FRANSCII &EYZERRYK. He railitie-soldalcn van de klassen van 1845 tol 1851 worden ■verwittigd dat zy zich niet gedurende 48 uren van hunne haerd- steden mogen verwyderen, alvorens hiervan kennis te geven op het militaire bureel ten stadhuyze. Daerenboven, degenen van 1849, 1850, en 1851, die zich buys bevinden met een verlofpas, moeten hetzelve onmiddelyk, ten gemelde bureele, verioonen. Alwie aen die beyde beriglen niet zal volkomen, zal aenge- houden worden als deserteur. Den pauzelyken nuncius heeft aen den koning behandigd hel antwoord van Z. H. den paus, op de notificatie van het huwe- lyk van den hertog van Braband met de ooslenryksche aeris- liertogin Maria-Hendrika. Den koning komt nog verscheydene antwoorden van duytsche regerende vorsten op de notificatie van* het huwelyk van den erfprins te ontvangen. In haer gehoor van zaterdag, heeft de korreklionnelc regl bank van Gend uvtspraek gedaen in de zaek der 40 brouwers, betigt van samenspanning om hel bier te doen opslagen. Zy zyn elk tot 25 fr. boete en de onkosten van hel proces verwezen geworden. Men leest in een Gendsch blad Leopold Lachaert, is nu volkomen rustig geworden de vreede droomen, welke hem kwa men verontrusten en de knagende jagingen welk hem deden woe len hebben opgehouden, sedert dal hy zich met God heeft verzoend. Nu is Lachaert kalm, en wacht inel gelatenheyd en met eene volkomene onderwerping aen den wil des Allerhoogslen, zyn lol af. Ily bekent de doodstraf verdiend te hebben, doch wanhoopt noch niet van gratft te verwerven, indien zyne voorziening in cassatie verworpen word. Men sehryft uyl Oostende, den 29 Gisteren, omtrent 4 uren namiddag, waren dry kanonniers van het garnizoen bezig met obilzen te lossen in hel bolwerk n° 8, toen een dezer werp- luygen ontplofte in de handen van eenen hunner, namelyk J. B. Croft, oud 25 jaren en behoorende tol de 16 helegbatlery. Dien ongelukkige» heeft aenstonds den geest gegeven. De twee andere kanonniers hebben slechts ligte kneuzingen bekomen. Men Ie; si in een blad van St. Nicolaes: Eenige heeren onzer stad hebben zich vereenigd om, onder de bescherming van het sledelyk besluer, eene maelschappy in te rigten, welke geduren de» den winter om het lot der werkende en noodlydende klas te verzachten, dagelyks Soep zal uytdeelen. Yrvdag morgend hebben de leden van hel genootschap' hunne werkzaemheden aengevangen door het openen van eene inschry- vingslyst: De heeren burgenmeester en schepenen hebben elk voor 5 fr. of 50 liters soep par week ingeteekend; dit goed voor beeld is reeds door vele der voornaemste ingezetenen gevolgd. In de aenstaende week zal men zich ten huyzen der overige begoede en welhebbende burgers begeven om hunne medewerking voor deze liefdadige inrigling in te roepen, en wy zyn verzekerd dat allen hel hunne zullen willen bybrengen om de hedendaegsche cdlende te keer te gaen. Even als by de voorgaende uvldeelingen zullen de deelnemers de persoonen mogen aenduyden aen wie zv hun ingeschreven •deel soep willen gegeven hebben degene welke verlangen dal de leden van de maelschappy zich gelasten met het opzoeken der schamele noodlydenden, kunnen verzekerd zyn dat geene moeyte gespaerd zal worden om hunne giften tenvoordeeligste te ge- bruyken. Donderdag morgend, omtrent 9 uren, heeft in de wooning, gelegen op den hoek der Vlasmerkt te Antwerpen, eene hevige ontploffing van de gaz plaels gehad. Zoo het schvnl was de gaz, gisteren avond, in eene der kamers, de