Den Dendergalm en 't Verbond van Aelst. Het Verbond heeft gedroomd. LYKREDE CORRESPOIVDEIMTIE. testeren, dus moet hv geschandvlekt, beschimpt en, door een teugelloos zedebederl', gansch verdelgd worden. EN 1)YN" Gy allen die wat te verliezen hebt, wacht het af..... maer onthoud wel dat er zonder godsdienst geene regtveer- digheyd kan bestaen, zonder regtveerdigheyd geenen ev- gendom, zonder eygendom geene familieEN DAN Nog eens, wacht het af. Schooner koppel bestaet er toch onder do kap des hemels niet! Het uytgeteerd en aon de openbare veffoeying ten prooy gestelde Verbond ziet met nydigheyd en bittor spvt dat den Denderbode te Dendcrmonde een nieuw blad, onder den titel van BELG, heeft gesticht, en daertegen werpt het eentge magloloozc Schichten die ons op verre na niet bereyken konnen. Den Dender galm, die wel weet dat hy nog al 't een en 't ander op de lever heeft, durft uyt zich zeiven over den DELG noch kikken noch mikken on bepaelt zich by eene lafhortigheyd, met namelyk het ellendig geknoey van het Verbond over te nemen. Zullen wy ons daervoor in 't harnas stellen en ons de moeyte geven de zweep uyt te halen Voor den oogënblik, neen, nog- tans, wy bekennen het ronduyt, wy waren voornemens de hand schoen op te rapen en met do schryverkens van het Dendergalin- kcn eon cyken te pellen dat hun nog al aerdig zon geschenen hebben. Maer wy hebben ons bepeysd en zullen dit operatieken tot later verschuyven. De twee bladen in kwestie, dit hebben wy reeds halvelings gehoord, zullen zich met de Gazet van Dcmkrmonde welhaest vereenigen om dan met hun dryën te gelyk op den DELG te springen in hoop van het hem al gauw beu te maken. Maer wy voorzeggen het hun, wy wenschen niets vuriger dan dezen feilen derden van de dry geslachten mannelijk, rrouwelyk en onzydig, DEN Dendergalm, DE Gazel en HET Verbond, in het kaertspcl te zien geloond worden, dan zal 't spel seffens in vollen gang zyn en zal men aldra gewaer worden wie er meest troef en handkaert zal hebben. Het Verbonden don Dendergalm hopen en drukken den wensch tivt dat den BELG by den klcrgé van het arrondissement Den dcrmonde geene ondersteuning noch medewerking vindc gelyk den Denderbode er vind in het arrondissement Aelst. Wy zullen aen de twee konfraters zeggen dat wy het tegenstrydige ver hopen en, ongelukkiglyk voor hun, van het tegenstrydige ver zekerd zyn, zoolang wy de zaok van rogt en waerheyd ver dedigen en voorstaen. Voor het overige bekreunen wy ons met do hoop en de wen- sehen van Verbond en Dendergalm golyk met liet jaer 40, en als de Uvee konfraters zich met hopen en wenschen te vrede houden, wy zeggen hun dat zy goeije jongens zyn, maer voor hun ver sland do galg niet te vreezen hebben. Men sehryft uyt Brussel aen een Luykscli blad, dat 81. Rogier zynen zwager met naem, Degrelle, naer de hoofdstad heeft doen komen, om hem eene vette en gemak- kelyke plaets in liet hooger besluer der yzereii wegen te bezorgen. M. Frère heeft ook al voor stvnen schoonbroeder ge zorgd. 81. De Vrière heeft voor twee jaren de militaire school doen sluyten, ten eynde er zynen zoon in te plaetsen. 81. Stevens, sekretaris-generael van liet ministerie van biniieniundsclie zaken, heeft van dezelve occasie geprofi teerd, en 81. Matcrne, sekretaris-generael van 81, De Vrière heeft voor zynen zwager ook eenen slok uyt den pot gehad. Wat zvt gy, kiezers, toch gelukkig dat de ministers alzoo geweerdigen voor hen zeiven te zorgen Men had gezegd dat M. Rogier aen den vremd'eling Kekulé 2000 franks meer gegeven had dan aen de andere gewoone professors der Gendsche Universiteytdie reeds menigvuldige jaren dienst hebben. Dat gezegde was nog beneden de waerheyd 't is dry duyzend franks 's jaers meer, of negen duyzend frrnks, die er hem geschonken zyn ten nadeele van vele ervarene inboorlingen die zoo niet beter, ten minsten zoo wel als M. Kekulé den leergang van van scheikunde zouden gegeven hebben. Die overdrevene gunst vermeerdert nog hetongelyk van 81. Rogier, die aldus eenen grooten smaed de Belgen heeft aengedaen, al beweerende dat er niet eenen schevkundigen in gansch het land bekwaem was om professor van sehey- ktinde te Gend te worden. 