ZAEILAND EN BOSCH FRANSCH KEYZERRYK. ZAKEN VAN HET OOSTEN OVERLEDENEN. MEEBELA1RE VEXDITIE, YERKOÖPiXG BOUWGROND EN EENEN SCH00NEN HOF. TE KOOP TE HUREX Den koning lieefl de slraf des doods, door liet hof van assi sen der provincie West-Vlaenderen uytgesproken tegen de echt- genootcn Laverge, als pliglig zynde van hunne dochter vermoord ie hebben, in eeuwigdurenden dwaogarbeyd veranderd. Men schryfl uyl Waereghem Onze peerdenloopstryden schynen van dit jaer luyslerlyk te zullen zyn men spreekt reeds over de aenwezigheyd van den graef van Vlaenderen, eerc-voor- zitter der loopstryd-maelsclnppy onzer gemeente, alsook van aengegaene weddingen voor aenzienlyke sommen de eene tus- schen liefhebbers van Kortryk en Franschmans, de andere lus- schen Gendsche en Brusselsclie liefhebbers. Sommigen willen weten dal er ingsgelyks weddingen zullen plaels hebben voor de barriersprongen. Alles doet voorzien dal onze kermis dit jaer met grooleu luyster zal gevierd worden. Hetgeen wy voorspeld hadden is gebeurd: Met gouverne ment heeft zyne genegenheyd voor hel vlaemsch weder op eene beduydende wyze getoond: Eenen algemeenen inspekteur en eenen inspekteur voor hel middenbaer onderwys zyn benoemd: den eer sten is eenen geboren Franschmanden tweeden is eenen Luxem burger, die onze lael niet eens kent. Wy laten het openbaer gevoelen zelf over deze benoemingen oordeelen; hel is de tweede mael dat eenen vremdeling de plaels van algemeenen inspekteur bekomt, gewis omdat het gouverne ment ouderal de Belgen geenen enkelen man vind die daertoe be- kwaem is; hel is zeer vereerend en bemoedigend voor ons natio- nael gevoel. Langs eeaen anderen kant, daer hel gouvernement mannen lot inspekleurs aeuslell, die onze lael niet uiaglig zyn, het is wel een leeken dat hel niet voornemens is het vlaemsch onderwys is uyl te breyden, mits hel uiel noodig oordeelt dat hel geïnspekleerd worde. Twee meyskeus speelden dezer dagen, in den kleynen Huv- devettershoek te Gend, op den oever der Schelde, wanneer een van de twee, eenigzins door het ander meysken gestoolen, in het water viel. Zonder om hulp te roepen, is het een meysken aen het water gegaen, en heeft nog hel ander kunnen redden. In het arrondissement Audenaerde, en bezonderlyk te Beer- legem en op de aenpalende communen, heeft men inet veel droef- hevd de dood van Mevrouw de markiezin de Bodes vernomen, en den toevloed van persoonen van alle de klassen der zamenleving om de begrafenis by te woonen en eene laelste hulde aen de over ledene te bewyzen, was biivtengewoon. Zoohaesl den koning vernomen had welk droevig verlies M. den markies de Bodes kwant te lyden, heeft hy eenen zyner aide-de- camp gezonden, om den achtbaren senaleur een kompliinenl van condoleance te maken, en aen M. den markies kenhaer te maken, dat Z. M. veel deel nam in de droefheyd met welke den edelen fenaleur kwam overvallen te worden. Den kwakzalver van Marcke, den genoemden de Veugle, (welken de huysvrouw Masquclier verscheyde mael in het water had doen dompelen en ten gevolge van welke behandeling, de vrouw gestorven is), en den man van het slagtoffer, zyn voor de korrekliouneele reglbank te Kortryk is verwezen 1° lot dry inaenden gevang en eene boel van 50 fr., als