ZONDAG 6 JANUARY ISfil. VYFTÏENDEN JAERGANG. Nr 749. AELST, den 5 January 1861. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAEB8. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Verhooging van ratioen. Keer en wy terug. Sets wat geheel de wereld niet ziet. Nog een woordje. Slaelkunde van Napoleon. Denderm. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5 20 8-30 12-30 6-'.O »-00. Brussel 7-45 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. gjecti. Brus. Antw. 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Leuv T hien Luyk 5-203-30 12-30 3-10 6-10 Verv LandStTiuven,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Gend 8-25—12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00 3-10 -6-101" klas langs Dendertnonde. Korirvk, Monscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornvk, Rvssel (langs Ath 7-455-45—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 Bergen, Quievrain7-450-00— 2-35 5-45 0-00 Te LEDE staen aide könvoys. Te idecen staen deze vertrekkende van Ath 6-30 - 10-10 4-35 0-00 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cysegem stil al de konvovs uttgenomen deien vertrekkende van Aeht 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Denderihonde ten 0-00 morgeus en 0-00 's avonds. »aen te Santbergen devertrekken uvt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds. Van D-nderïeenw U-00 8 10 's morg. 2-50 *6-00 en 0-00 des avonds. TAN LOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 12 15 3-00 /-20—»-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 6-50 12-15 - 3-000-0. TAN ATH NAEK Geeraerdshergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-10— 4-35—0 00. Lessen. Geeraerdshergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-104-350-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-10 4-35— »-. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-10—4-35— 0-0. VAN GEND NAEK Audenaerde, 9-25 2-25 7-45 naer Aelst, 7-0 11-45 00-» 2-20 5-00 7-40. VAN RKUSSRL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-40—2-20 5-20—7-30- Ninove, Geeraerdsb, Ath [1 ngs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. i AN dendermonde naer Brussel 1. Aelst) 7-15 12-05 2-0 5-10 7-45 I. Mech.) 5-45 9-10 12 5 1-35 6-40, Aelst, 7-15 7-55 12-05 - 2 00 5-10-= 7-45 DEN DENDERBODE In de hooge kringen van het liberalismus is er kwestie de jaerwedden van alle burgerlyke en militaire ambtenaren, zoo groote als kleyne, te verhoogen. M. Frère heeft hiervan berigt aen den Senaet gegeven. Het lot der secretarissen- generael, der direcleurs-generael, die maer NEGEN DUYZEND franks trekken bekommert M. Frère. Den toestand van andere fonctionnarissen, die maer van VIER. tot ZES en ACHT duyzend franks hebben, schynt aen den minister ook ondragelyk, zy konuen daermeê niet leven gelyk bet behoort noch hunne kinderen betamelyk opkweekën en daerom moet er wat dieper in den zak der Iaslenbelalers, in den zak van deze die gedurig in kommer en zorg, in zwoegen en arbeyden, de franks moeten byeen- raspen om naer de ontvangers te dragen. Maer wat doet er dit al aen, eris een oud spreekwoord dat als titel aen T hoofd van den liberalen wetboek prykt en zegt DEN BOER ZAL T' AL BETALENDit ïs'le zeggen dat den werkman, den burger, den landbouwer, die ons 't leven geven, nog aen de ryken, aen de vctbetaelde fonctionnarissen ol'bud getlekkers moeten de kleyne plaisiren, de goede tafel, voi- tuer en peelden verschaffen. Maer, zal Jl. Frere antwoorden, de boeren en de kleyne burgers zyu nog met genoeg gegcesseld gy ziet wel dat het klagen ovér de verdubbeling van de règlen op het bier, op de stokeryéil etc. al gedaeri is door de afschaffing der octroyën, is bet vleesch beter koop de houillekolen zyn