ZONDAG 20 APRIL 1802. ZESTIENDEN JAEHGANG - Nr 816. Vertrekuren uvt de Statie Aelst NAER. 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 19 April 1862. Zal het ministerie springen Antwoord op de vraeg. Bewyzen onzer antwoord. Men moet niet verwonderd zyn Hoeveel Twintig. Denilerm. 5-20 S-25 11-55 12-30 3-10 6-10 [.„keren 5-20 8-23 12-30 6-10 .-00. Brussel 7-45 0-0 12-18 3-10 5-45 8-30. Hitch. Brus. Aetvv. 5-20 S-25 12-110 3-10 6-10 Leus Thien l.uvk 5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Verv Land SlTruvSn,5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Oend 8-25-12-30—0-00—3-10 -6-10—8-20 9R Gend, Brugge, Ostonde 8-25 -12-20 0-00 3-1Q 6-101* klos langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-2& 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-455-45—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Bergen, QuievrainT-450-00— 2-3 15-45 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokercn, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-00 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikoloes, Antwerpen. 6-10 9-00 10-20 2-45 5-00 7-00. Te lede staen al de kouvovs. Te idegem staen deze vertrekkende van Alh 6-40'U-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw aide convoys. Staen te GYSECEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbeugen de vertrekken uvt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-35 en 0r00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-1Q 's morg. 2-50 6-00 en 8-50 des avonds. CUIQUE SUIJU. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 12-15 -3-000-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-4010-104-35—0-00. Lessen. GeeraerdsbergenNinove. Aelst, ,6-400-0010-104-35—0-00. Brussel (langs Denderlecuwj 6-40 10-10 4-35 0-00. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-35 0-09 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-25 9 30 1-35 7-4<> - naer Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 7 4 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-2U 5-20 7-30. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel Aelst, Al. uciiur.iijiu.iui. ii.ii. r. isel (I. Aelst) 7-15 00-00, 2-UO 5-18 7-45 (I. Mecli.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40. it, 7-15 7-55 12-05 2-00 5-15 7-45- DEN DENDERBODE Naer luyd van byna geheel de drukpers zoo liberale als calholy-ke," en volgens den algemcenen roep vox populi, de stem des volks, heeft het reeds verscheyde inael her- plaesterd en herlapt liberael ministerie thans zynen laestcn wjnpenning op het spel gezet. Er is geen hoeksken in geheel "t land waer men niet krachtdadiglyk dit kasseybewind verstopt en walgt van den haeldragenden, vraekzuchtigen en despotieken geest, waermeê het ministerie de zedelyke en slolfelyke belangen des lands miskent en te kort doet. Wy zouden hier verschillige dagbladen kunnen noemen die dagelyks grieven aenhalen, welke den algemeenen afkeer tegen het ministerie doen uytschynen. Maer \vy zullen ons by een dagblad bepalen, den liberalen Précurseur van Antwerpen, dien men zekerlyk niet van klerikalismus zal beschuldigen. Ziet hier, landgenoten, hoe dit blad zich uytdrukt Hebben wy 't geluk niet bestuerd -te worden door b voorbeeldige 'ministers, en is 't geen vermaek van gerui- neerd verwoest en overweldigd te worden tot meerdere glorie van MM. Rogier, Frère, Tesch en Chazull Hebben wy wel regt te klagen, als wy de regtveerdigheyd door hel slvk gesleept zien door vier mannen en eenen kapo- (I rael, de persoonlijke vryliegd te Antwerpen op de onweer- digsle wvze geschonden in den