DE TIEN GEDÖDEN. Komt en ziet. REVALENTA ARAB1CA. Berigt. Berigt. Uvt de omstreken van Sutlegem, den 3 janry 1865. Vriend Denderbude Ter gelegenhevd van hel getier der liberhaters nvt 't Verbond legen de nieuwe Encycliek van onzen 11. Vader den Paus eu legen het gedrag der geeslelyklieyd is my in 't gedacht gekomen LED. een s,ukJ6 tnede ïe deelen dat sedert eeuigen tyd alhier in omloop is en wel zou verdienen algemeen bekend gemaekt te worden, liet zyn de tien geboden van de liberhaters-moortelgasten vergeleken met de tien Geboden Gods nyt den Catechismus. Zie hier het stukje M.* DEN CATECHISMUS. 1. Boven al bemint cencr. God. 2. Ydelyk en zweert noch en spot. 3. Viert de heyligdagen allegader. 4. Eert Vader ende Moeder. 5. Met willen of met werken slaet memand dood. (i. Eu doel geen-overspel noch onkuyscliheyd ooyt. '7. Wacht u van stejen en bnreglveerdig leven. 8. Gy zultgeeiio valsche getuygenis geven. '9. En begeert niemands echtgenoot. 10. Noch iemands goed 't zy kleyn of groot. liet is onmogelyk non den Denderbodt op het over- wool getal brieven van Nieuwjaerwenschen hem loegeko- 4Uen te antwoorden. De geëerde schryvcrs, onze ver knochte vrienden, zullen het dus niet kwnlyk cemen dat wy hun in eenmaei aen allen te gelyk grondherlig- lyk onze lerugwenscben doen. Het is wel nerdig dal den eenen vriend voor den anderen geen woordje üyzouder geschrift zend, maer den overlast van bezigheden en *1 overgroot getal te beantwoorden brieven dwingen ons tot dien algemeenen maetregel. Nog eens uyl der. grond van ons herie wenschen wv aen al ouze vrienden en iiischryvers een zalig en voorspoedig nieiuvjaer, veel geluk in hunne zaken en byzonderlyk dal men hun wal min contributiën afperse en hunne koslelyke vry- beden wal min verminke etc. etc. Gebrek aen tyd en overlast en bezigheden belet ten-ons verscheydene polielieke artikels, aenmer- kingen over den stadsbudget enz. enz. neer le scliry- ven. Voor opvolgende nummers zullen wy poogen meer tyd te vinden, üytgesteld zal niet kwylge- scholden wezen. Van den liberhatersmoortelwinkel. 1. Bovenal zy bezorgd voor 't vullen van den pot. 2. Met Paus", BisschoppeuPriesters, Nonnen, drvft den spot. 3. Laet Zon- eu heyligdagen schenden in plaels van vieren. 4. Eert 't francnm<jnnsgespuys "steeds op alle manieren. 5. Met wil ende werken doel maer al de klooster dood. G. Pryst hoog romans, komedie en bal aen kleyn en gi oot. 7. Lool'l beurzendieven en die testamenten breken. 8. Liegt on bedriegt maer stout dit zyn de slimste streken. 9 Neemt voor u kliek alleen 'l bestuer van arm en kerk. 10. Alsook al ander ambt, en plaels, en posl, eu werk. niet kan bestaen. Is het dan le verwonderen dat God aen deze alleen gezegd heeft gaet, onderwyst alle de volkeren en leert hun onderhouden hetgeen ik u go- boden heb Maer nu, welke zyn degene die blyken gegeven heb ben, deze edele hoedanigheden te bezitten Degene die uit liefde tol God, afstand gedaen hebben van alle vcr- gankelyke dingen om zicb gansch aen zynen dienst toe lewyden en dien van hunnen evennaestcn, dit zyn dan bezonderlyk do kloosterlingen en 'l is aen den iever der geeslelyken dal men al die opvocdinghuisen ver schuldigd is, welke zoovele bronnen zyn van geluk voor hel mensehdom, dit is hunne vreugd dit is hunne kroon, en men zou aen de oalholyken de vermenigvul diging der zelve ten kwade willen duiden, lol in de Kamer der volksvertegenwoordigers toe Zou men aen die mannen niet konnen antwoorden met reden, waer