M. P. Dedccker, lid van tie kamer der volksvertegenwoor digers, is met joffrouw C.laus, van Brussel in liuwelyk gelreden. Tegen de opening der kamers, zal M. P. Dedecker van zyiie speel- reys terug zyn. Den minister van justicic komt de reglerlyke overheyd te bevelen van, in gevolge de wet, de uytgevers "of drukkers te vervolgen van gazetten die loteryên afkondigen, of annoucen van verlotingen tucdedeelen. Een fransch blad van Brugge, beknibbelt heviglyk de be noeming van den regter-plaetsvervanger by liet vredegeregt te Rousselaere. De Palrie zegt slelliglyk dat er onder de kandidaten welken zicb voor die plaets aenboden, persoouen waren die meer bekwaemheden bezaten, dan den benoemden geneesheer. De magistraten van het hof van appel van Getid, hebben liet Christusbeeld in de zael van het hof van assisen, boven het bureel van den voorzitter, doen plaetsen. Dit is een aloud gebruyk in de geregtszalen. Twee landbouwers van de gemeente Alsemberg, zyn vrydag op de merkt te Brussel aengehouden onder de beschuldiging van door bedriegelyke middelen gepoogd te hebben de prvzen der'aerd- appelen te doen ryzen de koopers aensporende om deze slechts aen fr. 8-75 of 9 fr. te laten, lerwyl, by de opening der merkt, men ze kon knopen tegen fr. 8-50 per 100 kilos. De beyde landbouwers zyn ter beschikking van den prokureur des kouings gesteld. Eene vrouw van 44 jaren, te St.-Joos-len-.Noode, sints eenige dagen van eene hoofdkoorls aengedaeu, heeft zich in eene razende 'koorts verscheydene sneden met een keukenmes aen den hals toe- gebragl en vervolgens twee pennemesslekeu in de nabyheyd van baer hert. Ondanks al de toegebragle hulp is zy overleden. Cyf Kortryk, van den 25 October, meld "men hel volgende: e Gisteren is onzen sledelyken raecl, dringendheydska'lve/by een geroepen, om maetregelen te nemen ten behoeve dér werkende klasse die te veel lyd ten gevolge der duerte van de levensmiddels. Onzen borgemcesler, M den ridder de Bethune, iteelT voorgesteld aen de siad te leenên voor zes maenden, zonder intrest, de somme van 20.000 fr. die zou dienen als eerste tnise van fondsen voor het koopeu van vremde granen. Den raed heeft den aenbod van den borgemeester aenveerd. De armen zullen zich nu, gelyk te Doornik, brood aen verminderden prys konnen verschaffen. liet is spytig dat vele sleden dergelyken borgemeester niet bezitten. Te Kortryk heeft-den communalen raed ook beslist dat het gedroogd eu gezouten vlees,ch vry van alle region mag in stad gebragt worden. JIM. Godin, te Huy, komen een prysbaer voorbeeld te geven, welk wy zouden verlangen alom te zien* nagevogld worden.' Deze heeren hebben'aen hftnne werklieden de noodige sommeverschoten tol het aenkoopen van provision voor den winter. De werklieden zullen die geleende somme met kleyne deelen, verdeeld op elke week, mogen wedergeven. Wy lezen in den Yperling In sommige sleden hebben de besturen liet besluyt genomen bons uyt te deelen, door welker middel de duerle van hel brood ecnigzius voor de arme eu wer kende klas tantelyk vermindert, indien'men hier te Yper hetzelfde in voegen bragt, men zou de 50,000 fr. aen hel kommunaei kol- legie voor dit jaer gehangen konnen gebruyken tot hel uytdeelen van honderd VYFTtG DtiYZEND bons van twinting centiemen ieder. De zeven-en-twintig duyzend franken in leetiing geoffei-d door het arinbestuer aen den Impartial van Brugge zouden'er honderd vvf- en-derlig duyzend voortbrengen: lSu'.OCO en 135,000 dat maékl 285,000 bons.... "1' ware een treflelyk hulpmiddel voor dezen winter. Men