FRANSCH KEYZERRYK. EXGELA.Y!) SPAAIË1V. clagelyks moet verbruykt worden. Deze verbruykte hoeveelheyd rogge, gevoegd by de aenhoudende uytvoeren naer Holland, moet zeker eenen deficit te vvege brengen. Zou het nog geenen tyd worden om den uytvoer te verbieden Al het vee, welk zich op de laetste merkt, te Brugge, te koop bevond, is aen hoogeren prys verkocht. Het vee en by ge volg het vleeseh, zal nog in prys verhoogen, zoolang men het vee weg uyt het land laet gaen. De korroktionnele regtbank van Dendermondc heeft uyt- sprack gedaen inde zaek van onlusten die op de merkt te St.- Nikolaes in september, zyn uytgeborsten. Er waren 62 betigten. Dry der zelve zyn vrygesproken, en 39 zyn veroordeeld (ot een gevang van ecne maend tot twee jaren, eene boete en de kosten van het proces. Twee der veroordeelden hebben zich tegen bet vonnis in appel voorzien. Eenen der boselnvachters van M. den baron Dubois de Ne- vele, heeft in de bosehen van Bachte-Maria-Leerne, eenen grooten en fraeyen vos geschoten Te Wenduvne zyn er stukken en masten van een verbryzeld schip ncngespoeld. lien naem Charlotte was op een der planken te lezen. Uyt Gheel meld men, dat er to Eynlhout een deel der Kerk, die men bezig is met bouwen, is ingestort. Te Peruwelz is, dezer dagen, een vreed schelmstuk ge pleegd. Den zoon van een trefl'elyk huysgezin, die zich altyd eerlyk en byna voorbeeldig had gedragen, komt, by middel cener pistool, zyne tante dood te schieten. Den jongeling die aengehouden is, heelt zyn schelmstuk bekend. Hel schynt dat de kopstukken der carlistsche party in Spanien, .gepoogd hebben oorlogswapens en huskruyd in Belgien en in Holland te koopen, maer dat die poogingen mislukt zyn. Eene jonge meyd die een leelyk gebrek had, te weten van te lange vingeren te hebben, was over eenige jaren, veroordeeld, voor met die lange vingeren gepiekt te hebben wat haer niet toekwam. Om in '1 gevang niet te moeten koekeloeren, was de diefegge uyt het land gegaen', en vermeenendc dat alles vergeten was, was zy terug naer Brussel gekomen, en stond op het trou wen. Maer ziet, hoe onbeleefd de justicic is Op den oogenblik dat de meyd haer trouwkostuem koófil, wierd zy herkend en ge knipt. Te Budingen, op dry mylen van Diest, is eenen persoon van 102 jaren, 2 maenden en 13 dagen overleden. Dezen ouder ling was Willem Van Laer genaemd. Sedert eemgen tyd zag men, in de nabyheyd van eenen dtr barrières, van Parys in de Seine, een ongewoon groot aental doode honden dryven, die door eenige lieden, welke men vcor voddenrapers aenzag, zorgvuldig opgevischt wierden. He beambten der douane, kwamen op den inval, deze, naer het scheen winstgevende, visschorv ook eens te beproeven en zie, hv onderzoek ontdekten zy, dat de schynbaer doode honden, kunstig te samen genaeyde honden-hiiyden waren, die met örabaiidsehen kant waren opgevuld, en welke men op die wyze poogde binnen Parys te smokkelen. Zekeren Paul B., schrynwerker, oud 23 jaren, woonende in de C.ité Féiiélon te Parys, had sinds eenigen tyd een zoor onge regeld leven geleyd en vele schulden gemaekt, waarvan men hem mi de betaling vorderde, Om aen de eyschen zyncr schuldeySchers te ontsnappen, schreef hy hun allen eenen brief, ten eyude by hem te komen zeggende, dat hy een erfdeellje had ontvangen, wnermede hy hun allen zou voldoen. Naluerlyk hoesten do schuldeysehers zich, om zich op den gesteltien tyd by hem te laten vindenmaer