PILLEKENS. To Gend is den groolen slag gegeven. Al de kandi daten der klubsparty den burgemeester aen 't hoold, zyn in den kiesketel gebleven en dermate afgekookt, gescliuvnid en geperst, dat er nauwelyks nog eenige geheele stukskens zyn van overgebleven. Als men, na de k'eiing, met bet schuymspaen in den kiesketel vischte, had men moeyte om nog hier en daer een kennelyk broksken van den liberalen burgemeester, van de schepenen of van de raedsleden te vinden, 't was als eeue samengekookte pastey, die veel gelykenis had met ecnen gekookten en ondereen gekapten verkenskop. En wat er 't aerdigste van was, was dat die pasty zoodanig naer den beer rook, dat elkeen, tot de liberaters toe, er vies van wierden en zich den neus toeliepen. Sic transit gloria mundi, dit is te zeggen dat hoe lekker, hoe goed, hoe appetylig de spys ook zy, zy eyndigt met in de walgelgksle vuyhgheyd te veranderen Te Kortryk, is den heer burgemeester, kandidaet der conservateurs, al'gevoosd. Naer het schynt, was daer ver- deeldheyd onder de conservateurs en dit is de oorzaek van 's burgemeesters nederlaeg. Te St. Nicolaes heeft de liberatorslyst eene stoving ondergaen die geen het minste vet opleverde. De liberaters- kandidalen waren zi o droog als nen hoorn, en geen wonder want zy waren door de magere onnoo/ele Stepnaelde alleen ondersteund. Geheel de conservateurslyst is doorgegaen De Stopnaelde is beroest en onder het gewigt der verachting geheel gebogen. Te Thielt zyn de klubisten volkomen verslagen. Te Antwerpen hebben de liberaters den zegeprael behaeld. Te Brussel zelfden nylslag, macr nauwelyks het vierde deel der kiezers is aenwezig geweest. Hadden de conser vateurs te Brussel willen oppassen, Meester Verhaegben was met geheel zyn haspelken op flesschen getrokken. Te Lessen had onzen vermaerden gewezen vrederechter, M. Jouret, zich aengeboden om als gemeeute- raedshd gekozen te wordenMaer daer was liv ge kend, en zyne medeburgers hebben hem met een lang smal blekken niachientjen aen zynen achtergevel gedecoreerd.... 'T kan hem nog dienen 0111 er suykerypeën door te gieter. Geheel de liberale Ivst is afgekookt en als viseh in een tobbeken gesteken .-. liet Verbond komt ons iels vertellen dat waerlyk geestig is, te weten dut het zyne lack niet is de francma- connery te verdedigen, dewyl het van die societeyt geen 3 deelmarkt zegt hel!Dat zulks uwe lack niet is, konfrater, dit weet en begrvpt iedereen, want om de francinagonnery te verdedigen, is veel verstand en srlierp- zinnigheyd noodig. Nu, wat zou men cene zoo moeyelyke verdediginggaen toevertrouwen aen eeneurcessem knoeyers die zich zelve nog niet konnen verdedigen, wyl zy zoo veel verstand hebben van iets kruymig op te stellen, als een drvdaegseh kalf van op de viool te spelen. 'T is aen geene sullen gegeven die veel lond den kop maer niets daer bin nen hebben, groote vraegslukken te behandelen de tack van deze is de veesten af te wachten en zich by den geur te vergasten. Eu is 't waer, konfrater, 't geen gv zegt, dat gy geen deel markt van die societeyt, dan is 't dat die socie teyt, hoe schurftig en verachtelvk zy ook zy, u nog niet goed genoeg acht om 11 als scboenkuysscher te aenveerdi n, want dit is 't laegste ambt van geheel den francmacons- winkel. .