COLLÉGE DE SAIXTE CATHERINE OVERLEDENEN. PAR MONSEIGNEUR L'ËVÊQUE DE GAND. PROSPECTUS. on y enseigne: TENTOONSTELLING Men schryft uyt Rousselaere van den 30 augusly Gisleren zyn van hier verlrokken naer Antwerpen, twee buys- gezinnen van landbouwers onzer omstreken, M. J. De Ceuninek, van Ooslnieuwkerke, en zynen schoonbroeder P. De Vriendt, van Weslroosbekedeze landbouwers hadden sehoone eygendommen die zv doen verkoopen hebben zv zullen te Antwerpen inschepen naer Amerika, alwaer zy in hel bisdom van Detroit gaen woonen, en alwaer zy twee bolsteden hebben doen aenkoopen om er zich te vestigen. Den zoon van den eersten dezer landbouwers is pastor in het voornoemd bisdom. Het is hy die zyne ouders is komen halen om ze over zee naer hunne nieuwe bestemming te geleyden. Eergisteren morgind heelt in desiatie van den vzeren weg van bet land van Waes, buyten de Dampoort te Gend, eenen Voorval plaets gehad die erge gevolgen zou konnen gehad hebben. Toen men des morgends, om 7 uren en tien minuten, het konvoy zag aenkomen, bemerkte men dal het ineleene ougewoone snelheyd reed en dat het den machinist onmogelyk wierd de de locoinolieve in te houden. Men beefde van schrik en men vreesde voor onheylen. Men snelde naer de wooning van den ontvanger die op hel eynde der raylls slaet, 0111 de vrouw en de twee kin deren te konnen uyt de wooning balen. De kinderen met hunne moeder zaten in de keuken, en waren nog gelukkig uyt de plaets, als het konvoy aenkwam. De locomo- tieve liep van de raylls, ontmoette eenen char-a-bancs die aldaer stond: den sloot was zoo geweldig, dat den char-a-bancs gedecl- lelyk verbryzeld wierd. De muren wierden doorgeslagen en den char-a-bancs en het locomotieve verdelgden de meubels inde keuken. De ryluygen van het konvoy en het locomotieve zyn beschaduw de reyzigers zyn het ijog met den schrik ontkomen. Niet eenen der reyzigers is gekwetst geweest. 'Gisleren kwam te Gend een meysken met een groot pak dingen om het naer den meersch te dragen, en wierd dooreenen persoon aengesproken. Dezen persoon verzocht het meysken van voor hem een bricl'ken te dragen in een huvs der straet, welk hy aenwees, zeggende dat hy onderlusschen het pak zou vasthouden en gade slaen. Terwyl het dochterken het briefje droeg is den persoon met hel pak op de vlugt gegaen. Berigt aeu elkeen, om niets ter bewaring te laten aen onbekende persoonen. Uyt St.-Nikolacs, van 7, meld men wat volgt- Gisteren in den morgend, wierd te Kemseke het huwclyk gecelebreerd van M. Van de Puite, grondevgenaer op die commune en ter dezer gelegenheyd was het feest iu het dorp. Bv de boeren' kan men niet wel feest houden, zonder dat er met vuerwapens en kanonnen gescholen word. Dit wierd ook te Kemseke gedaen. Eenen smid, den ^cnaemden Hendrik de Vleescbhnnwer oud 4^ jaren, die een kanon had overladen, is door het bersten der la ding aen hel hoofd doodelyk gekwetst. Bvna geheel zvu kinne bakken is weggenomen. Er is proces-verbael'van dit alles op- gesteldF Zekeren Domien de Meyer, oud 55 jaren, daglooner geboren te Ronsele en woonachtig ie Somergem, verscheen zaterdV voor de korrektionnele regtbank onder beschuldiging van verbreking van afsluyting en dielte eener goude hoilogie ten nadecle van SJ Frelin, horlogie-maker te Gend. Zich in staet van hervalling bevindende als reeds verscheydene veroordeelingen om reden van diefle ondergaen hebbende, wierd by verwezen lot vyf jaren gevangzitting