ZONDAG 10 SEPTEMBER 1854. ACHTSTEN JAERGANG. - Nr 418. 'T word nu eene ministeriele komedie. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 9 September 1854. REYS VAN DEN KONING DER BELGEN. PILLEKENS. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 JULY 18S4. 1» ton 6 urm 45 minuten dos morgens naer Dendermonde, Mechel'-n. Brnssel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Landen, St. Truyën,Hasselt en Keulen. 2° Ten 7 uren 50 minuten des morgens naer Dendermonde ('.endBrugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Kyssel, Calais. 3° Ten 11 uren 30 minuten roor middag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouseron, Doornvk, Ryssel, Calais. 4° Ten 5 uren 30 ih. nntnidd. naer Dendei monde, Mocheldi, Brussel, Antwerpen, 'Leuven, Thienew, Luyk, Vervier, Gend, Brugge, Oostende, Kortr., Doorn., Ryssel, etc. 5° 'Jen 8 uren 15 minuten des aronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, 'Antwerpen, Leuven, Tliieneu, Luyk, Yersiers, Aken, Keulen en Gend. 1° Ten 6 ur. 00 w. 's morgens.21 Ten 7 uren 20 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 4« Ten 12 uren 05 minuten 's middags. 5® Ten 6 uren 45 minuten 'savonds. Zullen te Gysegem stilleslaen de volgend» kouvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 6 uren 45 minuten, ten 11 uren 30 luinut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds* VanDENDERMONDEten 6 uren 00 minuten, ten 8 uien 30 minuten 'smorgens, ten 12 uren 05 minuten 's middags en ten (i uren 45 miuuten des avonds. Voor alle rigliugen moet men te Dendermonde van konvov veranderen. Dit blad verschjnl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inscbryving, by trimester is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel' BEN DENDËEBODE Het scliynt nu dat eenige der ministers terugdeynzen voor de veranlwoordelykheyd der redens om welke zy hun onlslag gegeven hebben. Niet wetende boe zicb uyt dezen netcligen slap te trekken, hebben zy besloten komedie te spelen en de zaek zoo wat tusschen hangen en verwurgen te laten, om eyndelyk zoo niet alle, ten minsten eenige aen 't roer te lilyven. Ondertussehen is hel eene zeer misplaelste doenwyze die veel gelykl. aen een kinderspel, 't welk gegrondde redens aen den vreinden geeft om met Belgiën te spotten Onze politieke klubstnannen zoo wel als de ministers steken zoo veel dwaeshedeu uyt, dat Belgiën op 't eynde zyne oude deftige reputatie geheel en al zal verliezenWy zullen dit al wederom te danken hebben aen die logiefaetie, aen dien francmatjonshaspel die niet anders werkt dan om de regeringsloosheyd in 't land Ie werpen en bet aldus geheel ten onder te brengen; reeds is Relgiën aldus bv den vrem- den beoordeeld. Als men by onze naburen de lyding der demissie van de ministers ontving, zegde men dat het Belgisch kabinet zoo zwak was, dat eenen sieur Verliaeghen alleen het zelve heeft omgeworpen, en dat sedert dezen woeligen droomer der doode hand zyne redevoering in de liberatersvereeniging te Brussel had uylgesproken, onze ministers zoodanig zyn beginnen te beven, dat hunne portefeuilles hun ontvallen zyn. Zoo dat bv den vremden ons gouvernement zoodanig flauw te boek staet, dat eenen blaes, eene ronkende rede voering vaneenen advokaet Verliaeghen genoeg is om het te doen vallen. Naer wy stellig vernemen is den moortelhaspel ten uyterst verwonderd geweest van zyne magt, en dacht niet dat hy nog zoo veel koude ook zingen zyne dagbladen victorie en willen deze gelegenheyd te baet nemen om hunne vervallene zaek wederom op te regten en aen het schotelken te geraken. Ten dien eynde worden al de iogicn des lands aangespoord 0111 klubsen te honden en lawyt te maken gelyk den haspel van Brussel gedaen heeft. Dit is allyd de gewoone taktick als de slechte parlyën, als de factiën en secteu denken dat zy sterk zyn, dat zy gevreesd zyn, hare stoutmoedigheyd hare onbeschoftheydbare pocherv