ITALIËN FRAYSCII KEYZERRYK. Voorleden zondag is eenen dag van feest, eenen dag van vreugd, voorGend geweest, Gend vierde de plegliglieyd, der afkon diging van liet geloofspunt der onbevlekte Ontvangenis. In den voormiddag, tydens de hoogmis, hebben de pastors, aen Ininne parochianen aangekondigd de beslissing der H. Kerk, wel ke de Onbevlekte Ontvangenis der AllerheyIigste Maegd Maria voor een geloofspunt kwam te verklaren. Des namiddags wierd de Litanie van O. L. V. in het lof gezon gen, en de aenroeping van Regina sine labe conecpla (koningin, zonder vlek ontvangen) drymael herhaeld, en in eenige kerken in groot muziek uitgevoerd. Alle de kerken waren buytengewoon met geloovigen vervuld; in Sl-Raefs-kerk was den toevloed van geloovigen zoo groot, dat men met de grootste moeyle de proces sie rond de ruymc kerk heeft konnen iIqcii. Maer, des avonds, heeft de geheide stad die plegliglieyd willen vieren, en eensklaps is op de schitterendste wyze geheel Gend verlicht geweest. Men sellryft uyl Marseille, onder dagteekening van 15 de cember Z. Em. den Kardinacl Slfrckx, artsbisschop van Mcchelen, is binnen onze muren aengekomen. Den ft) van Roomen vertrok ken, naer de ceremonie van Saint Paul, is Zyne Em. den 12 naer Civila-Vechia ingescheept. De Sapri napolitaensch schip, welk den prelael gekozen had, heeft te Livourne en te Genes ingeloopen. Den overtogl is gelukkig geweest. Den vrydag ten 12 i/a uren was Z. Em. in de haven van Marseille. Mgr. den Kardiuael en de per- soonen van zyn gevolg genieten de volkomensle gezoudheyd. Vry dag 22 dezer zal Z. Em. te Mecbelen aenkomeu. Men sebryfiaen den Dcnderbode uyl Sl-Anne, VV'aesniunsler, den 18 dezer. De kostelyke prysdeeling der zondagschool gisteren met zoo veel luysler gedaen, is een nieuw bewys der onuylputle- lyke liefdadigheyd van den eerweerden heer Van der '.Uiteren pastor dezer parochie. Hel was schoon om te zien ruym dry honderd kinderen van beyde geslachten, vergezeld door hunne meesters en ineeslerssen, stoelsgewyze de kerk binnen treden. Om 9 uren wierd hel li. Sacrificie der Mis door d'heer pastor met groole solemniteit opgedragen. Ouder het zelve heelt den zeer eerweerden heer pastor van Zele een sermoen gedaen, het ivelk lang in het geheugen zal zyn. Naer kunstig bewezen te hebben de weldaden der zondagschool, prees liy de kinderen over hunne neersligheyd, de meesters en ineeslerssen over hunne zorgvuldigheyd, en eyndigdc met de volgende woorden Maer hoe zal ik my uytdrukken nopens de onopliondelyke liefdadigheyd van uwen ievervolleu en n.enschlievenden herder? Het is my niet gegeven op eene behoorlyke wyze zynen welverdienden lof uyt te spreken, en aen u beminde inuoonders van Sl-Anne is het onmogelyk eene genoegzame dankbaerheyd te betoonen. Ovet eenige maeuden hebt gy gezien met welke liefde en vaderlyke genegenheyd zyne hoogweerdigheyd den bisschop geiveerdigd beeft, de schoone kantschool door uwen pastor opgerigt, in te hulden heden zie ik pryken de voorwerpen der prysdeeling en ik moet bekennen dat deze prysdeeling alle de voorgaende prysdcc- lingen overtreft, en dit alles is toe te schryven aen de liefdadig heyd van uwen goeden en ivarcn herder. i Zulk geluk genieten er vele parochiën niet; en het geen uwe vreugd en dankbaerheyd oog moet vermeerderen, is dat de liefde werken van uwen zoo achtbaren herder, u, en uwe nakomelingen zullen overleven. Met waerheyd mag ik aen uiven vlytigen en liefdevollen pastor deze woorden van den H. Geest loepassen Zalig is den ineiseh die den noodlolligen staet van den armen en bedrukten ziende, hein hulp en troost verschaft, in den kwaden dag zal hem den Heer van