nauvvelyks hadden zy den voet in Paul's kamer gezel, of zy weken verschrikt achteruyt. Den schrynwerker had zich in zyne alkove opgehangen. Dezer dagen is de dochter van eenen achtbaren maire eener gemeente van het kanton Montfaucon, arrondissement Beaupréau (Vrankryk), in den echt getreden. Meer dan 400 persoonen woonden de huwelyksfeest by ter dier gelegenheyd had men 2 ossen, 4 verkens, 8 schapen, 130 kapuynen, 20 hazen, 30 konynen, en 68 patryzen en kwakkels gedood 12 stukken wyn en eenen monsterkoek volledigden dat Homerisch bruylöflsmaèl. Tot het hakken van den koek had men 300 liters bloem, 60 kilos boter suyker en 60 dozynen eyers gebruykt. In de Cirilta Caüolico, een tydschrift welklo Roomen, word uytgegeven, leest men het volgende Onzen Heyligen Vader, den paus Pius IX, golukkiglyk re- geerende, bvgestaen door dit hemelsch licht welk God overvloe diger verspreyd wanneer de ernstigheyd der omslandigheden het vraegt, heeft het besluyt genomen van eyndelyk te voldoen aen den eensteinmigen wensch der herders en der geloovigen, met plegliglyk uyt ie spreken zyne apostelyke beslissing opzig- lelyk de Onbevlekte Ontvangenis der Allerheyligste Moeder Gods.» Verder doet dat blad kennen dat reeds een groot getal bis schoppen te Roomen zyn aengekomen, en dat nog lalryke prela ten verwacht worden, en dat Roomen zich verheugd gevoelt van in haren schoot zulke doorluchtige en achtbare vergadering van herders, welke vergadering men noch concilie, noch synode kan noemen, te zien. Men schryft uyt Roomen, 3 november, dat Z. Em. den kar- dinael-artsbisschop van Meehelen, en de bisschoppen van Namen en Doornyk, aldaer in hel belgisch Kollegie afgestapt zyn doch op het dringend verzoek van den paus, is den bisschop van Door nyk de appartementen gaen gebruyken, welke voor hem in ge- reedheyd waren gebragt. De beyde andere prelalen en geesle- Ivken van hun gevolg zyn in het belgisch Kollegie gebleven. Deze Belgische prelaten en priesters doen allen mis in de kerk van het kollegie. De zelve is zeer pragtig versierd door de zorgen van Mgr. Acrts, oud-voorzitter, en door het penseel van ver» scheydene Belgische schilders, die er allen een bewys van hun talent hebben achtergelaten Alles in dezen tempel draegt een karakter van nationalileyl. Daegs na zyne aenkomst heeft Mgr. Sterckx een bezoek ont vangen van kardinael Anionelli, sekretaris van den stael, en den volgenden dag wierd hy in gehoor ontvangen door Z. H. den paus, aen wien de geestelyken van zyn gevolg wierden voor gesteld. De bisschoppen van Doornyk en van Namen hebben de zelve gunst verkregen. Het is opmerkensweerdig dal den eersten vremden bisschop die by den paus in gehoor toegelaten wierd, kardinael Sterkcx is, en dat by zyne aenkomst te Civita-Vecchia, de quarantaine in die haven is opgeheven. Onder de bezoeken welke Z. Em. aflegt, zyn die by de Broeders van Bcmhertigheyd, welke den paus uyt Meehelen heeft ontboden, om de gevangenen van Ste- Sabina te verzorgen: alsook de Zusters der Yoorzieniyht'yd van Namen, welke Z. H. insgelyks ontboden heeft, om hare zorgen te wyden aen de opgeslotene vrouwen van eene andere gevan genis. Die beyde godsdienstige gesligten worden door de Romeynen hoog vereerd. Den paus zeif heefl er reeds bezoeken nfgeleyd Z. II. stelt er groot belang in, even als Mgr. de Merode, eenen der vier geheyme kamerlingen van den paus, en eenen Belg van geboorte. Parys, 