en vyf jaren bewaking Onverwvld na de uytspraek van hel vonnis, wierp hy eenen zv- ner holleblokken naer het hoofd van M. den voorzitter Lelièvre. Den kloef wierp den inktpot en de bel omverre welke voor den magistral waren geplaetst en trof M. den reoter Joos aen de schouder. Den kloef met geweld geworpen zynde, had M. Lelièvre hevi" kunnen kwetsen. Maer den slag wierd gebroken door het treffen van den inktpot en de bel. Dien worp geschiedde op eene zoo onverwachte man iel-, dat noch de magistraten, noch de gendarmen denzelven konden beletten Terstond wierd er een proces-verbael opgemaekt en tot de on- derhooring van den betigten ovecgegaen. De Meyei verklacrde de gevveldenary te hebben bedreven om dal het tribunael hem enkelyk lot vyfjnren gevangzitting had verwezen en dat hy strenger wilde behandeld worden.' Zynen wensch is vervuld geweestde regtbank heeft hem lot twee jaren gevangzitting veroordeeld uyt kracht van art. 223 dei- strafwet. Wegens de wanorders welke te Luyk zyn onlslaen leest men iu de Gazelle de Liège nog de volgende omstandi»heden - Heeds zondag waren er op verschillige punten plakkaten aen- geplaklmen vroeg het brood aen 50 een li men of.... de dood I De aenkondiging van deze wannorders voor den volgenden dag was overal verspreyd, zoo wel in de stad als in de omstreken. in den morgend van maendag, wierden alle geruchten die lot onrust konden dienen, met eene ongelooflyke snelbevd verspreid Zoo zeyde men dat de inwooners van Verviers moesten aenkomën' 0111 de graenkoopers te straffen, en tot eene gedwongene dalin" té komen 111 den namiddag zeyde nten, dat de mannen van Vervfers reeus aengekomen waren. Ter zelvcr tyd verspreydde men geruchten, geschikt om de overheyd in diskrediet te brengen, en alle tegenwerking te ver lammen. By voorbeeld, men zeyde, dat den minister van hinnen- iandsche zaken groole partyen graen gekocht had, en op de rvzin" spekuleerde. Dit wierd rondgestrooyd, als een bewys dal er "niets van hel gouvernement te verwachten was. Den kommissaris van poiicie Guilleaume, die zeer goed bv hel volk gezien is, en hierdoor in zulke gevallen veel dienst bewyst wierd ook al beschuldigd van graenhouder te zyn en op de rvzing tc spekuleeren. J Eyndelyk, in het hevigste wanorder wierd de wapenfabriek van den Slaci overweldigd, men poogde zich wapens aen ie schaffen Dil laeisle heefi zekerlyk een onmiskenbaer gewigt. Uyt deze omstandigheden kan men gemakkelyk besluyten dat de wanonders het werk van aensiokers geweest zyn. Wie die aensiokers zyn, en lol welke party zy belmoren, zal ongelwvlfeld bet rcglerlyk onderzoek doen kennen. Hel republikaensch blad la Nationwelk de bullelvns der onpasselyklieyd van Ledru-Rollin afkondigt], heeft niet een woord van de huwelyks plegtigbeyd van den erfprins of van de feesten gezeyd. Van de reyzen des konings zegt dit blad ook niets, maer lael weten of Ledru-Rollin wel of slecht geslapen heeft. Len beklagenswcerdig ongeluk komt te Coolscamp eene eerbiedweerdige familie in den rouw ie dompelen. Den zoon van M. den buigemeeslcr van dit dorp, M. Louis De Muclenncr oud 27 ja^n, kreeg, zondag laetst, van zyn peerd op stal eenen' sla» op de borsl, die hem ter aerde wierp nauwelvks opgeslaen ont ving hv eenen tweeden en derden slagdie doodelyk waren. Den on- ■gelukkigen jongeling had nauwelvks den tyd van le roepen helpt my, ik stem, waerna hy onniiddelyk overleed in de armen van zynen kozvn. De