Tcii gevolge der gebeurtenissen van 1848, had M. I'... var. Parys, die stad verlaten, voor eenige dagen, en was in Belgién gekomen, drager eener sonitne, welke hy op eene veylige plaels wenschle te leggen. Hy begaf zich naer het Terkanieren-bosch en delfde in een afgelegen hoekje 50,000 fr. in goud, dragende de beeltenis van Lodewyk-Plilippe, en 4,000 fr. in andere stukken. Er verliepen vyf jaren, alvorens M. P... in Belgién terugkeerde. Dezer dagen begaf hy zich naer Terkameren-bosch, om de weg- gcslekene soumie te gaen opzoeken. Hy wiertl dooreenen policie- beambten onlwaerd die hem vroeg wat hy daer verriglle. Na eenige woordenwisselingen, wierd by by den direkleur der regis tratie en der doineynen gebragt, die op de aenwyzing door M. P... gedacn, hem de toelating gaf in zyne opzoekingen voord te gaen, van twee beambten vergezeld. Na eenige oogenblikken opzoeking, oDldckte hy bet plekje en vond er de sommen onaengeroerd. Hel geld is voórloopiglyk in de handen van M. den direkleur gesteld ilio pieuwe inlichtingen afwacht. Donderdag laelsleden beeft in de kapel van het pensionnaet SI. Joseph, te Thourout, eene zeer zielraekende plegligheyd plaels gehad. Twee jongelingen van Engeland, over eenige maenden iiunne ouders verloren hebbende; waren lot dit geslicht gebragt geweest door bunnen oom en voogd, vurigen katholyken, opdat zy eene christelyke opvoeding en grondige kennissen van den waren godsdienst, gezamenlijk met de overige kennissen, die hun later moeten nuttig zyn. bekomen zouden. Deze jongelingen, eerst afkeerig van den katholyken godsdienst, zoo als hel gemeenlyk bv de protestanten uyl ouwelendheyd geschied, outwaerden wel- haest liet goddelyk licht, legden alle hunne vooroordeelen met hunne onwetenheyd af en begonnen zeer geern hun hert aeu de opregte leering van Christus te hechten. Nu sedert twee maenden wenschten zy zelfs zoo vuriglyk liet geluk van in de heylige kerk aengeuomen te worden, dat zy dit weldaed met eene zeldzame slandvasligheyd van hunne oversten afsmeekten hun verlangen grocyde dagelyks aen, by zoo verre dal op den voormiddag die de plegligheyd voorging, eenen van bun nog drymael aen zyne mees ters ging vragen hoeveel uren nog verloopcn moesten vooraleer zy hel weldaed van hel H. Sacrament mogten genieten. Ook was het een tredend tooneel dat zich aen bood,' w anneer M. den kano- nik Scherpereel, vicaris-generael van Z. II. den bisschop van Brugge, vergezeld van M. den deken van Thourout, van JU. den direkleur en de heeren professors van het geslicht, de twee doo- pelingen aen de deur der kapel ontving en ze door hel midden der lalryke leerlingen des geslichls, ouder het gezang van den Veni Creator, processiewys aenleyde naer de plaels tol het doopsel bereyd. Na deze inieyding, deed M. den deken van Thourout eene schoone aenspraek, voor tekst aennemende de woorden van hel Evangelie; Ten zy iemand herboren worde door hel water cn den II. Geestkan hy hel ryk Cods niet binnentreden, welke hy uyl- breydde op eene grondige, klare en beitzalvendc wyze. Daerua ging M. den vikaris-generael tot de bediening des doopsels over Moeyelvk zou men zyne tranen kunnen weerhouden hebben, wan neer men aenschouwde met welke godsvrucht en stichtende vreugd de twee jonge leerlingen de hevlige afwassching ontvingen Men zou gezeyd hebben dat zy niet kinderen, moer reeds persoo- nen van ryp verstand waren, lecnemael overtuvgd en doordrongen van de groolheyd der hemelsehc zegeningen welke den