11 November. Telegraphieke depechesvau voor Sebaslopol melden: Met 'groote moeyle en met aenzienelyk verlies, zyn de geal lieerden nader de "stad geraekl, en gaen nieuwe batteryên op werpen, om do stad meer van naby te konnen beschieten, en om gloeyënde kanonballen en bomben in de stad te werpen. Terwyl dit alles gebeurt, vermindert het getal der belegeraers, zoo door hel aenhotidend schieten der belegerden, als door de ziekten en door gevechten; wanl; gelyk men reeds vernomen beeft, word er ook gevochten. De gevechten van den 23 en 26 October zyn er een bewys van. De geallieerden hebben verster kingen noëdig, en 20,000 Franschen en 10,000 Engelsehe» gaen naer Crimeen gezonden worden Als men zulke versterkingen ziet optrekken, mag men overltivgd zyn dat hel er niet gemak- kelyk gnet, en dat do Russen geene pollrons zyn, maer zeer wel hun stuk weten te staen. Er gaen ook munitiën en krygsvoorraed van alle slach opgezonden worden en onder anderen munitiën voor nog vyftig duyzend kanonseheuten. Marseille, vrijdag avond.Den Journal de Constantinople rekent op 1 a 3000 het getal der Russen die in de nabyheyd van Bala- klava gesneuveld zyn, en op 1300 mannen het verlies der geal lieerden. De dry laetsle redouten door de Russen genomen, zyn hun den 26 oclober ontnomen. De jagers van Afrika hebben in dit gevecht op eene schitterende wyze uylgeimnt. Men zeydc, zonder de dagleekening aen te duyden, dat eenen nieuwen veldslag was geleverd tiisséhen de geallieerde troepen en de Russen, en dat deze laetsten in de handen der Engelsciien en Franschen, 3000 krygsgevangenen gelaten hadden. Weenen, zaterdag avond. De tydingen uyt Varna vail den 4 november melden dat de Franschen lol op 130 meters van Sebas- topol genaderd zyn, dat zy eene gebruykbare bres geopend heb ben, en zich bereydden om de plaets stormenderhand in te nemen. Weenen, den 10 november om 2 uren. Eene depeehe gedag- teekend van den 9 Nov. uyt Czernowilz, in den avond, meld dat Sebastopel was aengerand en gedeeltelyk in brand gesleken. Lord Raglan had eenen wapenstilstand van -12 uren, om de dooden te begraven, geweygerd. De geallieerden deden voord gang. Van den -12. De bezonderste tyding van heden, is een ver slag of rapport welk den generael Canrobert aen den minister van oorlog gezonden heeft. Dit rapport is gedagleekend uyt het hoofdkwartier van Sebaslopol, den 27 October. Ziet hier den inhoud van dit rapport Het opwerpen van nieuwe batteryên om do plaets in puynen te schieten, word voortgezet. Do werken zyn raoeyelyk en af mattend, om dat men alom de rotsen moet doen springen. De belegering van Sebaslopol is eene der moeyelyksle werken. De stad heeft veel door ons vuer geleden, en het verlies van de Russen is aenzienelyk. De Engelschen bewaken en bewaren Bala- klava met eenige hunner matroozen, een bataillon voetvolk en de Turken. In don morgein! van den 23 oclober, zyn do heuvels die op 2300 meiers van de have gelegen zyn en maer middelmatig ver dedigd en door -100 a ISO Turken elk', bewaerd wierden, door de Bussen die in groot getal waren overrompeld, en de Turken verdreven. Acnslonds, lord Raglan en ik, zyn wv naer de hoog ten die de valley van Balaklava omringen, getrokken en die de laetste grenzen van onze slandplaets van verdediging uytmaek- ten. Den vyand hezeSde de heuvels, toonde ons 20,000 man nen, terwyl anderen in liet kreupelhout verborgen waren. De iiizigten