PILLEKENS. Volgens hel schryven van een brnsselsch blad, was. er bekend gemaekt dat er op den nieuwen yzeren weg van Antwerpen naer Holland eenen treyn zou gereden hebben om de kiezers uyt die streken naer Anlwerpen te voeren. Zoo haest zekeren quidam dit vernomen had, is hy te viervoet naer Brussel geloopen om de circulatie van dien treyn te beletten. Er zyn inderdaed bevelen uyt Brussel gekomen die den' treyn hebben doen opsehorsen En wie was dien quidam Elkeen kan het raden, want het spreekwoord is genoeg gekend legt emeu vuylen ojtraspeling in uw strooy, hy zal seffens uwen erfgenaam willen wezen en u de wet geven. Om de herkiezing van Rogier te Antwerpen te be werken, is er door de liberators niets verwaerloosd. Van alle kanten waren er aenhangers toegesneld, tot den knoeyër toe van 't Verbond van Aelst, alias Ro bespier ken, was presentMaer eylaes het kon al niet baten als de kiezers hoorden dat deze predikanten den lol'van Rogier verkondigden, dachten zy in zich zelve Deze vrienden van Rogier zyn met leugens en bedrog, opgevuld, zy zouden geene goede Egyplenaers wezen, wyl zy ongelukkig in 't wa er zeggen zyn Wy hebben al hooren mulkeren datdeeeneof andere Jib< rale mazet of slave der frailcmaconssecle, den eenen of anderen liberahn sul die in de kamer zit óm te knikken of te schudden als er by 't koordeken gelrokken word, zal gevraegd worden om het parlement te verlaten ten eynde voor Rogier en D'hotfschmidt plaets te maken en aldus de kieswonde te genezen die deze twee afgekookte ministers is loegebragt. Maer de vraeg is wie dezen sukkelaer of deze mazet zal zyn Tot nu toe willen wy uyt de kapel niet klap pen, maer slechts rnze landgenoten daervan voorop kennis geven. Meynen die afkokelingen zich aldus in eere te her stellen, zy zyn bedrogen, want bedorven boter, 'l is gelvk van waer zy komt, doet altyd walgen Lezers weet gy wnerotn gewezeue schotel kensgasien, zoo sterk houden en zoo veel geweld doen om herkozen le zyn Als gy my zegt dat gy het niel weet, dan doe ik u de volgende vracu en uwe antwoord zal de oplossing van de eerste wezen Wat'rota is het zoo moeyelyk de honden van vel leer Ie jagen .-. In weerwil der verpletterende nederiaeg door de klubsparty ondergaen, zal inen lieden triomphkrelen, vreugdegezangrn en andere liedekens van liberalen voortgang in 'l Verbond van Ael*l ontmoeten. Maer w ie het zal moeien bekoopen, zyn de arme pastors en kloosternonnekens. Let er op, er zal eene litanie tegen de priesters en kloosters afgegeven worden die zal schuymen gelvk leuvensch bier, en hicfaieé zal de kokende galle van den kliek- winkel wat gekoeld zynOil kan niet anders, domme schry- velaers steken 't op.de penne, gelvk den ryger die niet zwemmen konde, de schuld op 't water legde .-. Om de kfezingen le Brussel ten voordeele der mooiiellyst te doen iivtvaflën, hebben de liberaiers overal valsche lydiugcii aengeplakt, als b. v.dat de hlerikalen le Antwerpen ganscb verslagen waren dal de liberalen te Leuven boven lagen enz. enzHet franemaQonsgebroed beeft geheel den dag van 15 ie Brussel in permanentie gezeten, maer als de lydi-ug toekwam dal het t'Anlwerpen scheef stond, hebben zy seffens alle deuren en vensters toegeworpen, hunne lichten uylgedaen en men zegt dal er jammerklagten en getier uyt dien nest opgestegen die schenen uvl den afgrond le komen nel als ofPlulo met Proserpine aen 't vechten warenMaer 't was le laet getierd, den grooten al'kokeling lag in 't stof ie spartelen gelyk non duyvel ineen wywalervat Volgens d!e Emancipation, zou den 1 ulhernon Auspach reeds besloten hebben zyne demissie le geven om den vremdeling Rogier te Brussel dooc de klubsparty te doen kiezen De francmaeoiis hebben met verdobbeld geweld van smeeken en bidden gezegden beer Anspach konnen overhalen. Doch de herkiezing zal nog zoo gauw niet konnen gebeuren. Wy zullen dus liieiover menig woor deken konnen lossen. Den Precurscur