PILLEKENS niet door de Constitutie toeglaten zyn. Welaen, MM. Ver- j haeghen en Jan Van Damme, gy ziet wel dat uwe taek nog i «iet ten evnde is zoo lang gy niet de vryheyd in alles voor I de scholieren zult bekomen hebben, hebt gy niets gedaen an zal de Constitutie eeu ydel woord blyven. Den fmancieminister ziende dat zyne impopulaire cn fiscale afpersingswet op de stokeryën geene kans heeft van aiengenomen te worden, heelt laten hooi en dat er oniniddelyk twee millioenen belastingen meer gaen gevraegd worden in idditionnele opcenten op het foneier en personneel Wy konnen ons niet wachten te vragen wat er met het geld der arme burgers gedaen word? Sedert 1847 zyn alle jaren de contributiën verhoogd, de afpersingswetten zyn verme nigvuldigd, in de schatkist is een te kort van 35 millioenen, <*1 wy hebben niets byzonders aengekocht of aengewonnen en nogtans 't geld is weg en men spreekt al wederom van npslag van twee millioenen trunksBlylt dit nog wat voortgaen, wat zal er van Belgiën geworden "Wat zal er van Belgiën geworden Met zulke dingen lagchen de liberatersche rykbetaelde ambtenaerswat scheelt het hun immers dat een ander moeyelyk zyn brood wint, als zv maer wel zyn Wat scheelt het hun dat de verarmde burgers, dat de verarmde werkmans dag en nacht «loeten zorgen, sparen, zwoegen en werken om te konnen eer aen hunne all'airens doen, om hunne lasten te konnen betalen, om zich tegen eenon gewissen ondergang te b< - vcyligen? Neen, aen dit alles denken de liberale geborduerde kazakken niet, integendeel er zyn er, gelyk onzen gespierden onder andere, die met deze ongelukkige lyden hunne land- pachters zoodanig doen opslaen, dat deze gedwongen zyn het land te laten gaen. Te Lede had den gespierden eenig land aen zekeren D'hase verluierd en wilde dezen braven pachter, om zekere rede, doen opslaen maer D'hase, die niet vervrozen is, stolde den spierling op zyne plaets, zond hem naer den weerlicht en wilde zyn land niet meer.. zeggende: Gy zult gy met myne oordjes gcenen wyn drinken, ik zal ik er liever bier voor drinken Den onbesehaemderik van Ninove moet in de statie te Gend legen eenen achtbaren magistraet de beest hebben willen spelen, want, naer wy vernemen, zou den slatiekom- missaris op het punt geweest hebben den kerel by de kraeg te doen vastgrypen. Wat is er daervan Zal den stouterik daer over uytieg durven geven of zal hy den bek in de piuymen houden? Wy wachten het af. Hoe meer er in de kamer van sparen gehandeld word, hoe meer verkwistingen men doet. Don minister van oorlog komt vyf generaels op pensioen te stellen, door welke op pensioenstelling den budget jaerlvks met 40,000 franks zal moeten verhoogd wordenVoor den dienst welken deze generaels hier te doen hebben, zyn zy nog ruym kloek en sterk genoeg, maer de Belgen betalen al te gemakkelyk om er naer te zien, zoo denken de ministers, en ondertusschen vragen zy all yd met volle grepen Tydgebrek dwingt ons verscheydene artikels, politieke aenmerkingen, etc. etc. tot aensfaende N" te versclmyven. Voorleden maendag heeft in ons kollegie de jaerlyksche avondfeest ter gelegenheyd van den Carnaval plaets gehad. Buytengewoon veel volk waeronder de geeslelyke en burger- lykc overheden, en al de trelfelykste familiën onzer stad en verscheydene vremde familiën van aen zien woonde deze feest by. Een belangryk dramatisch stukje opgesteld door den eerw. pater prefekt der studiën, uyt de geschiedenis der graven van Aelst onder Adalbert I in de elfde eeuw, is met veel gevoel, met veel kunde gespeeld geweest en heeft het talryk en uytgelezen gezelschap in den hoogsten graed voldaer. De cierlykheyd der costumen en de vaneteyten der décors hebben niet wèynig bygedragen om den algemeenen byval en de belangrykheyd der feest te vermeerderen en te verheffen. Al wie Pruyssen kent zal niet zeggen dat Pruyssen een land is