woord dat dit eene waerborg is dat de societeyl van St-Vincentius 't zelve niet zou doenWy wilien het wel gelooven, zy zal zulks niet noodig hebben vermits er maer alleen trelfelyke menschen onder zyn die liever hunne vingers zouden afkappen dan ze te lang te laten hangen om den armen te bedriegen en te bestelen INHALING VAN DEN EEUW. HEER DE SMET, ALS PASTOR TE RAERÜEGEM. Deze week is den eerw. heer De Smet, onzen gewezen onder pastor, als pastor te Baerdegem plegtiglvk geïnstalleerd. Van acn de Dekeny dezer sLad is eenen treyn met rytuygen bevattende vele geeslelyken en vrienden van den nieuwen pastor, opgetrok ken tot aen de Ploeg, op Mylbeke, alvvaer zich -eene weluytge- doschte en deftige eerewacht te peerd bevond welke den rytuy- gentreyn geëscorteerd heeft. Te Moorsel aengekomen, stond eenen allerfraeysten zegewagen verbeeldende de Vryheyd, wel ken zich acn den stoet heeft gevoegd hebbende dan'het muziek aen 'thoofd. Boven Moorsel wachtte eenen tweeden verrukkenden triomphwagen, bezet in vorm van Pyramide, met een groot getal allerfraeyst gekleedde maegdekens welke, op hef naderen van den nieuwen herder, herlroerende zegeliedekcns en vreugde gezangen aunhieven. Aldus is den schoenen stoet, onder 'den toeloop van eene ontelbare menigte volks die-van alle omliggende gemeentens was toegevloeyd, onder duyzende vreugdegeroepen en welkomsgroeten de parochie van Baerdegem zegevierend binnengetrokken. Daer heeft den heer Secretaris Joostens, eene hertelyke en voortreffelyke aenspraek tot den achtbaren nieuwen herder gesluerd, welke aenspraek door eene bedanking van den zienlyken getroffen pastor en met eenen hourrah van toejuyehin- gen en vreugdegalmen begroet is geweest. In de luvsterryk vercierde kerk gekomen, hebben de plegtig- heden der installatie plaets gehad door den zeer eerw. heer Deken dezer stad, welken dan ook den predikstoel heeft beklom men en aen de digt samengepakte menigte toehoorders eene zielroerende toespraek van troost en opwekking lot liefde en gehoorzaemheyd aen hunnen nieuwen pastor gehouden. De woorden van onzen achtbaren heer Deken zyn met eene aller- pryzensweeerde ingekeerdheyd acnhoord en hebben eenen zigt- baren indruk op de aenwezigen gedaen. 'T was waerlyk statig en eervol voor de parochianen van Baerdegem, als men eenen oogslag wierp op de uytgelezene vercicringen waermede de gemeente omhangen was" Den gan- schen doorlogt van. den stoet was met sparreboomen beplant, ontelbare vlaggen en wimpels flikkerden in de lucht, allerley kleurkatoenen, festoenen 'en jaersehriften verrukten het oog der aenschouwers, prachtige zegebogen verhieven zich in de hoogte en schenen hunnen achtbaren nieuwen herder te verwelkommen, met een woord, geheel der gemeente was in eene vreugdeplaets herschapen en op de. aengeziglen der parochianen stonden de blydschap en kinderlyke liefde tot den zielenbestuerder te lezen... Wy gevoelen een innig genoegen hier té mogen zeggen dat alle deze bewyzen van eerbied', 'genegenheyd en' blvdschap hoogst verdiend zyn door den weerdigen man die er 't voorwerp van geweestusmet hertzeer heeft onze stad haren ivervollen deugd- zaïncn van elkeen geaehten en bekwamen Smet zien vertrekken de 12 jaren die dezen voortreffelyken onderpastor hier te Aclst in zyn moeyelyk gceslelyk ambt heeft doorgebragt, zvn 36S koe ren twaelf getuygen die bevestigen dat hy nimmer zocht dan de zahgheyd der zielen, de glorie des godsdienst en de