Word het nog geenen tyd PILLEKENS. welke dan maer een ensemble zullen uytmaken dat aldus in den budget zal figureren. Zal dil niet eene wezeulyke of daedzakelyke verliooging zyn van 't accynsregt op de bieren, 't geen, door deze samenvoeging van addilionnele cenlimen en zegel een grooter en stelliger prineipael zal worden, terwyl liet addilionncel veranderlyk was volgens de omslan- diglieden en noodwendigheden der schatkist Wy aenzien dezen maetregel als eenen fiscalen en liate- lykcn ministerstrek die noodzakelvk het accynsregt op de bieren moet en zal vermeerderen, terwyl het regl op den wyn zal verminderen en nogtans het zyn de bierbrou- weryên die het meest opbrengen en die het hoogst getaxeerd staen onder de indirecte belastingenT is dan al wederom den uytgeputten burger, den werkman trelfen die op geenen wyn mogen denken en nu reeds al blyde zyn een glasje bier te konnen drinken Wy zyn gepraemd dien fiskalen maetregel aen te randen, want hy sehynt ons eene soort van hinderlaeg om, by d'eerste gelegenheyd, met nieuwe addilionnele cenlimen voor de pinne te komen als den fisk zal gelooven dat de wetgevers zullen vergeten hebben dat opgemelde ineen- smelting heeft plaets gehad en dat de te samen gebragte belasting den vorigen accvnstaxe niet. is,Wy hopen dat de kamer dien afpersingslist wel zal gowaer worden. Wy hebben in het arrondissement brugge maer weynig inschryvers en daerom achten wy het nutteloos ons met de kiezing, die op 6 dezer te brugge zal plaets hebben, bezig te houden. Echter konnen wy niet nalaten onze geachtte lezers uyt die streken krachtdadig aen te sporen 1" vooi' M. lloels-Anoul te stemmen 2" zoo veel vrienden en kennissen als zy konnen tot het zelfde werk op te wekken. Volgens dat wy vernomen hebben, is M. El. boels eenen zoo deftigen, geleerden, weisprekenden en vaderlands- minnenden kandidacl, dat het waerlyk eene groote eer is voor de konstitutionnele party zulke mannen te konnen en te mogen voordragen. In belang van 't algemeen welzyn, rekenen wy dus op de vlijtige medewerking onzer wei nige inschryvers, want de klubsparty zal ook niet ten achter blvven. ALTYD VALSCIIHEYD! De Indépendance sehryft leugens en lasteringen tegen de katholyken van bclgiën de godsdiensthalendo bladen van Piëmont nemen die leugens en lasteringen over. De godsdiensthatende bladeren van Piëmont srhryven leugens en lasteringen tegen de italiaensche katholyken dc Indépendance neemt ze over. 'T is aldus dat de Indépendance met hare confraters van Piëmont onlangs schreef dat dc geestelykhoyd van Piëmont gewerkt had om de graendnerte te doen aengroeven. Deze beschuldiging was zoo valsch dat een godsdienstha- tend blad van Genua, la Maga, de zaek leugenstrafte en de party nam der priesters. Maer thans is het bewezen dat het niet de priesters maer wel mannen van het kleur der Indépendance zyn die aen de graendnerte van Piëmont hebben deel genomen Een blad van Piëmont l'Imparziule was voor het regtge- daegd voor geschreven te hebben O gy die zetelt in de opperslreken des gezags, opent uwe graénzolders en stdt den honger des volks met het graen dat gy schandelik ge kocht hebt op de openbare merkten. Nu, den adïokaet van den Imparziule heeft door wettige akten bewezen dat den liberalen minister de Cavour 90 aktiün heeft in de maet- schappy der meulens van Coilegno en dat M. de Cavour voor dry jaren voorzitter is benaemd dezer maetschappy. Den advokaet heeft daerna, door eene rekening van ge melde