117/valt daerop Hoe is 't gekomen Want zoo is het dat CORRESPONDENTIE. Wy geven deze woorden af onder onze persoonlyke verantwoordelyklieyd en waerborgen er de nauwkeurigste echtlieyd van, want wy hebben ze uyl den mond van eenen oor- eri ooggetuyge zelf geboord. Nu, van wie komt het fameus adres in antwoord op de troonrede, welk adres zoo aenslootelyk voor de natie en voor den koning voorkomt? Dit adres is al wederom een factum van bet doctrinarismus, en dus moet het niemand verwonderen dat de onbetame- lvkheyd er tot den boogstfen graed in gedreven is. In geen een land en op geen een tydsdp beeft men ooyt de weerga gezien men zou gezegd hebben dat er eene factie geheel bereyd was tot eene onttrooning. In Engeland, zegt een luyksch blad, word bet adres in antwoord op de troonrede altyd in de zelfde zitting i! gestemd. Het is nooyt anders dan de omschryving der troonrede en de vurigste tegenstrevers zelve van 't minis- terie, al hunne verbitteringvoor byzondere moliën te be- n waren, willen zich nooyt blootstellenden koninglyken persoon inde parlementaire debatten, te comprometteren. Men voegt er by, zegt een ander Lnyksch blad, dat den koning zeer mistevreden over de tael van de adrescommissie geweest is Dit bewaerheyd 't geen wy gezegd hebben van de meer dan koele wvze op welke den koning de 70 liberalen der kamer onthaeld beeft. Wat daerop zou moeten vallen, ware eene antwoord aen liet Luyksch blad van wege den doctrinairen opsteller van liet adres maer hy zal zich daervan wel wachten. Hy beeft wel eenen artikel van zes kolomion geschreven om zyne onbetaroelykheyd af te wasschen, want zv is de vrucht van dep haet en andere driften die hem tot zóóverre verblind hebben, dat by den persoon des konings heeft willen solidaire maken in zaken waer bv altyd zou moeten buyten gelaten worden. Dat den doetrinaris nvdig en spytig is, moet niemand verwonderen, by heeft eene groote dosis hoogmopd in 't hoofd, niet min haet en vraekzuckt in 't herte, en nu moeten zien dat zynen brief geheel 't land door met alkeer, verachting of onverschilligheyd onthaeld word, dit is niet verkroppelvk voor hem. De Indépendance zelve heeft er compassie meê gehad, zy heeft den brief wel meegedeeld, maer zy heeft er geen enkel woordeken van aenmoediging of goedkeuring by- gevoegd. Den Obsmulcur, dit is te zeggen M. Verhaegen, heeft er ook de schouders van opgetrokken. Ily heeft den brief insgelvks gegeven zonder er de minste goedkeuring by te voegen. Den National is zoo gaed niet van te zwygen hy berispt strengelyk den Moniteur, omdat by zyne kolonnen opent voor zulk sluk, 't welk niets zegt voor bet publiek maer alleenlyk dient om de faut van eenen hooveerdigen geest te dekken. De andere liberatersgazetten hebben er slechts stukken en brokken van gegeven en zetten aldus een lengsel aen den neus der doctrinairen. Doch dit is hun lot, want al waer de doctrinairen de hand aen steken is bedorven of staet te bederven, gelyk zy hun eygen zelve welhaest ver derven zullen. Het doctrinarismus is nu wederom gedeeltelyk aen 't roer. Maer hoe is 't gekomen Het is zeker met door eenen regel matigen parlementairen weg, het is ten gevolge geweest van eenen oproer. Men mag echter niet zeggen dat dien oproej eenen vrywitbgen volksoproer geweest is indien er «huig volksken deel aen genomen heelt, men weet hoe gemakkeivk het is hetzelve te winnen als men daertoe geld en drank gebruykt. Doch, indien al deze die van de zaek w at wisten eene regtzinnige getuygenis hadden willen geven en aldus eene gewetenspligt volbrengen met namelyk de justicie te ondcrrigten, opdat de pligtigen zouden hebben konnen gestraft worden, en de samenleving gevroken, men zou wel bevonden