/uilen zy nti spreken? Zeldzaem voorval. Dood van John Fowler. bubgeblyken stand. De liberhaters-Jilfldefr, die zoo gretig zyn de catholyke geoslelykheyd aen te randen, zullen zich wel wachten vau liet volgende sehanda;;* te verhalen De oonv.ktionnele regtbank van Brussel, in haer ge!jo vau maendag, heeft, hy verstek veroordeel.:! tot dry maenden gevang en 16 tV. boet, den genaemden Rupert Uuwlon amjli- kaenschen patio: te Elsene, pügtig verldaerd van openbaren aenslagop dezeden. Ware er kwestie van eenen catbolyken pries ter, al de tolken der goddelooze drukpers zouden roepen en tieren om hunne keel te bersten. Zy zouden a! de andere priesters daer voor verant- woordelyk maken. Wy zullen reglveerdiger zyn, en boe berispbaer het feyt zy, aen Rirport Ru\v- ton opgelegd, zeggen wy egtuyt aen de angli- kaensche gceslelykheyd dat. zy daer voor niets veranlwoopdclyk in is. Den genaemdeu P. J. F. De Geest is 45 jaren oud, geboren en woonachtig te Diest. Dezen per soon heeft. tot nu toe een zeer avontuerlyk leven geeyd. Dy heelt, een zeer goede klassieke opvoeding ontvangen, aenveerdde den gecaste- lyken stand, en vvierd, om zyiie geleerd heyd, tot professor voor liet. onderwys der talen benoemd. Al zyn verstand heeft eylaes tot niets g«-diend dan om hem achtereenvolgens in Duytschland, Holland en Belgiën talryke veroordeeliugen te doen ondergaen. Hy was roomsch priester, doch verzaekte zyn geloof en wierd protestantseh dominé in Holland. Jn 1855 trouwde hy daer maer welhaest verliet hy zyne vrouw, onder voorwendsel van in den •schoot der catholyke Kerk terug le keeren maer eygentlyk om zich middelen van bestaen te ver schaffen. Nogtans wierd zyn huwelyk in i863 verbroken. Volgens hy beweert vond hy zvn bestaen door het uytgeven van brochuren doch het openbaer ministerie doet zien dat hy zich aen schandelyke aftroggclaryen heeft schuldig gemaekt. Door zich van de hoedanigheyd van priester te bedienen, wist hy zich koopwaren le doen afleveren door kooplieden van Verviers, LuykAntwerpen, Brussel, en zelfs der naburige landen. Volgens zekere getuygen verklaren, bezorgde hy zich aldus een jaèrlyks inkomen van ongeveer 2000 fr. Verscheyderie keeren hervalling, en aen gezien hy, door de hoedanigheyd van priester by zyn handteeken te zetten, zich van eene valsche hoe danigheyd had bediend, en dewyl hy had opge houden priester te zyn, wierd hy door de regt- bank van Leuven, voor aftroggelary tot "8 jaren gevangzitting, 50 fr. boete, do kosten van het proces verwezen, en 10 jaren bewaking der policie. Don beschuldigden was tegen dit vonnis in beroep gegaen. Voor het beroepshof van Brussel wilde hy geen advokaet hy heeft zich zeiven behendig verdedigd, en mei een talent dat waer- lyk eene betere zaek wèerdig was. Nogtans heeft het hof het vonnis der regtbank van Leuven be vestigd. Men vemóeki ons eene plaets voor het volgende Kobkn. Ah, dag Peêrke CiéR, weet gy het nieuws al •■Pies Wat nieuws nu, Koben T'Obf.n. Hoor! gy ze niet bombarderelf dan te Meyle- gem 'T is gelyk of zy met den tour de Malakof bezig !lngen. O es. Eli wel. jn ik, maar zeg eens, waarvoor dondert men daar alzoo 'Koben. 