ZONDAG 9 OCTOBER 1859. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 085 AELST, den 8 October 1859. Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Eene nuttige betooning. Wat doet hier de openbare denkwyze. Zyn niet tegenwoordig geweest Zyn tegenwoordig geweest Slotrede. EEN INCIDENTJE. LEEG Eli ONDERWYS. Sender in. 5-35 8-30 9-35 1*2-30 3-05 6-00 -». inkeren 5-35 8-30 1*2-30 6-00 d-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Hech. Brus. Antw. 5^35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuvThienLuyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8*25—12-202-503-056-00—8-05 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 6-001« klas langs Dendernionde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Nin. Geernrdsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 Bergen, Quievrain 7-45—0-00—2-15—5-20 Te CBDB 9taen al de konvoys. Te idecem slaen deie vertrekkende van Ath 6-30 - 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. 0-00 i Aelst 9-36 des 1-00 's avonds. Staen te GYSECEM stil al de konvoys uytgenomen deren vertrekkende van morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-0< Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAKR Dendernionde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geeraerdsbergen. Ninove Aelst, 6-3U0-UO10-»4-20—O-Oü. Brussel (langs Dendei leeuw) 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» (1. Meeh.) 6-. 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Het belgisch volk word niet geern gefopt of bedrogen, het verfoeyt alle kwakzalvery, alle koordendanserspolitiek, en bet bemint alles wat regtzinnig en waer is. Dit is in zynen aerd, en van daer ook den diepen walg, dien het voor onze tegenwoordige politieke komediespelers gevoelt. Echter komt het andermael van eene dier komediën getuyge te zyn ter gelegenheyd der inhuldiging van de Kongreskolon. Niettegenstaende al de wanhopige poogingen, die den exschoolvos van Arras en zyne betaelde agenten hebben aengewend, om aen die inhuldiging het karakter van eene groote nationale betooning te geven, is de onverschilligheyd des volks klaer en veelbeteekenend geweest. Men kwam zien, maer niet eene betooning van toegenegenheyd heeft zich opgedaen, geenen den minsten geestdrift was er te ontmoe ten, die zelfde koudheyd zag men geheel 't land door. Men zegde wederom den schoolvos speelt nog eens komedie, hy heeft andermael het repertorium zyner koor dendanserspolitiek geopend, hy wilt ons wederom blind doeken met de gedenkzuyl van 't kongres als eene maegde- lyke geheugenis ter eere van dit beioemd staelskorps te doen doorgaen. Maer wy zullen er de dupe niet van zyn, by zal schoon poeyer in d'oogen te werpen hebben, men zal altvd de ongeneeslyke wonde zien, die de schand- tooneelen der meymaend 1857 aen de constitutie toege- bragt hebben. De mannen, die deze schending begaen hebben, mogen zooveel kolonnen opregten dan zy willen, zy mogen zoo veel kantate's zingen dan zy konuen, altvd zal het merkteeken der schending hun op het voorhoofd geprint blvven. Indien men op de kolon, onder de namen der kongresleden, namen vind van mannen, die de grond wet geschonden hebben, deze laetste zullen ook op zwarte bladr.yden in onze nationale geschiedenis geschreven staen, als zooveel getuygenissen dat deze het werk van ons nalionael kongres hebben helpen verscheuren. De openbare denkwyze veroordeelt door hare onverschil ligheyd, door hare koudheyd, door hare afgekeerdheyd zelfs de komedie, die voor de kongreskolon gespeeld is geweest. Deze afgekeerdheyd is maer al te zeer verregt- veerdigd. Geheel de wereld begrypt hier in Belgiën zoowel als in den vremden dat de overleveringen van het patriotiek kongres, die op de vier hoeken van het voetstuk der kongreskolon pryken, niets anders zyn dan een bejam- merensweerdig grafschrift, eenen adieu, dien men aen 't werk van 't kongres loesluert, eenen vaerwel dien men zegt aen de goede verstandhouding, welke alstoen in de wetgevende vergadering hcerschte en 't geluk en den vrede des vaderlands uytmaekteDit hebben wy te danken aen die mannen van tweedragt, aen die verfoeyers en haters van alles wat godsdienstig en zedelyk is, en welke, om in hunne dweepzuchtige en onheylspellende ontwerpen te ge lukken, van nanjelyk de Kerk en het priesterdom te verdel gen, eyndelyk den doodslag aen de nationaliteyt eens volks zullen toebrengen. Op heden is er geene foppery meer mogelyk, men