van vryheyd cn verdraegzaemheyd. Nogtans. indien het ontwerp- Faider doorgaet, zal Belgiën om lessen van vryheyd moeten gaen by Pruyssen. Den 'artikel 12 der pruyssische Grondwet luyd als volgt De proteslanlsche kerk en de katholyke kerk, mitsgaders alle andere godsdienstige gezindheden, beschikken en bestieren zelve hare eygene zaken en behouden hetbezit cn gebruyk der iurigtingen," gestichten cn giften bestemd voor den kerkdienst, het ondcrwys en de LIEFDADIGHEYD. Tydens het gouvernement van keyzer Napoleon die, gelyk men weet, de vryheyd niet al te sterk genegen was, in het begin dezer eeuw, wanneer den godsdiensthaet der jaren 90 nog het boog woord voerde in hel gonverncinent, toonde dit zeilde gouvernement zich honderdmael meer de vryheyd toegenegen dan Jan Van Damme en M. Faider. In dien lyd zeydc een besluyt van den slaelsraedDe wet van 5 frimaire jacr V niet de wcldadigheydsbureelen in te riglen, heeft de JSATIJERLYliE VRYHEYD niet verboden die allen mensch moet lubben van venen paslnr of eenen welkdanigm persoon le belasten mei zynen uylersten teil uyt te voeren. Den keyzerlyken minister Portalis schreef in 1806 De aelmoesen zyn vrye en vrywillige giften. Hy die de ael- moes doet, zou ze kunnen niet doen. Hy ismeester van de uyl- dcclcrs zyner eygene liefdtyiflcn le kiezen. Wy lezen in den Prdcurseur van Antwerpen ilet handelsverdrag tusschen Ih'igiën en Yrankryk is nog «iet geieekend, maer de onderhandelüers zyn overeengekomen over al de punten waerovcr er verschil was en de omierieekeniiig der overeenkomst geschikt om hel voorloopig verdrag van decem ber 1852 te vervangen zal in kort plaets hebben. «e Ziehier eenige voorname schikkingen van dit handelsverdrag: De tegenwoordige bescheruireglen vastgesteld voor het in voeren der belgische kolen en yzer zullen behouden worden, deze wvizondering zal in het koulrakt geschreven worden. Eene bescherming, die men zegt van 15 p. h. te zyn op de weerde, is toegestaen aen de belgische linnen garens en geweef- sels, die in Yrankryk gevoerd worden. «c Den letterkundigen nadruk is afgeschaft, den boekhandel zal omtrent in den zelfden toestand geplaetst worden wacrin hy door hel kontrakl, door hel kabinet vau den 1*2 augusty 1847 gesloten, geplaetst wierd, verdrag dat door het fransch gonvernemenl niet is bekrachtigd geworden. liet belgisch gouvernement heeft niet toegegeven voor wat dc beteugeling betreft van den sluykhandel bel beeft daerentc- gen toegeving gedaen strekkende om aen zekere naemlooze maet- schappyeu van Yrankryk baer wettelyk beslaeu in Belgiën te Ter- zekeren. Ninove, 1 Maert 1854. Mynheer den Opsteller, Het is waerlyk wonder dat er nog zoo veel menschen, aen de bekoringen om liberael te worden konnen wederslaen Wanneer men lot deze denkwyze behoort, mag men zonder bewuslheyd, alle misslagen begaen, de schaudigste daden verkeeren in liberale deugden. Om zulks te bewyzen zal ik nu maer eenige voorbeelden uyt onze omstreken aenhalen. 1° Als eenen gemeente-ontvanger, ter zeiver lyd in weerwil der wel, deel maekt van den zelfden gcmcenleraed, word dit verschoont als eene liberale klcynigheyd waer mede niemand te kort gedaen word 2° Als men in hoedanighcyd van schepen het behoud van eenen van onds beslaenden voelweg aen zynen gebuer heeft bevolen, en dat men twee jaer laler den zeiven weg eenige slappen verder als eygeiiaer komt le vernietigen, zal men nog zeggen dat het eene daed van liberale belangloosheyd is, dat de nultigheyd van den weg slegls voor een kleyn getal geboren bewezen is, en de aendacht der overheyd niet verdient. 