ZONDAG 25 JUNY 1854. ACHTSTEN JAERGANG. - Nr 407. Den val van den vremdeling Rogier, Zyn wy alleen? Wat denkt men nu over 'tministerie? Nog wat klaerder gesproken. Slotrede. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, DEv 24 Jim 1854. T is te laet gejammerd Hoe dikwils is het gebeurd en waerom YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 JUNY 1854. 1" ton 6 uren 45 minuten des morgens nacr Dendermonde, Meehelen, Brussel Antwerpen, Leuven, Thieuen, Luyk, Verviers, Landen, St.-Truyen,Hasselt en Keulen' 2° Ten 8 uren 00 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 3° Ten Muren 30 minuten voor middag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 5 uren30 m. nnmidd. naer Dendermonde, Meehelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thiencn, Luyk, Vervier, Gend, Brugge, Oostende, Kortr., Doorn., Ryssel, etc.' 5° 1 en 8 uren 15 minuten des avonds, naer Dendermonde, Meehelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. CLIQUE SLUM. 1° Ten C» ur. 00 tn. 's morgens.2"» Ten 7 uren 25 minuien 's morgens. 3° Ten 8 men 30 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 05 minuten 's middags. 5« Ten 6 uren 45 minuten 'savouds. Zullen te Gvsegem slillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 6 uren 45 minuten, ten 11 uren 30 miuut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds* Van DENDERMOIVDE ten 6 uren 00 minuten, ten 8 uren 30 minuten 'smorgens, ten 12 uren Do minuten 's middags en ten uren 45 miuuten des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad versehynl des Zaterdags in den namiddag onder dedagteekeninq van den daeroj» volgenden Zondag.—Den prys der insckryving, by trimester, is bcpaeld op 1 IV. 50 e., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel! DEN DENDERBODE 'T is eene gebeurtenis voor de politiek vau Belgiën; indien men bel nu in den oogenblik niet gevoelt, men zal bet welliaest ont waren aen de kalmte, rust en eendragl die in 't land gacn lier- leven; want, moest men ai de oorzaken onderzoeken der party schappen en nabalen die 'l land verontrust en er sedert verscheyde jaren den twist en wanorde in gebragt hebben, men zou bevinden dat er Rogier niet vremd aéu geweest is. Eeuige dagen vóór dat by den grooten slag ontving, beeft hy nog bewezen dat hy niets anders zocht dan den partygeest le doen ontvlammen; men wiide overeenkomen en aües wal tol oneenigheyd kon acnleyding geven lerzyde stellen; de weldenkende en ware vaderlanders wenschten uyt eene volgens ons le verre gedrevene kieschheyd of vrees, dat in dezen neteligen oogenblik de kiezing zonder worsteling zou gedaen worden, maer den ouverzoenbareu vremdeling, die niets dan zyne driften en tvvislziekte raedpleegt, heeft zich niet willen stil houden, by beeft den slryd gewild, by beeft de uylsluyting begeerd van alles wat eervol en achtbaer in "Bclgiën is;'doch den pul dien by voor etn ander gemnekt had, heeft hy met zyne eygene nederlaeg moeten vullenEn wat er vooral in deze omslandigheyd troostbaer is, is dat het juyst bet palriotiek, het mlionael element is 'tgeen den vremdeling beeft doen vallen; 'L is de Vhyynsche maelschappy voor Tael en Kunst die den slag gegeven heeft en Belgiën verlost van eenen man dien het voor zvn geluk en eer iioyt zou mogen gezien of gekend hebben. Neen, wy zyn het alleen niet die de kiezing van 15 Juny als eene gebeurtenis van groot gewigt aenzien. De liberatersgazetten, de fameuse Indépendance is van ons gevoelen, zy zegt dat den uytslag een veelbeteekenend zedelyk en politiek nytwerksel zal hebben. Zy heeft groot gelyk, zy zegt zonder het te ineenen, gelyk wy zoo even gezegd hebben, dat het eene algemeene omkeering is ten voordeele der rust, eendragt en zedelykheyd van Belgiën. Den Journal de Charleroi, een vaderlandslievend blad, zegt ook dat de verstooting van twee exminislers der nieuwe politiek eene veelbeduydende gebeurtenis is. Dit blad voegt er by dat de Antwerpenaers wel weten dat M. Osy in de kamer eene Ant- werpsche politiek volgt, terwvl Rogier niet anders volgde, dan eene politiek van partygeest én van driften. M. Osy als afge- veerdigden, werkt ernstiglyk als waren handeldryver, voor de stolfelyke belangen van Antwerpen, lerwyl al de' geliefkoosde a wenschen van Rogier zvn ten voordeele van den uytsluytings- geest. 