'Ah i weet gv dat nu nog r.iet men is bezig met de intrede van Tuypeus, als nieuwbenoemde*) geheimscliryver, te huldigen. Cies Van TuypenslIs de Notaris Van dam we van Ncdcrzwnlm, dat men Allerheiligen heet, daar geen ge- heimsehryver niet meer dan Y Koben. Neen, neen, Peêrke Cies, want uil papieren, die Marlen gezonden zvn blvkft dat Vandummedoor be sluit der aanhoudende deputatie van den Raad der Pro- vintie Oost-Vlaanderen, van 30 November 1864 niette genstaande zyne nog al wel- aaneen- gevlochlene en langdradige opmerkingen ten einde zyn schipken schoon te krvgen. voor redens van ONAGHTZAEMHEID (negli- de nee) BEPAELDELYK (dêflvxiivement) is OPGESCHORST van zyne bediening van gehcimschryver der gemeente Meylegem En dat Bernard Tuypens van Velscique, by besluit van zelfden dag der gemelde deputatie lol ge hcimschryver van bedoeld Meylègem, in zyne vervan ging, is benoemd. Wat dunkt u, dPeetje Cies dit is eene langerot, eh f.iF.s Ah. aHevel Koben toch 1 En is dal Barbe rouwe Hic met de leste provinciale kieziug 'l Hoorebeke ook wierd afgekookt Koben. Juist man, '1 is denzelven en '1 is de doctor \'unacrhagen, vau Aalst, die hem in zyne plaets hoeft jgöfoefcid. Cies. Zoo,... zoo,... zoo,... Ah dal zyn doeh dingen voor dien mensch Ais men er op peyiisl. men zou toch medelydfu voor hem moeten hebben, want moeten deze koelen lu-in te gelyk in den roeper komen, hy kan er niet uil vau hem mei te moeien oveikroppen. En voor dit leste geval, dal kan toch zeker maar zeer /.el- den voorvallen, want ik ben nu reeds zoo oud als de straat, eu van ganschganseh myn leven, lub ik zulke dingen nog niet gehoord. (Jan Gpzyukloppers.) tacn uwe plaets Toen de eerste aendoeningen wat hedaerd waren, was het deii'lydder verklaringen en mcdedeelingen. Do plek op den voet wierd bezigtigd, hei pakje k.eede ren lesgemaekt en nagezien, en Collet voor zyne uiensehlievende handelwyze met dankbetuygingen over laden. Toen de gravin haren wenseh te kennen gaf dat Marie reeds van dal oogeubiik by haer zoude bh ven, stond Richard op om te vertrekken. Mevrouw, zeyde hy, ik dank den hemel vurig dal ik het middel heb mogen zyn om eene begane misdaed te herstellen. My blyfl nog slechts over dc gravin myn •vaerwcl le zeggen, en haer le verzoeken, vervolgde hy mei eene sidderende stem, lerwyl zyne oogen \ol tra non schoten, dal zy somlyds eene gedachte schenko aen den vriend van Mane. Vaerwel, mevrouw, vaert voor eeuwig wel, Marie nog eenmael moge ik u zoo noemen. Mynheer, antwoordde dc gravin, ontvang nog maals de verzekering myner innigste eikenlelykhcyd eu binnen woyiiige dagen hoop ik u de bewyzen daer van Niet aldus, mync tante, viel Marie haer in de rede; dal moge voor u voldoende zyn, voor niy is hel dit niet. Ik verklaer u plegtig eu zweer het, hy de nagedachte nis myns vaders, dat Clara de Sainlval niet vergeten heelt "dat zy eens de arme verlatene Mane v\as. De \er- stooten# vond in u eenen vriend, Richard, zy beloofde Een phocbs voor ECiiscaEVniNG. Men leest in een blad Een proces voor cchtscheydiiig, hetwelk te Lyons zal gepteien worden, levert eene zonder linge episode op. Den man, die eenen echten Herkuel is beklaegt zich door zyne vrouw gesla gen te zyn. Dit leyt is waermad. X.... geloofde wel eenigzins liet rcgi te hebben om weêrvraek te nemen. Den heer X.... is een weynig opvliegend. Hy slaet spoedig en hard. Hy word door al zyne buren gevreesd. Mad. X.... heeft zeer langen lyd door zyne mishandelingen geleden. Zy wilde zich dus vreken, en wal de vrouw wilt, wilt God. Zekeren avond keerde den heer X. na eene langdurige jagtparly in zyne wooning terug. Hy was vennoeyd en hongerig. Hy nam een goed avondmael, dronk veel en met eenen sprong was hy van de tafel in het. bed, en was welhaest ingeslapen. Madame, die wakker was, wapende zich met eene paknaeld zonder haren man le wekken, veranderde zy de beddelakens in eenen zeer digt- gesloten zak zy maekte dien zak zoo goed, dat 'zy hem elke beweging belette. Toen zy zeker was van hare zaek, wapende