ZONDAG lo OCTOBER 1854* M'I.KNMTX JAERGANG. - 123- AELST, den 1-4 October 1854. De Mconnickc vergadering van 24 juiiy en '1 Gonverncmenl. 'T is mi '1 ccsi of 'f ander Raedpleegt de ondervinding. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN I SEPTEMBER I8Ö4. lo ton fi urm 45 minuten des morgens naer tJendermowdc, Meclielen. Brussel, Aulwcrpen, l.cuTen, Thicilen, Luyk> Vcmers, Lattdt-n, St. Truyën,IIassèlt eu Keulen. Ton 7 uren 50 minuten des morgens rtuer Dehdermondif Gend, Brugge} Bottende, Kortt-yk, MousCron, Doornyk» Ryssel, Calais. 3«» Ten 11 uren 20 minutkn roor middagnaer Denderttionde, Gend, BrnggCj Oostende, Kortryk> Mouscrön, Doornik, Ryssel, Calais. 4® Ten 5 uren 30 nu namidd. naer Dendei monde, Méchelcn, Brussel, Antwerpen» Leuven,Thiencn, Lttik, Vervier. Gend, Brugge, Oostende, Koitr., Doorn., Ryssel, elCi Ten 8 uren 15 minuten des nronds, naer Deudermoiide, Meclielen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Tliienen, l.uyk, Versiers» Aken, Keulen en Gend. CU! QUE SL'L'M. VAN DEN DERM ONDE NAEll AELST. 1° Ten 6 ur. 00 m. 's morgens.21 Ten 7 uren 20 minuien 's morgens. 3° Ten 8 uren 20 ininutrn 's tliorgeus- 4° Ten 12 uren 05 minuten 's middags. 5° Ten 6 uren 45 minuten 'savnnds. Zullen te Gysegrm slillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 6 uren 45 minuten, ten II uren 30 minut. 's morgens, te» 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds* Van DF.NDLRMÖNDE ten 6 uren 00 minuten, ten 8 men 30 minuten 'smorgens-,. ten 12 uren 05 minuten 's middags en ten 0 uren 45 minuten des avonds. \oor alle rigtingeu inoet men te Dendermonüe van konvoy veranderen» Dit blad verschynl dos Zaterdags in den namiddag onder de dagieekening: van den daerop volgenden Zondag.Den prys dei inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der ainioncen op 20 eentimen den drukregel. DEN DENDERBOBE Wy hebben reeds den wensch geuyt dal, voor 's lands rust en voor de handhaving onzer grondwettige vrvheden, het gouvernement zyne pligt zou doen met pael en perk te stellen aen de demagogieke en revolutiounaire kuypervën Van een handvol kwaedaerdigen, die van niets anders droomen dan van regeringslooshevd en vernieling. Misschien zullen onze bestuerders zeggen, om reden die wy onnóodig achten te onderzoeken, dat het gouvernemen teel gezag en byzonderlyk de politie voorzigliglyk zouden handelen inct niet strengelvk te werk te gaen ten opzigte der party, die zich op 24 juny verzameld heeft, dal al wat er in die vergadering is verhandeld geweest, slechts eene min of mêer driftige woordenwisseling is geweest die geene gevolgen zal hebben, en dat het dus voorziglig zyn zal cr zich niet meè bezig te houden. Het zal ons niet verwonderen indien het ministerie zoo redeneert, maer wy durven zeggen dat het land dit alles met zoo geruste oog niet aenziet want het funatismus der francmaeonssecte is te wel gekend om zich met deszelfs kuypervën niet te bekreunen die seele word stoutmoediger naer male zy ontwaert dat het gouvernement zwak is. W is niet uyl enkel genoegen om ecnige losse of onbere kende uytdagingen te doen dal de fameuse fi ancrna<;ons- vergadering van 24 juny de volgende ziesnede op eenen solemneleii toon heeft uytgeveerdigd MEN WEET WAT MEN WILT, EN MEN WILT WAT MEN WEET liaer plan laet geenen twyfel meer over, liaer inzigt, hare middelen zyn klacr voor iedereen. liet bestuer des lands, hel opgevormd gezag, onze instellingen, de souvereyniteyt, de grondwet, met een woord, alles is bedreygd, alles heeft de slagen der franemaconsbende te vreezen. Wat is dien 't een of 't ander Aen deze die Jupiter wilt ten onder brengen, doet liy 't hoofd verliezen, hy