PILLEKEN®. Hoe deugdzaem en eerlijk zij zyn CORRESPONDENTIE. Van dc 56 kandidaten zyn er 21 die door den jury lot univer- teyts-leerlingen acngenomen zyn. Zy zyn verdeeld als volgt Van katholyke kollegien 20 Van kollegien van den Staet 5 Byzondere studiën 1 Totael 2i Indien men deze cyfers wilt vcrgelyken met hetgefal der kandi daten die zich aengeboden hebben, men zal vinden dat er zyn aenveerd geworden, te welen Uyt kollegien van den Staet1 op 10. Uyt bisschoppelyke kollegien. 7 op 10. Bit alles strekt waerlyk niet tot eer van hel ondcrwys door het nieuw politiek ingerigten 't was toch de moeyte niet weerd om er zoo veel gerucht van te maken en er zoo veel onkosten voor te doen. Gaen wy nu lot eene andere vergelyking over. Onder de 21 aengenomene kandidaten zyn er 6 die met onder- schevd hun examen onderstaen hebben, te weten Van kollegien van den Staet 1 Van katholyke kollegien 5 ook s Totael 6 Men ziet dus dat, hoe men den uytslag der examens beschouwe, de geestelyke kollegien altyd de overhand hebben (Gazelle van Brugge.) De zegepralen die de leerlingen der Staetskollegien voor den onderzoekings jury behalen, worden voor tiet kleriknel, van jaer tot jaer, langs oni vcrsciirikke- lvker. GMPABTIAt VAiy ÜRUCCE.) De Zegepralen der leerlingen van Slaclshollcgicn Schoone zegepralen zyn het die zy voor den jury behalen Daer zyn er zeven op zes-cn-dcrlig die zich voor den jury vertoonen, en vier van de zeven blyven in den slag Hel atheneum van Brussel, liet atheneum van Gend en het atheneum van Yper zenden, elk, eenen van hunne leerlingen voor den jury van Brugge, en alle dry zegepralen zoodanig door hunne onwelenhcyd7 dat zy door den jury onweerdig geoordeeld worden om tot het mondelings onder zoek toegelaten te worden. Alle dry worden sehandelyk ver worpen O dat de ypcrsche kinnebabe, die aen den Impartial geld en brieven verschaft, zeer gerust zy de zegepralen der leerlingen van de Staetskollegien zyn veel min verschrikkelijk voor de kleri- kalen dan voor de liberaters, aen wie het land die kollegieu ver schuldigd is. liet onderwys van den Staet, nieltegensiaendc de onschatbare geldsommen die wv voor hetzelve betalen, springt reeds van nu af op krukken, en, moeten de leerlingen die in het zelfde gevormd worden, nog eenige jaren zulke verschrilibarc zegepralen voor den jury behalen, wclhaest zal het onderwys van M. Rogier, zoo wel als zyne wortel- en knol-expositiên, onder het gelacli en de verachting van het volk ten gronde nederstorien. Wilt den yperschen korrespondent van den Impartial voorlaen nog brieven naer Brugge zenden, wy raden hem aen, van dat potje stillekens gedekt te laten; en wil hy naer onzen raed niet luysteren, dan zullen wy hem uytdagen om óns eens de zegepralen te doen kennen die het rogeriaenseh kollegie van per voor den jury behaeld heeft. Eenen eenigen leerling van dit kollegie heeft zich aengeboden, en, wilt gy eens weten welke plaets hy, in het schriftelyk onderzoek, op zes-cn-dertig mededingers hekomen heeft DE VYF-EN-DERT1GSTE En die mannen komen van verschrikkelijke zegepralen spreken Eadem. Men leest in de Gazette de LyonIn de maond van October lestleden, melde de Obcrlander Anzeiger verschey- dene korrespondentiën van Wallis die nopens liet bestuer van de geseculariseerde goederen der geestelykheyd inlich tingen gaven welke voor liet gouvernement niet al te streelende waren. Deze lieten uytdrukkelyk kennen dat de jonge Zwitsers eene vergoeding gekregen hadden van loO.OOO fr. voor hunne pooging tot opstand en dat verscheidene hoofden der radikale party geseculariseerde wyngaerden voor ver goeding hadden ontvangen. Men verzekert daerenboven dat het meestendeel der radikalen, die, zoo er gezegd wierd, dc kostelykc wyngaerden van het bisdom en van liet kapittel van Siongekocht hadden, nog geen duyt betaeld hadden, noch van den koopprvs, noch van het kapitael, noch van de intresten. Daerop volgden eenige andere giften van hetzelfde slach. De