van den vyand waren van ons in de ployaën tot hem te doen naderen do fransche en engelsehe ruytery heeft zich vër- eenigd en den vyand gechargeerd. De engelsehe ligte ruytery h- el't zich tc verre begeven, en is tot onder het kanon en inus- kettenvuer gekomen, en heeft de kanonniers neflergesabeld, maer is moeten terugkeereii met een verlies van 130 mannen, maer bad liet wanorder in de rangen van den vyand doen oiitslaen. De brigaden der jagers van Afrika zyn l et engeïsch leger lor hu p gekomen, en hebben ecne battery en eenige balaijlons van den vyand tol den nl'logt gedwongen. Den avond heeft een eynde aen het gevecht gestéld. Des anderdags zyn de Russen uyt de plaets gekomen, en heb ben naer inkcrmaim loc, dc engelsehe divisie van sir Lacy Evans die de belegeringswerken beschermt, aengerand. Door een ne- derbliksemend viu-r, en melde slevigboyd die aen onze bondge- nooten de Engelschen eygen is, ontvangen, hebben dc- Russen meer dan 300 mannin ter plaets gesneuveld gelaten, en zyn lol aen do plaets vervolgd, latende een honderdtal krygsgevangenen aeliler. Dil gevecht welk kort en hevig was, is schitterend ge weest, cu heeft den spytigen voorval van daegs te voren, wol vergolden. Volgens authentieke tydingen uyt Balaklava, van den 28 oclober, was oenen oorlogsraed daegs le vooren vrreenigd ge weest; men had in dien oorlogsraed heslist de bestorming van Se baslopol niet tewagen, ten zy nadat men tot het laetste toe het effekt der kanonnen zou beproefd hebben. Men aenziet voor waerschynelyk eenen veldslag tegen den rnssisehcn generael Liprandi, voor dat mende bestorming van Sebaslopol waegt. De russische versterkingen worden op 30.000 mannen gerekend. Verder heefl men eenige bczondrre tydingen uyt Crimeen ont- •vaugen. Het slormwe'der was wat gestild, maer, de troepen leden aen koude. Tusschcn Sebaslopol en Balaklava bevind zich den russischeii generael Luders die met ecu legerkorps, het garni zoen ondersteunt. Men is nu bezig met eene zesde fransehe af- deeling te vormen deze zal bcs'a< n uyt de versterkingen die nu aenkomen. De Franschen in Crimeen hebben aen Omer-Paeha versU rkiiigen gevraegd. De Russen verwaerloozcn geene midde len om te poogen Sebaslopol le ontzetten. Een legerkorps van 64,000 mannen met 160 kanonnen schynt hier toe beschikt. Van i>i-:n 13 De volgende depeehe is door den generael Can robert. opperbevelhebber van het fritusch leger in Crimeen, aen den minister van oorlog toegezonden Voor Sebastop a,,i r I 6 november. Het russisch leger vermeer derd door de versterkingen die van den Ronauw komen, door dc vereenigde reserven der ziivdeiyke provinciën, en aengemoedigd door de aenwezigheyd der groot-hertogen Michiel en Nikolaes heeft gisteren den regten vleugel der engelsehe positie, voor de plaels aengerand. Het engeïsch leger heeft het gevecht wel de opmerkzaemsle slevigheyd, uytgestaen. Ik heb hel engeïsch leger doen onder steunen door een deel der divisic-Bosquet, welke met eene won derbare kragt heeft gevochten, en door de troepen die in de na byheyd waren. Den vyand, veel talryker dan wy, is achter uyt geweken met aenzioulyke verliezen, die op 8000 a 9000 mannen gerekend worden. Deze hardnekkige worsteling heeft den geheelen dag gednerd. Langs mynen regten kant, heefl den generael Forey, Ier zeiver tyde.'non uvlval van hot garnizoen te verstoeien gehad. De lroe pen, met kragldadigheyd door hem