'T is bet commercieel en palriotiek element 't geen de i kiezing van Antwerpen besluerd beeft't is eene nieuwe reac- tie der positive ernstige en sto/lëlyke belangen, tegen de politieke, verbitterende, onzeker een uytsluvtende droombeelden. L Ue" l5'd scbynt gekomen te zyn dat de kiezers van de afgeveer- digde meer zelfopoffering voor handel en nvverheyd zullen eysschen dan voor de politieke factiën. Dit zyn ten anderen de twee bronnen van den algemeenen rykdom zoo van den meester als van den knecht, lerwyl al die uylsluytings- en party- stelsels noyt eene beet brood aen den armen werkman verschaft hebben. Dit waelsch blad schelst nauwkeuriglyk de handelwyze van den vremdeling Rogier af. Ofschoon hy volksruinerende sommen van den budget verkwist liebbe, nog zou bet moeyelyk zvn te bewy- zen dat er den armen werkman oyt een stukje brood" van in den mond gesleken beeft. Indien Rogier eenen der voornaemste man nen is die een zoo groot gat in de geldkas gemaekt hebben, dat men geen middel vind om het te sloppen, en dat liet gouverne ment en 't land in de grootste verlegenheid zyn, nog zou liet moeyelyk zyn te vinden wal voordeel 't land getrokken beeft uyt de verkwistingen buyten en tegen den budget gepleegd, men moét eerder zeggen dal die verkwistingen gediend hebben om den geest van partyschap en uylsluyting te voeden. Volgens de brusselsche gazetten, hebben de ministers zich, dags na de kiezing, vereenigd; men w ist de redens dier vereeni- giog niet, noglans zy moesten ernstig zyn, len minsten in d'oogen der ministers, want den minister van buytenlandsche zaken is onmiddelyk na den ministerraed door den 'koning in gehoor ont vangen. Men zou mogen vermoeden dat, door "den uytslag der kiezingen, het kabinet in verlegenhevd gebragt was; indien bet het door de verwydering der twee exminislers der nieuwe politiek is, dan zou men met nog meer reden mogen twyffeleu over de regtzinnigbeyd van liet programma van het tegenwoordig minis terie, mol meer grond beginnen te denken dat liet samengesteld is geweest uyt mannen die heymelyk met de fianeriiaoonslogiëu verbonden zyn, en dat bel de onverdraegzame uytsluytings- politiek van Rogier-Frère goedkeurt, inaer uytwendiglyk voor- siaender scheen van verzoening en wand van partygeest en on- verdracgzaemhevd. Doch spreken wy klaerder en vragen wy of bet niet eene ko medie is die bet ministerie speelt uyt vrees van zich de woede der IraiicinaQOllslogion en der Rogiers-en Frère-gasten op den hals te balen Men zou er zyn lalyn bv verliezen, le meer omdat het nog al gekend is dat er ministers zyn die hunne onderlioorige doen of laten werken ten voordeele der kiezing van de mannén der nieuwe poliliek en derzelver aeubangers; dit schvnt zeer zeker. Een blad heeft zelfs gezegd dat er in 't besluer zaken be- staen die menigen bedienden verre zouden brengen; wy willen bier geene feyten aeustippen, want zy zyn le gro'f, voornainelyk omdat zy gepleegd zyn ten voordeele en ten dienste eener party. Wat er van zy, wy durven wel zeggen dat de persounagiën van het tegenwoordig kabinet zeer oavoorzigtig zyn, en wy bedriegen ons hedeu sterk nopens het verondersteld opperhoofd des kabinels 'l welk wy allyd als vernufler en voorzigliger beoordeeld hadden; zou dien absoiuten geest dan ook al slaef zyn van eenen vrenide- ling gelyk Rogier Ontvvaert hv niet dat de natie begint klaer te zien op de rekening van die politieke kwakzalvers Ziel hy niet dat liet volk vermoeyd is van de mannen die maer één talent be zitten le weten dat van de budgetten gemakkelyk te doen fouclioii- oeren en die Belgiën willen behandelen als een overwonnen land Eyndelyk zou men wel moeten