hunne scholen zyn ingerigt door hunne pennin gen Wal er van 't onderwys zoo geworden zyn zonder die scholen welke men verschuldigd is aen de cnlholyke liefdadigheid? De Moederhuizen der kloosters zyn lieden als zoovele normalen, waer de Zusters die geschikt zyn, tot het onderwys, hare bekwaemheyd bekomen, om in de buileu Gemeenten de opvoeding te geven aen kinders die anders zonder onderwys zouden blyven. Elke Zuster heefL daer een getal kinders vau dezelfde bekwaemheid, die aen hare zorge toebelronwd zyn. Zouden de kinders den zelfden voortgang kunnen doen indien zy al moesten onderwezen worden door eene Op devraeg: Waer gaet den Sinte-Pieters Penning naertoe, antwoord den Palriota catlo- liio door de volgende fevten In I860 hééft den' lleylieen Vader zes dny- dochter die dan nog rykelvk betaeld word door gouver zend guldens' gegeven arn de slagtoHersder ovér- .asten der Betgen.net stroomingen van Hongaren, en dujzcnd in 1M>o. Hoc bevveenp;,vke VBrl)lindhevd der menschen Het is ln 4864heelt hy tien duyzend pond gezonden «icn (jan maer |jae{ iegen den Godsdienst en vaderland, die de slagtofff-rs der ©verst roomingen i n Holland; bekwaem is de gestigten van liefdadigheid te doen be- iwee duyzend in Zwitserland. In i860, heeft hy knibbelen en 't ondermynen, om dezelve te doen ver- tien duyzend franks doen uyldeelen aen de Chris- vangen doo^ andere die, zonder de ehristelyke liefde tenen van Syfieu, door de Drusen van alles ont- oubekwaciir zyn om deze zoo belangryke pbgl met rodfd, en hy heeft edelmoediglyk de werklieden vrucht le vervullen. si...* iia qox. itanfi K» vtiiiion Gelieve aen deze regels eene plaels te geven in uw aeht- van Amerika bygestaen. ln 1863, heeft hy vyltien dny zend franks'toegestuerd aen de werklieden van Lyons, tien duyzend aen die van Gend, twee duy- j ,2end vyf honderd aen de armen van Liverpool en even zooveel aen die van Manchester. De slaglof- fers van den brand van Limoges hebben van hem J vvf duyzend franks ontvangen die van Krakau duyzend, die van Magonza vyf honderd roomsche flor go di Valfïïgana duyzend, die van iuryn'^twee duyzend jpond, die vau Calazza, in den Noverais duvzend en de slagtoflers der aerdheving van Tena do" Meudoza in Amerika vyf honderd roomsche kioónen. Rielï heeft ontvangen zeven honderd krooneu, Ancona vyftien honderd. Tivoli duyzend, Norcia dry duyzend vyf honderd, eyndelyk Ferrari, Flo- ♦•entien en Spanje, hebben den onderstand geze gend welken de liefdadigheyd van den Opperpries ter onlangsleden over hen heeft uytgeslort. Ziedaer waer den Sint-Pieters-Penning naer- !oe gaet x> Men zou by deze lyst nog de ontelbare giften moeten voegen welke de mildadigheyd van Pius IX regt- of onregtstreeks uytdeelt aen "de armen der Pauzelyke-Slaten, aen de werken van godsvrucht en liefdadigheyd, aen de scholen, aen de muzeums, aen de inzamelingen, aen de kunstoefenaers. Het is wonderbarend De catholyken hebben regt van fier te wezen over het gebruyk dat den doorluchligen a armen van Jesus-Christus maekt van hunne aelmoezen. Hoeveel edelmoedige ondernemingen bevinden zich iTldus niet vereenigd door de verdiensten en hey- ligheyd van hun opperhoofd en hunnen Vader Ook zullen zy zich beieveren om, onder alle de gedaenten, de offergifb-n te vermenigvuldigen die zoo wonderbaer en door zulke eerbiedweerdige en Jieylige handen worden uylgedeeld Aen Mynheer den Opsteller van Den Denderbode. baer weekblad, en de verzekering vau myn grootach ting te aenveerden. 