pliglig aen onvry- willigen doodslag; 2', in een; boet van 406 fr. voor onwettige uytoeiTjning der gene's'vun ;t. Masquelier is tot eene maend ge vang, als medepligtig aen onvrywilligen doodslag, veroordeeld. Eene vrouw komt te Mourcourt, zoo meld men uyl Doornyk, vreèdelyk vermoord te worden. Den vermoedelyken dader, eenen gewezen dienstbode, komt aengehouden te worden. Hel is lydens de mis dat deze moord is begaen. Ilel is de vrouw van eenen pachter die vermoord is, en met een mes is afgemaekt. Den moordenaer heeft in het aengezigl van zyn slagtoffer zoo veel sneden en kerven met een mes toegebragl, dat de vrouw bvna niet kenneiyk meer was. Deze moord is door eene diel'le opgevolgd geweest Volgens verdere inlichtingen, zou de pichteresse, de vrouw IMnliberie Coquerel, m.yn vermoord geworden lydens de hoogmis, <-u lerwyl zy alleen t'huys was, bezig zynde met groensel voor bel middagmael schoon te maken. Hel is nu beslaligd dal als den moordenaer de vrouw met een mes bad afgemaekt, liy baer eenen zoo geweldigen stamp op de borst heeft toegebragl, dat liy baer de borst heeft verbryzeld. De eclilgeuoolen Coquerel waren in de commune Mourcourt geerne gezien, en het vernemen dezer vreede moord heelt diepe droefheyd door geheel het dorp verspreid. De regterlyke overheyd van Doornyk, van deze moord ouderrigl heeft zich dadelyk ter pi acts hegeven om een regterlvk onderzoek I*' beginnen, en de gendarmen zyn in alle rigliugen uylgezonden, urn te poogen den pligligen aen te houden. Den moordenaer moet nogal lang in buys zyn geweest want men heeft het volgende konnen aenslippen Den moordenaer heeft eene hors. inhoudende eene som me van 80 fr. gestolen. Voor aleer hy dit geld gestolen heeft, heeft den moordenaer zyn slagtuftVr. welk nevens den haerd gevallen was, afgemaekt, daii heeft hy het hk in eon'' andere kamer gesleurd, en voor de ven ster van die kamer eenen voorschoot gehangen. Dan is den moor denaer in de eerste plaels waer de moord gepleegd was gekomen, heeft twee stoelen nevens elkanderen geplaetst en er een slaep- lakeu over gehangen, om den bloedplas waer de vrouw vermoord was, eenigzins te dekken. Alles doel veronderstellen dal den moordenaer den keer van hei buys moest kennen, en men had aenslonds vermoeden op eenen ouden knecht, en die nog gevangen had gezeten. Men zocht dien knecht te Doornyk cn in de omstreken, wanneer men ver nam dal hy zich by zynen broeder te Gaurin bevond. Yyf gendar men hebben hem aldaer aengehouden, en naer het gevang te Doornyk geleyd. Den aengehoudenen loochent alles, doch, men heeft een bebloed hemd in zyn bezit gevonden. Als men dezen kerel aenhield, had hy-45 fr. in geld op zich, Als de vermoorde vrouw Coquerel begraven is, woonden byna alle de ingezetenen van Mourcourt deze begrafenis bv. Hel is de wide moord welke, sedert eenige jaren, iu liet arron dissement, lydens degoddelyke diensten, gepleegd word. De moord is donderdag, op den hoogdag, tydens de hoogmis gepleegd. Hel buys van den pachter Coquerel is langs den groeten weg, en regl over eene herberg gelegen. Eenen smid, welken sinds eenjgen lyd als helper van me- kav.