Nog eens SI, Züverman. Mynheer Pappaert o Wy tia leien allyd gedacht dal onze Aclslersche Danicu en Jufvrouwen zich doen ondersciieyden door pene treSlelyke opvoeding gepaerd met gron dige kennissen die aen haren slael toekomen, Maer xvy zyn mis! >1. Kyermun heelt openlyk in den ge- lueenteraed verklaerd dat hel zoo niet is. M. hyer- -man die er al lyd en over alles klapl, verslag op ver- Slag geeft en die hyna nouyt een enkel woord tegéuspraek ontmoet, M. Eyerman heelt verklaerd, en elf stemmen hebben hem toegejuyehd, dal liet zoo uylgelezeu onderwys 'l welk gy, geaehlle Du inen en JuiTers, in de scholen dezer slad en daerna in pension na ten by kloosternonnen ontvangen held, dal dit ond< rwvs...... NIET VOLDOENDE NIET VOLLEDIG is en hiermeé heeft dezen zoo beleefden, zoo vriendelyken, zoo lieftalligen heer u een paer allerschoonste kompiimenton tuege- siuerd het eerste dat de dingen die men u geleerd heeft niet wel geleerd zyn het Iweede dat er nog ui wat dingen zyn die men verpligt was u le leeten en waervau men u niets geleerd heef! waeniyt- Volgt dat men van u nielweten gemaekt heeltDit is schoon, niet waer? lu ons voorlaelste N' hebben wy M. Eyerman pytgedaegd aen de burgery van Aeist kenbaer te maken wat er, volgens hem, aen het middelbaer Onderwys der meysjesseholen die gy bygewoond hebt ontbreekt, om voldoende en volledig le zyn. Veertien dagen zyn voorbv, en M. Eyerman heeft niet goed gevonden aen zyiie giedebuigers over zyn zoo schoon gezegde nadere inlichtingen te geven. Baden valt ons moeyelyk want wy die u, geaehlle J)amen en Juffers, iretfclyk opgebiagt eu wel on derwezen denken, wykonnen ons niet inbeelden wat door dingen uw onderwys zouden hebben kon beu niet voldoende, niet volledig makeu. Zouden wy mis schien onder de onvoldoende dingen moeien begry- pt'ii dat men u de zedeleer in den Catechismus aengeleerd heeft, in plaels van daertoe boeken te gebruyken die van geene stellige religie spreken Eu ouder de dingen die u onderwys onvolledig maken, zou men misschien verslaen dat men u niet geleerd heeft met ghoote oogen iedereen vrank Weg in het gezigt te BEZIEN (1) ofwel dat men 11 van jongsaf geene nevging genoeg ingeboezemd heeft naer zekere oployiugen, naer bal en komedie, naer het le-en van ramansjes, feuilletonj s en an dere bevalligheden, en dat men 11 integendeel te lang bezig gehouden beeft met hetgeen noodig is om later neerslige huysvrouwen en ehristelyke moeders te worden Doeh, indien wy me! zekerheyd niet konnen ra den wat er aen uw onderwys ontbreekt, ten min sten zegt ons M. Eyermrn stellig wat er aen uwe onderw\zeressen ontbreekt, te welen een vierkan- lig stuk papier of perkament waerop zou gedrukt of geschreven staen dat zy met voldoening zeker examen ondergaen hebben. Dit examen konnen uwe gewezeue onderwyzeressen alle oogenblikken met uytmuntendheyd ondergaen maer waertoe uuttig," aengezien het liaer geen hriezelken meer bekwaemheyd kan geven dan zy inderdaad bezitten? Maer neen, al waert gy. mamselleke, nog zoo oriïiakteaem om in eene school de aendacht der kin deren te. winnen, en ze in behoorlyk respekl te houden, gediplomeerd zyn is voor u alles en gy, masèétirke, ai waert gy nog zoo bekwaem, zonder diploma zyt gy niets. Uit is het onwederroepelyk y.onnis van MEyerman. Ten zy misschien dat M. Eyerman nog hoven- dien met de brusselsehe Indépendance zou begee- réu dat de gediplomeerde de vreugde van het moe derschap genoten hebbe