levbuys ontsnapt en had zjch door hel gansche buys verspreyd. Gedurende den geheelen nacht had niemand van de verschillige huvsbewooners rust ge vonden,. uyt hoofde van den sterken gazreuk. Dezen morgend, op gemelde uer, slak men binnen eene kamer een phosforsleksken aen de gaz-onlploffing, die er onmiddelyk op volgde, vvierd op 2 of 5 straten afstands duydelyk gehoord. Byna al de ruylen van het buys, van boven tot beneden, wierden uytgeslagen den vloer der kamer, waer de ontplolfiing entstaen was, had zich opgeligt, op zulke wyze, dat alle de planken los gerukt waren geheel het inwendige der wooning was sterk be schadigd. Den man, die den phospheo:* bad doen ontvlammen, wierd al het hair van hel hoofd gebrand. Een begin van brand had plaels, doch dezen wierd welhaest uytgedoofd. Eene dienstmeyd, genaemd Theresia Soenen, begaf zich eergisteren, van Wechler naer Brussel, met het konvoy dat ten b uren *s avonds in die laetstgezeyde stad aenkomt. Op hare kniën hield zy een pas geboren kind, dat na eenig gekrysch te hebben laten hooren, scheen te zyn ingeslapen. Doch, men kan over den schrik en wanhoop der arme vrouw oordeelen, toen zy by hel uylslappen uyt den wagon zag, dat haer kind niet ingeslapen «naer dood was Doctor Rossignol, welken onmiddelvk geroepen wierd, om het overlvden te bestatigen, verklaerde, dat het kind aen eenen aen val van sluypen bezweken was. Men leest in een dagblad van Yperen Eene boogschutters- party, welke de bewondering van al de liefhebbers verdient, heeft zondag den 20 november op de wip der maelschappy hel hoekje (Yperen cxlra-mnros) plaets gehad. Den heer A. De Wulf, fabrikant in bogen en pylen dier stad had gezegd, dal hy alleen en in écnen enkelen dag, de 55 vogels van de wip zou schieten, en dit meesterlyk schieten is den 20 dezer vervuld geworden. Alhoewel het koud en mistachtig weder zeer ongunstig was .aen den schutter, heeft hy echter niet gearzeld de party aen te gaen. Omtrent ,len 8 uren 's morgens wierd den eersten pyl ge scholen hy de tvvaelfde schot lagen er reeds tien vogels op den grond, en des middags bleven er nog slechts 8 vogels af te schieten. Omtrent ten 4 uren nam den heer De Wulf op nieuw zyncn boog, en ten 5 uren waren al de vogels afgeschoten. Men sehryft uyl Gend, onder dagteekening van 25 november Men houd zich alhier veel bezig met hel'teslamenl van mev. ■de weduwe De Cock, welke eene fortuyn van verschevdene mil- lioenen heeft nagelaten. Men zegt,.dat zv 100,001) fr! aen ieder ran haer vier meyden heeft bezet400 fr. rente aen iederen werk man van hare spinnery (zy zyn ten getalle van 4 a 600) de spin- /ierv zelve aen eenen der meestergasten, en al hel materieel, ge bouwen, machien, enz. aen eenen anderen meestergast. Zy heeft hel buys dat zy bewoonde, bezet aen eene nicht, en aen eenen genaemden Goppee, uyt het Walenland, die haren bloedverwant niet is, al hel overige van hare fortuyn, behalve het wettelyk ge deelte, dal zy aen haren nog levenden vader niet heeft kiinnen -ontnemen. Ik weet niet of al die opgaven echt zyn. Men verzekert het, en ik laet u die kennen, omdat zy my tamelyk aerdig toegeschenen hebben. Men leest in den Constilutionnel van Bergen Volgens een verspreyd gerugl, zou eenen molenaer van Quiévrain in zynen molen, eenen wagen gestampt kryl hebben ontvangen, hetgeen di«nen moest om in hel meel gemengd te worden ongelukkiglyk was er eenen zak gescheurd en wierd de gevallene stof opgemerkt door oenen