OVERLEDENEN. Te huren te Ooslerzeele BERIGT. VERKOOPING VANBOOMEN, Assisen vlugten. In alle de omliggende gemeenten is er ook buy- lengewoone schade hel mecsten deel der huyzen zyn ingestort, «n de bewooners hebben zich in de opene lucht moeten begeven, 40 tot volmaet van rampen, is het zeer koud, en zyn de landen en vegen met sneeuw bedekt. Den grooten acrdbevingschok heeft zich tydens den nacht doen gevoelen, en vele persoone» zyn half sekleêd gevlugt. Men kent het getal der slagtoffer# niet. De overheden hebben alom de eerste hulpmiddelen ingerigt. Men heeft ernstige tydingen uyt Madrid vernomen. Eene telegraphieke depeche is ontvangen, welke meld dat er oflicieelyk is afgekondigd, dat geheel Spaniên in slaet van belegering is ver- k!aerd,dat isrdat alle wetten zyn onderbroken, om de heerschappy aen de militaire magl te laten. Vele leden van de oppositie zyn aangehouden. Het gouvernement gaet met veel kragtdadigheyd'le werk gaen. Het is eenen coup-d'etat welken het ministerie ge wiegd heeft. Tol hier toe is dezen coup-d'etat gelukt. Men moet zich aen groole veranderingen in Spaniên verwach ten. Den senaet gelyk hy nu bestaet, gaet afgeschaft worden, en it constituante certez tegen den 4 mey byeengeroepen zyn; een nieuw ontwerp van constitutie zal voorgedragen worden. Eenen militairen opstand is te Saragossa uytgeborslen. Het re giment van Cordtia heeft liet leeken gegeven, en eetiige borgers bebben zich hy liet regiment gevoegd. Men heeft aen de bergers wapens uytgedeeld. Het regiment grenadiers is tegen de opstan delingen opgetrokken, en het gevegt begonnen. Juan Jose de Hore, opperhoofd der opstandelingen is door eenen kogel gedood, en zyne mannen trekken agler uyt. Men rekent liet getal iiooden en gekwetsten op 200 en onder dezen vele borgers. Het gouvernement heeft doen kennen dat den opstand gedempt was. Te Madrid, zoohaest de tyding van den opstand gekend was, zyn er talryke aenhoudingen gedaen. Verscheydc gewezene gede puteerden, eenen oud-minister, eenen generael en vcrscheyde op stellers van dagbladeren zyn onder hel getal der aengehoudenen. Eenen kiygsraed is aengesteld om de pligtigen van Saragossa te vonnissen. Den brigadier More, die liet opperhoofd der opstandelingen te Saragossa was, en die gedood is, was den kolonel van het regiment van Cordua, welk den opstand heeft begonnen. Het is ten gevolge van den opstand van Sarragossa, dat de koningin een dekreet heelt doen afkondigen, by^ welk geheel Spaniê in slaet van belegering is gesteld. Den voorzitter vau den raed der ministers, den graef San-Luis, heeft aen alle de gouverneurs der provinciën eene circulaire ge zonden, in welke hy hun voorschryfl hoe zy zich ten gevolge der verklaring van den slaet van belegering, moeten gedragen. De laetste tydingen uyt Spaniên doen kennen dat, voor den «ogenblik, de rust in Spaniên heerschte. Vele demagogues, en kerels die voor hunne republikacnsche denkwyze gekend waren, zyn te Madrid aengehouden, en men twyffeli niet, of de republikanen zyn niet vremd aen den opstand welken te Saragossa is uytgeborslen, doch spoedig is gedempt. Wegens den opstand van Saragossa heeft men nog de volgende feezonderheden uyt Madrid vernomen Alles is te Saragossa geêyndigd. De opstandelingen zyn in de handen der overheden gevallen, of gevlngt. De eerste zyn op staenden voet door den kop geschoten, naer de anderen zoekt men om hun voor den krygsraed te brengen, op vele plaetsen zyn er aenhoudingen gedaen, en by alle de aengehoudenen heeft men huyszoekingen gedaen. Verscheydc opstellers van dagblade ren zyn aengehouden anderen zyn nog in tyds konnen vlugten. Volgens ontdekte papieren en briefwisselingen, moest den opstand «naer den 5 maeit uvlbersten aldus was het onder de republie- kanen besloten. Maer, den opstand moest op vele plaetsen te gelyk