van Antwerpen kryscht, jankl, liuylt en tiert omdat Rogier te Anlwerpen afgekookt is. Dit blad voorspelt het eynde van de wereld, de geboorte van den Autechrist, enz. alles omdat zynen patroon door de kiezers eene buyze aen den agtergevel gehangen is, buvze die alle formaten te boven gaet.... \Yv zyn geheel gerust over het ba wy t en de voorzegging van den Prccurseur. Men vraegt aen Meester Louis of de deelgenoten van het overleden werkhuvs,. den verloren kost van Oordegem, nu hts, volgens de door den Monitcur afgekondigde koninglyke goed keuring, zullen konnen genieten van 't geen zy wekelyks hebben afgestaen voor begraving en lykdiensionkosten in geval van overlydcnTen tweeden hoe veel geld er in kas is van de opbrengst dezer wekelykscbe afhoudingen en wie het zelve nu vooitaen zal lx slieren Er zyn nog andere vragen te doen, maer d^zaken moeten nog wat rypen CORRESPONDENTIE. AVy beriglen aen onzen ge- aclilen insein vver uyt S. dat cr ons woensdag een naemloos Oriefken is toegezonden met een postmandaet van zes franken. Dit zal ongetwyflëld van den bode komen, want onzen inscliryver zou zynen brief geteekend hebben. Wy laten den bode weten dat hy wel moet oppassen van in 't vervolg treflfelyk te handelen, want hy anders zyne evgene niyten zoude uvtslaen. Yoor dezen keer zal niemand iets van 't gebeurde weten. In den Monileur van heden leest men hel volgende Den raed van ministers h> gisteren vergaderd geweest in liet ministerie van buyteuiar.dschc zaken, om den uytslag der kie zingen te onderzoeken. Ten gevolge van deze vergadering, beeft den minister van buyteplandsche zaken gevraegd om door den koning in gehoor ontvangen te worden. Men moet dus niet verwonderd zyn te vernemen dal er geruchten van eene verandering in het ministerie in omloop zyn gebragt. ONLUSTEN TE BRUGGE. - Nauwelyks was de kiezing den 13, te Brugge geëyndigd, of men kon gewaer worden dal den dag zonder onlusten niet zou voorhv gaen. Zommige Bruggelingen moesten navolgen hetgeen in IN52 ie Gend en te Aelsi gepleegd was. Treifelyke en vreedzame burgers zyn op de straet beledigd, uytgescholden, gelasleid eu zelfs mishandeld. Eene byzondere maelschappy, in welke vele vreedzame borgers, die lot de exclusieve party niel belmoren, vergaderen is overrom peld geworden, en dus is de wooning van vreedzame persoonen geschonden. Een proces-verbacl van de geweld en a ry en is opgesteld, en de bevoegde overheyd heelt kennis van alles ontvangen. Indien men la Palric van Brugge geiooven mag, is er geld uylgedeeki, en de persoonen die geld ontvangen hadden, hebben het willen verdienen. Eetien kerel, ouder anderen, heeft zich gewapend met eene zweep, in hel lokael van de maelschappy geïnstalleerd, lerwyl andere kerels langs den grooleu ingang, en langs de achterdeur, binnen drongen. bi hel midden van deze strafbare baldadigheden, zyn verscheyde leden van deze soeieleyt aengernud en mishandeld geworden, en liet zou nog erger gegaen zyn, was er niet een lid konnen onlsnappen en de polieie gaen verwittigen. De polieie heeft grooie moeyle gehad urn die kwade kerels le doen weggaen, en om tie zamenrotiingen u\leen te dryven. Eenen der persoonen die de soeieleyt met geweld was binnen gedrongen, is aeugehouder. Nadat de polieie vertrokken was, zyn eenigc benden straat jongens voor het lokael der soeieleyt komen schreeuwen, huyleu, schiivffeien en tempeestendie hemden schenen opgemaekl en aeugesluwd le zyn, om een lawyl le gaen maken. Na omtrent eene halve uer aldaer geruehl gemaekt le hebben, heeft eene lx nde straeljóngens zich voor de wooningen van de gekozenen hegeven, en er vioals ter eere van MM. Devaux, Coppielers en Synatve, opgeheven. De reglerlyke overheyd gaet een onderzoek beginnen. Elkeen geelt hel verlangen le kennen van de opregte aenstokers le zien ontdekt worden. A EN M. Gl LLIODTS, IN HET SLAGVELD TE ROUS- SELAEDE 1)00DELYK GESNEUVELD. Sy ligt zoo deerlyk