zy zich met eenen bezemsteel, en begon er zoo hard mogelyk mede te slaen den slaper ont- waekte hy schreeuwde om hulp, doch Mad. X. had gezorgd, de dienstboden te vervvyderen. Toen madame van slagen was afgemat, zegde zy aen haren man. Myn weerden mynheer, alvorens van elkan der te scheyden, heb ik u een gedeelte willen teruggeven van hetgeen gy my geleend hebt. Wy zyn nog niet elïen. Vaerwel, ik keer terug. Des anderendaegs 's morgends vond men den heer X. in zyne beddelakens genaeyd. Hy was woedend en het eerste gebruyk dat hy van zyne vryheyd maekte, was van zyne vrouw te dagvaerden, en deze antwoordde hein op geze geld papier. Gisteren dynsdng, 27 december, is Mgr Faict. bis schop van Brugge, dc heylige orders komen toedienen aen de leerlingen van het seminarie van Goud. Zyne Hoogweerdigheyd heeft in de kapel van dit gesliehl 17 onderdiakens, "24 diaken en 14 priesters gewyd. Eenen enkelen leerling heeft de mindere orders ontvangen. M. Baert, pastor, le lsenherge, is pastorie Beee- laere benoemd. Te Sl-Nico!ac-s heeft by geslolene soumissien de openbare aenhesleding plaets gehad dei* petroleum, voor hol verlichten der Stadsoliolanlccrs. M. Smet-Van Sehaverheke is aennemer verldaerd, aen 58 centiemen per liter. Een koninglyk besluyl van 22 december verleent de volgcndo subsidie 4000 fr. aen de kerkfabriek van St-Martens. te Aelst, voor de herstelling dier kerk. Bv de kiezing, die te Namen heeft plaets gehad, heeft den zoon van eenen kiezer, in de plaets van zyneu vader gestemd. Een proces-verbael, door de leden van het bureel ondergeleekend, stelt dit feyt van schending der wel vaat. Do gcuaemde Maria Deckers, geborlig van Exel, 24 jaren oud, woonde by den heer Journée, iu de Luyk- scheslraet, te St. Truyden, beviel zondag, 11 dezer, van een kind van het mannelyk geslacht, om 5 uren des avonds, buyten wete van iemand. Dadelyk vrong zy het wichtje eene koord om den hals en verwurgde het alzoo op de gruwelykste manier. Na haer schelmstuk voltrokken te hebben, wierp zy het lykje in het gemak, zonder nog naer iets om le zien, Zy deed haer werk gelyk van te voren maer de gehureii die haren stael bemerkt hadden, waren ver wonderd over de verandering van haer voorkomen. Het gerucht kwam de politie Ier ooredie begaf zich gisteren naer de gemelde dienstmeyd Na een neerstig onderzoek vónd men het lykje in '1 vuylnisgat en wierd de misdadige aengehouden-. Zy heeft alles bekend. Men leest in deri Aigle, van Toulouse Iu den nacht van dynsda'g tot woensdag, tusschen i en 4 uren, is in dè Kriekcnstraet eene moord ge pleegd op de jónge dochler Maria Mousquet, oud 46 'jaren, meysjc van slechte zeden. Deze ongelukkige is in haer buys den hals afgesne den geworden Den moordenaer heeft haer tweemael hel mes in den hals geploft, en ocno wonde van 5 cen timeters breedte loegebragt. Hel doodend wapen is niet teruggevonden den misdadiger zal het afgewasschen nebben alvorens le vlugten, want den vloer was zeer besproeyd met water. Op de schouw lag een stuk sigaer van 5 cent. en stonden twee glazen vvvn. hel geen doel veronder stellen dat den moordenaer eu hel slagtoffer lo samen gedronken hadden. Over ecnigc dagen, rond 6 uren des morgends, is eenen brand uytgeborslen iu een buys ie Dendcrwm- dekp, dal mot schier al de meubels verslonden is ge worden. Hel behoorde den daglooner Devil le toe. Men vermoed dat hel vueror dooreen 4 jarig kind is ingesto ken, dal. by hot bed van Dcvillc met phosphor-stekjes speelde. Hei verlies word begroot op l,hi)ü.fr Niels was verzekerd. De Indépf.ndance zegt le mogon verzekeren,dal de dragers van akliën van hel Intcnialioiiael Gromlkrediel in j;tliuary aenslaende aen zes ten honderd zullen ont vangen óp de gestorte sommen. Men weel dal hel die akliën zyn welke gegeven zyn geweest aen de nemers van de Pauselyke Leening. u hare hand en haer hertwelnu, de wedergevondene houd hare belofte. Op nieuw zweer ik u, uwe gade le zullen worden, eu rang en rvkdom te laten varen voor uwe liefde, mynen getrouwen, myncn edelen vriend. 