aengeleyd, hebben den vyand weder in de plaets gedreven, met een verlies van 1000 mannen. i Dezen schitterenden dag, welken niet zonder verlies voor de geallieerden is gekocht, strekt tot allergrootste eer voor ons le ger. De belegering word regelmatig voortgezet. Weenen, maendag morgend. Tydingen uyt Varna maken gawaeg van een bloedig gevecht welk den 5 november, onder de muren van Sebaslopol heeft plaets gehad. Vier engelsehe divisiën hebben in het gevecht deel genomen. Men verzekert dat onder dc gekwetsten zich vier generaels bevinden. Deze tydingen zoo men ziet, zyn belangryk onder meer dan een betrek. Zy doen zien dal Sebaslopol nog sleeds blyft het hoofd bieden, dat dc Russen veel versterkingen hebben ontvangen en dat er geene middelen worden verwaerloosd om Sebaslopol te ontzetten. Als men alles wel overlegt, moet men bekennen dat misschien nog zoo spoedig de verovering van Sebaslopol niet moet te gemoet gezien worden. «De geallieerden zyn maer op-ISO toisen van de nniren van Sebaslopol meer verwyderd. Hunne artillery heefl eer.e wyde bres geschóten, en zy nemen schikkingen om de bestorming le wagen. Varna, den 4 november. Dc fransche halteryen hebben .eene bres geopend in den niner der stad, lussclien de kazernen en den Bastioen die naest de have van Karanimata gelegen is. De loopgrachten zyn, regt over hel kerkhof, 130 yards gevoorderd. De battery der Quarantaine is vernietigd, en men mackt toebereydselcn voor de bestorming. Dc verdedigingsbatleryen langs den regten kant der plaets, zyn byna alle tot stilzwygend- heyd gebragt, door hetkanonvuer der Engelschen. De Engelschen zyn zooverre genaderd, als den aerd van den grond zulks toe- laet. Marseille, woensdag. Den Sina'fden 3 van Constanlino- gelen vertrokken, is aengekomen. Hy brengt lydingen nvt Crimeen aen, die het volgende bevatten De bestorming van Sebaslopol was op den S bepaeld. Acht duyzend mannen hadden zich doen insehryven, om van de eerste den storm te wagen. Men had er 4000 uylgelol. De kolmanen voor de aenranding, moesten onder het bevel van prins Napoleon ge- plaelst zyn. Men rekende eerst het fort, hy het kerkhof gelogen, en in welk de eerste bres geopend was, aen te randen, fle troe pen waren in eenen staet van koortsachtig ongeduld. Den toestand der stad Sebaslopol was schrikkelyk. Het water ontbrak ten vollen. Eene onverdrngelyke besmetting lieerscbtc er. He zee wierp de jyken tot op kaeyen uyt. Twee duyzend zieken en gekwetsten waren lellerlyk lot kolen verleerd in een hospitael welk door de homhen was in brand geschoten. De eerste divisie van het fransch leger was van de belegering afgescheyden, om liet operatic-korps, dat dc Russen moet be vechten en verdryven, te gaen vermeerderen. Het kanonvuer der stad Sebaslopol verflauwde dag per dag. Men verwacht zich aen eene wanhopige verdediging in de stad. De huyzen van Sebaslopol zyn gebarrikndèerd, zyn gewapend met kanonnen, on in opregte citadellen veranderd. Vier schepen der russische vloot heeft men in de haven nog doen zinken. De Palvie van Parys verzekert dat de korpsen, welke zullen storm loopen reeds aengajuyd zyn; onder dezelve telt men de Highlanders, de boste infanterie der Engelschen, de Zouaven en de jagers van Vineennes. Men twylelt niet of de stad zal in hunne magt vallen, indien zy den vyand met de bayonnet mogen aen- randen. Eene korrespondentio uyt Odessa, 29 October, meld dat prins McDSehikolT