verheer- lyking der deugden waervan hy altyd het voorbeeld heeft gege- vcnWy staken deze bemerkingen met de inwooners* van Baerdegem grondhértiglyk over hunnen nieuwen herder geluk te wensehen en hun te bedanken over de schitterende eer die zv acn onzen algemeenen vriend bewezen hebben CONCERT TEN VOORDEELE VAN DEN ARMEN. Het concert ten voordeele van de noodlydende dezer stad, het geen wy reeds in onze voorgaende nummers'liebben aeugekondigd, heeft zondag laetst op de grnote zael van hel sladhuys pluris gehad, en heelt onze verwachting ten vollen verwezenlykt. Nog nooyl wierd er alhier eene muziekfeest door een zoo lalrvk en uytgelezen gezelschap bygewoond, als deze; nog noovl zyn ile onderschevdene slukken van hel programma mei meer geestdrift toegejuychl geworden. De iwee onverluren, meesterstukken van Donizelli en Rossini, zyn door onze lonnkundigcn, aengemoedigd en als vervoerd op hel aenzien van zoo veel toehoorders, mecsterlyk uvlgevoerd. Dc heeren Ed. Van den Bossche, in hel air du Siège de Corinthe J. Scheerlinckx en F. Van der Poorten, in den duo du Chalet; «u (,li. Callehaut in dl* air de I.ucie de Lammrsmoorhebben niet Teel smack en gevoelen gezongen, en eiks goedkeuring \vc""c- ragen. rv lie jonge joulfrouw Van der Meeren is eene uylmunleiide zar- geres; hard stem is alleraeiigenaeinst en heeft eene groole uvige- strckllieyd. Zoo verrukkend was hare uylvoering 'in liet schoon «ir au Pre uux C.lercs. dal men niet zelden gencygd was, eene dier verinaeide zangsiers, welke wy bier souilyds gelioord heLben in liaer te bewonderen. Het zingen van iwee cliooren, onder bet hestuer van M. .Michel Schelfhout, heeft ons nog eens den roem onzer oude clioormaet- seliappy doen emmeren, en zoo aenslonds den wensch doen vormen voor bare spoedige herstelling. De slof ontbreekt geenszins. Aen de lieeren J. en V. Siron, als ervaren pianisten, komt er een groot deel toe in den luysler dezer muziekfeestmaer welken lol zullen wy aen bunnen verdieustvollen broeder, M. F. Siron leezwaeyen Reeds meermalen hebben wy hem als uylmunlenden violist (oegejuyclilmaer nu hebben wy liem kunnen bewonderen in stukken van cygeu vinding en samenstelling. Schoon, zeer schoon...maer slaken wy hier onze ontleding, want reeds hoor ik Schoenmaker, niet btivten uwen leest.... zèno,en wy liever met liaest, dal zy den stempel" dragen van grooten meester en sliiytcn wy met eene hertelyke dankzegging, in den naem van onze behoeftige medeburgers, acn alle de' Aelsterschc kunst vrienden op te dragen. De Ruimende Commissie van het Concert voor den armen, achl liet als eene pligl van, in naem der behoefli gen dezer stad' hare levendige dankbaerheyd te betooncn aen alle dc heeren loonkundiuen voor hunnen bctangloozen yver om dit Concert, door liun talent luysler hg te zetten-, en acn dc heeren leden van lui bureel van mldadighegd, voor Imnnc krachtdadige medewerking, om de op brengst van hel zelve zoo eenen voordeeligen tujtslag tc doen bekomen. Den Voorzitter (gel.) PLAQL'ET. liet groot politiek nieuws van den dag, is den eygenliandigen In iel van den keyzer der Frunschen kouis-Napoleon, over^de kwe»i:e vau bel Oosten, en over de kansen van oorlog en het behoud van den vrede, aen den keyzer van Rusland geschre ven. Talrykc en ilylccnlonpende geruclilen waren wegens den inhoud van dien brief in omloop gebragt, en volgens dal eene of de andere party voor den oorlog of voor den vrede genegen was, w ierd dezen brief