ZOXDAü 24 DECEMBER 1854. NFGENSTEN JAERGANG. - Nr 455. AELST, den 25 December 1854. DE BEDELARY. Luyk750 Ooi Limburg 1550 902 Luxemburg2150 1945 WAT MOET ER DAN GEDAEN WORDEN De uitwerksels van een goddeloos dagblad. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 NOVEMBER 1854. 1» Tm 7 uren 45 minuten des morgens nnvr Dendermonde Gend, Brugpe, Oostende. Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2* 9 uren 30 min. rles morgens nner Deiidermoitde, Gend, MpcIip1«-ii. Brussel, AulwPTpeii, Lenten, Timneu, Lu\k, Vertiei s, Lauden, St. Trinen,en Hasselt 3® Ten 12 urm 00 minuien mor middag, nner Denderiuoude, Gend, Brilde, Oostende, Korirtk, Mouscron, Dooinsk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 15 namidd. nner Demleimonde, Merhelen, Brussel, Antwerpen, Leuteu, Thieneu, Luyk, Vervier, Landeft, St. Truyen, Hasselt, Aken en Keulen. 5® 'Jen 5 uren 15 minuien des avonds, nner Dendermonde, Meclielen. Brussel, Antwerpen (lend,Brugj»e en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornik, Ryssel en Calais. (p Ten 8 uren 15 initialen des aronds nner Dendermonde, Gend. Meedelen, Biussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vi rtiers, Aken en Keulen. cosQCt; slt.m VAN DENDERMONDE NA KR AELST. 1® Ten fi nr. 25 m. 's morgens.21 Ten 8 uren 20 minuten 's morgens.—3° Ten 10 uren K) minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5» Ten 4- aren 10 minuten avonds.—'6® Ten (i uren 45 minuien 's avonds. /uilen te vsegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende tan ATXST, ten 7 un n 45 minuten., ten 9 uren 30 iiiiuut. 's morgens, ten 12 ureu- ten 2 urtsi 15 minuten en ten 5 uren 15 ni. s' avonds- Van l)L^"DLUM0, DL ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uien 20 minuten 'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten (i urm 45 min. des avonds.. Voor alle'rigtrngen moet men te Dendermonde van konvov veranderen. IVil hhrd verse hynl tics Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgend-en Zondag.Den prys der inschryving, by Irimesler, is bepaeltl op 1 l'r. 50 e., dien der anti oneen op 2-0 cenliinen den drukregel. BEN BENBERBOBE Het kan niet nutteloos zvn, in dit oogenblik dat de levens middelen zoo diier en liet gebrek 700 groot zyn, 7.ich met Me armen bezig te houden en te 70rgen dat er in huil be- staen voorzien worde. Wy /.yn voornemens versehcyde artikels aen die belangryke siof toe te wyden wy /uilen ons lieden be/ig houden met de bedelaers. Volgens een officieel document, waren er op den I de/er maend 81,038 persoonen die van de bedelary leven, te weten 45,110 mannen, en 35,922 vrouwen. Zie bier de verdeeling van dit cyder Provinciën. .Mas nes. Vrouwen. Antwerpen-4588 5713 Brabant!7438 0379 West-Vlaenderen. 0306 4638 Oost-Vlaenderen. 14,141 11,480 Henegauw5157 5828 Namen5054 2325 Totalen 43,116 55,922 Wy zien dat on/e provincie verre boven de andere staet, en nogtans wy denken dat het eyiïer niet overdreven is maer volgens die tabel, zouden wy eerst niet moeten zeggen dat het gebrek aen werk eene eerste oorzaek is van 't groot getal armen die zich aen de bedelary overgeven. Het dunkt ons dat het klevn getal bedelaers in de provincie Luyk er een klaer bewvs van is. T is in die streek dat liet element van werk zich in verschillige takken verspreyd en bezigheyd aen de verseheydene klassen van armen verschaftterwyl het in onze provincie duydelyk bestatigd is dat het werk byna overal ontbreekt, en dit byzonderlvk op het tydslip des jaers wanneer de armen het werk meest noodig heliben. Zouden wy dus niet mogen zeggen dat