ZONDAG 24 SEPTEMBER 1854. NEGENSTEN JAERGANG. - Nr 420. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 25 September 1854. DE MINISTERIELE KRISSS. Wat zal men antwoorden B.™ lebailly' de tillegiiem, YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 SEPTEMBER 1854. 1» tm (i urm 45 min u lm drs morgens nner Denderniondf, Mechel-n, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thirnen, Luvk, Verviers, Lauden, St. Truyën,Hosselt en Keulen. 2" Ten 7 uren 50 minuten des morgens nner Dendermonde Gend, Brugjje, Oostende, Kortrjk, Mouscron. Dnornyk, Rvssel, Calais. 3° Ten 11 uren 20 minuten roor middag, nner Dendcimonde, Gend, Bruj*;>e, Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornik, Ryssel, Calais. 4° 'Ten 5 i/re"3l) m. nnmidd. nner Detifleimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Lemen, Thienen, Luyk. Vervier, Gend, Brugge, Oostende, Kortr., Doom Ryssel, e(c. 5° 7in 8 uren 15 minuien d-s aronds, nner Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luvk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. T° Ten 6 t 00 IIIOI uien 2i) minuten 's morgen uren 45 minuten ^avonds. ens.2"> Ten 7 uren 20 minuten 's morgens. 3° Ten 8 4° Ten 12 uren 05 minuten 's middags. 5° Ten 6 Zullen te Gy se gein stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 6 uren 45 minuten, ten 11 uren 30 ininut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds- Van DENDLRM0 DE: ten 6 uren 00 minuten, ten 8 uien 30 minuten 'smorgens, ten 12 uren tlo minuten 's middags en ten 0 uren 45 minuten des avonds. Noor alle rigtingen mo l men te Dendermonde van konvov verundcien. Dit blad vcTsdivni des Zaterdags in den namiddag omler dedagteekening van den drterap volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepseld op I lï. 50 r., d en der annonce» op 20 centimcn den drukregel. HEN DENDERBODE Het kabinet heeft zyne demissie gegeven en 't beeft ze niet gegeven; het veriaet zyne portefeuilles en 't verlaet ze niet; het sehvnt te willen afgaen en 't kan niet; immers er is eene zekere spanning die reeds eenige weken duert en die maekt dat het land niet weet waeraen zich te honden. Wat moet men denken van zulke bestuerders die aldus de gemoederen in onzekerheyd en onrust laten Het is waer den Moniteur blyft stom, ma er kan men deze listige stil- zwygendheyd goedkeuren Mag men zich in deze tyds- omstandigheden zoo onbekommerd jegens de publieke zaek gedragen, thans dat de uytwendige poliliek zoo brandend is en de inwendige zoo vernesleld En om de onrust nog Ie vermeerderen, ziet men byzonderlyk de liberalers eiken morgend nieuwe ministeriele opvormingen in 't publiek werpen die des avonds reeds tegengesproken zyu. Over eenige dagen gaf de Jndépendance af dat M. Del- losse is geraedpleegd geweest om een kabinet op le vormen; eenen anderen dag ziet men afkondigen dat M. Forgeur geroepen is geweest; liet zou met te verwonderen zvn de brusselsche logiebladen binnen eenige dagen te zien schry- ven dat meester Verhaeghen gevraegd is geweest, en na henl MM. Dequesne; De Breyne, Perceval, Anspach of andere van zelfden kaliber.... Waerlyk men moet liet bekennen, sedert dat de liberale moorlelmumien zieli met 's lands zaken bemoeyën en hunne intriguen doen werken, is er noch rust noch vréde te be komen; de ministeriele portefeuilles scltynen le grabbelen geworpen te wordcil'otn te zien of er r-iemand gevonden word die ze wilt oprapen... Nogtans de klaerziende bemer ken met eene zekere ongerustheyd dat het slechts naer liberators en francmagonshoofderi is dat die portefeuilles geworpen worden, terwvl men treffélyke polilieke mannen in den hoed laet. En wat moet men hieruyt besluylen Dat liet eene liberale intrigue is, eenen francmayonslist, gebruykt om de openbare opinie te mjsleyden, 0111 de zaek der logiën aldus eenen beteren kant aen te zetten, om