ïekniaker diende, in eene suykerafïüiaderv, van bel barreel yan Fonlainebleau te Parys, den genaemden F. Lelièvre, oud 22 jaren, was dynsdag op eene ladder staende, bezig met een werk lusschen het mekaniek ie verrigtcn. Ongelukkiglyk geraekle zyn hand lussclieu de raderen des mekanieks. en alle moeyle om ze terug te trekken was verloren. Op zvne kreten snelden de overige werklieden toe, maer slechts om he n bezwvmerend in hunne armen te ontvangen. bezeu moedigen jongeling eene gewisse dood voor oogen ziende van liet oogeublik dat zyne hand gegrepen was, had al zyne krach ten bveeu gezameld, om zich nirt lusschen de cylinders te laten trekken. Daertoe bediende hy zich van de ladder als van eene vesting, zich tegen de twee sporten houdende, tol dal zvnen arm ganseh vermorzeld lu sehen hel mekaniek bleef. Tot dan toe be hield den ongelukkigen zyne legenwoordigheyd van geest. Hv is naer lu l hospitael vervoerd; doch men hoopt hem te redden, indien er geeue ouvhrwachie voorvallen zich opdoen. Fransche looneelspelers, die van St.-Petersburg terugge keerd zyn. verhalen, dat aldaer, ten gevolge van de slyfhooldige houding van den czaer, de grootste verslagenheyd heerschl en de algemeeue ellende in Busland schrikbarende vorderin gen maekt. Den adel is in hooge mate misnoegd en hel volk gael morrend gebukt onder de zware belastingen en voortdurende weygeriug. Oumogelyk is bet zich een denkbeeld te vormen van de verliezen die den handel reeds geleden beeft. In boeverre dat tafereel door de verbaiers te sterk gekleurd moge zyn, is nu- luerlyk bezwacrlyk op te geven. Yo'gcns lydingen die alhier zyn aengebragt, zouden de Bussen voor Silislria al meer dan 80UÜ mannen verloren hebben. Mag men eenige lydingen uyt Bucharest gelooven, dan zou den de Bussen, omtrent Silislria groot verlies ondergacn hebben Eene brug van scliuyten en schepen wa» door de Bussen, over den Donauw geleyd, en op die brug hadden zich reeds eenige re gimenten gewaegd, wanneer de Turken geweldiglyk die brug zyn begonnen te beschieten, cn dezelve vernield hebben. De Bussen zyn dus over den Douau moeten blyven. Alle persoonen die zich niet sterk voor de Bussen genegen loonen, worden aengehouden. Meer dan duvzend persoonen van aenzien zuchten in de gevangenis van Bucharest. De Bussen hebben met geweld 50,000 Armeniancn in hun leger iugelyld. Eene dèpeche, gedagteckend uyt Bucharest den 22 mev, te middernacht, kondigt aen, volgens lydingen nvt Kalarasch," «lal eene voorui tspringende versterking van Silislria door de Bussen is genomen. Den kommandant van de forleies had eenen parle mentairen aen prins Paskiewiisch gezonden. Latere lydingen doen veronderstellen dal Silislria eer zal ingenomen zyn door de Buss mi dan men het eerst geloofd, had om dalde Bussen er in gelukt zyn alle gemeenschap lusschen de belegerde stad en Clioumla, het hoofdkwartier van Omcr-Pacha, af te siïyden. De Bussen gewaer wordende dal zy Bassowa, die hun in den weg lag niet konden veroveren, hebben die versterkte plaels ,1aleu liggen, en hebben eenen langen omweg gedaen; te Kalarasii hebben de Bussen den Donau kunnen overtrekken, en nu word Silislria te lande, zoowel als te water gebombardeerd. De Turken verdedigen zich dapper; maer, eene sterkte die aen hare eygene verdediging is overgeleverd, moet eyndigen met overwonnen te