1 X. CORRESPONDENTIE. Ontvangen yan M. V. te Zelzaete 6 fr. ld. Van M. J. B. te Beer tb 6 fr. Item van M. V. D. H. te Goovok Item van M. G. le Merxplas 6 fr. Item van M. M. le Kemseka 6 franks bedanking voor zynen vriendelyken brief. Item van J. W° V. R. te Melsele 6 fr. Item van W* Van H. te Ronsse 6 fr. BEWEGING VAN DE BEVOLKING der stad Aelsl, gedurende 1864. Bevolking op 31 December 1864. M 308 19,697 Beloop der geboorten in 1864, Persoonen welke zich hebben nedergezet, 648 Vr 340 Overlydens M. 290 610 Vr. 320 M. 205 1258 418 Persoonen die do stad hebben verlaten. Vr. 213 M. 336 681 Vr. .345 1099 Verschil in meerderheid. 139 Welk zou de oorzaek zyn dat de kinders in de Buiten ■gemeenten merkelyk min voortgang doen in liet onder wys, welk zy ontvangen, dan in de voorgaande jaren tei-wyl do schoolmeesters dan geene andere beloomng hadden als het maendgeld van hunne Leerlingen 1 Ter- wyl zy heden cencn by leg hebben van liet slaetsbestuer j berekend Bevolking op 31 December 1864. 19,856 Gedurende het zelve jaer hebben er 157 huwe- lyken plaets gehad. Beu 10 janry aenstaende zal le Roomen de algemeene vergadering der Kerkgebruyken plaets hebben ten eynde het laelsie onderzoek der mirakelen van den Eeerbied- weerden Joannes Berciinlans, geboren le Diesl, te vol- ledigenvvaervoor er byzondcre gebeden verzocht worden. Op 31 maert 1865, zal uyl Brussel de vierde reys naer Roomeu plaels licbbon door de zorgen van hel belgiscü komileyt. De reyskoslen worden op 800 franks De revs zal eene maend duren, en van dien van zeven lol acht honderd fr. zouden zy integendeel hunnen iever niet móeten verdobbelen om aen hunne belangrvke pligten te beantwoorden Men zou ongetwy- fekl antwoorden van ja. Well: is clan de oorzaek dat bet in het algemeen genomen zoo niet is Want men klaegt bvna overal dat do kinders geenen voortgang doen in hel leereu en dat de zeden meer eu meer ver slechten. 1° T is dat de geest van onverschilligheid en de hoogmoed meer en meer aengroeyen in dc wereldsché menschen waerdoor zy zich weinig aangelegen laten of de kinders voortgang doen of niet, mogle zelfs het getal die zy onderwyzen bier door verminderen, hun bestaen zeggen zy, is verzekerd wal maekl dit daer aeu Wel hoe wat maekl dit daer aen 9 hangt van de goede opvoeding en hel onderwys der kinders, het ivdelyk en hol geestelyk geluk niet af van gansch eene Gemeente? 2vn de onderwyzers uit reehlveerdigheul niet gehouden tyd sal men 15 a 20 dagen le Roomen blyven. Ziet hier de volgorde der reys Brussel, Parys, Lyon, Marseille, Civila-Vcechia, Roomen eu Napels langs zee naer Livor- no, Pisa, Genua, Basel, Menie, Keulen, Aken, Eene herbergierster van Binehe was een dezer dagen bezig met hare kalanlei; le dienen, terwyl zy liaer dochtertje van ecnige maenden oud in dc wieg had laten liggen, nevens de slove in de keuken. Eens klaps, eene deur opengegaen zynde, sloeg er eenen ge weldigen rook uyl de keuken in de estaminel, die er gansch door vervuld wierd. Het vuer was de gordyne der wieg geraekt, en het ongelukkig schepselken "lag reeds half gebraden, zich krimpende in de laelsie sluyp- trekkingen eener vreede dood. Dc geslolene deur, hel lavvyt der herberggasten, en nog meest vooral dal eener straelorgel, hadden belet het geschreeuw van het kind le hooren wel le verslaen als het heeft kunnen schreeu wen en als den rook het niet van den eersten af zal versmacht hebben. Hel is gemakkelyk zich een oordeel ai hunne zorge* aetilewcnden om dit edel einde te be- j le^ormen van de wanhoop der arme moeder, reiken Het grootste deel der onderwyzers heeft Den 25 december laetsl kwam den genoemden D. diploom bekomen van bekwaemheid, om het ondei v^Hfe)e Graef, muldersgasl by M. D. Van der Smcssen, le tc geven. Maer daer is een ander diploom welk vo-e!