maetschappy, bewezen dat er meer dan lfi,0Ó0 zakken graen en meer dan 13,000 zakken meel liggen in een aenge- bouw van den nationalen theater, alsmede eeneeven grooole hoeveelheyd iu het lokael der meulens van Coilegno.' Den jury heeft den Imparziule vrvgesproken. (Gazette van Thielt.) Een fransch dekreet treft twee onzer voornaemste nyverheydsvoortbrengsels die een differentieel voordeel op gelyke voortbrengsels van andore landen genieten. liet zyn de hóuillekolen en 't yzer. Dezen maetregel zou konnen doen v< rmoeden dal hel fransch gouvernement Belgiën wilt kwellen door eenen tariefoorlog. Wy konnen het ons echter niet laten voorstaen, want de merkt van Belgiën is te getviglig voor vele fransche voortbrengsels maer wy moeten er ivelligt eene intrigue in bespeuren van 't engelseh gouvernement, 't welk zal gebruyk gemaekt hebben van de goede verstandhouding die er tegenwoordig onder de twee gouvernementen bestaet ter gelegenheyd van het turco-russisch geschil, om aen Belgiën zyn differentieel voordeel Ie doen ontnemen. Doch wat ons alle moet verwonderen, is dat onzen fameusen franschman Bogier, die ons te Paris vertegen woordigt, van niets geweten heeft, en ook' niets heeft konnen doen om onze belangen by het fransch ministerie te verdedigenDit bewyst van welk gezag hy daer is. De Indépendance die al tyd de eerste mededeelingen van haren vriend, Firminus Bogier, ontvangt, heeft'van de onderhandelingen die ten onzen nadeele plaets hadden, niets hoegenaemd geweten, want dags vóór dat het kevzerlyk dekreet geteekend wierd. loochende de ministeriele gazette nog de daedzaek die door de Emancipation reeds 'sedert verscheyde dagen was aengekondigd. Wanneer zal ons gouvernement de oogen openen Wanneer zal het gevoelen dat wv in Vrankryk slecht ver tegenwoordigd zyn Wanneer zal het de slem aeuhooren van geheel 't land, die vraegl dat eenen Belg van achting en gezag den vremdeling Bogier vervange EEN WOORD OVER DE ARME ZAK DRAGERS VAN AELST. Wy vinden ons eyndelyk verpligt 'de aendacht van ons stedelyk besluer in te roepen op een misbruyk dat op onze graen- erwten- boonen- haver-merkten etc. alhier blyft beslaen, en dit niettegenstaende het geheel strydig is aen de wet en gedurig aeiileyding geeft tot bedrog of twisten. En waervan is er kwestie Er is kwestie weerom men hier ter merkt de tarwe, graen en andere drooge waren niet met den hectoliter verkoopt, de maet die nu van een ieder zoo wel gekend is, die men op onze aerdappelmerkl en op alle andere merkten des lands gebruikt Dezen waerom of eerder daerom, is ons onlangs ter wete gekomen en vergt dat wy hem publiek maken'T is omdat er onder de koopers mannen gevonden worden die zich niet vergenoegen met eenen ouden Aelsterschen zak of zes vaten, maer met hunne onwettige en valsche vaten en meukens, die zy volgens beliefte doen maken, eenen pot of stoop op den zak konnen profiteren.... En wat voordeel genieten onze medeburgers daeruyt V Geen het minste, want men ondervind dat het brood hierdoor geen honderd ste van eenen centiem in prys vermindertMaer hieruyt volgt dat den kooper zichzelven daerdoor bevoordeeligl, 1" ten nadeele van den verkooper; 2° ten nadeele van den armen zakdrager. De wet heeft aen deze ongelukkige arbeyders niet meer gewigt dan eenen hektoliter graen willen op de schouders leggen, in plaets, gelyk het nu gebeurt, van eenen zoo zivaren aelsterschen zak, met welken onmenschelyken last zy nu wekelyks op hunne gebrokene of gebrekelyke leden