De Zang- en Fanfaremaetschappy Delia-Maria van Meithlen, zal donderdag 25 mey aenslaende, om 5 uren, in hacr gewoon ioeaeel en vocael en inslrumenleei concert geven ten voordeele van den armen. Den Landmeter van het kadaster zal de eygendoms-veran- weringen overschryven in de gemeente Herdersem den Maendag aenslaende 22 mey van 7 uren tol 's middags, en van ten een lol 5 uren namiddag in de gemeenle Wieze, beyde in de gemeenle- huyzen aldaer. In de kommune Ruysselede vind men eene der belangryk- slc scholen van speldewerksters, die men ergens kan aeulreffen. la die speldewerkschool onder besluer en opzigl van religieusen, werken dry honderd meyskens, en deze jonge speldewerksters hebben, op één jaer, eene winst van 60^ duyzend fr. aen hare fainiliéu bezorgd. De bevolking van'Ruysselede beloopt op 6000 zielen, dus kan men rekenen, wal voordeel eene soumie van OU diivzend fr. op één jaer, onder de bevolking kan le weeg brengen. En nog vind men bladjes zoo als hel Kneukclwclzyn van Brugge, 't Verbond van Aelstde Slopnaclde van Sl-Nikolaes en andere diergelyke die legen de scholen der nonnekens de beesl spelen en gedurig hun zwadder uylbrakcn. Pouah Alle de lydingen welke wy -vegens den slael der aerdappe- len ie velde vernemen, zyn voldoende. Men bemerkt als iets Lezonders dal de stammen buytengewoon kloek zich verloouen. Dil is een allerbest yoorteeken. Het schynl dal de demokraïcn in de kiezingeu voor de kamer, in de aenslaende inaeud, een werkelyk deel gaen nemen, bezonderlyk te Brussel en te Brugge. Dal de bedaerde kouslilu- iionneele kiezers dus op hunne hoede wezen. Onze kamer dhr Representanten heeft zaterdag baren ziltyd geëyndigd. Men schryfl uyl Brussel van 7 mey, aen der Scliwabischc Mcrcur Onder de menigvuldige prizen die de vereenigde violen tot hiertoe maekten, bevonden zich ook 600U geweeren, die, iu Luyk verveerdigd, uyl Antwerpen naer Griekenland verzonden waren. A\ y vernemen dal Vrankryk en Engeland hierover ernstige voor stellingen by onze regering gedaeu hebben, waerop geantwoord is met de belofte van voorlaen strenger te waken dal uyl Belgie geene krygsvoorwerpen aen Rusland, of aen zyne boudgenooten zouden gezonden worden. Een ander verloog betrof de verwydering der dagelyks hier aengroeyénde kolonie van diplomaten en diplomatinnen, wat in Londen en in Parys mei ontevredene oogen gezien wierd. De re gering heeft hun den wenk gegeven, dal zy de zomermaenden veel ieugenamer in de belgische badplaelsen zouden doorbrengen dan te Brussel. Ten dien gevolge zyn reeds vele onzer russische gasten naer Spa gereysd; andéren zullen hen daerheen volgen, en nog anderen zuilen naer Oosleude en naer Chaudl'onlaine gaen. Volgens eenen weiberedeneerden artikel van de Emancipation, zouden de moeanieke weveryën vreezen van gebrek te krygen aen vlas en kemp ten gevolge van het lurksch-russisch geschil, welke sloffen hyzonder uyl Rusland kwamen voor degroote fabriken van Vrankrvk en Engeland. Gemeld blad besluyt daeruyl dal de Bel gische landbouwers die veel vlas en kemp, gezaeyd hebben, dil .jaer, goede zaken zullen doen, en dat dien lak van onzen land bouw in bet vervolg bestemd is om eene groote en voordeelige uylbrcyding le krygen. Men za! de gegrondheyd dezer redenering gemakkelyk begrypen, wanneer men weten zal, dal Rusland, het een jaer door hel ander, uylvoert A millioenen pond, vlas, 2 millioen 5U0 pond kemp, 2 iniliioen 300 hektoliters vlas-en kempzaed. Het meeslendeel dier