ile bedelary den toestand is van den mensch die, door den nood of de zwakhevd, of wel door de luyheyd gedwongen word te leven van de aelmoesen van deze welke konnen geven De maetschappv is dus aen den gezonden behoeftigen werk verschuldigd, en indien het gouvernement, 't welk de samenleving bestnert, aen deze eerste pligt te kort blyft, zoo moet den mensch die geene middels van bestaen bezit, het regt hebben te vragen, en deze die bezitten verpiigt zyn te geven, want'tis een schelmstuk zyns gelyken van gebrek te laten sterven. Maer indien het werk verschaft word en uytvoerbaer of doenlyk is, zoo is den gezonden armen verpiigt te werken, en de luyheyd, men mag liet zeggen, is eene aenhondende diefte gepleegd teil nadeele der maetschappy want zoohaesl zy leeft, ontneemt zy, 0111 liet even hoe zy het aenlegt, de vrucht van eens anders arbeyd. Ook waren onze oude wetten zeer streng tegen de arme luyaerds, zy bestraften ze zeer strengelyk en op de meest schandvlekkende wyze. Die wetten, gelyk al deze die door eene overmaet van strengheyd zondigen, wierden zeldzaem uytgevoerd. Onze nieuwe wetten hebben de oude vervangen door eene straf van opsltiyling die zelfs voor den bedelaer geene straf is, integendeel 'I is een middel van te leven ten koste van een ander. De bedelaershtiyzen zyn door den bedelaer niet aenzien als eene opsluytingsplaets die schandvlekkende is, integen deel, hy ziet er eene herbergzaemheyd in die men verpiigt is hem te geven. De 011de wetten met hare strengheyd, en de nieuwe met hare zachtlieyd zullen magteloos en zonder nylwerksel blvven, zoolang eene waekzame en vooruytziende politie den individu niet zal aenhouden van den eersten oogenblik dat liv liegint te bedelen, en hem niet zal ondersteunen of hem in den afgrond laet vallen. Indien, gelyk wy zeggen, den gezonden armen man die weygert te werken, pligtig is, dan moot er hem eene strenge politic toegepast worden, Maer er zyn toestanden inliet leven, zoo als de kindschheyd, de ziekelykheyd, den ouderdom, waerin men van den mensch geen werken kan noch mag evsshen. De samenleving is hem dan den onderstand ver schuldigd dien zynen staet vercyscht. Zoo lang de eerste pligt der maetschappy, namelyk van de armen te voeden die niet konnen werken, niet vervuld word, is het moeyelyk zich kraehtdadrglyk met het beteugelen der bedelary bezig te houden. De gezonde en kloeke bedelaers vermengen zich met deze die het niet zyn de eerste bemagtigen een deel van 't medelvden 't geen de andere te regt verwekken. Hel schynt dat de oude volkeren zich met dees onder- scheyd niet bezig hielden mensehlievender dan wy iu '1 inwendig der familie, dachten zy echter veel minder aen het inrigten van openbare schuylplaetsen voor de ellende. Hunne politie bepaelde zich in 't algemeen by het verwy- deren der Itiye bedelaers van liet grondgebied van den staeten dat zy er niet altyd in gelukten, hewyst de oude komedie van een verachlelyk slach van individus die de pretentie hadden 't eten en te drinken zonder werken. Het was aen 't christendom voorbehouden zich over de openbare ellende te erbarmen en de armen met aen de verlatenheyd over te leveren. Ook maekten de verloochening der aerdsche wellusten, de gemeenschap van goederen en aenhondende zorgen voor den armen, de zeden der eerste christenen uyt. Als Conslantimis het groot geluk had zich tot den christen godsdienst te bekeerenputte hy er menschlievende gevoelens 111 en werkte de zelve uyt met den eersten hospitalen en schuylplaetsen te bouwen, waer al de behoeftige christenen gevoed wierden. Hierby bleef