gansch de stad moeten doorkruyssen en daer bv de eerste, tweede, derde, ja zelfs de vierde stagie der huvzen op klimmen... Is het dan te verwonderen dat er vele van die arme werklieden vóór hunnen tyd versleten of zwaerlyk verminkt zyn? Is het-dan te verwonderen dat het arm- bestuer zoo veel breukbanden moet uytdeelen Neen, dit is geenzins te verwonderen'T is dan in naem der regt- veerdigheyd en der menschlicvendheyd dat wy met be trouwen de aendacht van ons stedelyk bestuer inroepen en vragen dat er slechts met den hektoliter op al de merk ten verkocht worde; hiermede zullen twist en bedrog ver meden worden en zullen de niet genoeg versterkte lidmaten onzer zakdragers zooveel niet te lyden hebbenEenen hectoliter is draeglyk; meer is diercnlast Het Verbond van Aclsl bast en tiert gedurig tegen de pries ters, liet zoekt oude vodden en prullen op die dagteekenen van als Adam ncn kleynen jongen was, hel zeevert over Conciliën en pauzen, over koningen en gedroogde schelvissen, over theocra tische begrippen en versleleue jongelingen, over durhamsche stieren en jodensvnagogen, over de vaert van Plasschendael, den turban van Mahomet en meer andere v rem de zaken, dil alles om te bewyzen dal de arm- en hospicie-goederen door wereldlyke commissie» moeten bestuerd worden.... Dil sehynt ons zoo veel te aerdiger, omdat wy niet weten dal er ergens eenen priester armmeesler of hospicieheer is, zoodat hel Verbond zich bezig houd met kammen daer waer geen hair is.... Doch indien hel klubs- bladje peysl dat hel, in 't belang der arme, beter is dat gezegde goederen door w ereld lyke bestuerd w orden, dan moet hel ook willen dal die goederen niet bestuerd worden door mannen welke zich, ten nadeele der armen, verryken door levering van verlegene peetermans, door goedkoope pachtingen van hospicie- goederen onder vremde namen, en door ailerley middelen die aen de bael- en hebzucht eygen zyn.... Voor ons is 't gelyk wie er de arm-en iiospiciegoederen bestuerl, als het maer ireflelyke menschen zyn. .-. Om eenige kracht aen zyn arm gezcever te geven, roept het Verbond de hulp in van een onlangs iu 'l Waes uytgekomen prul blad, onder naem van Gazel van Sl. Xicnlacs'l wel!., sedert zyne verschvning, nog geen ander deuntjes heeft afgegeven dan over zyne verknoclilbeyd aen den godsdienst, over zvnen eerbied voor de priesters, over de zuyverheyd zyner inzichten, over het concilie van \Yeenen van 151 I, over het concilie van Trenten, over Maria-Theresia en soortgelyke kwezclaryën.... Maer onder- tusschen heeft dit papieren dingsken niet eene week laten voorby- gaen zonder uyt de stinkende Broedermin, uyt den vuvSen Mcssager en andere modderbladen de goddeloossle en walgelykste grond stellingen legen alles wat lieylig en godsdienstig is te kopicren, zoodanig dal wy mogen zeggen, dat hel waesch bladje eerder dient als eeu vuylblek om onder tafel aen de voelen der chikkers of pruymers te liggen, dan op de tafel.... Indien het eenigzins de moeyte weerd ware, wy zouden er ons wel eens serieus willen mcè bezig houden, maer 't ware roozen voor de verkens slroyën... Wy geven eiikelyk deze regelen om te doen kennen welke knoey- en prulbladjes hel Verbond ter zyner hulp roept om 't volk ie VERLICHTEN Het Verbond van Aclst vertelt in zyn laelsle N* dat eenen schepen van brugge aen zyne collega's mededeeling gedaen heeft van renen blief van den directeur van hel Atheneum van brugge welken aeukondigde dal de slaepzaleu niet loe- reykend meer