geëxploiteerd. Den keyzer der Fianschcn, 0111 allen IwyITel te doen ophoilden, en 0111 het politiek gedrag van zyn gouvernement in de zaken van het Oosten te doen kennen, heeft toegeslaen den texle van dien brief iu den Monileur te laten afkondigen. OORLOG OE VREDE? Graef OrlofT, den zendeling van den keyzer van Rusland, naer liet hof van Weencn, is ditmael zoo gelukkig niet geweesl, als in zyne vroegere zendingen. Hy keert naer St. Petersburg terug, met de stellige overtuiging, dal Oostenryk en Priiyssen noyl zullen loeslaen iu liet verdeelen van Turkyën maer dat zy een iverkzaem deel zouden nemen iu de worsteling, indien den Rus over den Donau zou durven trekken, eu de Balkans, die tweede natuerlvke linie, in de Vorstendommen bezetten. Alles valt deu slyfhoofdigen keyzer, in deze zaek, als eenen sleen op liet hoofd. Ill plaels van bondgenoten te vinden, slaet hy alleen en verlaten, zonder de lioop van liet eiigelscli-fraiisclie bondgenootschap Ie kunnen verbreken; en 1111 zelfs ziel hy dat Oostenryk, op liet punt van zaken, naer den kant van Engeland overvalt Oostenryk, wacrop by gehoopt had, 0111 zyne plannen van overweldiging uyl le voeren. Nieltegenslacnde dit alles, wilt den keyzer toch kop honden, eu zyne droeve mislukte onderneming voortzetten. De Emancipation zegt, dat er te wcenen, een gezegde van Nikolaes, in omloop is geweesl Ik zon liever, had den czaer gezegd, de Vorslcmlom- men aen deu Sultan afslaen, dan yvel er nyllrekken, op de bevelen van Engeland en Vrankrvk, al was liet dan ook over- winnend. Nog eene andere spreuk, die het blad aenhaelt, is deze: graef Orloff moet van ondankbaerhegd gesproken hebben Eenen Oos ten ryksclien minister antwoordde, doelende op liet overtrekken van den Donau, door de Russen: Wy zullen Rusland doen ver- wonderd slaen, door de groollieyd onzer oiidankbaerhevd.n Indien deze gezegden yvaerlieyd zyn, en wy gelooven liét blad zeer goed ingelicht, dan mag men er int opmaken, dat, als Rus land voet by stuk wilt bonden, Oostenryk ook zal doen gevoelen in hoeverre liet kan loelaten, dat den vrede en liet evenwi-l van Europa geschonden worden. Oostenryk heeft alzo» den yvyzen kant gekozen, zoowel voor liet vvelzyn van Europa, als voor zyn eygen wclzyn dal land heeft alle belang, dat Rusland zich niet, tusschen zich en Turkyën konie vestigen, al yvare hel slechts onder een handels-oogpunt alleen. Den Donau is de bron van voorspoed zyner kroonlanden en dezen in hel bezit van Rusland, ware gely'k Antwerpen in de banden van Vrankrvk de pistool op de borst van Engeland. Graef OrlolT moet zeer ontevreden zyn geweesl, oindal men te NN eenen zynen lieer niet meer aenzng als den verdcdi«er van bel regt en den vrede van Europa. Grooten verdedigeHndér- daed die op ieder oogenblik liet volkenregt met de voelen Irani, en zich vergroot ten' nadecle zyner Innen die, 0111 hierin te ge lukken, den vrede onrechlveerdig' schend, eu Te Drums doet ziimen over eene moorden-, gelyk aen dievan Sinope. (Gaz. van llrugge.) De jurës van ons distrikt die moeien uvtsprack doen in de zaken .lie voor de assisen zullen gebragt worden, komen door het lot acngewezen le zyn. Ziel hier de namen MM. Ch. Van Yper- seele, horgemcester, le Ninove. R. Fiansniaii, brouwer, le Nmove. - J. Deschaepdryver, notaris, te Nieuwerkerke. Ch Deruyler, notaris, te Herzele. Dejagtopde boschseeppen mag den 20 february beginnen en duerl lol den o april. De volgende geestelyke benoemingen zyn doorZ. lloogyv den bisschop van Gend, gedaen M. Schinkel, onderpastor der primaire kerk le Sinl-Nikolaes is iu de zelve stad lot paslor van O.