Eene aenbeveling van 'i Verbond van Aelst. PILLEKENS. dezen quidam zyne fonetie volbrengt on hoe don burgerstand te llofstade bediend word Valt er eeno geboorte of overlyden voor, men is genoodzaekt er do aangifte van te doen, niet aan don officier van den burger stand, zoo als by de wet is voorgeschreven, inaer aen do dochter uyt het gemeenlehuys, welke die aengifte schryft op oene kladde tot dat den secretaris komt om die aktou in rogcl op to maken. Den secretaris komt slechts den dynsdag en den zaterdag van iedere week naer de gemeente en dan nog dikwils in 't laet van den namiddag of somtyds maer 'savonds; en ondertusschen moet die kladde, den geboorte-of overiydensakt vervangen lot den oogenblik dat den zeiven op den bestemden register is opgemaekt, 'l geen dikwils acht en meer dagen onder wege is. Nu, moest er intusschentyd cene onverwachlte omstandigheyd, 't zy sterfgeval van den officier des burgerstands of van iemand dor belang hebbende partyën, overkomen, iels wat alle oogenblikken mogelyk is, wie zou er zich in moeyelykheyd en in grootc moeye- lykheyd bevinden De familie wie de zaek aengaet, die zelfde familie die haer aendeel in octroy en andere gemeentelasten bybrengt om den zwarten Sis voor het wel en nauwkeurig uytoef- fenen zyner fonetie te betalen. Moest den heer burgemeester daerom den loonprys van den secretaris mei 102 franks verboogeu en aldus van de burgers van llofstade, in zeven jaren lyds, 71-i franks meer dan na gewoonte afpersen, om zo naer 't hoofd van dien quidam te smyten Ja maer, zal iemand zeggen, zwarten Sis is den kozyn van den burgemeester't is zwarten Sis die geheel do gemeente moet besturen 't is zwarten Sis die in alles zynen slabaris moet slaen enden burgemeester alles moet inblazen 't is zwarten Sis die den burgemeester moet gclcyden, onderrigton en ondersteunen... Maer daerop antwoorden \vy dat wy dit alles aennemen en wel weten, doch dat dit geene redens zyn om eenen ambtenaer, die gcbrekkiglyk zyne fonetie doet, met het zweet en den arbeyd der inwooners van llofstade te verryken. Wat meer is, de kiezers van llofstade zyn vermoeyd van die vremde beerschzucht, zy zyn besehaemd dat eenen vremdeling jaerlyks VYF HONDÉHD ZEVEN EN VYFTIG FRANKS van de gemeente opstryke, en dit wel ten nadeelc van menigvuldige parochianen die onder alle betrekken het vertrouwen en de achting der ingezetenen ver dienen en weerdig zyn Men voege er dan "nog bv dat dien zeiven zwarten Sis, om zyne francmagonsche denkwyzë, om zyne aenkleving van den gods- dienstbateoden klub of alliance van Aelst, 0111 zynen onderstand aen het priestershatend en kerkvervolgend liberatersdom, de achting der byzonderste ingezetenen van llofstade niet bezit noch kan bezitten, en men zal geuoegzaem overtuygd zyn dat het eene schande is voorHofstade zulken kerel nog langer met de belangryke fonctiën van secretaris en officier van den burgerstand bekleed te zien. Men zal ons welligt opwerpen dat den burgemeester ook deel maekt van de francmagons-allianee van Aelst, dat bv met geene andere persoonen kermist dan met klubisten en liberaters, dat er byna geenen l'rancmagon of allianceman op de gemeente komt zonder by den burgemeesler een vriendelyk bezoek af te loggen. Wy zullen zoggen dat wy dit alles zien en wel welen, maer wy zullen er andermaal byvoegen dat dit geene redens zyn 0111 eenen vremdeling te begunstigen die op zyne eygerie parochie zelfs de fonetie van champetter nog niet zou bekomenEyndeling om te sluylen, en geene andere grieven meer willende acnbalen ofschoon het ons geene moeyte zou kosten, wakkeren wy de kiezers van llofstade aen hunne eygene weerdigheyd en belangen te raedplegen en zich een goed bestuer te kiezen den tyd is nu gekomen dat zy zelve regters geworden zyn over de akten hunner bestuerders. Tot nu toe hebben zy niet anders gezien dan deerlyke geldverspillingen, zelfbelang, verbooging van lasten etc. etc. 