5° Indien eenen secretaris komt le overlyden, zonder dat de uytgaef der gemeente-penningen welke hy in handen heeft gehad, bewezen is, de liberale enachten het vruchteloos hem voor zulke kleynighedcn le doen wederkomen om rekening le doen en schryven liet liever op den vergeet hoek. 4U Blyfl er in de gemeentekas nog iels beschikbaer, wegens het traktement van secretaris, terwyl deze plaets eenige weken onver vuld geweest heeft? Als waren liberael, behoeft men die pennin gen aen den nieuwen titularis le schenken voor bewezene dien stenin kiezingen of elders. 5" Als men van zyne schuldeysschers vervolgd word, men ver- huyst met de lantecrn aen den dyssel en men word by de liberalen .als een vernuft man aenzien en men boft gedurig op zyne liberale treffelykheyd. Gu Als men te Gend voor onbeschofllieyd enz... met volle ceremonie door de policie uyt de sialic gelevd word, is dit volgens de liberale geen affront meer Ier contrarie ('sic) dit bewyst een moedig karakter men vrage hel liever aen zeker oud notaris. 7" Als menhel is voor lieden genoeg, ik zal de litanie laler voorlzellen en ondertusschen groele UEd. CORRESPONDENTIE. M. V. W. uyt D.... wy hebben ernstige redens om uwen brief, gelyk by geschreven is, NIET mede te deelen. Wy zyn overtuygd van uwe-aller beste inzigtcn, maer er valt ook te zorgen dat gy zonder bet te weten en zonder het te willen de positie van den opvolger in kwestie zoo niet onmogelvk ten minsten niet ailermoeyelykst maekt. Dit zult gy gemakkelyk begrypen als gy er op nhdenkt. Den bevelbrief van Z. Hoogw. den bisschop van Gend, of de vaslcu-bulle, is zondag in alle de kerken van het bisdom afgelezen. Men handeld in dezen bevelbrief over het vasten en de verstervingen. De disposition, of schikkingen, zyn de zelve van hel voórledcn jaer. De Verlcdene week heeft de installatie van den eerw. heer Van Ilerzelc als pastor le Wichelen, plaets gehad. Eenen aller- fraeysten stoel samengesteld uyt Iriomphwagens, ruytery, rytuy- gen'elc. is den nieuwen herder lol Ix-de komen afhalen en heeft hem zegevierend naer de gemeente Wichelen gelejd. De parochie was als in eenen lusthof herschapen. Sperreboomjes, zegebogen, jaerschriften, welkomgroelcn, wimpels, vlaggen en allerley ver- ciering waren uytgebaeld om den nieuwen pastor op eene weerdige wyze le onlhaleu met een woord de inwooners van Wichelen hebben getoond dat zy wisten wien zy inhaelden en dat hy hunne toegenegenheyd, achting en liefde volkomen wcerdig was. Men schryft Denderwindekc aen den Dcndtr-bode Geheel onze gemeente is in den rouw gedompeld ter oorzaek der ver- plaelsing van den eerw. heer Vermeulen onzen onderpastor, die in deze hoedanighcyd is benoemd le Baesrode. Tydens zyn verblyf alhier had hy de achting en genegenheyd van al de parochianen verworven, zyne menigvuldige goede wer ken ten behoeve der arme volksklas zullen nooyt genoeg gepre zen worden. Bisdom gend. Zyn benoemd Tot onderpastor te St. Maria- Iloorebcke, den heer van Belle, nu ouderpaslor te St, Lieven Es- sche, waer hy vervangen word door den heer Vanderschueren, priester in het seminarieden heer Ryckaert, onderpastor le Baesrode, lot onderpastor te Dendcrwindeke, in vervanging van den heer Vermeulen, die hem vervangt te Baesrodeden heer Muyshoudt, onderpastor te Exacrde, lol onderpastor le Ledeberg en lot onderpastor te Exacrde, den heer Verbeleu, onderpastor le Ledeberg. Een weekblad van Dendermonde, den Onpartydiyen, klaegt sterk omdat men in de Deuderslad zou slrengelyk op de bakkers waekt, en zoo weynig op de beenhouwers. Dit blad meld dat eene kooy op de merkt acn de longziekte was gestorven, geslagt en voor goed cn gezond vleeseh is verkocht. Vele bakkers van Brussel hadden eene petitie acn de kamer gezonden, om zich le beklagen over de concureniie die hun wierd aengedaen door het opregten vau eene cconomické gezondheyds bakkerv. De kamer beeft de petitie van de hand gewezen, en ver- klaerd dat dergelyke opreglingen om economiek en gezond brood te bakken, door alle middelen moesten begunstigd zyn. Eenen brand welken men gelooft te mogen aen kwaedwil- lighcyd toeschryvcn, is le St-Martens-Leerne, in