in* Jaer. Zondag, 10 July 111414. 052. VERTREKUREN U¥T AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Calholyke Belgen, nog een woord over de Panslyke Leening. Voordcelen der Pauslyke Lcening. De mislukte Foppery. Maer ongelukkiglijk Wilt meer is. DEN DENDER-BODE. lendcrm 5-40 8-30 9-4» «-« 8-M 6-»9-10 Gend,Brogge. Ostendc 6-37 8-i« HMN 12-28 i n crcn 5-20 8-30 0-00 12 2« 6-27 1 3-13 6-18 1» en V klas langs nenilerroonce. n,„«« S-05 12-10 2-50 Ö-3S S 43 8-43 8-50 9-30 Doornyk, Kortryk, Mocserocn, llysscl (lanys Meeh Bros An.w. 5-20 8-30 9-15 3-20 6-27 g Com]) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. l»„v Thiencil 1 uvk 5-21'. 8-30 9-15 3 -20 6-27 Doornyk, Ryssel (langs Alii) i-»» a-«i> 0 Ye vLand S-Trnviin 3 20 8-30 9-13 3-20 6-27 Ninove, Geerardsh., Ub, 7-53 2-10 5-33 8-50 ,.cn(j 6-87 8-23 12-28 3-17 6-18 9-0/ g. Berger, Qmcvram, Namen, J no 2-10 o 3d VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolacs, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0 00. VAN gend NAER Lokeren, SL Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6 15 7-00. Te I.P.DE slaen al de konvoys. - Te loser.* slaen deze vertrekkende van Alb 6-30 0-00 10-10 1-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghkm slaen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst. 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendcrmonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Tc Saktbergev slaen slil de konvoys van Alh 6-30 10-10's morgens. 1-30 on 7-23 s avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morgeus, 3-09 6-00 en 9 05 des avonds. Dendcrmonde, Aelst, Ninove, Gceraerdsbergen E.uüjiitt Snuit VAN l.OKEREN NAER 7-00 9-30 3-40 7-43 0 Alh, 7-00 9-30 3-10 7-43 0 VAN ATH NAER Geeraerdsbcrgen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 7 Lessen, Gceraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 4-30 7 Brussel Gangs Denderleeuw) 6-30 10-40 4-30 7 Gcud, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 4-30 7- VAN GEND NAER Audénaerde, 643 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 7-50 44-25 "2-05 5-00 5-37 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-03 7-30 7-50 41-20 41-50 2-35 0-00 5-40 8- Niuove. Gceraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-45 8-10 (langs Meeb.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0- Aejst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8- •00. 00. 25. •25. 25. 23. 00 7-30. 10 9-50. AELST, DEN 9 JULY 1864. Het is voor de derde mael dal \vy in byzondere artikels tot onze Calholyke Landgenoten de slem verheffen om hen aen te sporen voor de Pauslyke Leening in te schryven en aldus werkëlyk deel te nemen in de ondersteuning van onzen li. Vader welken, als opperhoofd van den Calholyke» gods dienst, als verdrukten, vervolgden en bestolenen Plaetsvervanger van God zelf op deze aerde, zooveel regl lol ons vertrouwen, onze genegenheyd en kinderlyke liefde bezit. Wy zyn gelukkig te mogen bestaligen dat onze stom aenhoord word en dat onze Calholyke Landgenoten zeer wel verstaen 4° Var. wat groot belang en welk hoogst ver- dienstelyk werk het is den Paus te ondersteunen en le helpen, als hy in nood is 2° Dat er nooyt iemand eencn centiem verloren heefl van al wat aen den Paus is geleend geweest, iets wat men van andere vorsten niet mag zeggen 5° Dal de veiiedene eeuwen de