het nietbyna neven alle kalholyke tempels zag men een gebouw opstygen waer de armen eii zieken eene schuylplaets vonden. Den II. Vincentius de Paula, welken wy mogen aenlialen als hebbende eenen der eerste de noodwendigheden der armen gekend 7.00 naer ziel als mier ligehaem, was van gevoelen dat er met de bedelary en de luyheyd geen middel was den armen nuttiger wyze te helpen en eene ware beoeffening van katholyken christen iri te boezemen. Men vind in de geschiedenis zyns levens dat hy te Macon. iu Vrankryk, zyne eersle proef deed om de bedelary uyt te roeven. Hy vond dat die stad aengcdaen was van een plaeg die afsehu welyker was dan die der sprinkhanen 111 Egypten, gelyk hy zelf getuygt. 'T was een ontelbaer getal bedelaers die onder betrek van zeden, eerlyklievd, godsdienst, matig- heyd en rondzwervende gewoonlens, honderd mael slechter waren dan de Bohemiers. Den II. Vincentius had zoo groot medelvden met die ellendigen, dat liv de sta I niet kon verlaten, zonder er middel voor die kwael te zoeken. Zvne proef gelukte wonder wei om in de ligchamelyke en geestelyke behoeften te voorzien, rigtte hy een liefdadig broederschap in, waervan liet mansvolk de armen hielp, en 't vrouwvolk de zieken oppaste. Na weynig lyd wierden al de ongelukkige!) bygestaen en men zag geene bedelaers meer. Zie hier hoe den geleerden pater Desmoulins, schryver van dien tyd, hierover spreekt Den H. Vincentius wist zoo wel de groote en de kleyne te behandelen, dat elkeen goedwillig een zoo heylzacin werk ondersteunde de eene in geld, de andere in graen of andere levensmiddelen, elk volgens zyn vermogen zoodanig dat by de 500 armen gehuysvest, gevoed en s zeer betamelyk onderhouden wierden. Vincentius gaf <t de eerste aelmoesen vertrok. Maer hoe vertrok hy? Onder de zegeningen van al de inwooners, besproeyd met de tranen dor armen, en overladen met de geluk- wenschingen der overlieden. GEVOLGTREKKING. Zou men nu met de zelfde middelen de omzwervende bedelary niet konnen uytroevën in al onze gemeenlens, en aldus de zegeningen der deftige bewooners, de blvd- scliapstranen der armen en de gel.ikweuschingcn der overlieden verdienen Dien onscliatbaren dienst aen 't lydend menschdom ware gemakkelyk om bewyzen, en zou de middels van onderstand zekerder en heylzamer maken. Men zal minder geven, men zal liet met meer verdiensten doen de aelmoes zal zoo dikwils geenen ondraeglyken last zyn, en men zal weten waer zy naer toe gaet. De opvoeding der arme kinderen zou er eonc schuylplaets van deugd en goed gedrag vinden; zy zal beschut zyn tegen het vrderf, de ongebondenhevd en de wandaden. 'T is de jonglieyd die meest moet verzorgd worden 't is als een spreekwoord in de verbeleringshiiyzen dat eenen bedelaer die van zyne kindscheyd af aen rondzwerver)' gewoon is, onverbeterlvk is geworden en noyt zvn slecht leven verbet. De nvve.hevd 7.011 cr zich door uylbreyden en aen alle slach van werkvolk bezigheyd verschaffenmen zal de fabrieken, die men l'aniilewerkhuyzen noemt, konnen doen herleven, waer de waekzaemheyd en 't bestuer der ouders waerborgen zyn voor de zedelyklieyd der kinderen, en wanof geheel de winst in 't huyshoiiden blyft. Dit is voornamelyk 't werk der conferentiën van St-Vin- centius de Paulo en andere liefdadiglieydsgeiioolschappen, die zich konnen overluygen dat, zoo lang de omzwervende bedelary beslaet, zy al tastende zullen werken en dat bare moeylen en aelmoesen altyd min of meer in vrucht zullen verliezen. Men zal zonder 't werk van den II. Vincentius, weynig verbeteren, ongenoegzaem bystaen en de armoede en