ZONDAG 7 JULY 1861- VYFTIPDEN JAERGANG. - Nr m. Vertrekuren uyl de Statie Aelst IVLAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 6 July 1861. HET GROOT NIEUWS Ziet hier het bewys Moeten wy daerom wanhopen Eenen volmaekten burgemeester. Deaderm. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 l,okeren 5-20 8-30 12-30 6-10 .-00. Brussel 7-45 O-U 12-30 3-10 5-45 8-30. Rlech. Brus. Anlw. 5-20 S-30 12-30 3-10 6-10 LeuvThienLuyk 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Verv Land StTruven,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Gend 8-25—12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-10 6-10 le klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornvk, Ryssel (langs Alh 7-455-45 0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 5^ Bergen, Quievrain 7-450-00—2-35—5-45 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 2-30 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-15 9-00 10-20 2-30 4-20 7-00. Te ledb staen al de konvoys. Te idrcem staen dew vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysecem stil al de konvoys uytgenoinen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbrrceiv devertrekken uyt Ath 6-30 10-10's niorg. 4-35 en 0-00's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0"-00 des avonds. VA» LOK Eft EN NAER Dendermonde, Aelst 6-W 12-15 3-00 7-20 Ninove, Geerardsbprgwn, Ath 6-5'J 12-15 - 3-000-0. VA IV AT3 NA ER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-10 4-357-40. Lessen. GeeraerdsbevgenNinove, Aelst, 6-3(1(MtO10-104-357-40. Brussel (langs Denderleeuwi 6-3010-!( 4-35 7-40. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs l.ede.) 10-10 4-35 7-«9 VAN CENO NAER Audenaerde, 9-25 2 25 7-45 NAER Aelst, 7-00 11-45 00 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, (lend 7-35 11-40 2-2(1 5-20 8-15. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 .5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-15 12-05.2-00 5-10 7-45 (I. M en.) 5-45 9-10 12-05 3-35 6-40. Aelst, 7-15 -7-55 12-05 2-00 5-10 7-45- DEN DENDERBODE Na lang, in schyn, geaerseld, gedraeld en eene hatelyke komedie gespeeld te hebben, verklaert den grooten keyzer dat hy Victor-Emmanuel als koning van Italiën erkent en aenveerd 1 Dit komediespel was onnoodig, men wist immers dat alles wat uyt het kabinet van Turyn komt voorop in de Tuileries, te St-Cloud of te Fontainebleau geschoteld en gelepeld is. En dan nog, wat beteekent de erkenning van het nieuw koningryk van Italiën Dat men er zich niet aen bedriege, zy heelt geen ander doel dan bet sluvten eens verbonds tusschen Vrankryk en Piemont om Roomen aen te vallen en den Paus er uyt te jagen hoe eerder boe beterMen zoü wel blind moeten wezen om dit niet le zien, en ten anderen, den koning van Piemont heeft bet verklaerd aen de zoogezegde romeynsche deputatie voor- bereyd en uylgevoerd door dry of vier Carbonari's aen wie hy gezegd heeft Uac Italiën geen koningryk kon uytmakm zoolang a Hoornen niet aen hem was en dat dit welhaest eene vol- troklcene dacdzaek zou wezen Zynen eersten minister heeft, over eenigen tyd, eene soortgelyke officiële verklaring in de piemonteessche kamer gedaeu le verslaen gevende dat men het in dit punt eens was met den Irauschen kevzer. En, nog over eenige dagen, heeft minister Kicasoli regtuvt en stellig in de volkskamer gezegd dat de overweldiging van Hoornen besloten was, dat, eer weynig tyds, de piemonteessche troepen Hoornen zullen aenrandeh al ware het tegen den dank van Vrankryk, want dat Victor-Emmanuel Hoornen wilt hebben kost wat kost en wat er ook moge van komen Men moet maer de formuel lezen die den franschen Monileur gebruykt tot het afkondigen van 't groot nieuws om te zien dat er iets achter zit. En hoe luyd die formuel Euystert, landgenoten en oordeelt cc Den