alle onheylen verlossen, u Men schryft ons uyt Loenhout van <len 20 dezer: De eerweerde Paters Redemptoristen hebben over dry weken eene mis sie gegeven gedurende elf dagen in de parochie van Loenhout, Ier gelegen- heyd van de opregting van den H. Kruysweg. Niet tegenstaende het slecht weder, is den iever der inwoonders, om alle de diensten by te woonen zoo groot geweest dat de eerweerde paters verklaerden no\t missie gegeven te hebben waer het volk zoo veel v|yt getoond heeft of beter gesteld was. Eene bezondere plegtigheyd had plaets den negensten dag, wanneer de paters gewvd hebben een zeer kostelyk vnen verbeeldende de Onbevlekte ontfangen'S van de II. Moeder Gods Maria, vereerd door den edelen heer Albert Montens. Ter zeiver tyd had men in de choor opgeregt eenen prach- tigen altaer, waer onder op eene ruyme hoogde een rvk vercierd beeld van Maria geplaetst was, omzet met omtrent 40 keersen, op verzilverde- plali- tie- massive zilvere- en in het vuer vergulde kandelaers. Nauwelyks was het sermoen ter eere van Maria half gepredikt, of de ontroering was zoo algemeen dat den predikant niet meer kon gehoord worden; het zelve had nog twee andere keeren plaets. Ook heeft men hoven de twee reeds he- stoende congregatiën van jongheden nog eene derde ingerigt voor getrouw de lieden, welke des zondaegs vergaderen om afzonderlyk eene onderwv- zing of sermoen bytewoonen, eygen aen hunnen staet. Den invlopd welken die brave menschen op hunne familie uytoeffenen brengt de wenschelykste vruchten voort, hun getal beloopt tot meer dan twee honderd. Zekeren Cies Bruylant, eenen gepensionneerden militaire, die te Dendermonde was aengehouden voor gepoogd te hebben zyne vrouw te vermoorden, beef! zich zeiven omjjebragt. Bv mid del van een peunemes, heeft by zich de keel afgesneden. Vele ryke farailiën en talryke hooge persoonaedjes te Brus sel maken toebereydselen om, tvdens de maend january, groole en pragtige feesten te geven. Den zuster moorder Janssens blyfl zeer gelaten en bedaerd zich in bet gevang gedragen. Hy wacht mei geduld de uytspraek van bet hof van cassatie af. Hy twyffëlt niet aen de verwerping van zyne voorziening in cassatie, en heeft zich ewkelyk in cassatie voorzien om zyn leven nog eenige weken te verlengen. In de Schelde te Welden, is eene scbuyt, in welke zich vyf werklieden bevonden omgeslagen. Vier persoonen zyn maer kon nen gered worden; den vyfden is in de rivier verdronken- Men verzekert ons dat er groote boeveelheden boekweyt komt opgekocht te worden. In geerstc schynl er, voor den oogen- 8)1 ik, ook gespekuleert te worden, By koninglyk besluyt, is de residentie van M. den nolaris Leenaert, van Baesele naer Haesdonek overgebragt. M. Corten, vikaiis-generael van bel arlsbisdom van Mecbe len, komt te overlyden. Dezen wcerdigen geeslelyken was nog maer 57 jaren oud. Men spreekt sedert eenigen tyd te Ryssel van een plan, dat ons schier lot de tyden van de gilden en neringen terug brengt. De timmerbazen hebben gezamenllyk erkend, dal den dagloon hunner werklieden niet meer geëvenredigd is naer hunne be hoeften en den prys der voorwerpen, noodzakelyk voor bet leven, en vragen aen do overheyd de toelating, om zich in niaelschappy le vormen en eenen tarief van den dagloon ie maken, die eiken baes zou aen nemen. x\ldus, zou eenen vollen gast 25 cenlimen par uer arbcyd ont vangen; de mindere werklieden zouden volgens hunne bekwaern- heyd gerangschikt en insgeiyks par uer worden betaeld; eyndelyk zou men de winlerdagen die minder zyn, nogians voor 8 uren re kenen. Al de oude werkliuysgebrüyken zouden afgeschaft en door de bepalingen van dezen tarief vervangen