waerborg zyn voor de toekomende, aengezien zoovele andere koningryken veranderd, ingestort en vergaen zyn. terwyl liet koningryk van den Paus op de puynen van alle andere alleen zal overblyven 4° Dat het onmogelyk is zyn geld in zekerder handen te stellen, dan in die van den Paus, omdat er nergens groolere regtveerdigheyd te vinden is dan in den Stadhouder van Hem die alleen de regtveerdigheyd zelve is 5° Dat men by niemand meerdere winst kan doen dan met zyn geld aen den Paus le leenen, by wien men dobbelen intrest geniet geestelyken inlrest die onschatbaer is, want leenen aen den Paus is leenen aen dezen Wiens plaels hy bekleed stoffelyken inlrest die verzekerd is, want den Paus is den hertvriend en den Vader van 200 millioenen Catholyken, die hel zich allen ten pligt rekenen Hem niet alleenlyk te helpen met hun geld, maer met hun bloed "als 't zcu noodig wezen. Dat de vyanden van onzen II. Vader dan by hunne vraekroepende diefle die zy begaen hebben maer valschheyd, logentael en 't bedrog doen voegen zoo veel zy willen om het mistrouwen hy de Catholyken te doen onlstaen, daerin zullen zy niet gelukkenmoet den Paus, na deze vyflig millioenen, er nog vyflig, honderd en meer hebben, hy zal ze zoo gemakkelyk krygen dan de eerste al het wantrouwen, al de beledigingen, al de smaed- redens die zy legen den Paus en zyn bestuer uyt- braken, zullen maer strekken om de Catholyken meer en meer aen Hem vast le hechten. Hem meer en meer eerbied en liefde toe le dragen en de be scherming uyt le lokken van maglige mannen, die, niet alleenlyk hunne uylgestrekte kennissen Iet- verdediging zyner zaek gebruyken, maer die nog bovendien hunne geldkassen openzetten en hun onbepaeld krediet bybrengen om die geheyligde zaek te doen zegevieren. Het geen nog nooyt gebeurd is, gebeurt nu tot verbazing van alle financiers der wereld, le welen dal ecneu vorst eene leening vraegl en dal deze leening aen peri word ttylgegeven, dit is le zeggen zonder verlies voor den ontleener. Boezemde den hoogst eerbiedweerden Onlleener geen grensloos vertrouwen in, die leening zou zoo wonderwel niet koenen gelukken dan zy en gelukt, dil niellegen- staende al de sclielmeryen, en snoodheden die de francmagons en hunne betaelde schryvelacrs er tegen uytbrengen. Wv eyndigen deze weynige regelen met aen de welstellende Catholyken onzen oproep te vernieu wen en hun te smeeken, in naem der Heyligheyd van 's Pauzes regtveerdige zaek, niet te verlopven hun aendeel in de leening by te zetten om, door dezen spoed, het herte van den H. Vader te ver troosten en eene nieuwe sterkte te gevet: aen het eeuwenoud prestige waermede het Pausdom steeds omringd is geweest. Die seffens leent, leent tweo- mael, omdat hy den onlleener in staet stelt seffens zyne aengegane verbindtenissen te volbrengen en aldus zyn krediet op eene gevoelige wyze versterkt. Waeroin heeft den Paus nooyt de minste moeyelyk- heyd ontmoet om geld geleend te krygen Omdat Hy altyd stiplelyk op zynen tyd betaeld en nooyt iemand bedrogen heeft. Dit zal zoo zyn en zoo blyven zoolang den Paus eenen centiem schuldig is. Ziet hier, Calholyke landgenoten, welke byzon dere voordeelen de liefde lol den H. Stoel aen nooyt genoeg geachtle mannen doel vet zinnen en uyt- werkén. Voor eerst, schoon gy maer INU uw geld stort, geniet gy eenen intrest aen 5 ten honderd le reke nen van 1 april