priester over bun deed nederdalen. Gedurende gansch de plegligheyd heerschte de diepste ingekeerdheyd onder alle hunne medeleer lingen die niet ophielden de gratie van den heyligen Geest over de twed bekeerden af te smeeken. Eenen plegligen 'Je Drum wierd by de sluyling der cérémoniën tot dankzegging aen God gezongen Eene stoute diefte is, voorleden zaterdag, in den nainidda" te Geild gepleegd. Een tienjarig meysken droeg vyf paren schoenen by i meester schoenmaker dezer stad t'huys, om den loon, w eenen eiken hare moeder voor het boorden dezer schoenen verdiend had te gaen ontvangen. Onder den weg spreekt eenen persoon hel meys ken aen, en vraegt aen het kind of het niet een pakje by den onderpastor van St-Michiels wilde dragen, belovende het meysken eene belooning voor zyne kommissie. Hel kind, in zyne onnoozele goedhertigheyd, en in de hoop van eenige cenlimen meer aen zyne moeder te konnen dragen, neemt den voorstel aen en ver gezelt den persoon tot in Onderberghen, rogt over het 'gewezen klooster der Predikheeren. Den persoon behandigi dan liet mevs ken eenen zak, wyst een buys aen in het slraetje regt over de Predikheeren, en noodiglhet kind uyt om zeer te loopen aeneezien den onderpastor naer het pakje wacht, en, opdat bet mevsken zeerder zou konnen loopen neemt hy het de vyf paer schoenen af, zeggende bet kind met de zelve aen den hoek van hel slraetje te zullen afwachten. Nauwelyks is bet meysken in het slraetje of den kerel loopt met de schoenen weg. Het mevsken, ondertus- sclien, is te kleyn ent aen de bel van het aengewezen liuvs te konnen klinken, en komt met hel pakje terug, in de meenim"' van den persoon in kwestie te vinden; maer den dief was verdwenen en is met meer ontdekt. .Men kan zich inbeelden hoe het kind weende, als het gewaer wierd dat het werk van hare moeder „estolen was. Het pakje welk het kind ontvangen bad om te dra»en bevatte wat slechten en half bedorven ryst. Wy hebben vernomen dat den genaemden Jan Stevens, verdacht van deze vyf paer schoenen gestolen te hebben, is aengehouden geworden. - Eene andere diefte, met veel behendigheyd aen boord ge- leyd, is dezer dagen, msgelyks te Gend in de Visehmerkt te Gend gepleegd. Eenen lieer, gewoon by eene en dezelve viscbverkoopster te koopen, stond in do visehmerkt met eene dame zyner kennis te klappen, en eenen slimnien kerel welken dit bemerkte beuaf zich aen het stal van joff. X... en vroeg eenen groolen fraeyen kabil jauwvoor den lieer welken verder stond te klappen, en zevdc den knecht van den beer Ie zyn. Om zich nog beter te doen gëlooven toonde hy zynen gewaenden meester van verre, en zeyde dat zynen lieer aenstonds den kabiljauw zou komen betalen. De viscbver koopster die den heer allerbest kende, bestelde den kerel, cii dezen ging mei den kabiljauw weg. Nu, als den dief met zynen grootcn visch voor by den beer kwam, sprak hy dezen aen en vroeg hem beleeldelyk eens te wiMen aen bet sla van joflr. X... gaen, daer de viscbverkoopster hem iets te zeggen had. Den heer knikte joffr. X toe en deze meynde dat dezen knik wilde zeggen Ik zal u gaen betalen. Als den lieer aen het stal kwam, wierd alles ontdekt. Den heer had geenen knecht, en de viscbverkoopster was bestolen -- Gedurig boort men overal van dieflen klagen. Ook worden er langs de eenzame wegen persoonen aengesproken en aengcrand indien zy met spoedig hel geld geven welk zy op zich hebben. Men hoort weder spreken over hel verschvnen van naclite- Ijke dieven benden, welke de landlieden op eene vry ouza-stelvke wys overvallen. 