'ïis nu aen de kiezers daer over volle legt te doen en, door eene wettige afstelling, cene solemnele proteslatie te doen tegen de akten van een bestuer dat aen gemeente noodlottig is Dit scbandig francinaeonsblad, '1 welk, om zyne eerlooze aen- randingen tegen paus, tegen bisschoppen, legen priesters, tegen 't geloof en tegen geheel de 11. Kerk, op bet punt is onder de algemeene verachting te bezwyken dit scbandig liberatersprul- blad, 't welk, 0111 zyne slavelyke aenkleving aen de noodlottige bloedzuygerspolitiek van Rogier-Frèrc-Verbaegben, byna al zyne lezers verloren beeft en in de vlaemsehc drukpers met walg en verfoeying aenzien word dit zelfde blad, 't welk, om zyne verregaende en buytensporigo dwaesbeyd en verleydingstelsel in niet eene weldenkende familie meer toegelaten word, komt nog eens zyne stervende stemme te verheffen ten voordeele der burgemeesters van llofstade, Ghysegern en jjederbasselt en dit namelyk om die burgemeesters, die bot achllmre ambtenaren noemt, te verdedigen en d te wassehenWaerlyk dit was 't geen er nog aen die burggmeesb rs ontbrak, te weten de aanbeveling van het Verbond van Aelst, van het blad der francma- cons, 't welk niemand anders aenbeveclt dan zyne vrienden, zyne voorstaenders, zyne lezers, zyne ondersteuners, deze, met een woord, die dit goddeloos blad helpen verspreyden en deszelfs verderilyke leeringen voorstaen, aennemen en prediken Kiezers van Hofstade, Gbysegem en Nederhasselt, gy kent alle liet Verbond van Aelstgv wilt het op uwe parochie niet, gy zyt besehaemd het zelve in uwe buyzen te laten komen, en gy'hebt grootelyks gelvk, want het venvn der goddeloosbeyd is ailezins veraebtelyk en mag by geene deftige mensehen toegang hebben maer nu komt dit zelfde blad wederom by ul. aendringen, opdat gy uwe burgemeesters zond herkiezen als zynde de vrienden, do aenhangers, de voorstaenders van dit bladZult gv, kiezers van llofstade, Gbysegem en Nederhasselt naer 't Verbond van Aelst, luysteren Zult gy de aenbeveling van dit blad in aendacht nemen en inwilligen? Zulks onderstdlen ware ul. ongelyk en smaed aendoen maer integendeel wy denken dat de aenbeveling van 't Verbond alleen oene genoegzame rede voor ul. is 0111 uwe burgemeesters aen den kant te zetten, wel overtuygd dat het onmogelyk is voor een godsdiensthatend, ketterseh eu volksverleydend blad van goede kandidaten aen te bevelen. Eenen slechten boom kan geene goede vruchten geven. Kloek aen dan, kiezersweest niet bevreesd, als zommige kerels u komen bedreygen van uw land to doen afnemen, als zekere sehandige partymannen u komen bang maken met kei-k of armgoed, sinyt ze aen de deur, neemt ei- getuygen van en komt het ons zeggen wy zullen die mannen eens loeren wat bedreygen is, wat bang maken is. Betrouwt ul. op 011s, gy moogt in alle dergelyke gevallen rekenen dat wy ul. zullen helpen en dat wy de bevoegde overheden dadelyk zullen kennis geven van de drevgemeiilen die eerloos, scbandig en onwettig zyir.Dat elkeen met zyn eygen land doe wat hy wille, maer dat men zich wel wachte van mot adminislratiegoedercn den afhangiyken kiezer 't mes op de keel le zetten, want indien wy ter welft kouter, de pligtigen mogen verzekerd zyn dat- de justieie er dadelyk kennis zal van hebben en dat er vervolgingen tegen hun zullen ingespannen worden. Gael dan maer gerust voort kiezers, kookt de mannen maer af die gy wilt afkoken en luystert naer hun geroep gelyk naer 'tgebas van eenen bond die, alshy geketend is niet kan byten. Met den oogenblik dat die bodreygers afgekookt zyn, hebben zy de banden en voeten gebonden, zy zyn mogteloos en konnen niets meer uytregtenWeest er dan niet bevreesd van kiezers Den Burgemeester van Hofstade heeft ons den volgenden brief gisteren omtrent den middag toegestuurd Hofstade, den '27 October 1854. Aen den Opsteller ran den Desder-bode. I11 de twee bietste nummers van uw weekblad, zoo als