ZONDAG 21 M1Y 1851. ACHTSTEN MEIïGANG. N' 402. ÜE ARMEN Maer wat gebeurt er VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 20 Mey 1854. BE KIEZERS-LYS TEN. t YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 MEV lSöi. 1» Tm 7 uren 45 minuten des morgens nner Dendermonde, Gcad, Brugge, tloslende, Kortryk, Momcron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2" Ten 9 uren 00 min. 's morg. naer Dcndcrmoiidc, Mechelen, Brussel, Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, Sl-Truycn, Hasselt, Luyk, Yeniers, Aken, Keulen. Ro Ten 3 «ie» 15 in. namidd. nner Dendcimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truven, Hasselt, Luyk. Vervier. Ccnd, Brugge, Oostende. 4« Ten 5 uren 30 minuten namiddag, naer Dendermonde, Lend, Bruggo Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 5" 7en 8 uren 15 minuten des nronds, nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, l uyk, Ver\iers, Aken, Keulen en (iend. 1° Ten 7 ur. 00 m. morgens.2"» Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. —3° Ten 12 uren 10 minuten 's middags. 4" Ten uren 15 minuten namiddag. 5° Ten 6 uren 40 minuten 'savonds. Zullen te Ovségem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren 15 minut. en ten 5 uren 30 minuten namiddag. VanDENDERMONDEten 8 uren 20 minuten 's morgens, ten 4 uren 15 minute» namiddag en ten 0 uren 40 minuten des avonds. Noor alle riglingeu moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteckening van dén daerop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bcpaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. DEN DENDERBODE In eene der laetsle zittingen van de kamer, heeft den achtbaren heer Van Overloop eene allergewigligste daed- j zaek aengestipt waerdoor er groote misbruyken en veel bedrog in de kiezingen zouden konnen gepleegd worden. In eenen omzendbrief van 12 november 1853, schryft den directeur-generael, M. Adam, bet volgende aen de provin ciale directeurs der contributiën M. den Directeur, Met inzigt van bet werk te vergemakkelyken belrek- kelvk de kopy der contribulierollen, dienende tot het opmaken der kieslysten, heb ik nuttig geoordeeld, in overeenkomst met den minister van 't inwendigein ver- schilligo kaders de veranderingen te brengen die met d'hand aengestipt zyn in de hierbygevoegde modellen. lk verzoek u, M. den directeur, er kennis van te geven aen de ambtenaers wien liet acngact, en aen de ontvangers voor te schrijven van er zich naer te schikken, doende de noodige veranderingen aen het materieel dat bun voor 't gebruyk van 1854 gezonden is. Geteekend in naem des ministers, Den Directeur-generael, Adam. Komt men nu nog zeggen dat Adam den eersten man van de wereld niet is, by is voorzeker den kloeksten en den moedigsten van een bestuer. Met eenen pennelrek smyt bv eene duydelyke wetsbepaling omvorre, en by ntuekt gebruyk van al zyn gezag om zyne onderboorigen, de contributie- ontvangers, tc pramen aen zyn bevel te gehoorzamen, namdylc van de wet te begraven. In zynen omzendbrief dnyd M. Adam do veranderingen die in de contributierollen moeten gedaen worden, niet aen, den man is slim genoeg bet publiek daerin onwetend te laten, by zegt enkelyk aen de directeurs dat zy de ver anderingen MET liAAD AENGESTIPT aen de tegen woordig gebruykte kaders, volgens een bijgevoegd model, moeten toebrengen, Wy gaen eens zien wat dit voor ver anderingen zyn die M. Adam met potlood aengewezen heeft. Den art. 5'der electorale wet van 1 april 1843 luyd De iysf. der kiezers zal bevatten nevens den naem van eiken ingeschrevenen, zyne geboorteplaets, de dagtee- kening zvner naturalisatie, de aenwyzing der plaets waer bv contributiën betaell tot concurrentie van den kiescyns, en van den aerd der contributiën, deze ouderseheydende in dry klassen te weten 1" de fonciere contributie 2° de personnels contributie 3° de patenten. Urn de kieslysten volgens bovengemelde wetsbepaling te konnen opmaken, ingevolge art. 4 der zelfde wet Een dobbel der rollen gelijkvormig verklaerd door den controleur der directe belastingen, zal ten dien eynde, vóór 1 april, aen de schepenkolleg iën worden overgemaekt dit dobbel zal kosteloos afgeleverd icoqden. Ingevolge den omzendbrief van SI. Adam, word bet dobbel der rollen niet meer gedeponeerd men trekt enkelyk het totael te samen van geen eiken schatpligtigcn betaeld, m 't is de label van die totalen die men deponeertalzoo de ■schikkingen door den wetgever voorgeschreven met zoo veel zorg en omstandigheden die by noodig oordeelde om het 'bedrog te voorkomen, daermec lageht M. Adam en schaft ze af, by springt, gelyk den vrcmdeling Rogier, met de twee voetjes over eene