onophoudelyit hulp vraegt aen den opperbevel hebber der troepen van Bessarabie. Generael Luders moest zyne positie in het zupjeo van die provincie verlaten, zoohaest hy den val van Sebaslopol zou vernemen, want men vreest dal de böndge- nooten Aliermann en Odessa zullen gaen verwoesten. Eenen franschen officier, die krygsgevangen is geweest, is uyt Sebaslopol ontsnapt. Hy verluien, dat-hy op de merkt van die stad 2 galgen heeft gezien, en men geleydde er jnysl een 300 tal Polen en Russen naertoe, omdat zy vveygerden aen de kanons le werken. De Pel m. zegt men, zullen in geval van stormloop, zich aen den kant der liónilgcnootèu stellen. Londen, -14 November. De engelsehe gazetten in hél alge meen, hebben,haer vertrouwen in do verovering van Sebaslopol, hernomen; de laetste tydingen, welke uyt Crimeen zyn ontvan gen, wegens de gevechten van den 23 en 26 October, zyn met veel blydsehnp vernomen. De engelsehe dagbladeren spreken met Veel ophef van die gevechten, en noem n de zeiven eenen volkomenen zegepraal. Hel verslag van lord Itnglan is afgekon digd, en heeft veel geestdrift doen ontstacn. Dit verslag .komt met hetgeen van den franschen generael Canrobert, overeen. Ér is. ten gevolge van aengebragte depeehen van lord Raglan, eenen kabinelsracd gehouden, welken door alle de ministers is byge- woond. Er is besloten nieuwe versterkingen naer rimeen le zenden. Den Times heeft eene depeehe afgekondigd, die meld dat ge heel het garnizoen van Sebaslopol den 6, eenen uytval heelt ge daen, cn dat er een algemeen gevecht is ontsta'en. Het garnizoen bestaet uyt 65,000 minnen. By het vertrekken van den kourrier, vocht men nog, maer, de geallieerden hadden de overhand. Aenslag tegen prins Albert. llcl is onder dezen tytel, dat de engelsehe dagbladeren dè volgende byzonderheden afkondi gen Eenen kerel, met eenen groolon slok gewapend, is uyt eenen winkel gesprongen, op den oogenblik dal prins Albert le peerd voorby kwam gereden, terug koerende van de jagt. Den kerel heeft prins Albert tegengehouden, hem op eene onbeleefde wyze aengesproken, hem beledigingen toegestemd, en zynen stok "op geheven, als wilde hy slaen. Eenen der bedienden die prins Al bert vergezelde, heefl met zyn peerd den kerel afgewend cn spoedig is den man aengehouden. Den kerel heeft verklaerd eenen Ier te zyn, en lang in hel le ger le hebben gediend, e:i er bygevoegd, dal hy den prins geen kvvaed wilde, en slechts de genegenheyd hpd betoond, van prins Albert eens van naby le zien. Den kerel is reeds als landlooper veroordeeld, en nu wacht men af welke straf hy zal ontvangen voor zynen aenslag legen prins Albert. De lydingen, welke men eergisteren langs den gewoonen weg heeft ontvangen, gaen maer tol den 7deze tydingen spreken van eene overeenkomst lussclien de progressisten en demokreten. Deze kerels zyn voornemens veel gerucht en zelfs sehandael te maken, en den troon der koningin in gevaer te brengenzelfs gaen zy hel ministerie heviglyk aenranden; alle die verbondenen zyn leden van de logiën, en ontvangen hunne hevelen van de kop- stukken der franemaconnery. Er gaet door den demokreet-pro gressist Rivero eenen voorstel :n de corlez gedaen worden, om de koningin-moeder in hesehuldiging le stellen. Ter dezer gele genheyd, zal men ook van de koningin Isabella «preken, en poo gen de koningin en den Iroon in gevaer brengen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3