le doen gelooven dat de logiefactie in 't land d'overhand heeft, dat ze gevreesd word etc. etc. Wilde den koning eens effen door werken zonder zich om 't gelier van een handvol woelgeesten of van eenige scliandbladen te bekreunen, by zou met eenen keer vastberadene, tretfelyke en vaderlands minnende mannen vragen en by de zelve aendringen opdatzy Belgiën uytdien onzekeren toestand zouden helpen.'T ware ons gelvk op welke party den vorst de oogen zon vestigen, als bet maer op Men walgelyken francmagonshaspel niet zvn zou. In alle partyën zvn er deftige en achtbare lieden, by wie heersclizucht, dwingelandy, vryhevdsverdrukking en zuchl naer oproer en verdelging geenen toegang hebben bet konnen niet al volmaakte christenen zvn, maer zy kon- nen locli zyn wat eiken staetkundigen moet zvn te welen treffelyk, onpartvdig, vaderlands- en grondvvetlievend Met deze hoedanigheden kan een land gemakkelyk wel be- stuerd en van alle woelgeesten' en slechte zaken bevryd worden. Het kabinet, 't geen men ministerie Henri-De Brouckere heet, wilt aftreden zonder dat het publiek wele waerom; maer men zegt, en den Monileur laet liet zeggen, dat het is omdat de liberaters-Associatie zich tegen dit ministerie yerklaerd heeft. Het zou dus zyn omdat Jupiter Verhaeghen in 't midden van eenige comperen op liet lafelken is ge sprongen en wederom het francmagonsprogramma van 1848 door een twintigtal quidams heeft doen aenveerden, besluy- tende dat al wal zwart is, uyl het ondenvys moet geban nen worden, dal de overeenkomst van Antwerpen eene schanduytvinding is der klerikalen, dat al de ministers pligtig zyn van dezelve door eene groole meerderheyd le hebben doen aenveerden, dal de ministers hierin de libe ralen bedrogen hebben, dat zy hunne portefeuilles moeten afleggen en in den banvloek der natie geslagen worden Maer 't geen by deze droevige komedie le verwonderen is, is dat, M. De Brouckere, ofschoon hy opgetreden was als minister van verzoening en tegenstrever van allen uyt- sluytingsgeest, nu moet zien dat de liberatersbladen gedurig namen aenslippen die zouden gevraegd of geraedpleegd worden ter opvorming van een nieuwministerie, welker namen zich alle door den meest uylsluytenden partygeest, door aengeborene onverdraegzaemheyden dwingelandy ken merken men moet hunne byzondere inwendige gevoelens niet te radegaen, Ininne uytwendige politiek, hun parlemen taire gedrag doen bun genoegzaem kennen. 11. Delfosse is zekerlvk als harden liberaler en zelfs als orangistischen liberater gekend, die noyt eenen duym van zyu onver- dracgzaem stelsel is afgeweken. VI. Forgeur, die. in 't na- tionael kongres, eenen openhertigen liberael was, die er zich verdraegzaem getoond had eii uiinnaer der vi-yln-den welke hy in die vaderlandslievende vergadering, in alles en voor alle, gestemd heeft, is sterk veranderd en heeft zulks getoond als hy zieli laetst in den senaet aen 't hoofd stelde van het buylenspoi igste en uytslnytendsle libera- lismus, en daedzakelyk als warmen voorslaender der opinie Frère optrddNa deze opmerking, moeten wv vragen of M. De Brouckere welligt niet bewust is met hei gezegde, aenbod aen MM. Delfosseen Forgeur? Zooj;-, dan zullen wy vragen of hy denkt dat de natie zoo bedorven is, dal zy geen ander gouvernement wilt dan dat samengesteld is uyl mannen welke slechts voor programma hebben eenen vernielenden oorlog tegen den godsdienst en deszeifs pries terdom, die eenen wetboek zouden maken en 't land naer het soeialismus en magonniek communistnus te dryven Zoo neen, dan vragen wy wat reden M. De Brouckere beeft om benauwd te zyn als Jupiter op eene tonne springt en slechts met blekke bliksems kan bedrevgen Indien VI. Me Brouckere met zyne ambtgenoten den weg der ware verzoening en vooral den weg der daedzakelvke gespaerzaemheyd en constitntionnele vrvhevd wilt