hebben dat den oproer in 't volk niet gesmeed was maer wel in andere rangen. Het is aldus dat het doctrinarismus langs over de kafsey- hoopen, langs over de verscheurde grondwet, langs over liet neergeveld wetgevend gezag aen 't roer is konnen klimmen doch dit doet er niet aen, zegt het, ik ben er toch, 'tis my o.. verschil lig hoe ikergeraeklben. Deze omver werping onzer instellingen, het slecht uytwerksel dal den oproer van 1857 in den vremden voortgebragt heeft, met «lil alles bekreunt het doctrinarismus zich nietzynen tolk, de Indépendance aenziet den oproer als eefien gewoonen akt, die zeer regelmatig, en durfde zy, zy zou zeggen zeer parlementaire is. Het was, zegde zy eene eenvoudige be tooning, gedaen door een deel der" natie, en veroorzaekt door de ontevredenhevd in 't land, te weeg gebragt dotfr bel wetsontwerp op de liefdadigheyd Schandige leugen eerlooze hypocrietery gy zult niet lang wachlen van gestraft te worden, liet doctridarismufe, 't geen altyd een sterk gouvernement gewild heeft nu voor de deur staet der rampzaligste rege- ringsloosheydwant wat is bet doctrinarismus nog anders dan den sïavelyken knecht, de schotelvodde der meest geavanceerde, 'demagogieke socialistische klubsen Het beeft noch gezag noch mngt meer, het is zonder het minste aenzieu, liet moet dansen gelyk de klubsen, gelyk de logicn en herbergen scbuyfelen. Eiken morgend moet bel zyne feuille de route nemen in den National, in de Tribune, in den Journal de Gand, bet moet zich alle morgenden (mesten om die" bladen te raed- plegcn, die voor politiek hebben eenen volksoproer aen te blazen eiken keer dat liet parlement volgens de gezindheyd der'klubsen niet zal handelen. Dit is 't geen den Journal de Gand duydelyk verklacrd beeft, dat men namelyk den opro.er zal hernemen telkens dat men het noodig zal oor- deelen. Ziet daer waer 't land gekomen is en waer het doctrina rismus veel toe geholpen heeft. Het werk van 1850 mag. dus als nagenoeg vernietigd aenzien worden, onze vry- heden, onze nationaliteyt, ons koningdom zyn op den boord, des nfgronds, de eer en faem der natie zyn by den vremden bezwalkt, eene ernstige spanning heerscbt geheel 't land door, alle pariyen zyn misnoegd, eene alleen leeft op, hoop, maer wat hoop is 't Eylaes eene onheylspellende hoop, de hoop op den val van onze grondwet, onzer in stellingen en van ons koningdom De hoop op volslagene regeringslooshevd De hoop op de algeheele vernietiging van ons nationael bestaen i -Bü Men leest in de Broedermin van dynsilag De korreclionnele regtbank van Gend heeft heden uytspraek gedaen in de zaek van 11. Roggbé, boekhandelaer te Gend, tegen hel dagblad le Nouvelliste. Den uytgever Verhuist!is buyten zaek gesteld. De artikels van den Nouvelliste tegen den aenklager zyn beledigend verklaerd geworden en den schryver, M. Lieven Sloedens, is veroordeeld geworden tot het plaetsen van liet vonnis op de eerste zydc van zyn dagblad en inde letters, waermede de byzonderste artikels gedrukt zyn. Het geld hier den pennenstryd-die onlstaen is tussclien Roggbé,, opsteller van bel schandblad Bacs Kimpe en den Nouvelliste. Den opsteller van den Nouvelliste is in Bars Kitnpe op de honendste wyze bespot, gelasterd en belogen geweest, maer zyne klagt is in den doodboek gebleven. Het vonnis gisteren gestreken, komt ons zeer aerdig voor M. Verhnlst, uytgever van den Nouvelliste, is buyten zaek gesteld; aldus moest het zyn-, M. Sloedens zyne artikels geleekend en er van de veranlwoordelykheyd op zich genomen hebbende; maer de reg'bank verwyst hem om hel vonnis in den Nouvelliste le plaelsen en M. Sloedens beschikt hoegenaemd over den Nouvelliste niet. Hy is enkelyk opsteller daer van onder