1 r* 1 Dezer week hebben er zich, op onderschevdene boeven Ie Tliiel- rode en op den Heymolcii, benden vertoond welke de bewooi.ers derzei ve gcweldadig geld en brood hebben afgedwongen. Aen den Vaderlander meld men uyt Lokeren le l.okeren tussch™ 5 en 6 uren des avonds omtrent het Byllje, eenen inwooner dezer stad door dry man nen aengerand geweest, en deze kerels zevden dat hy zvn »eld moest afgeven. Den man had slechts 30 ccntimen in den zak en gaf die yrywillig. Dan lieten zy hem, zonder verder onderzoek ledoen, zynen weg gerust voordzetten, liet schynt dal die man nen meer door den honger dan door kwade iiiziglcu tol dit luis- dryf gedwongen zyn. .Men meld ons, dat voorby Sl. Ainandsberg le Gend eene melkboerin door eenen kerel is aangepakt, die liaer maer beeft laten gaen, na datzy hem bare koperen melkkan gegeven bad. In den nacht van 7 lol 8 dezer maetid, is den genaemden A. Van de Walle, schoenmaker, le Iseghem, naer zyn buys weder- keerende, na dat hy in eene herberg eenen woordentwist met eenen anderen peisoou had gehad, door eenen kerel aengerand geworden die hem zoodanig mishandeld heeft, dal by niet een gebroken been is blyven liggen. Men zeyde gisteren dat op den weg van Umibaix naer Door- nyk, dry persoonen die in eenen cabriolet zaten, waren aengerand en langs den weg vermoord. Het vyfjarig kind vau zekeren Vandyslad, te Bonsse, welk te naby een vuer dal door de koeywachters aengestekeu wierd, genaderd was, heeft zyne kleederen in brand gesteken, en is doodelyk gewond. Desjauderdags is liet aen zyne bekoinene brand wonden overleden. De Eendragt meld dat den cygenaer-uylgever der Gazette van Gent, eenen prys van 100 fr. heeft uylgeloofd voor hel op stellen van een prozastuk bchoorende lol het vak der schilderende of romantische letterkunde en bcslaende 50 a 75 bladzyden in 8° formaet. Den Propagatexir van Yper zegt, dat de ontslaggeving van hel sladsbestuer maer een komediespel iswant niemand zal geloovcn dat lieden die, sedert 20 jaren, alle middelen, in liet werk hebben gelegd om op het sladhuys le geraken en er te blyven, er nu goedsmoeds en van zelfs zouden van weggaen. Die mannen voelen dat ze versleten zyn, en zy hebben geen ander inzigt als zich al te male te doen herkiezen, om hierdoor eene ontlasliugbil te bekomen over al de nuttelooze kosten welke zy de stad aenge- daen hebben en van die herkiezing zyn zy verzekerd, om dat ze de meerderheyd der kiezers, door hun geld en goed, aen hunne koorde hebben. By het delven eeniger fondamenten, heeft den landbouwer Tange in de gemeente Waereghem, eenen aerden pol met zilveren geldstukken van Phlippus II, dragende hel jaertal 1033, gevonden; het pachthof behoort aen Mejuffer Borluut, van Gend. Den koning komt aen den borgemeester van Luyk eene soinme van 4,51)0 fr. le zenden, om uylgedeeld te worden aen de werklieden die den hertog en de hertogin van Braband, op den 8 september, twee lauwrierboomen hebben opgedragen. Volgens de inzigten van Z. M. zyn deze 4000 fr. bestemd om in livrets der spaerbank veranderd ie worden elk livret zal van 20 fr. zyn, en alle deze livrets zullen vcrlot worden onder de werklieden welke deel in de manifestatie hebben genomen. De overige 500 fr. zyn bestemd om met de zelve geschenken te koopen voor den werkman die de aenspraek gadaèn heeft, en voor de twee werkmeysjes welke bouquets aen de princessen hebben aengehoden. liet verleenen van deze gift