-. Alhoewel het prulblad nvt het vossenhol ongevraegd komt uytkrainen dat het zyne lack niet is de francmacmi- nery te verdedigen, verheft het nogtans die sede tot aen den hemel zeggende dat koningen en prinsen, de hoofden van 't leger, de Staatsmannen, de proprietarissen, kapita listen etc. er deel van maken, juvst als of die verdcrfclvke secte daerom een duvt Ie beier ware. Onzen onnoozöen konfrater ziet niet anders in dan het geld of eene winst gevende plaels, net als of een handvol goud, eenige blokken land etc. iemand kon verschoonen van god- en zedeloos te zynWat zou het dan met u zyn, konfrater, indien gv wat geld of land had, of indien gy ergens maer in een plaetsken waert, als gy, nu dat gy op uw tandvleesch moet loopen, eenen zoo verachlelyken kerel zyl, dat elkeen die zich eerbiedigt, 11 niet durft bezien en uw blad verfoevt gelvk den slraetmodder Het Verhond is spy!ig en kan niet verkroppen dat den Dender-bode zoo gedurig op de frunciinigons klopt en onophoudelyk de listen en bonze inzigten van die gasten ontmaskert en bevecht. Wel, konfraler, watgaet u dit aen als gy. gelvk gy nytkraeint. ei toch geen deel van niaekt Is dii niet een bewvs dat gy aen die leeringen met hert en ziel verslaefd zvt V Ja, dit is een zeker bewys, maer 't geen er nog eene klaardere blyk van is, is dat gv al de god-en zedelooze artikels, al de geioofsverzakende en godsdienst- halende stukken uyt de ven vuige francmaeonsbladen hebt gecopieerd, en aen uwe duneezaeyde lezers met geweld hebt opgegotenDenkt gy, konfraler, dat dit alles niets is Denkt gv, man, dat gv daervan geene verantwoorde- lykheyd te dragen hebt Indien gy in dit gedacht zyt, wy vermanen 11, want gy wandelt op eene slibberige plank die u den nek zal doen breken.... 'T is zeldzaem dat eenen verderfverspreyder tot een goed eynde kome .-. Wy begrvpen zeer wel dat liet Verbond, de Broeder min en andere slechte demagogieke gazetten boos en woe dend zyn. omdat den Dender-bode sedert vyf j»ren zoo veel tegen de francmagons geschreven heelt; wy begrvpen zeer wel waerom zy komen zeeveren dat wy niets anders weten, dat wy geene andere grondartikels zouden hebben, indien wy de francmagons niet hadden om er tegen te sehryven etc. Wv zullen aen die fvnaerds zeggen dat onze lezers daer zyn om te oordeelen of dit waerlieyd is of niet; wy zullen die slimmerikken 0111 inlichtingen zenden by de afgi kookle representanten en senatcurswy zullen hun informatie lalen nemen by onze gewezene hospicieheeren van welke er niet eenen aen 't bestuer is konnen blyven; wy zullen hun informatie zenden nemen by zoo menigen schelm, by zoo menigen bedrieger, by zoo menigen bedekten dief, die door de geesselingen van den Dender-bode ontmaskerd en magteloos gemaekt zyn. Maer dit alles zullen die bladen niet noodig hebben, dat zy hunne eygene abonnementslyst raedplegen en ze nevens de onze komen leggen, en wy zyn verzekerd dat hun den moed zal in de schoenen zinken Hadden al de conservateursbladen van 't land het voorbeeld van den Dender-bode gevolgd en van over vyf jaren met verdobbelde slagen op de francmagons geklopt, die factie zou noyt zoo stout, noyt zoo onbeschoft, novt zoo ondernemend zyn geworden. In alle geval, wy sehryven voor de onderrigting en voldoening onzer geëerde lezers, wy sehryven voor het goed alleen, en moesten wy behagen aen de slechte gazetten, wy zouden ons voor geschandvlekt houden en onze zending als eene zending van den duyvel uenzien Eenen treflelyken koopman dezer stad heeft ons den vol genden brief toegestuerd Alost, Ie 29 Octobre 1854. Monsieur Byl, rédacteur du Dender-bode. Connaissant la part active que vous prenez ii loute reclamation fondce, je prends la liberie de vous informer que par suite du changement dans les heures de depart des convois du chemin de fer, 011 nous niet dans l'impossibilité de faire aucune voyage soit li Anvers, Bruxelles ou Liégo et de retourner Ie même jour, Ie premier convoi de 6 heures 45 111. étant remplacé lo 1 c'. par celui de 9 h. 30. 