worden. Er zyn in Audenaerde valsche 5 francs-stukken in omloop. Berigt aen elkeen. Volgens het zeggen van een weekblad, zouden vyf leden van den communalcn raed van Ronssc bun ontslag hebben ge geven, om dat M. Tassarl, gewezen uolicie-kommissaris, den 51 October, tol lid van de regenlie is benoemd. Eene beiangryke aenhouding, en die in verband staet met de zaek van de helschè machten, die men langs den yzeren weg, omtrent Kvssel, ontdekt beefl, komt te Brussel gedaen te worden. Den aengèhouden is eenen franschen uvtvvykeling die Jaquiii is genaemd. Hel is op verzoek van den regter van instruktie van Kvssel, dal dien Franscbma» is aengebouden. Hy za«' aen de frau- sche juslicie overgeleverd worden. Om bel belang der aenhouding van Jaquin le begrypen, moet men zich herrinneren dat er eene helsche maebien langs den yze ren weg is geleyd geweest om den yzeren weg met bet konvoy", op welk Louis Napoleon zich zou bevonden hebben, le doeu in de lucht springen. Dezevreede moordpooging moest gepleegd worden, als den keyzer der Franschen een bezoek by koning Leopold te Doornvk kwam afleggen. Het onderbreken van deze reys beeft bet belscb plan der kotiingsmoorders verydeld. Men scbrvfl uyl EeclooDe godsdienstige oeffeningen voor den jubilé, hebben alhier tmet veel vrucht plaets gehad M. Van Dorpe heeft, tydens de acht dagen, iweemael daegs gepredikt. Dezen w^lsprekenden predikant, beeft alhier de zelve Imytengc- woone hoedanigheden doen kennen, van welke hy leGend in byna alle kerken, maer namclvk in St. Micbiels en in Sl. Nikolaes, zoo veel bewyzen heelt gegeven. Men weet dat M. Van Dorpe, nu pastor te Waerschool, zich doel onderscheyden door eene klare en treilende uytspraek, door eene diepe kennis van bel menschelyk geslacht; M. Van Dorpe dringt lol in de verholenste boeken van bet bert, en weel er de leederste vezeltjes van aeu te raken; in zynen mond word bel goed aengenaem en de deugd aenlokkend. terwyl by de ondeugd en bet kwaed afscbuwelvk weet te maken. Elktn keer dal den pastor van Waerschool predikte, was de ruyme kerk byna te klcyn, om de toegesnelde aenhoorders te bevallen. M. Van Dorpe wierd door zynen yverigen onderpastor M. de Neve vlvtig bygestaen. De week van den jubilé le Eecloo, is eenen zegeprael voor den godsdienst geweest; de vruchten welke de godsdienstige oefl'enin- gen hebben voorlgebragl zyn onschalbaer. Uyl de omliggende communen van Eecloo beeft men verno men, dat den jubilé overal de beste vruchten beefl voorlgebragl. Op de hotstede van den pachter Meersman, te Desselghëm, is zondag in den morgend, de dienslmeyd, Maria Van de Sleene genaemd, en maer 16 jaren oud, vermoord gevonden. De meyd was alleen l'huys liet is mei een mes weik atm den pachter toebehoorde, dal bet ineysken de keel is afgesneden. Den moorde- naer beeft eene somme van 62 fr. gestolen. Men is ter opzoeking van den onbekenden dader. Men beeft uyl Nancy, van den 16 dezer vernomen, dat de hoppe wederom iu prys is verhoogd. Men scbryft dal, binnen kort, de hoppe 400 fr. de 50 kilogr. gaet verkogt wórden. De Nieuwe Rollerdamsche Courant meld, dat er tegenwoor dig veel gesmokkeld word, by het uylvoeren van genever nvt Holland naer Yrankryk, direkl, en ook langs Belgiën. Hel blad zegt vernomen te hebben, dat er le Antwerpen fusten zyn aenge komen. met water gevuld, dat voor genever uyl Holland was gevoerd. Hel is ligt le begrypen, welk nadeel zïilkeu smokkel handel aen de nederlandsche schatkist loebrengi, dewvl er voor den uytgevoerden genever eene premie word betaeld, of eene ontlasting word loegeslaen. Het schynt dat bel hollandscb gou vernement nieuwe maetregelen beefl