^ Kerxken, naer buys, rond 9 uren des avonds, toen, op hun van een allergrootste noodzakelykheid is, en aen j weynig afstands zyner wooning, hy eene geweerschot vele ontbreekt, dit is de ehristelyke liefde, zonder welke in het linkerbeen ontving. Den ongelukkigen is erg ge- zy nooit eene goéde opvoeding konnen geven. Deze beslact in God te beminnen boven al en den evennaas ten gelyk zyn zeiven, waarin de wel Gods gansch he- glolöw waer vau bet aua gebod zonder bet ander vuer gaende, was ei een sprenkel op liaer kleed gevlo gen en had hetzelve in brand gesloken hel gevaer bemerkt hebbende dat zy liep, wilde het slagloller vlug- ten, daerdoor zette zy slechts het vuer aen, en toen men op haer geroep kwam toevlogen om haer hulp le bie den, bad zy reeds zulke geweldige brandwonden beko men dat alfe de middels der geneeskunst magteloos zyn geweest om haer te redden. Nu dat de plotselinge en talryke weêrsveranderingen zooveel keelziekten veroorzaken, is het niet ongepast, zegt een fransch blad, een eenvoudig geneesmiddel be kend te maken, dal byna altoos gelukt. Men doel in een glas water eenen grooten kaffélepel bi carbonate van souda en men drinkt dien drank in eenen teug byna altoos verdwynt de hoofdpyn, er ontslaat slaep en de pycen gaen weg. Echter mag men niet wachten tot dc kwael geheel ontwikkeld zv, maer van den aenvang af moet men het geneesmiddel gebruyken. M De Ridder, ceconomus in het kleyu Seminarie te Sl-Nieolaes, is door de heeren Vicarissen en Gapilula- ris als bestuerder benoemd van hel meysjes vvezenhuys van gemelde stad. Men spreekt van de instelling eener groole finan- liele en nyverhcyds-maelschappy, ten kapitale van 300 millioen, welke zich gelasten zou met hel leggen van een twintigtal nieuwe belgische spoorwegen,.gekozen onder ontwerpen sedert eenige jaren aen het gouverne ment voorgelegd. Men geloofl dat M Van der Slichelen reeds ten dienaeegaende in gesprek is geweest melde hoofdmannen dier kolossale onderneming. Eenen jongen letterzetter, onlangs met zyne vrouw le St. - Quenlin aengekomen, had eene gegarmer- de kamer geluierd by den heer Colson, schoenmaker, Paleys van Juslitieslraet. ln den nacht van woensdagen donderdag hoorden de eygenaors van hel huys gerucht in de kamer hunner huraers. "Zy stonden zelfs op om te dreygen hen aen de deur te zetten, indien hel gerucht bleet voortduren. In den dag van donderdag ongerust geworden, omdat hy die jonge lieden niet verschyuen zag, deed den heer Colson den politiecommissaris verwitiigen. Wanneer men de deur geopend had, bood een droevig schouw spel zich aen. De jonge vrouw lag uytgeslrekt op den grond en haren man lag in het bed beyden schenen niei meer le leven. Den geneesheer Crapier, aenstonds geroepen, kon enkel de dood dier ongelnklugen vast stellen, wier lykeu men naer hel gaslhuys gedragen heeft. Een gedaen onderzoek doet denken dat het jonge paer aen eene vrywillige vergiftiging bezweken is, door hel drinken van een vocht, hetwelk in eene llesch was, by de lyken gevonden. Den werkman is Hendrik de Man genoemd, en afkomstig van Yperen (Bclgiën). Zyne vrouw, die een zeer onderseheyden wezen had, heeft geen enkel