verblind, by begoochelt hun, zegt eenen grooten schryver.Perdere quos vult JupiterdementatIndien bet gouvernement, indien de wetgeving, indien den koning zelf doof blyveu aen de waersehouwingenindien zy de francmaeonssecte bare aënslagen by voortduring laten smeden indien zy geene krachtdadige maetregels nemen tegen de al te pligtige werkingen dezer revolutiounaire bende indien zy lietdrey- gend gevaer niet willen zien noch afkeeren, het perdere quus ruit Jupiter, dementat zal hun welligt eerder moeien toege past worden dan zy denken, want de maconnieke factie, die voor geen gezag, hoe wettig het ook zy, terugdeynst, heeft op liaer vaendel geschreven dat de gruwelen van 89 en 95 moeten vernieuwd wordenGEWELD roept zy, als listen niet helpen. Maer 't zou ook konnen zyn perdere quos vult Jupiter, dementat, voor de francmaeonssecte. want nu heeft zy liaer cvgen masker afgerukt, nu heeft zy door haer zelve bewezen dat zy eenen Staet in den Stael, eene Maetschappy inde Maetschappy, eene Tyrannieke Magt neven de Nationale Magt wilt uvtmaken, waeronder zy deze laelste wilt doen bukken nu heeft de secte doen kennen dat, heeft zy geene inwendige stryders genoeg om hare zaok te-doen zegevieren, zy vremd gespuvs zal uytnoodigen om Delgiën aen te vallen, en dit alles steunende op eene maconnieke grondleer dat alles aen de secte toebehoort, liet onderzoek, de oplossing etc. nu heeft zy verklaart dat, indien zy er niet in gelukt, door getmone middels, zy hel geteeld zal gebruykenDit laetste zou juyst de verblinding, de begoocheling konnen zyn vvaer- mede de francmacons geslagen zyn. omdat het volk begint 'klaer Ie zien hoe zeer het moet op zyne hoede zyn tegen die revolutionnaire volksverdrukkers, tegen die landopeters, tegen die onverzadelvke bloedzuygers dei' schatkist, tegen die godsdienst hatende zedebedervers, voor wie eer, schaemte, goede trouw, vaderland, goddelyke en natuerlyke wetten, regtveei digheyd, vrvheyd enz. enz. al maer vdele woorden zyn. als zy er, tot voldoening hunner boo/.e driften, geen voordeel konnen meè doenDit alles begint bet volk te verstaen, en boe beter het zal begrepen worden, hoe eerder het perdere quo» vult Jupiter, dementat, voor de francmacons zal aenbreken Verlicht, onderwyst en versterkt dan gedurig het volk, - gy onafhanglyke gazetsehryvers, gy weldenkende verstan dige burgers, gy priesters, gy ware vaderlandershoud niet op de intrigiien en zamenzweeringen der francmacons te ontmaskeren en te bevechtenbestryd gedurig die verderfzaeyënde leeringen, moedigt het volk aen, en byzon derlyk weest zelve niet bevreesd voor een handvol moortel- gasten, want aldus moogt gy rekenen dat hun perdere quus vult Jupiterdementat, naby is en den zegeprael der nationale zaek gewonnen Als men de zaken overweegt, men zal bevinden dat liet sehandmanifest van 24 juny de zelfde uytdagingen enden zelfden oproep tot opstand bevat, dan deze welke in andere landen door de revolutiemakers en ruststoorders gepredikt wierden telkens dat er troonen en gouvernementen omver geworpen zyn. Die mannen beginnen met den grond te peylen door schriften en redevoeringen, en als zy zien dal de gouvernementen werkloos blvveii, dan gaen zy vooruyt stap voor stap tot dal zy aen de revolutie, aen de omwerping der nationale instellingen geraken konnen zy duer toe niet komen inet de geieoonc middelen, dan, gelyk het op 24 juny is aengepredikl, gebruyken zy de groote middelen, het GEWELD zoo dat door de niacoiinieke vergadering van 24 juny onze wetten en onze constitutie bedreygd zyn verpletterd te worden onder het lielSch machicn van het francmueonnisimisMaer hier valt ons eene vraeg in, te weten