het welbehagen van den eygenaer. Zyn wy wel onderrigt, dit blad is. uytsluytelyk den eygendom van M. Verhuist, en dezen zou,zeer wel kunnen weygeren iu den Nomellisle een vonnis op le nemen dat hein niet aengael. De vraeg is dan wat zou er, in dit geval, van het vonnis geworden? Het is nog al opmerkensweerdig dat de wet, welke in de ver oordeeling van M. de Montaleuibert word. ingeroepende wet is- van 27 july 1849, tydens Vrankryk in volfe republiek was. Als men den Mouileur openslael, ziet men dal den beroemden rede- naer zelve een groot deel nam aen hel doordryven dezer wet, eu dezelve in alle opzigven trachtte le regtveerdigen. Overigens, den betaemden schryver hekelt in zyn schrift bet gouvernement van Napoleon, in hel algemeen, en het is niettemin M. de Monla- lcmbert, welken krachtdadig meewerkte, om dat gouvernement le doen ontstaen. Wie toch herrinnerl zich niet dal hy in 1857, een deel der voltrekkers was van den aenslag van 2 december 51. Montaleuibert is door zyn. eygen werk gestraft geworden. Die tegenslrydigbeyd belet echter niet, dat by een der grootste man nen van Vrankryk is, en in dit oogenblik als den voorslaender der vryheyd aenzien word. 'Handelsblad. ïn het bandels traktaet, door onze Jregering met de Ver- eenigde Stalen gesloten, hetwelk thans by de Kamer is ingediend!, word onder anderen voorgesteld, om voorlaen aen de ameri- kaensche schepen niet langer restitutie te geven van den tol op de Schelde, ten behoeve der Nederlandsche regering geheven. 7- Ontvangen van M. D. B. te Zele 6 fr. Id. van M. B. te Quaremont 9 fr. M. B. uwen betaelden abonnementstvd is'niet tiyt, gy zult nog voortdurend den Denderbode blyven ontvangen.— Only, van M. D. S. te Meclielen 1 fr. ld. van 51. T. te Marcke 18 fr. Jofvr. D. 51. te S. P. L. ik heb andermael gereklameerd, en als bet nu niet beter gaet, gelieve het my nog eens te laten weten. Ik zal er dan met de vuyle voelen doorgaen. Geachten beer D. D. uyt E. gy moet u met de betaling zoo niet bekommeren, doe alles op uw gemak ten spant er niet. 51. S. uyl U. ik moet u geen rekening geven van 't geen men my meegedeeld heeft. Had gy het op eene vriendelvke en beleefde wyze aen boord gelevd, gy zoud misschien voor 'u zeerjnullige inlichtingen bekomen hebben. .Maer kom nu eens proberen. 51. Louis Van Vynckt, coadjutor te Nederbasselt, is benoemd tot onderpastor le Opliasselt, en 51. Cli. L. V'ersluys, priester in bel seminarie, word coadjutor te Nederbasselt. 51. A. Debbaudl, onderpastor te Sint-Gillis by Dendermonde gaet over in de zelfde hdedanigheyd naer Sint Hermes, le Konsse, eu word vervangen le Sint Gillis door M.Aug. Van der Hulst! onderpastor te Slekene. 51ates es Gewictes. Er is eenen laetslen uytstel tot 1 september 1859 loegeslaen aen de bezitters van romeynsche ba- lancen of hunsters, om zich van regelmatige werkluygen le voor zien. Na dit tydstip zullen de bezitters of gebruykersvan romeyn sche balaneeu of hunsters, volgens de wel vervolgd worden. Den National, de Tribune, het Congres liberal, met een woord gansch de overdrevene drukpers, ondersteunt de kandi- datuer van M. Goblel zoon, welke reeds openbaer gemaekt en aenveerd geworden is. Den National verzekert dal deze kandi- datucr zal zegepralen, in weerwil al de hinderpalen, die men tegen dezelve zal opwerpen, hetgeen wilt zeggen dal het arron dissement Brussel, onder andere, de herziening begeert der wet op het leeger onderwys, de afschaffing der overeenkomst van Antwerpen en bel verpligtend onderwys. Het schynl nogtans stellig te wezen dat er eene groote worslel- ling zal plaets hebben tusscben de bevde fraktien der liberale party, dewyl de kopstukken van helliberalismus niet willen hooien