voor- gaendelyk, hebt gy op de hatelyksle en scbandelykste wyze verscheide akten van myne administratie beknibbeld. Den wil niet hebbende dies aengaende in eenen pennenstryd te treden, zal ik my enkelyk bepalen, uwe zoo gezegde daedzakelyke waer- heden te logenstraffen, en dc zelveals lasteringen en eerroovingen uitroepen. Nochtans, willende uwe valsehe aenrandingen weder leggen, koine ik eene aenkondiging te bevelen op zondag acn- staende, by welke al de kiezers, inwooners der gemeente, en verdere belanghebbende, aenzoeht worden, de buitengewoone vergadering van onzen gemeenleraed by te woonen, welke op maendag voormiddag, 0111 8 uren in het gemeenten-huis zal plaets hebben, en wacr alle in uw blad aengehaeldc leugens en valsch- boden publiekelijk en de wettige stukken in de liand zullen iveder- legd worden. Dit nochtans onder behoudenis myner gerechtig heden lot een rcehtorlyk vervolg. Ik durvo verhopen, dat gy deze regelen in uw blad van zondag zult 'opnemen. Den Burgemeester van Hofstade. B. CALLEBAUT. Gelyk iedereen ziet, is dit briefje met eene verregaende spy- tigheyd tegen ons zelf geschreven. Wy moeten den burgemeester doen opmerken dat het bctaemt zich te verrègtveerdigen NIET in een gemeenlehuys, wacr hv den baes is en waer de vreesach tige kiezers het geradig zullen oordeelen hem, Burgemeester en Zwarten Sis alleen te laten pralen, maer wel in den dknderbode gelyk wy het hebben aengeboder, opdat zy, kiezers, op hun ge mak, zyne gewaende verreglveerdiging zouden konnen beoor- deelen. Wat er ook van zy, Meester Callebaut, wy nemen akle van uwen brief en zullen op tyd en stond eens zien of de schan- delyke ligtveerdigheyd waermede gy ons zelf van eerrooving en lastering beschuldigt, niet aensprekelyk is, te meer daer wy u stellig uytdageu zekere fevten, die ons persoonlyk bekend zynj te konnen ofte durven wederleggen. Daer wy alleen belang in de waerheyd en regtveerdighevd stellen, zouden wy ons geweerdigd hebben naer Hofstade te komen, 0111 die openbare zitting en do verdediging met de meeste onparlydigbeyd te aonhooren, en dan te doen wat een tr.effelyk man betaemt; maer ingezien de vuyge oiiboleefdheyd en ligt- veerdigo beschuldiging van Callebaut, dien wy, om zekere hem' gekende rode, dikwils dienst gedaen hebben, zeggen wy ronduyt dat wy tot knecht niet willen dienen aen.eenen ondankbaren ën onbeseboften boerVoor wat de bedreyging betreft van oglcrlyk vervolg, die aenzien wy als eene ligtzinnige windbre- kery, waerin wy zeer gerust zyn, en waertoe wy Callebaut rond- af uytnoodigen .-. Zommige burgemeesters die gevoelen dat hunne af- koking aenstaende is, roepen en schreeuwen de parochiën rond dat, niettcgenstaende zy zullen afgekookt en in een tobbeken opgeleyd worden, zy locb zullen burgemeester zin. Wy moeten dn kiezers berigten dat dit al dwazen zeever is zonder grond zonder waerheyd. want dat den koning niet zal gereed staen 0111 mazelten, slechte bestuer ders, baelzoekers en al dergelyke haspelinannen voor hun schoon gezigl burgemeesler ie noemen. 'T zyn verdiensten, wezenlyke verdiensten en goed aen de gemeente gedaen die zoo wel by den koning als by de kiezers in aendacht zullen genomen worden. Dat die afkokelingen dus maer schreeuwen, als zy in den kiesketel zuilen blyven, mogen zy verzekerd zyn dat hunne taerten aengehrand zullen smaken en dat zy voor allo vertroosting zich in St. Anne kapelleken zullen mogen verschuylen. Met Verbond van Aelst zegt dat den burgemeester van .Nederhasselt eenen achtbaren ambtenaer is Wy ver zoeken de kiezers van Nederhasselt eens te vragen aen hun nen eerw. en door geheel de parochie tc regt beminden onderpastor, wat dien kwant tegen hem uytgebraekt heeft en op wat wyze hy zich tegen dezen geestelyken hoeft ui t gelaten. Wy hebben deswegens eenen brief onder de oogen die bewyst dat het gedrag van dien gast eene strenge be straffing van wege de justieie zon vorderen, en wy