vooraleer hy ze in de versch gestemde middelbare meysjesschool aen- veèrde (1) Ziet de Aelstérschc Damen lellerlyk op eene zoo schandalige wyze afgeschilderd in eene correspondentie van 'l Verbond van Aelst13 maert 1864. Onze lezers weten of weten niet dat zeke ren heer Pappaert, alhoewel Brusselaer, greffiier is by onze regtbank van koophandel. Wie dien lieer zooverre is gaen zoeken om hem hier aen '1 scho- telkeu te brengen, dit weten wy niet. M. Eyerman, die beter weet dan wy aen welken invloed zuike benoemingen hedendags toe te schryven zyn, zou ons hierover eenige inlichtingen konnen geven maer wy zullen ze hem niet vragen. M. Eyerman, is slim, hy weet wanneer hy spreken moet en wan neer het geradig is te zwygeu dal hy zweet. Nu, dit is hier ook de kwestie niet. De kwestie is, te weten wat men peyzen moet van den zeever van M. Pappaert in den liberhatersletlerkring over de -voortplanting van het eatholyk geloof. Of Al. Pappaert eatholyk geboren is en de eerste letter van zynen Catechismus weet, is ons onhe- jkeiid-; maer dat hy hoogst vyandig is aen 't calho- 'Jyk geloof dit biykt kiaer uyl de oplossing die hy geeft aen de volgende vraeg Waerby komt het dat de Catholyke Kerk meer toenam en zich rasser verspreydde in de eerste eeuwen dan in de volgende? Hadden wy pp die vraeg van M. Pappaert te ant- wooi den, wy zouden de vryheyd nemen hem ook eerst een vraegsken te doen. Wy zouden hem vra gen Waerby komt hel, M. Pappaert, dat oenen jongen boom meer groeyl en rasser opschiet dan eenen reeds volwassen boom Of nog beter Waerby komt het dat M. Pappaert, toeu hy nog in zyne eerste broek zat, meer groeyde en rasser opschoot, dan nu dat hy niet meer groeyt, niet meer opschiet Van de antwoord van Af. Pappaerl op deze vraeg zou afhangen wat wy op de zyne zouden ant woorden. .Nogtans een nootje Er bestael dees verschil tusschen de Kerk en AlPappaert: dat de Kerk, na het verloop van 48 eeuwen altyd even slruysch en vruehlbaer blvfl, en dat IV!Pappaert, hoe jong hy ook zy, allengskens naer den ouden dag en naer hel sukkelen gaet. De Wet op de Kerkfabrieken. Wy hebben het wetsontwerp op de kerkfabrieken oveïioopen en wy mogen zeggen dal het eériè volstrekte .oorlogsverklaring legen do religie behelst. De schik kingen maken eene grondige en volledige overweldi ging uyt van de regten der Kek nooyt zag men iets zoo willekeurig zelfs lydensJc r\ II of W;,êw I. De beweegredens dier wel zyn., van hot.begin tot hel eynde, de verloochening van hel besta en der Kerk als uiaelschappy, en er is byna geen een barer princiepen dal. door de regtveerdigheyd niet gedoemd is. bie wet is opgesteld met hei oogwit van in alles en voor alles hel besluer der kerkgoederen en der gods dienstige fondatiën le önderwei peii aen de willekeurig- heyd van den Siact, aen het beslaen der ministeriele pennolekkers. Die wet gestemd zynde, zal den priester het regt hebben de mis te lezen met liet welbehagen der vrydenkers en te prediken ouder de bespieding der gendarmen. bil monsterachtig ontwerp beval ongehoorde geweld dadigheden. blvl'l nu te weten boe bel eatholyk Belgicn dit jaëobynseli en'hypoeriel'seb gevroohtzal dhihaien. In liet by wezen van dien goddeloozen oorlog aen de Kerk verklaerd, mogen wy voorzeggen dat de ellendige wel in belgiön eene groole gisting zal te weeg brengen en eenen lievigen afkeer tegen het gouvernement zal doen onistaen. UOKRESPONDENT! E. Onlvengen van M. V. I), le Waerscbool 12 franks