beter koop het bier is wel wat slechter, maer het is toch niet opgeslagen en de ryken drinken toch geen bier, ziet gy wel dat het knorren en morren geenen duer beeft, dé boeren en burgers leggen toch goed, en zoolang de koey regt kan blyven staen, zoolang zy niet teenemaei uytge- niolken is, zoolang zy niet ten gronde valt, moet er ge trokken worden, er zal toch altyd iets of wat uytkomen. Den Senaet heefter echter anders over geredeneerd:. Vooraleer uyteen te scheyden, heeft hy.aen M. Frère be wezen dat bet vleesch in prys niet verminderd is, omdat de brouweryen en stokeryën, gepletterd onder het gewigt dei- lasten, minder werken én dan ook minder afval opleveren -voor bet kweeken en vetten van 't slagtvee, en gevolgelyk, dat de vleeschhouwers.de beesten duerder moéten betalen. Vöor wat de houillekolen betreft, de pryzen zyn de zelve gebleven, omdat lipt aen de Walen niet belieft beterkoop te leveren. Die mannen zitten met het monopo'lium, en al wie houillekolen wilt hebben, moet leggen lot dat de Walen genoeg hebben. 'Doch daeraen stoort het walenkind Frère zich niet, en om dit te bewyzen, beeft hy aêh den Senaet laten verst'aen dat er we! In"tkort eene wet zou kohnen voorgedragen worden waerby het barreelregt zal afgeschaftworden. Maer welk barreelregt Wy durven het nauwelvks zeggen, en, gelvk wy, zullen onz"e landgenoten verstomd staen als zy zuilen hooren dat bet zou zyn op de p.-acht-peerüen en rytuvgen En de boeren- of trekpeerden dan Alt daerop zou een nieuw barreelregt gelegd worden Hebt gy het beet boerkens Ziet daer de vruchten van het liberalismus, ziet daer eene roede waërop gy nog niet gedacht hebt'. Ja, keeren wy tot dé verhooging'Tier jaerwedden terug Men heeft beme-kt dat M. Frère slechts gesproken heeft over de militaire en burgerlyke atfibtenaers. Maer vragéh wv hier eens of er thans ook geene spraek is van (Jë ge ring'e traktementen dér', pastors en Onderpastors F,n de antwoord is eeuen lang gerekten N...tf..E.... ,*EN..„... Deze mogen leven gelyk zy konnen, dit is'liüüne zaek. Ten anderen van de priesters mag hét, liberalismus toch nooyt diensten verwachten, er zal nooyt middél wezen deze om ie balen. In bet liberael kongres is er wel gesproken de traktementen der leegere geestelykfieyd te verhoogen, maer bel was om'ze te winnen, en nu dat er geen doen aen is, nu dat die leegere geestelykheyd een wonderschoon voor beeld van gelrouwheyd en verknochtheyd aen zyne goede goede Catholyke principen blyft geven, mag zy, van wege de liberaslers, naer den weêrïicht ioopen. Wat integendeel de burgerlyke en militaire ambtenaren betreft, onder deze is er hoop liberale creaturen te winnen. kiesmachinen, waerop men mag staet maken, want met geld kan men tegenwoordig kasseysteenen doen spreken en werken, al ware bet maer om de deuren en vensters van godsdienstige gestichten te verbryzelén, om paters en nonnen den schrik op't lyf te jagen en aldus de andere klerikalen de vrees in Ie boezemen. En dan nog, wat geeft bet er aen dat het liberalismus de jaerwedden zyner crea turen verhoogt, in het geldkommeken van den Staet kan bet toch altyd geld doen komen. Het heeft zyne ontvangers maer eenen oogwenk te geven en deze hebben daer een fopmachienlje, waermeê zy, in eenige oogenblikben, duy- zeisde briefkens van den volgenden inhoud in de huyzen der lastenbetalers doen regenen a Al. verzoeke UI. binnen de dry dagen de verloopcne termijnen meer contributie te komen betalen. Ilieraen te i kort blmende, zal ik gedwongen zyn u kosten aen te doen......... k GROETE ULIEDEN. De ontvangers vragen niet hebt gy on, te betalen Hebt gy brood in de schapraëy? Hebt gy brandkolen? Hebt gy kieeren etc.? Zy verzoeken u eenvoudiglyk, binnen de dry dagen, te komen betalen, zooniet