raden den eerw. heer onderpastor aen cene klagt aen den heer procureur des konings in te dienen. Met zulke mannen kan er niet anders te werk gegaen worden.... En 't Verbond komt ze dan als achtbare ambtenaars voor de kiezing aen- bevelen Kiezers van Nederhasselt, wy durven hopen dat gv onbevreesd genoeg zult zyn om dien kerel af te koken, vereenigt 11 wel, belegt uwe zaken in order, en weest gerust dat hy u niets kan doen. Als hy burgemeester af is, is h'y de pees af en hy zal, als eenen magteloozen klomp aerde, dien men met eenen schop nyteenspreyd, ten gronde storten.... WAT NOEMT MEN DE POLITIEKE GEESTELYKHEYD? De liberaters-gazetteri, en onder andere onze gendschc Broedermin, heeft de penne a 1 tyd in d'hand 0111 over do politieke geestelykheyd eenige venynige regelen te schryven, alsof er meer dan eene geestelykheyd ware. Welnu, wat is eenen politieken priester, wat is een politiek geestelyk man Dat is anders nh t dan eenen priester, die, uyt kracht van de Grondwet, zyne regten van burger gebruikt, die zich met wcreldlyke zaken bemoeit zoo dikmaels als ze met de geestelvke in verhand staen, die naer de kiezing gaet zoo wel als eenen joodsi hen rabbiner, enen protestantschen domino, eenen frnnrmagnnsrhen grootmeester, die in kie- zingcn, anderen by middel van overtuiging naer zyne denkwyze tracht te overhalen, die in scholen en kollegiën het christelyk van het letterkundig onderwys niet wilt gescheyden hebben. Is dat niet redelyk? Als rabbiniers, dommes en franc- magons hunne burgerlyke regten uytoefen, dat iaet de Broedermin gansch onverletmaer wanneer een geestelyk man, die contributiën betaelt benevens de Broedermin, zyn regt van burger ivilt gebruyken, dan roept de schynheylige den volksvloek op den priester? Doen de francmacons wel anders (Vlaming.) DE LIBERALE VAN DEYNZE. Mynheer den Opsteller ik ivenschte nel dat gy eens de liberale van hier hoorde en zagt 0111 er over een artikelken te geven. Die gunstelingen van M. Rogier en van de Bruggelingen De Jaeger en Van Damrne dienen ivaerlyk gekend te wezeii, en ivie zou liet gelooven de borgery van' Deynze, ja zelfde brave en zedige buyten-borgery, laet zich, door hunne blague, mislcyden, zonder hunne daden te ziften noch in overweging te nemen. Indien gy wist wat kerels de loftuyters en aenbeveelders van de liberale candidaten en wat jannen die candidaten zelf zyn, gy zoudet Deynze zot verklaren gelyk Hippocrates de Ahdë'ritancn dede. Zoo ver gaet het, dat eenen qnidam, die zich ook liberael ivaent, om dat hy by elk propost eenen vloek kan geven en brulael met liberael sinoniem of eensbeduydend agt, opentlyk verklacrl dat liy een half vet zwyn en vier tonnen bier ten besten geeft, zoo by gekozen word en dat hy waerlyk kans heelt van te gelukken Ook moet men herkeunen dat de tegenparty daer al niet veel be ters aen weet te opposeren; er zyn of groüte valsehaerdsofgroote baètzuchtigaerds of groote dommeriks, en luyaerds of kivaed- gedoogers onder, daer zy mede voor den dag komt, en die maer ter vergadering verschynen als-hun persoonlyk belang of dat van hunnen aenhang in 't spel zyn, en zoo veel verstand van lofl'elyke administratie hebben, als eënen os van eieren te pellen. Kortom, Mynheer, de bestiering van Deynze springt op krukken, gelyk men zegt, en het staet geensints 0111 te beteren, deivyl men er, verblind door haet, nyd of domheyd, geenen prys aen' hegt, om kundige en dertige lieden aen het roer te hebben, en alzoo word er niets verrigt, veel verzuymd en verkwist, hoog gepoint en belast, zonder dat men eenige verbeteringen gewaer word, zelf niet het verdwynen van de afschuivelyke en liinderlyke hólpoort, noch toegankelyk maken der loskaey, werken die zoo lang be- tragt en gevraegd zyn door al wal handel dryft, of met baen of rivier het brood moei winnen. Èeuen naerziencr. In de vergadering der onaflianglyke kiezers van Ninove, gehouden woensdag laetst, zyn