tegen half xes uren, en hel is maer teen zeven uren van den avond dat zy haer is terug binnengereden. Eene uer had men noodig om haer geheel te konncn zien defileeren. De reuzen- familie opende den stoet; den drukkerswagen kwam het laetsle. Om 3 uren en een kwaert, komt den stoet langs de Madelenastrnct. liet is den alouden ommegang van Biussel, te weten de Beuzen, Janneken, Mieken, grootvader en grootmoeder, en den Sultan. Allen zvn in splinter nieuwe kostuem, dansen en zetten hunne groote oogen open, tot groote blydschap der loejuyehende menigte. Een muziekkorps gaet voor het Gilden der Schutters; zy gaen in twee gelederen het eerste is met lancen gewapend en het ander met musketten; de kostunien verraden, dat zy voor de oinslaudigheyd ver- veerdigd zyn by den eersten blik ziet men dat zy gemaekt zvn ouder hel bestuer van eenen kunstenaar, want zy zyn 7.00 nauwkeurig, dat men onvrywillig aen die middeleeuwsche gildens denkt, die meer dan eens, zulke groote rol in onze geschiedenis speelden. Nu komen de Ambachten. Het eerste is dit der wapensmeden, of het St.-N'icolaes-ambncht. Twee meesters gaen voorop, in eene praglige kos tuem, bestaende uyt eenen rvken tabbaerd, eene schitterende 100de en gele muts. De meesters zyn door gezellen gevolgd die de keersen of zinne beeldige uylhangborden van het ambacht, op floeren stokken dragen, de smis, het aembeeld, den blaesbalg, enz. en zy zyn gevolgd door eenen wapenknecht, geheel in yzer en slael gekleed, die op eenen antieken stoel zit, gedragen door zes gezellen; aen zyne voeten ligt eenen eenen wapen- tropliée. Nu komen de slotmakers, die omringd zyn van eene dier ryk gekunstelde grillacdjes, die voorheen de balkons der ryke gothieke huyzen versierden. De sohilders volgen. Zy zyn in de schilderachtige kostuem der XVI« eeuw; gansch in het zwart, met eenen somberkleurigen mantel, den hoed met breede kanten, den hemdband plat afgeslagen en roode zvden koussen; zv dragen met hoogmoed een ryk iugclyst tafereel, hunnen roemnken patroon St. Lucas verbeeldende. De pelliers zyn in het rood, en dragen eenen schitterenden trophée, bestaende uyt eenen gryzen wolf in dreygende houdieg, die zyne magere ruggrnet uytstrekt op een rood bebloed tapyt. Eyndelvk door den eersten wagen door een jong meysje gevoerd in het wit gek'eed en met rooien bekroond. Het is dien der metsers: by verbeeld de bouw- en beeldbouwkunst, en het metselwerk. In het midden op een voetstuk verheft zich het oud brusselsch Belfrood. Op den wagen stnen de namen van kunslenaers; Van Buysbroeck, De Mol, andrreyeken. Van Eede, Van Wynhoven, Germès. 'De timmerlieden hebben insgelyks eenen voortri'flrlykeii wagen. Zy werken ieverig aen het geraemle van een houten buys, dat zich tot de eerste stagie verheft. In hunne hemdsmouwen, de pyp in den moud, kloppen en timmeren zy, als of het ligt gevaerle, dal door acht peerden getrokken word, nog af moest zyn. Op het voorstuk van den wagen, staet een overschoen houten beeid, dat wy vermeenen van M. Jos. Geefs te zyn. Den brouwerswagen volgt op de overigen. Eene groote kuyp, waerin het mout kookt en rookt, is omringd van zes struyssche werklieden, en blauwe rookwolken sty gen uyt eene groote schouw. Tusschen de schouw en de kuyp is eene vrouw, die onder eenen troon van koornhahnen en hoppe zit. Nu koman de handschoenmakers, de bakkers en de herbergiers. Eenen rvken hemel in rooden floer, met gouden frinien afgezet, en door vier rvk gekostumeerde mannen gedragen, kondigt het ambacht der be hangers aen. Onder den troon zitten zeer hoogmoedig Albertus en Isabella. Zy zyn voorgegaen door vaendrigs, die men weleer voor rykc lieeren zoude nemen dan wel voor behangersgasten, al waren dezen dan nog uyt de XVI eeuw. De vischverkoopers dragen een schuytje dat I.ocql'F.NGHIEN' heet, ter gedachtenis van den graver der brusselsche vaert. Eenen wagen, waer zich alle