keyzer der Franschen erkent den koning Victor- Emmanuel als koning van Italiën, verklarende dat hy ci voorop alle sobdaritevt verstoot van eene der onderne- uiiugeii die van aerd zouden .zyn den vrede van Europa se te: stooren, en dat de fransche "troepen voortdurend Roo- <e men zullen blyven bezetten, zoolang de belangen die ze er lieên getrokken hebben, niet genoegzaem zullen ge- waerborgd wezenn Men zal hier moeten bekennen dat, had Pilatus I zoo slim geweest dan Pilatus II, hy geen bekken met water zou noodig gehad hebben 0111 zich de handen te wasscheii, want by zou voor zyn schelmstuk eene verschooning gevonden hebben lloomen, zegt den franschen Monileur <c zal voortdurend door de fransche troepen bezet blyven a zoolang de belangen die ze er heengetrokken hebben niet genoegzaem zullen gewaerborgd wezenDeze lael is zoo dobbèizinnig, zoo arglistigiyk gedraeyd, dat er alle soorten van uitleggingen konnen aen gegeven worden en zeer gevoeglyk is voor de groote onderneming der bedekte ontwerpen tegen Hoornen en geheel het Catholykdom. l)eze tae! geeft groote redens tot onrust byzouderlyk sedert den brief dien den franschen minister va'11 buyteulandsche zaken, den 6 jnny lest, geschreven heeft en waerin hy met zoo vee! ligtzinnigheyd als trouwloosheyd de zaek der Catholyke Kerk behandblt. Den minister des kevzers verstoot met verachting het onderzoek van het hoogste belang dat geheel het Calholvk- dom hecht aen de algeheels ouafhaiiglvkhevd van 't Opp'er- "hoofd der Kerk en aen de tvdelyke souvereyniteyt die er ee- nen zekeren onderpand vail is."Dézen minister, die zegt als Meester te hebben den oudsten zoon der Kerk, behandelt dezen eygendom als eenon evgendoin van doode hand en zegt zoo maer heel ridderlvk' weg dat wy, Catholyken, voor onze Kerk een regt eysschen dat nergens geschreven stael. Hy stelt verder de souvereyniteyt vail den Paus gelyk aen al de souverej niteyten die, 'sedert het nieuw volkenregt, overweldigd en ingepalmd zyn geweest, krachtens 't nieuw princiep van aenhechting, of van pakken wat men krygen kan 'liet is tot daer waer men gaen wilt en tot waer men de ivovery wilt uytbreyden 't is deze deur welke door de verklaring van den minister opengelaten is opdat er op eene roovende wvze tegen den Paus konne gehandeld worden en men aldus de plannen der secte konne verwe- zenlyken van namelyk den Paus uyt Roomen te verjagen en aldus den middel te vinden om de Catholyke Kerk te onderinynen en te verdelgen. Ziet daer, landgenoten, welken zegeprael de secte beoogt. Ook is zy in de blydschap, zy klakt 'in de handen, omdat zy denkt dat Hoornen voor Kerk en Paus reeds verloren is en dat de droomen van Mazzini en Garibaldi op bet punt zyu zich te verwezenlyken Maer wat schande voor Vrankryk I welke onlêering welke nederlaeg na al de schitterende zegepralen die aen 't zelve al de ontzaggelykheyd der magt en bewondering van geheel de wereld gegeven hadden Doch dit moet niemand verwonderen, 't is door het fanatismus der secte dat Vrankryk geleyd is geworden, het is van ouds gekend dat het sectarisch geweld de uytgestrektste magten neervelt, alles moet voor dit fanatismus wvken, niets kan er aen wederstuen. De fransche natie, de oudste dochter der Kerk is dan diep vernederd, zy bukt onder den yzeren erin der piemonlesehe sansculotten, en dit wel omdat haer opper hoofd, het opperhoofd der heldhaftigste natie van geheel de aerde, de hand aen Mazzini en Garibaldi leent 0111 hunne reyölulionnaire en allesverdelgende plannen tegen liet Pausdom uyt le voeren. Dit is eene welverdiende straf voor 'i gouvernement, die echter maer een deel der nalie komt treffen, zeggen wy zulks lot eer van Vrankrvk, want alles wat deftig, roemryk, geleerd en wezenlyk gróót in Vrankryk is heft zonder vrees het hoofd tegen 't bestuer op "en verdedigt