ZONDAG m DECEMBER 1856. 'ELFDEN JA18GANG. - JT S5S- Vertrekuren uyt de Statie Aeisl \AER Vertrekuren uyt verschitlige Statiën. AELST, den 20 December 1856. DEN FRYHANDEL. De lOevne Jaerwedden. ©enderm. 5-40 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. S? Gend, Brugge, Ostende 8-10 - 11-25.1-25— JLokeren 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. 3-30 5-30le klas langs Denéerroonde. grussel 7-5018-15. .8 Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) S-10 Hechelen Antwerp., 5-40 8-05 10-n3-30. 11-25 5-30. XeuvThien Luyk, Vervö-40 8 05 10 3-30 8-15 8 Door.nyk, Ryssel (langs Ath 7-501-05—5-15 panden,St.Truyen, Hasselt. 5-4010-»—3-30 Nin.Ceei ipend 8.-1011^25—1-25—8-50. ^Bergen,! eerardsb. All), 7-501-055-158-15. Quievrairi 7-50—rl-05—r 5-151° en 2C kl. 4-60 Te LEDE staen al de konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath G-30 - 0-00 en. deze vertrekkende van Aelst,7-30-1-20 5-30. Staen te CYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00- des morgens en 8-50 's avonds en van Uendermonde ten 0-00 's morgens en 8-00 h avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 ?s morg..4 en 0-00 des avonds. Van Den derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en 8 40 des av0nds. CL'IQUE SLUM. VAN LOK ER FN NATTR Uendermonde, Aelst 6-45 9-30 3-15 7-20. "Ninove, Geerardsbergen, Ath 5-30 9-303-15 7-20. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninovc, Aelst, Uendermonde, Lokeren 6-309-654-00. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Uendermonde, 6-309-554-007-15. iBrussel (langs'Oendcrleeuw) 6-30 0 00 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 9-55—- 47-15 (langs Dendermonde.) VAN GEND NAER sAelst, Bruss, Ninove, Ath 7-10—12 20 3 007-30. VAII BRUSSEL WAER Aelst, Gend 7-15— 12-30—0-00 8 00. •Ninove, Geeraerdsbergen, Alh ilangs Denderleeuw) 7-15 22-30 8-00. VAN DFNPERKONDE NAER Brussel lange Aèlst) 7-25- 11-35—0-00-S-00 1. Mech) 6-50—8-30—10-20-4-03. Aelst, 7-25 S- 40 12-30 4-15 6-10—8 00. DEN DENDERBODE Wy zullen beginnen roet de uytlegging te geven van dit ■woord 't welk op dit oogenblik zoo veel gerucht maekt en menige geesten beroert. Den vryhandel, gelyk liv gemeenlyk verstaen word, heeft eene onevgene beteekenis. Hy zou moeten beteekenen eene koophandel- en nyverheydswisseling tussclien twee natiën, 't is te zeggen eene vrylieyd van handel vastgesteld tusschen twee landen door een handeltraktaet of in andere woorden, eene wederkee.rige vryheyd van de voort brengsels en grondstoffen te mogen nemen en invoeren in de twee landen die met elkander gecontrakteerd hebben. Jlaer de vrvhandelaers verstaen den vryhandel aldus niet. Volgens hun, bestaet den vryhandel in alle vremde voortbrengsels vry en zonder regten in ons land te laten invoeren, en vry en zonder regten al onze grondstoffen te laten uytvoeren om in mededingende landen bewerkt te worden, zonder na te zien wat andere landen doen of zonder wederkeerige vryheydDit wilt zeggen werk aen vremdelingeu bezorgen en het aen onze eygene werk lieden ontnemen, aen vremdelingeu den middel verleenen van te bestaen, en onze eygene landgenoten verarmen, !»rood geven aen vremdelingen en onze eygene broeders van honger laten sterven. Ofschoon de beteekenis van den nieuwen vryhandel zeer klaer zv, nog laten vele Belgen zich bedriegen er zyn er vele die de doortraptheyd der Engelsclien en hunner agenten die werken om de wetgeving te foppen, met be- grypen. De intriguen gaen zoo verre en doen zoo veel voortgang, dat de hoogere administratiën reeds het hoofd verkeerd hebben en van den slaepverwekkenden beker gedronken hebben die haer door de engelsche agenten word aengeboden, en dien zv aennemen met eene ver- biindheyd welke niemand kan verstaen. Nogtans, men kan niet onwetende zyn dat het de engel sclien zyn die deze intriguen doen spelen, en wanneer men weet, gelyk het van over ouds door iedereen geweten is geweest, dat de engelsclien voor onze fabriekeringen en