Nog de fvancmaconsleerimj. CORRESPONDENTIE. gaderingen, om die vryheden te behoudenTrekt te samen op gelyk eenen man, het zal wel eenen oorlog zyn, maer eenen regtveerdigen oorlog, eenen eervollen en nood- zakelyken oorlog, die zal bewyzen dat gy niet alleen chris tenen zyt, maer ook belgische burgers. Denkt dat er hier geene stolFelyke belangen in 't spel zyn die men mag slagt- offeren,maer wel belangen over welke eenen treft'elyken Ca- tholykenniet mag transigeren. En dan rekent op Gods hulp die zal bystaen en nimmer gedoogt dat het ryk van den boozen lang dure SiiT* wi Iloe goddeloos, hoe brutael ook de volgende woorden z\n, welke wy ontleenen aen den brief geschreven door ïi. J. Goiïin, van Verviers, aen den republikaen Funck, advokaet te Brussel, willen wy dezelve opnemen, al ware het maer om te toonen hoe verre men gaet in de dema gogische party, naer welke het liberalismus met vollen stroom naer tëc gaet. De persoonen die den schryver'be- doelt, zyn 1° M. Verhaegen 2° M. Bonifacius Defré. Zy worden door M. Gotlin ter dege geroskamd. Men leze: Gy zult het toch met my eens zyn, zegt den schryver sen M. Funck, dat wv tot nu toe weynige voorbeelden van politieke eerlykheyd hebben gehad dat het meesten- deel dergenen die men verheven heelt.hunne beloften heb ben gelogenstraft, zoohaest zy hun doelwit hereykt hadden; dat onder de mannen die de pretentie hebben de liberale party te vertegenwoordigen, zelfs onder degene die vooruyl- gaende liberalen genoemd worden, er velen zyn die ons liet schouwspel der droevigste kazukkenkeering gegeven hebben, en dat, ten slotte, dc demokratie wel doet van op bare hoede te zyn tegen de schryvers van programmas en verkoopers van vryhedenop vliegbladjes. Eu /.iet. wy moeten zoo hoog niet klimmen in de Wetboeken der Kamer om het bewys ie vinden van het gene ik zeg. Kernen wy twee zeer net afgeschetste per soonen (MM. Verhaegen en Defré), die de openbare denk- wvze, in dc kiesworstelingen, op hol hebben gejaegd. Vind mén in het karakter van die mannen, zoo onderscbeyden door hun talent als door hunnen toesland, geene beweene- lykc aenstootelykheden, geene liooge tegenstrydigheden, die al de denkbeelden van het gezond verstand te keere «aen, en die zouden doen gelooven dat er eene eeuwige wandschap bestaet tusschen den geest van het goed en van hét kwaed, indien men dwaes genoeg ware om geloof te geven aen de belachelyke ongeryradheden der ehristene fabelleer vlzoo zien wy een van bevden (M, Verbaegen,) olïi- eiele redevoeringen uytspreken, waer in by, met prach tige termen, de voortreffelykheyd der redematige princiepen beloont; waer in by, op eene 011 wederlegbare wyze, ae voordeelen eener libérale opvoeding daerslelt waerin hy, mol de ruwe scherpheyd van zyn helder woord, geesselt en dc roomse,lie beweeringen, en de ongezondheyd der kleri kale leeringon, en den ganschen stoet van bygelooviglieden dwael rede ren en vooroordeelen die den grooten boer der hedendaegsche tyden 11a zich sleept. £11 daerna vinden wv denzalfden man weder, godvruchtiglyk nedergeknield in de kerk eener parochie, hypoticrielsche gebeden aen den Grooten Bouwmeester der wereld toesturende, het hoofd buygende voor mysteriën die hy daegs te voren in eene francmayonsehe byeenkomst bespot heeft, en gedu rende derti dagen missen doende lezen voor de ziel eener beminde vrouw, als of de paternosters van eenen priester, aen de oor van een lyk gefluysterd, de magt hadden van aen de vlam, die naer haer middenpunt opklimt, de ge- heymzinnige streken eener betere toekomst te openen k Den anderen eenen lieren kamper (SI. Defré) komt in de Kamer, gekozen door aide verschillige ge dachten van het liberalismus. Zyne loopbaeu van schryver heeft niet anders geweest dan eene lange en schitterende protestatie tegen