persoon van M. Hayez, a de' hulpbronnen des lands, die kostelyke hulpbronnen die het volk met zyn zweet verzamelt, gebruykt om de duyzend grillen van 't oorlogsdepartement te voldoen, dan zelfs wanneer duvzende familien te Brussel en te i( Gend sterven van honger Ziet daer hoe een artsliberael blad spreekt, een blad dat altyd hosannaalleuluidamen ter eere van 't ministerie plagt te zingen. Indien er te Antwerpen een regtveerdig misnoegen is ontstaen en dagelyks aengroevt, te Gend is dit misnoegen niet minder en men zou niet konnen zeggen dat het legen reden is, want op het oogenblik dat het werk in de talrvke gendsche fabrieken stil valt en dat dnyzeiide werklieden onbeschryflyke beroovingen van allen aerd moeten verduren, ziet mpn het ministerie etn vryhandels- traktaet bewerken met den gevaerlyksten mededinger van geheel de wereld, die ons nationael werk onvermydelyk ten gronde zal ruineren en de belgische fortuyn met kop en steert, graten en alles zal inslokken. Is 't moedwilligheyd Is 't onkunde? Is 't nog wat anders? En dan nog wat anders? Wy zullen het niet beslissen, maer wy roepen de ernstige aendacht van geheel 't land op de bandelwyze van 't ministerie in en porren de Belgen aen uyt hunne oogen te zien, nu dat het nog tyd is, want Welligt zou het eerlang konnen te late zyn als al onze hulp bronnen", al onze waerborgen, al ons toekomende zullen uytgedroogd, vernietigd en reddeloos verloren wezen .Wy zeggen het dan regtuvt Neen het Iiberaters- niinistbrie zal van zelfs niet springen, het gelooft te mogen rekenen op den francmaponshaspel, en dezen houd rekening noch van de klaglen en beschuldigingen des volks, noch van de, schande die hem word aengedaen, noch van de nederlagen die hy te ondergaen heeftdezen haspel lacht met de reputatie die men hem te regt geeft van liegen en lasteren, foppen en bedriegen, opstryken en zuygen en aldus zvne zending van stolTelvke en zedelyke landmine fanaliekelyk te volbrengen. By den francmaQonshaspel is geene schaemte meer, hy zal voor niets wyken, zoolang hy niet weet en stellig overtuvgd is dat de Belgen zich, door een algemeen nationael verbond, zullen vereenigd hebben om dien verslindenden kanker uyt te roeyen, dit is te zeggen om eenen wettigen, krachtdadigen en vastberaden wederstand te bieden aen het brutael en eerloos geweld waermede zy herhaeldemael bedreygd zyn geworden. Dat de Catholyken, de ware vaderlanders, de Belgen die Godsdienst, Grondwet en Vrvheyd liefhebben, er maer wel aen denken, zonder dien middel geen behoud, met dien middel kan alles herwonnen en gered worden. Ivan men eene grootere oneer aengedaen worden dan deze waermeê eenen minister, door het opperste geregtshof des lands, komt geslagen te worden 1° .Om een koninglyk besluyt te hebben overtreden 2° Om aen 's konings handteekening twee onwettige besluylen te hebben onderworpen 5° Om door onderhoorigen twee woonsehendingen en twee willekeurige aeuhoudingen te hebben doen plegen 4° Om eenen burger met geweld meer dan tien dagen, eenen kanonkelder van Diest, te hebben doen opsluyten. Al die geweldige feyten zyn, zonder beroep, door het oppergeregtshof veroordeeld geweest, zy zyn olGcieellyk in de wetgevende kamers, in 't leger en in geheel 't land gekend, en nog geeft den minister zyne demissie niet, nog houd hy zyne portefeuille vastdit is immers een dingsken waermeê men zoo geerne speelt, omdat er zoo schoone en zoo veel goudstukken uylrollen. Een ander feyt dat niet min verwondering' baert, is een privilegie dat men komt te verlfienen aen tie maetschappy belast met de verpletterende versterkingen