volgende daedzaek aengehaeld door M. den priester Mullois in eene redevoering gehouden voor de vergaderingen van den II. Vinceulius van Paulo, in Lorrevnen, lael zien waerïoe den drift lol het kwaed bekwaem is: Zekeren persoon die van den regten weg was afgedwaeld, had I kortelings het geluk van zyn ongelyk le erkennen cn tot God weer le keeren. Zie my nu op den regten weg, zeyde hy op zekeren dag aen den priester aen wien hy zyne bekeering le danken had, maer boe zullen op denzelven weer gebragt worden de arme zielen die ik heb helpen verleyden? Want ik heb gedurende de voorledene achttien maenden voor dertig duyzend franks slechte boeken verspreyd En deze dertig duyzend franks waren van zyn eygen geld En hy had deze slechte boeken byna allen zelf uytgedeeld Welk voordeel zou men niet belmoren te trekken uyt zoo eene veropenbaring Toen den iever voor het goed, zegt de Espérance van Nancy hel voorgaende feyt verhalende, den iever voor het kwaed zal evenaren, zullen den godsdienst en de inaeischappy krachlda- diglyk beschermd zyn, en men zal de liuysgezinnen der werklieden door hunne neerstigheyd en spaerzaemheyd veel meer sloffelyk wèlvaren zien genieten dan heden, x Deze woorden zyn lot elkeen van ons toegestuerd, indien het immers waer is dat de gemeene lusten den vrede der wereld afhangen van de behoudcuis der goede zeden en van den gods- dienstigen geest van een volk, is het voor allen kaïholyken eene pligl uyt al zyne krachten mede le werken om de heylzame principcn cn het ware ouderwys le verspreyden. Den vader der bruyd van den keyzer van Ooslenryk, hertog Max. van Beyëren, is zeer ryk en eenen beschermer van (Je kuns- tenaers, dichters en geleerden. Hy zelf is dichter en komponist. Verscheydene door hem verveerdigde tooueelspelen worden jaer- lyks op liet^ koninglyk hoftheatre te Munchen met grooleu bvval opgevoerd. Zy stellen meestal tafereelen uyt het beyérsche berg- leven voor. Den herlog is eenen uylnemenden jager en den afgod der bergjagers, wier beschermer hy is. Des zomers wandeld hy in het gebergte van buys tot buys, van hut tot hut, en gaet zeer vriendschappelvk met de bergbewooners om, die hem vader Max noemen. Den 9 september vierd by te Tegernse zvne zilveren bruyloft. Men schryft uyt Weenen, den 30 augusly Hel huwelvk des keyzers, zal, naer men verzekert, op uytdrukkelyk verlangen der moeder van de hooge bruyd, eerst in het aenslaende voorjaer plaets-hebben. Den maire van Reims heeft de verkooping der guillotine van die stad aengekondigd. Die verkooping beeft inderdaed plaets gehad en hel moordwerkluyg dal met alle zvne toebehoorien op 20 fr. gesteld wierd, is voor 50 fr. gekogt door eenen jongeling, die hetzelve op de plaets der verkooping heeft doen verbranden. Men heeft te Pans Mmc Al boni gevraegd om in de opera le zingen. Deze arlisle beeft 2000 fr. per avond gevraegd. Om hel onkruyd le vcrnieligeti die op de koeren cn andere plaelscn lusschcn de sleenen grocyt. Doel omirenl 100 liters water in eenen ketel koken met 10 kilos ongebluschten kalken 1 kilo solfer, giet het kooksel door, lengt'het uyt met water, volgens hot geen gy noodig hebt, besproevt er den grond mede en gy zult in verscheydene jaren geen onkruyd zien. Het is aldus dat de koeren der munt van Parys, waer zeer weynig menschen komen, van alle onkruyd bevryd zyn. gevoelen van eenen olden boer. Wanneer ik zag dat men de braken afschafte en het land deed werken