van 51. Goblet zoon. 5len gelooft echter dat er eene minnelyke schikking zal lot stand gebragt worden. Zoo als men weet, zyn er sinds eenigen lyd twee Volksver tegenwoordigers ziek, namelyk MM. Alex. Rodenbach en de la Costewv zyn gelukkig te kunnen melden, dat beyde deze heeren bynn geheel hersteld zyn. Het aeutal der liberale pretendenten voor de plaets van M. de Perceval, is deze week noginaels met een koppel vermeer derd. Onder anderen noemt n»en 51. de Bonne, eenen gewezen volksvertegenwoordiger van Brussel, die niet minder dan 67 jaer oud is. Zoodat er nu voor eeae enkele plaets in onze nationale vergadering, reeds zes liefhebbers zyn. Hoevele pretendenten zullen er dan het toekomende jaer "niet zyn, waaneer er vyf gedeputeerden zullen moeten beflpemd worden Uylslag der keuring van Dek-hengsten in Oost-Vlaenderen. By de onlangs- gehoudene keuring van dek-hengsten, zyn de premiën toegewezen als volgt 1° Voor ójarige hengsten. lc premie 150 franks en ecue zil veren medalie P.-F. Botterberg, te OordegemL. Verhoeven, le Baeygem Jt-8. Vauder Schuereu, te Onkerzeele; J.-B. 51aes, te Oycke. 2""premie, 100 fr. en eene bronzen medalie: H. Beyntjcns, Vlierzele; R. Van der Sticlielen, le Drongen P.-J. Van der Schueren, te Appelterre-Eyehem. 2? Voor i a Djarige hengsten. i' premie, 300 fr. en eene zilveren medalie II. Reyntjens, voornoemd wed. C. De 5Ioor, te 5iunie; K.-E. Malihys, te HemelveerdegemJ.-B. Van der Bauwede, te Neder- zwalm-Hermelgem. 2C premie,.200 fr. en eene bronzen medalie J. Neefs, teCalloo;L. Van Kerkvoorde, le WatervlietP. J. Van der Schueren. voornoemd. 3' Voor de hengsten min dan 9 jaren oud, die reeds met de pre mie van 500 fr. zyn bekroond geweest. Eene bewaringspremie van 200 fr. K.-L. Opsomer, te Huysse J.-B. Van dér Scbueren P.-J. Vau der Schueren J.-B. Van der Bauwede; allen voornoemd: 4° De provinlialc premie van 500 fr. (Voor don besten hengst uyt de provintie; ten minsten, 5 jaren oud en die reeds de premie van 500 fr heeft bekomen, helzy by de laelst gehoudene, helzy by eene voorgaende keuring) zal den 25 december eerstkomende toegewezen worden le Gend. op de nieuwe Beestenmerkt. By hel begin der zitting van vrydag des gemeenteraeds van Sl-Nicolaes, i» eene petitie die de herstelling vroeg van 51. Muuls in zyne bedieningen van gemeente-ontvanger, door den raed verworpen geweest. Vrydag laelst hebben de douaniers der spoorweg-statie van Veurneeen pak in beslag genomen, inhoudende, eetfe menigte' ryke kanten,, die men uyt Vrankryk had binnen gesmokkeld en op het punt was naer hunne bestemming le verzenden. Eene omstandigheyd die men ons ter kennis brengt schynt ons van aerd le wezen om nogal eenen drukken invloed uyi le oefanen op de kiesworsleling die in het kortte Brussel moet plaets hebben den generael Goblel, zegt men, heeft eenen brief geschreven, in welken hy zyn voornemen aenkondigl dal indien zynen zoon den 13 december benoemd word,.Iiy, generael Goblet,, in j.uny aenslaende zyn ontslag zak geven van volksvertegen woordiger, om tol hetbezonder leven terug le keeren. 51. den generael Goblet verstaet dat hy niet zou kunnen in de Kamer zetelen ten zelfden tyde als zynen zoon, die door het zelfde arrondissement zou benoemd wezen. Donderdag namiddag, is de St-Willebrorduskerk, le Ant werpen, geluyge geweest van eene aendoenelyke plegligheyd eene dame C..,. en hare dry kinders hebben zich tot het katholyk geloof bekeerd, De geluygen der nieuw bekeerden boboorden lot bet pu.yk der anlwerpsche maetschappy. 