nyverheden de gevaerlykste mededingers zyn hoe kan men zoo onvoorzigtig of zelfs zoo dwaes zyn dien venynigen haek vrywilliglvk in te zwelgen Wie is het kopstuk der meetings die te Brussel hebben plaets gehad en in andere steden des ryks nog gaen gehou den worden Is 't niet eenen engelsclien agent Is 't niet eenen persoon die uytsluytelyk engelsche voortbrengsels verkoopt Dit alleen zou moeten de oogen doen openen aen vele die zich voor de zaek van den vryhandel verklaerd hebben. Wy zullen aen deze die zich door de engelsche intrigue laten foppen, en byzonderlyk aen deze onzer vlaemsche provinciënwaer het werk voor onze bevolkingen het byzonderste element van bestaen is, vragen welk belang word er door den vryhandel begunstigd Op welke -wyze den vryhandel ook ontleed worde, kan hy in niets voordeelig zyn aen de belangen des lands, 't is een gebrek aen palriotismus, 't is de vremdelingen den voorkeur geven op zyne eygene landgenoten. Den vryhandelaer houd geene rekening van daedzaken noch van de pratyk, hy kan geen een argument bybrengen 't welk een ernstig onderzoek kan doorstaen, ailes wat by bybrengt is of valscli of on nauwkeurig. Alen zegt aen de nyveraers niet ons stelsel van vryhan del gaen wy u den overvloed brengen, gy zult alles beter koop hebben, maer men zegt niet wat kwaed de vremde gelykaerdige voortbrengsels die de vremde fabrieken ons zul ion leveren, aen onze eygene nationale voortbrengsels zullen doen. Gelyk men aen de yzergieters- en trekkers zegde laet de yzer-erts uytvoeren, gy riskeert niets, niets zal liet vuer uwer ovens tegenhouden, g.y zult allyd en zelfs meer dan te voren konnen verkoopen, omdat de concurrentie der fransche yzerfabrieken uwe werkingen niet zal doen strem men, dus zal er uwen verkoop niet. door lyden.... Alen beeft dit geloofd en de yzer-erts zonder regten laten uyt- gaen om in de noodwendigheden onzer geburen te voorzien. Maer wat is den uvtslag Zie hier wat den Courrier de ia Samhre zegt tggr" Alen ziet reeds de uvtslagen die in Yrankryk door de laetste maetregels van 't gouvernement voor den vrvën uytvoer onzer yzererte te weeg gebragt zyn. Vrankryk gaet welhaest in staet wezen zyn yzer aen den zelfden prys te leveren dan wy, en 't is aen dien toe- te stand dat men de verleeging der prvzen van liet yzer op de fransche merkt moet toeschryven. In het departement van het noorden moest de bewerking van de yzererts te niet gaen by gebrek aen goede erts, dit nietlegen- <t staende er de brandstoffen bestaen, want de liggingen der erts in Champagne zyn er nog te verre van verwy- derd, maer Belgiën heeft den vryën uytvoer toegeslaen van een deel zyner mynrykdommen die nu het noorder- departement gaen bevoordeéligen.» Den Journal de Charleroy bevestigt deze daedzaek en doet de droevige nytwerksels van dezen ongelukkige» maetregel nytscbynen. Zie liier hoe dit blad zich uytdrukt 'ïïaf' Twee smeltovens, den eenen te Montigny op de Samber, den anderen Ie Chutelineau zyn reeds moeten stilvallen, en -men berigt dat eenen derden welhaest in een ander geslicht liet zelfde lot zal ondergaen. Het blykt dat, sedert de 'inkomregten op hel yzer en <t den vryën uytvoer onzer erts, er vyf smeltovens uytge- doold zyn, 't welk genomen elk op 600,000 kilos in de maend, op ~'t eynde des jaers een lotael van 56,000,000 kilogr. mindere voorlbrengst voor ons distrikt oplevert. Indien wy den inkomprys op 10 franks de 100 kilogr. schatten, dan leveren die 56,000,000 kilogr. 