- L.- V. kerk benoemd. M. de Regge, onderpastor le Lemheke, is in de zelve hoedanig heid le Wacischool geplaetst. M. Malliys, onderpastor le Syvynaerde, gaet in dezelve liocda- nigheyd naer Leinbeke over. Jl. Maes, priester ill liet seminarie, is lol onderpastor te Oost- acker benoemd. M. De Slrooper, piieslerin liet seminarie, is lol onderpastor beuoeind der primaire kerk van St. Nikolaes. M. Libcrl, onderpastor der Clinge, is in dezelfde koedanig- heyd ie Zwynaerde benoemd, lly word in de Clinge vervangen door Jl. Windels onderpastor tc Slrvpen. M. Van de Velde, onderpastor te Resseghem, is tot ondei- paslor le Schellebelle benoemd. Te liamine heefl een concert len behoeve van den armrn plaets gehad. Als iels bezonders heeft men in dai concert opge merkt dat den lachenligjarigen ouderling, M- Bongaerts, twee lantaisien op de piano beeft uvlgevoerd mei zoo veel gemak eu vlugheyd, als eene jongheyd van dry mael zeven. Elke fanlaisie is liiyunichiig en herhaelde inael toegejuychl, en de tweede fanlaisie is gebisseerd, en M. Rongaerls, om aen bel algemeen verlangen te voldoen, heel t zyne fanlaisie neg eens gespeeld. Men weel niét van ooyl ergens eenen arlisle van zulke hooge jaren, mei zooveel vlng hevd le hebben hooi en spelen. De korrekiionnele regtbank van Brussel beeft den genaem- den Juliaen Coenen, bakker ic Vilvoorde voor zyn' brood le veel genepen le hebben, eene goede les gegeven. De genepene brooden wogen een half vierendeel le korl, en den nyper is lol veertien dagen gevang, 50 fr. boet en de kosten van hél proces verwezen. Te Leupoghem is zondag, eene vrecde moord gepleegd. De gcnaenule Virginia Delacroix, oud 40 jaren, huysvrouw van den landbouwer Fraudes Pede, was le Lcupeghein meteen klevn kind alleen Thuys gebleven, lerwyl baren man en alle de dienst boden, naer de hoogmis waren gegaen. Hel is lerwyl den man en alle de dienstboden in de kerk waren, dal de moord is gepleegd in eene kamer die op den achteruyl, uytzigl beeft. Hel is by mid del van een kapmes dal de vrouw vei moord is. Hel bebloed kapmes beeft men by bet lyk gevonden. De huysvrouw Pede bad eenen diepen kap beneden den hals aen den rug, cn veischevde doode- lyke wonden aen bel hoofd, onder andere eene boven de regie oor. De regierlyke overheyd becfl zich dadelyk ler plaels begeven om een onderzoek ie beginnen. De pügtigen zyn onbekend. Men beeft gevonden dal eene somme van i000 fr. is gestolen nvt eene kas. De gendarmerie doet neerstige opzoekingen om op bet speur van den dader, of van de daders le komen. Volgens andere inlichtingen uyt Leupi ghem vernomen, zou den landbouwer Francies Pede, naer de hoogmis op een ander dorp zyn gegaen, en zou eenen dienslknechl hebben i buys gelalen, die koris na bet wegga en van zynen meesier, het bof zou verlaten hebben. Het was Pede die eerst fhuys kwam en zyne vrouw, zwemmend iu baer bloed, op den grond vermoord vond. De ver moorde vrouw was in de omstreken voor bare mildadigheyd bekend en behoort tot eene allei irelTelyksle familie. Hel kind wrelk de vrouw bv zich l'huys had, als zy is vermoord geworden, was dry jaren oud. Hetgeen een brugsch blad onlangs opzigtelyk den afslag van den prys der kanten, ze.yde, is onnauwkeurig en verre over dreven. Indien eenige artikels eene ligte daling hebben