beginnen, ie Saragossa, te Ha reelone, te Murcie, te Valence en "te Burgos. De opstandelingen van Saragossa hebben vroeger willen beginnen, en aldus is bet plan mislukt. In alle de voornoemde plaetsen beeft men vele aenhoudingen gedaen. Alexander Castro en Gonzales Bravo, gaen gebannen worden, den eersten is naer de grenzen van Vrankryk geleyd den anderen gaet naer de Phi- lippynsclie eylanden gesluerd worden. Men beschuldigd den gene rael Concha voor den bewerker van dien opstand geweest te zyn. Dezen generael is gevlugt, en men gelooft dal hy in Vrankryk zich bevind. De laetste tydingen uyt Madrid doen kennen dat men van geenen nieuwen opstand meer gehoord had, maer dat nog steeds vele verdachte persoonen wierden aengehouden, en dat men niet op boud met luiyszoekingen te doen. Op bevel van den civielen gouverneur, is liet atheneum van Madrid gesloten. De generaels Serrano, Zabala, Manzano en Nogueras, zyn in disponibilileyt gesteld, en er zyn bun steden acngewezen waer zy moeien verblyven. BUYTENLANDSCHE BERIGTEN. Er is thans eene feyt dat meer dan alle andere in hel oos- lerlyk geschil de aendacht gespannen boud. Dit feyt is de nieuwe houding welke Oostenryk, zoo men zegt, wilt aenncinen. In 't by- zyn der oproerige bewegingen van de grieksche bevolking in Turkyèn, welke bewegingen dreygen zich uyt te breyden, zou Oostenryk, vreezende dal er in zyne bezittingen eene Slavonische beweging insgelyks in den zin van Rusland zoude ontstaen, zich volkomcnlyk aen de zyde der westerlyke mogendheden scharen. Den Journal fits jDébat* gaet zoo verre lol te zeggen dat keyzer Fraos-Joseph zou beschikt zyn hel bondstraklaut te onderteekenen dat tusschen Vrankryk, Engeland en Turkyêu voorbereyd word. Volgeus zekere correspondentie zou het Weener kabinet nog «enigen tyd zyne onzydigbeyd willen handhaven, lerwyl hel Ser vian, Albanian en Bosnian zou bezetten, ten eynde alle gisting in die provinciën tegen te gaen. Dan, als «Ie zaken eene ernstiger wending /.ouden nemen, zou hel zich openlyk aen de zyde van Engeland en Vrankryk scharen. Den Journal des Dcbats voegt er by dat.de verwerping door den czarvan de laetste vereffenmgs- schikkingen door Oostenryk aen Rusland voorgelegd, door de bemiddeling van graef Orloff, keyzer Frans-Joseph hebben aenge- zet om zich op den weg te begeven welken hy intreed. De afzonde ring waerin Rusland definitievelyk gebragt is door die nieuwe waerborg uyt van den plaelselykcn aerd welken den oorlog in de öosterlvke streken zal hebben in andere woorden, het oorlogs- looneel zal niet verder worden uytgebreyd dan Azia, de Douau- oevers en de Zwarte zee. Deze omstandighevd is van eencu aerd om de bevolkingen grootelyks gerust te stellen. Dewyl Oostenryk Vrankryk loenadert, zou bel fransch gouvernement aen die mo- gendlicyd de bewaring van bare bezitting in llaliën waerborgen. Des noods zou Vrankryk zelfs met de wupees tusscbenlredeu om allen opstand in Lombardiën te bedwingen. Den Monilcur beeft het gezegd: indien Vraukryk's en Ooslenryks vaeudels in hel Oosten vereeuigd zyn, hel fransch gouvernement zal niet gedoo- gen dat ze over de Alpen gescheydeu worden. De troepen, die men in Vrankryk en in Engeland voorbereyd te lande te vechten, zullen talryker zyn dan men in den beginne aengekondigd had zy zullen met den eersten naer Konslautino- pelen en naer de oevers der Zwarte-zee overgevoerd worden om zich op goede standplaetsen te versterken. Behalvens de vloten der Zwarte-zee zal er in 't kort eene tweede vloot lyier de Baliische-zee zeylen. Deze zee paelt aen Rusland, en de vloot welke hare waters zal invacren, zal voor oogwit hebben de russische zeeroovers tegen te houden. Men schryft uyt Londen dat de wonderheden welke de engelschc zeemagt te wege brengen zal, de wereld verbaesd zal maken. De verbeteringen, sedert