kan geenen twyfel meer hebben nopens de trouwlooze inzigten, alles doet zich klaer zien, alles is ontdekt. Sedert dat de liberaters-francmaconsseete de meesterschap in handen beeft, ziet men dat zy het eens is met onruststokers, al de zelve als kulpmannen en agenten te aenveerden. Ja, zeggen wy het maer regtuvt, zonder omweg, de waerheyd en het behoud onzer nationaliteyt vereysschen het dringend 't is eenen hardnekkigen oorlog tusschen het goed en het kwaed, tusschen de getrouwlieyd aen onze instellingen en de verradery, tusschen de vryheyd en de verdrukking. Dat men ons niet meer kome spreken over eendragt, vryheyd en verdraegzaemheyd, want het fanatiek liberalismps, of liever het allesvernielend maconiiismus heeft de eendragt, de vryheyd en verdraegzaemheyd in afschuw, hef wilt niets anders dan de vernieling én de verdrukking, en om daerin te gelukken gebruykt het alle middelen, die de dweepzucht kan ingeven. Ongelukkig voor ons geliefde vaderland dat men die secte zoo straffeloos ziet vooruytgaen, dat men ze gedurig ziet grond winnen, omdat de eendragt der goeden, der catholyken, in plaets van krachtdadiglyk te handelen, zich onwerkzaem en moedeloos toont. Dit is 't geen de overgroote meerderheyd der oude kon gresleden verstaen en er de betooning van gedaen hebben al de inhuldiging der kongreskolon niet by te woonen. Wy zullen hier aen onze landgenoten de namen mede- deelen der nog levende kongresleden, die by dees politiek theaterstuk niet hebben willen aenwezig zyn, alsmede de namen van deze die zich aen den voel van het graf der der constitutie bevonden hebben. MM.deTheux, de Gerlaclie, Dubus oudsten, Raikem, Gerard Legrelle, baron Osy, Cornez de Grez, Lefebvre, F. Meeus, S. Van Weyer, Coppieters, de Jonglie d'Ardoye, de Pelicliv Van Huerne, Jean Goethals, L. Mulle, Cli. de Roo. L. Van Dorpe, pastor Verbeke, L. Beaucarne, Blomme, graef de Bergyck, baron Ch. Coppens, kanonik Van Crom- brugghe, Eug. de Smet, Camille de Smet, kanonik de Smet, de Meer-de Moorsel, Fransman, D'hanins-Piers, marquis de Rodes, J. Vergauwen, baron Van den Brouck te Terbecq, kanonik Verduyn, Van iunis. Van der Looy, Allard, de Bousies, Dumont, J. B. Gendebien, Jean Pirmez, de Bouillè, Fred, de Secus, de Belir, Fleussu, D'Omalius-Tliierry, Ch. de Brouckere, de Schiervel, T'Eeken-de ter Hoven, Ch. Vilain XIIII, Berger, Dams, deMarligny, Watiet, Desmanet de Biesnies, J. de 1'Abbeville, de Robeaiix, in 't geheel Z7 MM. Joürand, abbé de Haerne, Paul Devaux, abbé Andries, Delehaye, Liedls, Tiiienpont, H. Vilain Xllll, Prison, Alex. Gendebien, Leiion, Eorgeur, Lebeau, Rogier, H. de Brouckere, D'Huarl. Nolhomb, Goppin, Alex. Rodenbach, in 't geheel 19 Wy zullen met deze kolon eyndigen door eene bemerking over de fameuse cantate. Van in den beginne had men overal gezeyd dat de rymeryën van M. den volksvertegen woordiger Heymads 8000 franks betaeld zyn geweest maer sedert dat de gazetten daerop zyn beginnen te kloppen, heeft den Moniteur dit cyffer op 400 fr. gebragt. Het is dé eerste mael niet dat onze kopstukken, als zy gevoelen dat zy ontdekt zyn, hun eerste gedacht wyzigen. Maer wy vragen het, wie zou deze eerste som uyt zynen duym ge zogen hebben, had men ze niet aen olliciele bronnen gaen pullen Aldus sedert dat men tegen deze verkwisting is begonnen te roepen, zal het land de tam!,ours et canons, trompettes et cymbales en harmonieslroomen of /lots d'har- monie van M. den volksvertegenwoordiger Hevmans maer 1«» FRANKS betalen Is 't geen 8000 franks, 't is nog zeer slichtend voor eenen vertegenwoordiger der natie uyt de openbare schatkist 'lO© FRANKS te zuygen voor een zoo armzalig kneukel- werk. Maer dit kan gemakkelvk uytgelegd nytgelegd worden: De jodenstreken zyn de gewöone ziekte der lberaters, die nog meer eygen is aen de joden van geslacht, en hier is op te merken dat 91. Ileymans van hel geslacht van Levi is. Maer wy zyn nieuwsgierig te weten 'hoe M. Ileymans zal verregtveerdigen of doen zien dat zyne geknoeyde rymeryën ■lOO FRANKS weord zyn. Het is ter dezer" gelegenheyd dat hy al zyn poctiek talent zal ontvauwen om te bewyzèn dat zyn geknoev een meesterstuk is en 't uytwerksef van eene zuyvere vaderlandsliefdeWy gelooven dat er naer dit bewys veel volk zou mogen gaen kyken Ter gelegenheyd der Kongres-kolon, heeft er in de zit ting der kamer van 27 September lest, een incidentje of kleyn voorval plaets gehad, dat nog al aerdig was. Zie hier waervan er kwestie is