zeggen dat dien minister den zeilden man niet meer is die hy was in de eerste jaren onzer ontvoogding. Noyt heeft men konnen bemerken dat hy vriend of aenlianger der doctrinarissen was, integendeel men 'beeft allyd ondervonden dat by vyandig was aen de politiek der vremdelin- gen, en nogtans beden ziet men hem alles doen om aen de Rogiersbroeders le behagen Men ondervind dal hy met koppigheyd eenen dezer vreindelin- gen behoud in den gewigtigeu post der ambassade van Vrankryk en dat liy, nietlegeiislaende ai de reklamen, hel schandael laet bestaen dat eenen Franschman ons U Parys vertegenwoordigt, en dit wel by eenen keyzer wiens vertrouwen hy niet geniet en welken met geene goede oogaeuziet deze die met dé republikanen in innige vriendschap leefden De kleyne komedie is gespeeld; het ministerie heeft in den Momlcur laten weten dat liet blyft en dat het zvne poliliek van VERZOENING zal voortzettenO aerdige verzoening die zich openlyk ten voordeele der iogieparty, ten voordeele der uyisluy- tingsparly verklaert. Daer bet ministerie zoo geern uylleggingen geeft, dal bel eens zegge of bet vvaer is 't geen verscheyde dagbladen geschreven hebben en die liet beschuldigen van in verschillige dislriklen en byzonderlvk le Brussel gewerkt le hebben ten voordeele der Logiekandidaten Dat het eens verklare of hel vvaer is dat hel sterk gewerkt heeft voor de geavanceerde liberale kandidaluer van eenen in ongenade gevallen generael, die door't gouverne ment en door 't hoofd van den staet in retraite gesteld is liet gouvernement zou dan legen zichzelf en tegen den souvereyn gewerkt hebben.... Moet men niet bekennen dal dees kabinet de verzoening en den eerbied voor bel koninglyk gezag op eene aer dige manier verstaet De liberatersbladen houden niet op van jammeren en snikken over den val van hunnen patroon Rogier wy moeten hier doen opmerken dat al de liberatersbladen dié in Belgiën zyn, opgesteld worden door vremdelingen-libe- ralers) zoo dat het zeer natuerlyk is dat zv jammeren en weenen want zy er persoonlyk belang in hebbende zaek van Rogier is hunne eygene zaekMaer van den anderen kant doen de patriölieke gazetten, die d'uytdruk- king zyn van hetnationael gevoelen.de gewigtigheyd van den val van den vremdeling Rogier uytschynen. Wy geven liter een artikel uyt bet Handelsblad van Antwerpen die zoo vol waerheyd is, dat noch Indépendanc, noch Observateur, noch Messager de Cland, noch Précurseur er een woordekeu hebben weten op te zeggen. Zie hier het artikel ee, wee, over onze stad roept den nieuwen Jeremias. Tevens werpt bet blad zyne vermaledydiug op de btiyleukiezers, en op de meerderlieyd. Het is gedaen doel den Précurseur al gryzende verstaen bet is gedaen met den bloev van Antwerpen. De commercie is dood de Schelde word gesloten de have krygl geene schepen meer de nvverheyd trekt zich de slaepmuts over de oogen bet gras zal in de straten en op de kaeyën grocyëu, en den Précurseur en zyne vrienden konnen niel anders doen.', dan vetweyer worden. Wee, wee over Antwerpen. Goede borgers van onze stad, gv trekt de schouders op, voor al dien kwaden en onberedeneerdeu klap, en gy hebt groolelyks gelyk. Wat heeft hy dan zoo ai gedaen, om onze koopstad te doen bloeyën Hy heeft ons in 1850 eene wet gegeven op de land verhuizers, die zoo goed was, dat men geen eenen landverhuyzer meer zag. Hy heeft onze raffineerderyën en slokeryën zoodanig bevoordeelddat zy de belastingen bvna niel meer konnen dragen. Ily heeft ons eene praglige statie "doen bouwen. Hy heeft onze tentoonstelling van scliilderyën altvd zoo goed bevoordeeld dat wy gedurig verre weg achter Brussel staen Laet dus den Précurseur maer lamenteren liy beweent niet den val van Antwerpen maer dien zyner coterie. Weest gerusl, burgers van onze stad, werklieden en nyveraers den nieuw gekozenen is eenen zoon van Antwerpen, die zyn land en zyne slad bemint en dal zegt u genoeg, dat by alles doen zal wal mogelyk is, om de commercie le doen bloeyën, om de uyverheyd