ZONDAG 22 MEY 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 665- Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER: 6 FRANKS 'S JAFBS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 21 Mey 1859. Over den uytslag des Oorlogs. Wat verder. Wat moeten wy betreuren LIBERAEL REGT. Denderm. 5-35 8-0 9-35 12-0 3-05 6-0 8-10. Lokeren 5-35 8-00 12-00 6-00 -00. Brussel 8-00 9-35 00-00 3-05 6-00 8-10. fcfecti. Brus. Antw. 5-35 8-00 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-00 9-3u 3-05 6-00 Verv Land StTruven,5-35 8-00 9-35 3-05 6-00 Gend 8-20—12-30—2-35—3-05—6-00—8-50 ftGend, Brugge, Ostende 8-"20 12-30 0-(X) 3 05 6-00 le klas langs Üendermonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-20 12-30 0-00 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 5-158-00— 5-30 Jiin.Geerardsb.Aih,5-15 8-» 2-30 5-30 6-35. Bergen, Quievrain 5-15—8 00— 2-30—5-30 Te r.EUE staen aide konvoys. Te IDECEBT siaen deze vertrekkende van Ath 6-30 8-30 10 4-20 7-10 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te GÏSEGBH stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 8-10 's avonds en van Dendermonde ten CW)0 's morgens en 8-20 's avonds. Staeu te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-3H 8-30 10 's ninrg. 4-20 en 7-20 's avonds. Van Denderleeuw 5-25 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 6-45 des avonds. VAN f.OKER EN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30— »-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 —3-00 5 30. VAN NA ER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, l.okeren 6-30 10-«4-20«-». Lsssen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-30—8-3)10-»4-207-15. Bmssel (langs Dendei mon< e 6-30 10 4-20 - Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 1Ü-» 4-207-15. VAN GEND NAER Audenaerde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-15 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN Bar SS hl, VA ER Aelst, Gend 6-30— 10-45—1-00 4-45-~-15. Ninove, Geeraeidsb, Ath 0anÜs Denderleeuw) 0-00 1-00 4-45 »-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel, 1. Aelst) 0 00 0-00 0-0:0-» - (1. Mech.) 6-. 8-25 9-55 3-30 6-40 8-30. Aelst, 7 15 7-55 - 12 05 2 05 - 5-00 6-05 8-20 DEN DENDERBODE Eenen franschman, die in Lombai'diën verblyfl schryft bet volgende aen den Roomschen correspondent van den Univers De fransche dapperheyd zal, ik ben er zeker van, zegepralen over de koude manaftigheyd der Oostenrykers, en ik verlang dat dien zegeprae! spoedig konie en dat den vrede, die er zal uyt voortspruylen, duerzaein zy. o Vele menschen zullen dezen vrede aenveerdon zonder de oorzaek van den oorlog wel verslaeu le hebben. Ik ben ten minste onder het getal van deze die ze niet verstaen en gedwongen ben ik myne teergevoeligheden te doen zwygen om slechts aen de liefde tot myn land gehoor te geven. Het algemeen uytzigt schynt kabn maer onheylspellend. Den geestdrift der soldaten is zonder wee rgalm. VVelk- danig ook den uytslag zy van den oorlog, gedurende en e na denzelven zal men moeten betalen en nog betalen Zietdaer walde Milanenezen zeggen. Men heeft hun schoon te spreken over de edelmoedigheyd van Vrankryk, over deszelfs beschavende zending zy antwoorden en herhalen u onophoudelyk dat Haliën altyd het slagtoffer des ocer- winnaers zal zijn Ziet daer, geëerde lezers, het onvermydelyk lot dat de Italianers te verwachten hebben van den oorlog en van den inval der twee talrykste legers, die ooyt den italiaeuschen grond betreden hebben. Men komt 0111 te beschaven, 0111 de ltaliaeusehe Eenhevd te doen herleven