laelsleden, 't is le zeggen, dat op eene som van duyzend franks, by voorbeeld, er u fr. 42-50 vergoed word. Dal is reeds eeri voordeel dat verdient in acht genomen te worden. Ten anderen, voor eene roomsche obligatie van 500 franks en met 200 franks er by te voegen, krygt men eene aktie van het Internationael Grond- krediet, welke ten minsten 30 franks per jaer zal opbrengen. Dus 25 franks intrest voor de room sche obligatie en 30 fr. voor de aktie van Grond- krediet, maken te samen 55 fr. of omtrent acht ten honderd. Ja maer, zegt gy, hoe is het mogelyk dat eene aktie van het Grondkrediet beloopende voor de estorte som van 200 fr., 30 franks kan opbrengen? Dat is gemakkelyk om verstaen M. Langrand-Dumonceau, bestuerder der Bank van het Grondkrediet, koopt in Ooslenryk, waer het land aen geriugen prys is, groole uytgestrekte landgoederen toebelioorende aen heeren die met meer weten van wat hout pylen maken doch hy koopt ze alleenlyk wanneer hy op zyne beurt af- koppers heeft elkeen van deze koopt aen hooge- ren prys voor zyn gerief, en daer hy meermaèls zynen koopprys niet geheel betalen kan, geeft men hem voor de helft krediet, op de volgende voorwaerden 1° Dat elk'een van de afkoopers gelyk hy voor hem verantwoorcjelyk is voor de betaling van den koopprys 2° dat er hypotheek moge genomen worden op het hem verkochte land; 3° dat die hypotheek verzekerd worde door eene maetschappv de Vindobona, ten dien eynde daer- gesfeld. Dat is dan eene drydubbele waerborg die M. Langrand-Dumonceau bezit, en daer hy de gron den per gedeelten aen veel hoogeren prys ver koopt dan hy ze in blok koopt, volgt er uyt dat zyne Bank van Grondkrediet overgroote winsten doet, en dus eenen inlrest van 50 franks per aktie van 500 fr. geven kan. - Dal is dood eenvoudig. Koopt land in blokken, verkoopt het in kleyne perceèien kan den afkoo- per hel iyet geheel betalen, neemt hypotheek op iiet door hem gekochte goed, doet die hypotheek verzekeren, en daer het verdeelde land altyd veel duerder is dan het land in groote blokken, zult gy onschattelyke winsten doen. Daerin bestaet geheel de zaek, eenieder kan ze vatten, en daer hel pauslyk gouvernement het eerlyksle der wereld is, komt het naluerlyk voor dal de hedendaegsche leening zoo gretig word gezocht. Voor alle inlichtingen, enz., mag men zich tot ons wenden wy zuller. ons ten dienste stellen der Catholyken die deel willen nemen in de pauslyke leening. ROOMSCHE LEENING 5 VAN 50 MILLIOEN FRANKS. (Afgekondigd by Pauselyke breve van 26 Maert 1864). Obligatiën aen den drager van 400 fr., 500 fr., 1000 fr., gevende 5 fr., 25 fr. 50 fr., jaerlykschen intrest per zes maendelyksche koupons, betaelbaer aen den drager den 4 October en den 4 April te Roomen, Napels, Parys, Brussel, Antwerpen, Amsterdam, Londen, Dublyn, FrankfortWëenen Munchen, BerlynLucerne, Madrid, Lissabon. Aflosbaer in 36 jaren per jaerlyksche trekking. BYZONDERE VOORWAERDEN DER LEENING. VOOR DEELEN DER 1NSCHRYVJNG. 4° De obligatiën van 490'-:500 en lOO'franks zullen betaelbaer zvn aen pari. De betaling zal gedaen worden tegen aflevering van den titel. De voorwaerden zyn die der leening van I860 de inschryvmg brengt de onmiddelyke storting mede. 2° De rente van 5 zat inloopen te rekenen van 4 april lestleden. Zy zal betaelbaer zyn by helft, den 4 October en den t april van ieder jaer, onder anderen in de Dank van Gronden Nyverheyds-Krediel, le Brussel, in de sukkursalen, by de gewoone Agenten en de ban kiers van bet pauzelyk Gouvernement. De inschryvers zullen aldus eenen sedert den 1 april lestleden loopenden intrest genieten. 