ZONDAG 7 OCTOBER 1860. VYFTIENDEN JAERGANG. - Nr 756. AELST, den 6 October 1800. Vertrekuren uyt de Statie Aelst MER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt versehillige Statiën. Ontmaskerde trouwloosheyd. Ziet verder, Catholyken. Is er nog iets Be moordeuaers beloond doop de revolutie. «„„Som,. 6-20 «-30 J1-50 12-20 3-10 0-10 Kern. 5-20 8-30 12-20 6-10 .-00. Brussel 712~15 3"10 5-45 8"30- M Bra.. Antw.5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 LeuvT hien.Luyk 5-203-30 12-20 3-10 6-10 Verv Land StTruyëu,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 Gend 8-25—12-20O-OÜ- 3-10—6-10 8-20 gflGrnd, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00— 3--10 ---6-10 le klas langs Dendermonde. RortryU, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-10 -6-10. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-45—0-00 Nin. Geerardsb.Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Bergen, Quievrain 7-450-002-355-45 Te tBDB s'nen al de konvoys. Te idfcem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 O-OO 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Rt en te CYSEGEM stil al de konvoys uytgenoraen deten vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00.'s avonds en van Denderrnonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. mi te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 10 's morg. 4-3? Van Denderleeuw 0-00 8-10 >s morj. 2-5» MO en 0-00 des avonds. 0-00 's avonds VAN LOKEREN NAER e, Aelst 6-50 12-0 3-00 - 7-20 Ath 6 50 12-0-3-00- 0-00. VAN AT." NA ER Denderrnonde, Lokeren 6-30 10-10— 4-35-7-30. Ninovft Aelst, 6-30—O-OO—10-10—4 35-0-0. m) 6-30- 10-10 4-35-»-. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (longs Lede.) 10-104-350-0. VAN CKND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-0 11-30 00-. 2-20 5-bO 7-40. VAN BRUSSEL NAEK Aelst, Gend 7-35- 11-302-20 5-20—7-30 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN omnt RtlONUE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-45(1. Rlech.) 5-45 9-10 12-45 3-35 6-40, Aelst, 7-15 7-55 -11-50 2 00 5 10 7 45 DEN DENDERBODE Onder titelRoomsch Yraegstukis er in liet dagblad van Pa'rys, den Correspondant, eenen artikel van M. Fal- loux verschenen, dien men zou mogen heeten ilen opge- liqtlen slwjèi' van voor de heymelyke ongeregtigheyd, die, vvy hopen het vastelyk, zich zelve zal verpletteren op het oosenblik dat zy zal gelooven te zegevieren. Set is in 1849, tydens de revolutionnaire baldadigheden te Roomen dat het franco-piemonteesch gedacht is oiit- staen 'tvvelk men later heeft zien ontwikkelen. M. Falloux was alsdan minister van den president der fraösche republieken dus kan hy zeer wel met kennis van zaken spreken. Wv gaen eenige trekken uyt het tafereel nemen welk M. Falloux zoo krachtig heeft afgemaeld, om onze lezers te doen zien hoe verre de trouwloosheyd kan gaen en hoe schandelik de komedie is die thans op het politiek tooneel gespeeld" is geworden. Zyn artikel beginnende, roept M. Falloux uyt Het gruwelstuk is volbragtDe heyligsohendende trouwloosheyd lieeft zich eyndelyk ontmaskerd Pie- mout heeft de nuttelooze vermommingen afgelegd, e vvaermeê het gisteren nog zyne hatelyke kuyperyëu en schaemtelooze rooveryën zocht te verbergen. Zon- der redens, zonder uytdaging lieeft het de laetste be- zittingen overweldigd die zyne verfoeyèlyke roofzuclil i nog aen den H. Stoel gelaten had liet is bezig met het werk te voltrekken dat hem toegelaten is geweest te beginnen.. Het volgende uyttreksel uyt den artikel van den oud minister van Vrankryk