en vruchten voort brengen zonder genade, zegde ik Het land zal zich hier over vreken. De scheykunst heeft schoon geklapt en geredeneerd ik heb al tyd geantwoord De aerde moet haren rustdag hebben. De aerde, zoo wel als den mensch, heeft ruste en verversching noodig. De aerde, gepynigd en gedwongen, zal vruchten geven, ja. maer het zullen ongezonde vruchten zyn. Ten zyn de aerdappelen niet die ziek zyn, T is het land zelve in hetwelk gy ze plant. Ik gevoe! dal al inwendig. Ik kan niet bewvzen heigeen ik gevoel, maer de naluer zelve heeft er zich mede belast. Zekere mesisloflen zyn voor het land hetgeen de truffels en de speceryën zyn voorden mensch, aen denwelken zy eene schyfigezondhcvd geven die hein verslyt en opteert. SAM ENZ WEÊ RING TE ROOMEN. De Gazelle du Midi bevat in baer nummer van 29-30 augusiv eenen brief uyt Roomen, welken medegedeeld is, en die schrikke nde inlichtingen bevat nopens het Mazzinisch-komplot, hetwelk onlangs in die stad ontdekt is De Voorzienigheyd heeft ons van eene schrikkelyke samen- zweering van niets minder dan van Siciliaensche vespers gered Jk sen rik voor de toekomst van ons land. Hel doel van die helsche samenzvvecring was, van den 15, des avonds, den franschen militairen cerkel in de luclit te doen springen, en aldus het gnnsche korps officiers, van den generael lot den onderluvienant te vernielen, alsook van lydens de wanorde, welke op die schrikkelyke gebeurtenis zou volgen, de hand op den 1 aus, den kardinael Antonelli en lulll quanli di chiesa di qualche imporlanza te leggen. Het eerste berigt is van Parys acngekomen, alwaer de poiicie verontrust was over de groole hoevecllieyd van engelsche pas poorten, welke voor Italiën wierden afgeleverd aen persoonen, v\aervan geenen enkelen in Engeland geboren was. Eenen brief uyt Roomen meld bel volgende Men verhaelt een belangryk fevt opzigtens de aenhouding van den advokaet Petronni, den zendeling van Mazzini Dien aen- Iianger beeft Roomen na de inneming dier stad door de Franschen niet verlaten: hy is aldaer gebleven en lot den i5augusly laets- leden er in gelukt, zich aen de opspeuringen der poiicie te ont trekken. Mazzini heeft ongetwyfeld voordeel uvl de vierjarige aenwezigheyd van Petronni te Roomen getrokken.' Men heeft in de papieren van dieii laetslen eenen brief van Mazzini gevonden, waerin dezen hem bedankt voor den dienst, welken hv aen de geheyligde znek bewyst, en hem gelukwenscht over de behendigheyd, vvaermeë hy zich aen de opspeuringen der overheyd weet tc onttrekken. Men heeft jnsgelvks de antwoord van Petronni op tien brief van zyn opperhoofd op dit laeisle punt gevonden. Ily schryft in dit antwoord O weest gerust, ik ben zoodanig goed verborgen, dat ik den duyvcl zelve uvulae:; om myne schuylplaets le vinden cn de hand op my te leggen En noglans is by geknipt. ETABLI A GUAMMOKT GEBOORTEN 12 BURGERLYKEN-STAN». Masxelyk Vrouwel. Amelic De Mulder, vroedvrouw, 27 j„ Gcndsehestr. Rosalia De Schryver, 23 m., Binneslr.