genomen. Den fameuzen M. Victor Hennequin, die door bet sluderen over de draeyende tafels is zot geworden komt te Parys overlyden. Den kalholyken bisschop en bet kapillel van Fulda hebben geprotesteerd legen eene ministerieele ordonnancie, welke de volksscholen in Hessen regelt. Die ordonnancie bevat eenige schik kingen betrekkelyk de geestelykheyd, welke met de inspectie dier scholen gelast is. Den minister heefi de protestaiie der geestelyk heyd ongegrond verklaerd, en bevolen, dal er tegen de weerspan nige geeslelyken met de gewoone middelen van den strafwetboek zou gehandeld worden. Nog eene nieuwe vervolging die op banden is. In den Piémont begint er ernstige gisting le ontstaen. Men bemerkt door geheel Italiën beweging. Men word gewaer dat de revolutioimairen en de geheyme genootschappen werken om op stand te doen onlslaen. De tvdingen welke men uyt Ilnliën vernomen beefl, zvn ernstig. Op vele plaetsen beeft men oproerige plakaten aenge- plakl gevonden. Men vreest voor onlusten. De rcpublikaaen zvn aen bun belscb plan begonnen. Eenen kapiteyn van bel belgisch leger, M. Van de Velde, welken verscheyde brochuren over de belegering van Sebastopol en over den veldlogl der Baltiscbe-zee geschreven beeft, is door den keyzer van Rusland gedecoreerd geworden. Roomf.n, den 10 december. De officieele lyst der vremde kardinalen, artsbisschoppen en bisschoppen die le Roomen aen- wezig zyn geweest kon t afgekondigd te worden. Men lelt 55 kar dinalen, 1 patriarch, 42 artsbisschoppen, en 92 bisschoppen. Roomen is nog steeds in volle feest, in volle blydscbap, om de afkondiging van liet geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis le vieren. Men kan zich moevelvk een denkbeeld vormen van de luysterryke verlichting die den 8 december, le Hoornen heelt plaets gehad. Niet eeu buys, door de geheele stad, beefl uvtne- ming gemaekl. De Notificatie van 7,. Em. den kardinael-vi! aris, is den 4 afge kondigd, en deze Notificatie was de aenkondigiiig voor de feest van den 8 december. Door deze Notificatie bekwam men de olïi- cieele verzekering dat de afkondiging van bet geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis, den 8, door 7, li. den paus, zou uvt- gesproken worden. Van dan al' beeft men begonnen loeberevd- selen te maken voor de groote feest van den 8 december. Door deze Notificatie, w ierd er eenen vasten, op den 7 decern- her bevolen, en dezen vasten is slipielyk volbragt. Er is dispen satie verleend geworden en len zei ver lyde, oorlof om den 8, wezende eenen vrydag, le mogen vleesch eten. Volgens eene prophetic, welke van over meer dan eene eeuw is gedaen en gesebreven, wierd er voorzevd dat bel geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis zou worden afgekondigd. in eene week welke geenen vrydag zou hebben en iu eenen iyd dal K eene groole revolutie in China zou uytgeborsten zvn, en dal bel turkfch keyzerryk zou met eenen ondergang bedtoygd zvn, en wanneer groole oorlogen lusschen de chrisiene prinsen zón den onlslaen. Het eersie deel dezer prophc'.ie kon maer vol bragt worden, als kerstdag op eeneu vrydag kwam, of wel, als den paus dispensatie zou geven om den vrydag niet teonderbou-* den gelyk bet nu is geweest. Wat het tweede deel der prophetic aengaet, men moet maer de oogen op de gazetten werpen, om le zien dal alles mei de voorzegging overeenkorni. Z. 11. den paus beeft eene somme van 14,000 fr. gegeven aen de leden van de conferencier» van den II. Ymcenlius-a-l\iulo om aen den anncn van Hoornen, op den 8 december, uvtgedeeld le worden. Alle die leden, ten geinlle van by de 400, hebben de II. Communies uyt de banden Van den