de gedeelten van het bloemenryk \erccni- gen, ziet men dan aenkomen; te midden der geurige planten van et zuyden, en die van onze gewesten, zit de patroones der hoveniers, de heylige Dorothea, die bewaerd word door twee maegden en een engeltje. Op de hoveniers volgen de zilversmeden. Zy dragen eene berrie met vazen, kelken en ander zilverwerk, welk Benvenuto Cellini niet zoude verloochenen. Doch, plaets voor den volksmagistraet van Brussel, voor den Amman IIy is in ryke kostuem, zoo fier als eenen keyzer; omringd van schepe nen, raedslieereu en hallebnrdiers. Eene zael. versierd inet ryke oude meubelen, door vier wapenbroers, bewaerd. verbeeldde kooplieden in oudheden. Een nieuw peloton van pykeniers en muskettiers, sluyt het eerste ge deelte van den stoet. De kruysboogschutlers met hunne pvagtige geborduerde vanen gaen voor den wagen d°i rytnygniakers, die de algemeene bewondering wekt den wagen is mu de vlaggen der provincie omringd en word door luyd handgeklap begroet. De kantwerksters volgen op den voorigen wagen, en alle die nederige volksmeysjes, zoo ncerstig werkende, worden van alle kanten met de vraendelyksle woorden bejegend. Den wa'gen van den koophandel is verbeeld door een groot schip, waer op den wereldbol rust. Op dezen troont de godin der scheepvaerd, die op eenen gouden riem sieunt. De vlaggen van alle de natiën wapperen op het schip en lustige malroozen zitten in de masten. De borgerwacht gaet voor den wagen der Harmonie, op welken zich de negen Muzen bevinden. Eyndelyk komt den wagen der Koustitntie, omringd door de verschilligc wapens van de boigerwaclit en.liet leger. Op eenen verheven pedestal staen twee beelden het is de Konstitutie die bet Koningdom kroont. Op liet voetstuk rust Belgiëu op eenen trotschcn leeuw; groote roode drapery en met gouden friniën bezet, dolen van alle kanten van den wagen, die door acht peerden getrokken word. die de wapenschilden der pro vinciën dragen. Dien wagen is welligt den schoonsien, en als hy op de Groote Merkt komt, onlstaei er maer een geroep van Eeye de Konstit'ütik! Nu volgen het muziek der gniden, de borgerwacht te peerd, de lanciers, de guides, eene battery artillerie en de gendarmen, die den stoet sluyten. Si. Lievens Hautcm, 22 Augusty 1855. Mijnheer den Dcndcr-bode Het moet geenen carnaval zyn, om zotlcn langs tie stralen te zien loopen; wy hebben hier zondag gepasseerd acht dagen een verloog gehad dal waerlyk lol vastenavond behoorde verschoven te worden. T was omirent de uer van de vespers, toen al met eenen keer eenen geweldigen 't joem, 't joem, 'tjoem, retleltettet 'tjoem, al de menschen aen limine deuren deed loopen om te zien wal er omging. Den eenen zeydeliet is den Hertog van Brabant die onzen paclia naer de trouwfeest komt vragen lot belooning van zyn alom bekende yruxipjo^dfnidn aen Leopold en zyne dynastie. Eenen anderen riep den borgemeester gaet de vespers accom pagneren met den grooten trommel, ele. etc. Eu wilt gy nu welen, Mp den Dendcrbodewat dat was Eenen van den Paclias jongens had voor den jury zyn exaeni onderslaen, en was pur en simpel kandidaet-nolaris gepasseerd, en daer op had onzen ge- kruysteu zyn mu/.iek doen vergaren. In bel midden van al zyn jongens ging hy achter hel muziek, gevolgd van eenen hoop kinders en koey vachlers, en zoo trok hy d'een herberg in en d ander uyt, om overal de blydc lyding ie gaen aenkoudigeu. Al die wal verstand licefï, trok de schouders cp, maer een boerken van Elcncdie daer ook stond te kyken schudde zyn hoofd en zeyde tot ons: Parochianen van St. Lievens Hautem, laet gy den ouden maer los; liy lacht by in zyn yuysl, peyzende dal zyne dynastie hier zoo vast staet als die van Leopold, en kwame hy van morgen te sterven, dat er nu eenen levenden verschen Paclia gereed is om in zyn schoenen te komen. Proficiat. X. De uytgebreydheyd die wy, 0111 de nieuwsgieriglieyd