worden. Men mag zich aldus alle dagen verwach ten aen het ontvangen der tydingvan liet innemen van Silislria. Eens van deze versterkte plaets meester, zullen de Bussen ge- makkelyk Boutscbouck konnen innemen, en zich dus op den reglen oever van den Donau versterken, en al Jaer het leger van de yereenigde mogendhedeu afwachten, indien hel leger te lande dit jaer iels onderneemt. Dry stojin-.'regatlen hebben de afgezonderste forten te. Hango, vernield. De Engelschen hebben dry gesneuvelde, en eeni ge gekwetsten. .Hel verlies der Bussen moei aenzienlyk zyn. -Men leesl in den siècle Den oorlog iieefi aen de luchirey- zigers de gelegendeyd verschaft, om naspóoringen voor hel riglén der ballons le doen. Men verzekert dal dit geheym thans gevonden is. Eene proefneming zou welhaest in hel Champs-de-Mars plaels hebben. Den lucblreyziger iu kwestie, den lieer Verneuii, zou rondom Parys zweven,- hy zou omhoog slygen, dalen en op de hoogte van den balkou der Tuileriën stil blyven, om het plan van van zyn machien aen den keyzer le overhandigen. Om ie bewyzen dat zynen toestel voor den oorlog kan gebruykt worden, zal den lucblreyziger op bel pleyn St. Denis mannequins doen plaelsen, welke hy uyl zynen ballon zal vernielen. Tvdingen uyl Azia meldden over eenige dagen dal de Perzen zich tegen Busland wapenden en dat zy hunne magten gingen vereenigen met die der Turken en van den betoomden Circassiër Chamyl. Hel rvk van den czaer had in dit geval van den kant van Azia een cynde genomen, zegde men. Latere lydingen verkondi gen nu integendeel een Traklacl lusschen Ilusland cn Per zieKhiva cn Pokharen. Busland heeft traktaten gesloten mei bovengemelde landen. De artikels vau liet traklacl lusschen Busland en Khiva zyn De vrienden en vyanden van den eenen Slael zyn de vrienden en wanden van den anderen. Busland wil zich niel mengen iu de regering of wellen van Khiva. Eenen russischen ambassadeur zal le Khiva resideren. Eene hulpmagl moet te Khiva gehouden wor den, beloopeude 10,000 mannen kavalerie, gekommandeerd en betacld door Busland. De Bussisclie, Perzische, Bakha ons en Atïlighans slaven, nu ia Khiva, zyn ontslagen van de betaling van alle hunne weerden. Busland bouwd de kantoutiemeiiteu, en ves- tigd er eene magl voor 20 jaren. Dost Mahomed viaegl, als prys voor dat verbond, 5000 man riisdscbe troepen, en de uoodige gelden om Peshawur en Pashmeuu terug te winnen. In Polen zyn, volgens russische rapporten, 250,000 man zameu gelrokken, en men zet cr de wapening der veslingeu, op eene gedugte manier door. In Busland is, in bel ooslelyke gedeelte van het keyzerryk eene nieuwe ligting besloten van 42 man op de 4000. Dit zal voorzeker eene aenzienlyke vergrooiing, in het leger van den czaer brengen. Daerenboven, zegt eene korrespondentie van d< n 1 i, zal het cen trum des ryks door eene belasting van 4/4 der inkomst getroircn worden. De opbrengst biervan zal enkel aen oorlogskosten worden gebruykt. Die welke in 44 dagen de helft vau de belasting niet betaeld heeft, zal zyne goederen zien verbeurd verklaren. DivrsciiLAND. in een particulier schryven van Libau 19 mev, word verhaeld, dat den 7 aldaer onverwachts verschenen zvn dry eugelsche oorlogschepen, welke de russische