aen de werklieden, beeft te Luyk den besten nylslag gehad op de werkende klas. Alle de lydingen welke men uyt Engeland verneemt, zyn het eens om le bekennen dal den hertog en de hertogin van Bra band met bezondere achting en eerbewyziugcn alom worden ont- haeld. Men schryfl uyt Zarren, onder dagteekening van den 14: Onze gemeente is, op het onverwachts, in den groo'sten rouw gedompeld. Heden, om vier uren namiddag, is onzen eerw. heer pastor sclnelyk in zyn buys, overleden. Omnogelyk te beschryven wat groole droefheyd deze treurige tyding, onder de parochianen veroorzaekt heeft. SI. Petrus Tanghe 'was alhier algemeenlyk van eenieder geacht en bemind. Het is aen zyne zorg en aen zynen yver dat de parochie, ten groolen deelc, te danken heeft hare schoone nieuwgebouwde kerk, die, den voorleden zomer, voltrokken is. Er is maer een gedacht dal ons, over dit smcrlelyk verlies, vertroosten kan, het is dat den godvruchligen en zielminnenden priester eene wooning, in den hemel, zal ontvangen hebben, voor de wooning, welke hy, voor God, gesligl beeft op deze wereld. -M. Talboom, sedert 1830 gemeente-secrelaiis te Lokeren. is aldaer in den ouderdom van 78 jaren overleden. Delcourt, voorzitter by de reglbank van eersten aenleg le Brussel, komt aldaer in den ouderdom van 49 jaren, le overhalen. De bybel-leurders, en uylkramers cn verkoopers van proles- tantsche boekskens, bevinden zich nu te Hasselt, en poogen aldaer op de merkten, en in de herbergen, hunne boeken le verkoopen. Het is le denken dat deze bybel-leurders geheel Belgién zullen rondreyzen. Dat dus de Belgen zich op hunne hoede houden. Met genoegen stippen wy aen, dal de leurders, tol hier toe, weynig of geeue neering gehad hebben. Te Korlryk komt men een slaeh van gezond en voedzaem tarwe brood, onder het opzigt cn de bescherming der plaetselyke overheyd te bakken, en dit brood kust maer 32 cent. den kilogr. Elk brood draegt tot teeken de wapens der stad. Alwie eenige klagt wegens het gewigt te doen gelden beeft, mag zich van I) tol 12 uren, alle dagen by den policie-kommissaris aenbieden. Dit is een prysbaer voorbeeld, cn het ware te wcnschen dal het in andere steden des ryks gevolgd wierd. Zaterdag laetstleden heelt een yslyk ongeluk plaels gehad le Leke. Eenen landbouwer, met twee aen elkander gebondene wa gens, zyne hofplaets willende binnen rvden, sprong zyn meysje, dat elf jaren oud is, van den eersten wagen, op welken liet zat, om de balie open le doen. By hel voorbyrjden van den tweeden wagen, wilde het l;ind de balie toesteken, doch zyne kleederen haperden aen een wiel van den wagen, cn zyn hoofd" geraekle lus- schen den wagen en de balie, ahvaer het op de gruwelyks'e wyze verbryzeld wierd. liet ongelukkig meysje wierd levenloos óp- genomen. Woensdag, hebben twee jongens en een meysje, 8 of 10 jaren oud, woonendc le Poticques, het vuer gestoken in eenen kobrnsehelf, loebehoarende aen de kinderen de Vos, landbouwers te Kuysselede. Gelukkiglyk beeft men arnstonds de vlammen onlwaerd en de zelve konnen blusschen, en alzoo verscheyde an dere tarweschelven die in detiabybevd stonden van het vuer kon nen bevryden. De daders van dit misdrvf zyn byna op boeter daeil aengehouden. Men zegt dal zy zich pliglig geinaekt hebben uyl vraekzucht, om dat men hun in de hofstede geweygerd bad brood te geven. Wy lezen in de Liberie van RysselEenen droevigen twist is onlstaen. in eene spinnery te Wazemmes lusschen fruusche eti belgische werklieden en heeft de