aengeduyde persoonen verklaerden dat dc aenlw- lingen van den Obcrlander Anzeiger valsch en een enkele uvlvinding waren. Maer dezer laetste dagen, ontvangt de Obcrlander A nzeiger eenen gedrukten staet," afgekondigd door het departement van finantiën des kantons van Wallis, gedagleekend van den 20 mey 1855 en getrokken uyt de staatsrekeningen dit bewysstuk toont al de koopers acn van hetgene men de nationale goederen van Wallis noemthet maekt melding van hetgeen eiken kooper voor zyne wyngaerden heeft betaeld van de som die den 51 december 1852 nog moest betaeld worden, en daeruyl blykt dat M. Alex de Torrenté, president van den Groolen-Haed, M. Julier, raedsheer, M. Abbot, advokaet, 51. Morand. afgeveerdigden inden Staets-Raed en veel andere radikalen nog niets betaeld hebben voor de wyngaerden waervan zy sinds iiwr dan vyf jaren inliet bezit zyn. Volgens dezen staet, beeft de familie de Torren te alleen meer dan fr. 59,850-89 c. genoten, waervan zy nog geenen centiem betaeld heeft. De geheele som der vërkooping beloopt tot fr. 106, 440-14 c.hierop is er volgens den oflicielen staet, binnen de vyf jaren in 't geheel betaeld fr. 1,866-25 c. Dit is niet geheel nauwkeurig, voegt or dc Gazelle van Frihourg by 51. Morand, dit ach!baer lid van den staets- raed, alwaer liv tegen de priesters zoo selioone zaken heeft aytgedaen, keiit nog beter de kunst om zich de goederen toe te ovgenen waervan de geestelyken ontroofd worden. 51. Morand heeft voor 14,017 fr. 52 c. gronden weten aen te koopen hy heeft hiervoor betaeld ZE5'EN FRANKS TWEE-EN-DKRTIG CENTIMES. Hevel, Vferbondgaston, wat dunkt u van die treffelyke mensclien? Dit zyn nogtans liberalen of beter gezégd lieveralen. Men vertelt 1c Luyk dat Mcesler Delfosse, eenige dagen voor de acn komst der koninglyke familie te Luyk, al de dansmeesters heeft verzocht om hem den fynsten, den eleganlslen, den gemol- ligsten, den hekoorlyksten slap te lecren, ten evnde in de koning lyke quadrille met eer te konnen verschyneuMaer onge- iukkiglyk voor Zyne Eminentie van Luyk, zy heeft er niet mogen verschyiten en al dit leeren is dus vruchteloos geweest. Ivwaed- willige" mensclien lagchen met M. Delfosse en zeggen dat hy, die zoo zeer op den stap verzot is, nu dikwils in tie week van de nachtmerrie bereden word omdat hy den slap op den kardinael van Mechelen verloren heeft. De libera tersbladen bewegen hemel en aerde nm te doen gelooven dal, in den onnoozelen staptwist, M. Delfosse de regten en weerdigheyd der kamer heeft willen verdedigen. Maer die bladen denken niet dat het in 't land algemeen geweten is dat de frnncniaponslogiën dien twist voorberevd hadden om schaudael legen het bisschopschap van Belgiën te verwekken, en dat het hof zulks insgelyks vernomen hebbende, een lengsel aen den neus van M. Delfosse beeft willen zetten om dezen quidam in zyne dwaze pretentiën wat te kortvlerken. .-. Een Getidseh blad laekl, zonder ons te ncemen, ons artikel over de fatneuse redevoering van M. De Jaegher, omdat \vv geen verschil gemaekl hebben lussclien M. De Jaegher van 1852 en 1853 en gecne rekening houden van de wvzigingen die M. den Gouverneur in zvne tael en in zyne handeiwys heeft tot stand gchragt Dit blad beweert dat 5L De Jaegher zich nu bedaerd, onpartydigverdracgzacm cn verzoenend loont l Indien zulken dwazen klap ons verteld wierd door een of ander prulblad, wv zouden dit onaengemerkt laten voorbygaen, maer dal een serieus blad zulke onnoozelheden afgeve, zie daer wat wy niet hegrypenDit blad zou ons plaisier doen de bedaerde, onpartydigeverdraegzame en verzoenende akten van >1. De Jaegher te laten kennen, en ons eensuyt'te leggen hoede woorden van den fameuzen gouverneur overeenkomen als hy zegt: «dal hel provinciael bestuer gclykaerdig in zyne wensclien van verzoening r, en onpartydige reglvccrdigheyd, in geenen zyncr akten afweek van den regel die hel meest standvaslighcyd vcreyscht, dc Gema il tighcyd n Is dit niet hardnekkiglyk