le doen floreren. Het gras zal niel op de straet groeyën. Wy zullen er eenige bemerkingen van een ander Ant- werpsch blad, den Journal d'Anversbyvoegen, waerin al de vrome daden van den afkokeiing Rogier in haer waer daglicht geplaetst zyn. Zie hier hoe den Journal d'Anvers den spot dryit met de betaelde huerlingen welke Rogier als eenen dryinael gecanoniseerden of liever genaturaliseerden heyligen willen doen doorgaen Men schud en beeft op liet enkel gedacht van al de voordeelen die Rogier ons verschaft heeft cu die wv nu door zyne afkokiug voor allyd gaen verliezen. Zonder M. Rogier, zouden wy ook de brillante affaire van den acnkoop der Kritisch Queen en den President gedaen hebben, twee schepen die aen de natie maer eenige ellendige millioenen gekost hebben en die haer noglans zoo veel dienst gedaen hebben als Judas aen de religie? Zonder M. Rogier, zouden wy ook de wonderlyke wel op den invoer van den kaffé langs de Maes gehad hebben, wet die Ant werpen zoo Btpopjooci is geweest Zonder de poliliek van M. Rogier, zou de suykernyverheyd tot dien trap van vooispoed geklommen zyn die maekt dal de suyker- raliinadeu van Antwerpen nog nauwelyks konnen bestaen? Zonder de bezorgdlieyd van M. Rogier, zou de stad Antwerpen die hem naer de kamer gezonden heeft, eene zoo schoone, groote en welgemaekle statie gehad hebben waer de reyzigers bvna in 't droog konnen zitien zo. Zouder M. Rogier, zouden wy de schoone wet op de garde- civiek gehad hebben cn zouden de burgers het vermack konnen smaken van mogen soldaelje le spelen, te loopeu. te trollen, te zwieren, en te betalen dal 't zweet hun van den rug loopt en de voelen 't vel afgaen Zonder M. Rogier, zouden wy de scliandige blocdzuygerswet gehad hebben die zoo wel dient om weduwen en wcezeu le pluymen? Zonder M Rogier, zouden wy zoo alles voor Brussel en niets voor Antwerpen gezien hebben? Zon onze akademie zoo ver nederd zyn 9 Zonder M. Rogier, zouden wy al dien bombast der nieuwe politiek gezien hebben, die redevoeringen na slempparlyën in in herbergen, die revolutionnaire gezondheydsdronken van Parys, die kiesverleydingen die gepleegd zyn lot in de laelsle kiezing, die dreigementen acn de kiezers door de politieagenten gedaen en meer andere schoone dingen te lang om te melden Den Precurseur en den korrespondent der Indépendance hebben dan groote reden te zeggen Antwerpen begrypt geheel de uyige- strektIieyd zyner faut;men ziet de schaemle op meer dan een wezen het openbaer gevoelen is in opstand; ongelukkige slad t is -M. Rogier niet dien gy komt ie treffen, Y is u eygen zelve; wy beklagen u uyt ganscli ons hert. Het is niet zonder reden dat die twee eerwcerde personnagiên zich aldus uyklrui.ken. Misschien helaes gaen wy van de dreige menten der politie; van de woelingen der nieuwe poliliek, Van t geyaei waermedc onze akademie bedreygd is, van de buvten- sporige centralisatie, van de blocdzuygerswet, van de amusementen der garde-civiek en veel andere schoone dinger, die den milden Rogier ons geschonken heeft, verlost wordenOngelukkige stad welken grooten slag komt gv u toe le brengenDen Précurseur en de Indépendance beklagen u Maer'tisden eersten keernietdat Rogier stukken van zvnen individu in den kiesketel gelaten heeft't is den eersten keer niet dat dien franschen schoolmeester met dekiesroede gegeesseld is wat item nu voorvalt te Antwerpen is hem voorlyds nog gebeurd te Lnyk en te Turnhout. Er is maer een verschil van omstandigheden tusschen voortyds was den ouden schoolvos, die den imiyter tegen den koppigen W 'Hem gespeeld had, den gezworen vyand der orangisten, hy was dan den onverzoenlyken tegenstrever van M. Frère en diens party. Ook was het voor hem eene onvoorzigtigheyd van zich op rang te stellen in eene stad waer hy verfoeyd wterd, en hy heeft er den duyvel voor zynen nieuwjae' gekregen Dien gezworen vyand der orangisten en byzonderlvk der libera tersorangisten heeft nu sedeit eenigen tyd met zyne

De Denderbode | 1854 | | pagina 1