leest in den Echo de Courtrai Er vertoont zich se dert eeuigen lyd in Onze omstreken eene merkweerdigc ornstan- digheyd voor wat dc nyverheyd en den koophandel belr'eft: lerwyl onze lmneufabriekanten eene overgroote hoeveelhevd van en«elsch en ierlandsch garen voorden uytvoer gebruvken, kómen de Ètmel- sche van hunnen kant alhier liet fvtislc garen opkoopen dat met de hand gesponnen is, by zoo verre dat den dagloon der spinsters reeds merkelyk verhoogd is. MECHELENEene zonderlinge aenhouding heeft alhier plaets gehad en eene hevige opschudding verwekt. Over eeni-en lyd wterd den heer Hanicq, drukker van het aertshisdom «eivaer dat er aenzienlyke onlvremdingeti in zyne werkhuvzen°plaets hadden. Hyzond vyf van zyne werklieden weg, waervan eenen in dc statie van Meclielen geplaetsl wierd, en eenen anderen in eene drukken van Brussel ging werken. Nauwelyks bevond dien laet- slen zich op zyn nieuw werkhuis of hy wierd gewaer, dat men al- daer drukletters van zynen o iden meester gebruykte. Brandende van ongeduld, om zich over zyne wegzending te vreken, be-af hv zich nacr Meclielen, en verwittigde de jusli'cie, welke den werk man die in de statie geplaetst was, deed aenhoudeu. Toen dien bietsten zich in de handen der gendarmen zag bc- kenue hl, dat liy sedert verscheydene jaren voor zeer groole weerden gestolen bad, en toen hem gevraegd wierd, welke vrucht by uyt zyne diefstallen trok, verklaerde liv, dat livde «estoleue voorwerpen aen eenen kopergieter van Mechelen'verkocht had dien by als zynen niedepligiigen aenduydde. Een niandaet van aenhouding wierd uytgeveerdigd, en dien heer, welken zeer goed in onze kleyne stad békend is, wierd aen gehouden en ui het strengste gebeym gezel. Die aenhouding is het voorwerp van alleriey gissingen. Reeds een groot getai getnygen zyn door den mngislraet-onder- zoeker gehoord eenen hunner is den heer Yanbuggeiihoudl drukker van den Sancho. Dezer dagen joeg eenen zeer achtbaren koopman van Brus sel, Mr. M... op hel grondgebied van.Jetle en Eaeken. Zvnc toela ting en port darmes waren in regel, wanneereenen persoen der lokaliteit hem naderde en hem hevool heen te gatfn, verklarende dat zyne toelating ongeldig was voor de velden op welke liv zich bevond. Eene zeer levendige woordenwisseling omstond daeruvl wanneer op eens Mr. M... die zeer aengedaen was door eenige door zynen tegenstrever onbetamelvke woorden, opeens ineen viel door eene geraekllieyd getroffen. Alle hulp was nutteloosMr. M... stierf zonder lot zyne kennis terug gekomen te zyn. Men is op hel punt van een zonderling proces, en welk niet zonder belang is, binnen kort te zien onlslaen. Ziet hier waer van cr kwestie is looneel, welk den naem van Nalionalen Troep heeft aen-eno- inen. Au, dezen Nalionalen Troep is niet kiescli in zvne lia'ndel- wys eu schynt voorgenomen le hebben eenen keus éan stukken te doen zonder de sehj-yvers le ra'edplegen, of de minste schade loosstelling, ol anders gezeyd, sehrvversregl te heialen M H Van Peenescheen eenen der scliryvers'le zvn die men voornemens was .iel meest le exploiteren, en M. Van Peene heeft aen den Nalionalen Troep laten welen dal hy, M. Van Peene, niet toeliet dat een zyner tooneelstukken gespeeld wierd, zonder dat hem voora gaetidelyk eene geringe schadeloosstelling wierde betaeld. Deze kennisgeving is by exploit van deurwaerder gedaen. M. Levi ens, in weerwil van dit, heelt hel stukje van M. Van - eene. Een man le trouwen ten tooneele gevoerd, en den schryver van dit looneelslukje vervolgt nu rcgleriyk M. Lcytens, en