waren om de teerlingen te logeren. Wal er van dien brief waer is, welen wy niet noch ook hoe veel leerlingen er iu '(atheneum zyn; maer 'l geen wy zeer wel weten, is dat den professor der Hhelorika van 'l Brugsch atheneum jaerlyks dry duyzend franks opstiykl en dal hy maer EENEN ENKELEN leer ling in zyne klas heeft.... Wat dunkt u daervan, Belgen Maer laet ons wal veider gaen en zien hoeveel dit atheneum aen de arme contr.butiebt talers kost. Zie hier de olficiele rekening 1° Er word belaeld door de stad A. Gevvoone bylaeg fr. 19,500 B. Voor beurzon 2,000 Intresten voor gebouwen cuz. 7,500 2° Door hel land A. Voor hylaeg 29,000 B. Voor beurzon 2,010 5° Door de provincie Voor beurzen 2,000 Tolarl fr. 62,000 Dus al te samen twee-cn-zestig duyzend [ranken, niet voor eenen keer, maer elk jaa le betalen. Naer wy vernomen hebben, aenveerd men in gezegde kost school van Brugge kostgangers aen welke er eten, drinken, slapen, wasschen en plasschen, stoppen en nacyën, boeken, papier, pen nen, onderwys enz. gegeven worden voor 180 franks Op verre na zoo veel niet als er door de gemeentebesturen in de krankzin nigengestichten betaeld word voor arme zotten aen welke men slechts geringen kost le geven heeltOp die wyzc zullen er kinderen van leege gouvernementsbediende genoeg naer toe gaen, want zy konnen er t' buys niet voor onderhouden worden Maer maekl dil wel de rekening der laslenbelalers en arme Belgen die van honger en gebrek verkwynen en sterven Hoe veel schamele huvslioudens zou men met 62 duyzend franks niet konnen onderhouden en legen de biltere beroovingen van den winter konnen beschutten De indépendancedie het volk wilt beschaven en zedelyk leeren worden, spotte over eenigen tyd met het huwelyk en schil derde den echten band al als eeu vooroordeel Thans vernemen wv dat dit blad aen zyne lezers een werk opdisclil opgesteld, ze»l het, door eenen jongen en schitterenden schrijverdie reeds de schoonste hoop verwezenlijktNu, wat verti lt dien schillerenden sehryver m zyn merkweerdig werk Onder andere zedelijke lessen, treil men daer eene personnagie in die eene andere opwekt lol overspel, en spot met hel geweien 't welk er van afkeert >\al dunkt UI., ouders, is de vremde marketentster van het frauemagonsliberalismus niet allerbest geschikt om de zeden van Belgien te beschaven Waerlyk men walgt hy hel overwegen dal opstellers van zulke bladen de geschiedenis van België hebben geschreven en daervoor 4000 franks van den verkwister Rogier hebben gekregenIs hel le verwonderen dal Belgiën arm w'ord als het zulke kerels met grepen goud naer 't hoofd werpt CORRESPONDENTIE. Mynheer en vriend I). Cuyt Detroit, (Amerika) wy bedanken u over uwen aengenamen brief van 8 november dien wy zaterdag 26 november hebben ontvangen en met veel genoegen gelezen. Wy zullen trachten dat den Dender- bode u met meer regelmatigheyd toekome. Gelieve onze hertelyke groetenissen le doen aen de twee achtbare Belgen van welke gy in uwen brief gewaogt, hun zeggende dat wv ook zouden wille» 't g. en zy zoo vurig wenschen, maer dat zulks onmogeiyk is. De Portretten die gy gezonden hebt, hebben ons veel plaisier gedaen, wy hadden geene moeyte om ze dadel yk le erkennen, maer gv zond er het uwe hebben moeten byvoegen. Sedert lang hebt gy ons beloofd omslan- diglyk over uw nieuw vaderland te schryven en tot nu toe hebt gy zulks niet gedaen nu voortacn* hopen wy dat gy aen uwe belofte zult volkomenOntvang onze vrien- delvke groetenissen en doe