verdobbelen en zy maken gebruyk van de vrees- achtiglieyd barer tegenstrevers Maer wat gaet er van Relgiën geworden als zyn lot is door de maf.onnieke factie overheersehl te worden Voor zeker is zyn ongeluk beslist, liet zal niet lang zyne natio- naliteyt en zvne onafhanglykheyd behoudenDat dan de goéde, de ware patriotten op hunne hoede zyn, dat zy zich veréenigen en zeggen zullen wy dan zoo lafïiertig zyn ons duerbaer Vaderland, onze kostelvke vryheden die wy, ten prvze van zoo veel Belgenbloed. bekomen hebben, te laten vernietigen, en dit wel door een handvol klubisten die inaer sterk en stoutmoedig zyn door de onverschillig- lieyd en oneenigheyd der goeden 'T is te hopen dat onzen Koninpj welken, in materie van politiek een zoo doordringend oog heeft, de noodzakelykhoyd zal gevoelen van mannen aen te stellen op welke liy en 't vaderland mogen rekenen, en die een eynde zullen weten te stellen aen de inlriguen eener regeringslooze bende waervan liet land niet anders te verwachten heeft dan onëer, schande en ten laetstcn zynen ondergang Gelyk onze landgenoten welen, lieefl den koning der Delgen de vriendelyke uvliioodiging van den keyïcrder Fransoheu aenveerd, en is naer Calais vertrokken, alwaer Louis-Napoleon hem ging afwachten, en waer de twee vorsten eene onderhandeling moesten hebben. Alle de hezonderheden dezer revs zyn voor elkeen van belang en hierom zulten wy de zelve onze lezers niededeelen. Men weel dat den koning vrydag de stad Brussel heefl verlaten, en le Oostende is aeugekomen. De verdere hezonderheden die men vernomen heefl, zyn de volgende Oostende. Den koning is, om vyf uren des namiddags, alhier aengekomen. IIH. KK. li 11., den lierlog van Diaband en den graef van Ylaeuderen, vergezeld van de officieren die hy hun .van dienst zyn, hadden zich naer de statie begeven, alwaer ook de overlieden der slad, den plaels-kominandant en alle de officieren van liet garnizoen, zich bevonden. De doorluchtige reyzigers inoeslen zich zaterdag, langs de zee, naer Calais begeven maer, vrydag avond zyn deze schikkingen veranderd. Den koning en den ïierlog van Drahand zyn zalerilag morgend vertrokken, en hebben de reys le lande gedam, ver gezeld door den graef de Moitlebello, aide-de-camp van den keyzer der Franschen, de generaels Prisse en de Liem, aides-de-camp van den koning der Belgen, de luylenauten-kolouels Guelhals en d'Haniits-de Moerkerke, aides-de-camp van den lierlog van Drabami en den geneesheer M. koepl. Een deel van den weg moest gedaen worden met de peerden van den koning, en een deel met gewoone- lyke poslpeerden. Den dienst is door M. Caiioune iogericl en besluerd. Den stoomboot Rubis, kap. Miehei, hebbende M. Laiiure aen i boord, is zaterdag, 0111 zes uren eu half des morgends, met de j bagagiën en met de dienstboden der doorluchtige reyzigers, naer Calais gevaren. M. den kapiteyn Prisse, ordonnantie-officier des konings, was van over eenige dagen reeds naer Calais vertrokken, om aldaer alles voor hel verblyf van den koning eu van den erfprins te doen gereed maken.' (Hetgeen hier volgt zyn lelegra- phieke depechen.) Calais, zaterdag om 2 uren. Keyzer Napoleon is heden le middag, komende uyt Boulogne, binnen onze slad getreden. Dy zyne acnkonisl binnen Calais, was den keyzer in eene opene caleche gezelen, had eenen aide de-camp nevens 7. cli, en was zonder gevolg of escorte. Om een uer eu half zyn aeugekomen 'L. M. den koning der Delgen en 'L. K. II. den lierlog van Braband, die van Duvnkerke kwamen, uyt welke slad zy om elf uren vertrokken waren. Op de zelve uer, waren den prefekt van het Noorden en eenen fran schen generael, vertrokken langs den weg van Duynkerke, ter ontmoeting der doorluchtige vrenuleliiigen, die onder geleyde van een eskadron kurassiers met hel muziek aen hel hoofd, zich onmiddelyk hebben begeven naer het hotel, iu welk den keyzer hun afwaeiiue. Calais, zaterdag avond. Byna onmiddelyk na de aenkomst van den koning der Delgen, heelt keyzer Napoleon zich naer hel Hotel-Dessin hegeven. Koning Leopold is dan zyne visile by den keyzer gacn weder geven, en de twee souvereyuen hebben'eene lange onderhandeling gehouden. Om vyf uren, zyn den keyzer Napoleon, den koning Leopold en den hertog van Drahand, iu grooieu uniforme, in open rvluyg, naer de have gereden, en waren door hunne officieren vergezeld zv zyn aen boord van den fraeyen en ryken stoomboot La Reine Hurlenscgegaen. 