weefstoffen word in Engeland en in Vrankryk verwerkt. Hel eerste dier landen verwerkt alleen meer dan 100 millioenen kiios vlas en kemp waervan over de dry vierden van den russischen grond komen. Hel lyd geene tegensprack of den oorlog gaet eene groole belemmering toebrengen in dien belungryken tak van den engel sehen koophandel en nyverheyd. Den genoemden Kielmoes die woensdag te Gend getrouwd was, is vrydag gestorven. Hel is by misslag dat een blad gemeld heeft dat de scliil- deryën iu de venditie van M. den baron Everaerl macr 3000 had den opgebragt. Het is hel dobbel dat zy opgebragl hebben. Byïkoninkiyk besluyt van 8 dezer worden de kieskollegiën der provinliëii West-Vlaeudereu, Braband, Luxemburg en Namen byeengeroepen op dynsdag lojunv aenslaende. om over te gaen lot het kiezen van hunne leden voor de kamer der volksvertegen woordigers. In vele provinciën begint men reeds loebereydselen te ma ken, om in Junv eene geweldige worsteling aen te gaer.. Het is te Brugge vooral dat de worsteling warm zal wezen. M. Synave houd zi jh, om reden die elkeen begrypt, op den rang. De herkiezing van M. Boulez schynl in gevaer. M. Vatiden- peeren, te Kortryk, gaet ook groote oppositie ontmoeten. Men zegt dat deze iwee agtbareu een offensief en defensief traklael gesloten hebben. Uyl Antwerpen heeft men vernomen dat MM. Veydl en II. de Bail lel, van hunne kandidaluer om als leden van de kamer herko zen le worden, afzien. Hel is den Journal d'Anvkrs welken dil alles afkomligd. Iu hel Luxcmburgsche aen de kiezingen in juny aenslaende ruïneus zyn. De stemmen worden aldaer gecoteerd, en de elek- torale akliën zyn nog steeds aen het ryzen. Reeds slaeteene slem aen een lekker gastmael. en eene halveJlesch champagne, en nog word er a Ia hausse gespekuleerd. Men gelooft dat eene stem nog tot eene geheele flescii champagne en tol het vierde van eene ge- trulfeerde kalkoen zal ryzen. Moet men niet bekennen dat zulks ruïneus voor de kandidaten zal worden Voorlaetslen dynsdag is er aen hel 7,le sas der Kcmpische vaert, een schip met eene lading van 102 tonnen bier verzonken. Dit bier welk toebehoorde aen den heer Van de Wyngaert, van Lier, en welke bestemd was om naer het kamp van Beverloo te worden gevoerd, is gelukkiglyk gered, doordien de tonnen op het water dreven. Wy vernemen mei droefheyd.dat M. den burggraef de Moer man dTIarlebeke, senaleur te Kortryk gekozen, zeer gevaerlyk ziek is, sinds een vyftieulal dagen heeft hy reeds de I! Sakrumen- leu der stervende ontvangen. Eenen kwakzalver komt le Kortryk aengehouden en regler- lyk vervolgd le worden, als pliglig aen onvrywillige dood en on wettige uytoefening der geneeskunst Ziet hier de zaek De vrouw Masquelier. te Marcke, was onpasseivk, en den kwakzalver welken men raedpleegde, beval eene groote lating. De vrouw weygerde zich le laten bloed trekken. Den kwakzalver gaf dan voor remedie de vrouw twee of drvmael geheel in het water te dompelen. Den man en de twee zo rum namen de vrouw vast, en bonden verscheyde koorden om hacr l>f en droegen haer achter hel buys, naer eenen vvver, en dompelden haer, op hevel van den kwakzalver ver scheyde «nael onder het water. Als zy de laeiste mael de vrouw uyl hel water trokken was zy dood. Zaterdag 13 mey trad Pius IX in zyn 63e jaer. Z. H. is ge- horen le ?inigaglia den 13 mey 1692, is benoemd tol bisschop van Inm'la dm 1 drcemher 1832, kardinaal den 23 december 1839 u i» den 18 juny 1848 Paus gekozen. ll:. Vrvdag