van Antwerpen te maken. Hoe de wet op de comptabilileyl of rekening doen geschonden is geweest, gaet blyken uyt tie beraadslagingen die in de kamerzitting van 10 april plaets gehad hebben en die wy hier overschryven. Ziet hier, landgenoten, hoe den achtbaren heei Beeckman, welken die zaken zeer wel kent, zich heeft uylgedrukt l)c kwestie waermeê wy ons thans bezig houden is van <c eenen gunsch nieuwen aerd. 5 Ten tweeden men verleent aen de ondernemingsmaet- scliappy de teruggave van hare borgtogt die een millioen t bedraegt. (Waer is nu de waerborg die het gouverne ment verpligt is te eysschen voor alle openbare werken Ten derden men geeft aen die maetschappy hare afhou- dingen terug. ('500,000 franksJ Ten vierden men laet haer toe te betalen met 25 duy- i zend franks in plaets van 100,000 franks, gelyk het kontrukl luyd M. Beeckman, in zyne diepe verontweerdiging, toont zich nog meer misnoegd over de onreglveerdigheyd die er be- staet door het verleenen van al die privilegiën aen eene ryke en magtige maetschappy, en roept uyt Ik hoop dat de leden der Kamerdie aclionnurissen zyn in deze onderneming, hier hunne eygene belangen niet zullen komen verdedigen en dat zy den moed zullen heli 's ben zich te onthouden Dit is ernstig en zeer ernstig, het zal een schrikkclyk effekt in 't land hebben men zal zeggen dat het gouden kalf de vryheyd en d'onaflianglykheyd van den volksverte genwoordiger beheerscht. Vervolgens stuert M. Beeckman een bloedig verwyt tóe aen 't ministerie en zegt dat het zulke voordeelen slechts toestaet aen ryke maetschappvën lerwyl het met geringe ondernemers, die liet meermaels met f enige honderde franks van de ruine zon hebben kon nen verlossen, geen hoegenaemd medelvden heeft. En dan, zoo gaet den redenaer voort, durft gy u liberael minis- terie heeten Welnuwat my betreft, ik zeg dal er geen woord beslaet om zulkianig ministerie te betitelen. Maer wat is dit altemaei de liberale kopstukken zitten aen 't schotelken, den lepel staet er in en 't is toch zoo aengenaem kozynljens en vriendekens, naer welbehagen, te mogen laten iekken. Dat er eene zoo geweldige oppositie onlstaet legen de wyziglng eener wet die voor de Staten zoo belungryk is dan deze der Comptabilitevt, wvziging die men mag aen- zien als een privilegie, en die regtstreeks stryd met den geest en de letter onzer Grondwet. Ook is het de eerste mael dat zulk een zwaer feyt zich voordoet en dit wel om eene ryke geldmaetschappy te bevoordeeligen, die niet eene réde geeft om zoo buytengewoonlyk begunstigd te worden. Ik zal deze wet met twee woorden afschetsen (zegde den achtbaren lieer Nolhomb) zy stelt een privilegie, eene gunst <s daer ten voordeeie eener industriële maetschappy een is privilegie, dit is te zeggen eene onwettelykheydeene gunst ei is te zeggen eene onreglveerdigheyd Dees privilegie, deze gunst, die zal ik niet stemmen Maer wat is er gebeurd Het ministerie heeft toch gezegevierd 52 stemmen voor tegen 52 tegen hebben de bnytengewaone gunst, die men aen eene ryke geldmaetschappy verleent, bekrachtigd...... Men moet bekennen dat er aerdige dingen met de antwerp- sclie versterkingen gebeuren, met versterkingen, welke buvten de kamer, met de algemeene volksvermaledyding geslagen zyn, geheel 't land door verwenscht worden en byzonderlyk te Antwerpen schrik en angst verwekken. Als den roozenpot weieens zal ontdekt worden, als de gunsten en privilegiën die men zoo ligtelvk aen ryke parti- kulièren toestaet eens wel zullen gekend zyn, men zal er Welligt weynig eervolle zaken in zien. Docli met nu alleen te jammeren en te klagen