'Dy hunne terugkomst was er een gastinael van derlig couverts hy den keyzer gereed gemaekt. Den keyzer had aen zynen regten kant den koning der Delgen, eu acn zynen linken kam den hertog van Drahand. Hel vertrekken der doorluchtige reyzigers is op morgen vastgesteld. Buylen de voorgaemie telcgraphieke depechen zyn er nog r.adere omstandigheden uyt Calais vernomen. Om de ttieuws- gicrigheyd onzer landgenoten te voldoen, laten wy hier deze belangryke omsLandigheden volgen Te middag is den keyzer der Franschen aengekomen. Louis- Napoleon had bevelen gegeven, om alle de eer van de koninglyke receptie voor den koning der Delgen le behouden de troepen moesten den koning, en niet den kevzer, escorteren. De straten, langs welke de souvereyuen moesten komen, waren met zeezand bcslrooyd, 0111 hel gerucht der ryttiygeu te verdooven vlaggen, wimpels en vaeudels wapperden nvt alie vensters. Aen den juli ede der Kouingslracl, was eenen zegebogen opgeslagen, boven welken men las Aen Napoleon III. Hel is in deze slrael dal liet Hotel Dessin gelegen isaen dit hotel mo s en de twee souvereynen afstappen, liet is den keyzer die den kouiug ontvangt en oulhaclt. Den keyzer had geheel het hotel gehuerd, en op den voorgevel las men in gouden letters: Keyzeklyk Paleys. M Dessin, eygenaer van dit hotel, en ter zeiver lytic konsul van Delgiën, had hel belgiseh drykieurig vaendel boven zyne poort doen wapperen. Den kevzer betrekt genteetielyk de appartementen beneden, als zynde deze aenzieu voor de eere-appat tementen. Dilmael itati den keyzer de zelve aen zvneu doorluchtige!! uytgenoodigdeu afgeslaen, en bad de apparlemetilen der eerste statie voor zieh behouden, alwaer de vermaerde slaepkauter, genoemd de Kamer der Keyzerin, gelegen is, en vvell.e geheel iu kanten getapisseerd is. Den kevzer was alleen met eenen generael en zonder gevolg, aeugekomen; hy was zelfs door geeueu kourrier voor: fgegaen, aeogez'ieo dezen onder den weg gevallen was, eu zvne bil had gebroken. Zoolmes!, hel volk den keyzer herkend heefl, heefl het vreugdegeroepen aengoheven. Zooltaesl dén kevzer iu hel hotel was afgestapt, heeli hy zich in zvne appartementen begeven. Om iwee uren, hoorde men 101 kanonsclieulcn itel leeken geven, dat den koning der Belgen aonkwam. Leopold en den herin» van Braband waren in een gesloten poslrvluyg met vier peerden bespannen, en waren in uniforme. Vcrseheyde. andere rvluvgen, met de persoonen die den koning vergezelden, volgden. Alle de troepen en hel volk langs den weg Helen de geroepen van Leve den koningbont en. Het was wel lang, dat men dit geroep io deze stad niet meer geboord had. Wanneer het ryluyg van den koning der Bolgen zich op tien cour stil hield, is den keyzer uyt zyne appartementen beneden gekomen, is den koning genaderd en heeft hem de hand aenge- boden, zeggende Sire, liet is al lang dat ik liet geluk niet heb gehad van 11 le zien. Ik moet nu met u eeuige komplimenlen maken. Sire, heult den koning geantwoord, ik achle my gelukkig van met u goede kennis le koutten makenIk heb de eer u tnynen zoon voor le stellen. Den keyzer heefl dan iusgelvks de hand van Z. K. H. den hertog van Drabattd gedrukt, en heeft de doorluchtige persoonaedies in zyne appartementen gelevd. Na eene onderhandeling van meer dan een kwartier uers, is dm koning beueden gekomen, om zich naer zyne apparlemetilen le hegeven. Den keyzer heefl hem vergezeld, eu