de overweldigingen der geestelykheyd leerling van Pascal en broeder van Paul-Louis, hv had met z-yne vreesselyke zweep, de zyde van het schrikkelyk mon ster verscheurd dat meojesuitismus noemtvol edelmoedige ademin"en ten minsten men moest het gelooven hy had deai grootsten republiekaenschen held onzer eeuw, den eersten redeneerkundigen der algemeene revolutie (Mazzini) verheerlykt «Hoe is het louter goud aldus in eenvuyg-lood veranderd 'T is zyne kiezing lot de Kamer die dit mirakel gedaen heeft. Men verloochent de goden die men daegs te voren bewierookt heeft, men gevoelt de noodzakelykheyd van eene grondwettige gelool'sbelydenis te doen, na dat men het oogwit zyner begeerlvkheyd hereykt heeft, en, als of de eer van volksvertegenwoordiger te zyn den kop deed draeyën, loopt men naer de Associatie om aen de vrees achtige burgers en aen de leveranciers van het Hof te ver klaren dat, indien den vremden inval ons de repebliek wilde opleggen, men zyn groot zweerd nemen zou om de vyanden van ons koningdom in stukken te houwen. Ha ha ha ha ha het zweerd van M. Defré En waerom schermt gy, Mynheer, tegen het despotismus in plaets van tegen de republiek De republiek is uwe moeder; 't is door haer dat gy de lauweren hebt geplukt die u bekroonen, maer die verslensen door den onzuvveren blaes van den onbetamelyken uytval die u voor allyd legt in het lykkleed eener schitterende vervloeking. Defré den wefever heeft Bonifacius den schryver gedood, en 'lis een geluk voor de demokralen! De vermaerdheyd van deneenen wierd misschien eene ernstige hinderpael voor de zaek des volks; de kazakke-keering van den anderen heeft liet ka- rakier van den grooten man bloot gelegd. Het masker is gevallen, den persoon alleen blyft bestaen Vriend en K. G. ik heb aen uw verzoek voldaen, als ge t' huys koml zuil gy vinden wal gy verlangd hebl. Ik ben zeer konlenl over uwen brief, maer ik vrees dat gy my zuil eene karot ge lrokken hebben Ik ben benauwd van naer de Onderstrael le gaen. Is het zoo, patienlie, maer verwacht u aen eene priegeling; van Wannes, zoohaest gy naer Aelsl komt. De Romplimenlen aen K. L. M. De W. uyl N. ik zal aen bel misbruyk, waervan gy tny. in uwen geëerdeu brief spreekt, trachten een eynde te stellen. Ik zal gaeu reklamcrcn. Z. A. uyl B. ik zal aen 'l verzoek in uw briefj.e uylgedrukt- voldoen. Vriendelyke groetenis voor allen. M. D. V. uyl B. ik heb le luttel lyd om ray daer nu mea bezig le houden. Will gy oen paer weken wachten dan zal ik met plaisier uwen wensch inwilligen. Tydgebrek belet ons verscheydene artikels, politieke aen- merkingeïi, pillekeus enz. neêr te schryven. In opvolgende N" zullen wy die alten geven. Dynsdag toekomende word don wetgevende» zïltyd le Brus sel geopend. Men schryfl ons uyt Seveneecken i november Mvnheer den Opsteller. Heden hébben de inwooners van Seveneecken hunnen nieuwen herder, den eerw. beer De Corn, mei zoo veel luysier ontvangen dal elkeen er van verbaesd stond.... Den toeloop van volk was zoo grool, dat bet overgroot dorp letlerlyk er van opgepropt was. Ik zat iny bier riiel ophouden met eene byzondere uytbreyding van alles wat daer te zien was, fdil ware eene vermetele pooging): maer met een woord zeggen daï Seveneecken (waer aen de gele genheid van bel dorp niet weynig bydraegl) als een aerdsparadys was. Den stoet was ook allerkoslelyksl en allerschoonst.... Den aeesldrifi was zoo algemeen, dat er geen huyzeken was, hoe kleyn hel ook zvu mogl dat niet op liet allerliaevsle versierd stond. Het mangelde geeuzins aen zegebogen, verzen, spreuken, jaer- scbriften enz. enz. Een klaer bewys dat de inwooners hun vast betrouwen stellen van hunnen verloren schat in hunnen nieuwen herder terug te vindenEen tweede bewys daer van is, is dat de gevoelige aenspraek van den eerw. heer