neergeveld Ban T Boüsseiaersehe kiezingveld E^uyk had u wal opgehangen Paei er u zoo niet meer vangen «as de les wat hard gespeld, inverdiend mag zy niet noemen gjoe gy nu eeu krans van bloemen «lenzen aen uwe lange buys, £chrvd i r op, eu ryd naer buys! (Gaz. van Thiclt.) Indien M. Begier niel is lx rkozen geweest, eu zoo MM. Co- gels eu Osy niel verwyderd zyn geworden, het is niel geweest om «lat er geene intrigues genoeg zyn gebruykl. Ziel hier eenige be- zonderhedeu welke zyn bekend gemaekt: Zaterdag heeft den borgemeesler alle de bedienden en amb tenaren der stad byeengeroepen. Men Kan ligtelyk raden welk doel deze vergadering had. Den gardc-champëlre van Bi rgerhout droeg openlyk de cireu- lajren van de exelusieve coterie rond. De poüeie-kommissarissen hebben den groolslcn vlyl aen den dag geleyd om de kirzers te bewerken. Om de buyten-kiezers le verleyden, had men valschelyk doen afkondigen «lat den nieuwen yzeren weg van Anlwerpen op Ro- tenlam de kiezers zou vervoerd hehhen. Dit berigt was eenen nieuwen lisl, eu door de exclusieveu afgekondigd. Om de kie/ers van <!el uyteu communen voor M. Bogier te doen stemmen, hadden de kopstukken der exclusieve coterie eene cii- ctilaire doen al'l omligen en huyleu uytdeelen in welke er gezeyd wierd dat M. Bogier den vriend en den weldoener der hoeren was, aangezien hy door hel nieuw politiek de granen en de vruch ten der aerde had in prys doen verhoogd). Deze domheyd heeft de hoeren doen lachen, en hun nog meer afkeer voor den gewezen minister doen krygen. De verwydering van M. Bogier te Antwerpen door de be noeming van M. Dellafaille, is met vreugd gevierd, en eene ovatie is den nieuw benoemden le beurt gevallen. Ziel hier wat wy in bet Handelsblad van beden diesaengaende lezen Gisteren avond, na de bailoterin.T, hebben duvzende vlnemsehe kieze's zich in de mant* chappy voor TAKL EX KUNST verrei,igd, om M. Dellafaille den voorzitter der maelschappy, ftelnk te wenschen. Novt n\« men eenen g«oot« r.en geestdrift dan op dien oogenl lik. Ver- sclieyiie sprekers hebben het woord opgenomen. 3i. Dellafaille lve heeft op zyne beurt dc Mamin^en bedankt en veikbierd, dat, zoo nis men het wel wist, het Ylneimch den p.rondsleeu zou zyn van zyn handel-n, in de nieuwe loophn'-n, welke hy intreed. föel fakkels en muziek nrn het hoofd zvn die duvzende mensehen, nadat M. 1) 'llafaille het lokael verlaten bad, launs de .Meir, de Uuydevetterslruef, hel Komedie-pleyn, naer de' Gracnmerkt gegarn, om den nieuw gekozenen nogmaels ie y.aen gelukwenscheu. De stralen weêvgalmden van het gedurig geroep: Leve Dei.LAFAILLB van het muziek der Drarancoxve, of van het vlaemseh gezang Het Va- deri AXD. Aen liet paleys des konings ging er eenen langduiigen kreet op, onder hetgezwaey met hoeden Leve den koning Wy laten de protesiaiie, wi lke de tegenpariy had daer; est« ld, geluel aen etnen kant. De Vlamingen eerbiedigen ook den triomf van hunne le- genpartv deze bietste hadden ook de uytspruek «Ier meerdevhevd moeten eerbiedigen. iva e-n drviael muziekstukken voor de wooning van M. Dellaful'e le heb ben uylgfvoerd, die telkens door langdurige kreten Leve Dellai AII.LE om e:brokt n wierden, keerde men uner hel loknel Noor tael en kunst terug. By koninglyk hesluyl zyn er aeu «ie teeken-akademie van Aelst 6 zilveren medaliën toegestaen, waervan -2 groote en kleyne. In zyn gehoor van 14 Juny lest heeft het hof van appél te Gend vrygesprokrn eu van alle kosten ontlast den heer Stae- koopman en fabrikant te Dendennond»', beschuldigd van vcrval- sehtng en bedrog in hel artikel van meelstoffen. lu de kerk der eerw. paters jesuilen le Gend maekt men grooie loebereytlselen om de beatificatie der gelukzaligen Joani.es tie Brilto en Andreas Bobola, le vieren. Het is zondag cu de opvolgende dagen dat die plegtigheden in «Ie kerk der jesuilen zal plaets hebben. lloogw. den bisschop van Gend heeft op «Ie laetsle «[ualei