11111c serail bien agréable, et je crois que vous rendriez service li lout négocianl de cette ville en vous informant, si, le Conscil Communal, lors d'un changement soit pour la période d'hiver, soit pour cellc d'été, regoil re changement de la part de l'admi- nistration des chemins.de fer, avec prière de lui faire connattre les départs qui convienuent le mieux dans l'inlérêt de la villo. Dans le cas affirmatif, le Ilourginestre et avocats attachés au conscil pourraient étre accuses de sacrilier k leurs aises les intéréts généraux qu'ils devraient défendre en premier lieu. Dans le cas contraire, je vous invite de faire parvenir ma recla mation a nos respectables Représenlants par un de vos prochains numéros. Agreéz, etc. Un Négocianl. Den uytvoer van vee blyft op eene schrikverwekkende wyze voortgezet worden. Blyft dit nog eenigen tyd duren, dan zal óns land in vee geheel zyn uylgeput. Van den I tot don 15 October, zyn er 11,462 beesten uytge- voerd, en maer 2770 beesten ingevoerd. Om des te beter le doen begrypen, hoe noodlottig dien vryën uytvoer van liet vee is, zullen wy hier nog doen opmerken dat, tydens de maenden jnly en augusly, er 13,864 beesten uyt Bel- giên zyn gevoerd, en dat dus onzen voorraéd van vee 6932 beesten per maend is verminderd. Tydens de twee eerste weken van september, dat is, van den 1 tot den 15 september, zyn er 7442 beesten uyt ons land naer het vremde gestuerd; van den 15 tol den 30 september, 7790. Men kondigt ons twee vertooningen' aen vnn het luysterryk Panaroma van Noord-Amerika voor zondag 5 en maendng 0 November ten 6 uren s' avonds, op de zael van het spett ikcl alhier. is eene goede forluyn voor onze stad want zulks is het schoonste schouwspel der wereld 't welke de menigte in elke stad naer zich lokt. Den schitterenden lof dien do drukpers aen die vertoon ing toewyd, doet ons onze medeburgers aenporron'deze gelegenheyd waer te nemen, want 'tis onmogelyk iels schoo ner, iels meer onderriglend le lu bben. Een schouwspel vertoond op 25 duyzcnd meters Icngle, is geene gemeene zaek en daer den luyster van die vertooning zich komt voegen by do ivezen- lykheyd eener gevaervollc omreys van 4 duyzend mylon, in een door de nattier bevoorregt land, zal elkeen zich bevlytigen die acnmeYkenswccrdige vertoom» by te woonen. Men ial wel doen de plaelsen op voorhand te houden. Den Jubilti is hier sedert zondag in onze stad begonnen. Den toeloop van geloovigcn naer de sermoenen der Ivvee eerweerde PP. Braeekman en Kerékhove was buytengewoon groot. Onze groote kerk is meermaels nauwelyks toereykend geweest 0111 de overgroote menigte Ie bevallen. Men sehryft ons uyt Somergem van den 1 November Gelieve aen de politieke wereld kenbaer te maken bet nieuws dat hier gisteren gebeurd is, le weten er was eenen zekeren individu, met naera Carolus Angelus De Vriendt, die alhier borgc- meesler was nog maer sedert 't jaer 1847. Maer dien voornoem den was tevens ook lid van de Gendsche liberale associatie, en ingevolge deze hoodanigheydging hy ook zoo wat aerdig le werk. Dit niet konneude verdragen, hebben de deflige en voortreffelyke kiezers onzer gemeenle aen den voornoemden Carolus verleend ecnen brevet d'ineapacité, en zy hebben hem rat af gestemd. Men schryfl ons uyt PamelOnzen ogtbaren en welbeminden heer burgemeester M. 1 lias De Vit'ts is met eenparige stemmen herkozen. Negen-en-twintig achtereenvolgende jaren dat hy het burgemeesters ambt alhier bekleed geven getuygenis van zyne goede administratie, en dat liv alhier in liet algemeen als eenen vader bemind word. Geve den Alderhoogslen dat liyons nog lange j: ren in volle gc- zondlieyd als burgemeester mag besturen liet welk de Pamelaers eenpariglyk wensehen. Verders zyn gekozen P. Baveghem, In vervanging van 15. Van den Driesch, ontslaggever, Joseph Beeek- man in vervanging van F. Van Ciitsem, ontslaggever, F. De Beenhouwer in vervanging vail J. 11. Van Tricht, en J. B. Van den Eeckhoudt in vervanging van M. Van den Houvve. Den gemeenterned van Brussel heeft in zyne