ontdekt geheel liet bedrog, waer- van men nimmer de weerga gezien heeft. Vrankryk, zegt M. Falloux, klaerblykelyk verant- woordelyk der schokkingen in Europa, heeft noch zyn zedelyk gezag, noch zynen militairen invloed gebruykt voor de herstelling van een ernstig, regelmatig en duerzaein order het is onaennemelyk dat eenen K gebuer gelyk Piemont, die alles aen de welwillendheyd i en aen de wapens van Vrankryk verschuldigd was, de pretentie hebbe konnen opvatten of van de fransehe politiek te trotseren, of van de zyne aen Vrankryk op te dringen in alle geval is de uer gekomèn voor Vrankryk zyne dwaling te doen ophouden of zichzelve te ontmaskeren. Wy mogen ophouden liet verledene te ondervragen en te beschuldigen wy mogen ons ontzeggen te onderzoeken tot hoe verre de genegen- heden en verbintenissen van jongere jaren gewogen hebben op besluytnemingen die er zich zouden moeten van vrymaken maer het verledene mag in het duyster niet geworpen worden ten zy onder voorwaerde dat het aen het toekomende al zyne vryheyd wedergeve. Dry grondbelangen zyn in deze worsteling gewikkeld, welke alle öogenblikken eene der vreeslykste crisissen kan worden dia de wereld sinds lang uyt te staen gehad heeftliet belang van den 11. Stoel, het belang van Italiën in 't algemeen, het belang van Vrankryk zelf. Het belang van den H. StoelWelken Catholyken, of liever wellen man van hert of verstand, aen welken godsdienst, aen welke natie hy ook toebehoore, zou konnen aennemen dat de belangen van den H. Stoel beschermd zyn omdat de veyligheyd van den H. Vader gewaerborgd is Welke beschimping en welke be- ledigingZekerlyk zou elkeen van ons zyn leven ten besten geven oni 'tleven van zynen Vader in 'tgeloof en in d'eeuwigheyd te beschermen maer ook zou elkeen van ons van zyne laetste ademhaling eene vermale- dyding maken tegen liem of tegen hen die de Catliolyk- lievd tot dit ellendig uyterste zouden gebragt hebben van slechts te denken 'aen de bewaring van 't beslaen van eenen mensch. En den doorluchtigen ouderling, die den onvergelykelyken "tel draegt van gekruysten God, van opvolger dor Apostelen, van onsterflyken over- levenden dier eerste Christenen der Catakomben, begrypt men 't medelyden van zynen grimlach, als men hem gedurig de verzekering komt geven dat hy zyn leven zal behoudenDezen die slechts de oogenten hemel stuert om. er ingevingen .voor zyne handelwyze te zoeken, en die zyne blikken op de aerde niet kan i laten vallèn zonder er de voetstappen der belyders en der martelaers te zien, wat weerde kan hy hechten aen een verscheurd purper, aen een verslaefd koningdom, aen een enlëerd hestaen, als liet zelve zou afgekocht zyn ten pryze van een persoonelyke inzigt Neen, neen, dit kan noch den wenseh zyn der Cliristenheyd, noch n de toestemming van Vrankryk en d'eerste uytiegging i die wy 't regt hebben te hooren van mannen die d'eer 0 hebben te spreken en te handelen in onzen naem, is eene plegtige ontkenning van den beperkten en hate- a lyken zin, dien men tot nu schyn te geven aen 't woord: Veyligheyd des Heyligen VadersZyne veyligheyd, is de souvereyniteytzyne souvereyniteyt, is zyne onafliang- <i lykheydzyne souvereyniteyt en zyne onafbanglykheyd, a dit is de vryheyd en de weerdigheyd van den minsten en c ootmoedigsten der Catholyken. Buyten dit, kan eranders niet dan verwarring, strikken en verdrukking zyn buyten dit, kan er van wege ons niets anders zyn dan protestatie en wederstand niet eenen voorbygaenden en wankelenden wederstand, gelyk alles wat uyt de driften komt, maer eenen sterken en onbeweegiyken