lempeniagen van Sinxen, de kruyn geschoren aen 50 leer lingen van zyn seminarie. Tien seminaristen hebben «le kleyne i rders ontvangen. Zyn gewyd 10 subdiakens, 9 diakens, en 10 priesters, onder welke laclsu n twee eerw. paleis disealscn. De concession na rissen van den yzeren weg van Audenaerde op Ge; (I, hebben a«*n den eommunaleu raed van Audenaerde een plan «Ier statie ;n iigcbmlen. De coneessiounarissen stellen voor, ie static «»j> «Irn Evixlrie;..e!i, regt over liet ex« rcitiepl«'yu, te maken. Overigens moet den minister, na hel advies van «!eu eommunaleu raed gehoord le hebben, in deze zaek eene diiinilive beslissing nemen. Eenigc intrigues die voor- eu tyilens de kiezingen door de exclusieveu zyn werkstellig gemaekt, beginnen bekend te worden. Aldus weel men dat de bullclyns van den exclusieven klub-Ver- haegen door den post zyn verzonden zonder zegel en zonder band. Aldus is de wet, ten voordeele van den klub, overlredeu. M. Ilochstein, die eene somme van 13,500 IV. 's jaers ontvangt als direkleur van bet poslbureel van Brussel, is den boezemvriend van M. Verhaeghen, maer dit is geene reden om de wetten niet te volgen. Men verwacht uytleggingen. Wy vernemen uyt est-Vlaenderen dat de benoeming van MM. Alex. Rodeubach en den abbé de Haerue lot oflicieren van het Leopolds-order, alom met grooie vreugd en voldoening is onlhaeld. Wy mogen er byvoegen dat in Oost-Vlaeuderen deze benoeming met niet min genoegen is vernomen. Alle de vrienden van MM. Rodeubach en de Haerne, (en zy tellen vele vrienden,), hebben de eer welke die twee moedige verdedigers der belangen der Vlaenderen is ten deele gevallen, met geestdrift loegejuyeht. Eene duyische en eene italiaensche vertaling van het laetsle werk van den heer Rodeubach over de blinden en slom-dooven ligt thans onder de pers. Binnen kort gaet den dienst met den stoomboot lusschen Deudermoudc en Anlwerpen beginnen. Den stoomboot welken tot deze«i dienst geschikt is, is reeds te Dendermonde aengekomen. Den koning heeft eene somine van twee duyzend fr. aen het plaetselyk bestuer van Charleroy gezonden, om dit geld aen den armen te deen uytdeelen. Den lieer onderpastor van Sint-Andri<'S-kerk te Antwerpen, zag zaterdag morgend, omtrent zeven uren, eene vrouw eeue doos in de kerk nederzetten. Den geeslelyken snelde toe, maer reeds was de onbekende vrouw verdwenen. Wanneer men de doos opende, vond men in de zelve een pas geboren kind, van welk, zoo men zegt, de beyde beentjes gebroken waren. De doos is in handen gesteld der polieie, en een ond«»rzo«k is begonnen. Woensdag avond wierd er door den klerk-kassier van liet buys Cassel, alhier, een pak verloren, inhoudende eene aenzien- lyke som in bankbiljetten en andere weerdensliet beloop der ingeslotene sommen was op den omslag geschreven. Dit pak wierd gevonden door den heer Albert Zuyten, gast by den lieer Baikem, eu des anderendaegs door de moeder van den eerlyken werkman aeu den eygeuaer terug gebragt. Deze vrouw beeft eene belooning voor hare goede dacd ontvangen, Den vermoedden dader der vreede moord welke le Leupe- ghein op den persoon der huysvrouw Pede gepleegd is, komt voor de assisen van Oost-Vlaenderen verzonden le worden. Tydens de acnslaende sessie, zal den beschuldigden voor het hof van den jury verschynen. Men leest in den Landbouwer van Rousselaere Dynsdag laetst om 9 uren des avonds trad den heer Amandus Comyn, zoon van den Burgemeester der gemeente Westroosbeke, de herberg den Nieuwen Carpel alhier binnen. Dezen heer bevond zich in eenen grooten staet van dronkenschap, en aldaer eenige andere persoonen vindende die, even als hy, wat lediep in hul glas gezien hadden, dronk men al le samen. Na verloop van eenen korten lyd, volgens hel algemeen gerucht kreeg men woorden, en wierd hy door den baes verzocht het buys te verlaten, en niel haestig zynde, wierd hv door hem opgenomen en geworpen tegen den deurslyl. Den zoon des