onzer landgenoten te voldoen, aen de feesten van Brussel geven, dwingt ons verscheyde politieke aenmerkingen, artikels pillekeus etc. lol opvolgende IN" te verschuyven. De prysdeeling in het pensionnael van M. Van Hauwermeiren te Ninove zal plaets hebben op dynsdag 50 augusty ten 2 uren namiddag. Deze plegliglieyd belooft belangvol Ie zullen zyn. Will men nog een slaelken hebben van de gespaerzaem- heyd zoo als de ministers die verslaen, ziet bier De onkosten op het hellend plan te Ans, om de konvoys op- en af den yzeren weg te halen, beloopen nu voor liet gouvernement elkjaer, tol 181,855 fr. en 52 centimen. Eene kompagnie van Luyk heelt zich aengeboden, dit hellend plan te bedienen met kragtige sloomluygen, mits eene jaerlykscbe sommc van 25,000 fr. Dit zou eene spaerzaemlieyd van 156,855 fr. en 52 centimen voor hel gouvernement maken. Maer, liet gouvernement blyft dien gunsligen ofrer weygeren. Wy vernemen uyt Kortryk, dal woensdag laelst eene de putatie van huysvaders, die kinderen hebben in liet geslicht van Sl. Louis, zich bv Z. 11. den bisschop, die de prysdeeling aldaer bywoonde, hebben begeven 0111 te vragen dal de lieeren Van- Ackere en Hoeffel in hunne plaetsen zouden worden hersteld. Deze vraeg, onder de prysdeeling zelve in het bywezen van liet publiek, is door Z. II. toegeslaeu geworden. Die toestemming heeft eenen algemeenen geestdrift doen ontslaen onder de aenwezigen. Deze herstelling is eene ware straf voor de onverdraegzame party, die gedacht bad van voor altyd twee achtbare persoonen aen haren haet te kunnen slaglofleren. Men scliryft aen den Dcndcr-bode uyt Nazareth (Pinle) 25 Augusty 1853: Heden hebben wy omtrent zeven uren des morgens een zonderling 'ongeval te betreuren gehad, op ons gehucht (de PinteKleyn Nazareth De inwooners der nabyzynde kerk, begaven zich volgens gewoonte naer de mis; toen liet sacrificie ten halven was, begon men een zoodanige duysierlieyd te ontwaren, dat het onmogelyk was de letteren en woorden in den kerkboek te lezen; zoodanig, dat men op den afstand van zes meters elkander niet kon erkennen. Velen der in de kerk zynde christenen stonden op, om te zien wat er buylen gaende was, ter oorzaek van den feilen wind en hel gekletter des donders en zwaren regen, zelfs worden I twee persoonen in oninagt gevallen, bevonden. Na de mis, begeeft men zich ter woonst, maer toen men buyten j de kerk komt, ziet men verscheyde hoornen ontworteld langs de straet liggen, de hoven bezaeyd met zoo fraeye appelen, peeren, noten, pruymen, immers alles watten hove der Pintenareu byna te vinden is, by zoo verre, dat vier of vyf boomen nevens elkander, uyt den grond zyn gerukt, op de huyzen, hoven, straten, appel en peerboomen zyn heen gevallen, en de vruchten verpletterd, welke er zich onder bevonden. De schade welke hierdoor veroorzaekt is, is merkclyk veel, aengezieu de overgroote massa van appelen, peeren, het schenden der daken van huyzen, liet wechrukken van nog cenige te velde staende vruchten vele schade toebrengen. Dezen grooten wind welken eene soort van orkaen was, was nog vergezeld van donder en hagel, welke op zommige plaetsen ter grootte waren van een duyven ey Men zegt voer stellige waerheyd dat dit ongeval van een zoo buytengewoon ongestuymig weder nog meer verwoestingen heeft aengerigt ter gcmeenlens Deurle, Nazareth en de beyde gemeenten S. M. Leerneen Baclite Maria Leerne. Men leest in den Vaderlander van 25 Augusty Heden morgend, 0111 6 uren, heeft een onweder in de omstreken dezer stad gewoed. De lucht was zoo zwart, dal men om zeven uren nog niet zag, en in liuys licht moest aenstekep. Dit geweldig onwedcr was door een slacii van windhoos of irombe vergezeld, en heelt groote schade op verscheyde plaetsen aengerigt. Ziel hier wal wy wegens die schade hebben vernomen Hel is den wyk van St. Dieiers die dezen morgend veel heeft geleden. Eenen