0 zwyg, vervolgde zy, bemerkende dat Richard haer in de rede wilde vallen myn besluyl is onherroepelyk. Uwe lietde, rnyne tante, is my genoeg onder ons zal ik uwe liefhebbende nicht zyn, maer voor de w ereld blyve ik Marie. Waer toe, wat geschied is, aen de open- lyke berisping der werel bloot te geven, blyve den naem uws echlgenools, dien nacm, dien ook mynen vader gedragen heeft, vlekkeloos voor het oog der mcnschen. Myne tante, ik smeek om uwe toestemming lot myn huwelyk met Richard. W7al zullen wy nog verder behoeven le melden. De gravin kon niet* anders dan-hel plan van hel edele mevsje goedkeuren. Richard wierd den gelukkigen echt genoot van Marie, door Collet tol dochter aengenomen. Eene zeer aenzienlyke som gelds stelde Richard in stael zich als groot'handelacr in kostbare houtsoorten en als eenen der grootste meubel-fabrikanten te Parys le ves tigen Men beschouwde zyne .welvaert als een gevolg van de erfenis die men dacht dat hy uyt Algiers had medegebragt. De hoeve, die Collet in pacht had, vvierd aengokoehl en hem ten geschenke gegeven. Dc gravin betrok appartementen in hel aenzienlyke huys, hetwelk Richard en Mario bewoonden, en heeft hen beyden lot erfgenamen van haer groot vermogen gemaekt. Twee persoonen, zondag 25 dezer, op jngl zynde le Laken, achter hel koninglyk paleys, vonden aldaer, in een striivkgevvas, een pak liggen, dat er scheen ver borgen te zyn. Zy openden lint aenstonds en vonden er inde lyken van twee boorlingskens, eenen tweeling, welke daer levend le vindenwaren gelegd geweest door hunne tygene moeder, onlangs nvt het Lighuys gekomen. De politie seffeus van de zaek verwJiligd, Iteel'l de ontaerdo moeder aengehouden. Wy lezen in T Vi.aemsche Land Zaterdag, Kerstavond, tusschen 4 en 5 uren des avonds, was den wvk der Onderstraet door een droevig schouwspel in beweging gebragt. Dry onmibussi-ii livvan en de weeskinderen halen uyt de Blauwe Meysjes school, om ze naer het gemeene huys te voeren dat in hel oud lokael der Roode-Lyvekeus kor.il uigerigl le worden. De sehevding der jonge Weezen van de god vruchtige Zusters der Visitatie, die ze niet zulke lecdere en verkleefde zorgen omnngden van hare eerste kindsch- lieyd af, was een echt heriroerend looneel. Hel volk dai samengestroomd was en zich rond de rytuygen, verdrong, hoorde .het wcenen en schreeuwen der kin deren die men binnen aen hare goede ineesterssen ont rukte, en meer -Inn eenen man des volks drukte in krachtige bewoordingen de veronlweerdiging uyt welke de herten van allen vervolde. Dc afschaffing onzer aloude weezengest-ichlen, dit werk weerdig der Jacobynen van 1793, is dus volbragt. De weeskinderen zyn thans van het verderflyk onder- wys van dc Zusters der Visitatie bevryd zy zyn toever trouwd aen dc zelfsopoffering van juffers om le trou wen, die «maer de gelegenheyd afwachten om in haer hert de weezen le vervangen door den eenen. of anderen goeden jongeling van hel gemeentebestuer. Den Moniteur behelst het volgende De ontvangsten ten koninglyke hove, zullen ter ge- legenheyd van hel Nieuwjaer, geene plaets hebben. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft nogtans eene deputatie benoemd om den Koning een Nieuwjaer te gaen wenschcn. De zoogenaemde liberale bladen, klagen dat den zucht naer zelfmoord zulke schrikkelyke uyt- breyding neemt. Men kan daerop met een woord antwoorden. Indien zy trachtten de gezindheyd meer godst dienslzin in le boezemen, dan zou hel getal onget lukkigen, die lafherlig een eynde aen hun leven stellen, dag aen dag verminderen. Den 27 dezer, rond 9 uren des morgens, heeft men ter gemeente Hnysse eenen persoon ver hangen gevonden aen eene larweinyt, die volgens hel op hem gevonden werkboekje, Jan Elias zou heet» n. te Gend den 14 augusty 1856 geboren, aldaer woonachtig en fabriekwerker zou zyn. Hy droeg op zich dc som van 5 franks 20 cent., een reyskaertje van 3C klas voor Bobaix, afgeleverd te Gend op Kerstdag om 9 uren des morgens, en twee brieven, welker adressen melden, den eenen om af le geven aen den heer K. Van Zevere, den andere» aen M. Nachez, Ie Bobaix. By koninglyk besluyl van 28 december is M C. De Villegas, advokaet en byregler by de regt bank van eersten acnleg ie Audenaerde, benoemd lot vrederegter des kantons Maria-Hoorebeke, in vervanging van M. Hoornaert, ontslaggever. Den 23 dezer heeft men le Wetteven uyt de Schelde getrokken het iyk van den genoemden A. Van Zande, van Lokeren. Dien persoon was over den stroom willen gaen, denkende dat het ys vast genoeg lag om hem <e dragen, doch hy schoot er door en verdween in de lom welke zich onder zyne voeten had gemaekt. Toen men er in gelukte hem boven le halen had hy reeds opgehouden te leven. Mon schryfl uyt Deynze. 28 december Verleden nacht zyn er langs eene der vensters die ven ingebroken in de 0. L Vrouwkerk alhier. Zy heb ben er de offerblokken opengebroken en eruyl 20 a 30 fr. geroofd. Zy hebben ook in de sakrisly poogen le breken, doch zyn daer niet in gelukt. Eene lanleern aen den voornamen ingang dor kerk geplaetsl, verlicht de simei daerdoor kan men oor- deelen over de stoutmoedigheyd der dieven. Hel liberaler bladje, de Toekomst, van Sl-Nico- laes, fleert ons in haer nummer van zondag, wat nieuws. In eenen artikel zegt het dat den gods dienst eenen sprankel van God is, in het geweten van iederen mensch gelegd. 'lot hiertoe hadden wy gedacht dat den gods dienst de kennis der Godhevd, den band is welken tusschen den mensch en God bestaet. Daer er maer eenen God is, kan er maer eenen waren godsdienst bestaen en lerwyl er nogtans ongelukkiglyk zoo vele dwaefgodsdiensten bestaen, zouden er dus volgens de Toekomst, uyt God goede en kwade sprankels, ware en valsche godsdiensten moeten komen. Hewel, dit is eene reglstreeksche lastering tegen God. Ziehier eene hoogst belangryke fyding; wy ont- leenen ze aen eene korrespondenlie van de Amster- damsciie Courant: Koning Leopold heeft burggraef de Conway van zyne bediening afgesteld om dat hy, in eenen brief aen den eerweerden Deken van Brussel, uyt name des konings, geschreven heeft dal de solïdairen uytzinnige lieden zyn, die onder voorwendsel van beschaving en vooruyt- gang, de Ma else happy in de barbaerschheyd willen nedeistorten. Toen koning Leopold, schryfl den korrespondent, als naer gewoonte de pi oelbladen van den oflicieëlen Almaxacd Royal zag, schrabie hy eygenhandig den naem van den burggraef de Conway uyt. Dezen getrouwen be dienden was intendent der civiele lysl sinus 1851 den koning heeft hem intendent honorair benoemd. .Ziedaer dus eenen bedienden van het hof des konings gestraft om den wille der solidairen, voor zoo veel den korrespondent van het hollaudsch blad waerheyd spreekt. Maer