leslleden was Jean Baplisle Lemailre, herbergier j buyteu de Rrugscbe poort le Meenen, bezig met op zyn land le j werken, in gezelschap van eenen zyuer zonen, toen men een fu- ziekscheut boorde losbranden achter hen. Den herbergier lael eenen schreeuw en valt in onmagl ten gronde. Eenen kogel had j zyue linker bil doorboord. Rond ziende om le weten van waer de j scheut kwam, zag den zoon dry persoonen in eenen hof staen i er naer toe Ioopende om de daders le erkennen, bemerkte by dat j het beambten der douanen waren die iu hel buys woonden en dat j eenen van hen, zekeren Vermeesch was, die zonder opleltendheyd en by onvoorzigligheyd zyn karahyn losgebrand had, en dat den kogel gevlogen was langs den kaul waer Lemaire vrucht. Den ge kwetsten is dadelvk naer zyn buys gedragen geweest, en zynen stael allergevaerlyksl zyude, heefl m.n hem dudelyk de H. Olie gegeven. Een reglerlyk onderzoek is begonnen. Eenigen lyd geleden, deed eenen jongeling uyl den omtrek van All), by middel van de drukpers, eene huwelyks-aeuvraeg. Ziel hier wat den Echo de la Dendre thans over deze zaek mede deelt Het is met genoegen dat wy onze lezers aenkoudigen, dat den heer Br'assaerl, le St. Marlens-Tongeren, die eene jufvrouw ten huwelyk vroeg, en wiens acnvraeg wy medegedeeld hebben, byna hel doel bereykl heeft, dat hy beoogde hy heefl thans nog slechts eenen keus le doen 09 ernsliye antwoordt^ zoo per brief als mondelingsehe, zyn hem toegekomen, uyl den omtrek van Alh, en uyl Gend, Luyk. Namen, Brussel, Leuven. Bergen, Dooruyk enz., enz.waerby wy er 3 moeten voegen uyt Ath Zelve. Vermits Brassarl voor den 25 mey zynen keus doen wilt doen moeten de jufviouwen zich baesten zy kunnen op de grootste geheymhouding rekenen. M. Frederik Soerensen, ingenieur le Kopenhagen, heefl een zelmachien voor de drukkery uytgevonden. Met dil maehien kan eenen enkelen persoon zoo ras de letters zetten als men spreekt Die het niet gelooft moet er inaer naer gaen kyken. Den Journal de Sl-Pelcrsbourg kondigi aen dal M. den burg graef Louis De Jonge, van Ardoye, gewezen konsul geuerael van Belgiën in Rusland van den keyzer Nikolaes hel kruys komt le ontvangen van het order van Sle-Auna van tweede klas. Men heeft in Vrankryk iets nieuws uytgedacht. Men gaet plaisir-treynen naer liel Ooslen inriglen. De reyzigers zullen in twee klassen op de stoomhooten gerangschikt worden. De eerste klasse zal 1200 fr. per ma end moeten betalen en de tweede klasse 800 fr. De eerste statie, of halte, zal Gallipoli zyn. Uyt Vrankryk heeft men vernomen, dat er geenen schilder van de expeditie van het fransch leger naer liet Oosten, zal deel maken, omdat de artislen te veel eyschen. Lenen schilder heefl 50,000 fr. voor eene maend geëvseht, en boven dien eenen stoom boot en eenige ordonnancie-olficiereu, aen zyue orders. Men be grypt dal het gouvernement die eyschen wal le hoog heeft ge vonden Gisteren oefenden zich verscheyde jongelingen te Plessis- Piquel (Vrankryk) met de pistool, en vermaekteu zich ouder el- kanderen, wanneer eenen schutter onbehendig was geweest, doch niet zonder op te merken dat eenen heer, die zich onder de toe schouwers bevond, op eene onbehoorlyke wyze de schutters kri- likeerde, welke geen bewys van behendighevd hadden gegeven. Macr gy, mynheer, zegde eenen der jonge lieden, gy, die zoo hevig kritikcerl, laet ons eens zien wal gy kunt n h Ik mynheeren, antwoordde hy met de grootste kalmte, ik mis noyt rnyn schot gy zult er gaen