eyschl eene schadeloosstelling van duyzend franken voor iedere ver- looning. in een dagblad van West-Vlacnderon leest men wat volgt De dagbladereu vim Antwerpen lieuben aengekondigd dal men, beneden de Schelde eene oeslerbauk nnldckl bad, en dal men groote hoeveelheden van die oesters in stad bragt, eu aldaer aen geringen prys verkugt. De opregle, of de gewaende ontdek king van die oeslerbauk gaet ons wcytiig aen, maer, er bestael hier een ander punt welk al de aendachl van den minister v in Unanciën behoort te vestigen. Indien wy wel ouderrigt zyn, worden de oesters van welke hier gehandeld word, uyt Holland op belgisclieu hodetn acugc- bragl, en men werpt die des nachts in de Schelde, om die oesters des anderendags 's morgens te visschen. Het is hv middel van dezen list, dal men het betalen der legten die 'door de wetgeving zyn vastgesteld unlkoinl. Indien dit alzuo is, dan verhopen wy dat M. den minister van financiën maetregelen zal nemen, om dit misbruyk te doen ophouden. Men leest in den Monileur: Den minister van buylenlandsclie zaken heeft van wege de belgisclie legatie le liunslanlinopeleu de vertaling ontvangen van een memorandum der Ollomansclie Porie, van 1 October laetstiedeu, hetwelk liet verbod van den uvlvoer der granen uyt Tripoli en zyne afliaukelykheden bekend maéki. in een zyner laelste nummers kondigt The l'ress eene brief wisseling uyt Brussel af, waerin deu schryver zegt eenen der uvimiuilendsle militairen van Duylschlaud geraedplecgd te bebben op de weerde van liet belgiscli leger, in geval van eenen oorlog waerdoor de belgisclie onafliankelykheyd zou gevaer loopen. Den geraedpleegden officier zou geantwoord hebben dat men de niagl van Belgiën niet moet waerdëren volgens liet nederige uvt- zigt van dit land. Een land, zegde hy, dal een leger van l'üO.OÏIO mannen ten oorlog kan leyden, voorzien van hel beste legertuyg van Europa, verdedigd door verscheydene sterkten van eerste klas, en byzonderlvk ondersteund door de vaderlandsliefde eener bevolking, vechtende voor Goden Vaderland, een zulkdauig land in geval van oorlog, kan een beslissend gewigt in de weegschacl werpen. Dil is, zegt hel engelsch dagblad, het gedacht van een der uytslekendsle militairen van Europa, en dit gedacht is ook hetgeen van koning Leopold, eenen der nog wcytiig overlevende bevel hebbers der eerste helft van deze eeuw. In eenen brief uyt Parys leest men het volgende: De fabriekanten zyn niet gerust omtrent de duerleu der granen. Daer men nog niet juist weel waeraen zich le houden over de uitkom sten van den graenoogsl in Vraukryk, verhoopt men nog dat de kennis van den wezenlij ken opbrengst des graenoogsl zoo wat daling zal le weeg brengen. 0;t verscheydene plaetsen heeft men gebruyk gcmaekl van eenen middel waervan men zich voorlyds nog bediend heef!. Dil middel bestael in menging van havermeel met tarwe-meel. De Haver is, ten overige, zeer goed geschikt om. fol brood te worden gebakken. Brieven uyt Limousin Marclie en Berry verzekeren dat die menging aldaer niet goed gevolg bewerkt en aldaer de onrusl heeft doen stillen. Eenen bankier van Parvs zegde dezer dagen: Hel bewys dat men eenen afslag van liet graen tegen den winter le genioel ziet, is hierin le zien dal de groote eygenaers liunne granen niet ingeschuerd houden om eene ryzing le kunnen le bael nemen. Zy verkoopen zonder te wachten.» Bit is hetgene inderdaed dagelyks'gezien word. Men gedoogé dat ik hier een feyt ueerschryve welke my persoonlyk bekend is80,00(1 hectoliters zuyvere tarwe langs Havre