inslaen, wy dui ven hem verzekeren dat de 19/20 van 'l land zyn ministerie met alle krachldadigheyd zuilen ondersteunen, zyn besluer vergeniakkelvken en hem het zoet genot eener regtzinnige volksliefde doen smaken. De ovei groote ntcer- derheyd des lands walgt van de trouwelooze leerstelsels van beethoofden gelyk eenen Veihaeglren, eenen Frère, eenen Bogier en tutti quanti; die meerderheyd kent de plannen en ontwerpen der serie; die meerderheyd weet dat iiet eenig doel der secte is, 't land in eenen kolk van rege- ringslooshevd, godverzakingen boosheyd te storten, waerin onze nalionaliteyt en onaflianglyklieyd onvermydelyk zullen vergaen. De takliek van de liberaters is liet werk der revo lutie van 1830 te vernietigen, en, omdat zy niet meer mogen denk en aen de herstelling der Nassauwers, werken zy met des te meer geweld om de Nassausclie politiek wederom in le riglen, byzonderlyk de politiek van dien Nassauwer, die hier in Belgiën, een Calvinistisch Francmafonnismus beeft ingerigt, met eenig doel van den kathoiyken godsdienst te verdelgen Hel streng wintersaizoen nadert, en zal welhaesl, onder onze medeburgers weèrbrengen de maetschappelvke ellenden, de groole openbare rampen, welke door geene enkele administratieve maet- regels al le keereu zyn. Ik lieu van gedacht, Sire, om onmiddelyk het kwaed, dat zoo snellen voortgang doet le verzachten, dat 'liet Gouvernement zich moet haesten om le dekreteren liet verbod van den uylvoer der graven, van het meel, van de acrdappelen en van de aerdappelbiocm. Oen vryèn invoer der vremde granen en van hel vee. Men kan tegenwoordig aen de klaglcn der werklieden, aen de j enste noodwendigheden des levens onzer bevolking niet ant woorden, door vraegslukken over hel princiep van commerciële vryheyd, de lael der bovenualuerkundigeu gebruykende, om stel sels van slaetsliuyshoudkuude te diskuieren. Voor den werkman, voor den burger, voor alle landgenoten, j mod de kwestie van de publieke voeding vóór alle andere gesteld l worden. Men mag de vryheyd van den graenhandel zoo verre niet eer- i biedigeu, dat men zich daerdoor zou blootstellen, om koelbloedig bel besiaen der bevolkingen op liet spel le zeilen, zich bezig hou dende mei min of meer kundige waerderingen van grondstelsels van slaelshuyshoudktinde, die hel volk aen den hongersnood ten prooy geven. Ik peys, Sire, dal, in legenwoordiglieyd van de drevgende om- i stamliglieden waer zieli het land in bevind, de toepassing van al de uiaelregels die aldus eene spoedige en krachtdadige verzachting aen den toestand zouden toebrengen, voor het land en voor de Kamers zyne weltelyke reglveerdiging zal vinden, en de alge- meene goedkeuring wegdragen. Sire, lk heb de eer te zyn. Van Uwe Majesleyl Den zeer ooimoedigen, eerbiedigen en loegenegenen Dienaer Lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigersafgeveerdigden van het dislrikt Thielt. Brugge, 16 september 1854. Mynheer den baron Lebaii.lt iie Tillecheu, afgeveerdigden van hel dislrikt Tliielt, niets zoo zeer betrachtende ais den eileudigen toestand der werkende volksklas en der burgers te verzachten, kornl aen Z. M. onzen Koning, hel volgende verslag toe te zenden Aen Zyne Majesleyl LEOPOLD I" Koning der Delgen. Sine, Niellegeuslaende eenen overvloedigen oogsl, verhoogen de levensmiddelen uogdagelyks in prys De rluerle der granen is over tollig eu nog eene meerdere ver booging in de pryzen schyul ons zelf le bedrevgen Terwyl iedereen bekend dal onzen oogsl het dubbel geeft vau dengenen der gewooue jaren, blyft liet brood om zoo te zeggen aen den prys van hongersnood. Met vee is ook buyleu prysdoor de klimming der pryzen is liet vleesch bovenmate duer geworden, liet is niet meer koopelvk voor de werkende klas en voor de burgery liet werk, wel is waer. dank zy de maelregcls leu voordeeleder nyverheyd genomen, ontbreekt