PILLEKENS. opgeslagen. Voorleden jaer wierd eenen waggon liouillckolen le Luyk 40 fr. verkocht; lieden kost liy er "0. VVaeroin, Mynheeren, schalt men de sledelvke douanenregten op de houillekolen niet af? De helgische houillekolcn zyn te Hyssel beter koop dan in Belgiën. waer zy voor douane-regl uiaer i fr. 65 centimen voor duyzend kilogr. betalen, lerwyl 'in vele steden van ons land byna liet dobbel worj geëyscht. Te Korlryk betaelt men per duyzend kilogr. 2 fr. 82 c., te Brugge 3 fr. 30 c., le Veurne 3 fr. 75 c., te Nieupoort 4 fr., en tot overlast van be lasting geeft men geenen afschryf aen de fabrikanten van Belgiên tcrwyl dil in Vrankryk besmet. Ik verzoeke het ministerie deze verschillige kwestien te willen onderzoeken; ik bepale my lieden met le vragen dat de kommissie van verzoekschriften over de petitie der koopmans van Gend een spoedig verslag doe. In eenc bezondere briefwisseling, uyt Brussel aen een blad van Tbielt, de Gazelle, toegestuerd. leest men bet volgende Den kardinaal stemde toe aen bel verzoek van bet gemeente- bestuer van Antwerpen, er wierd eene overeenkomst gesloten deze overeenkomst moest goedgekeurd worden door den minister van liet inwendige. Toen den oogenblik der goedkeuring gekomen was, gaf M. Piercot voor antwoord Ik stemme loc iu de goed keuring der overeenkomst, op eenc conditie het is dat deze over eenkomst moet toepasselyk zyu aen alle de stede™ van het konim- ryk en niet aen eene alleen. Zoohaesl men de antwoord aen Z. Em. den kardinaal beeft kenbaer gemaakt, roept by de andere bisschoppen byecn en geeft bun mededeeling van den voorstel des gnuvernements, die na rypelyk overwogen te zyn geweest, wierd verworpen, lil de verschillige onderhandelingen die lus- schen de bisschoppen en hel gouvernement plaets hadden, gaf M. Piercot gedurig voor antwoord Heb vertrouwen in ons. En de bisschoppen antwoordden hem «Wat hebt gv dan gedaen om ons vertrouwen in le boezemen Men verzekerde in de gangen der kamer dat JP Piercot, die daerover ondervraegd wierd, zou "eanl- woord hebben dat men binnen twee dagen zou weten waeraen men zich zou le houden hebben. Geheel de zaek is dat dezen minister maer eene overeenkomst met de bisschoppen betrachtte om daer mede in de troonrede le komen pronken de bisschoppen hebben zich in dezen strik niet laten vangen, lnderdaed, alles wat M. den minister van liet inwendige ver langde, was te konnen in de troonrede eene zinsnede pfaelse» welke zou hebben aengekondigd dal de moeyelyl.heden tusschen het gouvernement en de hooge geeslelvkheyd, opzigtelyk den art. 8 der wet op het middelbaer onderwys opgerezen, opgebonden hadden le bestaen. Maer, den minister was niet regtzinnig, en weygerde de geringste waerborg le geven, en dns moest de'z'aek onderblyven, gelyk zy waerlyk ondergebleven is, DE TOO NEE LS T U K KEN VAN A LEX. DUMAS OP DEN VLAEMSCI1EN THEATER TE GEND VERTOOND. Het looneelspel van Alex. Dumas, waervan wv in onzen laelslen nummer gesproken hebben, behoort toe tot die soort van letter- "kundige voortbrengsels die schynen enkelvk geschikt le zyn om alle gevoelens van godsdiensligh'eyd en zedelykheyd, van eerbaer- beyd en deugd, in de hcrlen der geringe volksklas uyt te dooven. Al wat de vuygsle driften aenprikkelt, al wal den menseli vcrlae-t tot den slaet der wilde dieren, word in dil looneelsluk goed«e- kéurd, opgehelderd, verheerlykt deugd, eerbaerhevd, getrou- wigheyd aen pligt, zuyvere en edele aendoeningen die 'smenschens hert met lieyl vervullen, dil alles word schandlyk onder de voeten getrappeld als zoo vele vooroordeelen en domheden, die niet meer mogen bestaen onder de zon der hedendaegsche verlichting. En wal stelt den schryver in de plaets van deze edelmoedige »e- voelens Wat bied hy liet volk aen als weerdig zyncr betrach ting, als voorwerp zyner goedkeuring en bewondering Verleydin» overspel