3° De aflossing zal gedaen worden aen pari, by jaer lyksche trekking op i july, en de uytbelaling der uytge- komene certifikaten, den 4 octobcr opvolgende. Daer word ten dien eynde, van bet jaer 4865 af, 4 °/0 van bet kapitad bestemd, alsook de intresten der obligatiën die zuilen"terugbetaeld worden. Voordeelen door de Bank van Grond- f.n Nyvf.r- heyds-Kreiuet voorbehouden aen de inschryvers der twintig eerste millioenen, tot den 40 july 4864. Den keus dien Zyne Heyligheyd heeft geweerdigd te dóen van de Dank van Grond- en Nyvcrh eyds - K red iel. als bemiddelaer van het negocieeren der roomsche lee ning, magligt deze instelling aen de inschryvers der twintig eerste millioenen dier leening, welke hunne storting zullen doen vóór den 40 july, eene hoogst voor- dcelige deelhebbing aen te bieden in bet kapilael van de Mactschappy vaji Internationael Grond-Krediet, geslicht onder het bestuer van de Dank van Grond- en Nyver heyds-Kredielvan Brussel, en V3n The general Credit and Finance Company, van Londen. Daer worden maer honderd vyflig franks geroepen op de aktiën der Maetschappy van Internationael Grond-Kre diet, te Londen en te Brussel mei eene uytnemende gunst onthaeld. De overweerde dier titels kan slechts altyd aengroeyën, dank aen do uytgestrektheyd van de betrekkingen der Maetscliapgy van Intemationnael Grond- Krediet in gansch Europa, aen baer princiep en haer meeanismus, aen de zekerheyd barer operaliën en eyn- delyk aen hare uylgestrekte middenwissels van leen- k a pi talen van het een land tol het andere. De aktiën hebben, inderdaed, niets te duchten van hare vergely- king met die van omeven welk ander grond geslicht, ware hel zelfs van hel meeslgekende en heslbefaemde van allen hel Grond Krediet van Vrankryh, welks aktiën aen den legenwoordigen koers, voor de eerste inschry versomtrent 1500 fr. overweerde verbeelden. Zy bezit ten eenerzyds, dezelfde inwendige elementen van voor spoed. Zy bezitten daerenboven, andorzyds, het element van winsten waervan hel Grond Krediet van Vrankryh beroofd is. en 't welk voortkomt van het vermogen van koop en herverkoop der eygendommen. De Delgischc Dank van Grond- en Nyverheyds-Krcdiet stelt, aen den prys van 200 fr., (dil is met eene over weerde van slechts 50 Ir voor de inschryvers van de 20 eerste millioenen der roomsche lcening, een bepaeld getal aktiën der Mactschappy van Internationael Grond- Krediet, dus Eene aktie (kostende 200 franks), voor den inschryver aen eene roomsche obligatie van 500 fr Tivee aktiën (kostende 400 franks) voor den inschryver aen eene roomsche obligatie van 4000 fi*. En zoo voorts, al rekenende op den voet van twee aktiën per eene roomsche obligatie van duyzend franks. Veronderstellende dal die twee aktiën, gedurende de eerste jaren, maer 60 franks inlrest opbrengen (dit is 30 fr. per aktie), en voegende deze som by de 50 franks opgebragi, door dc roomsche leenmg 5 °/0, komt men lot eene inkomst van 410 fr. voor 4400 fr. gestort, het geen omtrent 8 °/0 geeft. De aktiën der Mactschappy van Internationael Grond- Iircdiel aldus bekomen, zullen onvervremdbaer moeten blyven tol den 34 maert 