ondergaen, hebben alle de andere hunnen ouden prys behouden. Indien wy deze tcreglwyzing bier afkondigen, helisom hulde aen de waerheyd le doen, en om le beletten dal de vremde koopers hunne eyscben niet te verre uytbreyden want, moesten de vremde koopers bet gezegde der brugsche dagbladeren voor echt aenzien, dan zouden onze belgische koopmans en koopvrouwen den loon moeien verminderen en dal zou een pynelyk verlies zyn voorde speldewerkslers, op deze dagen voornamelyk, dal alle voorwerpen van eerste noodzakelykheyd zoo duer zyn. Eene bclangryke aenbouding is le Brussel door de policicr bewerkstelligd die van eenen vrygelalen gevangenen, van pruys- sische afkomst, den genaemden L.., oud 52 jaren, welken, na in Belgiën voor diefstal eene veroordeeling lol 2 jaren gevangenis te hebben ondergaen, zicii aen eenen diefstal van zilverwerk te Luyk had pliglig gcmaekl, en die le Rotterdam woonde, alwaer by zich voor koopman in ryke goederen deed doorgaen. Daer hy in gelievm naer Bi ussel gekomen was, wilde hy niet werkeloos blyven, en deze week was by in de wooning gedrongen van eenen meubelmaker, alwaer hy zich van eenegoude hoi logic met keling meester mnekte. Doch de policie hield een wakend oog op hein, en na verloop van eenige minuten, wierd hy aenge- houden en iu verzekerde bewaring gesleld. De volgende benoemingen zyn door den keyzer der Fran- sche in bet order van het Eere-Legioen nog gedaen Groot-Officieren: Der. maerschalk van hei paleys, en den borge- meesler van Brussel. Commandeur: Den generael Yanderlinden. Officieren Den luylenant-kolonel Goelbals, aide-de-camp. Ridders: MM. H. d'Anethan, gehevmscbryver van het kabinet des konings kapiieyn Prissekapiie\n Goflinet luvlenanl l'Oli- vier, en lnytenant de Savoie. Bvnsdag avond, omstreeks 6 uren, is eene ysselyke eene beweenensweerdige moord gepleegd op het gehucht Schans, onder Desscbel. Den genaemden Vreys, landbouwer, was by de geburen eenigen tvd gaen overbrengen, en keerde, na eene afwezigheyd van omtrent eene uer, naer zyne wooning lerug. Mei vei wonde- ring zag hy, dat zyne vrouw, op zyn hcrbaeld kloppen, de voordeur niet kwam openen. Hv liep derhalve langs achler, en vond deze deur ontsloten. Het vertrek was donker. Binnen getreden zvnde, vond by zyne vrouw len gronde liggen. Men begrypi ligielvk boe grool zyne verslagenlieyd was, wanneer by onlwaerde, dat deze geene leekens van leven meer gaf en ge heel met bloed was overdekl. Weenend riep den verstomden man om hulp, en wanneer de geburen iniusscben waren toegesneld, zag men weldra, dal de rampzalige vrouw levenloos ter aerde lag. cn hare dood aen ren gruwelyk schelmstuk was loe le schryven Maer hoofd was in verschilligc rigtingen door een zwaerwigtig bouten voorwerp geheel verbryzcld. Den snikkenden vader riep nn wanhopig zyne jonge kinderen, van welken hel eene slechts 17 maenden en bel andere byna I jaren oud was. De volksmenigte, die op hel vernemen van dit beweenlyk voor val was loegelonpen, begon dadelyk de noodige opspooring te doen, om die schepseltjes te vinden; men doorzocht vooreerst de vaerd, die voor de wooning loopt, en daer bier de navorsschingen vruchteloos bleven, kwam men op bel gedacht den bornput in den bof te gaen bezigligcn, en weldra bad men heines, de treurige verzekering, dal die onschuldige kleynljes da erin geworpen en versmacht waren. Men bad vvelbaest den sleulcl van deze dry dubbele moord bekomen men vond namelyldat de kist, waerin