bloedschending bedrog, verraed, moordery en dergelyke heuveldaden, die tot nu toe by alle besehaefde volkeren zvn'be schouwd geweest als de vreeslyksle geesels der maetschappy. Zie daer liet vuyl en vergiftigd lokaes waer meê den schaemteloozen schryver het volk naer zyne vertooniugen loktzie daer waer mee den vlaemschen theater van Gend de kleyne burgery en den werk man heeft willen vergeesligen. [Gazelle van Thicll.) besloten is geworden, if. den minister van binnenlaiiffschc zaken in liatr midden te roepen en le hooren. Eenige verheugingen van crediten op hel ontwerp van begroeiing gevraegd, zyn verworpen geworden. iersclieydc beknibbelde aennterkingen over lie uylgaven bclrek- kelyk de kapittels Win, lelterrn rn wetenschappen, \I\, tchoone kantten, zyn er gemaekA geworden. In liet groot hertogdom Baden, (een landschap dat rttym een millioen iiiwooners lelt, en welkers gouvernement pro- testantseh is) is de vervolging tegen de catholyken, die er nogtansin nreerderheyd zyn, tot eenen lioogen trap gerezen. Oen groothertog heeft den aertshisschop van Fribttrg ver boden niets hoegenaemd af le kondigen, eenige openbare bare besltryten te nenten, pastors te benoemen, seminaristen ter aenveerding te onderzoeken, enz., zonder het byzvn en de medehulp van eenen burgcrlyken commissaris die hem toegevoegd is. Den aerlsbisschóp en het gansche kapittel protesteren kloekmoediglvk tegen de ongeregtigheyd van deze eyschen. Men scln ytt uyt Brussel aen de Putrie, van Brugge, dat het ministerie voornemens is de invoerregten op den i vst en het vee at te schallen. Tevens zou het Vragen dat de schade die bier uyt voorlskomen zou, hersteld worde by middel van additionnelc centimen op de grond en person- nele belastingen. -Men zegt dat de vraeg van nieuwe additionnelc centimen eenen hevigen tegenstand in de ka mer zou ontmoeten. Dit zou met groole reden zyn, want als het ministerie met de linker haml wechneemt wat het met de regte geeft, dan hebben wy bet regt le zeggen dat het met ons lacht.... f zyn spoerzaendieden die ons n oeten redden maer geen- zins bedekte afperssingen. ook gewild en gepoogd doch den eenen is op de ellendigste en rampzaligste wyze van de worm- en luyzenziekle gestorven, den anderen zyn bloed naer den hemel sinvlemle, riep uytGy hebt overwonnen Galileër, en il.aermeé is hy opgetrokken Kalholyken godsdienst, paus, bisschoppen, priesters, kerken en kloosters beslaen nog en zullen blyven bestaen, terwyl van opgemelde goddelooze en ontelbare andere slechts liet grouwzaem geheugen overblyft..... Past op, die de oorzaek wilt, wilt liet uytwcrksel, en wee hem die door 'l uylwerksel verpletterd word De libera tersgazet teil schreeuwen gedurig dat de giften en testamenten die aen godsbuyzen of liospicen geschonken worden, heler bestuerd worden door de burgerlyke overheyd die veranl- woordelyk is, dan door de gccslelyke overheyd die niet veranlwoor- drlyk it.......... Dit is gemakkelyk gepiaet door prulgazetten, maer M. (.li. De Brouckere heeft ronduyt in den Cerele artistique te Brussel gezeyd dat de burgerlyke administratie der hospicen- geederen een vierde van het revenu opslokt? Is dit zoo wel besturen En dan, hoeveel veranlwoordelyke armmeesters en hospicenbesluerders zyn er niet die zich door verkeerde, bedekte en listige middelen met de revenues welen te sm<eren, door leveringen aen hooge pryzen, door leveringen van peelermans. door leveringen van slechte waren enz. enz CORRESPONDENTIE. GeëertfcH vriend D.... uyt Antwerpen, als het Neder- duytsck Oyerzigt vèrschynt! zend my eenige N", ik heb reeds vyf inschryvers voor dit schrift. Wilt de redactie dat ik luier de namen sture, ik zal het doen.... Een lettertje antwoord ate 't n belieft.