over oordeeie». En hy deed zich eene geladene pistool gevenvervolgens plaelsle hy zich spoedig de pistool in den mond en gaf vuer zyn bebloed lyk viel tusschen de verschrikte toeschouwers. Men schryfl uyt Rueil (Vrankryk) Eene dubbeie zelfsmoord is den 7 dezer gepleegd geworden iu een hotel van een dmp der omstreken van Rueil. Den dag le vo ren hadden eenen jongman en eene jonge vrouw zich in dit hotel aangeboden, verlangende, zegden zy. eenige dagen in den buylen door te brengen. Na met de familie van den hotelhouder gedineerd le hebben, begaven zy zicli ten 9 uren 's avonds naer hunne kamer zonder dat iels hun noodlottig voornemen kou doen vermoeden. Zy hadden geen ander revsgoed dan een kistje, hetwelk, volgens hel gezegde van den jongman, slechts linnen bevatte, doch het welk, gelyk men later gezien heeft, de kolen inhield waerinede de twee ongolukkigen zich zouden verstikken. Daer den hotelhouder 's anderdaegs verwonderd was dat hy zyne nieuwe gasten niet zag verschynen ging by op de deur hun ner kamer kloppen. Toen hv geen antwoor 1 kreeg, ging hy de overheyd verwittigen. Men drong in de kamer, üp hel bed lagen de bevde lyken gansch gekleed. Men vond op een meubelstuk een schrift getiteld Eynde van den roman. Zie hier eenige zinsneden uyt dit schrift zy leggen de oorzaek van de dubbele zelfmoord uyt Ik ben genaemd X... en 19 jaren oud. Ik behoor lol eene nke familie men bestemde inv voor de linanliën. Sederl twee jaren hen ik beambten in eeii hankhuys. Eenen mvner karna raden bragl my zekeren dag hy zyne ou ders welke in redelvken welstand leefden-., ik zag zyne zuster Flora, en ik beminde haer. <r Hare ouders schonken my haer ten huwelyk de uiyne wil den niet toestemmen in een huwelyk met een meysjezonder forluyn. Donderdag lest zwoer myne moeder dat, zoolang zy leefde zy in myn huwelyk niet zou toestemmen. a Des avonds zag ik Flora... Ik verzweeg haer niets. Sterven wy te samen zegde zy. Als men die regels zal vinden, zullen wy dood zyn. Na de geregterlyke vaststelling van die dubbele zelfmoord, zyn de lyken dier ongelukkigcn aen hunne familie lerug gegeven, welkers wanhoop het onmogclyk is te beschryve». ENGELAND Den Times meld heden dat de 100.000 mannen van liet fransch kamp, te Sainl-Oiner, bestemd zyn om naer de Ballische- zee ingescheept le worden, en, mei een zweedsch legerkorps in Finland te gaen ooHoogen. Een zeker getal russische kanouneerbooten is naer de golf van Fiirande gezonnen, om den ingang te verdedigen. Hel scbynl dal den ouder-admirael Plumridge gaet belast worden met die russische kanouneerbooten lol den aftogt te dwingen Men blyft nog altvd zyne verwondering tooneu iu Engeland, om dal de viool van sir Ch. Napier nog niets ondernomen heefl. Macr, men vergeel dal den locsland der zee, de stormen, hel slcelil weder, hel ys en de legenstrydige winden, alle operation onmogelyk geuiaekl hebben. Volgens eene ofiicieele depecbe uyt St-Petersburg vau den 9 mey, waren de vereenigde vlooien, 50 schepen sterk, voor Sebastopel verschenen. Tot heden, zegt de Morning Heraldheeft de vloot van Sir Napier niets helaugryk ondernomen, aengezien hel ys, de mist en de koude alle operation belet hadden maer /oodra het weder gunstig word, dan hoopt Sir Napier eenen grooien slag te wagen. Wal /.al hei i\n Men dacht dal m«n genegen was, het groot ev- land Aalend, dan Ballic-have.i en daerna Revel aen te tasten maer om Kroonsladt zoo maer voor eenen déjeüner a la fourchetle le nemen, dal