schild wacht die op den glacis in zyn huysken stond, is in zyn huysken naer de leegte geslingerd, en moeten naer liet hospilael gedragen zyn. Vele ruyten zyn in St. Dieters kerk verbryzeld. Verscheyde hoveniers en bloemisten hebben ook groote schade geleden. Er zyn op vele plaetsen liagelsteenen gevallen van een pond zwaer, liet was scbrikkelyk 0111 zien eene windlmy of hoos, heeft vele boomen ontworteld maer dit is nog niets in vergelyking by de onlieylen, die er hy Zuydop, Sas van (lend en Axel zyn voorge vallen daer zyn verscheydene huyzen ingevallen; de peerden in den polder hebben zich ontspannen en zyn op den hol geraekl er zyn verscheydene menschen gekwetst, en men spreekt ook van dooden. Den oogst, die nog te velde stond in bundels gebonden is gedeelte! yk vernield, byzonderlyk de peerden bonnen op den weg van Lokeren zyn meer dan duyzend boomer, ontworteld. Uyt Beveren meld men ons hel volgende Dynsdag morgend, om zeven uren en half, zyn wy alhier door eenen storm overvallen en den geweldigen wind heeft alles wal hy ontmoette, op onze commu.ie en in de aenpalende eommunen, weggerukt en omge worpen. De ontwortelde en verbryzelde hoornen lelt men by hon derden. Zckeien Dnmiuicus Desmedl die zich in zvnen stal bevond, is sterk gekwetst geweest door hel instorten van zyncn stal, op welken eenen boom wierd geworpen. Dynsdag morgend is een scbrikkelyk ongewcerle te Brugge losgeborslen. Te Aeltre heeft hetzelfde onweder geheerscht, maer daer zyn ysklompen van eene buylcngewoone grootte gevallen. Eenen reyziger met het eerste konvoy van Gend aengekomen, heeft eene dezer ysklompen van Aelter medegehragl en ons den/elven behandigd wy hebber hem in de hunu tol in ons bureel mede genomen, en hy had alsdan nog eenen ronden vorm van 5 centi meters middellyn en twee centimeters dik. Wy hebben lol nu toe nog geene inlichtingen op de schade die hel onweder te Aelter cn omstreken moet gedaen hebben. ir,-na In den namiddag van vrydag is in hel fort Monlbello, buylen de Beggynen-poorl te Antwerpen, een groot ongeluk gebeurd De kanonnieis waren aldaer bezig met fuzeën te maken, wanneer het buskruyd, hetwelk men ten dien eynde in eenen mortier stampte, vuer vatte en eene schrikkelyke ontploffing plaets had. Vyf soldalen zyn door deze ontbranding gewond geworden t^ec hunner zvn naer hel militaire hospilael gedragen, waer gisteren avond, ten 10 uren, een van beyde aen zvne wonden bezweken is, en den anderen nog altyd in eenen gevaerlyken toestand verkeert. De dry andere kanonniers, welke slechts liglelyk gekwetst waren, zyn naer de kazernen gebragt. Het scliym dat die ramp ontslaen is door het te hevig stampen van liet buskruyd in den mortier. Wy lezen in den Slandaerd Men weet dat den heer Alp. Bogaert veroordeeld is geweest tol 15,000 fr. schadeloosstelling, en tol den regterlyken intrest jegens M. Jonckheere. Den 15 dezer wierd er aen Bogaert bevel gegeven deze som, beloopende tot 25,501 fr. 88 c. te betalen. Ilogaert bood aen 20,000 fr. te geven, zeggende dat hy hel overige zon betalen na dat hel bof van cas satie, by hetwelk hy zich legen zyne veroordeeling voorzien had, uytspraek zou gedaen hebben. Maer M. Jonckheere deed hem een tweede mael gebieden alles te betalen zoo niet dat hy het vonnis zou doen uylvoeren. Bogaert bood ditmael 25,000 fr. te betalen (zynde dit de gelden van hel bureel van wcldadighcyd van Ypcren verltn/cmcoordiyd door M. Merghelynck) op voorwaerde dat men hem handligling zou geven van de inscbryving op zvnen eygendom door den lieer Jonckheere genomen, krachtens uytspraek van de regtbank van Brugge, Bogaert veroordeelende tot 10,000 fr. scha deloosstelling jegens M. Jonckeere, verders deed Bogaert oppositie aen de uylvoering van liet vonnis. M. Jonckheere voorziet zich in bescheed by de regtbank om die uylvoering te mogen vooilzetten. Bogaert beweert dat de regtbank niet