- Mynheer De V.. uyt Sik heb de bewyzen ont vangen die gy aen onzen achtbaren vriend Joseph gezonden hebt. Ik zal er den pligligen trachten mede op zyne duv- men te kloppen. M. P.... van Suwen brief is besteld aen M. V. L. Ily zal u reeds geantwoord hebben. Eenen inscliryver nyt Meerbêke doet ons opmerken dat wy, in een onzer Voorgaende N", by misslag, gesteld hebben dat M. Van den Broeck burgemeester is dier ge meente, terwyf by alleen schepen is. Indien deze teregt- wyzing den schryver voldoet, zy voldoet ons insgelvks, en aldus zyn er twee voldaen was er eenen derden" die er belang in beeft, er zouden er dry voldaen wezen, enz. Wy blyven voortdurend klaglen ontvangen van de on- regelmaliglieyd en nalatenheyd waermede de N" van den Dendcr-bode besteld worden. Het is voornamelyk in een postkantoor dat er eene strafbare verzuvmems ge pleegd wordEr zyn N™ van den Dender-böde beslemd voorSomergem en Hausbekedie naer Mouscroen vovageren. Indien onze inschryvers uyt bet Waes of van elders no- onregelmatig bediend worden, verzoeken wy hun zulks te schryven, wy zullen ons regtslreeks tot den minister wenden. Wy roepen de aendacht van den postdirecteur op deze regelen in. VOLKSKAMER. Tot dus verre is er niets belangryks in de kamer verrigt. M. Bodenbach heeft de kwestie der duerte van levensmid delen aengeroerd gelyk men hiervoren ziet; M. Dumortier heeft het vraegstuk geopperd betrekkelyk bet verbod van de granen uyt tc voeren. Dees vraegstuk scliynt iu de kamers lievige tegenkantingen te zullen ontmoeten, en nog- tans zal men, na veel bakens en weerens, na veel geklapt en beraedslaegd te hebben, op 't eynde der rekening, toch tot dien maetiegel moeten overgaen, wilt men 't land van on gelukken, die den duren tyd meö brengt, bewaren Wy wenschen vuriglyk dat den maetregel genomen worde als bet nog tyd is. De kamer zal vóór Dynsdag geene open bare zittingen houden. Er word ons uyt Brussel gemeld, dal versclievde leden der kamers voorgenomen hebben, (indien den minister van openbare werken uyt eygene beweging geene meerdere jaerwedde aen de briefdragers komt voorstellen), aen le dringen, om liet ongelukki" lol dezer lecge bedienden te verbeteren. Wanneer alle de levens middelen goedkoop waren, hadden de briefdragers de grootste moeyle om in het bestaen vail hun husgezin te voorzienwat moeten die ongelukkige bediende nu lyden, daer de levensmiddelen byna het dubbel kosten? Wy verhopen dal deze aeninerking alleen genoeg zal wezen om de afgéveerdigden aen le porren den toestand der briefdragers le verbeteren. van het Thouroulsch Blad lezen wy het In eene briefwissel in volgende Volgens hetgeen wy vernomen hebben, zou er eene ovcreen- komst geinaekl zyn tusschen de aklionnarissen der verscheydene koolmynen, om aen elkander geene konkurenlie le maken, en alzoo de duerte der houiilc le behouden. Hel Gouvernement zoude wel doen daerover te waken, en deze soort van sarneu- rotting le verydelcn met de vremde houille gemakkelyker te laten in T land komen. M. de Man d'Allenrode is wederom verslaggever benoemd van de commissie der begrooting van binnenlandsehe zaken. Deze commissie besiaende uyt de beeren de Man, de la Coslc, Mercier, de Perceval, de Renesse, en Dumortier, verslaggevers, van de zes aldeelingen der Kamer, is maendag van 11 tol 2 uren vergaderd geweest, onder het voorzitterschap van M. Delfosse. De kapittels XIII, nyverheydXV, XVI en XVII, openbacr onder- wys, hebben tot lange debatten aenleyding gegeven, na welkeer Den venerabelen der brusselsehe francmagons, M. Verhae ghen, was benoemd als lid der kommissie gelast om aen den koning de antwoord der volkskamer op de troonrede aen te bieden. M. Verhaeghen heeft van die zending zoo weynig cas gemackt, dat hy zich de moeyte niet heeft willen geven de commissie te ver gezellen. Des avonds was den afgekooklen president ook ter tafel gevraegd en daer naer heeft hy evenmin omgezien. Had er kwestie geweest aen den schaudsehryver E. Sue eene medalie