papier achtergelaten, waeruyt men haren naem kon kennen. Het was ongetvvyfeld eene kantwer- ster, want men heeft in de kamer der gezelfmoorden al het gereedschap gevonden, voor dit bedryf "noodig. Er blykt uyt de inlichtingen, die ons toekomen op den oogenblik dal wy ter pers leggen, dat het meysje, die hit lot van den man heeft willen doelen, de nicht is van dien ongelukkige werkgast. Haren voornaem is Sylvie. Wy zyn haren familicnaem onbewust. Alles wal wy welen is, dat het meysje zich aen haren oom had gehecht, die zoo jong als zy was, hem smoorlyk beminde en er zal in toegestemd hebben om met hem te sterven. De eJlende is aen die dubbele zelfmoord vremd. Men denkt dat de ziekelykep toestand, waerin den man zich bevond, lot die wanhopige, zinnelooze daed zal aenley- ding gegeven hebben. Glaneur). Met den eersten dag des jaers, heeft le Brugge een buytengewoon voorval plaets gehad Het H. Oliesel is toegediend geworden aen eenen man, die meer dan 400 trappen hoog verbleef. Zie hier de zaek Gewoonlyk bevinden er zich des nunlilc luiaa WuLfll'ft AJ» <1ai> (1 al Pil i/pHllPPn- de den dag maer eenen. Gisteren avond, wanneer den tweeden nachtwaker zynen medewaker, die boven was. ging vervoegen, vond hy dezen bewus teloos door eene geraektheyd geslagen len gronde liggen. 'T is aldaer dat eenen priester ter plaets was geroepen, in afwachting d.it meu den zieken heden door middel eener mand, zal kunnen afdalen en verder verzorgen. Zondag avond, omtrent 6 uren, is eenen persoon die zich op den yzeren weg bevond in de nabyheyd der statie van Deurle, door den sneltreyn van Kortryk op Gend omverre geworpen, en dood geworden. Het hoofd en de beenen waren van het lichaem gescheyden. Men leest in Fimpiumerie, dat het oudste dagblad der wereld te Peking word uytgegeven. Op een groot zyden blad gedrukt, verschynt het alle weken sedert meer dan 1000 jaren. Men schryft uyt Dour (Heneganwen), 4 janu ary Een schroomlyk ongeluk komt den rouw en de wanhoop te werpen in onze gemeente. Het grauwvuer is gisteren avond uytgeborslen in den put Ste-Calherine, denzelfden die verleden jaer het tooneel van een soortgelyk ongeluk was en in het welk, men herinnert het zich nog, er 17 werklie den het leven verloren. De myners gingen hun werk verlaten, toen eensklaps eene sterke kolom vurige gaz uyt den voornamen put opsteeg, alles verbryzelde wat zich op haren doorgang bevond, de touwwerken, ma- chieuen en daken wegrukte en, met dc sneilieyd van den bliksem, zich op het gebouw wierp het welk, in woynige oogenblikken tyds, niets anders meer dan eenen overgrooten vneroven aenbood. a Niels zou de vreeslykheyd kunnen afschilde ren van dit tooneel. Moeders riepen hare kinderen, kinderen riepen hunne vaders, allen hieven pen ge kerm aen hertscheurend om hooien. F.r lagen daer in de diepte van dien afgiond 200 werklieden, onder slroomen vuer begraven. a Men ging onmiddelyk tot de redding over. Dit was geene gemakkelyke zaek want de dikte van den rook die uyt de galerey ontsnapte was zoodanig dat de eersten die hel waegden er in le dalen, aenslor.ds weer moesten bovenkomen, wil den zy niet versmachten. Zonder zich door dien hindernael te laten tegenhouden, stelden onze moedige myners zich weer aen 't werk en waren gelukkig genoeg om tot hunne ongelukkige gezel len te geraken die in den put lagen. Het is onmo gelyk van thans af de uytgestreklheyd der ramp le bepalen. Ter uer der laelste tvdingen had men er dertig levende werklieden