di; volgende Hemen als kandidaten voor de Gemeente-kiezing aengenomen MM. Ciiari.es VAN YPERSEELE, aftredend lid. Th. ELIART, docloor, aftredend lid. Cu. COOLS, uftredend lid. Cu. DE METS, biersteker. Cu. DUEOUR-VAN HAM. J JACOBS-DONKERWOEK. Wv twylfelen geenzius of deze lvst zal het vertrouwen, verdienen van allen weidenkenden kTezer, van wat gezint- hevd hy ook mogtwezen. (Medeg.) Wy vernemen dat onzen geaehten stadsgenoot M, Van de Velde, pastor te Rupelmondo, 111 't begin dezer iveek is overle den, na aldaer sedert 1839, de lierderlyke bediening te hebben uytgeoeffend. M. Roelanls, priester in het seminarie, is tot onderpastor te Strypen benoemd. Den 5 cctober zyn de leergangen der katholyke universitcvt te Leuven, begonnen. Men telt nu 492 ingeschrevene teerlingen. Er worden nog vele anderen verwacht. By koninglyk besluyt is M.Bernard Jacob, te Welle, als luvtenant kwartier-meester van de burgenvacht dier gemeente benoemd. Volgens twee korresponden tién, zou er spraek zyn dat de belgische prinses Charlotte met prins Napoleon, neef van den keyzer der Franschen, en die den vermoedclyken opvolger van Louis Napoleon is als dezen zonder kinclbren kwam te sterven, zou trouwen. Op den yzeren weg van West-Vlaenderen is eenen baan wachter het hoofd verbryzeld. Den wachter, die op zvnen post niet was, spoedde zich om dc rails over te trekken, en ivicrtl door de locomotieve geraekt, die hem het hoofd verbryzelde. Don wachter is eenen jongeling van 22 jaren oud. De boeren lyden buyten veel van de dieven. Langs allo kanten hoort men van dieften op do buyten gemeenten. Het zyn byna alom levensmiddelen en veldvruchten die gestolen ivordon. Men denkt in het Kortryksehe van welhaest van M. Rn- maeckers, distrikts-kommissaris ontslagen cu verlost te zyn. V. RamaecKers heeft een onbepaeld verlof bekomen, en M. Deb- baudt-Beernacrt, lid der provinciale staten in West-Vlaenderen, is aengesteld om hem provisoirlyk te vervangen. Ér word wederom geklaegd, 0111 dat er geene waggons genoeg ter beschikking van den koophandel gesteld worden, voor het vervoeren van de koopwaren. Het is te Antwerpen dat dit gebrek zich meest doet gevoelen. Men verzekert dat in do zaek van den notaris Schooiers en do douairière Robyns, de bloedverwanten van ivylen M. Robyns zich geene civiele party voor de assisen meer zullen stellen. Men verzekert dat M. Sehollaert, advokaet te Leuven, den beschuldigden notaris Schooiers voor het hof van assisen te Antwerpen zal verdedigen. Den koetsier die M. Delrroca en zyne oude gouvernante, in de f.roote Carmelielen-straet te Brussel heeft gepoogd to ver moorden, zal in den loop der aenstaende maend, voor do assisen van Rrnband verschynen. Den 23 is een droevig ongeluk op den brugschen yzeren weg acn het Speytje voorgevallen. Den baenivachter Staolman, willende, zegt men, eonon persoon die wat te digt de rails stond, by het vóorbytrekken van een zantlkonvoy, vorwyderen, is zelf onder de wielen gevallen en letterlyk het hoofd afgesneden. Den ongelukkigen laet cene weduwe en twee kinderen na. Eeno dame welke, dezer dagen, naer het vleéschtiuys te Gend was gegaen, 0111 eenen lekkeren bouillie en een fyn beaf- stukje te koopen, ivierd schielyk onpasselyk en viel in liezwy- ming. Spoedig kwam men haer ter hulp, en eenige persoonen schenen zich bezonder veel moeyte te geven 0111 haer van dienst te zyn. Maer, de dame was al gauiv hersteld en weder op haren pas." Doch. hoe verwonderd was zv, van zich nu op hare kous- sens te bevinden! Terwyl zy van haer zelie lag, en men haer nu t azyn ivasehte, had iemand, die goeste op het schoeisel der dame had, de fraeye coquette botinetjes los gedaen, en was met de zelve weg gespeet. De dame heeft moeyte gehad om uyt liet vleeschhuvs op hare kotissen le geraken, en men zegl dat zy zieli in cene vigilant naer litiys heeft doen voeren.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2