Deken meer als eene traen over de wangen zvner aenboorders doen rollen he<fr. Alles is in dc allerbeste orde geëyndigd, en het volk ten uyter- slen voldaen huyswaerds gekeerd. Zalerdag beeft in de zitting van bet Hof van beroep, de slailalie p'aets gehad van den eersten president, M. Van Innis ter zelfder lyd heelt M. Van Aelbroecfe zynen eed afgelegd in lioe- danigheyd van kamer-voorziller by hetzelfde Hof. Als een bewys van den goedkoop der levensmiddelen, mag men aenbalen, dat' langs de polderkanlen de aerdappels dermate overvloedig zyn, dat de beste soorten niet boven de 5 fr, per hon derd en vier kilos verzet kunnen worden Dit is den gewoonen prys van voor 1845, wanneer de ziekte zich in juuy 'l eerst vertoonde. Ook den prys dor granen ondergael den invloed van den over vloed der weldadige knolvruchl. De tarwe legen 18 Ir., de rogge aen 11 fr., de boëkweyl aen 11 fr. 50 cenlimen per bekt. zyn normale pryzen. Maer niemand zal begrypen, boe bet vleesc-li zoo duer kan blyven, by den goedkoop der voodsels- voor de beesten. Een koninglvk besluyt vau 50 oelober, verleent aen leer lingen in godsgeléerdbeyil," de twee beurz.cn en de halve beurs opengevallen in bet groot Seminarie van Gend. De bevolking van Brussel is, sedert eene halve eeuw op eene schroomlyke wvze acngegroeyd. In 1800 telde Brussel slechts 50,000 zielen; de voorgeborglen hadden er nauwelyks 5000. Van in 1S15, dal men de vestingen begon af le breken en Brussel eene nyvcrheydsstad wierd, is de bevolking van jaer loljaer op eene gevoelige wyze vermeerderd. De nieuwe hoofdstad had by de 100,000 inwooners in 1830, en de voorgeborglen 20,000. In 1848 beliep zy reeds tot 240,000 zielen hederï beeft zy er niet min dan 290,000. Indien de sledelyke douaen afgeschaft, of anders gezegd, de walgelyke grachten die rond Brussel liggen opgevuld wierden en de voorgeborglen aen de hoofdstad gevoegd, dan zou Brussel schynen wat liet wezenlijk is, namelyk eene der aen- zienlyksle sleden van den aerdboi, —Den Monitiur heefteen koninglvk besluyt aengekondigd, waer- bv eenen prvs van 500 franks is uitgeloofd aen den schryver van het dichtstuk, waervan den keus zal gedaen worden voor den. prvskamp der muzikale kompositie. De vlaemsche dichters mogen op hunne vingersfluylen, terwyl de frausche OU) de duvten kampen. Nu. dal is heel vaderlands lievend van liet gouvernement, cn bet zal ons ep den vremden volmondig bewyzen, boe waer liet is, wat onze grondwet (wy schreven baëst Constitution} zegtles Beiges sonl éganx, glc. Dil en andere lieve dingen inziende, kunnen wy maer niet begry pen, waerom in de zoo lirvd geprezene Constitution niet staet les Wallons el les Francais snul égaux en Belgique. Sprekende van (lil koukoers. nylgeschreven door bet belgiseh gouvernement voor de fransche letterkundigen zegt de Grond- U Dit is dus eene officiële uylsluyting voor de nederduytsebe let terkundigen. Waer blyft nu de kommissie der taelgrieven W at zeggen nu de schreeuwers van Vlaemscbgezinden 'I Dc kommissie zoowel als de Vlaemscbgezinden beginnen ons voor te komen als schepsels inet koude botermelk in de aders in plaets van oud iiederlaudsch bloed. Te Lokeken gaet er een nieuw blad verschynen onder den titel van den Loke'raer. Opdat onze lezers in geene dwaling zou den gebragl worden nopens deszell's karakter, verhoesten wy ons hun te doen kennen dat den Lolecraer niets anders is dan bet Zondagblad onder een nieuw uythangbord. Men weet dat het Zondagblad le Gend gedrukt word en uyt den revoluiionnairen winkel komt van de Broedermin en den Èclio des Flandres. Maendag avond om 7 uren, is er brand outstaen in eene strooyschuer, inhoudende 22 a 2300 koornbundels, en toebehoo- rende aen Bernard Verlael, landbouwer te Ooslacker, wyk het Veldeken. Rond 9 uren was alle gevaer