is er niets te winnen als de k lag ten zonder uytwerksel blyven, als de catholyke kiezers zich niet wel verstaen, als zy al hunne krachten niet samenleggen om den genieenen vyand te bevechten, om door te werken ten eynde geheel den miif.onnieken Iiberhatershaspel voor goed neêr le vellen. Dit is iels waertoe wy hun aenspóren, hun andermael voorzeggende dat het nu nog tyd is, maer dat het eerlang wel zou konnen te laet zyn Hoeveel actionnarissen zouden er zich wel in de kom- pagnie-Pauwels bevinden tusscheu de Volks-Vertegenwoor digers, die de wet der 5 millioen, aen de kompagnie voor te schieten, gestemd hebben De'n Economisle Beige antwoord op die vraeg in dezer voege Wy vernemen uyt goede bron, dat onder de Vei'tegen- woordigers, die moesten beslissen over de wet der komp- <i tabilitevt ten voordeeie der kompagnie-Pauwels, die gelast is met de versterkings-werken van Antwerpen, is zich twintig actionnarissen dier kompagnie bevonden. Slechts twee hebben niet gestemd. En den Economisle voegt er by Zie daer, hoe ver het verderf en de verrotting in onze Wetgevende Vergaderingen gedrongen is. Men verwacht er zich aen dat den Senaet tegen den dvnsdag na Paeschen zal byeengeroepen worden. Alhoewel den Senaet geen groot getal wetten te stemmen heeft, gelooft men dat er onverhoeds belangryke tusschen- gevallen kunnen opryzen uyt de redetwisten die gaeu geopend worden. In de laelste zitting der kamer zyn twee verzoekschriften aengeboden geweest, by welke de inzenders zich beklagen over de plügeryën waermede het ministerie van financiën de speldewerksrholen kwelt. Het eerste is onderteekend dooi den lieer Lefevre, pastor le Zarren, en het tweede door de overste van het klooster der Zusters Maricolen te Brugge. Op de vraeg der heeren Tack en Lebailly deTillegheii. wierd de kommissie uytgenoodigd om een spoedig verslag over dezelve te doen. In het midden der nyverheyds- en werkkrisis welke de Vlaenderen teystert, kan M. den financieminister niet ge noeg gelaekt worden over de hatelyke tiende welke hy helt op de arme speldewerksters. Hetgeen dezen maetregel nog hatelvker maekt, is dat men denzelven toepast zelfs op die scholen welke zich heb ben geschikt naer de voorschriften, daergesd-ld door dea heer Frère, om van patectregt vrv le zyn. Dien minister had gezegd en geschreven dat, wanneer de kiuders zelve liet garen naer school brengen en de kanten naer liuys dragen om er hunne ouders te laten over beschikken naer geliefte er geen patentregtregl verschuldigd was. De meestersscn hebben derhalve sedert lang opgehouden zich le bemoeven met den aenkoop van garen en het verkoopen der kanten, ten evnde aen de plageryën van den iisk te ontsnappen. Maer 'alles blyfl vruchteloos de arme kinder.-; moeten voort de lasten 'der patent blyven afdragen. I)e kloosters moeten immers, zoo als M. Frère liet in 1837 uytriep in de kamer, uvtgeroeyd worden, al moest men zélfs hiertoe het geweld gebruyken In liet Parlement van Engeland zyn dezer dagen door verscheyde leden der Gemeente-Kamer interpellalïen ge- daen geweest betrekkelyk de zaken van Italiën. Dc heeren Bowy'eren Henessy hebben krachtvol hel tafereel afgeschetst der brandstichtingen en moorderyën, welke sedert den inval der Pienionlezen in Zuyd-ltaliën gepleegd worden. Volgens lord Palmerston, integendeel, zouden de Napolitanen Pie- mont loven en danken ever dal het hen geannexeerd heeft, er. er zouden geene andere misnoegden zyn in Napels en Siciliën als vremdelingen. Den minister heeft de geiegen- lieyd te baet genomen om nog eens zyne raedgevingen

De Denderbode | 1862 | | pagina 1