douanier, die bet spoor volgde en na een schrander onderzoek, zou hy eene grootc hoeveelheyd kryt ontdekt hebben. Er is een proces-verbael tegen den molenaer opgemaekt. Zondag is den hertog van Braband, aen hoot d van den stoomboot Topaze, te Oostende aeugekomen. Z. K. H heeft zich onmiddelyk naer de kerk begeven om er mis te hooren. Na hel eyudigen der mis, is den hertog met een speciael konvoy naer Brussel vertrokken. By het binnen zeylen der have, is den stoom boot Topaze met een-en-lvvintig kanonscheuten begroet. Men ver wacht heden den hertog terug. Wegens de reys van den erfprins van Belgiën, heeft men uyl Portsmouth, hel volgende vernomen Het is zaterdag dat den her tog van Braband in deze haef is aeugekomen hy heeft er dry lelegrnphieke depechen gevonden, welke hem naer Brussel riepen voor gewigtige zaken. De eerste kwam uyl Brussel, en was door den ouderzceschen telegraph aengebragleene andere kwam uyt Douvres, en liet weten dat eenen belgischen stoomlrool gereed lag, om den overlegt ledoen. Den prins, na afscheyd van de koningin op het eyland Wight genomen te hebben, heeft zich aen boord van den Firy naer Portsmouth begeven, en van daer naer Douvres langs den yzeren weg. H. M. de koningin van Engeland, heeft aen den hertog van Braband vele allerfrneyste jagihonden geschonken. Men verwacht binnen kort, die jagthouden te Brussel. In den loop van liet aen staende jaer, gaen er in hel park van bet kasteel van Tervuren, groote jaglpartyen ingerigl worden. Talryke opgeslotene» in het bedclaershuys te Hoogslraelen gaen naer Ame' ika ingescheept worden. Het is op hun eygen verzoek dal deze bedolaers zich naerde Vereenigde-Stalen begeven. Het gouvernement zal hunnen overlogt betalen. De tydingen welke men uyl hel groot-hertogdom van Baden verneemt, worden dagelyks ernstiger. De civiele overheyd wilt nog altyd de zaken der kerk regelen. Er is van wegens hel opper hoofd van hel badenseh ministerie aen de leden van den kerkelv- ken Imogen raed van Carlsruhe, die door de kerkelyke wettige overheyd in den ban geslagen zyn, eeue circulaire gezonden, in welke er gezeyd word dal den regerende» prins ten hoogsten over het gedrag der in den ban geslagene» te vreden is. Alom, door geheel het groot-hertogdom blyfl men de geestelyken die de ex communicatie hebben openbaer gemaekl, aenhouden. Deze aen- houdingen verbitteren het volk, en op vele plaetsen zyn de aen- gehoudene priesters met geweld in vryheyd gesield. Te Gei lacbs- heym heeft hel volk het gemeente buys stormenderhand ingenomen de ruyten verbryzeld, den pastor uyt het gevang verlost, en in zegeuprael naer zyne wooning gelevd. Den oversten der commune is moeten vlugten. Men verwacht zich aen nog ergere voorvallen. Het ministerie van Baden komt een nieuw bewys te geven van zyne gevoelens voor de katholyken. Gewooniyk*worden de geldboeten door de reglbank van policie uvtgesprokèn, slechts na verscheydene weken en dikwils na verschevdene maenden, ge- vraegd. Over eenige dagen, heeft den minister van financien een bevel afgekondigd dal vast stelde dal er niets aen die gewoone zaek zal veranderd worden, ten zy voor hel geval dal de katholyke priesters zouden veroordeeld worden voor het afkondigen van bevelen van den aertsbisschop die niet goedgekeurd zyn. In dit geval alleen, zal de geldboel aenstonds moeten belaeld worden. Andere daedzack Den aerlsbisscbop had de begeerte geuvt van den onderpastor AL Koestle'in hel gevang te gaen bezoeken. Hy