niet, maer de dagloonen der werk lieden hebben eene zeer inerkelyke vermindering oudergaen, en zyn in evenredigheyd niet meer met den prys der eetwaren. Tol overrnaet van ongeluk, is den gezondheydstoestainl in ver- scheydene localileylen verre van voldoende te zyn. in dezen toestaud van zaken, de zorgvuldige huysgeziunen .van de werkende klas, le voren altyd zoo verduldig eu zoo overgegeven, beginnen thans te murmureren De burgerklas beklaegl zieli en lyd. Dacr beslael onder luier eene diepe gisting Onder onze werkende klassen vind uieri eene ernstige verbit tering, die hen in opschudding brengt, en die zich reeds in bet openbaer vertoond beeft Eyudeiyk, volgens hetgeen men boort en ziel, sehvnt ons ge- tnakkelyk hel gevaer van den toestand le kennen en le" waarderen om de overtuiging le bekomen dat de zaek zoodanig ernstig is, dal zy eene spoedige eu beslissende oplossing vordert ONTDEKKING TAN EENE HELSCHE MACHIEN. In ons voorig nummer, hebben wy reeds van deze ontdekking gesproken, eu onze lezers doen kennen de eerste bvzonderheden die men opziglelyk deze helsche machien luid vernomen, in hel begin, zocht men nog de ontdekking in twyffel le trekken; maer, geenen twyffel is meer mogclyk. De brusselsche dagbladen beginnen ook van de ontdekking der helsche machien te spreken, eu ziet hier wat de gazellen der hoofdstad diesaengaende gemeld hebben be gazellen houden zich bezig, zegt de Jndépendancemei eene helsche machien, die door lussclieul.omst van een onzer byzou dersie liuyzeu van Messageries naer Vrankryk is gezonden, en aen de douane is gedeklareerd voor eenen colis'die scbeykuudige pro- duktr.n bevulleden. Wy welen niel waerloe deze machien bestemd was De machien in kweslie en die inderdaed wezenilvk beslaet is hel byzoudersie sluk, zoo als men ons verzekert, aeii welk stuk moeslen toegepast en vastgemaekt worden de acht kleyne obitsers die men, onlangs, in hel bureel van den yzeren weg, alhier heeft aengeslageu, en ten gevolge van welken aenslag, verscheyde per- soonen zyn aengehouden, en voor de korreklionnele reglbank zvn verzonden. Den verzender van dit byzoudersie sluk dezer helsche machien, heelt geleekend Lecomte. Hy is gevlugt; maer zvn huys- gezin, zoo men zegt, is te Kyssel aengehouden. liet is niel zonder eenige verlcgenbeyd, zegt den Jour na l de Bruxelles. dat wy spreken van de ontdekking'vau eene helsche machien die men in den zavel, langs den yzeren weg heeft gevon den. Tol op dezen oogenblik, hebben wy nog geenc officieele inlich tingen. De iuiichlingen die wy beziiien zvn door reyzigers ons medegedeeld. Verscheyde persoonen hadden plaets genomen in de diligencie welke van Doornvk naer Ryssel rydl; eene kist of koiï'er, wierd op de diligencie geladen. Bv bet aenkomen der diligencie te Roisieux (arromlisseinenl Ryssel), vond men het bureel der douanen ge sloten. Des anderdags, in den morgend, heeft eenen genaemdeu Lecomte de dekiaralie gedaen van den inhoud der kist, en ver kladde dal den koller muziek instrumenten inhield. Den dekla- reerder zeyde dat de kist naer den Entrepot le Ryssel moest ver voerd worden, en dat men die aldaer zou hebben gehaeld, gei\k hel, inderdaed geschied is. Hoe dal nu die kisl, welke de helsche machien inhield, onder de brug van Perenchies, op omtrent iwee mylen vau Ryssel, waer men haer gevonden heeft, is geplaetsi, weel men nog niet. Den yzeren. weg passeert daer over. Kenen elekiriel.en draed was aen de kisl, of koffer vastgemaeki. Dezen draed, welken op eeuigen afstand liep, is ontdekt door hel ver- plaetsen van eenigen zavel, onder welken hy verborgen was; dezen draed diende tol geleyder om tol aen de machien, die onder de brug verborgen was, het vuer te brengen. De kisl is weggenomen i en aen de reglerlyke overheyd le Ryssel gezonden. Den verklaer-

De Denderbode | 1854 | | pagina 1