schepen, die'in de haven van Libau lagen, opeyschlen, met byvoeging dat dit bin nen dry uren gtsdiied moest zyn, by gebreke waervan de stad zou geboin ba rdecrd w ord en Hel antwoord der regering was dat eed en pligt baer dit ver boden; dal die schepen ook gedeeltclyk op strand lagen en dus helonmogelyk was, binnen den bepaelden liieraen te voldoen dat overigens de stad buylen slael was wetrsiand le bieden eu dal hel dus de Engelschen vrystond, die schepen le halen, dal zy van de slad niels t«; vreezen hadden. Op dit antwoord hebben de Eugelschen zich met negen booten, bemand met omirenl 450 goede gewapende manschappen, naer den wal begeven en daer eenen kleynen sioombool bemagiigd, die evenwel reeds vóór bel uytbreken van den oorlog onder deenscbe vlag gebragt was, met belofte echter dal dien boot zou teruggeven worden, hetgeen ook geschied is. Mei dezen boot hebben zv ver volgens aclit russische schepen uvt de haven van Libau gesleept, zich voorbehoudende de nog overige twaelf oak den volgenden dag te komen balen. Volgens een den 19 mev te Dibau ontvangen telegrafische de- peche uyt Memel, waren de Engelschen dian dag met 'hunnen buyl in laclstgeuoeinde haven aengekomen. Men zag beu l gen den volgenden dag te Libau weder tegemoet. RURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN Mannelyh. 4 0 Vkou wel. 2 IIUWELYKEN. Jan Bapt. Fr. tan Aperseb-, koopmaus-klerk, niet Joanna Anto. Melania V erlcysen, particuliere. Domiuicus Coppens, wedr van Anaslasia Van- derbiest, twy ndeisgast, met Theiesia d'llaese. dienstmeyd.Franciscus Do God, twyndeisgast, met Anna Maria De Witte, kantwerkster.Jan Bapl. Scheerlinck, slachter, met llosalia De Mulder, winkelierster. Josephus Vandei vorst, man van Anna Cath. Froeyenhove, landbouwer 69 j., Mylbekc. Maria llenrica Peelers, zonder beroep, 35 j-, Brabaut- straet, Te Aelst-Mylbeke Brusselschen steenweg. llcurwaerder RINGOIR, zal voor d'heer Eng. Callebaul- Temmeinian en aen zyn woon, op Donderdag 15 Juny 1854 om een uer juysl namiddag openbaer met tvd van betaling, venditie houden van veel Olie Vaten, Ploegen, Egdens, Kachelhout en ander, tlarnassuren, sehoone yzere Balance, schooiie Kleerkassen, Buffets en Gonnnodens, pluyme Bed- dens met hnn Stoelen, eene Vuerstove met toebehoortens, eenen Trap, enz. De tot dies genegen begeven zich dag, uer en plaels ver meid, 'alwaer men na lezing der conditiën niet den verkoop zal voortsguen. Urn de onverdeetdheyd te doen ophouden. YAN WELGELEGEN TE AELST. Den Notaris VANDERHEYOEN, lot Aelst residerende tol dies gecommiteerd by een vonnis der Regtbank van aenleg le Deudermonde, zal ten verzoeke van die het be hoord, en ten overstaen van den heer Vrederegter, open- baerlyk verkoopen Een perceel HOE, gelegen binnen de stad Aelst, aen de Gendschepoort, genaemd den Diepenlochtmg, groot volgens meting 62 a. 11 e., palende mei den ingang aen de Nieuw- slrael, aen het Estamiuet het Kleyn Gendaen d'crven van d heer P. J. Leclereq, aen d'heer Corns Van der Gueht, aen d'heer IB. De Saedeleer, aen den Gendschen steen weg, aen den notaris Maes eu andere. Deés perceel zal onder reserve van accumulatie het voor werp uytmaken van loten, waer van de vier eerste langst den Gendschen steenweg eik