schynl aen Sir Napier wal zwaer voor de vertee- riug le zyn. Zweden krygt meer en meer simpalhie voor de Westelyke Verbondenen, liet volk zei die voorliefde met geestdrift voorl, en dewyl men nog niei mag meedoen in hel werpen van gloeyënde kogels, legen den overweldiger van Finland en Koerland stelt men zich le vredeu met scherpe volksliederen te maken en le zingen legen den czaer eene kwaedaerdigheyd, die echter niet erg zeer doet, en zeker minder gevaerlyk is voor den Rus, dan de vier-Cn-lwinlig ponders van Sir Napier Maer den Intel tegen Rusland, in Zweden, heefl ook eene erns tige zyde. Hel gouvernement wapent zich, en men zou een of- en defensief verbond met Vrankryk en Engeland willen siuyleu. Zweden liet ft 8; ,000 man infanterie, 5,569 man kavalerie en T,919 man artillerie aldus 94,980 man reguliere troepen. Got land en de andere proviniiën, zouden 21,000 man kunnen leveren, hetgeen een tolael zou maken van 110,000 man. Indien deze, in gezelschap van de Westelyke Mogendheden een concert monstre begonnen te geven, dit zou inderdaad geene aen- genaeme lyd ing zyn voor den czaer van Ruslwud. Middelerwyl is keyzer Nikolaes niet ledig. De laeiste berigten uyl St.- Petersburg melden bel volgende Eene pas uytgekomeiie ukase beveelt, dat alle grondeyge- naers zullen gehouden zyn aen hel leger een zeker gelal manschap pen le leveren, gekozen uvt de slaven die hunne eygendommeü bewoonen iu zekere proviniiën moeien zy, op hunne koslen, van de vyf er eenen leveren gewapend, gekleed en geëkwipeerd. In andere provinciën is de evenredighdyd van een op zeven, van lien op vyflien, maer de verpligling beslael overal. Daereuboven beslist dezelfde ukase, dal het achleruyt houden of verbergen van het echte getal slaven, voorlaen zpl gestraft worden door de kouftskalie der gronden en van de slaven, en daerby zal men de schuldige eygenaers uaer Siberiën zenden. FltANSCII KEYZERRYK. De zaek, mei Avelke de openbare denkwyze zich heden nog al veel heeft b -zig gehouden, is de nola, of ultimatum, door Oostenryk aen Rusland gezonden, waer by er aen de Russen word verzocht, indien zy geene oorlogsverklaring willen verwach ten, de prinsdommen van den Donau te outruymen. Deze vraeg van Oostenryk is geene nieuwe bedreyging noglans, want van over lang heeft hei ooslenryksch gouvernement op die ontruy- ming aengediongen doch, de vernieuwing van die vraeg is niet zonder beteekeuis, aengezien zy van aerd is om Oostenryk meer en meer met Engeland en Vrankryk le vereenigen. Wal Pruyssen aengaet, deze mugendheyd blyft nog allyd deslipste onzydigheyd behouden, en wilt zich niet ineer of min voor de westelyke mo gendheden dan voor Rusland verklaren. Iets wat noglans niet zon der beduvdenis is, is dal den pruyssischen mini sier van oorlog zyn ontslag heefl gegeven, en den prins van Pruyssen zyne mili taire bediening provisoirlyk slaekl. Er zyn nvt St-Petersburg bevelen aengekomen in bel hoofd kwartier van hel bezettingsleger van den Donau, en deze bevelen scbryven voor, zich oniniddelyk, en len alle prvze, van Roul- schouek en Silislria meester le maken. Hel bombardement van Silislria is den 11 mey, met 80 kanonnen te gelyk, herbegonnen. Twee-en-veertig gezondheyds officieren en studenten in de medecynen, welke hel eerste examen van het docloraet hebben ondergaan zyn naer onze oorlogshavens vertrokken dry-eu-veer- lig studenten, welke reeds graden bekomen hebben, zyn iusgelyks als hulpgeweesheeren van de derde