den avond van zondag, uylgeborslen. De stalling met 5 kooyen. Te schuer met geheel den oogst en den halm. zyn de prooy der vlammen ge worden. Hel is den landbouwer J. B. Verpiaelsen die al die schade heeft geleden. Men bemerkt wederom verscheyde fransche en engelsche pcerdeiikoopiuans in ons land. Eenigcn loopen het platte land af, cn koopen vele peerden. De pryzen op de goede boerenpccrdcn zyn van 100 tol 200 fis. gerezen. Den oudsten der aulwerpsche drukkers, M. Thys is in d n ouderdom van 74 jaren overleden. Men meld dat de eygenaers van klevne huyzen zeer groots moeyte hebben om door" hunne hueraers belaeld le worden. Eenen proprietaris die, over eenige dagen, by eenen zyner hueraers die niet betaelde, oin geld ging, ontving slagen in plaets van huysliuer. Te Audenaerde heeft men, tegen dc kazern, eenen gendarm zwemmend in zyn bloed, gevonden. Diep in den nacht was dezen man sterk bedronken zyndc, naer de kazern gekomen, en had gepoogd over de poort te klimmen hy is achterover gevallen, en heeft eene doodelyke wonde aen hel hoofd bekomen. Men wan hoopt van bet behoud van dezen gendarme. Sedert eenigen lyd, is er eenige moeyelykheyd onlstacn, om te welen of eenen pastor gehouden was eene declaratie, of de kopy van eenen pastoreelen akt, op zegel le schryven, of wel, of hy zulke declaratie op ongezegeld papier mag schryven. Deze moeyelykheyd word van ernstigen aerd, acngezien eenen pastor in het Luyksclie in eene boete is geslagen voor een uyt- treksel uyt den doopregister der kerk, op ongezegeld papier, afgeleverd te hebben. Den pastor welken tot die Doet was verwezen, heeft eene petitie aen de kamer gezonden, in welke hy verzoekt, dat de kwesti* zou beslist worden. De kommissie van verzoekschriften beeft voorgesteld deze petitie aen den minister van financiën te ver zenden. M. LHievre heeft de kommissie ondersteund, en dit in de volgende woorden a Volgens my, is de reklaine van den petiliounaris gegrond. Daer de konslilulie de kerk volkomen van den staet hoeft afge- scheyden, zyn de bcdicnaers vau den godsdienst geene openbare ambtenaren; zv zyu enkelyk persoonen die met eene geeslelyke zending zyn belast. Ten gevolge van dit. mogen de pastors op ongezegeld papier kopy afleveren uyt dc parochieregisters; dezo registers hebben in de oogen van dc civiele wet geene authen- licilcyt. Niet eene wet besiael er, die dergelyke uyttrcksels aen de forma li ley ten van den zegel onderwerpt. Ik denke dal den peli- lionnaris in zyne reklatue gegrond is. Na deze woorden, die door niet een lid der kamer zyn tegen gesproken, zyn de conclusion der kommissie aengenomen. Vrydag laetst is eenen boer die le Antwerpen ter inerkt ge weest was, het slagtoffer geweest van eenen behendigen dief. Ziet hier op welke wyze Op zynen weg ontmoette hy eenen wclgekleeden persoon die hel zelfde pad als hy volgde. Eensklaps schynt den burger een stuk papier op te rapen, opent hel zelve en roept met verwonde ring uyt't is goud T is een guiné Onzen stedeling deed den boer aenmerken, dal volgens een oud gebruyk, als twee rey- zigers denzelfden weg volgden en eenen hunner iets vond, zy den buyl onder elkander moesten verdoelen. Na eenige oogenblikken gediskuleerd te hebben, kwam men overeen dal den boer 10 fr. voor bet goudstuk zou geven. Te midden der Warande gekomen namen onze reyzigers afschoyd, elkander geluk wenschende over den goeden vond. Zoodra was den pachter niet le Berchem gekomen, of hy haesltc- zich zyn goudstuk te loonen om'hel te laten uylwisselen. Mcd oordeele dus over zyne verwondering als men hem bewees dat wat hy voor eenen guiné genomen had, niets anders was dan eenen zaeypenning met hel portret van Ymtoria aen den eenen kant, en liet wapen van Hanover aen de kéerzyde, en dat wat hv 10 fr. kwam te betalen, slechts eenige ceutimen weerde had. Klagt is aen den kommissaris