1865. Voor meerdere byzonderlieden over de Maetschappy van Internationael Grond-Kredietverzoekt men diegenen van de inschryvers der roomsche obligatiën die zouden wenschen de voordeelen te genieten welke de Dunk van Grond- en Nyverheyds Krediet hun als bemiddelaer der roomsche Leening aenbied, dal zy de brochuer raadplegen tot titel dragende Praktisch vertoog van de Grond-opcratiën der Maetschappy van Internationael Grond-Krediet en der Bank van Grond- en Nyveiuieyds- Krediet, overzigt hunner huyshoudkundige gevolgen in het tegenwoordige en hel toekomendedoor André LANGRAND- l 'liMONCEAU. (Men kan bel zich kosteloos bazorgen in de Dank van Grond- en Nyverheyds-Krediel en bv bare korrespondenten in de provinciën en den vremden). Zich le bevragen voor de inschrijving der obliga tiën en voor alle inlichtingen by de Bestuerders der Succursalen en de Agenten in de provinliën der Bank yan Grond- en Nyveriieyds-Krediet Twaelf- 24, en by de persoonen die gelust gestreng en statig houden gelyk geleersde apen. zegden de rapste, de klerikale» zullen maer weynig onderzoeken, weynig moeyelykheden opwerpen en stemmen zonder overleg en den fynen toer zal gespeeld zyn. Doch het ministerie moet buvlen de zaek blyven, men moet iemand vinden die dezen zoo grondwet- schendenden als onbesehoften middel zal voordra gen. Men heeft seffens L mand gevonden, want in nen kalkoenentroep kiest men wat men wilt. Allons gauw nen voorstel twee Volksvertegen woordigers meer voor Brussel, eenen meer voor Charleroy, voor Philipville, voor Waremme en voor Antwerpen. Dit maekl te samen zes uvt, waervan wy, liberalen, er zeker vyf hebben, en daermeé is onze n.eerderheyd wederom op goeden voet, en kon nen wy voort. Apostelsstrael, IN1 geweest zyn met de plaelsing der obligatiën van dc van de vorige leening. Ter oogen uvt ziende dal den laetsten bussel hooy schier opgeëlen was zonder dat den liberalen appêlyt voldaen was, moest hel magonniek lihe- ralismus ofwel zyne matten oprollen, ofwel aen middels denken oin aen nieuw hooy le geraken. Optrekken met honger in de kaken, daertoe konden de kopstukken zich niet decideren, want, zegden zy, eens van de staelski ibbe afgejaegd, wy zullen er niet gemakkelyk meer aeir geraken. Laet ons dus nen keer wel onderzoeken of onze fopmaehien niet een beetje kan gelapt, g£briskoleerd en wel gesmeerd worden, om er de klerikale» nog nen keer wel docr te trekken. Daerop wierd er geheyroe synagoge gehouden die maer bygewoond wierd door cenige der leden die meest aen T magonniek gespan verknocht zyn. Na lang peyzens en herpeyzens, zoekens en her- zoekens, ontgraeft men in eenen hoek der synagoge een fopmiddel, dit namelyk van 'I getal der volks vertegenwoordigers te vermeerderen wel te verstaen in arrondissementen waer, volgensden magonnieken proeureni sraed, de klerikalen geen kans hebben van le gelukken. Het gedacht lachte toe en wierd algemeen toege- juychl, want den schalken trek moest een wonder- goed uylwerksel hebben, terwyl men aen hol eynde \an den zit tyd gekomen zynde, de kamerheeren beginnen vermoeyd le. zyn en begeei ig om naer hunne iainiliën terug te koerenWy zullen ons Als de fopmaehien, ofschoon wel gesmeerd, in vollen gang was, brak de byzonderste spille, g'heel 't kot vloog in duygeu en kwetste zoodanig 'l ma- conniek liberalismus. dat dë fynsle heelmeesters wanhope» van het te