zitting van heden besloten, dat er aen het gouvernement een verzoekschrift zal gezonden worden, ten eynde den vryen invoer van alle eet waren te vragen. De kommissie van het onderzoek der eetwaren zal lietadres opstellen, te samen met burgemeester en schepenen. Mgr. Malou, bisschop van Brugge, is maendag naer Hoornen vertrokken, 0111 in de hoofdstad der ehristenc wereld de verga dering der bisschoppen te gaen bvvvoonen. Voor aleer zich op reys te begeven, heeft Mgr. een Mandement, of lierderlykcn brief aen zyne dioeesanen toegestuerd. Tydens de afwezighevd van den bisschop, zal de diocesie van Brugge door MM. Broutyn, vikaris-geiieraol, Brunecl en Byeke- waert bcstuerü worden. M. De Ram, rector-magnifieus by de katliolyke universiteyt te Leuven, gaet cene reys naer Roomen ondernemen. Er is beslist in de laetste algemeene vergadering van den Grooten-Oosten, dezer dagen te Brussel, door de kopstukken, of dignitarissen der franomagonnery gehouden, dat den artikel van de vrymetselaers-koiistilutie, by welken er verboden is van te handelen over politieke en over godsdienst in de logiën, is afgeschaft door geheel Belgiën. Mons. Verhaeghen zat dé verga dering voor, en broeder Bourlard zat op zyn spreekers-scabelle- ken. Verscheyde persoonen, die hooge bedieningen in de franc- magonnery bekleeden, onder anderen M. den schepenen Fon- tainas, M. den advokaet stevens, M. den notaris de Doncker, en anderen, keuren die beslissing af, en hebben die vergadering niet willen bywoonen. Men verzekert dat M. de Breyne, in den loop der aenstaen- de week misschien zyn ontslag als lid der kamer gaet geven, om M. Rogier te doen gekozen worden. Maer, zullen de kiezers dit spel goedkeuren M. Tack, gemeente-sekretaris te Kortryk, welken tot lid der kamer is gekozen, komt zyn ontslag van eommunalen ge- beymschryver te geven. Den raed heeft M. Ch. Mussely aange steld, om provisoirlyk die bediening uyt te oeffenen. 0 Inde Indépcndance las men gisteren: Sedert dat Janssens gepoogd heeft zyne zuster Caroline te vermoorden, is hy gestadig in d'oogen gehouden, en word hy bewaekt; hy draegt den dwiingrok, of camisole. Zyne houding blyft kalm, en zyn gclaet is onverschillig hy spreekt en redekavelt geerne met zyne wa kers maer, tot hier toe is er nog niet een woord door hem tivl- gesproken, welk laet veronderstellen dat hy het minste berouw gevoelt, of dal hy verlegen is over het lot dat hem te wachten staet. Iets wat zonderling is, is dat Janssens, sedert dal hy tot eeuwigen dwangarbcyd is veroordeeld geweest, zyne medemak kers den cathechismus uytleydde, en hun zedelessen aenpred kto; eene uor voor dat hy zyne zuster doodelyk wondde, predikte Janssens nog, met veel ingetogenheyd en in den schyn veel over tuiging, over den invloed en de weldaden van den' godsdienst. De zuster van Janssens is nog allyd in St-Jans-gasthuys, Men hoopt, tot hier toe nog, van de wonden die Caroline ontvan gen heeft, te konnon genezen. Men kan zich een denkbeeld vor men van de schrikkelyke wonden'welke de vrouw omvangen heeft, als men zich herinnert dal den booswigt, in zyne woede, het mes in de wonden, in het vleesch, draeyde en plooyde, om die wonden diep, wyd en ongeneesbaer te maken. Den punt'van het mes heeft de blaes gekwetst. Den toestand der zuster van Janssens was eergisteren een weynig gebeterdalle mogelyke middelen worden werkstellig gemaekt om de iiiflammatie te bestreden. De gerieesbeeren heb ben nog alle hoop niet verloren van Caroline Janssens le zullen behouden. Er is tusschen zondag en maendag le Brussel een feyt voorgevallen, dat het beslaen van eeue stoutmoedige dievenbende schynt aen te duvden. Twee burgers, die laet ïn de estamiriet hadden gezeten, trokken omtrent 2 uren van den naelii door de rue d'Assauttoen zy 0111 