uyt de Yereenigde Staten ontvangen, zyn don 8 October in de Hallo van Parys geknal, en aen belangende vragen zyn ouverwyid gerigl aen degene die met 'de duylsche dorpen der groole anierikaensche republiek corres- dereti. Het Broederschap van den II. Vinecnlius le Rotterdam heeft van den 19 september tol den 1 oclobor ontvangen de som van •1228 gulden 70 centen, ten voordecle van de slagloffers der cholera; en bovendien nog eene groote hoeveelhevd kledings stukken, laken- en lyutvaedsloffen, enz. Ten evnde gedurende de (Inerte der levensmiddelen, de bevolking zyner Stalen ter hulp te komen, heeft Z. 11. den Paus bevolen dat liet palentenregt lot 30 juny 1SSG niet meer zou ont vangen worden. Men schrvft uyt St. Petersburg van den 15 October: Dezen namiddag is eene deputatie, zamengesleld uyt vier van de voornaemste engeische kooplieden, by den minister van finan ciën ontboden, weikeu laetsten liuer, inden naem des keyzers, verkiaerd heeft, dat Z. M. in de engeische dagbladen gezien had, dal zy hunne vrees opzigtens de vevligheyd der engeische onder danen en hunne eigendommen in Rusland of op de liallische zee, uvldrukleu voor liet geval dal de vyand|yk!ieden zonden beginnen eu dat deu keyzer (leu minister geiast had de vremde kooplieden le vei zekeren, en wat er ook voorvalle, den persoon eu den ei gendom der Engelschen ter zee en te lande zullen geëerbiedigd worden; dal er overigens nog hoop voor het behoud van d :n vrede bestael, en dat men stellig ovenuvgd is, dat water ook in het Oosten gebcure, den oorlog tasschcn Engeland en Rusland niet zal uitbersten. De lydiugen uyt Alexandrien met dien pakeboot ontvangen, zyn van den 19 oetobcr. Zy melden dat het ten uvlvoer brengen van het verbod van granen uyt le voeren ctnen nieuwen ui tstel had hekomen, tol dat 400,Oh-O ardels tarwe naer liet vremde zouden gezonden zyn. In den nacht van den 15 is er te Berlin een jammerli k onge luk voorgevallen. De vrouw van eenen poiicie-lieamleu, die siuls eenïgen lyd hlyken van waenzinuigheyd gaf, was des avonds met hare dry kinderen van i 6 en 8 jaren, verdwenen. Deu lades morgens hoorden eenen werkman, die op den Gliarlotteiiliurgweg arbeydde, langs den kant der hiugge zuchten, Hy zag er de moeder en de dry kinderen in het water liggen Ongelukkig waren zv reeds verdronken, ter uytzonderiug van het kind van G jaren, dat men nog lot het leven heeft kunnen terug brengen. Volgens hel zeggen van liet kind zou de moeder gedurende gauscli den nacht in den Dierentuin met hare kinderen gespeeld, dezelve vervolgens in hel water geworpen hebben en er agter ge sprongen zyn. Wy hebben nogmaels eene sehrikkelykc zeeramp te melden, zegt den Pays dc Caux. Sedert eenige dagen was de tiding in onze stad aengekomen, dat de vischscliuyt Celine, bemand met 25 mannen ekwipagie, in de zeestrekeu van Yarmouth met man en rnuys was vergaeu. Na de schipbreuk van den Caiman, welke lien vrouwen van hare echtgenoten, twee andere weduwen van hare zonen en 53 weezen van hunne vaders beroofden, was het ons pynlyk te geloovcn dal de Voorzienigheid, eene niet minder vrecde beproeving aen andere ongelukkiger) voorbehield doch die treurige vrees heeft zich niet dan al le wel verwezenlykl. De schuiten, welke van den haringvangst op de kusten van Yarmouth zyn teruggekeerd, laten ons gceneu tivyfel over die droevige gebeurtenis meer overig. Dc Celine, van S. Valery, die 2G mannen, matroozen, novicen j en kajuytjongens aen boord had, is gedurende hel slecht weder, dat op hei eynde van september gelieerschl