verdwenen, dank aen de krachtdadige hulp, toe'gebragl door eenige geburen. De schade beloopt tol ongeveer 150 frank. In den nacht tusschen den 30 en 3! October zyn er dieven binnen gedrongen op do hofstede bewoond by B. Tbienpont, digt by den Vogel, le Melle. Den knecht dit gewaer wordende, is opgesprongen, en heeft zich gewapend met zyn geweer, waerop den kwaeddoener naer hem is gesprongen. Den dienslbode, ge- bruyk makende van zyn geweer, heeft zyne scbeul op hem gelost Den kwaeddoener vlugtle. Den landbouwer door de scheut ver wittigd, kwam zich by den knecht vervoegen, en beyden zyn ter vervolging van den aanrander gegaen. Buytcn de hofstede komende,'bemerkten zy daler omtrent 200 meters verder een voorwerp stond ie branden. Toen zy naderden, verdween dit I i voorwerpliet was den kwaeddoener die al loopende alle zyne kleederen, welke in brand gescholen waren, zich van hel Ivf afrukie. De opi den weg gevondene kleederen zyn gedéelteiyk verbrand en met bloed besmeurd. Het zyn namelyk eenen kiel, twee bovenveslcn, eene ondervest, eeu hemd en eene zware lakeu mutse. Den kwaeddoener is-lol nog toe niet gekend. By de noodlottige sehipbreuk der Avcnlihheeft den bel- gischen gezant le Kon&tanlinopel, M, baron Blondeel-Van Ceulen- broeck, schier geheel zyne forluyn verloren. Behalve ryke juwee- len, bragt hy uyt Konstaniinopel verscheydene ryke geschenken van dem Saltan mede, waeronder kostbare verzamelingen vau oudheden-, welke by zelf, met groote onkosten, in het Oosten, in Egypteu en Griekenland had doen opzoeken. Al die ryke kunst schatten zyn door de golven verzwolgen Mi de- Péreeval, volksvertegenwoordiger, is een uylstapje gaen doen naer Ilalien. Dit komt aerdig voor als men peyst dat dit uylstapje juy&t gedaen word op het oogenblik dat de Kamers gaen geopend worden Den vierden zittvd van 't Assisenhof onzer Provincie zal te Gend op 29 november worden geopend, onder voorzitterschap van den raedslieer Vuylsleke. Eene diefle in de St. Rombautskerk te Mechelen begaen, wiercl zaterdag laetst door de korreclionnele regtbank van Brus sel gevonnisd. Eene kroon van verguld zilver, versierd met een diamanten kruys, en eene dubbele keten van goud en witte peerlen, waren in de hoofdkerk bedrregelyk. ontvremd geworden door zekeren Edouard Van Assehe, vrygelaten dwangarbeyderpassement werker te Gend, en die door de brusselsche politie in de hoofd stad wierd aengehouden. Eene huyszoeking in zyn logement gedaen, bragt de ontdekking te weeg van het bergbriefken en andere voorwerpen van verdachten oorsprong. Dien gevaerlyken dief was laetst veroordeeld geworden tot 10 jaren dwangarbeyd door het assisenhof van Antwerpen voor diefle, en de korrektionnele straf, te Brussel uytgesproken, is met die straf te samen gevoegd, gelykvormig art. 365 van het strafwetboek. Den eerw P. Passcrat, vikaris-generacl, tydens 28 jaren, van de kongregatie der Redemptoristen, is in het order van öoornyk overleden den. 30 October, in den ouderdom van 86 jaren, in het 62e van zyn profes. Het gemeenlelyk besluer van BrafTe, by Doornvk, had be sloten aen eenen weg zyne vorige breedte terug te geven, welk* de aenpalende landbouwers aenhoudendlyk versmald hadden», door er nu en dan met de ploeg eene snee af te nemen. Van het oogenblik af dat de paelgrachten gedolven wierden, zag men de misnoegdheyd der boeren uylschynen. Verscheydene dagen waren vcrloopen en reeds hadden de mor ringen beginnen ophouden, toen op zekeren morgend M. Le Maist-ie d'Anslaing, burgemeester der gemeente, alle de hoornen van zynen bogaerd lot tegen den grond afgekapt vond liggen M. den burgemeester liet deswege de minste klaglen niet hooren maer eenige dagen nadieu ondergingen de booinen eener dreve hetzelfde lot. Bovendien vond men verscheydene naemlooze brieven