van Berchem ingediend, maer er blyft te zien of men er in gelukken zal den gauwdief spoedig te ontdekken. Op het lydslip dal de hoveniers meest de vewoeslingen van hel ongedierte" te vreezen hebben, is hel niet ongerymd een middel aen le duyden om dezelve oogenblikkelyk te- vernielen. Zie hier hoe Des avonds, als de lucht zacht en vochtig genoeg is om de slekkcn uyt de hoeken en hagen te lokken, strooyt men fyn gestampt zout over den grond alwaer zy hare verwoestingen komen aenFigten. en des andereudags zal men op dc aldus gezouten aercfe al de slekken, dke er op gekomen zyn, dood vinden liggen de htrysjesslekken zullen als uytgedroogd in den grond barer huysjés liggen, en de andere als door een hevig vier uylgeroost zyn. Deze doenwys is byzonder wel geschikt em de jonge uytzaeysels tegen de verwoestingen der slekken te beveyligen, zoo als de erwten, wortels, boonen, spinagie, enz. Ook kan hel middel op den landbouw toegepast worden maer alsdan word er ten minsten eenen hectoliter zout per hectare benoodigd. Dyrisdag heeft men te Yperen de genaemde Amelie Dornez, eebtgenoote Theeuw, van Zonnebeke, in hechtenis gesteld, onder de beschuldiging van haer zesmaendig kind vermoord te hebben. Met is na eenen twist met haren man, met welken zy in oneenig- beyd leefde, dat men de zaek gekend heeft. De reglerlyk overheyd heeft het kind doen ontgraven, op hel welk de deeskundigcit verscheyde kneuzingen bestatigd hebben. In een dagblad van Charleroy lezen wy de volgende vreede en onmenschelyke gebeurtenis Men meld uyt de omstreken van Fleurus een ernstig feyt, hel welk van wegens de daders eene zedeloosheyd en vreedheyd aenduyd, waertoe wy meenden, dat slecht de w ilden der minst beschaefde landen bekwaem waren. Over acht dagen ging een arm meysje, dat vremd is aen onze streek, van dorp lot dorp, om eenen dienst, of in de bedelarv, beslaenmiddelen te vinden dit meysje ging voorby de myn la Baume, te Lambusart. Het sclivnt dat zy er stil hield, ten eynde eenigen onderstand aen de werklieden dier stcenkoolmyn le vragen. Verscheyde dier laetsten die op het punt waren van in den put te dalen, raedden het arm meysje aen hun te vergezellen, terwyl zy haer eenen goeden dag loon voor haren arbeyd beloofden, en aenboden hunne mondsbe- hoeften met haer te deelen. De ongelukkige, welke in dien voor stel geen kwaed zag, nam hem zonder aerzelen aen. Toen zy beneden in den put was, sleepten de myn werkers zoo mannen als vrouwen haer in bet diepslceener galery, ontdeden hare kleede ren en overdekten haer lichaem met eene laeg vette slof, waeraen zv het vuer slaken Men kan gemakkelyk begrypen aen welk lyden de ongelukkige ten prooy was. Toen zy, naer het goedvinden van hare beulen, genoeg gemarteld was, gaf men hare kleederen terug, waerna men haer liet gaen. Zy kwam met schrikkelykt brandwonden uyt de myn, cn vertoonde zich in dien afzigtelyken toestand in eenige huyzen der omstreken van Lambusart, alwaer men haer de zorgen toediende, die haren toestand vercyschie. D« justicie onderzoekt, om de plegers dier schrikkelyke misdaed t« straffen. Eene vrouw van 00 jaren min vyf maenden, de genaemda Maria Theresia Blvau, is donderdag laêtst, te Nukerke overleden. Tot den laetsten dag van haer leven, is zy in het volle genot van alle hare versiandvermogens geweest. M. den ah hé dc Lamennais is den 27 dezer, le Parys over leden. Den abbé de Lamenais, die te Parys komt ie overlyden, is gestorven zonder zvne dwalingen le hebben willen herroepen, ily heeft gewild dat'zyn lyk begraven wierd, gelyk dit van eenen gemeenen man. Eene aerdbeving heeft in Romaniën groote verwoesting aeugerigl. Het groot en volkryk dorp Bastia, heeft bezonder veel geleden, en is maer eenen puynhoop meer. Hel kloosfcr van Ste- Cathaiina is geheel vernield', en de religieuzen zyn moeten naer

De Denderbode | 1854 | | pagina 2