—Ch. L. Van Cutsem, 13 d., Kcyzcr- lyke plaets. Angelica Van der Eecken. vrouw van Petr. F. Mallbieu, zonder beroep, 69 j., Xazarellislr. Nicol. Mei-lens, wedu, van Isabella Jaeoba Van den Rrouclt, z.onder beroep, 69 j., Leopoldslr. - Anna Maria Van Styvendael, vrouw van Petrus Gillens, kantwerkster, 72 Visehinerkt. C.e bel etablissement, qui a toujours été si recommandnble par sa disci pline et qui a obleiiu devant le Jury de si beaux résultats, par la solidité de ses eludes, est devemi depuis 185» la propriéié de Sa Grandeur, Mon seigneur l'Evêque de Gand, el, par eet hemeux événement il a pris place a eóté du petit Séminaire de St. Nicolas. Une situation pitloresqq? et charmante., des cours spacieuses, ouvertes et sèches, des batiments vastes, aérés et bien distribués, mi pavilion a péristyle qui sert de salie de récréatiou et dont les mms sout ornés de buit grandes cartes géographiques, voila des avantages, qui ofïïent aux élèves un séjonr sain, utile el agréable. L'éducalion et Pinstruction v out pour base les principes de notre Sainte Religion. L'enseignement y est donné par un corps professoral choisi, qui a pour but de rend re les études solides et pratiques, et de préparer les éléves aux examens a passer devant le Jury universitaire. LES HUMAN1TÉS COMPRENNENT Le Latin, le Grec, le Flamand, Ie Francais, l'Allemand, l'Anglais, les Belles Lettres, l'ilistoire. Ia Géographie, la Declamation, les .Mathémaliques 1 Astronomie et Ia Physique. Dés les classes inférieures, on s'attache, d'une manière spéciale, a former les élèves a la redaction IVancaise et flamande par de fréquents exercices. Dans i'inlérét des bonnes et fortes études et pour salisfaire aux désirs de beaucoup de parents, nous avons cru qu'il était nécessaire de donner plus de developpement a notre cours préparatoire qui sera divisé en trois sec tions et dirigé par trois habiles professer.rs. Co mme l'inslniction primaire doit servir de base a Pinstruction movenne il convient qu'elle soit solide et qu'elle s'achéve le plus tót possible. Le temps de la jeunessè est trop précieux pour que l'élève leperde a apprendre oes choses inutiles on superficielles qui troublent son jugement et lui inspirent le dégout des études, 11 fant conduire les enfaiitsj dés leur.bas age, par le travail et la méthode, a des connaissances utiles et positives sans surcharger leur inémoire et leur esprit par dei notions confuses et disparates. Ln langue Flamande, la langue Francaise, l'Arithmétique et la Calligra phic, voila les branches essentielles dans Irsquelles le jeune homme doit surtout être exercé, s'il veut entreprendre les études iatines avec espoir de réussite. Les deux premières sections auront pour but de préparer les élèves aux humanités et au cours spécial. Leur enseignement comprcnd Le Francais, le Flamand, le Style Épistolaire, l'Analyse, la Let rArithmétique, l'ilistoire, la Mythologie, la Géogrophie", la' Déclan et la Calligraphic. Lecture, Déclamalion Les éléves qui ne se destinent pas aux études Iatines pourront être niliés, dans la section supérieure (cours spécial) n la rédaction et aux sciences requises pour suivre avec succés les différentes carrières com- meiciales ct industrielles. Le Flamand, le Francais, la Liltérature, la Rédaction, l'ilistoire, Ia Géographie. la Cosinographie, la Physique élémentaire, les Mathématiqnes, la Déclamation, Ia Calligraph're, la Tenue des Livres, le Commerce et l'Industrie. En outre, ceux qui 1c désircnt pourront suivre les cours d'Allcmand et d'Anglais. Pour être admis au Collége, l'élève doit être muni d'un témoigna^e de bonne conduite s'il a fréquenté un autre établissement. DISCIPLINE. Le Principal a la direction et l'adrainistration supérieure de l'établisse- ment; il exerce une surveillance générale sur tout ce qui concerne l'édu calion et Pinstruction sur tout ce qui intéresse la