Hoe veel ambtenaers van den Staet hebben aen de macon nieke vergadering deel genomen 1 Deze vraeg stellen wy de brusselsche dagbladen voor en porren hun ernstiglyk aen de zelve te willen overwegen, onderzoeken en beantwoordenEr zou konnen nvt volgen dat liet geregt die revolutiemakers, die liefhebbers van geweid, die bedrevgers der grondwet zon moeten ver volgen, of dat, by gebrek van vervolging, het volk, door een algemeen petitionnement, de dadelvke afstelling van die gasten zou moeten vragen. Niet dat wy de magt van die moortelbende moeten of willen overdryven, neen, verre van daer, maer liet volk moet ef mag niet verdragen dat kerels die liet met zyn zweet en bloed betuelt, gedurig tegen zyne ru£t, tegen zyne veylighevd, tegen zynen gods dienst zamenzwceren. Eu wat meer is, wy moeien ons altvd wel overtuygen dat de uytdagingen door de kopstukken gedaen zyn met aigemecncn overleg en zulks om, op eenen bepaelden lyd, tot de uytvoering over te gaen, indien men de vrucht laet rypen Indien het gouvernement slaept dan wanneer het moet werken, hopen wy dat de wetgeving over de toekomst des vaderlands zal waken, en dat zy zoo oiivourziglig, zoo onverschillig niet zal zyn het zelve te laten overweldigen dooe eene factie die alles wilt vernietigen, Constitutie, Staet en Godsdienst... I De francmacons in hun Manifest, noemen de religieuzen eene plaeg eene melnctschheyd der zninenleving» eenen hoop lediggan- gors en luycrikkeii van bcyde geslachten, eri tegen welke men het geweld moet gehruvken, om hun weg te jagen en hunne kloosters af te schallen.» Twintig en nog moer dagbladeren der liberalere herhalen dagelyks die lasteringen, en werken aen- houdend om liet doel van hel revolutiounaire Manifest Ie' berey- ken, zelf uti, tydens liet woeden der ziekte wanneer men dage lyks de wondei'baerste lilyliëri van zelfsopofTeringen ziel, wnnnèer men te Heyst, Ie Oostende, en elders, wonderen door de Zusters van Liefde en door deGryze Zusters ziel gepleegd worden. Maer, worden de liefdewerken der religieuzen door de logiën en de klulisen miskend, zy worden elders, en zelfs door de protestan ten heter naer weerde geschat. Ziehier hoe een proteslaiilscli blad, de Neic-Yorck Ilerald van de Zusters van Liefde spreekt: De hospitalen der Franschen in het Ooslen, zyn voorzien van alles wat men kan verlangen en niels van alles wat maer men- schelyk mogelyk is, word door de Zusters van Uefde verwaar loosd, om de cholericken met zorgen te omringen. Niets scliynt de Turken meer le verwonderen, dari de engclsehc vervulling van deze pliglen door dezen zöo «leien region arm der katholyke Kerk. Alom waer de koorts hel brandt ndst isalom vvaer de pesl liet incest de monselien ncderhliksemt; alom waer het spyten de droefheyd liet wanhopigst zyn; alom waer dtn cholera het doo- delykst is, en de nieiisehelyke pynen hel lydcndst worden, daer zulL gy dié engelimien vindt n die de schatten van hare hemclsehe zelfsópofféi'ing met milde handen iiytrevken. Den Turk vind in die christene vrouwen eene schepping die hem onbekend was. Voor hun is de vrouw, volgens hunnen eerediensl, voor niets bekwaem, en dient slechts tót het woest werklnyg van hunne driften, lin misschien onder alle de vremde voorvallen die uyt dezen oorlog moeien voortspniylen, zal er geenen zyn die eenen meer heylzamen invloed op de afstammelingen van Mahomet zal ui toefenen, dan de Zusters van Liefde. Nieltegenslaende dit alles, konnen deze religieuzen geene ge nade in de oogen der francmacons bekomen. Weg niet de re ligieuzen roepen zy uytde religieuzen zyn eene plaeg voor het land de Zusters van Liefde zyn eene melaetscliheyd voor Delgiën laet ons