hulp hoorden roepen. Zy zagen eene dame uyt het eerste venliep van 11" 26, die sedert een kvvaert uers om hulp had geroepen en hun zeyde dat er dieven in haer huys waren gedrongen. De heeren verzochten de dame hun den sleutel der deur en eene keers beneden te wer pen, en traden hierna stoutmoedig do wooning binnen. De dame had zich niet bedrogenwant, na eenige oogenblikken zoekens, ontdekte men eenen dief, die terstond gegrepen en niet zonder groote moeyte naer het naeste politie bureel wierd «e- leyd. Intussehcntyd waren andere persoonen en ook de politie ter plaets aengekomen, en men deed nieuwe opzoekingen. Niemand wierd in den huyze meer bevondendoch men vernam, dat er zich, op slag van middernacht, vierof vyf persoonen van verdacht voorkomen, op het geschuyfel van eenen anderen in de T'Ser- claesstraet hadden vereenigd, en men deukt dat eenen dezer in de wooning van voormelde dame zal gedrongen zyn. De dame wierd gewekt door het gerucht van een brekend vensterglas, en haer hulpgeroep was sedert een kwaert uers vruchteloos, toen de twee voornoemde heeren aenkwamen. I)e zitting der reglhank van Luyk is woensdag laetst door eenen zonderlingen voorval gekenmerkt geweest. Er was een talryk publiek in de gereglzaeleenen spotter trok den neusdoek van het hoofd eener vrouw, doch deze zich omkeerende, gaf eenen jongeling eenen zoo geweldigen kackslag, dat de zael er van weergalmde. Ongelukkiglyk had zy eéaen onschuldigen ge slagen, en deed liet openbaer ministerie haer oogenblikkelyk aenhouden. Op staenden voet wierd de onschuld van den geslagen jongeling bewezen, en de vrouw tot 24 uren gevangenis en de koslen veroordeeld. In eene bvzondefe korrespondentie uyt Parys van de Nieuu-e Roltcrdamche Courant lezen wy liet volgende ongeloof- lyk nieuws Met regt zal men zich verwonderen over hetgeen ik heden moet melden en toch kan ik voor de juyslheyd van het berigt inslaen. Het betreft niet minder dan eene echtverbintenis van prins Napoleon met eene dochter van Leopold van Belgiën, eene kloyndochter van Louis-Philippe. Vooral koningin Victoria, haren gemael en al de Coburgs interesseren zieli ten hoogsten voor deze verbintenis. Ooslenryk is er tegen geslemd, doch men twi jfelt niet aen deze mogendheid ook over te halen. Wie had dit over eenige jaren kunnen droomen Hetzelfde nieuws ivord door een. duytsch blad, in eene korres pondentie uyt Brussel medegedeeld. Te Voorde riep eenen jongen acliler eenen voorbyganger gedurig; AVaelWael I Den Wael wierd gram, en daer den jongen niet ophield van roepen, schreeuwde den beledigden 7,c zal 11 gaen waele, en ecnen kalsysleen grypende, wierp hem naer den jongen, en trof hem. Den jongen doodelyk ge kwetst, is aen de wonde overleden. Den dader, welken döorde justieie vervolgd word, is gevlugt. Den genaemden Andre D... oud 28 jaren, wierd door de policic onder de beschuldiging van diefstal, achtervolgd, en was naer een dorp in de omstreken van Parys gevlugt. Toen men zyne schuylplaets ontdekt had, wierd een mandaet van aenhouding tegen tiem uytgevcerdigd en aen de gendarmery overhandigd, welke gelast wierd hem aen tc houden. Over eenige dagen klopten de gendarmen op de deur van D... hy verscheen re i eene venster, welke zieli hoven die deur be vond. Doel open, zegden de gendarn en. Binnen een oogenblik ben ik by 11, antwoordde hy, ik ben bezig met my te kieeden. Eenige oogenblikken later klopten de gendarmen lip nieuw, en toen zy geene antwoord bekwamen, wierpen zy de deur op den vloer.'Toen zy de wooning binnengedrongen waren, vonden zy hem met cene koord aeu het plafond opgehangen. Hy had mét krvt op een meubelstuk geschreven Ik vermydde mcnschelyke justieie, 0111 my aeu die van God over te leveren.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2