genezen. Ziet hier hoe dit kwam De Catholyken der Kamer het bedrieglyk fop maehien ziende in beweging komen, lieten het gaen, tot dat het eyndelyk in vollen zwier ge- raekte. Dan eensklaps kwam een lid en sneed met eenen keer de koorde af zoodat er aen geen be sturen der fopmaehien meer te dénken viel. Inderdaed, M. Dumorlier, nam op eenen solem nele» loon het woord en verklaerde, in naem zyner kollega's, dat dë Catholyken protesteerden legen dien onwettigen en Constitutiemoordenden aki, en dat, om in geener voege mede te werken aen dit ongehoord sehandael, zy allen de Kamer zouden verlaten zonder den budget der openbare werken te stemmen Op het hooren dezer stellige verklaring schoot den maconnieken hutsepot 'I hoope gelyk ver- zuerden pap. De kopstukken begonnen de Catho lyken te smeeken, te bidden en te bezweere» dal zy toch op hunnen post zouden blyven, dat dees en dit ongeluk aen 't land ging overkomen, dat deze en gene ramp ons bedreygde en meer vieren en vyven die noch kop noch steert hadden, en die geüiygden dat het maconniek liberalendom lag te spartelen gelyk den duyvel in een wywalervat. Maer de Catholyken hielden zich vast aen hun besluyl, en verleden dynsdag, als de liberale kop stukken al hun lalyn versleten hadden om cenige Catholyken ter kamer le krygen, zagen zy niet toegenêpen herte dat er niet eenen tegenwoordig, was dal dus allen het dwingelandig geweld van het magonniek liberalismus veroordeelden....... Dry mael cere aen de Calholyke Kamerleden Zy redden de grondwet en de instellingen des lands tegen de verslindende grypz.uehl van eenen alles- overheei schenden diclatoiIs den midth 1 geweldig, 't is omdat hel kwaed allergeweldigst was. Geheel 't land juychl er aen toe. 't is nu aen 't opperhoofd van den Staet le zien wal ér hem te doen blyfl eu niet le wachten lol dal onzen maglige» gebner hem late welen dat hy niet langer eenen zoo ge- vaerlyken Mazzini N°* 2 aen zyne grenzen zal dulden Den voordrager des voorstels heeft onhescltacmd weg verklaerd d.it hy /.vnen voorstel maer gedaen heeft IK 'T BKI.AN'i ZYNER PARTYZoodat het g.-enzins in 't belang der burgers, in 't belang der contiibnahelen is, maer IN 'T BELANG ZYNER PARTY, om het iuafonniek liberalismus aen '1 scholeiken to behouden, 0111 het op zyn gemak 't volk le laten pluymen en geesselen door geld* verkwistende maetiegels, door vryltoydsehendende wellen, door goddelooze besluyten, door volksver- drukkende onbeschofllieden. door godsdicnslhaten- de en religieverdelgende akten enz. enz Deze verklaring heefl Imor gewigl, de Belgen zyn er van verwittigd, geheel den liberalen macon nieken boel handelt maer uyt partybelang. Weynig seheelen hem de regtveerdigheyd, liet goi d bestuer, de gospaerzaemlieyd onzer penningen, het behoud onzer vryheden, de eer des lands, den voorspoed of den di uk des volks, dil alles word op den achter grond geschoven, dil alles word over''t hoofd gezien, als hel maconniek partybelang maer kan de bovenhand hebben. De maconnieke betaelde drukpers heelt nu schoon op allo muzieknoten te zingen dat de Catholyken revojulionnairen zyn, dat zv den gang van 's lands zaken willen stremmen dat zy in opstand zyn tegen 't gezag, dat zy de regeriifgsloosheyd zoeken enz. enz. Dit zvn nu al woorden in den wind. dit zyn versletene 'nytvluglsels de stellige verklaring van

De Denderbode | 1864 | | pagina 1