openlyk de hevligsle der zaken, de zaek van Godsdienst en Pausdom. Uyt een artikel van een purvsisch blad kan men opmaken hóe het italiaensch koningryk, in Vrankryk, door liet treffelykste en achlbaersle deel des volks., dat gelukkiglyk nog de groote meerderheyd uytmaekt, aenzien word. Ziet hier hoe dit blad spreekt cc Ziet daer de traktaten verscheurd, ziet daer de eenlieyd van Italiën, dien droom van Mazzini en Gurabrldi ver- a wezen lyk en in de oogen van het verbaesde en verstomde a Europa bekrachtigdziet daer de souverevnitevlen publiekelyk verloochend na plegliglyk voorbehouden te cc zyn geweestziet daer de onafhangiykheyd der volkeren met de voelen getrapt na plegliglyk uytgeroepen le zyn geweestziet daer de rooving van provinciën, het bedrog a en 't geweld in kiezingfen, de bombardering in steden, de a doodschieting der bevolkingen, de meyneedighevd der a verraders etc. bekrachtigd, aengenomen en erkend als a plaets nemende onder de wettige oorsprongen en eervolle a staten! Ziet daer eyndelvk Hoornen reeds zedelvker wyze a geleverd, de magt van den H. Stoel lot de' uyterste a noodwendigheden gedreven ziet daer den eersten slag a der doodsklok over liet Pausdom Alhoewel men hiernyl ziet dat de samenzweering tegen de Kerk op de vreeslykste wyze werkt, mogen wy evenwel niet wanhopen. Het is immers de eerste nmel niet dat wv de Kerk gedrukt zien onder de doodelyke slagen barer vvan- den het is de eerste mael niet dat wy ze de hardste" be proevingen zien overleven en zegevierend hare vyanden verpletten. Hopen wv met geloof en betrouwen en dit mael nog zal zy in den stryd overwinnen. Wy vinden de goesle- lyke herders en de geloovigen op de bres en dit wel met eene wondervolle eenlieyd 0111 de Catholvke zaek te ver dedigen. Houden wy ons maer sterk en geven wv niets toe. Ons tvdstip en de.11 toestand der zaken vereysschen iets anders dan noodlottige toegevingen 't is aen de Kerk alleen dat de leer van behoud der samenleving en der zieïcnzaligheyd toebehoortdie leer moeten wy luydop verkondigen, krachtdadiglyk verdedigen en gedurig doen zieu dat in haer alleen te vinden zyn de ware vryheyd, het waer geluk der volken, de rust en 't behoud dér Staten, terwyl de lepringen der secte niets anders voortbrengen dan de bittere vruchten der regeringstoosheyd, der slaverny en der dood zelve... Wy moeten, met een woord, de waerhevd en geheel de waeiiieyd verkondigen en ierdedigen al ze te toonen gelyk zy is de min aengename kanten der waerhevd verduvken in hoop Van hare vyanden te winnen, is' eene groote dwaling Dit is de waerhevd in twyfel trekken, dit is ont breken aen vertrouwen op God Dit is het slagtveld ont- vlugten en ons in de strikken onzer vyanden werpen. De Catholyke Kerk kent dip noodlottige overeenkomsten niet, haer gezag, hare magt moeten geheel blyven, daervoor zal haren Almogeiiden Stichter in tyds zorgen. Indien zy met geholpen word op den oogenblik dat wy het wenschen, weest verzekerd dal Hv niet te laet zal komen en dat de vyanden der Kerk niets van hunne straf zullen verliezen 0111 wat gewacht te hebben. Ziet eens hoe veel slagtoffere de secte reeds gemackt m'elt:Waer zvn thans de generaels-verraders die Siediën aen Garibaldi geleverd, hunnen koning, hun vader land en hunne eer verkocht hebben Den eenen heeft door eene schandige zelfmoord zyn laf verraders leven geëyndigdeenen anderen ligt met" eene woedende zinuèloosheyd geslagen Nunziante word overal versmacd, veracht en verstooten zelfs door de vrienden van Piemont, die hem ook alreeds voor eenen verfoeyelyken verrader houdenDen Prins Neri-Corsini, die den Groot-Hertog van Toskanen verraden heeft, is met eene subite dood geslagen geweestden fameusen graef van Syracusa, die zyne familie verkocht en geleverd heeft, is door eene schielyke geraeklheyd uyt het leven