kosten, contrainlen, de zwarte mannekens in uw buys en het tafelken voor de deurEn zy groeten u dan en daermeê is bet gfPast Iels wat geheel de wereld niet ziet, is dat het liberalismus een dobbel doel beoogt nanielyk zich creaturen te winnen en Beluien oncatholvk te maken. Wat voor die beyde zaken hel ongelukkigste en meest te betreuren is, is dat daertoc het geld der Catholyken gebruykt word. Dit is t geen wyleu den vaderlands- en gödsdienstminnenden lieer Felix De Merode meer dan eens in de volkskamer gezeyd heeft dat de liberalen, vyunden van onzen heyligen godsdienst en gevolgelyk vyanden van 't vaderland, bet geld der Catholyken gebruyklen om aen de Belgen het geloof hunner voorvaders te ontrukken Daeraen zouden de Catholyken meer moeten denken en tevens 't gevaer overwegen waerin de liberalen hun willen inwikkelen. Want aenéelgiëu zynen godsdienst ontnemen, is bet zelve ver- zedeloozen, is zyne vaderlandsliefde versmachten, is alle verklecfdhcyd aén den geboortegrond vernietigen, is'eynde- lyk al zyne 'levenskracht doen verdroogen Dit is iets wat geheel de wereld niet ziet én waerop wy de ernstige aendaeht der Catholyken inroepen. De jaerwedde die den staet aen de geestelykheyd betitelt, is eene conslitutionnele pligl. De grondwet, in haren art. H7, is duydelyk en klaer den staet is belast niet de jaerwedden en pensioenen der bedienaers van d'ecrediensten en 'biertoe moeten de benoodigde sommen door de wet geving gestemdworden. Het is,dos aen de wetgeving te zorgen dat de constitutie, voor wat de geestelykheyd betreft, ook worde nage leefd, en als de constitutie wilt, gelyk zy liet zoo uytdruk- kelyk zegt, dat alle Belgen gelvk zyn voor de wet, dan zien noch begrypen wy dat of hoe de wetgeving t regt zon hebben eene uytzondering te maken ten nadeele der geestelykheyd....'.En Als M. Frère komt zeggen dal de biirgelvke en militaire ambtenaren te weynig hebben om te leven, zelfs deze die 10,00.0, 9,000; 6,000 en 4.0( franks trekken, wat zou men konnen zeggen van de pastors, die maer 900 franks genieten? Van de onderpastors, die er slechts 500 ontvangen V.Konnen deze daermeê' gpmakkelyk leven en hup luiyslioudèn doen Dat M. ÏYere eu zyne vrienden zich eens naer bnyten- gemeenlens begp.ven'oni te ziea- hoe ".niilyk velp geeste- lyken daer iaoctt'n léven om. eerfyk'-doór *dë' wër.etd te komen. Als hy 't zou zien, zón hy hët misschien gelooven misschien, omdat bet ordewoefd van Cavour hem nog aen zyne eyaene Pogen zou konnen, tvvylefeir. - En dan nog, in weerwil van' dit allermagerst traKtemeiit je, is 't altyd de geestelykheyd van buyten die den lagt van den armen draegt, die de tranen van dëppgelukki'gen inoétaifdroogep al hem te helpen en te ondersteunen. Als eenen armen in dringenden nood is, by wren'gaet by? Is 't by-den burgemees'ler, schepen of pr'vanger? Neen, 't is by den pastorAls de geestelyken de HII. Sacramenten of andere vertroöstingên des godsdienst aen de armen dragen, wat gebeurt er Konnen zy de ellendige hutten, de hert- grievende smertbedden verlaten zonder, geven Men weet wel dat zy dit nooyt konnen en datzy altyd, uyt ehristclvke liefde, geven «n liet weynige dat zy zelve hebben. De sansculotten van 1792 waren edelmoediger voor de geestelyken dan nu de liberalen het is waer dat toen de magonnieke secte zoo verre in haer werk van vernieling niet gevoorderd was en dat haer plan van verdelging tegen den Catholyken godsdienst nog niet vastgesteld was, maer 't is ook waer dat men toen ter tyd met 900 franks meer deed dan nu met 4200 fr. Als Talleyrand zyn verslag deed over de ontvrtmding der kerkelyke goederen, stipte hy er uyldrukkelyk in aen dat de traktemenlen der paslors nooyt minder dan 1200 franks mogten wezen, en dat de gemeentens