of gouden pen te dragen, M. Verhaeghen zou selfens bereyd geweest hebben. Maer zoo gaet het, er zyn ambtenaers die gelyken aen zommige boter- of eyerkulsen, die liever bedorven platlekaes en waterzakken van palaten eten dan versche boter of eyërs Het Verbond van Acht dry ft zyncn haet en afkeer tegen de Roomseb-katholyke religie zoo verre, dat het uytroept gelyk de aenhangers van Marten Luther en Jan Calvyn r Liever Turk dan pausgezind!Wy wisten sinds lang dat onze Aelstetsehe Jncobyns geenen eerbied voor paus, bisschoppen en priesters hadden, maer wy wisten niet dal zy zoo Tiu ksgezind waren konnen wy eenigzins afmeten waerby bel komt dat Robespierken en zyne scharrel vriendekens er zoo deerlyk, mager en geel uytzien. Men leest in 't Verbond van zondag Zoo de stad Aelsi nog niet in hel bezit is van capucynen in vlecsch en bccnen... ten minsten bemerkt men er reeds hunne borst beeldekens, heel netjes gekleedvoor de venster van eenen winkel in hel Sl. Joörisslraeije. Is dil om ons al stillekcns aen hel zigl van die paters le gewennen Dat Robespierken liever schoone en geblankelte poppen ziet dan capucynen, dit blykt uyt zyne vuvle Turksgezindheyd maer hoe verre by met zyne Mahoinelanenliefde zal geraken, dit moet by afwachten. Althans is het goed vermaend opdat m'er zich niet aen vergrypc dal men 't kwantje wel bekyke.... Pouali Indien de stad Aelst eens capucynen krygt, zegt/hel Verbond in zyn laelste Nr4 zullen zy nergens beter konnen gelogeerd zyn dan in de middelbare school, in 't midden hunner oude gedenk stukken, middelbare school die men dan zou afschaffen..... Kon frater, zoud gy door uwe tergende tael misschien willen dal wy de school van Meester Flankaert eens ontleden?Zoud gy misschien willen dat wy er de zweep legen uythalen en aen de burgers van Aelst doen zien hoe veel duyzendc franks er aen dil nutteloos en ongodsdienstig geslicht verkwist worden Als gy dit begeert gy hoeft maer le spreken, wy zullen dadelyk onzen hekel uythalen en er geheel 't boelken eens zoo duchtig doortrekken, "dal eenen hond er geen stuk brood meer zal van willenGy moogt dan Meester Flankaert en geheel zynen reessein professors nog 't uwer hulp roepenJa zeker zouden wy liever capucynen in d t gebouw zien dan de mannen die er nu zyn, dan ten minsten zouden wy voor 't toekomende onzer jeugd niet moeten beangst zyn en mogen verhopen dat de heylzame zedeleer van het katho- licisinus zou goede vruchten voortbrengen Voorleden zondag is 't Verbond ons komen zeggen wat zyne knoeyérs willen, te weten de uytroeying van den kalholyken godsdienst, de verdwyning van kerken, kapellen, kloosters, pries ters, monikken en den zegeprael van het francmagonslibeia- 'istnus Konfratcr, gy vertelde ons geen nieuws gy en geheel I uwen haspel hebt er van over lang op gemikt, maer weel het wel, man, dezen die legen den hemel spouwt, het sptuwsel valt hem I in zyne oogen. De goddelooze Antiochus en Julianus hebben dil De zaeyingen zyn overal gee"yndigd en hebben in de geluk kigste omstandigheden plaets gehad. Ook zyn de eerste scheuten zeer schoon en men spreekt reeds met hoop van den aenstaenden oogst. Dynsdag laetst hadden lot Geeraerdsbergew plaets de keuring en pryskanip der Springhengsten die er ten gelalle van dertig waren. De prvzeu zyu gewonnen als volgt r 3 1" Prvi door den lieDg. t .an M. V. D. Schiieren, lot Onteneele 2 Prys door den hengst tan .11. 