uytgehaeld alsook de lyken van vier anderen die onder het instorten van eenen muer waren verpletterd geweest. De reddingwer'ken worden voortgezet. wond. Den dqder van dit misdrvf is onbekend. Jafv. Angelica Varlez, dochter van M. den doctor Varlez, is gisteren te Brussel overleden aen de gevolgen vau een schrikkelyk ongeluk. V'oorby «en opotislaende RUYTENLANDSCH NIEUWS. Men schryft uyt Detroit, 15 december, aen den Messager Franco-Avicricain ln den nacht van eergisteren is er een verschrikke- lyk ongeluk op den yzeren weg van Grand-Tronc (Ka- nadn) gebeurd. Nabv Detroit zyn een koopwaren- en reyzigerslreyn op elkander geloopen. Na don schok zyn verscheydene passagiers, die onder de stukken der waggons lagen, levendig verbrand geworden. - Tydingen uyt Roomen van den 28 kondigen aeu dat, ter gelegenhevd van Kerstdag, den Paus de geluk- wenschingen van "hel Heylig-Kollegie heelt ontvangen. Antwoordende op de redevoering van den deken van het Heylig-Kollegie, heeft deu Paus gezegd Den zegcprael der Kerk is verzekerd, allecnlyk is den dag onzeker. Na dien z.egeprael bygewoond te hebben, zal den Paus gelyk Simeon mogen uvlroepcn Heer, laet uwen dienaer sterven. Den Paus heeft afzonderlyk de leden van het diploma tisch korps ontvangen, en onder hen den gezant van Rusland, M. von MeyendorfT. Mei: schryft uyt Roomen, den 24 december Gelyk gy wel kunt peyzen, is men alhier heel en gansch onder den indruk der Encycliek. De legenslry- digste geruchten zyn in omloop wegens de omstandig heden die dezen aki van den Heyligen Stoel voorafge- gaen vergezeld of gevolgd hebben. Ik zal my onthouden van hier alle die geruchten op te nemen, devvyl ik ze niet gegrond genoeg denk en ik my de weerdigheyd van den Heyligen Stoel al to naer ter herte Irek om ze door het geklap des publieks eenigzins te willen ver minderen. Heigeen nogtans zeker is, hetgeen goed is te zeg gen, is dat M. de Sarliges zicli verhaest heeft den kardi- uael Anloncli le gaen vinden van zoohaest hy kennis had genomen van de Encycliek in het officieel blad (den 21). M. de Sartiges was ten prooy aen eene ver- baesdhevd met verontweerdiging gemengd. Na le heb ben verklaerd dal hy de Encycliek als ontydig en be- weenelyk aenzag heeft hyden Slaets-sekretaris doen ver slaen dat zulk een stuk niet binnen Vrankryk zoude komen waerop Zyne Eminentie geantwoord heeft dat men te Roomen wist dat do bisschoppen het reeds den 21 ontvangen hadden. Langsommeer verwonderdheklaegde zich den gezant over de handelvvyze van den Heyligen-Stoel, die eene zoq belangryke Encycliek uylgeeft buyteu de wete van het diplomatisch korps en zulks op het oogenblik dal den toestand van Roomen moeyelyker is dan ooyt. Maer, Mynheer den graef antwoordde den kardinael kort weg, gy beschuldigt den Heyligen Stoel van eene fout die tegenwoordig van de mode geworden is, ge- tuyge de sluyting der overeenkomst van 15 september, en ten anderen den Heyligen Stoel was niet gehou den toevertrouwingen aen hel diplomatisch korps te doen ter gelegenhevd der Encycliek van den 8 decem ber, daer dit stuk maer op eene zeer onreglstreeksehe wyze betrek heeft op het politiek. Tol hiertoe hebben de Pauzen geloofd zich tot de bisschoppen le mogen wenden vrylyk en zonder het placet van iemand, en Pius IX is niet beschikt dit regt af te slaen. M. de Sartiges is heen gelrokken aen eene steeds aengroeyende ontsteltenis ten prooy. HOPPEMKRETEN. Belle, 27 december. Onze hoppemerkt blyft kalm, ter oorzaek der hooge