eetiige jaren in «Ie oorlogs-zeemagt ingebragt zyn zoo verre gekomen, dat den oorlog onmogelyk uiel lang zal kunnen duren. Daer bieden zich in Engeland zooveel vrywilligers aen dal men moeyte beeft om de keuzen te doen't is hetzelfde op de kusten vau Vrankryk. FRANSCH KEYZERRYK. Men leest in eene correspondentie uyt Parys Men kondigt een nieuw manifest van den czar acn als eene officiële oorlogsverklaring. Men zegt dal den brief van den czar acn den keyzer der Fran- schcn sluyl mei eene verklaring dal Rusland des noods legen gunsch Europa zal wederstand bieden. Wat meer is, den czar beluygd aen keyzer Napoleon de hope, indien den oorlog ouver- mydeiyk is dat den Alinogeuden, in wien hy zyne hoop stelt, de russische heyrlegers de magt en liet geluk zal geven dal zy ten jare 4812 hadden. Vrankryk wapent een derde eskader, sterker dan de twee eerste. Het zal samengesteld zyn uyt tien linieschepen, veertien fregatten cu vylïien zeyl- of sloomkorvetten. Van alle kanten word het bevestigd dal Oostenryk veel ster ker voor Vrankryk genegen is dan men hel had durven verhopen. De volstrekte onzydigbeyd scheen een zoo algemeen door die mogendheyd aengekondigdc rol te wezen, dal men er eenigzins moet aen twyfelcn ofzy wel verder zal gaen. Men schryft uyt Conslantinopelen, onder datum van den 9 dezer: Brieven uyt Azia spreken van een geweldig en bloedig gevecht tusschen de Russen, die 50,000 mannen in slaglinie ha'd- den, en de troepen van Schamyl, die ten naesten by hetzelfde cyfer bereyklen. Den stryd zou gceyndigd zyn met de neèrlaeg der Russen. Hoeveel banden Oostenryk ook aen Rusland verbinden, het zal niettemin noyl toestemmen dat den Rnssischcn overweldiger, de kaert van Europa, ten zyncn voordeelc, gaet veranderen. Pruvssen en Oostenryk hebben stellig besloten, niet toe te laten, dat de Russische armee den Donau overtrekke, en zelfs cyschen zy, dal de Douau-Yorslendommen, vóór de inaend mey aenslaende zouden onlruymd worden. Rusland is dus in zyne hoop bedrogen Oostenryk, dal den keyzer door de Toegebragle hulp tegen de Hongaren, aen zich verkleefd dachtOostenryk scheurt zich van Rusland af, Enge land en Vrankryk blyven vast en zeker verbonden Pruvssen blyft zelfs niet onzydig maer zal in de worsteling deelen, wan neer den czar niet gewillig wilt afzien van zyne hoop op over weldiging. Wat moet Rusland in zulken neleligen toestand doen Tegen heel Europa worstelen? Dat schynl heel liedenkelyken van daer ook dat er zooveel zonderlinge geruchten in omloop zyn, die naer den vrede zouden moeten leyden als van de abdikaliedes kcyzers, van zyne ziekte, van zyne dood, enz., en door welke men hem nvt zyneu moeyelyken toestand zou willen redden. Tydingen uyt Teheran, langs Konstantinopolen ontvangen bevestigen het gerucht der inneming van Khiva door de Russen. Die gebeurtenis zou den 48 december, na eene belegering van 82 dagen, hebben plaels gehad. Men leest in «Ie Fr ank f. Zei lung Brieven uyt St. Petersburg bevallen inlichtingen nopens het gedacht der Russen, ©ver den oorlog. Het is onwaer, dat den oor logzuchtige» geestdrift al de klassen der bevolking bezielt de welhebbende klassen, vooral in dc sleden, wier sloflelyke belan gen in het spel zyn, zien met ongenoegen de verwikkelingen van den oogenblik Het is de oude russische party, welke tot den oorlog aendryft; en den keyzer ondergaet haren invloed. De key- zerlykc familie, ter uytzondering van een enkel harer leden, is tegen den oorlog, en men zegt dat de keyzerin zelve er zeer mistroostig om is. In tegendeel, den groothertog Konslantyn, die door zynen standvastigen aerd, zonder er echter de voorzigtigbeyd en schranderheyd van te bezitten, de bovenhand op zynen vader behaell, is den steun en de hoop der oude russische party. Den keyzer beeft eenen brief ontvangen van prins Napoleon