ZONDAG 51 JULY 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 675 AELST, den 50 July 1859. Vertrekuren uyt de Statie Aelst INAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt versehillige Statiën. Den buytengewoonen Zittyd. En hoe gaet het gebeuren En tv at is er nog Nog eene vraeg. Indien het anders ware Benderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -».S Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 ft Gend, Brugge, Ostende "8-25 12-20 0-00 3 *05 6-00 le klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssei (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssei (langs Ath 7-455-200-00 Nin.Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. gen, Quievrain 7-450-00—2-15—5-20 Te lede staen al de konvoys. Te idecem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cysegeiw stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 3-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-20—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERUONDE NAER: Brussel, 1. Aelst) 7-15 7-33 1-40 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Hoe kleyn en buytengewoon dezen tegenwoordigen zit tyd der wetgevende Kamers ook moge schynen, nog zal hy als tydstip in de liberale jaerboeken beschouwd worden en «r eene nog al zwarte bladzyde in vervullen. Dezen zittyd zal tot tegenhanger konnen dienen der parlementaire slim heden van 1857 en eens te meer bewyzen dat het libera- lismus niets anders is dan dwingelandy, en dat de onge lukkigste van allen is de parlementaire dwingelandy. Ais de dwingelandy in het absolutismus te vinden is, dan is 't eenen persoon of individu, die de zelve uytoefent, en dezen is gekend, reden om welke de stoulmoediglieyd in der- zelver uytoefening zoo groot en zoo gemakkelyk niet is; maer als 't een corps, eene gansche party is, dan kent de stoutmoedigheyd geene palen meer, men durft alles omdat men niet alleen is. Dit is het beweeuelyk lot 't geen thans op Belgiën drukt, op dit land, 't welk zich zoo vry gelooft en daervan ook de reputatie heeft. En inderdaed, eene kiezing heeft plaets en het libera- lismus word door geheel 't arrondissement plat geslagen; de kiezers benoemen er mannen die bekwaem zyn, die hunne proef gedaen hebben, die altyd de belangen des lands verdedigd hebben en tot sterke bolwerken tegen de verkwistingen van 's lands penningen gediend hebben. Deze kiezing is eenen verschrikkelyken slag voor het iibe- ralismus en voor het ministerie, en daerom moet er, kost wat kost, middel gezocht worden om ze te vernietigen. Maer in 't proces-verbael is er niets onregelmatig, niet eene enkele reklamatie is tydens de kiezing gedaen, niets onwettig is gepleegd geweest, alles is volgens regt en treffelykhevd gedaen. Doch het zy, het liberalismus heeft de meërderheyd, er moet gebruyk van gemaekt worden. Het moet op de stoutmoedigste wyze toonen dat het almag- tig is. Nu, wat middel? Er word afgegeven dat er intriguen in de kiezing gepleegd zyn, dat de klerikalen geld gegeven hebben, dat de pastors hunnen invloed gebruykt hebben, dat men de kiezers wel behandeld en hun wyn te drinken gegeven heeft, dat er bedreygingen zyn gedaen geweest, immers duyzende verschrikkëlyke zaken, die men zal zien, als de klerikale kuyperyën zullen te berde komen. Er moet dus een ONDERZOEK gedaen worden Alles moet in't licht komen, alle gruwelen, die in deze kiezing begaen zyn, moeten opgeklaerd worden.... Het zoo geluk kig woord ONDERZOEK is nauwclyks uytgesproken, of geheel de linkerzyde der kamer juycht er aen toe en roept uyt al hare krachten ja, dit is 't, een onderzoek, dat moet gebeuren, Iaet ons dien voorstel in stemmen leg- genEn het onderzoek word aengenomen Daer dit eene zaek van 't grootste belang en van eene allerzwaerste ernsligheyd is, en daer de eer der kamer dringend vereyscht dat het onderzoek, welk zy beveelt, op de meest regelmatige wyze gedaen worde, "moet men eerst beslissen hoe het onderzoek zal plaets hebben. Opdat er mets aen ontbreke, opdat alies voorzien zy, verklaert den nieuwen president, M. Orts, met zyne gëwoonelyke zedigheyd, dat hy zich belast het wetsontwerp op te stellen ofte minuteren. Volgens dit ontwerp zou de onderzoekscommissie samen gesteld zyn uyt zes leden, van welke dry representanten en dry senateurs. (Ons dunkens, is er den opvolger van M. Verhaegen leelyk nevens, vermits de kamer het dobbel getal leden telt tegenover den Senaet.) Het ontwerp slelt ook eene nieuwe proceduer voor, volgens welke allen per soon, welken