wederstand, gelyk alles wat uyt't,geweten komt..... M. Falloux eyndigt zyn treffend "tafereel met de ver klaring die alien Catholyken, allen man van treffelykheyd en geweten moet herhalen, en goedkeuren, verzekerd dat de ontknooping zal gunstig zyn a i de Kerk en dat de boozen, de sectarissen, de regërihgstoozen hunne straf zullen vinden zonder dat de hypocrieten zullen ont snappen. Ziet hier de slotrede van M. Falloux En nu, dat elkeen totheteynde deloopbaen bewandele welke hy gekozen heelt dat de zegepralers van liet oogenblik zich tot de dronkenlieyd toe in de wellusten der zegepralende onregtveerdigheyd dompelen Onzen rouw en onze puynen benyden hun niets Dat zy omverre werpen, verraden en ontiroonen. Cod ziet en oordeelt hen. Dat vergenoegt. Ik voege my by de party die door het lot zal beproefd worden Dat is liet woord van een der persoonagiën van Corneille, en wy vinden ons niet vernederd met j dit woord te herhalen. Uwen byval en uwe smaedredens zullen ons noch bleek noch rood doen worden. Meer dan ooyt zullen onze herten getrouw blyven aen Pius IX., aen de majesteyt der onheylen die gy door uwe slagen gaet vermeerderen onze herten zullen zyn met den christenen held, wiens onvergeiykbare verknoclitheyd, te midden zoo vele lal'herlige verraderyên, ons geloof van catholyken en onze eer van Franschmans vertroost onze herten zullen zyn met deze edele jeugd die zich rond hem is gaen scharen en die gy vruchteloos met uwe verworpene smaedredens vervolgt. Het vaderland niet meer dan de religie kan ze verloochenen. Het is aen u niet gegeven het algemeen karakter van 't catholicismus te begrypen het is aen u niet dat wy zullen poogen te doen verstaen, dat er niets vreind zyn kan tusschen twee mannen wanneer den eenen zegt al nederknielende O Mynen Vaderen wanneer den tweeden de hand uytstekende om te gebenedyden, antwoord Mynen zoon Op uwe beurt moet gy het gedoogen de z'ede- lyke grootschheyd is daer. En niet alleeulyk zullen wy liaer getrouw blyven, maer tot uwe verbaesdheyd, indien gy den grond van ons hert kondet zien, zullen wy in de toekomst blyven verhopen. Den grac-f de Maistre zegde van die glorieryke ondernemingen welkers naem u ver- gramtGeen eene kruysvaert heeft geluktmaer alle de kruysvaerders te samen hebben gelukt. Wy ook, wy zeggen lil den korten tyd dien zy te beleven hebben, bezwyken de eerlyke lieden dikwyls maer in de ontwikkeling en in den eyndelyken uytslag der eeuwen, is liet de eeriykiieyd die bovenzwemt. Wy vertrouwen ons op die wetzoohaest de regering der eerlykheyd zat beginnen, weten wy voorop dat de uwe zal geeyndigd zyn. A. Dn Falloux. By den artikel van M. Falloux voegt den uytgever van den Correspondant eene nota, waerin gezegd word dat M. Falloux afwezig was toen den artikel gedrukt wierd. 1 Zonder deze omstandig'aeyd, zou den scltryver zekerlyk I niet ontbroken hebben de eerlooze hinderlaeg te scband- i vlekken die men aen Lanioricière voorbereyd had, om hem te vernederen en bespottelyk te maken. Wat men ondertusschen in de macomiieke gazetten, in brochuren en schriften ook zegge om de eer en den roem van dezen grooten veldheer te bezwalken, men zal er niet in ge lukken. Allen treffelyken, franschman, alle deftig hert, allen man van eer, die den eed van verslaving aen de Carbonarisecte niet gedaen heeft, zal trotsch wezen zulken held voor vaderlander voor tyd- en geloofsgenoot te hebben. Ja, er is zeker nog ai veel Gelyk M. Falloux nog zegt, zyn piemonteesche agenten naer Chambery gaen raed- plegen, en, onmiddelyk na hunne terugkomst, heeft liet piemonteesch leger zich op marsch gesteld, Cavour liet zyn ultimatum uytgaen en vier en twintig uren nadien waren de staten des Pauzen overweldigd. 