die vraegl deel tc maken van dc expeditie die zich toebereyd. Z. K. II. vraegt geen kommandement noch titel den eervolste» post zegt liy, zal my toesehynen die te zyn, welk hel dig&e by den vyand is. Als de nalic, zegt den prins verder, de wapens opneemt, dan zal Uwe Majesleyt vinden, hoop ik, dat myne plaels in liet midden der soldalen is, en ik vraeg het verlof van my onder ben le plaet sen ten eynde het regt en de eer van Vrankryk ie helpen hand haven. Behalvens de vloten der Zwarlc-zec zal er in 't kort eene tweede vloot naer de Ballische-zee zeylen. Deze zee paelt aen Rusland, en de vloot welk hare waters zal invaren, zal voor oog- wil bebben dc russische zeeroovers tegeu le houden. Men schryft uyt weencn, 25 february Gisteren heeft het buys Salomon Rotschild, depeches ontvangen welke toelaten, nog niet te wanhopen over I et behoud van den vrede. OPROEP DER KLASSEN VAN 1850 EN 4849. Napoleon, Door de gratie Gods en den nationnalen wil keyzer der Franschen. Aen alle legenwoordigen en toekomenden, heyl Gezien de wetten van 26 december 1849 en 22 january 1850, welke op 80,OHO man hebben vastgesteld de kontigenten, op te roepen vau de klassen van 4850 en 1849 Gezien de dekreten van 10 en 16 november 1850 en 45 au- gusty 1851, waerdoor eeu gedeelte van die klassen in werkzaetn- heyd word geroepen a Op hel verslag van onzen minister-sekretaris van slaet, by bel departement van oorlog Hebben wy besloten en besluyten bet volgende «Art. 4. De jonge soldaten, welke nog besehikbaer zyn op de contigeutcn der klassen van 4850 en 18 49 worden iu werkzaeni- lieyd geroepen. Art. 2. Onzen miuistcr-sekreiaris van slaet by het departe ment van oorlog, is met de uylvoering van hel tegenwoordig dekreet gelast. -- Men schryft uyt Parys, aen de Kiiln. Zciluny De generaels van bel expeditie-korps zyn definitief benoemd. Hel opperbevel is toevertrouwd aen prins Napoleon, welke onder hem zal hebben de generaels PelissierMac-Mahon, Canrobert en Bosquet. Eene andere correspondencie uyt Parys. welke acn de Kiiln. Zeilung is gezonden, meld dat er met het buys Rotschild eene groole leening zal gesloten worden. Men hield zich insgelyks bezig met de mogclyke terugkomst in Vrankryk der generaels Bcdeau, Chan gar nier, Lamoricière en Lello. ENGELAND Londen 28 February. In de kamer der lords heeft lord Beau- inout bet woord gevoerd, om nog eenigc uytleggingen aen de ministers tc vragen. Lord Clarendon heeft op die interpellatie geantwoord: Dal de zes maeude» geduld welke men gehad beeft, besteed zyn geweest om legen Rusland maierieele en morale maglen zonder weerga te verzamelen. Dal Oostenryk en Pruyssen met Engeland en Vrankryk hel eens zyn. Dat alle hoop om nog vrede le behouden, volkomen verdwenen is. Dat eene conventie, of overeenkomst tiissclicn Vrankryk, Engeland en Turkyen om ondeleekend door den sultan le worden is gezonden, voor dat de troepen van bel expeditie-korps zullen ontscheept worden. Dat den oorlog met kragtdadigheyd en geweld zal gevoerd worden dat den oorlog voor de veyligheyd en de rust van Europa noodig is; dat den oorlog noodig is om de aanrandende trotscbeyd van Rusland legen le houden. Dal de gcbeellieyd en onscheudbaerheyd van bel lurkseh keyzerryk zullen gehandhaefd blyven en dat men Tain deze gelegeuheyd gebruyk zal maten om op eene deli- nilieve wvze de regten der christene onderdanen van den sulan te verzekeren. Deze verklaringen zyn met genoegen door de kamer aenhoord en met geestdrift loegejrryebl. Antwoordende aen lord Clanrkardc, heeft lord Granville ver- klaerd dat den oogenblik nog niet was gekomen, om van nu af, aen bet parlement, alle de inziglen van hel gouvernement te doen kennen. Hoe beknopt den inhoud van liet antwoord van den minister ook zy, ziet men dal liet allerbelangrykst is, en uyt het zelve vloeyt voort, dat