't was denzelfdeu minister die aen eenen geleerden Belg, 51. De Haulleville 2000 fr. ontnam en erSOOO aen eenen vremdeling geeft VERTELLING VAN BEN DROOM DOOR ONZEN KON FRATER. Eynde. DEN DENDERBODE. Zie, Snorrebaerd, gy moet my niet overhaesten, ik wil u niet veel meer zeggen, want ik ben zelfs wat vermoeyd, maer 't geen ik u ga zeggen kan n zeer dienstig zyn als gy ei wilt uw profyt uyt trekker. Luyster dan wel llwe francmaQonsbazen en hunne aenbangers zyn meest allen, vyanden van godsdienst en priesters, verspreyders der dwalingen, lasteraers van alles wat waerlyk goed en beylig is, vervolgers van Kerk en (teugd etc. om twee reden te weten omdat zy bedekte of openbare onregtveerdigen zyn, of we! zedeloos lot in het merg der beenderen. Den godsdienst alleen, door hel orgaen zyner priesters, hun dit durvende vlakaf in 'i gezigt zeggen, zoo is den godsdienst alleen met alles wal er van afhangt liet mikpunt van 'al hunne vervolgingen en hatelyke lastering! n. De francma<;ons- bazen en hunne aenbangers mogen dit nogians niet openlvk laten hlyken, zy moeten mei lisiigheyd en fyne streken te werk gaen. Deze lisiigheyd en l'yne streken bestaen hvzonderlyk in ziel» voor- staanders' van bet volk en des zelfs ngten ie loonen, in de belangen der armen in sclivn te heherligtu, in zich meester te maken van 't onderwys, van de lietdadigheyd en van alles xvaer- nn zv op hel volk sloffelyken invloed konnen uytoefenen. Daerby vervvaerloozen zy geene middelen om zich in alle besturen hooge en leege ie dringen, altyd met liet inzigt van den invloed des godsdienst en der priesters te verkreuken. Maer eens aen 't schotelken geraekt, eens hunne creaturen gepiaetst, e*ns hun besluer min of meer vastgeankerd, dan begiunen zy den duyvel te spelen en loonen zy dat ze T volk beminnen gelyk den wolf liet schaep bemint, gelyk dengier enden vos de kiekens lief hebben. Dan nemen zy'l volk voor eene bende kalkoenen, door' feesten, kavalkaden.-schoone woorden enz. wiegen zy die in slaep om haer bek en pooien vast te binden en op hun gemak te pluy- menEn dankoken zy die bende kalkoenen in T zop van revolutiën, de groote bazen blyven aen den kant waer geen gevaer is, de kleyne burgers moeten ten stryde trekken, verliezen 't leven en betalen de sclielmeryën der grooten... DEN SNORREBAERD. Vriend Üenierbodegy zegt my daer harde dingen, maer röyti geweten geluygl my dal ge de waerheyd zegt. Ik zou u daer veel konnen op antwoorden, doch hel zou maer dienen 0111 uwe woorden te bekrachtigen, en myn eygen zeiven hier komen zwartselen, ware eene dohbele dwaesheyd. DEN DENDERBODE. Snorrebaerd, ik ben verwonderd dat gy my vriend uoemtmaer T zv, 't is my al gelyk hoe gy my noemt, luyster nog eenige minuten en gy zult myne gevolgtrek king wel bevallen. Die slimmerikken maken dan nieuwe wetten, nieuwe regle menten enz. waerin zy aen 't hoofd schryven Leve de vryheyd Wech met bel despotismus, en die nieuwe wetten, die n:euwe reglementen bevatten dan slechts het regl voor de ministeriele meerderheyd van despoliekelyk te beschikken over al de zedelyke en sloffelyke belangen des volks, en in de gepraetnde verpligling voor het volk van alles te lyden en byzoudei lyk van alles te be talen In die nieuwe wetten en reglementen leest men ook