staking van hel werk te weeg gebragt. Hel zyn de vlaemsche werklieden die dezen staet van zaken le weeg hebben gebragt met al te samen hunne getouwen stil le leggen en de fabriek alzoo in de oumogelvkheyd le stellen van te werken De politie van Wazemmes heeft het regterlvk onderzoek begonnen. Den artsbisschop van Freiburg heeft een dekreet van inler- diktie en kerkelyken ban laten iiylgacn legen de leden van den katholyken opperkerkraed le Carlsruhe, omdat zy. gelyk bv had bevolen, hun ontslag by hel gouvernement niet hadden ingediend. Eenen brief uyl Mexico, van I October meld dat hel dekreet dat de jesuiten wederroepl den 21 september met veel plegligheyd en onder liet geluyd van al de klokken in deze stad afgekondigd is geworden. De wederroeping der jesuiten was door al de volks klassen gevraegd geweest, lie bisschoppen, de kapittels, de ma gistraten, iiadden in dal doelwit verzoekschriften aen den voor zitter der republiek gezonden en deze beeft aen de algemeene begeerte van hel volk voldoen. Hel gouvernement van Santa-Anne is vol rcgtveerdighcyd voor de kerk; den pauselyken afgezant belooft er zich veel van, en alles doel vermoeden dat er wel harst een knnkordaet lusschen Mexico en den II. Stoel zal gesloten worden. Uyt Hoornen heeft men het volgende vernomen A Bertoni de laenza, eenen der hyzondersien beschuldigden in bel complot van augustv, heeft zich in hel gevang opgehangen. Eenen anderen der beschuldigden heeft zich, by middel van een pennemes, welk hy by den regler ter instruktie iiad gevonden, gepoojd de aderen te openen; maer men heeft hem dit'belet, MOORD OP ZEE. Een bedroevend voorval heeft op de kust van Afrika plaels gegrepen. Den schooner Heroine ging over 18 maenden van Londen onder zeyl naer Afrika, om handel te dryven met den koning van Tabou. Men leverde de laetste koopwaren op krediet, die hy met palm olie en andere artikelen moest betalen. Doch den koning weygerde zyne schuld te voldoen, waerop den kapitevn vail den schooner den koning aen boord lokte en hein als gyselaer hield. De inboorlingen zwoeren daerop zich te vreken. Zy braglcn aen boord van bel schip eene hoeveelheyd vaten met water, voor gevende dal zy met palmolie gevuld waren. Eenmae! op het schip zyude, vermoorden zy den kapitevn met dolksteken en wierpen hem in zee; zy braglen tevens de gehcele bemanning om, met uytzoridering van eenen Ier, die aen land gebleven was. Den koning en zyne onderdanen trokken hel schip op de kust. ten eynde het te verbranden en liet van zyn koper en yzer te ontdoen; doch twee dagen daerna kwam de brik Tweetl van Bristol aen, die den schoonèr reklameerde en aen kapiteyn Slof- ford van den Chalcol van Bristol overgaf, om dezelve naer Enge land terug le voeren. ONGELUK OP DEN YZEREN WEG VAN PARYS. Den treyn donderdag avond, ten 8 uren, uyt Parys vertrokken op den Noorder spoorweg, heefteen ongeval ondergaen. Eenen treyn van koopmanschappen whs 20 minuten voor gemclden reyzigerslreyn uyl de statie van Amiens vertrokken. Den treyn der koopmanschappen, hoewel 20 minuten vooruyt zynde, geraekle maer slecht voort. Er heerschte eenen dikken mist. Den machinist van den reyzigerslreyn zag de lanteernen van den treyn der koop manschappen niet, welken hy weldra had berevkt, en hy hoorde de leekens niet die hem door de.i machinist van den treyn der koopmanschappen wierden gegeven. De botsing was verschi ikkelyk den stoomer van den reyzigers lreyn vloog met zynen tender, eenen bagagie-wagon en 'i voorste deel van den postwagon boven op de achterste wagons van den t'eyn der koopmanschappen, welke zy verpletterden. De ketens waeraen de andere wagons waren vastgehecht, wierden gebroken, en de reyzigers kwamen er van af met eenen vervaerlyken schok! Eenen enkelen had het aengezigl verscheurd. 