heeft, met man eu j inuys vergaen. Men kan zich moeyehk een denkbeeld vormen van deu pyn- lyken indruk, welke die tiding genmekl heeftde lierlverscheu- rende looueelen, waerloe dezelve heeft aenleyding gegeven, in dc wyk welke door die ongelukkige famiiiën bewoond word, zyn van eenen aerd, welke men niet kan beschrvveu. ONDERHANDSCHE AKTEN. TEREGTYY YZ1NG. Men leest in den deiiërbode Y erschcydene dagbladen hebben geschreven dal de onderhand- sclie akten, welke inhouden verkoop, leening of schuldbekentenis met onderpand, gifte, wederkoop, pacht voor langer dan 9 jaren, ol kwitantie van ten minsten dry pachtbetalingen, overdrngl of verkoop van schuldbekentenis even als subrogatie inhoudende, zonder wctrilè zvn. Deze jtyilegging van (ie artikels 1 eu 2 der wel van 1G december 1S51 is niet juysl. Die akten zyn nog allyd geldig lussclicii de contracterende pariyen, alleenlyk kunnen dezelve niet ingeroepen worden tegen tierde persoouen, die zonder bedrog zouden gecon tracteerd hebben met eene der partyen welke dié onderhandschc akten zouden onderleèkcnd hebben. De onderhandseiie akten, geldig tusschen de conlraklerende partyen, kunnen zelfs voor notaris of in justicic erkend en vervol gens tol de transcriptie aangenomen worden. De onderhandseiie huren hoven de 9 jaren, zyn zelfs niet nietig; maer derzelver duer word verminderd, overeenkomstig art. 1459 van het burgerlik welhoek. FRAXSCIÏ KEYZEIÏUYK. l'yt Bucharest heeft men vernomen, dat de oorlogsverkla ring van Turkyen aen Rusland veel opziens aldaer heeft verwekt. Alle de koloniale goederen zyn 30 en 40 ten 100 gerezen. Eene groole beweging heerschte onder de russische troepen. Den prins Menehikoff is te Bucharest verwagl, om er liet bevel over de prinsdommen (e nemen. De hospadors van Moldaviën en van Walachien zyn dooreen dekreet van de Verhevene Porie afgesteld. Rusland heeft ongeveer 180,000 mannen ia de omstreken der orstendonimen, onder bevel van den prins Gorlschakoff. Dil opperbevel was overgenomen geworden door prins Paskewitz, Bucharest is als liet middenpunt gekozen voor de militaire bewe ging. Eene andere année van 200,000 rigt zich op Azia, waer prins YYot'onzoff versterking gevraegd heeft." Zyn leger is verdeeld in twee legerkorpsen; liet een zal den Kaukasus beschermen, lerwyl het ander op de. grenzen van Aria lelie zal opereren. Den I's tenderer geefl eene beschryving van de russische ar mee. De zelve zal iu verdedigings-linie, legen over die dor Turken gelegerd worden. Op den linker oever van den Donauw zyn 3000 bay rakken opgerogt, waerin 10 a 15 Russen verblyven, en voor die russische gebouwen heeft het YVallacliysche 50.000 dukaten moeten betalen. De bevoorrading gaei zeer moeyelyk meer dan eens is er gebrek aen brood en ander voedsel. Er zyn 10 a 12,000 zieken in liet kamp: zy Iyden aen den buikloop, de koorts en den typhus. Den bevelhebber zelve, prins Cortscliakoff, is zeer lydend. Verder is de administratie zoo slecht, dat russische getieraels zelfs vreezen, dat liet leger zal gcruineerd zyn voor dal'de vvan- dolykhedeii zullen moeten beginnen. De lurksche troepen zyn heler hevoorraed, eu den zedelykcn toestand is het tegen-oyergesteld van de russische. Hoop eu timed zyn levendig in de armee der Turken. Steliige lydingen heeft men niet ontvangen geruchten van allen aerd zyn in omloop, en dezen worden geëxploiteerd dooi de mannen die voor den oorlog genegen zyn. De hems is gisteren in beweging geweesl. De vereenigde vlooi is niet voor Constanli- nopolen gaen liggen, maer is naer hel ei