Leve de algemeene gelyklieyd Wech met de privilegiën E11 wat gebeurt er Dat de heerschende party alles is, a'les insiokt, gouverne ment, kapitalen, gunsten, plaetsen, subsidien, vermaken, enz, en aen liet volk slechts het alleenbezil van de verslooling, van den arbeyd en der ellende laet. Wat dan hunne broederlykhevd of volksliefde betreft, de ge schiedenis en (Kondervinding leeren ons dat zy deze altyd hebben doen bestaen in twee zaken 1" In als aristokraten of volksvyan- den te verslinden al wie hun in den weg loopen of welkers forluyn zy geern zouden inpalmen 2° In zich onaerjinge of den eenen den anderen te verslinden, zoohaesl er kwestie is den buyl hun ner slagtoffers te verdeelen. Den almauak hunner martelaren bevat geene andere dan hoofd- en borzesoyders, die verworgd zyn geweest door andere hoofd- en borzesnyders, welke insgelyks voor hun hoofd en voor hunne borze bevreesd waren. Robespierre heeft Danton, Nebert, Camille Desmoulins en nog eenen geheelen hoop broeders en vrienden op het schavot het hoofd doen afslaen, en 't zelve hebben de helden van den 9 thennidor gedaen ten opzigte van Robespierre. Na hem, op het stad buys te Parys, de tanden uyt den mond geslagen en zyn gezigt hem vaneengeseheurd te hebben, sleurden zy hem naer het schavot, waer hem insgelyks T hoofd afgeslagen wierd. Ten slotte, wat waren al dieadvokalen en marlelaers van de volkszaek gelyk ik koorn te zegge»), hel waren hang- en prang- dieven, zedelooze sloebers, die zich vel maekten met stelen en moorden, en die T volk slechts beminden gelyk den liger zyne prooy lief heeft. HET VERBOND. --- Vriend Snorrebaerd, dit zyn leskens van historie, he my dunkt dal ge zit ie pruymen. DEN SNORREBAERD. Stopt uw smoel, stommerik, want dit doet op u etfekt gelyk een vesiealorie op een houten heen. W?t my betreft, ik bewondere de waerheyd (lieden Denderbode ons voorhoud, en kon ik in zyne party zoo veel winnen als in de onze ik zou u eu geheel uwen boel naer den weerlicht wenschen- Maer, Bode, ik bewonder wel die waerheden, doel) ik begryp niet wel wat de ooizaek van al die gruwelen is. DEN DENDERBODEHel is dat uw hoofd wat verward is Snorrebaerd, en omdat gv ook vermoeyd zvt, maer kom 'k zal u in weynige woorden alles zeggen Dat al die gruwelen door den goddeloozen konnen bedreven worden dit is niet Ie verwonderen, want dit is eenen aeril die eygen is aen allen mensch zonder religie hy is noodznkelyk egoist of zelfzuchtig, aenbidder van zyne ondeugden, en indien hy noch dief noch moordenaer is, T is min zyne schuld dan de schuld der omstandighedei). Hel komt alleen aen het christen geloof toe van herten te vormen die God en de menschen toe genegen zyn. DÉN SNORREBAERD. Nu versta ik u Denderbodeen neem ik liet vast besluvt daerover by myn zeiven na te denken. Ik vraeg u maer een plaisier en ik peys dal gy hel my zult toe- staen. DEN DENDERBODE Ik ben te vreden over uw besluyl, Snorrebaerd, en viaeg my al wat ge wilt, als het mogelyk is, zal ik hel u toestaen. DEN SNORREBAERD. Dees plaisier bestaet hierin, Dender bode, of ik by u nu en dan eens mag komen om over dergel)ke zaken te spreken, ik wil absoluet van dien slechten boel af zien. i» DEN DENDERBODE. Bravo! Snorrebaerd, wonder geern sla ik u dit toe, kom als ge will, gy zuil altyd wel ontvangen wor denWannes leyd die mannen twee en twee naer beneden maer zie wel toe dat g'er noch hand noch vinger aensieeki. WANNES. Ik en versla my aen myn meesier niet meer Koml gy eerst Snorrebaerd en Van Zwolm, met uwen kalkoenen- nek, ik zal voren gaenZiet bier is deur en loop alle iwee naer de galg.Meester, de Uvee zyn g'expedieerd, wat moei ik mei dit ander koppel doen 9 DEN DENDERBODE. Ze zachtjes losmaken en buyten