hel geweld gebruyken oiri de Gryze Zusters en de Broeders van Liefde w eg te jagen.'» Maer wanneer de franc macons eens zooverre kwamen, van met geweld na de konsti- lutie geschonden te hebben, de religieuzen af le schaffen en weg te jagen, w ie zou de zieken en do gekwetsten in de hospitalen oppassen Wie zou de ziniieloozen en ongeneesbaren verzorgen? Wie zou de armen en veriatenen in de hutten gaen troosten eii helpen? «Weg met de religieuzen!» roepen de francmacons, maer, door wien zullen wy de religieuzen vervangen De exklusiëve dagbladeren, de totken der francmaconnerv, zouden (loze vragen eens hehooren le beantwoorden. Zy, die het revolutionnaire c-u godsverlooehenend Manifest goedkeuren, zou den ten miiisleii een antwoord op deze kweslicn moeien afkon digen. (Gaz. van '[hielt.) DAEDZAKELYKE WAERHEDEN. Wy hebben in een vorig Nr in nota onder een uyt Hofstade ons medegedeeld artikel beloofd dat wy daedzaken zouden bv- brengen die luyder zullen spreken dan allen klap van wien het dok zyn moge, en dit namelyk om de belanghebbende in te lichten en te doen zien water hun met de aenslaende gemeentekiezingen te doen stael. Wy komen heden onze beloften volbrengen, met hier letterlyk een deel dezer ons toegezondene daedzaken'af te kondigen, tevens de schreeuwers en overheerschers van Hofstade verwittigende dat onze koloiuien ter hunner verdediging open- slaen, en dal zy de volgende aengehaelde leyten teenemael moeten konnen wederleggen, zoo niet, dat wy zelf onze zweep zullen ui thalen om ze naer hehooren te doen foneliohneren. Hofstade, den 10 Oct. 1854. N» 1. GELDMIDDELEN. In 1844, als den tegenwoordige!) burgemeester aen 't hoofd der gemeente Hofstade is gekomen was er in kas: fr. 952—72 In 1845 was dit kasgeld gekrompen op 154gg In 1846 282-63 In 1847 28330 I11 1848 w as al liet kasgeld naer den weerlicht en er bestond een le kort van fr. 11888 Sedert 1845 zyn de volgende buytcn- gewoone ontvangsten over subsidien gedaen 1" Voor aerikoop van aerdappels fr. 30000 2° Voor onderstand van den armen. 260000 3° Voor kalsyiverkeu 5229—00 4° Voor '1 oiiderwys 299200 5" Voor zieken aengedaen door he- smelteiyke ziekleus 25000 Te samen fr. 11,371—00 Men voege daerby nog 1° Beloop van doverkoebtte gemeente goederenfr. 21)53—52 2° Legael van wylen J. De Graevo 20000 3" Eene som van,220804 in 1847 van den armen geligt aen 5 en waer van de gemeente nu nog jaerlyks over intrest moet beta len do som van fr. 11040. To samen buyteiigew. ontvangsten fr. 15,832—56 Ér dient hier ten anderen opgemerkt te worden dat hot octroy sedert 1844, 100 fr. 'sjaers is verhoogd, 't geen in een tvd- bestek vau tien jaren al wederom de ronde som uytmaekt van duyzeiul francs welke gevoegd by de andere 15,832 franks eenij bloksom daerslolt van 16,832 franks. In 185-2 waren nl die buyknyewoone ontvangsten lo samen met de gewoone verslonden en was er in de-rekening van gemelde jaer maer een overschot vau fr. 627—95 en voor 'tjaer 1853 zal het wederom merkclyk verminderen. Eu wie is dien groolen linaneier zal iemand vragen. De ant woord is het hoofd der parochie, don heer Burgemeester,'■■(•- zameiitlvk met de ziel van den gemeonteraed.'den Secretaris M. De Ilyrk, bygonaeind den Zwarten Sis! Men hoeft maer dezen laelstcii persoon te noemen, en le zeggen dat liy den vertmuwe- ling is van firn heer Burgemeester, 0111 by alle wcldenke;: ie menschen eenen walg le doen oulslaen voor het hoofd der meenle Hofstade. En noglans is het zóo; den Zuwlett Sis regia-rt en hesluert den burgemeester volgens zynen liberalen wil? den Zwarte)1 Sis is den moeval uer parocliie, den jagthond der Aliimiee

De Denderbode | 1854 | | pagina 1