niet zou verschynen, als hy door de com missie gedagvaerd word, zou strafbaer zyn met eene boete van 500 franks, en zelfs zou dit parlementaire hof den wederspannigen achter de grendels konnen de steken enz.. Als men die liberale sehikkingen hoort, zou men niet zeggen dat het groetste aller schelmstukken moet onder zocht worden. Maer de liberale meerderheyd zai schoon liair hebben: nqch den ontzaggelyken toestel, noch de schrikaenjaging van de voorbereydsels zuilen ooyt de hair- klievery dezer handelwyze konnen verschoonen, alhoewel de liberale schalkheyd noovt wanhoopt in hare ontwerpen Je gelukken. Ondertusschen, hoe groot is de vermelenheyd, hoe groot is de verantwoordelykheyd van dezen akt niet Er gaen wederom nutteloos eenen ontzettenden hoop millioenen gestemd worden voor openbare werken; het ministerie weet voorop dat het eenen zoo onverschrokken als wyzen en ondervindingryken tegenstrever van alle verkwistingen in M. De Man d'Attenrode, dien vaderlandsvriend by uyt- muntenheyd, zou ontmoeten en benevens dezen nog dry andere stemmen, die deze geldverkwistiugen insgelyks zouden verwerpen; door dezen akt, zyn de kennissen van deze vier kandidaten in deze omstaudigheyd gansch nutte loos en verloren. Üaerby zal het talryk arrondissement van Leuven waerschynlyk niet vertegenwoordigd zyn in de stemming van dien hoop millioenen, maer als 't er zal op aenkomen te betalen, dan zullen de contribuabelen van dit arrondissement wel moeten par kas zyn om ze te helpen verschaffen. Wy heeten dit eenen schandelyken onzin om niet te zeggen eene schreeuwende onregtveerdig- lieyddie de stemming van alle belangryke wetsont werpen zou moeten doen verschuyven. Maer wat is 't, de liberasters zyn meester, en wie" meester is, heeft veel te zeggen, doch gelvk alle geweld zal het dees ook niet duren, het zal vallen. Violenta non durant. Ruunt i Op deze wyze ingezien, durven wy het ministeriee ontwerp met zynen naem niet noemen, want 't is eene ware uytdagjng tegen Vrankryk, 't is in den geest des keyzers vermoedens doen ontstaen tegen Belgiën, aen 't welk'men zyne nationalileyt en zyn koninglyk stamhuys verzekert, onder voorwaerde dat liet stiplelyk'de onzydig'heyd bewaert welke het eenigste beschermschiid is zyner ©nafhang- Waterr.ogis? Luystert, landgenoten, en wy zullen u nog zoo veel in weynige regelen gaen zeggen," dat gy er stoli'e zult i'n vinden om er eene geheele maend op te mediteren, en dan nog geene redens zult vinden'om van uwe verbazing terug te keeren. Wy gaen verder en durven houden staen dat den akt waertegen wy thans uvt al de krachten onzer ziel protesteren zal dienen om het'libera- iismus te schandvlekken, omdat hy weliigt oorzaek kan zyn van 't verlies onzer nationaliteyt eu van den volslagen ondergang des vaderlands. En wat is dit, zal men vragen, om zoo maer effenaf den ongeluksprofeet te durven spelen? Als wy zoo effenaf den ongeluksprofeet durven spelen, dan zullen wy ook ronduvt de reden onzer vrees afgeven en zeggen dat zv is de muerinsluyting, de omheyniug of het embastillement van Antwerpen. Dees zoo uytzinnig als volksverpletterend ontwerp is, verleden jaer, plegtiglyk door de kaïner verworpen en onder den volksvloek gevallen, nogtans daermêe komt hel ministerie terug vopr den dag. Doch om de pille te ver gulden en de min klaerziende" representanten dezelve te doen inzweigen, spreekt men niet meer van de versterkingen maer wel van de. vergrooting van Antwerpen. Maer daermêe zal men 't publiek niet om den fuvn levden. de Anlwer- penaers zelve verklaren dat zy van dien cadeau niet willen, ofschoon men ®o millioenen vraegt om hem te beginnen en men er 5© en misschien H©ö millioenen zal voor noodig hebben om hem te voltrekken. En de Antwerpenaers hebben honderdmael gelyk, ook verklaren zy, door hunne dagbladen zoo liberale als catho- lyke, dat dit ontwerp erne gevaerlyke foppery is, een onbezonnen gedacht, waerdoor hunnen koophandel welhaest teenemal zal geruïneerd worden, om een oneyndig voordeel aen Holland, aen Rotterdam en andere steden van handel en nytreeding toe te brengen. Een dagblad doet onder andere de neyging vermoeden van een olfen- en defen sief verbond lusschen ons land, Engeland en Rusland. Indien dit het inzigt is van Anlwerpens omheyniug, men zal moeten bekennen dat de uytvinders van dit ontwerp geene lameuse krygskundigen zyn, dat zy slecht hunne plannen maken tegen eenen vremden inval, want l is een alleruytzinnigst gedacht van geheel den Belgischen Staet binnen de muren