'T is zoo het schynt, eenen peerdenkoopman, die le Douai is afgestapt om zich te doen verzorgen. Door een gelukkig toeval is den machinist die van zynen stoom sleper is neergeworpen, slechts twee lidmaten gebroken en heeft hy verders maer kneuzingen bekomen. Ilv heelt zich kunnen doen overvoeren naer Douai. Twee postbedienden zyn gekwetst, den eenen aen den schouder, den anderen boven de oog. Grenen' konvoy-waehtcr is gekwetst. Dry wagons met koopmanschappen zyn verbrand en twee zvn verbryzeld de lokoinotieve is insgelyks "gebroken, en den post wagon is doorgestooten. De werken van opkuyssching der baen zyn nalucrlyker wyze nog al langdurig geweest, er zyn werklieden moeten ontboden worden uyl Amiens, van wacr eene hulp-lokoiiiolieve is gekomen. Al de reyzigers hebben hunnen togt kunnen voortzetten ter iiylzondering van dien welken le Douai afgestapt is. FRANSCH KEYZERRYK. liet olliciele dagblad van Servië bevat een dekreet, hetwelk meld dal iederen persoon, die bekwaem is om de wapens ledragen, zich van een goed geweer moet voorzien. Degenen die er noodig hebben, kunnen dezelve in liet arsenael, mits betaling verkrygen. Er word dezer dagen veel gesproken over eene tyding, welke te Parys en Londen ontvangen is volgens welke dé Turken een groot voordeel zouden behaeld hebben. Een russisch korps, het welk men geloofde dat van geuerael Danneberg te zyn, zou le Bucharest, op de linie van Widdin, verslagen zyn. De engelscbe bladen, die nog al lang eenen vreedzamen loon voerden, zyn plotselyk veranderd. The Morning-pnst is gansch bedrcygend: gy wilt den oorlog, zegt bet tot Ruslandwelnu gv zult dien hebben, zegcnpralend of overwonnen, zult gv de straf uwer trouweloosheid dragen. Hel oorlogsmanifest, zegt the Ti mes, is legcnslrydig met de waerhevd van hel begin tot hól eynde" het is eene belediging van het gezond versland van het beschaefd Europa. De Turken hebben Cherkedy, in Azia genomen. Vyf russen die krygsgevangen genomen waren, zvn in Constan- linopolen gisteren aengebragt. Twee engelscbe linie-schehen en twee fransche linie schepen en acht stoombooten liggen op anker in den Bos- phorus. Vyf-en-twintig duyzend Turken hebben te Widdin den Donauw overgetrokken. Laitstk TYDtNGEN. Alen verzekert dat de Turken den Donauw zyn overgetrokken, en Giurgevo in brand hebben gesteken. Deze plaels zou drymael gebombardeerd zyn geweest. De engelscbe dagbladeren bevatten depechen, uyt welke volgt dat dc Kussen volkomen door de Turken verslagen zyn geweest, en dat de Kussen op Krondstadt en Transyl- vaniën, in al'togt zyn. Het turksch leger zou reeds Bucharest voorby zyn gelrokken.—Bucharest zou op dry plaetsen in brand sfae'n. Er zyn 15,000 Turken afgezonden naer Servien, om dn Russen den al'togt af te snyden. Oostenryk heeft bevel gegeven otn aenstonds een leger korps in Croatien le zenden. Aten begint wederom van de zalving van den keyzer en van de keyzerin te spreken. Het gala-rytnyg in welke HIIMM. zullen gezeten zyn, is voleyndigd. en heeft 100,000 fr., voor brons alleen gekost. Het ryluyg is bvna geheel verguld, en moet door acht poerden worden voortgetrokken.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3