5,600,000 s franks op. c Nu, daer alle stollen, houille, coak, erts, steenaerde, die den samenstel van het yzer rrytmaken en zynen inkomprys daerstellen, daer al deze sloffen byzonderlyk werk kosten, mogen wy, zonder overdryving, zeggen dat, door het stilvallen dezer vyf smeltovens, de werkende klas van onze, streek een verlies ondergaet van omtrent 5,000,000 franks De arbeyders zonder werk gevallen doen de mededin- ging aen andere en zullen den dagloon doen verminderen juvst op het oogenblik dat de eetwaren nog duer en buy ten de evenredighevd van den dagloon zyn. Ziet daer de uvtwerkséls van den vryhandel. Ons gouvernement laet eene grondstof uytvoeren, Arrankryk stelt regten op het voortbrengsel dat er van die grondstof komtEn 't gevolg er van is dat de belgische werk lieden er dry itiillioenen franks dagloon door verliezen... Wy zullen op deze stof terugkeeren, want 't geen men verliaelt over de smeltovens, zullen wy konnen toepassen aen andere nyverheden die ons van digter by raken. Het is voorzeker eene onbelwislelyke zaek dat, sedert ecnige jaren, de pryzen der levensmiddelen dermate verhoogd zyn, dat liet voor iedereen onmogelyk is geworden met de gewoone win sten te leven. Het groot getal kleyne ambtenaren die plagtcn niet hunne jaerwedde te konnen bestaen en die er moesten mee be staen omdat zy geer, ander inkomen hadden, hebben zich, sinds eenige jaren, alle slach van beroovingen moeten opleggen om voor zicbzelve en hunne famlliën den schralen kost te konnen krygen. In dezen ongelukkigen staet van zaken gaet hel gouver nement nu eyndelyk voorzien met aen zeker slach van bedienden, aen deze die boven de 1200 fr. niet genieten, eene bvlaeg of verbooging van jaerwedde te verleenen. Wy keuren dezen maet regel volkomen goed omdat hy gesteund is op de reglveerdigheyd en billykheyd eenen amblenaer die zich ten diensle stelt van het gouvernernement en er geheel zynen mensch voor slagtoffer!, heelt immers regt van dien dienst en opofferingen te leven. Maer wat ons zeer bevremdend en zelfs onreglveerdig voor komt, is dat de leegere geeslelvken, de eerw. heeren desservanten en onderpastors buyten den maetregel van 'l gouvernement ge sloten zyn, alhoewel deze meer dan eenen bedienden de sym pathie van den staet weerdig zyn. En inderdaed, waer is den amblenaer, hoe hoog of hoe leeg zyne jaerwedde ook zy, die zoo nuttig is aen de niaelschappy, die zoo veel dienst doel aen de samenleving dan er de pastors en onderpastors doen En nog- lans wat is de jaerwedde die zv genieten om er volgens hunnen staet meê te leven Die jaerwedde van 800 fr. voor de pastors en 500 fr. voor de onderpastors is eene hittere beschimping van den maelschappelvken dienst dien zy bewyzen En dan nog, is dit wel eene jaerwedde !s dit wel eene bezoldiging van gedane moeyten Wy antwoorden gladaf NEEN en zeggen dal hel enkelvk eene kleyne restitutie is of liever de wedergaef van een deel der revenues van de geestclyke goederen, die den staet, ten onregle en met overtreding van de goddelyke en naluerlykc wet, aengeslagen, overweldigd en in eygendom behouden heeft, zoodat wy vry durven zeggen en in princiep vaststellen dat de geesle lvken voor hunnen dienst geenen centiem belooning of betaling ontvangen. Nngtans, den art. 117 der grondwet zegtde jaarwedden van de hedicnacrs der eerediensten, zyn ten laste van den Staet; de noodige sommen worden jaertyks in den budget gebragt. Doch, daer het thans ons inzigt niet is dien art. der grondwet te onderzoeken, zullen wy, voor den oogenblik, aennemen dat de 800 en 500 franks die door den Staet aen de paslors en onder pastors jaerlyks geteld worden, de jaerwedden zyn waervan art. 117 der grondwet gewaegt, maer wy vragen dan waeroin de pastors en onderpastors ook in hunne geringe jaerwedde geene verhooging krygen gelyk de andere bedienden, die nog meer ge nieten dan de geeslelvken Zyn de boter, hel vleeseh, denerd- appels, de evers, hel brood en in "'t algemeen al de eetwaren voor de priesters niet zoo duer dan voer de leegere bedienden Men zal ons zeggen ja maer de priesters hebben profylen van hunne missen en diensten die zy dagelyks te doen hebbenen wy antwoorden: ja, zy hebben wal profylen of honoraires, en had den zy die niel, zy zouden mogen vasten, want als kleederen, vuer, licht,,contribution en eene menigte kleinigheden, die niet geleld maer locli moeten betacld worden, er af z.yn, is geheel de jaerwedde verdwenen. Maer die profylen of honoraires zyn ook voor de dry vierde