genageld op de hoornen van het kasteel van dezen magistraet, en waerin er doods-en brandbedreygingen tegen hem wierden uytgebragt. In dezen toestand heelt M. Le Maistre d'Anslaing geloofd te moe ien klagt indienen aen de regterlyke overheyd. Sedert den 4 january tot den dag van lieden, beeft er in de gemeente Popuelles by Doornvk, nog geen een sterfgeval plaets- gehad, iets wat opregt buitengewoon is onder eene bevolking, van 450 inwooners. Men schryfl uyt Gharleroy In onze stad word er vele gesproken van iets dat omgegaen< is by eene bruvloft die maendag alhier gevierd wierd hel liuwe- Lyk van Mejufv. D... met M. P... van Chimay. Op het oogenblik dal de verloofden en de genoodigden gereed stonden om zich naer hef sladhuys le begeven, bood zich eenes nieuwen gast aen, schoon in 't zwart gekleed met willen gilet hy groet beleefdelyk het gezelschap, drukt elkeen de hand, vraegt om versGhooning van wat te laet gekomen le zyn-, en springt vrolyk met den hoop' in de trouwkoets. De ouders en vrienden van Mejufv. D... nemen hem voor eenen genoodigden van M. P... Men maekt geene verdere gissingen meer, e» den stoet begeeft zich naer hel sladhuys, van daer naer de kerk, en eyndelyk ryd men naer de wooning der bru-yd, alwaer er feest moest gehouden- worden. Onzen onbekenden vriend deed de grootste eer aen de tafel hy sehitierde niet min door zyne redekavelingen als door zynen-; lustigen appetyl. Hy zegde dat hv gezondhevdsotticier was sprak veel van Parys, van Ardennen, en-toonde zich zoo betamelyk en zoo gezelschappelyk als men hel maer eenigzins- kon wezen. Ondertusschen hadden het meesten deel der genoodigden reedS^ malkander nopens den vremden gast beginnen le ondervragen, en elkeen bad aen zynen- gebuer dezelfde antwoord gegeven.: Ik ken hem niet. De tafel was reeds verre gevoorderd, en reeds had men ae» het uageregt beginnen te peuzelen, toen den onbekenden van. tafel opstond om eens achter te gaen. AJsdan ondervroeg zich gansch het gezelschap en daer niemand volstrekt den :c gezond- heyds-oflicier noch van verre noch van by kende, had men de overluyging dat men met eenen 6chuymvogel le doen had, mei eenen. indringeling, die een nieuw dievenslelsel, de bruylofts- diefle had ingebragt. Eenige der genoodigden gingen hem achterna, en vonden Item- bezig met eene byzondere deur open te doen die van den koer naer de straet leyd. Zy grepen hem vast by de kraeg en vroegen hem wie by was Ik ben, antwoordde hy, den onbekenden, en daer i-s't al Ander antwoord kon men uyt hem niet krygen. Als da» gebood men hem zyn mael te betalen, en onzen onbekenden wierp een stuk van vyf frank op de tafel, en speelde schampavie zoo fel hy kon, regt naer de statie. Dezen onbekenden was niemand anders dan eenen kluchtige» kwant, die het in den kop gekregen had zieh eens lustig te ver zetten op rekening der nieuwe getrouwden. Men schryft uyt Kortryk, 51 oelober Eenen brand is gisteren morgend in eene hofstede toebehooren- de aen M. den baron Bethune, en staende neffens zyn kasteel te Marcke, by Kortryk, uytgeborsten. Zy was bewoond door den ge noemden Dumortier. De muren alleen zyn blyven staen. Het meestendeel van. den buysraed en al het vee zyn gered geweest, maer daerentegen is eene groote hoeveelheyd vlas de prooy der vlammen geworden. Men schat er de weerde van omtrent 18 duyzend frank, en tot overmaet van ramp, schynt het dat dil vlas tegen brandgevaer niet was verzekerd. Het schynt dal er over twee of drv dagen sprack is geweest van verzekering, maer, niet overeen gekomen zynde met 'de maetschappy, h3d den boer het uyigesleld lol het toekomende jaer. Volgens de verklaringen van der. gebuer, zou het vuer in de vlasmylen gesleken geweest zyn door kinders met fosphoorstek6- j eg.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2