paus onivangeu. De dagbladeren van Hoornen kondigen nog eenige bezonder- hedeti af, wegens de pb-gtigheden van den 8 december. In- en by de ruyme Sl-Pielcrs-kerk waren bv de vyfiig duyzend geloo vigen aenwezig. Den paus in zyn pauzelyk gewaed/met de drv- dubbele pailzelyke kroon op bel hoofd, bevond zich aldaer, om ringd van 196 kardinalen, artsbisschoppen en bisschoppen. Als elkeen had plaets genomen, hoeft zich eene luysterryke processie gevormd, die onder bet zingen dx»r Litanie van alle Heyligen, den paus naer de Sixtynsche-kapeJ heeft geleyd. Aldaer zvn alle de preialen lol den handkus toegelaten. Onmiddelyk nadien, wierden de terciën gezongen, en den paus bereyddc zich lot de plrgligc mis. In deze mis, zyn den epistel en bel evangelie in bel lalyn en in de grieksch gezongen. Na bet evangelie beefl de plegliglieyd der afkondiging van bel geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis plaets gehadT De godsd enslige ceremonie die om acht uren van den morgend was begonnen, is maer om een uer en half des namiddags, ge- eyndigd. De verlichting des avonds overtreft alles wat men er kon van zeggen. De oudste bewooners van Hoornen berinneren zich niet van oyt eene zoo luysterryke verlichting gezien te hebben. Parys, 19 december. Er is wederom spraek van eene aen- staende leening. De 251) millioenen, die voor den oorlog gestemd zvn beginnen verre te schuyven. Men beefl gerekend dal de belegerings-arlillerv, die in staet is om op de stad le vuren, bestael uyl 70 kanons van 80, 50 en 56 voor de marine, en uyt 58 stuks van"24 en 18 voor bel landslcer. \Yy lezen in den Journal de Constantinople De laetsle°tv- dingen uyl rimeen die van den 2 december zyn, melden, dat ten gevolge de vernieling der Inkerman-brug, die den 5 november plaets greep, de insluyting van Sebastopol breedere proportiën beefl genomen, en dal de belegeringswerken van deze plaets, om zoo te zeggen geeyndigd zynde geallieerden die slechts eene pistoolscbeul van Sebastopol liggen verwachten niets meer dan de vollediging hunner versterkingen om er zich van meester te maken llen Mnnitcur Imval eene depeclie, wette door admiracl Ha- inelin, omlei daytEekeniii» Sebastopol, 9 december, aen hel "oli- veriieinent is gezonden. - Uyt Sebastopol heeft men vernomen, dat den franschen generael de Monlbello, onder de muren van die slad is aen»eko- incn. De Kussen hebben de hoogten van Balatlava verlaten. Ziellier wal wy, over de russisclie inlichtingen lezen. In Rusland gaet er geen zielken verloren en als eene slad nf eene provincie iiet bepnclde gelal soldalen mei kunnen leveren boud men dit iu liet oog in eene volgende ligling. De joden wor den liet meeste in dees geval mishandeld. Den keyzer schynt eene voorliefde te hebben voor soldaten die lot deze religie belmoren, dewyl de joodsciie bevolking verpligl is 2 of 5 manschappen par 100 meer te leveren, dan wel zv die het grieksche geloof belvden. Dien toestand van zaken sleept vele deserlië'n achter zich. Jongens van zes en tien jaren verlaten 's nachts heymelyk het ou- dersliuys en bereyken de grenzen. De russische overheden maken cr geene consciëntie in van lieu op hun bed en in hunnen slaep le overvallen, en alzoo mede te nemen. Men laed ze op gereed- slaende wagens.cn brengt ze naer de militaire scholen. Als zv den noodigen ouderdom bereykt hebben, lyft men ze bv de troe pen in. Dewyl in Rusland den diensltyd 25 jaren is, hebben zy wcy- nig hoop van ooyl hunne ouders of hunne geboortestad terug 'te zien. Beiilïs, den 15 december. Ten gevolge van eenen raed die hel pruyssisch kabinet gehouden heeft, zou Pruyrsen het traklaet van \Veenen, van den 