ley- den. WANNES. Meester, deze rieken aerdig zulde, 'k zou gelooven dat hel twee vossen zynHa zy zyn los, allons naer beneden luyfers, en ziet wel loe dat g'hier niel meer binnen koml of gy vliegt door de vensierMeester de kwanten zyn weg, zy hebben geen woord gesproken, maer nauwelyks waren ze aen de deur, of zy liepen weg gelyk twee hazen. DEN DENDERBODE. Wannes, zorg al gauw voor den kafé wy zullen dan nog een weynig gaen rusten. mm—i. Uitgesproken door den heer G. Van Meldert, gemeente-secre taris te Haeltertop hét graf van den achtbaren heer LODEWYK DE SA DELE ER, Burgemeester der gemceple Haeltert den 22 October 1838. VRIENDEN. MAGEN, BURGERS! Een smartvolleu pligt heb ik beden ie vervullen, hier by het stolfelyk overschot van onzen diepbelreurden vriend, die sedert meer dan 28 jaren hei acbthaer ambt van Burgemeester, met den grootsten vver bekleedde. Thans vloeijen onze tranen by zyn ontzielde iigciiaeni.... de onverbiddelyke dood heeft hem voor eeuwig ons ontnomen,.,... voor eeuwig Neen niet voor eeu wig in de zalige gewesten, duerbare ontslapene, zullen wy eikanderen terug zien daer, waer onverstoorde rust heerscln; daer waer onafgebrokene vriendschap vooitduers; daer waer de hartelyksle broederliefde nooit wordt verbroken, eu waer de zegenrykste handen der innigste wederzydsche en algemeeue genegenheid voor altyd worden gelegd. Van uit de hemelwoon, die gy. wv betrouwen het vast, reeds zyl ingetreden, ziet gy thans hoe innig het ons smart, wanneer wy u naer uwe laetste rustplaels moeten begeleidenhoe wy met gebogen hoofde eu met ontroerde borst een sul en vurig gebed ten hemel sturende, uw killig gebeente met een laelsteu traeu van liefde nog trachten te verwarmen, en hoe in ons bedrukte gemoed den wensch opstvgt u nog in 011s midden te bezitten!! Vruclilelooze wensch de Almogende, de Alwy.e, de Algoede heeft hel anders gewild zyn besluit is onwederroepe* lyk, de stappen van den sterveling zyn geleld, de baen die ny bewandelt is afgemeten...* en verder dan de almagl liet wilt,, gaet niemand op de zelve voort. Uwe levensloop vriend Lodewyk, is roemryk geweest, en rn de laetste stonden smarlelyk, te meer door de grievende*gedachte dal gy uwe vrienden moest verlat! n; maer door den godsdienst getroost, wordt gy kalm en gelalen by de zachte hoop eerlangde eeuwige zaligheid te mogen genieten En gy onthechtet u van het aerdsche leven om u met liet sterven en hel eeuwige leven gemeen te makenDuerbaer stollelyke overschot ontvang van uwe talryke bier vergaderde vrienden den laelsten afscheidsgroetU lyden heeft een einde genomen..... eene eeuwige lelooning is u loegeschikt en als ware roomsche katholyke geniet gy reeds het verblyf der zaligen. Ontslagen van alle wisselvalligheden die den menseh op deze aerde vergezellen, zyt gy reeds in die hemelsche kringen waer liefde, vrede en rust voor altyd heerschen Een laelste woord vooraleer wy hier aen dezen grafkuil aem de afgedolven aerde afscheid van u nemen. Ofschoon geheel de gemeente te wel overtuigd is, van de ver- dienslvolle werkingen die gy als Burgemeester sedert 1850 hebt uitgeoefend-, voel ik my nogtans genoopt, dezelve alhier een weinig a-ftemalen. Gy waert dienstvaerdig voor allenr met de volkomensie belang loosheid zyn uwe ontelbare akten bezegeld geweest, niets voor oogwit hebbende dan de welvaerl der gemeente; meest al de buertwegen zyn onder uw opzicht gekalseid geworden. I11 4842is in den voorgevel dezer kerk den gedenksteen ge piaetst. als eene eeuwige blvk van uwen on ver moei baren yver met welken gy-de bouww rken t)dens twee jaren bestuerd hebt. Als voorzitter van het uureel van weldadigheid, waert gy den vader van alle de behoeftige; hoeveel tranen dier ongelukkige