45 a 50 duyzend piemontezen kwamen 7 duyzend pauslyke vrywiiligers omsingelen aldus wierden den wenseh en de hoop te Chambery opgevat, verwezentlykt, en de afgunst voldaen op het zien dat eenen franschen held in de ketens gevallen was van eenen Cavour en blootgesteld aen de beledigingen der Carbonari's. Maer het plan van Chambery is niet volledig, men moet verder gaen ofschoon men in twist zy met Garibaldi, men zal hem ter hulp snellen want 't is' hem onmogelyk de getrouw geblevene troepen des konings van Napels te kloppen, het koninglyk leger moet dan tusschen twee vuren gesteld worden, en daervoor is den koning van Piemont reeds teBctouiën aengekomen. Den bacnsiroopor Garibaldi moet gered worden en den koning van Napels moet vallen onder de byl van liet carbonarismus. Gelyk men kan denken, is de verslagenheyd le Roomen ten top gestegen men is beducht dat den Paus zal heên- gaen en dan is 't met Roomen gedaen. Echter zegt men ook dat er op de beloften voor de veyligheyd des H. Vaders niet al te veel mag gerekend worden en dat er wel eenen aenslag tegen het Vatikaen zou konnen ge pleegd worden. Piemonteesche officieren wandelen reeds in burgerskleederen in de straten van Roomen en men verneemt dat zy verbroederen en in kaffehuyzen drinken met de officieren van het fransch bezettingsleger Het officieel blad van Vrankryk kondigt aen dat er nog versterkingstroepen naer Roomen gaen gezonden worden om 't leger tot 24 dnyzend mannen te brengen onder het bevel van maerschnlk Vaillantmaer deze tydirig, verre van het wantrouwen tc verminderen, komt liet nog ver meerderen. Want, zegt men, liet bedoken inzigt van Napoleon is zyn leger in Italiën ontzaggelyk te maken om het, ten bekwamen tydo, te samen te laten werken met het leger van Piemont, als Venetië» zal in oproer gebragt en door Piemont zal aengevallen worden. Van welken aeró is dan de bescherming die aen 't Paus dom vergund word De Cliristenheyd heelt reden van zeer ongerust te wezen, durft zy zicii overal niet uyten, krachtdadig protesteren en daedzakelyk met geweld tusschenkomen, alle staten zullen door' het carbonaro- maconico-liherael instrument verdelgd worden. In eene briefwisseling uyt Napels27 septemberaen de huUpemtnnce toegestuurd, lezen wy hel volgende, dal genoegzaam' beloont welke gedachten zich in die hoofdstad opdoen onder de gertoogzaemlieyd van Napoleon en de medepligtigheyd van Yiclor-Emmannel. De Iriile, dagblad welk ie Napels uytgegeven word door Mazzini, behelst twee besluyten geteekend door Garibaldi en die in liet officieel Stadsblad nog niet verschenen hebben. tiet eersle stael een pensioen toe van 30 dukaten per maend aen de moeder van Agesilaus Jlitano, en eene huwelyks-gift van 2U00 dukaten aen elkeen der zusiers van dezen koningsmoorden 111 dil hesluyl word er gezeyd Aenziende als geheyligd voor n bet land de geheugenis van Agesilaus Milano die, met eenen u'onvergelykbaren heldenmoed, zich op den altaer des vader- ii lands slagtofferdc om het te verlossen van den tyran die het ti verdrukte. Het tweede besluyt, gestaefd op dergelvke bevvysredens, ver- leem ten pensioen van 60 dukaten per maend aen de dochter van Pisicane. dien gelukzoeker welken in julv 1857 Napels trachtte lot opstand te brengen. Wy twyfclen geenszins of er z'al ook een pensioen worden verleend aen de familiën van Orsini cu Pieri, die gepoogd iicl.ben Napoleon te vermoorden 1

De Denderbode | 1860 | | pagina 1