discipline, les moeurs et la religion. L'oeil de la vigilance suit parlout les élèves, dans les sorties communes, dans l»*s exercices et. les récréalions. C'est par le moyen de la douceur et de la persuasion qu'on lache de les porter a l'amour de lenrs devoirs de les corrigc-r de leurs défauts, ct de les habituer a un niaintien poli el aisé. Aucun élève ne peut soi tir du Collége sans une permission expresse du Principalcette permission ne s'accorde pas les Dimanches, les jours de Fête, de Foire et de grand congé. Les sorties ne sont jamais accordées avant S 1/2 heures du rriatin et alors seulement avec M.M. les Parents, Tuteurs, Oncles, Tantes, Fréres oii Soeurs plus agés que l'élève, qui doit être ramené au Collége par les memos Parents avant 4 heures du soir, en bi ver, et avant 7 heures en été. MM. les Parents qui viennent voir leurs enfants sont priés de le faire de 10 1/2 a 11, de 12 1/2 a 1 1/2 oii de 4 a heures. Les élèves ne sont jamais appelés des classes ni des études, le seul cas d'urgeuce excepté. Les commissionnaires ou messagers ne sont pas adinis dans l'inlérieu; de la maison od personne ne peut circuler sans permission. I/unnée scolaiie est terminée par une distribution solennelle de prix a laquelle MM les Parents sont spécialement invités. 11 y a deux vacances par an les unes a Paques, les autres vers la mi-aout. MM. les Parents rccoivent, trois fois par an, un bulletin, qui les informe: 1» de l'état de la santé de leurs enfants; 2° de leur application a l'étude ct des places qu'ils out obtenues dans les compositions; 3° de leur conduite plus ou moins salisfaisanle. L'élève, dont les habitudes seraient en opposition avec les régies ét le ton de docilité qu'on veut maintenir dans eet établissement, sera remis a MM. ses Patents, avec toutes les précautions qu'une telle mesure réclame. conditions: Le prix de la pension pour les Internes, y compris le minerval, est de fr. 400. I.orsqne plusieurs fréres sont ensemble, il est accordé une reduction de fr. 100 pour le second de mème que pour chacun des autres. Pour les Externes doiniciliéi a Grammont fr. 60. Pour les Externes non domicilies a Grammont 80. Les Pensionnaires paieut en outre annuellement 5 francs pour entrée. Le pavement se fait par trimeslre et d'avauce: 1° en entrant; 2° le 17 décembre 3° le 1 mars 4' le 3 juin. Tout trimeslre commencé doit être payé en entier on ne déduil rieu pour les absences, le cas de maladie grave excepté. Le blanchissage du linge. les frais de maladie, les le9ons des arts d'agré- ment sont.'i la charge de MM. les Parents. Tout Pcnsionnaire doit avoir 1° une caisse a roulettes, que l'on peut se procurer au Collége 2° des serviettes et un couvert en argent3° lout ce qui conc°rne la lilerie, a l'exception bu Uois de lit ct des rideaux. i MAETSCHAPPY LM.V LAND- 1IOVINGBOUW- EN KMYDKUNDE VAN AELST. Voor Hofvruchten, Bloemen, llop, Tabak, Vlas, enz. Gezien de vragen gedaen door verschevde Leden der Maetscliappy, is de Tentoonstelling verschoven tot den 9 October 1853, De liefhebbers worden verzocht aen die Tentoonstelling deel te nemen en hunne voortbrengsels te doen kennen aen den lieer Voorzitter ofSekretarisder voormelde Maetschappv van den 3"" lot den 8cn October, van 9 uren 's morgens tot 4 uren na middag. Aelst, den 5 September 1855. Den Geheymschryvcr, Den Voorzitter, V. P. G. DE MOOR. ELIAERT-COOES.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3