heeft de toelating niet konnen verkrygeri. De policie verbied ook aen de seboolkinders zich by hel gevang van dezen die hun den cathecismus aenleert, te vergaderen. Den onderpastor M. Koestle komt eenen medegevangenen te verkryge» in den persoon van M. den onderpastor Bach, pligtig van den kerkban afgekon digd te hebben. Eenen ryken bezondereu komt aen den aertsbis schop eenen brief te zenden waerin hy al zyn vermogen ter zyner beschikking stelt. Z. II. den aertsbisschop van Freyburg heeft eenen bevel- brief afgeveerdigd over den toestand. In" denzelven doel den tach- entigjarigen geloofshclyder klaerhlvkend zien dal de vyflig laetste jaren eenen gedurigen oorlog zyn geweest der duytsche'lune.iu- kratio tegen de vryheyd der kerk. Om te doen zien tot hoe verre de schaemteloosheyd der onderdrukking gaet, is het genoeg te welen dal hel ministerie geene pastors wilt laten benoemen, geene seminaristen aenveerden, zonder toelating der borgerlyke magt dal den aertsbisschop geene brieven mag'zenden lót dé priesters zonder voorafgaende goedkeuring van leege bediende der politie. In gemelde» brief z«gl den kerkvoogd dat den groot-hertog niet vcranlwoordelyk mag aenzien worden, vermits ineen konstituti- onneel land de veranlwoordelykheyd der gouvernementele akten valt op hel ministerie; hy wakkert de katholyken aen om zich te onthouden van alle geweidenary en verklaert bereyd te zyn alles te lyden eerder dan aen zyne bisschoppelyke pli'glen te kort te blyven. Het ministerie heeft het inkomen des aerlsbisdoms aengeslagen. Op vele plaetsen van Duytschland worden er adressen gestemd en geldinzamelingen gedaen ten voordeeleder vervolgden. Talryke adressen van gelukwcnschingen en herkentenis worden aen den artsbisschop van Freibourg toegestuerd. Om den vervolgden bisschop over het verlies van zyne jaerwedde schadeloos te stellen, worden er groole sommen aen den artsbis schop van alle kanten, door de geloovigen toegezonden. Mgr. den artsbisschop van Posen heeft eene som van 50 duyzend fr. ter beschikking van den artsbisschop van Freiburg gesteld. Te Hal is eenen goederenlreyn op een reyzigerskonvoy, die stil stond geloopen. Gelukkig waren de reyzigers, die verwit tigd waren, bylyds in den gracht gesprongen en aldus heeft men geene andere ongelukken, dan het verbryzelen van een ryluyg te betreuren. De reglbank van Poitiers- heeft uvtspraek gedaen in'de zaek van de spoorweg-ra inp van Orleans. Voor onvoor/igtigheyd of verwaerloozing wierden verwezen Den heer de Sassenay, inspok- teur der spoorwegen, tot twee jaren gevang en 1500 fr. boet; den heer de Grevecoeur, inspekleur, tot een jaer gevang en 1000 fr. boet; den lieer Lamlré, wachl-oversten der statie van Buffée, lot een jaer gevang en 500 fr. boetden heer Leroy, hoofd-fakteur te Vivonue, tot zes maenden gevang en 500 fr. boel. Den heer Didion, is direkleur, civillyk veranlwoordelyk verklaerd. Tydingen van hel tooneel «les oorlogs heeft men niet ontvangen. Het ecnigste nieuws is dal er poogingen lol eene vriendschappelyke overeenkomst gedaen zyn, en dat de eerste poogingen een goed uylwerksel voorspellen. Hel is den Journal des Debuts welken deze tyding mededeelt. Heden morgemi scheen hel vraegstuk van het Oosten te rusten. Mogte het nog langen I yd rusten Men leest in de Kecelnischc Zei lungEene! nlgemeene uehleruyllrekkende beweging is door de Turken aen den Donau volhragt; Het leger van Omer-Paeha heeft niet alleenelyk den linker oever van