er aen bet vermyden van den oorlog niet meer te denken is. Uyt hel antwoord van lord Clarendon, minister van buy ten ia nd sc he zaken, is nog gevolgd, dal indien Rusland over wonnen word waeraen Engeland nietkan twyffelen Rusand alle deonkosten vanden oorlog zal moeten betalen,en dal men dehard- ste conditiën aen Rusland zal voorsahryven, en dit keyzerryk zelfs vcrscheyde deelen grondgebied afnemen. Ook beeft den minister verklaerd dat den oorlog die nu ondernomen word, tol liet eynde toe zal voordgezet worden, aengezien bet noodig word, dat er volle vereffening van alle hoegenaeindcmoeyelykheden gemaeki is. - Eenen kouri ier is uyt Londen naer St-Peiersburg vertrokken met depeclicn. Dezen kourrier is drager van eene sommatie welk het engelsch ministerie aen den keyzer van Rusland zend. By deze sommatie eyschl men van den czar dat hy, binnen de zes dagen na hel ontvangen van die sommatie, zyne troepen uyt dc prinsdommen doe trekken, op zulke wyze dal den 50 aprrl, de prinsdommen volkomen ontruvmd zvn. Verbind den keyzer van Rusland zich niet aen het volbrengen dezer voorgeschrevene conditiën, Engeland zal de weygering van Rusland voor eene oorlogsverklaring acnzien, en met mey de vyandelykheden beginnen. Men begrypt gemakkelyk dat Rusland met die sommatie zal lachen, en zich voor niet bel minste zal gelegen laten. Engeland heeft die sommalie enkelyk opgezonden, om tyd te winnen. liet expeditie-leger om den oorlog le beginnen, zal maer op bet eynde van aprrl in slaet zyn om te konnen vechten. Vrankryk gaet ook eenen dergelyken kourrier naer St.-Peters- burg zenden. Deze koimiers zullen langs Bei lyn en langs Weehen moeten reyzen, om de goedkeuring van den koning van Pruyssen en van den keyzer van Oostenryk, voor die sommatie te vragen. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN *U>NELÏK 10 V nou wel. t HOUWELYKEN. Augustus F. Rririonx, schrynwerker, met Alexandrina Petr. Nnuwelaert, kantwerkster. l'ranciscus De Kidder, landbouwer, met Joanna Cath. Miehielc, landbouwster. Ilemicus Mod. Van Coninckxloo, 3 inaend, Molendries. Maria Joanna Van den Steen, vrouw van Dominions Van Hnndenhove, zonder beroep, 83 j., tlovenierstrnei. M. A. Yerbeecken, 11 j.,St-Job. Pet. Eylenbosch, trouw tan Bern. De Yulder, wink« lierster, 45 j., Nieuwstraet. Petr. A. Bocque, 7 j-. F.angestraet. Petrus Jac. Mens, wedr. vnn Petr. Chelhof, zonder beroep, 74 j., Leopoldstraet. Petius Dierix, wedr. van M. Anna Car. Jh. Kanni, zonder beroep, 76 j., St-Job. Eenen wel gekalanten WINDMOLEN en OLIESLAGERY met Hof cn ruymc Batimcnten mitsgaders 9 hectaren 60 aren l"'c klas ZAEYI.ANDEN alle t'eenen Idokkc gelegen te Oosterzeele gehuchle Sinissenbroek, aen den steenweg van Gend op Geeraerdsbergen, om acnstonds in het gebruyk te komen. Zich tc bevragen by den Notaris Van Ganeghem te zelve Oosterzeele, of by den burgemeester De Vriendt, van So- niergein, alle vrydagen om 9 uren in het Hotel de Willing- ton te Gend. J. DEWEYER in den Barreer te Essrhene, (Brussel- schen steenweg) heeft d'eer het publiek kenbaer te maken dal er by hem te bekomen is eerste kwaliteyt van Zemelen, aen 16 fr. Kortmeel, aen 17 fr. Kriel, aen 22 fr. en Kystbloem aen 56 fr. de 100 kilogrammen, "Hy verhoopt door zyne voordeeligc prvzen de gunst van bet geëerd publiek te vewerven. TE VUERZELE, SONNEGEM EN SM ET LEDE. De Secretaris SCHOCKAERT, te Erondegem, zal door bevoegd ministerie op Donderdag 9 Maert 1854, om 9 uren voor middag verkoopen .•I. 50 konpen Abeelen, Eyken, Popelieren en Biteke Boonien, te VHcrzele nabv het hof van d'lieer Burgemeester cn omtrent den windmolen, en op den l'Hondt te Sorinegem. Om twee uren namiddag, te Smetlede wyk Briel 36 Eyken. Te vergaderen te Ylicrzele, agter bet bof van d'beer Burgemeester.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3