eene breedle te straet zullen hebben van 15 meters 25 centimeiers ende t'samen eene oppervlakte van 13 aren 66 centiaren. De koopers zullen dadelyk in het gebruyk konnen komen. ZITDAGEN Den eersten tot IJS'STEL den Zuterdag 24 Juny Den tweeden tot VEItBLYE den Zaterdag 8 July Telkens ten 5 uren namiddag in het estaminet het kleyn GENU, aen de Nieuwstraet te Aelst. Voor de inzage der verkoopings conditiën, vervoege men zich ter studiën zoo van den voornoemden Notaris Vander- heyden, als van den Notaris Maes, in de Stoofstraet. TE WETTEREN TE KOOPEN. Den Notaris C.LAEYS, verblyvende te Gent, zal Dvns- dag 50 Mei 1851, veorai'gaendelyk en Dynsdag 13 July daerna definitief Toewyze i. om 5 uren des" namiddags, ter herberg den Via Drc, le Weiteren, digt bv de statie van den yzeren weg, bewoond by Auguste Bussens, het vol gende goed Eene party Zaeyl.md en Bosch, gelegen te Wetteren in den Boschkant, groot twee hectaren 10 aren 40 cent. be grepen den nytweg ter slraete, verdeeld als volgt: eersten KOOP.Leut' pttr y I.VM), f^root begrepen den uitweg ter sirnei 26 aren 76 c«nl. Gelnuikt by Ivo Tolfliet, ten fr. 49 's jaers!' TWEEDEN KOOP. *>ne patiy LAM), groot 18 uren IU centiaren, ne- vp.ts de voorgaende. Gebruikt by ('.liarb-s Bonne ten fr. 22 's jaers. DERDEN KOOP Eene p.jrty LAND, gelegen nevens de voorgaende, groot 18 aren U cent. Gebruikt by Emm. Van Hoorde, ten fr. '22 's jaers.' VIERDEN KOOP. Eene party LAND gelegen nevens do voorgaeu.Ie, groot J8 aren 10 centiaren. Gebruikt by J. Bte. Union, ten fr. 22 's jaers! VYFDEN KOOP Een partyken B00U- eu KAPBOSCH, nevens de voor gaende, groot 18 aren 10 centiaren. ln regie. ZESDEN KOOP. Eene party LAND, gelegen als boven, groot 18 aren 10 eentiartu. In paebte bv Pieter Lievin Van de Velde, ten fr. 23 's jaers. ZEVF.nsten koop. -- Eene party LAND, gelegen nevens de voorgaende, groot J8 aren 40 centiaien. In pachte bv Lh, I)e Winter, ten fr. 22 's jaers! ACHTSTEN KOOP. Een perceel LAND, gelegen netens bel voorenende groot 18 aren 10 cent. ln pachte by Amaud Maes, teo fr. 23 's jaers. negensten KOOP. Een perceel LAND, gelegen nevens het voorgaende Riool 18 aren 10 cent. In paclne by Sylvester Francois aen fr. 22 's jaer* TIENDEN KOOP. Een parlykf.n LAND, gelegen nevens het voorgat-nde groot 18 aren 10 cent. In pachte bv ori.elis Merten en Serophiu Dauwe' ten fr. 22 's jaeis. EtFSTBN i.oop. Een perceel ZAEYLAND, gelegen nevens het voor gaende, groot 2ü aren 74 cent. In pachte by Aug. Bussens, ten fr. 23 's jaers. Deze Goederen palen aen d'heeren Van Boorminck en Zuster, juffer Van Hoecke. de Burg^ilyke Godshuizen der stad went, de weduwe Yandervennet d'heer De Meyer, eu Li vin us D'Huytschaewrr en Pieter Dauwe by gebrutke. Bv 1". 1MPENS in de Achlerstraet tc Aelst. Een schoon Regenstuk van zes hectoliters groot, beslagen met acht yzere banden. Schoon zwart Grauwsel a 25 cent, par kilo. Men kan er een slael van zien aen hel Huys bewoond door 1'. Meert, achter de Kapellc van de Werf. Een schoon en welgelegen HUYS met stallingen pomp- rimisie eu eenen schoenen Hof staende aen de Molenstrael- poort te Aelst. Zich te bevragen bv Conslant Van der Meetseh winkelier aldaer.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3