den stroom ontiuymii, maer heeft zich van zelfs ^ussxiastsassaassExmi van de hoorden verwyderd om terug te ket'rcn naéF'zyne oude standplaatsen by Sclmmla, Sophia, enz. Den 17 is de "onlruyming van Kalaiat begonnen. Het korps dat daer geposteerd was, is naer YYeddi» teruggekeerd. De Bussen hebben zieh iusgehks van den Donau verwyderd, zoodal er geene aenzieuelyke korpsen meer op de oevers samen getrokken zyn. YYaerschynelyk zal den regen aen grond onbruyk- baer hebben gémaekl, zoodai men voor hel invallen va» de vorst aen geene groole operation zal mogen denken. Gisteren sprak men van eenen ueuslag die'tegen hel leven van den keyzer zou gepleegd zyn te Fonlainebleau, eri men zeyde dat den keyzer gekwetst was. Dit gerucht is valsch. Ziel hier, wal er aenleyding heeft toe gegeven In eene jagiparly heeft den keyzer, in het galopperen, tegen eenen boom geloopen, en heeft zich aen de schouder eenigzins bezeerd. Den voorval heeft gee». erg gevolg gehad, en de jagtparty is konnen voortgezet worden. VERWOESTING DER FRANSCHE KOLONIE JICALTEPEC. De Trait-d'Union beval eene correspondentie, welke inlichtin gen geeft nopens de verwoesting der fransche kolonie Jieallepec (Mexico), welke verwoesting den 28 augusty, dooreen schrikkelyk onweer heeft plaels gehad. Dien dag welk een zondag was, begon den wind, ten 5 uren namiddags, uyt hel noorden te waeyen, zwarte wolken bedekten den hemel met eene ongeloollyke snelheyd. Vervolgens viel er zware» regen. Den wind en regen duerden tol 1s anderdaegs 's. morgens. By hel opkomen van den dag veranderde den wind van rigting hy ging naer hel oosten, en begon met buytenge- vvoon geweld te woeden In minder dan eene halve uer wierd hel gansche dorp en de wooningen in de omstreken welke de fransche, kolonie vormden, geheel vernield de huyzen stortten als door eenen looverslag met schrikkelyk gedruysch in. Hel is onmogelyk den angst te beschryven, welken gedurende die schrikkelyke losbersliug der woedende .elementen hecrschle. Verschrikte familiën zonder sehuylplaets, zagen zich eiken oogen- hlik bedreygd verpletterd te worden door de brokkelingen, welke in de lucht vlogen, of in de rivier geworpen te worden door de hevigheyd van den w ind, waervan men noyt in die streken de weerga gezien heeft. Niet alleen spaerde hy de huyzen niet, maer hy liep woedend over de velden en bosschen en wierp alles omver wat zich op zynen doorlogt bevond koorn, koflv en suykerplan- tagien, alles wierd vernield eenige minuten later zag men niets meer dan uytgeslrekle pleynen, op de plaets waer vroeger noyt gekapte bosschen gestacn hadden. De zwaersle ceder-, eyken- en vvgenboomen lagen ontworteld of verbryzeld op den grond. Donr overmaet van ongeluk, had den regen, die den ganschen nacht gevallen was, de rivier doen overslroomen, de hoogte der- zelve was 25 voelen boven hare gewoone oppervlakte zy over stroomde de kaev van Jieallepec, en zette den legenoverliggenden oever en een groot gedeelte der fransche wooningen onder water. De huyzen en eenige eygendommen, die door hel onweer gespaerd waren, wierden door den stroom meegesleept. Hel was eenen oogenblik van angst en verslagenheyd voor al de familiën der kolonie. Zonder sehuylplaets en bevreesd dal de overstrooming zou voortduren, verveerdigden de eenen in alle haest, vlothouten om zich te redden anderen poogden eenei. na- burigen berg te berevken, langs doorwaedbare plaetsen, waer hel water hen tot aen de borst kwam. Het grootste