huyzes trok zich ook d'' zaek aeu, en meii begon den ongelukkigen Comyn zoodanig te slagen en le stampen, dal hy riep van op te houden, dat zyn been gebroken was. De woede dezer beulen stilde zich allengskens, en eenige der andere dionke lieden trokken hem zyne leers af, zoodanig dat de splenters van het gebroken been doorliet vel staken. Hy heeft den nacht in de herberg gepasseerd en is des anderen daegs morgens in een naburig buys gedragen geworden, aiwaer hy zeer wel is opgepast. Reeds verscheyde mael zyn by den patient een zestal doktoors en heelmeesters geweest, onder welk er spraek was van het been af le zetten, maer de kwael te grooten voortgang in korten lyd gedaen hebbende, vond men daler niets aen le doen was, dal dén lyder de dood niet kon onlsnappen over 't welk zegt'inen, de ge- ueesheeren overeenkwamen hem geene nieuwe pyu te doen on- derstaen welke geene voordeden voor zynen gezondheydsstaet zouden opgeleverd hebben. Zaterdag na middag is het parket van Kortryk alhier aengeko men, om op de plaets een onderzoek te doen. ten welken gevolge den zoon van Jan Dujardiii is nengehouden, na eerst by den lyder gebragt te zyn geweest, in «elkers tegenwoordigheyd men het lig- eliaem van d'heer Comyn ontdekt heeft, en op 't welk men niets dan zwarte en blauwe plekken heeft aengetroffen, benevens de breuk vau het been, alle voorskomende van de slagen en stampen welke er hem wierden loegebragt. Hy heeft in de tegenwoordig heyd dezer heeren getuvgd aen deze dacd pliglig te zyn, en is naer het gevang geleyd geworden van waer hy den zondag morgend door de gendarmen naer Kortryk is overgebragt geweest.* Den vader look in den rneerscli gewaer wordende is, zegt men, op vlugt gegaen naer Vrankryk. Te Esther, in Engeland, heeft eene ontaerde moeder hare zes kinderen de keel afgesneden en vervolgen* gepoogd zich- zelve, by middel van verwondingen aeu den lials, hel leven le benemen. In Vrankryk Leeft het hof van cassatie beslist dat hel daerstellen van eenen alleenhandel, of een monopolium, voor het beirruymen, tegenslrydig is aen de principen van regtveerdigheyd en van eygendom, en by gevolg niet mag gedoogd worden. Tussclien her gouvernement der vereénigde-Slalen en dit van Vrankryk, zyn er ernstige moeyelvkheden oiitsiaen opziglelyk het aenhouden van M. Dillon, fraiischen konsul te San-Francisco. Ziet hier de zaek Den konsul van Mexico had mannen geworven voor hel leger van Santa-Anna, en tol bewys hier van, had men de geluygenis van den franschen konsul noodig. In plaets van den franscheu konsul in zyn kunsulaet te gaen ondervragen, deed men hem voor het hof verschynen, en M. Dillon wevgerde. Maer het hof gaf be vel om M. Dillon aen te houden. Deze aenhouding geschiedde, eu vcroorzaekie veel opschudding onder de Franschen te San Francisco. Na dry dagen, herkende liet hof nu zyn ongclyk, en verklaerde door een arrest, dat M. Dillon van zyn regt had ge- bruyk gemaekt, en niet mogt aengehouden worden, en den fran schen konsul wierd in vryheyd gesteld. Den konsul van Vrankryk hield die voldoening voorniet loereykend, heeft zyn vaeudel in getrokken, en inlichtingen aen zyn gouvernement gevraegd. Men is nu in afwachting van hel antwoord van het fransch gouvernement. De7e zaek maekt gerucht. De Breslol-Timcs vertelt het xolgende nieuws uyt Engeland Eenen reyziger begaf zich, over eenige dagen, met een snel kou - voy, van Bristol naer Londen. Op het oogenblik dal liet konvov le Windon voorby reed, h'ad hy de onvoorzigtigheyd van zyn hoofd door de koetsdeur le steken, en zoo aenslonds wierd zynen hoed hem door eenen rukwind van hel hoofd genomen. Zonder eenige verwondering te loonen, en zonder eenen oogenblik te aersele'n, neemt den man eene nieuwe hoedendoos die by hem op het bank- sken stond, en smyl ze achter zynen hoed. Zyne medegezellen konden niel nalaten vau hunne verwondering te toonen over eene

De Denderbode | 1854 | | pagina 2