maer 't is hier in dat de dwaling gelegen is der Italianers, die deze hervor ming, deze nieuwe beschaving vragen. Zy hadden eene Eenheyd, eene verhevene Eenheyd, de betrhehtelykste van allen, die Eenheyd, welke hun land met zoo veel gedenk- zuylen versierd en hunne geslachten met zoo veel groote verstanden verluysterd heeftte weten de CAXHO- LYKE EENHEYD De revolutie zoekt hun deze Eenheyd le ontrooven. Het ontbreekt in Haliën niet aen die lieetekoppen, welke den rampzaligen invloed der geheyme genootschappen met misdadige ontwerpen vervult; die lieetekoppen luystcren naer de revolutiounaire stem, die het pausdom op de eerlooste en meest lasterende wyze durtt beschuldigen. Ja, het is Hoornen 't welk liet mikpunt is dier beschavende liberalen, 't is tegen Roomen, 't is legen het Yatikaen dat hunne vernielende slagen gerigl zyn. Als de tydelyke magt van den Paus zal neergeveld zyn, zal alles gewonnen zyn voor dé liberalen van alle slacli, van alle eouleureu, die dezen oorlog aengestookt hebben en nog aenstoken. Doch wal er in deze omstandigheden nog al troostelyk valt, is dat alle bekommernissen, alle onrust der Catliolyken en van alle trelielyke lieden ten voordeele strekken van den Heyligen Stoel. Volgens men wilt doen gelooven zal dezen oorlog niet alleen beletten liet grondgebied van den Heyli gen Stoel te overrompelen, maer zelfs alle pooging om er de revolutie op eene wettige wyze te vestigen. Daervoor, zegt liet eatliolykste blad van Parys, hebben \vy het eere woord van den keyzer Nogtans de kansen des oorlogs zyn zeer onzeker, de best bestekene plannen konnen dikwils verydeld worden. En bier mag men byzonderlyk daervoor vreezen, als men ziet dat het leger der geallieerden uyt zoo bevremdende elemen ten is samengesteld, als men bemerkt dat mannen van orde, gelyk de fransche generaels met hunne legers, zicli bevinden nevens baenstroopers van alle slach, die het Carbonarisnms oplevert, nevens ponjaerdkerels, nevens heyligschenders, nevens godslasteraerskerkplunderaers, met een woord nevens de mannen der bende van Garibaldi. Indien de geallieerde legers overwinnaers zyn, indien welligt de traktaten vernietigd worden en den keyzer van Oostenryk gedwongen zyne souvereynitcyt in ltaiiën te verliezen, gelyk de revolutie liet wili, en Italiën zoo onaf- hanglyk word, wat zal Piemont doen, die voorzeker in geene goede verstandhouding is met den H. Vader, aen- geziën deszelfs gouvernement Carbonari-revolutionnaire is? Zal Piemont een konkordael vragen Eene brochuer, die in Vrankryk zoo veel gerucht gemaekt en zoo veel bevrem dende vermoedens heeft doen opvatten, geeft zulks le verstaen. Maer als er een konkordaet tot stand komt, zal 't Piemonteescli gouvernement hetzelve naleven Hierin I zal Vrankryk veel konnen dot*>, indien hel ter goeder trouw te werk gaetNogtans 't is te betreuren dat, vooraleer zyiien onderstand aen Piemont te verleenen, Vrankryk dit land niet eerst gedwongen hebbe zich in vrede te stellen met de Kerk, die hel vervolgd en geplun derd heeft. Het zelfde geval doet zich op voor het Lom- bardisch-Veuetiaensch rvK indien liet van Oostenryk afge- seheyden word. Daer, gelyk in Piemont, is de meerderheyd des volks Catholyk en aen den H. Stoel verkleefd, maer de besturende party zal revolutiounaire, dit is te zeggen vyand der Kerk zyn De revolntie liad.de koningen, zelfs deze die haer dienen, zy haet nog meer de Kerk die liaer niet dient, en zy liael bovenal Christus, welken liaer veroordeelt. Hieruyt kan men de moeyelykheyd beoordeel™ waerin Vrankryk zicli gedompeld heeftDe revolutie zal alles aen Vrankryk