gerukt den president der piemonteessche kamer sterft van eene schielyke beroerte den dag zeiven dat de aenhechting der pauslyke Romagna besloten wierd den grooten Cavour die eenen termyn aen 't verblvf des Pauzes te Hoornen gesteld had, ziet eensklaps een èynde aen zyn leven stellen; den piemonleesschen oorlogsminister, Dabormida, komt ook subilelyk getroffen te worden enz. Met een woord, Gods hand begint op geheel de secte te drukken en 't is drze hand die de Kerk zal redden, tot troost en verheerlyking van deze die geloofd en gehoopt en tot beschaming van al wie zal getwyfeld hebben Het meestendeel der liberale dagbladeren, zegt den Journal de Bnuelles. beschuldigen liet liberael ministerie van toogevend- bevd ten aenzien van hunne tegenparly men zou zeggen dat die mannen al de deuren der openbare'ambten wyd openzetten 0111 de catholyken den ingang le vergemakkeiyken.' Bittere klak ten ryzen derhalve op, omdat men die slangen in den liberalen boezem verwarmt en opkweekt, die geschapen schynen om later hunne weldoeners liet bert te verknagen. Die vrees is noetans overtollig, dewyl het alom bekend is dat 0111 een postje" hoe kleyn ook, te kunnen bekomen, men zyne zestien kwartieren van liboraelschap moet ongeschonden bézitten, het ontsteld en verhongerd libcralisiuus mag gerust zyn, want het ministerie zal des noods regt en hillykhcvd laten varen, alle bewezene diensten ja zell's het openbaer verlangen in den wind staen, liever dan een troetelkind, wiens iiaein heler aen de vergetenheyd ware overgelaten, uyt liet oog le verhezen. Hiervan zóu men bewyzen by de dozyn kunnen ophalen. Houden wy 0113 slechls op met wat te Nobressarl, twee uren van Arlon, waer minister Tesch vrv- matig heerseht, komt te gebeuren. I11 deze gemeente was M Jeanly sinds vier-en-veertig jaer burgemeester, zoihW 'eene enkele onderbreking. In 1856 ontving hv uyl de handen des koniugs het eermetael ter belooning van een leven overgebragt ten dienste zvner inge zetenen, wier vriend, raedsmau en vader hv steeds geweest was I11 I860 wierd M. Jeanty eenpariglyk herkozen zoo moest het als onmogqlyk voorkomen hem in zyne bediening niet behouden le zien. Alhoewel 70 jaren oud, is dien man zeer vroom, en den tvd heeft hem noch krachten noch bekwaemlieyd ontnomen Tc Jtëiz bachslier 111 fraeye letteren benoemd, word hy aenzien als een der verstandigste koppen van zyne landstreek.'ln 1848 wierd hv te Arlon als lid der provinciale Staten geko; n. Op dit oo-enhlik zelf neemt men zynen toevlugl tot de kennissen, zyne "onder vinding, zyne opreetheyd, in het herzien der kadastrale werki'n" gen in de steden. Te Arlon en in den provincialen raed was ieder" een van gevoelen dat de benoeming van M. Jeanly zou he nnen wd zyn geworden, hy die in lioedanigheyd van burgemeester óe<) koreerd was, eenpariglyk herkozen en altyd liet opeiibaeAvi'i zyn had voorgestaen. Doch 31. Jeanty heeft ongelukkiglyk eenen broeder die vikaris gouerael is te Namen, daereuhoveu heeft hy de zwahlicvd ie looven dat men kan christen mënsch zyn eii meteen zv 1.' bni<J".» lykc piigten kwyten, dat is meer dan genoeg 0111 dc'acluin«"d'~ liberalen te verliezen, en minister Teseh, dien grooten ,7..'T pleger, heeft liet oog op eenen anderen man laten vallei) r" meer Teseh-gezind is en weerdig M. Jeanly te onderkruipen' M. Tescli was gelukkig in zyne navorschingen. Lie reMnw i jaerhoeken doorloopende, liet hy de hand vallen op oenen dio door twee vonnissen van de reglbank van Arlon vrille""i11 was het eerste vonnis gedagteekënd den 13 november Tsvj' waerby dien man veroordeeld wierd tot 2 uiacnden 30 frank boet en de kosten van het proces, voor slagen en V-""'* den het tweede vonnis 1- gedagteekend den 24 januarv 1"a waerby den nieuwen gunsteling veroordeeld wierd tot s'ViÜ

De Denderbode | 1861 | | pagina 1