wachten wy naer verdere inlichtingen. BUYTEN LA IVDSCH NIEUWS. Eene roerende plegligheyd heeft zaterdag plaets gehad le Parys in het klooster der Karmelieltersen. Eene jonge dochter nam er het kloosterkleed aen. en wel in omstandigheden die aen deze zelfsopoffering eene gansch hyzondere aengelegenheyd gaven. Het was de oudste dochter van den hertog van Norfolk, eersten lord der dry koningryken. Den hertog is over tien jaren gestorven,'achlerlatènde negen kinderen waervan de oudste zich in den vollen bloey hners leeflyds aen God komt toe te wyden. 'T is den nuntius die de plegligheyd voorzat, en de gewoonlyko omhaling wierd gedaen door den jongen hertog van Norfolk, Ihans 15 jaren ond en erfgenaem van den grootslen uaem van Engeland. Die doorluchtige familie, vermaerd door hare onveran- derlyke verkleefdheyd aen het Catholyk geloof zoowel als door hare roemryke deelneming aen de lotbestem mingen haers lands, telt verscheydene martelaren onder hare leden, en sedert eeuwen lang, is liet haer opper hoofd die hel voorregl heeft van den scepter en den degen te dragen by de krooning der koningen van En geland. Den beer John Fovvlrr, uytvinder vau de stoomploeg, is ten gevolge van ecu eu val van zyn peerd, overleden, in den ouderdom van 39 jaren. ii\ loet zyne nuttige uyl- vinding in vollen bloey na, welk feyt nog al zonderling is iu hel leven der mannen van vernuft. De door hem - opgorigle fabriek le Leeds, levert gewoonlyk eene ploeg per dag iels wat. m inidden-oyfer, eene beweging van zaken van meer dan 0 million» Iraiiks per jaei verte genwoordigd!. Op den kampstryd van 1856, te Chalmsford, waren er maer twee mededingers voor de sloomploegcry de lieeren Fowler en Smith. In 1858, le Chester, str ide Fowler zyne eerste stoomploeg met een beweegbaer wiel len loon, mei welks behulp'men, op gewoonen grond, 3 hectaren daegs kan omploegen ten pryze van 18 franks de hcelacr, zelfs op afhel lende landeryën. Heden lelt men in de engelsc.he pachthoven meer dan 300 stoomploegen volgens hel stelsel-Fowler en un-n vind er lol in Egypten, voor de ombouwing der kaloen- vclden. John Fowler verdient dus eene eerste plaets onder de weldoeners van den Landbouw. Alvorens zyne uyt- vinding met goeden uytslag bekroond le zien, had hy een millioen franks, geheel zyn vermogen verleerd. Eure dus aen zyn vernuft, en aen zyn geloof in de verbelering in den voortgang des Laiidsbouws. De Kcyzerin der Fransehen is lydendc. Men is hiel zonder vrees, dal by haer zich de kiemen vcrloonen van de zelfde ziekte, welke hare zuster de hertogin van Alba zoo vroeg naer hel graf sleepte —««ffijsaaat»-» ENCYCLIEK VAN Z. H. DEN PAUS. Het groot nieuws van den dag is de Encycliek van Z. den Paus Pius IX aen al de bisschoppen van de geheele catholyke wereld gezonden, en waarin Z. ii. eene laetste mael de catholyke geloovigi n op de indrukwekkendste wyze. vermaenl tegen de dolingen en keltervën onzer eeuw. Eene algeineene kettery is op het punt de catho lyke wereld te overrompelen, roept Z. H. uyt. en de leerlingen dezer kettery heeten zich materalist, socialist, communist, radikalen, liberalen, enz. VVeinu de lecringen van al die ongodsdienstige en goddelooze sekten, de lceringen van het zooge naemde clerico-Libkralismus het helgisch LI - BERAi.IS.MUS, doemt de H. Kerk, en eiken aen- hanger van de leeringen door dit Liberalismus voorgehouden, verliest zyne region als kind drr M. Kerk en word hy eenen aenhanger der kettery, Dacrom is T dat onze liberale gazetten, waar onder de Etoilk, thans den Paus en zyne Ency cliek op de schandigsle wyze