hebt gy niet gestelpt? In 18ió toen de kwynende toestand der vlasspinning lot den hoogslen top geslegen was en de eetwaren ontbraken, hebt gy met medewerking van onzen gewezen-acht baren heer onderpastor M. De Meyer, kantwerkscholen, met hulp- sommen der gemeente ingerigt, welke onschaibare voordeden in de gemeene volksklas hebben opgeleverd,, en die thans nog de nieuwe ingevoerde ny vm IVeiii* van zwarteu kant voortzetten; ja, gy hebt het genoegen gehad een genootschap alhier ingerigt te zien, welk de bedelary geheel en garusch heeft uitgeroeid en aen de arme de werkzucht ingeboezemd, immers al uwe inzichten hadden ten doel de volkeren door hun werk hel ononlbereude ie verschaffen. Het ware overbodig nog wydloopiger zyne bestuerakien opte- helderen, daer gy alle dezelve by iederen stap ontmoet, en van welke ik in het bezonder als gemeente secretaris gedurende meer dan 25 jaren heb ooggetuige geweest. Lang zal u aendenken van Burgemeester, onder ons leven,, lang zullen wy ons,, uwen vriendelykeii ommegang erinneren, uwe regtschapenheid en handel, uwe rondborstigheid- en- edél karakter. Opregt waert gy door geheel de gemeente bemind, en de tranen' die wy op u graf storten, zyn diep gevoeld eu komen uil bet hart Uw taekisaf! Duerbare! Uw pli'gt op aerde is vervuld uwe schim zweeft nog rond ons maer uwe ziel leeft reeds in ge lukkigere oorden L... Vaeriwel dan, vriend, tot wederziens hierboven vyaer ook alle- onze hoop is gevestigd. Nog eens tot wederziens de scheiding is slechts van Korten» duer, dal uwe asch, vriend Lodewyk,. in vrede ruste, daer bovem zullen wy eLkanderen wederzien... i M. en vriend D. G. uyt B. wy zullen trachten de naeste week: aen uw verzoek te voldoen, maer in het toekomende verlangen; wy dal gy zelf doel of door anderen doet doeri 'l geen gy zoo ge- makke! yk op onze schouders legt. Gy moet wel versiaen dal op- stellers-uren zoo koslelyk zyn eïan advokaten-uren Ontvangen van onzen achtbaren dikken, wil-zwartèn herls- vriend V. D. Iv. uyt G. 11 fr. voor abonnementen in den Belg en in den Denderbode. Wy bedanken hem over zyne groote gene- genlieyd ten onzen opzigte, en zeggen liern papa, zytgy somtyds een vies man, gy zyl toch een treffelyk man, want gy betaelt goed. Hoogst vriendelyke groetenis, zulde.... en de vy.f van verre. Jofv. M. A. D. M. te St. P. L. ik heb uwen brief zeer wel ontvangen, ik zal zorgen dat er stiptelvk aen uw verzoek voldaen worde. Indien liet blad u niel regelmatiglyk besteld word, ge lieve hel my te laten weten. 'Vriend S. uyt B. ik ben maendag te Dendermonde niel, T is hoogdag, en dan blyf ik T buys. A gouverne. Hoe is 't met den snuyf M. P. uyt G. gy schynt niet te weten dat, als men eenen ezel te veel oplegt, hy zyne vragt afwerpt, en dat, als men van my te veel vraegt men niets bekomt. Indien gy nog zoo lastig blyft, zult gy ondervinden dat het zoo is. By de zaek in kwestie riskeer ik niets, 'k heb er voor geenen centiem belang in, 't is enkele goedwilligheyd dal ik er tusschen ben. M. L. J. Vergauwen, priesler-bestuerder van het hospltael van Ninove, sehryft eenen wedersprekenden brief aen den Obscr- valcwin antwoord op eenen artikel den 18 february, dus over 8 maenden, door dit blad medegedeeld, en waerin den heer Ver gauwen beschuldigd wierd zich de forluyn van eenen stervenden te hebben loegeëygend. In zvnen brief kondigt den lieer Vergauwen aen, dat hy het Verbond van Aelstwelk dezelfde zaek heeft geschreven, in regie betrekken za! uyt hoofde van de gewoone en ingewortelde vyandschap van dit blad. Wy zullen daer zondag van handelen M. J. B. De Coen, pastor te Sonneghem, gaet in dezelf de hoedanigheyd over naer Neygem.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2