gedeelte hunner is in die wanhopige,poogingen omgekomen. Dit schrikkelyk on weer heeft zich niet minder dan tol 50 mylen op de kust en 50 invlcn in het binnenland uylgeslrckt. DUBBELE IÏE YLIGSCHENDEB Y. Eene dubbele heyligschendery, van ongehoorde booze omstan digheden vergezeld, heeft de katholyke bevolkingen der weslen- provincien van Vrankryk in verslagenheyd gedompeld. Zie hier wal wy opziglens die heyligschendery in de Foi Brétonne, van Siint-Brieue, van den 26 november vinden u Eene schrikkelvke misdaed is in ons departement gepleegd. Hoe weynig kalholyk uien ook is, kan men niet, zonder van verontweerdiging te sidderen, vernemen, dal het II. Sakrament hy ons de prooy van kwaeddoeners is geworden. Het is te Lou.iéac, dal die schrikkelyke misdaed, in den nacht van den 25 tot den 24 november, is gepleegd. Het schynl dal den dader of de daders van dit schelmstuk zich in de kerk hebben laten sluvlen. Dry tabernakels zyn geopend. De gewyde vaten zyn met de heyliyc lloslicn meegenomen Die Hostiën zyn verdwenen! De kandelaers, welke de aula ren versierden, zyn verbryzeld men heelt met de zelve en met andere kerkversierselen eenen hoop gemaekl. Een der kruysen is tegenover ditn hoop geplaetst, en over het zelve heeft men eenen rooden sluyer gehangen, als of men eene der beledigingen van het lyden des Zaligmakers wilde vernieuwen. Om in de kerk te komen of om de zelve te verlaten, hebben de kwaeddoeners eene venster verbryzeld eenen biechsloel heeft hun in de kerk, voor die beklimming gediend. Zy zyn er niet in gelukt in de sakristy te dringen, waervan de deur zeer goed ge sloten was. Tol hier loc zyn de daders van dit schrikkelyk schelmstuk on bekend. De kerk van Luudéac ligt op eene plaels die met huyzen omringd is; vier wegen doorkruyssen die plaets. De policie doel vlytige naspeuringen. Op den# oogenblik, dal wy deze regels eyndigen, vernemen vvv, dal er voorleden nacht te Monconlour het plegen eener dergelyke misdaed is gepoogd, en dal eenen kwaeddoener is aengehouden". Zie hier de inlichtingen, welke ons nopens die misdaed zyn toegekomen: Den dader was door het verbryzelen eener ruvt "in de kerk gedrongen. Hel is op den oogenblik dat hy de kerk beklom en dat hy dry scheuten onderstond, die door eenen gehuerop hem gelost wierden, dat dien man door de gendarmeiie en de inwooners is aengehouden. Twee medepligtige» moeten er in gelukt zyn te ontvlugten, want er waren dry mannen in de omstreken van Loudéac acnge- duvd. Hel blykt uyt de bekentenis van den kwaeddoener zeiven, dal hy het is, die de misdaed in de laetsgezeyde stad gepleegd heeft. Hv zegt dezelve uyt haet legeu den godsdienst en zonder voor némen van diefte, begaen te hebben. Echter zyn een mes eu vier vylcn in de sakristy gevonden korporalen en andere linnen goed ten gebruvke der kerk, staken in zyne zakken, alsook eenen klev- nen kelk," welken uyt In t tabernakel van Loudèac geroofd was. en waerin zich nog overblyfsclen van hostiën bevonden. Hy heeft overigens verklaeiul, dak hy andere gewvden vaten en heylige hostiën, die zy bezalleden, heeft weggeworpen. J. DE COSTER Oogopsteller residerende tot Gend heeft de eer het publiek kttnbaer te maken dat hy hem hier den lo dezer maend komt te vestigen voor 14 dagen met een groot assortiment van Brillen, als ook voor reparatien eet. by Em. De Haeck in de Nieuwstraet tot Aelst. IIv beveelt zieh in de gunst van een ieder.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3