ze ook aen geheel uwe familie... Geachteu inschryver uyt Wwy hebben al wederom gereklameerd en wy hebben eene protestatie ontvangen dat er niemand van de postadministratie zou durven denken den Dcnderbode achter te houden om hem te benadeel igen. Echter zullen wv a I tyd krachtdadig rekla- meren telkens dat wy vernemen" dal er N" zyn die op tvd niet toekomen. M. L.. uyt Swy mogen uwen brief over de bloedzuygers niet opnemen, hy is wat te.erg en er komen eygene namen in die u zouden konnen spel leveren. Wy komen een afdruksel van den belgischen Klucht- Almanak die te Brussel by M. Goemare in de Bergstraet IS° o2 gedrukt is, te doorlezen. Wy raden iedereen aen dezen almanak te koopen en er zoo veel exemplairen van te verspreyden als mogelyk is. Dezen almanak is onder vele betrekken onze aenbeveling weerdig. Hy kost maer 10 cenlimen. VZEREN W EG. Van Gf.nd naeii Brussel. De reyzigers zullen toegelaten worden op het konvoy van koopmanschappen welk om 5 uren des namiddags, uyt Gend vertrekt. Dil konvoy zal in konesponden lie zyn 1° met Dendermonde naer Aelsi. 2j met Mechelen, naer Brussel, Leuven en Thienen. Dil konvoy zal te Melle, Wetleren en Capclle blyven slaen! Het konvoy van koopmanschappen welk om zes «ren des avonds uyt Geml vertrekt, zal geene revzigers meer mede nemen. By kotiinglvk besluyl van 29 november, is de demissie van M. Notaris Bert te Ninove aengenomeu. M. Lefever, onderpastor le Couckelare is tot pastor benoemd te Zarren; by word te Couckelare vervangen door M. Lelebure, onderpastor le Wcstkerke. M. Goemaere, professor in liet kollegie van den H. Vincentius te Yperen, is tot onderpastor benoemd van L. V. kerk te Brugge. Men sehryft uyt Goeraerdsbergen 27 november: De granen hebben hier op de merkt van gisteren eene merke- lykc daling ondergaen. De tarwe welkeer reeds lot 55 stuyvers verkogl was, is lol 50 sl gedaeld; de rogge is van 2 gulden op 57 st. gekomen, de masleltiyu van 45 tot 40. Van de acrdappelen kan men geenen prys opgeven, zoo lang die ter merkt by gewigt of maet niet verkogl worden. Den verkoop ging laugzaem, en op verre na, wierd alles niet verkogl. Te Arlon is er eene daling op liet graen geweest van 50 cl. per bekt. le St. Nikolaes van IV. 2-2ü te Alh van fr. 1-40; le Leuven van 85 cl. le Dcyuze van fr. 5-50 le Thielt van 2 IV. per i i/2 hokt. Te Ryssel is het graen fr. 92 per hekl. afgeslagen. Maendag is den prys der granen le kortrvk en dynsdag te Roussclaere wederom gedaeld. De daling van de graenpryzen ducrl voort, Wat in Vrank ryk veel heeft bygedragen om de dorsching van het koorn le ver- haeslen, is dal den minister van oorlog militaire werklieden ter beschikking van de pachters heeft gesteld. Eenen dief heeft zich in de kerk van het Beggynhof te Brussel laten sluylen, en heeft in den nacht de offerblokken open gebroken en geroofd. Als den koster des morgends in de kerk kwam en de diefte gewaer wierd, is hy zoo getroffen geweest, dat hy een slach van geraeklheyd heeft gekregen, en is moeten beregt worden. Men sehryft uyt Antwerpen, 28 NovemberSedert eenige dagen, trekken gehèele benden Watervogels over onze stad weg, uyt hol Noorden komende; dil voorspelt eenen harden winter. Ai"" de weduwe Van Gobbelschroy, moeder van den gewezen minister van liet inwendig, tydens het bestuer van koning Willen» I, is te Brussel overleden. Jllcv. Van Gobbelschroy had den ouderdom van honderd jaren en zes maeuden bereykt.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2