klas vertrokken. Tegenwoordig gaet men van Parys naer Roomen in dry dagen en half, van Parys naer Constantinopelen in zeven dagen, van Parys naer Madrid in zeslig uren, van Parys naer Waerschau in dry dagen. Den russischen gcncrael Oslen-Sacken, die le Odessa kom- mandeert, is door den keyzer van Rusland lot Ridder van Sl-An- dries benoemd. Ter dezer gelegeuheyd, heeft keyzer Nikolaes eenen vleyëmien brief aen den geuerael geschreven, en hem geluk gewenschi voor de Eugeischeu en Franschen, die wanden van den H. uaem van den zoon Gods verslagen en de stad Odessa gered ie hebben. Zoo men ziet, beschouwen de Russen de vernieling der have van Odessa voor eene overwinning. Den hemel weel of den czaer te St.-Petersburg geen te deem zal laten Ongeil over de beschieting van Odessa. Hel is nog al zyne gewoonte, de neerlagen te eseamoleeren en in overwinnin gen te veranderen. Welnu, hel omlerstaende stuk is wel een te dei'ïi weerd wy viuden hel in den invalide russe St. Petersburg, 23 april (5 mey). Aen onzen aide-de camp-generael, den kavalerie-generaei kommaudaiil van het 3* korps infanterie, baron Oslen-Sacken 1*. u Op deu dag dal de iuwooucts van Odessa, in de regtgeloovige kerken vercenigd waren, en de dood vierden van den zoon Gods, voor de verlossing van hel inenschdom gekruyst op dien dag hebben de wanden vau zynen heyligen nacm, eenen aeuslag ge pleegd tegen die stad van vrede en koophandeldie stad, waer in jaren van schaerschle, heel Europa opene graanzolders vond. De fransehe en engelsehe vloten hebben gedurende 12 uren, onze baileryën, de wooningen der vreedzame burgers en de koop- vaerdy schepen die op de reede lage» gebombardeerd. Maer onze kloekmoedige troepen, door u in persoon aengeleyd, en doordron gen van een diep geloof inden Allerhoogslen beschermer der reglveerdigheyd, hebben glorie-vol den aenval van deu vyand legen onzen grond afgeslagen dieu grond, welken in den lyd van het apostelschap, den heyligen voorlooper der kristelyke religie, in ons heylig vaderland had ontvangen. -« De heldhaftige krachldadigheyd en de loegenegenheyd der troepen, door uw voorbeeld aengemoedigd, zyn met vollen uytslag bekroond geweestde stad is gered vau de vernieling, en de vy andelvke vloten zyn verdwenen. a Om wecrdiglvk eene zoo schitterende daed le beloonen, ver- leenen wy u hel order van St. Audries (Geleckend) Nikolaes. De C.uzelic van Kroonsladtiu Transvlvaniên, deelt eeneii krygslisl ni"de van de Turken, te Silislria, welke misschien aen- ieyding heeft gegeven lol het gerucht, dal gansch de stad in vlam stond. De russische artillerie, geplaetst op deu linkeroever van den Donau, werkte met veel ylyl. De turken gebruykten eenen stout- moedigen krygslisl. Terwyl de Russen hunue palen op de sterkte wierpen, verzamelden de Turken op verschillige plaelsen.eene groole hoeveelheyd biezen enslrooy, en daer de Russen des avonds hun vuer voortzetieden, staken de Turken al die brandstoffen aen. Iu weyuig tyds dacht men dal Silislria we/eulyk iu vlammen stond. Vreiigde-gejuych steeg uyl hel russische kamp opmen vond den oogenblik gunstig om den Donau over le trekken, en eene alg 'ineene bestorming legen Silislria te doen. Doch de Tur ken hadden in de wyugaerden digi by de stad lalryke troepen verborgen, die de Russen lieten naderen, en vueiden zoohaast zy in bereyk waren. Er ontstond een hevig gevecht, hetwelk met den leiugiogl der Russen cyndigde.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3