bevoegd is, en bied nog- inaels te betalen, mits h mdligling van de hypotheek op zyn buys. M. Jonckheere kan dit aenbod niet aennemen, om dal Bogaert met zyn eygen geld niet Lietaelt, en dat hy met hel te aenveerden, zich in gevaer zou stellen, dat men hem de belaelde som zou wedereyselien want wal bewysl er dat M. Merghelynck bemag- ligd is de gelden aen Bogaert te leenen. Wal meer is er zyn nog verscheydene onkosten te betalen. Bogaert wilt deze laetsle onkosten ook effenen en bied een derde mael alles te betalen wat men hem vragen zal, maer altoos op voorwaerde dat men de handligling der hypotheek geve. M. Jonckheere houd al zynen kant staen dat hy die handligting niet kan geven vooraleer alles vereffend isen volheid in zyne vraeg 0111 de uylvoering van hel vonnis le mogen voortzetten. Den voorzitter zal dynsdag uytspraek doen. Men schryfl uyt Gosselies Den oogst is by ons uytnemend schoon de rogge en tarwe zyn binnen en schier overal heeft men eenen grooten opbrengst. De erwten, de booneti en de haver zyn ongeloofclyk in overvloed. Daerenboven zal men eene gunstige loemaet op de meerschen hebben. Onze pachters werken dag en nacht, want zy kunnen aen geenen prys hel voldoende getal werklieden krygen. De aerdap- pelen zyn ook zeer wel gelukt en men begint ze reeds aen leegen prys te verknopen. Den Monileur van Darys, van zondag 21 dezer, behelst een dekreet by welke den vryên invoer der granen toegelaten word tol 31 december 1855. HL'WELYK VAN DEN KEYZER VAN OOSTENRYK. De volgende lelegraphieke depche is den 22 ontvangen Isdhl, den 19 augusty. Dezen morgend is Z. M. Francies-Joseph, keyzer van Oosten- ryk, verloofd, of ondertrouwd, met de prinses Elisabeth, tweede dochter van den hertog Maximiliacn van Beyeren. De hertogin Elisabeth van Beyeren is den 2i december 1857 geboren. Zy is de tweede dochter van Maximiliaen-Josepb, hertog van Beyeren, en van Ludovica-Wilhelmina, prinses van Beyeren. Zy beeft dry broeders ea vier zusters. Zy is de kleyn-dochler van koning Maximiliaeu-Josepli van Beyeren, nichte van baren key- zerlyken verloofden, en bloedverwant, in den zelfden graed van haren toekomenden man, van H. M. de koningin vau Rruvssen. Den landmeter van liet kadaster, zal de opneming doen der eygendoms veranderingen den maendag aenslaende 29 dezer van 9 uren voor, lol 5 uren namiddag in de gemeente moorsel in bet gemeente buys aldaer. Den woensdag aenslaende 51 dezer in de gemeente heldert van 1 uer 's middags lol 6 uren namiddag in bel gemeente buys aldaer. als ook den donderdag aenslaende 1 september in de gemeente raerdkgkm van ten 8 uren 's morgeus lot's middags in bet ge meente lmvs aldaer. I5UUGEUEYKEN-STANI). GEBOORTEN j Mankei.vk f 10 ItOUWEL. O HOUWELYKEN. J. B. Slachmculen, wed. van Maria Bocqué, schoenmaker, met Theresia Van der Borgt, wed. van Philip De Wolf, kantwerkster. Judocus Jacobs, slotmakersgast, met Martha Gorlemon, dienstm. Dliilippc Muyarl, leerverkooper, met Amelia Delcroix, winkeld. Sidoriia Rowies, 5 m., Mylbeck.Malhildis Van Driessche, 2 j., Alylb.Dh.5Cl1av.1iie, man van Maria De Hoover, schipper, 45 j., Ilovenierslr.Maria Verhuist, vrouw van Maria Verhol'slad, liuys- hotidsier, 62 j., Keyzeistr C.nnsi. De Bievre, grondeygetacrstei 81 j.,*Vaerl.—Fr. Draps, soldaet, 21 j. AEN BESTEDING TOT DEN OPBOUW TE EROXDEGEM. De Notaris DE SCUAEPDRYVER, zal namens liet Ge- ineenlc-beslnei' van Erondegcm, op den Woensdag Sopt. 1853, om twee m en na noen, ten gemeenten-huis aldaer, overgaen tot de openbare aenbesteding van den opbouw van oenen MUER aen het Kerkhof van Erondegem. De aenbesteding zal bestaen uit een lot en geschieden by behoorlyko iuschryvingbrieven souniissionwelke voor den acnvang der aenbesteding aen bet gemeente-best uer zullen moeten overhandigd zyn. Het kolder van lasten berust Ier gemeente secretary.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3