1. Ilaellerman, lot Wnove. Maendag laetst, zyn tie pryzen der granen, op de merkt van Korlryk, van Ir. 2 lol 2-3U gedaeld. Men leest in den Progrés van Yper In de laetsle ziltin" van den gemeenteraed dezer slad, is liet kollegie gemagtigd ge worden tot liet aenkoopen van vremde granen, 0111 ingeval de melkten niet zouden voorzien zyn, graen le kunnen leveren. Dien aen koop heelt te Antwerpen plaets gehad, terzelfder tyd met dien welke voor rekening van het weldadigheyds-hureel word be werkstelligd. Den provincialen racd van Brabaod heeft dynsdag met 41 tegen 9 stemmen en 2 onthoudingen aengenomen hel ontwerp van mlyviiig der veorgeborgleii hy de slad Brussel. De stad_ Brussel geelt alle jaren aeu de univcrsiteyl, eene toelage van 59,0üh fr. voor de schouwtooneelen 48.UUÜ franks - voor huyspaehl van tie bergplaels der kleederen voor dié zeilde komedianten 7,105 iranks aen de leerlingen kome dianten, 1,800 fr. Te samen 80,005 fr. van welke men zeker wel een nuttiger gebru-yk zoude kunnen maken. Lenen armmeesleiv M. Coopers,, tegen wien, zoo het schynt ernstige beliglingen zyn opgerezen, komt te Brussel in zyne woo ning ueugehouden le worden. Den oorlof om provisoirlyk op waerborg vrygesteld te worden, is Item geweygerd. De weduvrouw vauden alom veriuaerden Andries De Clercq. (Dncske Mypers), is deze week op nieuw in ecltl getredeu met eenen welsiellendcn landbouwer van Delcele, uyt het "ehuebt bet Smokkel. Den Burgervriend, van Leuven, is ons sedert dry weken, niet meer geworden. De Toekomstvan Gend, welker 18,lc nummer het licht gezien heeft, boud op le VérschynenWy hadden dit voorzien. M. den prins en MJ,,e de prinses de Cliimay zyn door den: keyzer der Fransehen uytgenoodigd om negen dagen te Fontai- uebleau by de keyzerlyke familie te gaen overbrengenr en. zyn; van Brussel gereysd. Voor aleer aleer te vertrekken,, te M. den prins de Chimay door den koning in byzonder gehoor ontvangen». Den minister van justicie heeft aeu alle de brigaden ram gendarmerie in het ryk, eene doos gezonden,, iu welke dcra uoodigen toestel zich bevind om de-afdrukken der voetstappen te- nemen en aldus de opzoekingen van de justieie meer ie ter- gemakkelyken. v Onder de kiezers die zich naer Neufchateau begeven hadden bevond zich eenen priester, gewezen professor van verscheydene onzer gedeputeerden; zyne aenwezigbeyd heeft de volgende bar- baersclie geroepen, de magonieke gebuylcn uytgedaegd Weg met de priesters! geen papenwinkel meer l geroepen die het tydstip herinneren van Robespiere, dat onze fraucmagons schynen terug te wenschen. te by voortduring hierop eens dal het in de tegenwoor dige omstandigheden aenbevelensweerdig is dat allen persoon van algang ol buykloop aengedaen, zonder vertoef daerin zoude doen voorzien door den raed van eenen geneesheer in te roepen. Den buykloop is in den beginne zonder ernst, doch kan slechte gevolgen hebben als men denzelven verwaerloosd. Ten overige, liet is bekend dat de persoonen die niet in slaet zyn om zich de vcr- eyscble medecynen aen te schaffen, deze kostelo( s kunr.en bekomen. Hoe voordeelig het is in tvds mactregels le nemen legen alle onpasselykheyd, blykt genoegzaem uyt deze opgaveop 519 mannen uytmakende bel garnizoen der engelsche stad New Castle zyn iol gevallen van buykloop vastgesteld, doch geen enkel geval van choleradil had men te danken aen de aenwending van medikale zorgen onmiddelyk na dal eenen der manschappen van den afgang wierd aengedaen. Donderdag namiddag is M. Karei De Rondt, buys-en kunst schilder, in de kerk van O. L. Vrouw te St. Ni kola es, door eenc mislrapping, gevallen van eene stelling, slechts zes voet hoogte hebbende. By hel opnemen van den ongelukkigen bevond men, dat hy zich den hals had ingestuykt. Na met volle verstand de 1IH. Sakramentcn der stervende ontvangen te hebben, is hy zondag, om X uren 's namiddags, overleden. Dit is hel eerste ongeluk, welk by het opmaken dezer kerk heelt plaets gehad zelfs, de zware, vervaerlyke werken des torens hadden niets beweenlyks veroorzaekt. Wat het ongeluk van den algemeen beminden en geachte» kunstschilder nog aenmci kelyker maekt, is dat hy huysvader was met elf minderjarige kinderen, thans hunne ontroostbare moeder nog eeniglyk tol steun hebbende.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2