met herlelyke dankzegging over zyite goede weusehen. Item van RL I) te Leeuwcrgem 6 fr. Hem van M. V. b. T. te Gooyck 6 fr. Item van M. A. te Ninove 42 fr. - met vele'dankzegging over zyne welwillende inlich tingen. Item van Jofv, W* en K L. le Zeveren 43 fr. 20. Gy hebt gelyk Jofv L. do zaek is zoo, maer mynen brief was vroeger geschreven, wy komen loch goed overeen. Minzame groelenis. M. L. L. te Brussel uw abonnement is begonnen den 1 april 1864. Zeer geachlan Vriend I). N. uyl L. als gy nog eenige Nrs begeert, gy kont ze krygen. Een woordje geselirifl zal vergenoegen. Gy zegl my dat G. bet wel stelt, dien dondersche» jongen laet my sehuyfélen zonder nieuws af te zenden. Weel gy iets Zoo ja, gelieve het over le maken en de eerbiéd gsle groetenissen van den Dender- Bode tc activeerden. Het diocesale besluer van Gend heeft de volgende benoemingen gedaen ben heer J. 15. be Meyer, onderpaslor te Hnmme, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Sleydinge, alwaer hy zynen broeder vervangt. ben heer Frans Van der Macreu, onderpastor te Lo- vendegem, word onderpastor to Hamme, en zal te Lo- vendegem vervangen worden door den heer J. C. Van Puyenbrouek, onderpastor te Sinay. Verleden dynsdag heeft de poli-lie van Üender- monde al wederom haren ongodsdienstigen icver aen den dag gelegd om, op hel kerkhof te Sl-Gillis, de slof felyke ovrrblvfselcn van eenen protestant in de govvyde aerde le doen bestellen. Wy zyn hierover niet verwonderd do mannen welke gedurig' vryheyd van godsdienst roepen, zullen niet eene gelegenheyd laten ontsnappen om aen de calho- lyken het regt le ontkennen ondereen begraven te worden. bie handelwyze is des te geweldiger, daer den bur gemeester van bendermonde lioegenaemd geen regt heeft zyne niagl le Sl-Gillis uyl te oefenen, zoo liet blykt- klaer en duydelyk, uyt een arrest der regtbank van enkele politie to Euyk, op II dezer uylgesproken. Men leest in den Journal de Bruges Zaterdag, 44 dezer, zyn de brieven uyt Brtissel naer Brugge gezonden, niet ter bestemming aengekomem. ben volgenden dag heeft men le Brugge in het poslbu- reel, natie brieven opengebroken ontvangen, die van die verzending hadden deel gemaekt, en welke men tusschen de Noorderslalie en hel begin der Aelslersche lvn, te Brussel gevonden had. Eene werkmansmui*, vvaerschynlyk daer gelegd om de navorschingen te ver- mocyeiyken, is naest die brieven gevonden. Al de ge chargeerde brieven ontbraken, en wy weten uyl stellige bron, dat er onder waren die tamelyk groote waerdyen inhielden. Hel is de tweede mael dal dit feyl zich voor Brugge voordoet, en telkens eenen zaterdag, op den laetslen treyn. Men schryft uyt'Dour dat vier der vyftien lvken, die nog onder de instorting in den koolput van Sl-Ca- therine begraven lagen, er maendag in den namiddag zyn uylgehaeld. Twee zyn bekend geworden als zynde die der ge noemden Capouillet vader, 44 jaren oud, en Capouillel zoon, oud 44jaren. Den deraen was zoodanig misvormd dat zyne evenwezenlykheyd niet is kunnen herkend worden wy welen den n.aem van don vierden niet. De werken worden zonder ophouden voortgezel om de elf laetste slagloffcrs te vinden. Wy ontvangen nog eenige byzonderheden over deze schrikkelyke ramp Over een paer dagen wierden er vier lyken uyl den put gehaeld en de arbevders aen de reddingswerken gebezigd, hadden er nóg zeven ancferen opgemerkt welke er waerschynlyk maendag zullen uytgehneid zyn. Deze lyken, reeds in stael van ontbinding, zyn hoege- naeimf niet verminkt en schyneri schielyk versmacht te zyn geworden. Het is op den bodem van den put niet dal het grauw- vuer is u/lgeborslen maer wel in de boven galerycn. 