verschuldigd zyn, terwyl Vrankryk niets aen liaer ver schuldigd is. Nogtans, indien Vrankryk Oostenryk kan overwinnen en door Vrankryk de ltaliaeusehe nationaliteit verkregen word, dan zal Vrankryk, indien het wilt, zyne magt konnen doen gelden, ten voordeele dier uationalileyt, 0111 de revo lutie te onderdrukken. "Ouder en met de fransche bescher ming zullen er trelielyke gouvernementen konnen outslaen en van duer zyn. Vrankryk belooft aen Italiën liberale gouvernementen II... Maer men moet zich over dit woord verstaen, en om nel wel te begrepen, men moei het afsclieyden van liet woord Carbouari-liauriijacuii I... Ouder deze voorwaerde alleen is het mogelyk zich te verstaen, want Italiën, gelyk alle landen der aerde, indien men er voor goed de rust wilt, heeft treffelyke bestuerders uoodig. Zy zullen waerlyk liberael zyn, indien zy de orde en de regtveerdigheyd handhaven, indien zy tegen elkander niet samenspannen, indien zy de gevoelens en het geweten der volkeren geen geweld aendoen 0111 den godsdienst te vernietigen Ziet 'daer de eenige, de ware Eenheyd, die Italiën kan betrachten 't is onder die voorwaerde alleen dal vrede en orde voor die nalionaliteyten zullen mogelyk zyn, want de ltaliaeusehe patriotten, de ware treffelyke lieden yerfoeyeu zoo veel en misschien nog meer liet revolutionnaire italiaenseh jok dan. het vremdezy welen maer al te wel dat er geene onverdraegzamerë dwingeland)' is dan het jok van deze die zich thans in Italiën aen 'l hoofd willen stellen. De revolutiouiiaireu willen geen overweldigengen dan om te heei sclieii, om hunne zoo brutale als vei delgende onge- loovigheyd op te dringen, en dit is dien eeuwigen agent van verdrukking en slavernv, die den vreniden op stroomen menschenbloed wederom in Italiën zou brengen. Vrankryk zegt dat hel Catholyk ishet houd niet op te protesteren legen de vergroeiing én tegen de revolutie welnu 't komt aen Vrankryk en niet aen de revolutie toe de wet te geven. Teil anderen, 't is zyn belang, want men ziet dat alle landen en byzonderlyk V rankryk het zoogezegd liberalismus moede worden, dit liberalismus 't welk niets anders in 't oog heeft dan de verdelging van aih'S wat godsdienstig en zedelyk en doordien van alles wat stevig is voor het behoud der samenleving, dit liberalismus, 't geen niets anders dan wanorde, tweedragt, verderf, puyneii en bloed voortbrengt Wat wy hier moeten betreuren, is dat, in 't midden der uylerste ongerustheden, waerin Europa zich bevind, wanneer de ysïykste rampen van eenen algemeenen oorlog over alle landen hangen, wanneer nyverheyd, koophandel en werk overal lyden, wanneer eene algemeene spanning zich doet gevoelen, wanneer angst en vrees gebeden sturen tot den Allerhoogsten om den geessel des oorlogs te be- zweeren, den lolkvan ons ministerie, den Echo du Parlement, het voorbeeld geeft van de verfoeyelykste goddeloosheyd en der schandaligste zedeloosheyd Ter gelegenhevd der gebeden die de Kerk vraegt om de yslykheden des oorlogs^ te doen ophouden en eenen ge lukkigen vrede te bekomenkomt den tolk van het ministerie, eenslemmiglyk met den Journal de Gand, den Echo des Flandres, den Eclair eur de ISamur met de walge- lykste spotternyën voor den dag over de gebeden welke de geloovigen ten hemel sturen, en toont de eerloosste ver achting voor de Voorzienigheyd, verklarende dat Deze maer een ydel woord is Ongelukkig Belgiën waer hebt gy toch verdiend zoo vreeslyk gestralt te worden van namelyk onder d'handen van zulke mannen te moeten vallen en aen geheel de wereld eene zoo rampzalige verergernis te geven. De wildste