wet, en gebruyk makende van eene willekeurige magt, ontneemt by aen de burgers don middel van de kieslysten te onderzoeken en lp zien of alle inge schrevene waerlyk de contributiën betalen die bun 't regt geven op de kieslysl te figureren. Zyn de wetten dan voor de ganzen gemaekt VAN WAER ROMEN DE MISBRUYKEN EN WAEROM 'T is waerlyk eene schande van te moeten zeggen dat de misbruyken meest komen van deze welke aeugesield zyn om de misbruyken te beletten, en dit om te konnen aen 't roer blyven. Van over eenige jaren beeft men reeds geklaegd dat overal persoonen op de kieslysten gebrast wierden welke den kiesevns niet betaelden men beeft ton dien opzigte inet boopen misbruyken nengeduyd en wy kennen er thans een groot getal welke dit jaer zyn gepleegd geweest en waervan wy naderhand een woord zuilen reppen. Nu komt M.Adam door zynen omzendbrief het bedrog veel verge makkelyken, by vernietigt den bosten midden van controle, en men zon mogen zeggen dat by de geheel de controle vernietigt, met te bevelen dat de schikkingen der artikels 4 en 5 van de kieswet van 1 april) 843 niet meer moeten onderhouden worden. Wat moet men zeggen van dien coup d'état van Meester Adam Is het volslagene onkunde, domme onwetendheyd of is bet arglistigheyd Of is bet misschien eenen raed dien hv uyt de francmaconslogiën ontvangen beeft, opdat de kieslysten gemakkelyker zouden konnen vervalscht worden gelyk bet zoo dikwils gebeurt ten voordeele van aenhangers der secte die den vereyschten kiescyns niet betalen Maer wat beeft M. Liedts financieminisler, geantwoord op de interpellatie die M. Van Overloop hem ten dezen opzigte. gedaen had M. Eiedts beeft gezegd dat het was om het werk der ontvangers te verminderen en dat bet maer by vorm van proef is dat hv dezen maetregel genomen k heeft. En.by voegt er in zyne voorbeeldige goedheyd bv: dat zynen inspecteur-generael, al hem, na zyne omreys, bedankingen te brengen van wege de ontvangers vnor die vermindering van werk, zou gewild hebben dat men verder ging, maer ik heb er niet in toegestemd. Aldus is 't om eene proef te nemen dat dezen maetregel genomen ismaer wat is het gevolg van deze proef? Dit gevolg is van, door eenen enkelen omzendbrief, twee formele en geicigtige WETSbepalingen krachteloos te maken Men zou moeten zeggen dat M. Liedts eenen schoonen hevligen is, want den man verklaert dat by door tusscben- komst van zynen inspecteur-generael, met veel voldoening de gelukwenschingen van wege de contributie-ontvangers vernomen beeft over bet goed gedacht dat by en M. Adam gehad hebben, gedacht 't geen zoo wel is onthaeld geweest, dat den inspecteur in zyne grrrrroote tevredenheid zou hebben willen verder gaen Wat zou dien hoogen ambtenaer nog hebben willen doen Zou bet misschien zyn geweest geen hoegenaemd beloop van contributiën meer op te geven en van op de kieslysten te laten stellen of af te laten deze welke men zou goedvinden Dit zou een goed en profytig gedacht geweest zyn, want bet zou veel bygedragen hebben om de maconniekc intriguen in bet opmaken der kiezerslysten te vergemakkelyken, Ie helpen en te dekken... Ter gelegenlveyd der beraedslagmg over den budget van justioie, hebben eenige representanten in 't voorbygaen en zonder grondig Ie onderzoeken bet netelig en gewigtig vraegstuk der armoede en de middelen er tegen Ie ge- bruyken behandeld. Men beeft een gedacht uytgebragt 't geen aenduyd dat men wanhoopt van in Relgiën middelen genoeg le vinden om de noodlydendc te helpen. Dit gedacht is van kudden arme ongelukkige naer Amerika in te schepen en ze uldaer op dien vremden grond af te zetten. Indien Relgiën oyt tot dit punt van nood moest komen dat het namclvk zyne kinderen niet meer zou konnen spyzen, bet ware met bloedige tranen te betreuren maer wy hopen dat neen en wy denken dat de middelen en de liefdadigbeyd zullen vergenoegen om ons aen zulk overgroot ongeluk niet te moeten overgeven. Ook hebben verscheydene redenaers de landverhuizing tegengesproken en doen zien dat, indien er Belgen naer vremde landen trekken, bet dan noggeene armen zyn maer wel werklieden die konnen bestacn en die wy voor ons eygen werk noodig hebben. Den achtbaren heer Van der Donckt heeft zich nopens dit vraegstuk volgender wyze uytgedrukt Den eerzamen M. Devaux is ons de landverhuyzing komen aenprediken dit vraegstuk is niet nieuw, het is behandeld geweest in den provincialen raed van Oost-V). In de commissie die benoemd was geweest om dit vraeg- stuk te onderzoeken, was er eene algemcene stem om den middel van landverhuyzing le verstooten. Vooreerst zegde men is 't op de goede werkmans dat gv zinspeelt? Maer zy ontbreken ons zelve