aen hare herders eene treffelyke wooning met eenen grootcn hof moesten verschatten. Het is aldus dat de wet op de ver- beurtverklaring der kerkelyke goederen in de Conventie is gestemd geweest, en 't is onder die uytdrukkelyke voor- waerde dat de kerk of de geestelykheyd hare eygendom- melyke goederen verloren heeft. Wy zouden nog veel meer konnen zeggen om de regten den geestelyken te verdedigen, maer wy durven hopen dat onze kamers zoo verre nog niet verbasterd zyn dan zy zulke tastelyke regten zouden laten met de voeten trappelen, door eenige mannen, welkers godsdiensthael spreekwoor- delyk geworden is. Voor d'eer van 't land is het huogst noodig dat maglige stemmen de kamer doen weergalmen en er zich krachtdadiglyk tegen verzetten dat onze priesters voortdurend blyven behandeld worden als parias, enkelyk goed om van hun al te gering Iraktementje nog zware contri- buliën te betalen, enkelyk goed om vervolgd en gekwollen tc-worden, hierom dat zy priesters zyn teil dienste van God, van wien het volk alles moet verwachten. Eenen geachten inschryver van den Denderbode zend ons zvn gedacht over de staetkunde van Napoleon nopens dc ituliaensche kweslie, 't welk wy volgeern aen onze geëerde lezers nteèdeelen, met verzoek aen den schryver ons van tyd tot tyd iets uyt zyne. pen, te willen overzenden.. Ziet hier hoe onzen inschryver zich uytdrukt Niemand kan ontkennen dat geheel de itnliaensche kweslie zich ontrolt onder het toezigt van keyzer Napoleon. Het is immers hy die den italiaenschen oproerduyvel ontbreydeld en omniuylband heeft. Door zyne toelating is het gebeurd dat ilaliaensche vorsten en vorstinnen zyn ontmond geweest. Hy heeft ook gedoogd dat den koning van Napels alles is afgenomen behaivens de sterkte vaii Messina en van Gaëla. Tot zoo ver zyn nu de zaken gebragt. De dry agenten der italiaensche revolutie hebben liet tot hiertoe wonder eens gevveesl om hun werk van vernieling te volvoeren maer dit zal of kan niet blyven duren, zy werken wei té samen maer het vaste gedacht der bond genoten is elkander eyndelyk bnyten te eytlëreii en aen zich alleen het meesterschap over den bekomenen toestand toe te eygenen. liet evnde dat zy vervolgen verschilt oneyndig de Mazzini-'Garibaldiers willen cepe italiaensche republiek Piemorit zoekt al de italiaensche- Staten aen zyn koningdom te hechten Napoleon wilt het Bondgenootschap om hiér en daer den eenen of den anderen zyncr familie in te foefelen. Nu dat de kwestie hare laetste ontknooping staet te hebben, is men nieuwsgierig te weten wiens gedarift de overhand za! hebben, en opwegen zal legen dat der andere belrekkelvk de nieuwe inrigling der italiaensche staten. Het -myne, zegt Napoleon, met besluyl, ik zal - Italiën op ntyne manier inrigten, aen my zal voortaen over geheel Italiën het oppergezag belmoren dat Oostenryk aldaer zoo vele jaren uytoe'.ende. Om lot mvn oogwitte geraken, moet ik my onontbeerlyk noodz.ikelyk maken. Van eenen anderen kant zal ik;' hy middel mvner vloot voor Gaëla en myn garnizoc-n te Roomen, den anders gemak- kelyken en volledigen zegepraf! der Garihaldiers en Pie- moiitezen voor ecnigen tyd tegenhouden, en op korten tyd worden niyité:voorvechters aen geheel Italiën hatelvk. Hier in schynt bet mv aireede volkomentlyk geluqt te zyn. Nog eenige dagen* en ik trek myne,-sr'mpen uyt do waters van Gaëta, de l'iemonlezen beschiéten de "stad, overrompelen ze en .vermoorden of verjagen den, iaetsten Bourbon uyt Italiën. Van daer moeten zy tegen Roomen op. Deze kweslie bekommert my meer dan al andere,maer myn doortrokken politiek is ze meester. Ik zal dan de verantwoordelykheyd inyner ontwerpen tegen den Paus leggen op myn wetgevend korps; van daer breyd zy zich

De Denderbode | 1861 | | pagina 1