blyven bv al de akten die 'hy tot nu toe dacrgesteld heeft? Is dit niet houden staen dat hy alles op eene bedaerde, onpartydige, verdraegzame en ver zoenende wyze heeft gedacn En omdat M. De Jaegher nu een hypocriten masker aen trekt en 't hekken naer den wind begint Ie hangen, zouden wy daerom zyne bedekte en domme akten niet mogen laken Dat liet blad in kwestie het wel wele en onlhoude den Dcnder-bndc is geenzins genegen voor die soort van windhancn die heden dit, mórgen dat, overmorgen wat anders zyn en zich altyd berevd toonen te draeyen en te keeren volgens dat hunne belangen h'ct vereysschen. Als" het pas geeft zullen wy hierover breeder uvtwyden .-. Om "de verpletterende tekorlschiclingen wat te bedekken die Rogier in zynen staetshudget gelaten heeft, lekortschielingen die gansclt Belgiën veronlweerdigd hebben omdat zy hetzelve naer zyne onvermydelyke ruitte dreven, komt het Verbond van Aelsl inel den budget van bel roomsch gouvernement voor den dag vvaerin noodzakelyk tekortschietingen moeten voorkomen ingezien de verpletterende onkosten die er gevolgd zyn op de dicvervën; plunderingen en opstand der bende van Mazzini en consoo'rten. Indien liet Verbond geene andere verregtveerdigi.ng heeft voor het vreeslyk te kort dat de nieuwe politiek in de schat kist gelaten heeft, dan moeten de gewezene ministers bekennen dat dit prulblad hun eenen allerslechtsten dienst bewyst met hun zydelings piigtig te erkennen als konnende hun alleenlyk ver- schoonèn met de fauten van een ander acn te halen. Kónfrater, jongen, uwe hersenpan is of wel gescheurd of de binnenmaterie is of verdroogdGv moogl kiezen .-. Het Verbond' haelt in laetste A' eenen hoop grieven aen tegen de gecstelvken. Onder andere treffende daedzaken vertelt dc^n konfra'ter: i°'dat de Ecrw. Vaders Redemptoristen eenen jon geling opgepakt en in eenen kelder opgesloten hebben om er eenen Redemptorist van te maken: 2" dal er eene Jodinne in Ilaliën gestorven is welkers zuygeling geene voedsler heeft gevonden en dal men het kindeken met eene klodde- of lokkemem of met den lepel heeft moeten kweeken; 3" dat er in Sardiniën eenen zekeren Heyernian in eenen vuylnisput is geworpen; 4" dat er te Saint- Esprit, in Vrankrvk, twee jonge Israëliten op het stadhuys ge trouwd en uvtgejouwd zyn en meer anderen zeeverÉn wat besluvt het Verlioml uyt dit alles'? Eenvoudiglyk dat liet meer dan tvd is dat de Belgen zich wederom door de liberaters laten stroo pen, pluvmen. kwellen, vervolgen en beledigen5Vnt dunkt UI. lezers, van zulke schrandere argumenten? En dit heel hel Verbond klauwen Als een bewys 'dat het onderwys van den staet verre boven het vrv onderwys is, geeft het Verbond van Aelsl het programma af van het staetsondcrwys zeggende dal er in't zelve lessen ge geven worden over de volgende zaken, die wy letterlyk uyt het Verbond van 11 September, eerste bladzyde, tweede kolon over nemen als namelyk Over de bccslialen, boter, kaes, granen, zaden, oliën, hoppe, sterke dranken, hout, schorsse, vlas, garen, lynwaed-wolle-en katoengeweefsels, leder, papier, hoeken, glaswerk, houille, steenen, nagels, wapens, maehinen, mekanieken, zink, yzer, koper, tin, lood, bcènen, visch, fruyten, kalle, thé, rysl, suyker, tabak, wyn, zout, vellen, gyde, slael, goud, zilver, salpeter, soda, solfer, potten en pannen Als Meester Flankacrt over al die stóffen kan les geven, dan verwondert het ons geenzins, dal dien man eenen zoo dikken kop heeft cn dal de ondyzer,- tin,- lood,- koper- en kloddcmarehands hier in onze stad zoodanig vermenigvuldigen, dat men geheel den da" niets anders hoort dan: Allons vier eens, zette, cn aelit eens voor willeKonfrater, konlraler, wal gaet er toch in uw bureel om Word men daer geheel zot of wilt gy met kracht en geweld het onderwys van uwe klubsgaslen belagchelyk maken Waerloe die lange litanie? W'aerom zegt gy niet in eenen trek dal men in de omlerwysgestichlen van den Staet ALLES leert tot familie vaders worden toe? .