2 december hebben aengenemen, mits ee nige voordeelen betrekkelyk de vaerd op de Ballische-zee. Weeses. donderdag avond. Eene depeclie uyl Constanlino- pelen van den i december, door la Presse afgekondigd, meld dat de Russen le Sebastopol zich achter hunne tweede linie van ver dediging verwyderd hebben. Zy hebben de battery de.r Quaran taine verlaten, eu vervoeren hunne kanonnen aen boord van hunne schepen. Men spreekt nog allvd van de aenslaende hervatting der vyaiidelykhedcn in Crimeen. Men had des le ineer hoop op goed indekken, terwyl de sloppen, of woeste velden, aen den Perekop, niet begaenbaer zyn door den veelvuldige» regen, dien er «eval- len is. Verder zou den toevoer van krygsmalerieel, langs den Pe rekop zeer moevelvk zyn, en het Is zeker dal er lenlen en levens middelen in de position der Russen le kort zyn. Men beweert zelfs dal men in Sebastopol gedwongen is peerdenvleesch toeten Men scbryft uyt VVeeueu, van den 15 december, aen dc Koln, Zcihmrj Prins Gorlchakofl' heeft bier rondityl verklaerd, dat zvne laek als afgezant by bet keyzerlyk bof, geeyndigd was, en dat iiv voor- laen slechts als Insschenwerker voor lien vrede zal bandelen. De volgende byzonderln den vind men in eenen brief welken door eenen officier van liet geallieerd leger is geschreven. Dezen ollicier had de ondervraging van eenen russischen krygsgevangenen Ingewoond, en nopens die ondervraging meld hy liet vole'ende: Onderviaegd zynde, antwoord dezen persoon, Vasily genaemd sergeant hy liet 5!" regiment (van W'aldimir) als volgt: Hy heelt 211 jaren dienst; in liet gevecht der Quarantaine wierd hy gekwetst alwaer de Russen eenen uylval deden len gelalle van lO.liOO man nen; er was alsdan weynig volk binnen Sebastopol gebleven, ter wyl alle rie soldaten liet leger versterkt'hadden, voor den slag van Inkermann. Kinnen de stad was, voor den legen, weynig water doelt, den regen heeft de waterputten opgevuld, en sedert daii kregen zv water zooveel als zy begeerden. Er zyn levcsmiddclen in de slad voor 70,000 mannéniederen soldael krygt tweeinael per week vleesch; dagelyks ontvangen zy beschityt en groenten onder liet geschut der bondgenooton vielen ile russisclie soldaten als regen; alle de huyzeii van Sebastopol zyn néér geschoten. Alle de ingangen der stad zvn gebarrikadeerdol'de straten ook gebarrikadeerd zvn, weet bv niet; de soldaten zvn in de kazernen opgesloten, en komen er niet uyt dan om te vechten, na eene uvl- dccling van genever. Wanneer dc soldalen aldus halfdronken gemaekl zyn, slrrdcn zy moedig; andcrziiis zyn zy neerslachtig. Tweemael daegs, deelt men sterke dranken nvt, en voor ieder gevecht, krygt men zooveel genever als men wilt; daereubovcn word ied. rs veldfleseh vol gedaen. De soldal ui hebben hevel om vangen allvd naer de vyandlykc olficieren le schii ten De russische generaels zeggen gedui ig dal de homlgenooten nnovt in de stad zullen gerakendoch de soldaten denken liet tegendeel, liet rus- siscli leger besmet nvt 100,000 mannen. Menschikolf is opperbe velhebber, en na hem den groothertog Constanlyn. Ravonne, dynsdag morgend. Eene depeclie die tnen omvan gen heeft, meld, dat den 10 december, te Madrid, het gerucht algemeen verspreyd was, dat hel gouvernement aen de corlez. eene wel ging voordragen om hel Concord,iet. dat met Roomen gesloten was, te veranderen, en om de goederen die aen de kloos ters en aeu de geeslelyken toebehooren, le verknopen. De opbrengst der verknoping van de geeslelvke goederen zou dienen om de openbare Schuld le betalen, en aldus zou mende lasten op dc verbruyking konnen afschaffen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3