hem den regten kant gegeven. Als den keyzer den koning tot aen zyne kamer gt'leyd had, heefl hy zich verwyderd. De beyde souvereynen hebben alzonderlyk bel outbyt genomen, en den koning der Belgen beeft de overlieden van de slad en van hel departement in gehoor ontvangen. Den hertog van Braband heelt dit gehoor niet bvgewoond. Om vyl oren, zyn de twee mouarken de have en den stoomboot la Reine llortensc gaen bezigligeo, zonder duor troepen vergezeld le zyn. De eere-plaets was voor den koning behouden. Langs den gelieeleu weg hoorde men niels anders dan de geroepen van Leve den keyzer! Leve den koning der Delgen HH. MM. hebben mei veel belang alle de bezouderheden van dit merkweerdig stoomschip be/.igligd, en 120 matroozen bevonden zicli aldaer, die ziclt door eene volmaeklc hooding deden opmerken. De souvereynen hebben die matroozen gecomplimenteerd, en die kontplimenten wierden door lange en algemeene vreugdegeroepen begroet, aen welke vreugdegeroepen bet volk op dé kaeyen ook deel man. Boulogne, den 3 september. Den koning der Delgen en den keyzer der Franschen, zyn in den voormiddag, alhier aengekomen. Den hertog van Drahand vergezeld hun. Illl. MM. zyn afgestapt in liet Hotel Brighton welk door den keyzer geluierd is, voor al den tyd dal Louis-Napoleon te Boulogne yerblylt. Na eenige oogenblikken rust genomen te hebben, zyn zv iu revue gaen passeren de grenadiers van de keyzer lyke garde", de guides en de cent gardes, die langs de statie van den yzeren' au* i«« llaer Parys, in slagorder stonden nadien zyn 1111. MM. het tniddaginael gaen nemen. De revue heefl le voel plaets gehad. De troepen hebben zeer veel geestdrift geloond. Do: loose, om li uren 1/2 des avonds. Na het middagmael welk den keyzer aen den koning heeft aengeboden, heeft Z. M. den koning der Delgen met den erfprins aen boord Van den Rubis, zich in»: scheept. De troepen hebben den koning geëscorteerd tol aen de inschepiiigsplaels. Het afvaren is iloor lilt kanonscheuten bef>roel geweest. b,n kevzer heeft den koning tot aen de kaey vergezeld. De twee souvereynen hebben elkanderen verlaten met ongedekten hoofde; hel al'scheyd is met alle teekens van de henelvkste geoe- gebheyd geschied. Het Verbond van Aelst loont zich over de demissie van 't ministerie zoo blv als non kermisgast, liet prulhladje weel daetovei' te raisonneren, te peroreren en te tnorali- seren dat het waerlvk leutig is om hooren. Zou den kon- frater misschien hope hebben dat zyne afgekookte patroonen zouden konnen minister worden 'T is mogelyk dat den armen stil daer kans in ziet, maer 't is spytig voor hem dat bedorven boter zoo vuyl smaekt en riekt dat elkeen er van walgt .-. Overeen paer maenden gaf Jupiter Verliaeghen zvne demissie van president der Association libérale van Brussel, en zwoor hy al zyne bliksems dat hy zich uyt den haspel vcrwyderde. llv zegde 'K en wil en 'k en zul, 'k en zal en 'k en wil geenen president van den klub meer zyn, al moest ik myne schoenen tnel wissen knoopen ik heb het boelken al lang genoeg aeneengehouden, uien wilt naer myne he velen niet meer hivsleren, er word niet genoeg 'op den ynylon klerikael geklopt, etc. etcMaer ziet, ttaavvelyks is er kweslie van den in pnyneti gevallen liberatersnest wat le kalefateren en Ie herplaesleren, of Jnpiter bedelt de stemmen om er wederom president van gekozen te worden 't geen hem dan ook gelukt is, want gewoonlyk den kwaedsten hond krygt 't grootste been, den besten hond lieeft veelli/ds geen. Het klubsüberalismus heeft in den tyd veel getierd en geschreeuwd legen den ingebeeld™ geheymen invloed der geeslelvkheyd. Overal zagen de liberators geheymen invloed zy liepen er meê le koop gelyk met appels, poeren, prttv- nten etc. liet was geheymen invloed inslag en geneymén invloed seheerdraed, er was geheymen invloed lot in zeker bolei vyinkelkcn in het quartier Leopold te Brussel

De Denderbode | 1854 | | pagina 1