-. liet katje van den Yperling heeft aen den gemeenten raed van Yperen liet volgende verzoekschrift ingezonden. Wy zyn nieuwsgierig te weten, walde sladhuvsheeren van Vperen en de jabroeders van den provincialen raed van W est-\ laendcren zullen zeggen van dit stuk. Ziellier den tekst der petitie a Mynhecren. De onderschreveue schalpligtigen, nemen de vryheyd acn HL. Ecrzaemheyd den volgenden wensch ootmoediglyk voor te houden Ingezien dc verhooging van lasten van 10 opccntimen, zwaer óp de burgerklas weegt, en dat de middelen van bestaen en nering verminderen, bet ook redelyk is de lasten te verminderen ingezien iederen leerling van het komnninael kollegie aen de stadsschatkist omtrent 400 fr. 's jaers kost ingezien dat zy allen kunnen voor 00 fr. 's jaers hunne op voeding en onderwys in hel bisschoppelyk kollegie verkrygen n Ingezien dat de stads schatkist aldus jaerlyks eene winst zou doen van dry honderd ten honderd, of globalyk van eene som van vier-cn-twintig duyzend acht honderd franken i> Zoo is hel dat wy IJL. verzoeken een besluyt te nemen waer- door het communale kollegie worde afgeschaft, en de leerlingen er van ten koste der schatkist lol het bisschoppelyk kollegie wor den verzonden. Yperen, 21 augusly 1855. Geteekcnd Yele schalpligtigen. Wy hebben verledene week gezeyd dat wy inlichtingen zouden nemen nopens den verkoop van een peerd waerover men ons eenen nypenden artikel tegen den kopper had toegëstuerd. Wy hebben inlichtingen genomen by den verkooper, by den kooper, lry den veearts, by andere geluygen enz. en moeten ronduyt bekennen dat den kooper zeer aerdig ten opzigtevan den verkooper gehan deld beeft. Wy hebben in d'hand twee certificaten, een van d'en geleerden heer Delwart, professor der kliniek in de veeartsenyschool van den staet te Brussel, en een van eenen anderen zeer bekwamen gonvernements-veearts waerby stelliglyk cn op de duydelykste wyze verklaard word dat hel verkochlle peerd gecne de minste leekcus geeft van de kwael om welke eenen anderen veearts het dier afgekeurd en door den verkooper heeft doen terugnemen. Daer wy den verkooper, die voorzeker een treffelyk man is, niet mogen laten doorgaen als eeneri vuygen bedrieger, konnen wy hem de afkondiging van zyn artikel, hoe nypeud het ook zy, niet weygeren; nogtans vooraleer daertoeover te gaen, willen wy den kooper van liet peerd eerst verwittigen en hetn aenraden de kosten weer te geven die hy den verkooper moedwilligjyk veroor zaakt en door de vrees heeft doen betalen. Den brief dien den verkooper ons geschreven heeft, bevat zyne eygene veroordecling, kan bysusgeenzins als verschooning ofverreglveerdiging doorgaen, en port ons meer en meer aen deze zaek die wy weynig eervol durven noemen, in 'tvriendelyk trachten te vereffenen. Wat het peerd zelf aengael, den verkooper wilt hel aen den kooper voor geen dobbel geld meer laten, maer den man eyscht niet reglveer- digheyd dat men hem de gemaekle kosten wederkcere. Wy wach ten naer den uytslag t£S W y hebben a! wederom twee naemlooze brieven uyt Korlryk en Brugge ontvangen. Y'oor wal dezen van Kortryk aen gael, deszclfs n.iemloosheyd is oorzaek dat wy van bedoelde zaek niet spreken. Heeft den verzoeker zoo weynig trouw in ons dat hy zich niet dnrft laten kennen, wy hebben evenmin trouw in hem en raden hem aen zich tol gazetten te wenden die zoo onnoozel zyn alles op te nemen wat hun zonder handleeken toe gezonden word. Voor wal den brief uyt Brugge betreft, wv ver zoeken den schryver ons geene naemlooze stukken meer te zenden, 't is waerlyk belagchelyk gedurig raedgevingen te zenden en niet eens den moed te hebben zich te laten kennen, te meer daer het noyt gehoord is dat iemand in 't minste door ons verraden zy geweest. Eenen man alleen, te weten den opsteller van den Dender-bodc, heeft kennis van de stukken die ons medegedeeld worden. Eenen geachten vriend heeft ons eene uylgcbreydde bcoor- dceling gezonden over de tentoonstelling