pryzen welke de verkoopers vragen, want de aenhie- dingen van 159 fr. de 50 kilos zyn schier bestendig maer weynig onzer landbouwers willen dien prys aen veerden. Havré (Henegauwen), 28 december. Den koophandel blyft kalm alhier. De verledene week wierden er nog eenige pariyen verkocht aen 135 fr. de 50 kil. Daer blyven er nog eenige balen over van zeer goede kwaliteyi, maer de koopers ontbreken op dezen oogenblik. H. Barry e» de Terraaerde geneesheer Livingstone hebben in hunne welenseheppelyke reis de belangryke ontdekking gedaen der Rbtals*TA. koslelyk en hoogst herstellend voedsel, bet- u. cii.iuui O--—--e-- s.«fi weee gebra($«, »ond«r genees middel en tonder pnrgatie. Zy verspaert duitend moei haten prys in andere geneesmiddelen, de volmnekte gezondheid weder- gerende «en de rerteringswerbluigen, aeu de temmen, loos- lerer en slymvlies, zelf aen de meest uitgeputte*, in de slecht* en mneijelvke verteringen (dyspepsies) gastriten, gaslrolgies, grwoonkke verstopheden, speen, klieren, vrinden, hertkloppin- gen, afgang, opzwelling, verdwelindheid, tuiting der oorep, slym, brakingen en zelfs overgevingen in zwangerheyd, krampen en zenuwtrekkingen der maeg, slapeloosheid, hoest, benauwd heid, kortborstigheyd. uitteering (consumption), hairwoim, droefgeestigheid, verval, rhumnlisme, flerecynf koorts, valling, moede-kwael, zenuwsmertslecht bloed, bleeke kleur, water zucht, verlies van frischheid en zenuwkracht. Uittreksel van fü,()GO genezingen N* 57,08', M-de hertog de Pluskow, hofmaarschalk, van eene gastrile. N* 5^,674 M Dedé, Duvivierstraet, te Pnrys, van eene ontstekende ziekte welke aen alle geneeskundige behandeling had wedurslaen. N° 50,416 M. graef do Stuart de Decies, pair van Engeland, ven eene dyspepsie (gastialgie) met al de zenuwsmerlen, zenuw trekkingen, krompen, braeklust. N# 48,842 M. Mouw Joly- van eeno 5f'jaiige verstoplheid, verteerloosheid, kortborstigbeid hoest, windachtigheid, zennwtrekkingen en brreklust. B» 57,961 Indien ik keizer ware, ik zou gebieden dat al da ve» slapte soldaten ar moesten gebruik van maken. Chevillon., BURGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 2 Vrouwel. 5 HIJWELYREN. 7. E. Van den Broeck zydewever, met J. Bomon bobyn. E. Van de Maelen workman, met J. Van Malderen z. b. C. Goeman laodb. met J. Cools, dienstmeyd. OVERLEDENEN. M. Van Wambcke, byzondcre 20 j., Keyzerlykeplaels. De Clercq, 2 dagen Langeridderslraei. F. Verloes, 4 j., Vryheydslraet. P. Walgraef, man De Ronge, landbouwer 52 J., Mylbeke. M. Macs, zonder beroep 64j, Peperstrael. J. Verboeren, dienstmeyd 20j., Hoppemerkt. Thomas ITEBAUT, Koperslager te Aelst, maekt zyne geëerde kalanten en het publiek bekend, dat hy nu in de Molestraet gevestigd is N° 45. Hy re commandeert zich voor het maken van Koperen Brouwketels, Stokery ketels, Forneyzen, Serpen- tins ol Slangen, Kopere Biivzen. voor de Machie- nen, Koperen- Looden- en Zinken Pompen, alsook voor het gieten van Coussinets of Koperen Kranen, het runderen of digimaken derzelve. Voor het ma ken van Zinken Goten, het leggen van Cornichen, alsmede alle slach van Keukengerief, en deszelfs Reparatiën, etc., etc. Hy verhoopt door 't goed werk de gunst van. eenieder te verwerven. By M. LAYENDEKKER, Regierder te Merxplas by Turnhout, te bekomen groot getal Sparren voor Hommel Perssen, en Sparren voor Tim mer- en andere werken van 35 tot 55 centimeters dik en van 6 a 8 meiers lang.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2