land Marmara gezeild. Du is eenen middel om elkeen ten halven, eu niemand ten vollen te voldoen, Oilier-Pacha mackt toebereidselen op den oever van den Do- nauw, als of hy dien stroom wilde overtrekken. Deze tocbereyd- seleu hebben aenleyding tot eene puff gegeven. Een duytseh blad kondigt ecnë telcgrapliieke depeciie af, volgens welke de Turken den Donauw zouden overgetrokken zyn, en de Russen verslagen hebben. Onnoodig denken wy liet hier le moeten zeggen dat er niet een wooid waerheyd in dit alles is. Er zyn reeds eenigen van de fransclie aengelioudene per soouen in vryheyd gesteld hel meeslen deei blyven nog in liet strengste geheynt. Ilet is den fameusen Ch. Delecluse die men heeft hy de kraeg gevat, en niet zynen broeder Henri. Men heeft 15,009 exemplairen van eéne brocheur van Ledru-Rollin, en andere revolutionuaire schriften aengesiagen. Men leest in den Journul dc Snissons Eenen onzer gea- bonneerdeu van Morsain deelt ons het volgende mede Wy hebben lieden, 12 October, in onze gemeente liet huwelyk Ingewoond van den genaemdeti Martin Praqniu, oud 87 jaren en 0 maenden. Dien goeden gryzaerd is vader en grootvader van 73 kinderen en klevn-kindereii, en heelt niet minder dan 100 neven eu nichten, welke grooteifdeels de zelve tremeenie bewoouen. De nieuwe echtgenoote, Yi .-toriua Lapierre, is 75 jaren oud de vier getnygen, zyn allen boven de 70 jaren. Onmiddelyk na de uylspraek van hel Ja-woord, heeft men 25 gewecrscheuleu ge lost en dc echtelingen hebben zich naer dc parochiale kerk he geven, ten eynde er de gceslelyke inzegening le ontvangen, welke hun door M. den pastor Usfcvra gegeven is. Y ier jonge joffrouwen woonden de mis hy, na het eyndigen van welke, zy soep en gasuykerden ivyn aenboden aen de nieuwe ge- trouivden, welke heden voor de derde mael iu de eelil waren getreden. Er bevonden zich niet minder dan 250 tot 300 persoonen op hunnen doorlogt. By het terugkeeren uyt de kerk, deed eenen der getuigen, den geuaemden Prinée Droux, geld en suykerbollen onder de menigte werpen. Den stoet heeft zieli vervolgens naer liet llólel Sl.-Martin begeven, aluaer eenige pragtige maeltyd voel de bruyloftgasten gereed gemaekt nas daerna hadden een bal en andere vermakelykheden plaets. Men schrift uyt Dresden, den l i dezerEen buytenge- ivoon ongeval is den verleden nacht Onlslaen op den vzeren weg van Neder Silesièn. Digi by liohlfresl, eene statie boven Goerlilz iu de rigling van Berlin, is een konvoy met 200 reizigers builen de sporen geloopen, en de beweging dér lokomotieve niet spoedig genoeg kunnende verhinderd worden, zoo is den loop hui len de rysporen voortgegaen. Dan is d- n tender boven op den stoomsle per geklommen, hel eerste ryluyg hoven op den tender, liet tweede rytuyg op hel eerste, en zoo voort. Men oordccle over den schrik der reizigers, die reeds een ongeluk tc-gemoel zagen gelyk dat van Versailles. Doch na verloop van eenige minuten keerde alles tot hel orde terug. De ryluygen stonden op hunne plaetsen neder en het konvoy bleef stil. Men zegt dal eene keten gebroken was en het gevreesde ongeluk vermeed. Niemand is gewond geweest. De rayis leverden een zonderling schouwspel op.-zv waren of opge rold als .linten, of verscheurd of gansch beschadigd. Men bewon dert de legenwoordiglieyd van geest van eenen vuerstoker, die, op liet oogenlilik dal den tender boven op dc lokomotieve stond te klimmen, den machinist van den stoomsleper iiederrukte. Zonder die daed ware de:: machinist omgekomen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3