5Vy lezen in een weekblad dat te Mechelen verschynt Er is in onze stad een zonderling geval gebeurd, en dat wel eens dient in bet licht gezel te worden. Ziellier de daedzaken, zoo als zy zyn voorgevallen Zaterdag; 29, om 10 uren voormiddag, begaf zich de familie- De 5Iunler-5Iartin, naer de kerk van O. L V. Gasthuys dezer stad, ten eynde er den Irkdienst hunner moeder by te woonen, welke donderdags te voren overleden was. Na het eyndigen van den dienst en toen juysl de kinderen de sloffelyke overblyfsels hunner moeder lot de ruslplaets. der dooden wilden vergezellen, ging er naest ben eene deur open, de deur der ziekenkamer,, en verbaesdheyd Zy zagen hunne goede moeder, wier dood hun reeds menigen traen uyt dé oogeti bad geperst, naest het< vuer gezeten. a Zy treden de plaets-binnen,, naderenhunne moeder Staet op, komt blymoedig hen te gemoet en kondigt bun het goed: nieuws aen, dat zy gansch genezen, den volgenden dag zal* buys- waerts keeren. ii Gy kunt wel denken, lieven lezer, wat er op dit oogenblik, in het hert der kinderen omgingedoch, om de kosten van den dienst le dekken, bad men den kleynen huysraed en de kjeederen der goede vrouw verkocht. Het bu.yldragersambaclit waervan haren overleden echtgenoot had deel gemaekt, had in de kosten- van den lykdicnst voor fr. 10-20 bygedragen. Dit ambacht ver nemende dal de weduwe De Munter niet dood was, cystine de fr. 10-20 terug, hetgeen al weder nieuwe moevelyklieden te wege bragt. V Welke was nu denkt gy,' lieven lezer, de oorzaek dezer spoo- kery. Er waren in het hospitael 2 biljetten afgegeven, een van, uytgang voor genezing en een van overlvden t op bet uylgang- biljet stond den naem eener jonge dochter die waerlyk overleden was, en opbel biljet van overlyden was, by misslag, .den. naenti van de wed. De Membes geschreven. Zaterdag is in de kapel van bet bisdom te Gend het hu.we- lyk gesloten van den beer Jos. Talboom, van Sint-Nikolaes, met mej. 51aria Delebecque, dochter des heeren Detebeeque-51'alou. Het huwelyk is ingezegend geworden door 5Igr. den bisschop, van Brugge. Te Beersel (Arrondissement 5Jechelen) is de plaets open van gemeente-onderwyzer, met een jaergeld van 2000 frank. Men doe de aenvrage by bet gemeente-besluer, voor 10 december. Den 27 dezer, is den genoemden De Munck, daglooner, met eene schielyke dood geslagen geweest, op den openbaren weg ta Kieldrecht. Denzelfden d3g heeft men op het grondgebied van kielden het lyk gevonden van den genoemden A. Herrebaul, vleescbhou- wer te Audenaerde. Dezen ongelukkigen die binst den nacht verdwaeld was, bad de dood gevonden met van de hoogte eener schuynte neêr te vallen. Deze week is er een schrikkelyk ongeluk gebeurd in de stokery van M. Bouquelle, te Doornyk. 5ien was bezig met den draf om le werpen, toen den werkman die daer mede gelast was verklaerde dat het hem onmogelyk was van voort le gaen. en by kwam uyt den put, waer uyl er doodelvke uylwasemingen ontsnap ten. Eenen zyner kameraden wilde hem gaen vervangen en daelde in den put. Nauwelvks was by eenige sporten diep of by viel bewusteloos op den grond neêr. Spoedig verhaesle men zich om hem hulp aen te bieden, maer toen men hem bovenhaalde, bad men ongelukkiglyk de overtuiging dat bv geheel en gansch verslikt was liet was nog slechts een lyk le vergeefs heeft men gepoogd hem weêr lot bel leven te brengen. 51eu zegt dat dien ongelukkigen getrouwd is en kinderen heeft. Eenen jongeling van Rousselaere, Pieter Van Ilee begaf zich verledene week naer Hooglede; toen hy terugkeerde Incld iiy een weynig stil in eene herberg, alwaer by in den stal trad om naer een peerd te gaen zien. Het dier sloeg met eenen stamp eenen slaender af die juysl op den onderbuyk vloog van den beer Van Hee. 51en heef: den jongeling moeteu naer zyne wooning dragen, alwaer by 's andereudaegs overleden is.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2