van schilderyën te Gend. Wy verzoeken den geëerden inzender ons van de afkondiging van dit artikel te ontslaen om reden die wy hem met gelegenheyd mondelings zullen bekend maken. Hy zal voorzeker van ons gedacht zyn. Eenen brief ons uyt Poperinghe toegezonden, is ons zeer aengenaem geweest. Wy hemen den offer van den eerzamen schryver met dankbaerheyd aen en beloven hem plaets in onze kolonnen voor alles wat hy nuttig en goed zal oordeelen. Wy verwachten dus van zyne gedienstveerdigheyd dat hy ons wcl haest nauwkeurige beriglen zal laten geworden. Wy van onzen kant zullen trachten 't zelve te doen. Wel bedankt, geëerden vriend uyt Antwerpen over de goede tydingdie gv ons met uwen aengenarnen brief van 13 dezer hebt gezonden. Verder moeten wy met u bekennen dat alles watgy ons zegt, de waerheyd is, maer zy wilt niet altyd begrepen of gehoord worden. 5Telc hebben ooren en oogen doch zien of liooren niet Dit zyn van die miseriën waermede men geduld moei hebben. Cura ut valcas. Den brief uyt Soltegem gedagteekend, en ons toegekomen nopens zekere inrigting te Envelegem, zal gepUetst worden als onzen gewoonen korrespondent ons daeromlrent zal inlichtingen geven. Het tegenwoordig handtceken is ons onbekend. Uyt de omstreken van Wanzele, 15 Sept. 1853. Aen Mr den Opsteller van den Detvder-bode. Onlangs hebt UEd. by eenen brief nvt Oultre gemeld het gone aldaer is voorgevallen in het benoemen van den gemeentesecretaris, hoe de Alliance- maniicn den lieer Steppe geene tlispensie hebben willen verleenen, omdat hy geenen liberael van zuyveren bloede was. Het zelve heeft men gepoogd te Wanzele werkstellig te maken. Den gemeenleraed bad, op 22 april 1852. tot. 'de openstaende plaets van gemeente-secretaris aangesteld den heer C. Saevs, gemeente-ontvanger in de zelfde gemeente. Maer aengezien deze twee bedieningen zonder magtiging van de lioogere administratie in de gemeenten, beneden de 100Ü zielen te samen niet mogen bekleed worden, had den gemeenleraed, bv eene wel gemotiveerde deliberatie deze mag- t'ging gevraegd. Men mevnde vastelyk dat bedoelde dispensie geene mocyelvkheyd zoude ontmoet hebben om reden zulks dagelyks toegestaen word. Edoch den nieuwen titularis Saey ook geenen liberael van zuvveren bloede zynde, heeft de nieuwe politiek alles nengewend om de gevraegde dispensie te doen mislukken en de beslissing daervan meer dan veertien ntaenden onder alle ydele voorwendsels vertraagd. Gelukkiglyfc dat de ware reden om welke men deze bemagtiging wilde doen verwerpen ter kennis van het weerdig opperhoofd van den Staet gekomen is, en eensklaps is zy, tot schande der tegenVaiiters en tot vreugd van de behoudende nartv, vergund geworden, lier zy hierover aen Z. M. onzen doorluchtigen Koning. De gemeente Wanzele is, op het vernemen dezer tyding, vcrvold geweest met blydsehnp vermits 111. Saev met regt het vertrouwen en achting van een ieder bezit. X Ninove, 13 Sept. 1883. Dekdeh-bode, I.uydens dc openbare schriften, redevoeringen en dagbladen der zoo gezegde liberale, is lmn hert bezield met gevoelens van eerbied, onder werping en liefde voor onzen heyligen Godsdienst en deszelfs dienaren. Was men steeds niet menigmael, door bonne schynheyligheyd bedrogen geweest; was inen niet al te dikwils oog- en oorgetuvgen geweest van hunne afgezonderde handelwyze en redevoeringen, men zou die mannen als steunpilaren van Altaer en Troon aenzien. De plegtige intrede in deze stad van onzen eerliiedweerden Bisschop heeft gisteren aen de oogen van menigvuldige inwooners van Ninove en omtiggende plaetsen die hnychclaers ontmaskerd. In weerwil van al hunne pongingen, is het ontboei aen zyne Uoogw. gedaen, ongedwongen, maer niettemin zegevierend geweest. De heeren Van Droogenbroeck. den schepen-volksvriend, wassen bet hoofd der tegenkanting; bv wierd in zyne dwarsboomery ondersteund door de twee zoonen van den versleten jood, door Karei den sehotflelaer, dien

De Denderbode | 1853 | | pagina 2