M. De Decker heelt, eene interpellatie gedaen, aen M. I Rogier om zieli te beklagen over eene brochuer, die aen de leden der kamer is uytgedeeld geworden, en die, volgens M. De Decker, ten getalle van 10,000 exemplaren op de j kosten van 't gouvernement getrokken is geweest. Deze brochuer bevat zulke schelklinkende loftuitingen voor M. Rogier, dat men wel zou zeggen dat dezeii vrem- deling alleen alles gedaen heeft voorde opreglingder kongres kolon, en dat zynen voorganger M. P. De Decker, daertoe volstrekt niets gedaen en alles verwaerloosd heeft. Het is hierover dat M. De Decker zich bitterlyk beklaegt en zvn gejammer aen geheel 't land toestuert. En hierin heeft hy gelyk, want dit is weerdig van eenen minister, die zooveel voor 't land gedaen heelt. Maer hy zou dienen te weten dat dit de gewoonte is van den vremden schoolvos, dezen heeft immers altyd agenten ter zyner beschikking, die voor hem schryven ten eynde hem als eenen grooten man te doen doorgaen. M. De Decker beklaegt zich ook dat deze brochuer op de kosten van den staet gedrukt is, maer al wederom dit is geen nieuws, men weet dat de krediten voor kunsten en wetenschappen, die in den budget van 't inwendige figu reren, zeer dikwils aen zulke beuzelaryen verspild worden. Ook loochent M. Rogier liet feyt niet in zyne antwoord aen M. De Decker, integendeel hy verklaert dat het gouver nement een groot getal van zulke bruchuren neemt»waer- scliynlyk om er de zolders van het ministerie meê te tapis- seren of om de beste kamers in geen gebrek te laten. Aldus is er al wederom eenen roozenpol ontdekt, waer- uyt blykt dat de penningen des budgets verspild worden om den lof en de volmaektheden van Meester Rogier te zingen, om eenen minister te bewierooken, dien het volk verfoeyt.... Doch hy zal schoon daeraen 't geld der arme burgers te verkwisten hebben, nooyt zal hy er in gelukken ten zynen opzigte de openbare denkwyze te veranderen en den afkeer te verminderen dien de natie van hem heeft. Wy gelooven zeer wel dat M. De Decker al zyne zorgen heeft aengewend om hel bouwen der kongreskolon ter eere der constitutie te bespoedigen en zoo volmaekt mogelyk te maken, maer is't niet spytig dat hy de zelfde zorg niet gehad heeft om, in 1857, zyn gezag en zyne magt te doen gelden, ten eynde eenen allerschandigsten oproer te be teugelen, die de constitutie zoo eerloos verscheurd en de zuvverlieyd der kolon zoo walgelyk besmeurd heeft Wy hebben aen onze geëerde medeburgers eene tyding aen te kondigen, die hun zeer aengenaem zal wezen. Onze bloeyende stadschool namelyk, bestnerd door de eerw. Broeders der christelyke scholen, komt in liet provinciael konkoers voor gestichten van leeger onderwys de twee eerste pryzen en den derden te bekomen. Alle de" steden van tweeden rang hadden m'eêgedongen, en alle zyn achter onze voorlreffelyke Broederssehoo! gebleven. Ziet hier de namen der leerlingen en derzelver gewonuene noten Eersten Prvs. Edmond De Laltre met 145 1/2 pun ten op 150. Eerste eervolle melding. Casimir Van Driessche 135 punten op ISO. Derde eervolle melding. Buekens 125 punten op 150. Zullcen schitterenden uytslag zegt meer dan langdradige lofartikels en strekt tot allergrootste eer aen de achtbare religieusen, welke zich gansch en geheel ten besten geven, om aen de behoeftige kinderen onzer stad benevens eene opregt christelyke opvoeding al de weldaden van een doelmatig en deftig onderwys te verschaffen. Indien de eerw. Broeders er eer van halen en hunnen zoo zuren als bateloozen arbevd met zulke voortreffelyke uytslagen bekroond zien, de leerlingen, welke de pryzen gewonnen hebbenhalen niet minder eer van hunne neerslige leerzaemheyd tn getrouwe waerneming der lessen, die zy van hunne meesters ontvangen. Ziet hier wat den provincialen inspecteur deswegens aen den eerw. Broeder-Bestuerder schryft Mynheer den Superior, Ik heb de eer t'uwer Kennis te brengen dat het blykt nvt liet verslag over de werkingen van 'het konkoers dezes jaers, dat liet middelmatige der punten door uwe leerlingen gewonnen in al de vakken te samengenomen is 83 ten honderd, en dat in de klassering der mededingende scholen by orde van verdiensten, het gesticht, dat onder uw bestuer staet, den EERSTEN RANG bekleed. Aenveerd, Mynheer, de verzekering myner onderschey- dene hoogachting. Den provincialen Insnecteur, II. KERVYN. Aen M. den Superior der Broeders van de Christelyke Scholen te Aelst. 1-

De Denderbode | 1859 | | pagina 1