van het versterkte Antwerpen le willen verzamelen en het overig des lands aen eene vremde magt ten prooy te laten. Dees hoogst bevremdend gedacht kan maer ouder een oogpunt begrepen worden, te weten als men hot ontwerp zou willen verwezenlvken van Antwerpen over te laten aen de Engelschen, om er een tweede Gibraltar van te makenAnders is 't onmogeivk de versterking van Antwerpen uyt te leggen. In dit geval, vragen wy of het mogelyk is dat Belgiën dit ontwerp goedkeure en bereyd zy" Millioenen te slaglofferen alleenlyk om het 'te beginnen en 4» of misschien IO© Millioenen ter voltrekking van dit slim patriotiek werk, 't welk geheel onzen handel in de handen der Engelschen zou leveren en niet alleenlyk de vrye scheepvaert der schelde, maer bovendien de ounfhang- lykheyd van orizen koophandel en onzer scheepvaert ten gronde zou vernietigen. Waerom dus dezen akt van de grootste en onbe»rv- pelykste onvoorzigtigheydWaerom, landgenoten, let op: Men kan er de reden niet van radenMaer integendeel men ziet er ai het gevaer van 't is van den eenen kant eerien vremden inval uytlokken om te beletten dat dit Engelsch Bolwerkgemaekt worde, en van den anderen kant, is den oorlog in t land op onzen vudorgrond roepen, of liever ons het bejammerensweerdig een diep ongelukki» lot voorbereyden van Piemont en Lombardiën, die op dees oogenblik voor vyftig jaren ten gronde geruïneerd, gansch verpletterd en dood verarmd zyn Wat men er in hooge kringen ook van zegge, wy houden staen dat men, door de versterking van Antwerpen, Belgiën aen gevaren en moeyelykheden blootstelt, dat men moet verblind of bedrogen zyn om zulks niet te zien. En als men spreekt van het bestaen van Belgiën op zvn eygen, als men beweert dat het iets anders moet zyn 'dan'eene samen stelling van provinciën en een middenpunt van actie moet hebben, dan vragen wy of dit wilt zeggen dat wy ons konnen meten met onze inagtige gebaren, en of dit midden punt juyst in de hoofdstad van den Belgischen handel zyn moet? Wy zouden daer wel eene antwoord op willen Maer wie zal ze ons geven Hopen wv dat de kamer al het zwaerwigtige van dees ontwerp zal beseffen en dat er eene meerderheyd zal ge vonden worden, die allen partygeest aen den kant stellende, uytsluytelyk de rust, des lands en 't behoud onzer nalionu- liteyt voor rigtsnoer zal nemen, en dus by hare eerste stemming zal blyven. Indien liet anders ware? Indien de meerderheyd der kamer zich liet overhalen Indien zy zich vrywillig liet blinddoeken en dees rampzalig wetsontwerp aennam wat zou het land moeten doen Deze vraeg hebben wy al gedaen en reeds opgelost, maer wy zullen de oplossing nog eens afgeven en zeggen Indien de meerderheyd der kamer het wetsontwerp voor Anlwerpens versterkingen aenneemt en aldus het land niet alleenlyk in de meest verpletterende schulden wilt dompelen, maer hetzelve bovendien blootstellen aen de allervreeslyksle gevaren van eenen rampzaligen oorlo", dan moeten alle provinciën, alle steden, alle dorpen, al'lè vlekken, alle wyken eene allerkrachtdadigste piotestatie naer den senaet sturen en in dezelve verklaren dat zy zich uyt al hunne krachten tegen dit zoo vermelen als uytzinnig ontwerp verzetten. Indien, tegen onze verwachting, den senaet aen déze magtige volksstem de ooren kwame te sluyten, dan zouden wy regtstreeks eene tweede protestatie aen den koning sturen, en den Vorst in eene hoogst eerbiedige maer ook allermannelvksle tael smeeken zvne bekrachtiging aen dees onheylspelle'nd ontwerp leweygoren. Ziet daer, landgenoten wat wy zouden doen, niaer dit zouden wy zoo algemeen doen. dat er geene gebuerte zou overblyven, waer wy al de bandteekens niet zouden inza melen, omdat, onthoud het wel, het behoud of de volsl'a- gene ruine, den onvermydelvken ondergang van ons geliefde Vaderland hiervan afhangen. E In de stukken bvgebragt door de liberale party om een onderzoek op de kiezingen van Leuven te bevelen, is er eenen brief die zou geschreven geweest zyn door M. den notaris Speculo, van Thienen, aen M. Gtivens om hem te verzoeken van ten voordeel© der katkoly'ke kandidaten te stemmen op den zeiven staet er een postscriptum ge schreven door eene vremde hand en luydende als volgt Voor de reysonkosten zich te begeven by M. den pastor, voor die het begeert. M. Covens heeft diesaengaende aen de brusselsche bladen den volgenden brief geschreven Ik verklaer, en ik ben berevd om het onder eed te bevestigen, dat ik nooyt dezen brief ontvangen hebik weet

De Denderbode | 1859 | | pagina 1