afgevallen, hy zoo verre, dat wy verscheidene paslors kennen die, hadden zy geene palriiuon'iele revenues, volstrekt niet zouden konnen leven en zicli de hardste beroovin gen moeten opleggenZyt gy dan pastor, steekt gy dan een deel uwer forluyn in de studiën otn lol uwen roep te komen; passeert gy dan 't schoonste van uw leven in de dorre en moeve- ivke studiënom laterarmoe te lyden.... Andere zeggen Den .pastor of onderpastor heeft noch vrouw noch kinderen te onderhouden, en by gevolg, voor zich alleen heeft hy zoo veel niet noodig. Dol zy noch vrouw noch kinderen te onderhonden hebben, .lit is waer, maer wat er ook waer is, Is dal zy armen, schamele armen en ongelukkigen, die in het gelieym lyden, te helpen hebben. Hel zyn de pastors en onder pastors die, door hunne bediening, meesi met de armen, en be dekte ongelukkige!» in aenraking zyn, hel buys des pastors is dikwils, in den winter, als of er eenen annmeester woonde; als den armen zieken wat sterk voedsel, wyn etc., hy ordonnantie van den doctor, noodig heeft, allons gauw naer de pastor*; komt den pastor of onderpastor bv eenen armen zieken, hy ziet dat er alles ontbreekt niet alleen voor den zieken maer zelfs voor de gezonden, wat blyfterhem anders over dan zyne beurs te ont snoeren en te geven; en dan nog. heeft de gemeente ecuen liberaler voor burgemeester, gelyk hel op vele genieenlens is, enden paslor of onderpastor handelt niel naer zynen wenscb, salueert hem niet genoeg of bestraft te veel liet kwaed, seffens den bvleg word uyt den budget geschrapt, den priester word onreglveerdiglyk en schandelyk genepen in het octroy, en zynen byleg moet hy verliezen, of wel hy word op de kerk gelegd. En hoe vele kerken worden er niel gevonden waer alles ontbreekt om naer behooren den goddelyken dienst te konnen doen Wat dan gedaen Immers, "er zyn nog vyf-en-twinlig andere redens die de billykheyd van onze vraeg kunnen staven en de volksvertegenwoordigers overtuigen dat zv reglveerdigheyd- en treffelykheydshalve moeten eysschen dat de leegere geeslelvken ook in den maetregel des gouvernements begrepen worden, en zoodanig begrepen, dat de parochiën hun niet gedurig de l'affe bedreiging van liet afnemen van hunnen byleg konnen naer 't hoofd werpen. Pastors en onderpastors moeten, om wei te zyn, van de gemeente leenemael onaflianglyk zyn, hunne weerdigheyd en gevaerlyke diensten hy besmeltelyke zieken, hunne verplig- tiiigcn van den armen te helpen en 'den aerd van hun ainbt van met de schamele ongelukkigen te moeten verkeeren en ze te ondersteunen, vereysscben dat zy eene behoorlyke jaerwedde genieten en daervoor niet niemand anders dan met den Staet hlleeu te doen hebben. Krvgl den priester wat meer, den armen zal er by winnen. Wy hopen dar. vastelyk dat de volksvertegenwoordigers den toestand der leegere geeslelvken zullen in aendacht nemen en dal er magttge stemmen zullen gehoord worden om voor die regtveerdige zaek te pleiten. Wy lezen in een dagblad van Engeland The Nation De engelsche schryvers, die zoo geweldig uytvallen tegen de afschuwelyklieden der gevangenissen in andere landen, zwygen stil over de afgrysselykheden van Port- Arlhur en van Norfelk-Ysland. Den doctor Ullathorne, titans protestantsclien bisschop van Birmingham, in zvn verslag voor liet Parlementskomitevt, heeft verhaeld dat hy zich op zekeren dag naer Norfo'lk-Ysland begaf om de vertroosting des godsdienst aen te bieden aen een-en-dertig veroordeelden die op liet punt waren van ter dood gebragt te worden. Men kan gemakkelvk begrypen hoe zyn hert ontsteld was toen hv, met deze veroordeelden in eene cel opgeslo ten, den officier zag binnen komen belast met de genen te doen kennen die eene verandering van siraf bekomen had den. Van de een-en-dertig hadden er zestien genade be komen. De eene begonnen te kermen en vielen nvt in ver vloekingen, terwyl de andere hunne vreugd en hl yd se hap lieten uytschynen. Maer, heigeen schrikkelvk is om Ie.

De Denderbode | 1856 | | pagina 1