zedclooslievd zullen in de eeuwige verlatenheyd blvven. X." Men meld ons uyt eene by Gend gelegene gemeente, dat men bemerkt, sedert dat zeker francmagonsblad, 't geen den schoenen naetn van Broedermin draegt, in de buyten- gemeenten versehynt, den godsdienst, de zedelyklieyd en liefdadigheyd oneyndig veel verliezen. Er is onder andere eene gemeente waer dit blad verseheydene abonnementen heeft, die grootendeels bedorven word, waer de ongods- dienstighevd en zedeloosheyd scbrikburenden voortgang doen, en de ongebondenheyd en slecht gedrag naer zich slepen. Ook is die gemeente niet gelukkig, men heeft er noch rust noch vriendschap, den haet, do oneenigheyd en partytwisten verdeelen er de familiën, en stellen alles gedurig in eene rampzalige beweging. De broederlykheyd vnrdwvnt cr met de liefdadigheyd. noch liefde noch berm- herligiieyd bestaen er jegens den armen, alle hulp word geweygerd, en 't getal behoeftigen groevt erdagelvks aen. De armen om Ie konnen blyven leven, zvn verpiigt in de velden rapen te zoeken die y met water doen koken noch brood noch aerdappels zyn voor hun verkrvgbaer Zie daer waer het liberaters-francmagonnisnms de samen leving heenvoert; gelukkiglyk voor de gemeen tens waer dien slechten geest der secte indringt, dal de armen nog door gevoelens van zedelyklieyd en geloof bezield zvn, want zv hebben liever al de smei ten der ellende te lyden, dan zich aen wandaden over te geven. Moest de armklas, door cle leeringen van dit francmagonsblad, var. zyne goede gevoelens beroofd worden, God weet wat cr in die ge meente zou gebeuren En wat er nog liet droevigste is, is dat dit schandblad in vele plaetsen den burgemeester, eenen schepen of den secretaris voor inschryvers lelt, welke zicli in 'i algemeen niet vergenoegen liet vergift alleen in te zuygen, maer het zelve in de herbergen onder hunne onderlioorigcn ver- sprevdrn. Men is geneygd om te gclooven dat vele be noemingen op den buy ten gedaen zyn uylsluytelyk om het verderf uyt te breyden. "T is bvzonderlyk onze provincie die zich ondersclieyd zeldzaem gebeurt er eene benoeming die door den partygeest niet gevlekt zy. Men ziet cr niet naér of gy treffelyk of slecht, bekwaem zyt of niet, of de gemeente belang heeft u te hebben of niet, men onderzoekt alleen of gy aen de part//, aen de serie behoort, of men op u mag rekenen, en byzonderlvk of gy vvandig zyt aen den klerikael, 't is te zeggen of gy uwe godsdi'enstpliglen miskent en bereyd zyt tegen de priesters te werken als de gelegenheyd ziel) voordoet Men zou zeggen dat er een ordewooid uyt de logiën gekomen is krachtens 't welk er moet gewerkt worden 0111 aen het platte land de beweging des verderfs Ie doen ondergaen, en dat er eene zending vastgesteld is 0111 alle elementen van godsdienst en zede- Ivkhevd te doen verdwyneu. Ook kent men de worsteling die verscheyde afgeveer- digden onzer provincie moeten uylstaen om de bekenrlyke lieiioeiniiigen tegen tc kanten die M. De Jaeglier vcord aegt. 0111 aldus zoo veel mogelyk te beletten dat den geed van verderf in de biivtengemeentens dringe. Zie h"cr onder vele een voorbeeld van de kuyperyen der liber; terssede I11 het dist rikt Andenaerde is eene gemeente waer eenen burgemeester moet benoemd worden. Er is eene enkels familie die aen de liberalerspartv toebehoort en die deze party nog al wel dientnu, ofschoon dit hnysgezin reeds d( n notaris, den gemeentesecretaris, den ontvanger run den armen en de;i ontvanger der kerkfabriek oplevert, wilt men neg dat den burgemeester ook uyt dit zelfde huyscezin kom?

De Denderbode | 1854 | | pagina 1