volkeren en de Mahometanen hebben meer eerbied voor de Godheyd dan de mannen onder welkers geweld wy thans bukken Ziet hier een ander feyt, 't welk getuygenis geeft van de onheylspellende zedeloosheyd der liberale kopstukken Eenen franschen schryvelaer met name About geeft te Brussel een allerschandaligst schrift in 't licht onder titel Het Roomsch Vraegstuk, 't welk niets anders is dan eene roekelooze aeneenschakeling van platte beledigingen en schurftige smaedredens tegen Z. H. den Paus en tegen den Keyzer van Oostenryk. Dit smaed- en lasterschrift bevat onder andere de volgende eerloosheyd Het is onnoodig den Paus te guillotineren, want hy is eenen ouderling die goed is, en het mes der guillotien zou toch het princiep van het priester lyk koningdom met dooden, t welk slecht is Welnu, hoe vermal dvdrnsweerdig zulke principen ook zyn, nog heeft den Echo du Parlement geene lofredens genoeg voor het schandwerk van About, den Echo looft en pryst het tot aen de wolken, hy zegt dat het een werk is van eenen grooten burger en waren vriend der volkeren..., Den tolk van het ministerie vergeet, behalve het schan- dael T geen hy geeft, dat er in Belgiën eene wet bestael bywelke de beledigers en versmaders van vremde mogend heden gestraft worden, dit blad moet zoo wel als wy gezien hebben dat de afdruksels van dit eerloos werk in Vrankrvk door de justicie aengeslagen zyn en dat den schryver voor de regibanken zal meoten verschynen. Ten dezen opzigte maekt een brusselsch blad, ofschoon het liberael zy, de volgende bemerkingen die wy de aen- dacht van het ministerie aenbevclen Hel boek van Al. About is van het begin tot het eynde niets dan de ontwikkeling van de thesis Weg met Pius LX weg met Qoostenryk En het kabinetsblad juyeht toe Eu wy zyn een onzydig land En heel Europa is onder de wapens En in het kongres van Parys, in 18.58, verklaerden de gevolmagtigden der Mogendheden, met algemeene stemmen, dat onze vryheyd een gevaer was voor Europa. Met land zal oordeelen* Het zal gezegd worden, dat het niet genoeg is sterkten te wapenen, eenige miljoenen aen de Kamer te vragen dat het tot niets dient eene wyzen koning, verslandelyke minis ters, een goed leger en eene met zelfvertrouwen bezielde natie te hebben, om, door dit alles, de glorievolle vlag der belgische onafhankelykhevd te verdedigen. Men moet ook, en vooral, moed, wysheyd en ouder- scheyding genoeg hebben, om zich te wapenen tegen de kuypervën die ons in de oogen van de helft der wereld in gevaer stellen. Ziet men zulke dingen in Zwitserland, waer de italiaen sche zaek echter aenhangers genoeg vind Ziet gy zulke werking in Holland Neen, het is aen Belgiën dat de gevaerlyke rol toekomt om voor anderen, die ons exploiteren en ons in valsch libe rael geld betalen, de kastanien uyt het vuer le halen. Belgen, past op Hv, die dit schryft is noch Oostenryker, noch eenen klerikael noch eenen jesuit, noch een gevorderd, noch eenen' ouden liberael. Het is een onafhankelyk man, die door geen belang verblind is, en die niet gelooft dat uyt den tegenwoordigen oorlog, de vryheyd van Italiën kan of moet voortkomen. Hy is een burger die op ieder oogen blik vreest dat die schim van vryheyd aen ons het dierbaerste kosten zal dat wy bezitten en dat Italiën het graf van de belgische nationa- litevt worden zaH Het gaet meer dan ooyt, aerdig en verkeerd in ons lan- deken leest en oordeelt. Als eenen armen dompelaer, om een vuerke te maken, een weynig hout afkapt van nen lieer of, om lynen In nger te verzaden, eenige wortels of patailers uyttrckl van neu i

De Denderbode | 1859 | | pagina 1