algemeenlyk ontbreekt er werkvolk ten iyde van den oog l. Indien gy verstaet de arme, de zwakke, te doen verbuyzen deze die tot gedurigen last aen de vveldadigbeyds-bureelen verstrekken, maer die zwakke zonder eenige middelen van bestaeu, niemand wilt er van 't is met zulke nien- scben piet dat men koloniën slicht. De vei huyzing die men begeert, is juyst deze die wy niet willen, De be- kwame daglooners die in staet zyn in bun onderhoud te <i voorzien, zyn zeer noodzakelyk in onze streken. Weihoe onze localiteyten zyn reeds arm, met ze van hunne be lt kwame werkmans te berooven, zond gy ze uytputlen en k nog armer maken. Eenen anderen afgeveerdisden der Vlaenderen heeft de aeudaebtvan het gouvernemei t ingeroepen op eenen anderen last die op de inkomsten der armgoederen drukthet zyn de onkosten die veroorzaekt worden door den onderhoud der bedelaers-gestichten. Deze aenmerking was zeer gegrond en gepast, want het is door de onkosten der bedelaers-gestichten en der krank- zinnigenhuyzen dat de armkassen, de inkomsten der welda- digheydsbureelen uytgeput worden. Indien de gemeentens van die gepraemde iivtgaven verlost waren, zy zouden ge makkelyker hare armen konnen ter hulp komen. Doch het is zeker dal het gouvernement niet genoeg de hand leent om de armoede te keer te gaen en de bedelary uyt te roeyën. Ofschoon wy vele armen hebben, nog is de zaek mogelyk wy zun het in de gemeentens waer het bedelen verboden is en waer de inwooners in 't bestaeu der noodlydende voorzien. Die gemeentens zyn noyt door de bedelary geplaegd, en de inwooners met bun aendeel in de algemcene uyhleeiing by te brengen, geven minder dan zy gaven aen de bedelaers. Indien wy eene wet konden hebben die elke gemeente vcrpligt bare eygene armen te onderhouden, en dat daerby de bedelary gehouden wierd voor een misdryf waerop de stadsgevangenis staet ten koste van 't gouvernement, men zou welbaest zien dat Belgiën zyne armen kan onderhouden en geenzins zou verpligt zyn tot de landverhuyzing toevlugt te nemen. De kloosterkens die in steden en dorpen eene ware tweede Voorzienigheid zyn voor de armen de rcligieusen welke aen de behoeftige leeren werken en den kost winnen; de geeslelyken welke alles inspannen óm dien geest van werkzaemheyd, zorg en vooruytzigt aen de armen le leeren; den godsdiensl en de vrye liefdadigbeyd die de neerstigheyd gebieden, die liet geduldig verdragen der ellenden van de.es leven aenprediken, die den armen opwekt, sterkte en moed geven om, door een werkzaem leven, zynen kost te winnen, den godsdienst en de ware liefdadigbeyd, zeggen wy, die aen den armen eenen schrik inboezemen van de zedeloosbeyd, die moeder van alle onheylcn en oorzaek van vele ellenden, den godsdienst die alleen den armen kan, moet en zal gelukkig maken zelfs in zyne beroovingen, dien godsdienst, die liefdadigheyd. die priesters, die rcligieusen, die kloosterkens al elementen die daedzakelyk, werkelyk ea wezonlyk den armen helpenen hem voor de dry vierde onderbonden, al deze elementen worden vervolgd, ge- kvvollen, beschimpt, gelasterd en gedurig aengerand, hunne poogingen voor het welzvn van den armen worden verydeld, gedwarsboomd en tegengewerkt, kon men deze elementen ten gronde vernietigen, men zou bet doen. Do ondervinding van alle dagen voorspelt ons meer en meer wat er gebeuren zon indien den verderflyken geest van godsdienst- en priester sbaet eens voor goed meester wierd. Daerom zeggen wy tot de invloedhebbende per soonen lot. de ryke menschen, tot deze die gezag hebben, dat zy in de kiezingen moeien werken en kracbtdadiglyk -werken om volksvertegenwoordigers le doen kiezen die lot de slechte'gezind hevd niet toebehooren, want moest er dooi den verdervendengouvei nementsgeest,doordcvcrzedeloozing van den armen eene algemeene schokking ontstaen, moes ten die onheyspellende leerstellingen van socialismus en cvmmumsmus eens de bovenhand krygen, de armen zouden op de kloosters en priestershuyzen niet vallen om buy! te zoeken wyl zy er niets zouden vinden, maer 't zouden de ryke bnyzen de prachtkasteelen zyn die 't voorwerp hunner ingeplant te begeerlykheyd zouden worden. Dut men deze aenmerkingen wel overwege, want blvft bet aldus voortgaen, welligt is den stond niet zeer ver- ivyderd op weiken zy zullen le pas komen, en dan, wee aen deze die er de oorzaek van zullen zyn Eenen deftigen inschrvver zend ons het volgende artikel waerop wy de aendaebt onzer geachte lezers inroepen. Wy verzoeken onzen konfrater 't Verbond van twee brillen op te zetten opdat er bent niet een woordeken van ontsgappe, want 't is eene pille die by maer moeyelyk zal verteeren.

De Denderbode | 1854 | | pagina 1