aenvallen. Scheuren zy zich niet daerdoor alleen van de ware Kerk al Z. H. geeft ook eenen ALGEMEEN EN JUBILÉ voor hot jaer 1865. Wy keeren op die pauselyke Encycliek weder. Men schryfl ons uyt Wachtebeke Maendag verleden was onze gemeente in volle feest ter gelegenheyd van het vyftig-jarig jubelfeest on zes achtbaren Herders: den heer Georges Domi- nicus Van Rossum in 1814 priester gewyd eu séllert 1822 pastor onzer parochie. Deft eerweet- den heer Van Rossum ontving de geheele wyding des Pi iestcrdoms den laetsten Quatertemper zalf r- dag van het jaer 1814, eu deed den maendag daer opvolgende zyn eerste mis het was dus op den zelfden dag dat de beyde plegtigheden plaets gre pen, met dit verschil dat er intussehen 50 jaren! verloopen waren. Ily is ook nog een dei' Wezefa- ren en bereykl nu juyst den ouderdom van 76 ja ren. Maer, niettegenstaande, zynen ouderdom en moeyelyke taek, heeft hy nog geene zvner krach ten verloren, en belooft nog vele jaren. Den lieer Van Rossum bestiert zyne parochianen va» Wach- telieko nu reeds 42 jaren. Gedurende al dit tydslip heeft hy dc goedkeuring en de herten zyner scha pen weten te winnen, door zyne deugden, zyne goede voorbeelden, zynen moed, zyne zelfsopoffe ring, zyne liefde, enz. Ook is hy hier van ryk en arm algemeen geacht en bemind. T is aen hem dat de inwooners van Wachtebeke byna al hunne nut tige instellingen verschuldigd zyn. Het feest wierd 's avonds te voren aengekondigd door het gebrom der klokken en het zoetluydend muziek der maelschappy St-Cecilia. Des ander- daegs juyst om negen uren, weêrgalmde de lucht door het geroep van a Leve onzen achtbaren Herder. Eene groote volksmenigte kwam van alle kanten toegesneld die dit geroep duyzc-ndmae! herhaelde 't was het begin der feest. Den eerw. heer Pastor had zich aen de deur vertoond om den weg der kerk te nemen. Al de maetschappyën en broederschappen waren tegenwoordig om hunnen Herder ter kerk le vergezellen langs de pnblieke straet die op eene prachtige wyze versierd was, schoone jaarschriften pryklen boven de deuren en in de verciering der inwooners, lerwyl hel muziek zyn zoet geluyd liet hooren. De kerk bad ook het hare hvgedragen om haren Herder le ontvangen buyten hare beste kleederen die zy had aengetrokken, waren gewelf, muren en pilaren kostelyk behangen. Om 9 i]a ure wierd er eene solemnele Mis in muziek uytgevoerd door de maetschappyën Ste-Cecilia en dè Ware Vrienden. By het eyndigen van den dienst hebben 700 tot 8Ó0 stammen te gelyk, van het Broederschap van den H. Frunciscus-Xaverius een lied van dankbaer- heyd toegesluerd aen hunnen Inrigter. Vervolgens heeft den heer Pastor zich naer het pasloreel Huys begeven, onder hel herhaelde geroep der volks menigte en het geluyd des muziekkorps. Daer, in 't byzvn van al de paiochianen en van nog meer vre in delingen, zyn er eenige aenspraken gedaen die den achtbaren Herder tranen uyt de oogen persten. Den heer Pastor heeft daarna al de om- slaenders op eene herlelyke wyze bedankt.. Den voormiddag isgeeyndigd door een prachtig banket. Des namiddags is onzen heer Pastor nog veel eer aengedaen geweest van wege de societeyten St-Ceciiia en de Ware Vrienden. Des avonds was het algemeene verlichting. GEBOORTEN. Mannelyk 3 Vrouwel. 10 HUWËLYKEN. C. Van den Bossche, wever, niet C. De Smet, kantvv. E. Capiau, daglooner, niet P. Bruylant, winkelierster. OVERLEDENEN. H. Van den Abecle, 3 j., Achterslrael. M. Van Geit, wede. Baccaerl, zonder beroep, 71 j., Leopoldstraet. E. Van Nuffel, man d'Hoir, mandemaker, 72 j., Leopold-

De Denderbode | 1865 | | pagina 2