den landbouwer Vreys zyn geld bewnerde, opengebroken was, en men uyt dezelve eene som van omtrent 5tï() fr. had geroofd. ISaer alle waerschyne- Ivkheyd had den dader van dit viervoudig schelmstuk, de onnoo- zclegi tuygen van de inoonl op hunne ongelukkige meed er gepleegd en van bel bedryf van de daerop volgende diefte, willen doen verdwynen, cn was niet leruggedeynsd. om die begane euveldaden nog mét eene dubbele moord le hekroonen Den knecht van den huyze, Jan Bleys geheeten, die, op ge- meldt n avond na zynen moester was uyigegaen, is onder verden king, te Turnhout gevankelyk opgebragt. De justicie houd zich vlylig met bel nndei zock dezer beireurensweerdige moord bezig, die eenen diepen indruk op de gemoederen der inwooners van Desscbel en omstreken heeft gemaekt. en alom ontroernis en schrik verspreyd beeft. Men pi-ogt op vele plaetsen vremde geldspeciën van wev- nige weerde, voor eenen frank uyt te geven. Daer die vremde geldstukken veel gelykenis met eenen frank hebben, zyn reeds lalryke persoonen bedrogen geweest. Berigt aen eenieder. Te Boussu is een lid van het bureel van weldadigheyd aengebomlen, voor niet regt iu zyne schoenen le zyn gegaen. Men spreekt van vele verkwistingen, om geen erger woord te moeten gebruyken, door hem begaen. Te Hauchin heeft een lievig gevecht tusschen eene moeder en eene zeuge plaels geluid. Eene moeder was uyigegaen, voorgegaen van bare twee kinde ren, een van zes en een vuu tien jaren, en vergezeld van bare schoondochter. Toen zy eenen weg traegzaein overtrok, kwam eene zeuge, die twee dagen le voren versclieyde jongens geworpen had, uyt haren stal in woede en wierp het jongste kind omverre, en ging liet mishandelen. De moeder snelt spoedig loe, grypt baer kind, en poogt liet met een deel van haren mantel le verbergen maer liet woedend dier werpt zich op de moeder, en met opené muyl ging de arme vrouw grypen. De moeder steekt jiare hand in de rr.uyl der zeuge en grypt mei geweld de long, en houd die vast, terwyl onderlussclien reeds boeren waren aengekomen, die zich van hel woedend dier meester maekten. De vrouw heeft een deel barer kleedcren gescheurd. Te Dublin is eenen jood gestorven, die Cohen heet, en in de diepste armoede leefde. Na zyne dood heeft men een inillioeu en balfin geld, in zyne arme wooning gevonden. Men schryft uyt Havre: Over eenige dagen zyn er dieven in een bewoond buys gebroken, en na een gat hi eene der luyken geboord le hebben, konden zy de venster openen, en zyn langs de zelve in buys gedrongen. De booswigten hebben een meubel opengebroken, en hebben cr eene somme van 400 fr. uyl gestolen. De justicie beeft zich ler plaels begeven en opzoekingen gedaen cn beeft er een poinjaerd-mes gevonden. Eenen siraetjongen welken daer omtrent gedrongen was, en het mes zag, riep uvt Daer daerDat is bel mes van mynen pa. Aenslonds bêefl men dien pa aangehouden, en naer Bergen gevangen gelevd. Een keyzerlyk dekreet van 2 dezer magtigt den minister der financien om tol 250 millioen voor den dienst van 1854, te verhoogen de som der bons van de schatkist, die bv de financie- wei van lOjunvll. regelden den bndjet der ontvangsten van 1854, aen 150 millioen vastgesteld. Den beer Gdie eene jaerlyksche inkomst van 70,000 fr. bezat, heefl zich, in bet Boulogue-boscb, door den kop geschoten. Verliezen in den benrs-handel geleden, scbynen daertoe te hebben aenleyding gegeven.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3