37 werklieden hebben zich gered door in eene klevne galery te viuglen, waer zy zich plat op den buykjieb- hebbèn gelogd, om niet te verstikken. Zy zyn dry uren in dien toestand gebleven, vvaernaer men hen heeft kunnen redden. Men kan over het geweld der uylbersling oordeelen als men zal weten dat er twee duyzend hectoliters groole kolen tot fyn stof zyn gemalen. Men kent nog de oorzaek van de ramp niet. Kr is een onderzoek inge spannen. Hel getal der slagloffcrs is wezenlyk 57 de genen die nog niet uyt deo pul'zyn geliaeld, er by be grepen. Hoe is het mogelyk, zal men zich afvragen, dal de gevangenen van in hunne muyt, de veldwachters, die in opene lucht naer kameraden voor de niuylvogels zoeken, door deze in de kleeren kunnen worden gesie ken Hel is nogtans zoo de zaek is klaer en duydelyk want over eenige dagen zyn al de veldwachters van een arrondissement onzer provintie uytgenoodigd ge worden om zich de mnet hunner kleeren le laten ne men, die in hel Rasphuys moeten verveardigd worden. Dus word een geheel arrondissement veldwachters dooi' de gevangenen in de kleeren gesteken. Men moet zich ook met verwonderen» wanneer de veldwachters klagen over hel maeksel of genaeysel van kleeren en schoeysel, want de gevangenen hebben nooyt die" soort van sabeldragers mei ©en goed oog aenzteu. Men schryft uyt Brussel M. Rogier vvacbl nog altyd naer het gehoor dal hy aen .den Koning heeft doen vragen, na de laetste mael- lyd die ten hove heeft plaels gehad, en hel lusschenge- val dat deze maéllyd gekenmerkt heeft is nog altyd het voorwerp der gesprekken in de diplomatische wereld. Niemand kan verslaen dat M. Rogier niet zou uytgenoo digd geweest zyn, om de gezanlschapshoofden aen den Koning voor le stellen. Wal den Koning belreft, voor antwoord aen M Rogier, is hy gaen jagen naer Arden nen, in gezelschap van M. Conway M. den minister van oorlog heeft donderdag in de Verlcgenwoordigers-Kamnr zyne redevoering voortge zet. Zvne redevoering mag men opsommen aldus een breedvoerig verslag zal in de Kamer aen gel loden wor den voor den toekomenden ziityd, over alle de kwes- licn die onzen militairen stoet betreffen doch van thans afmoeten hel Parlement en liet land weten dat er geene verminderingen kunnen verrigf worden aen bel kapittel onzer oorlogs-uyt'gayen. Zoo dal de zaek roeds op voorhand geoordeeld is, en dat al de opwer pingen der wars vrienden vap gespaerzaemheyd zullen nutteloos wezen. Leggen, Belgen, en leggen lot extinc tion DE FORCES PHYSIQUES. Donderdag en vrydag laelst beeft den onderzoeks weg'er van Brugge zich bezig gehouden mei hel onder- hoor der byzondersle geluygen, in de zaek der diefte by Mad. wed. Maes-Van Vyve aldaer. Karei Verhulst, eenen ouden en braven dienstknecht van vvylen graef de Muelenaerc, en die op hel punt is geweest een hu- welyk aen to gaen met gezegde weduwe, is gedurende ongeveer zes uren ouderlioord geweest. 'T is hy, naer men meld, die veel licht in de zaek zal brengen en de justitie hare taek zal vërgemakkclyken. Hy is ook met den onderzoeksregter naer hel gevang ge weest en in tegeinvoordigheyd gesteld van den aangehouden beer Mortier, die steeds alle deelneming in de diefte loochent. Men schryl'l uyt Audenacrdc, 23 January. Dat er by de Mexikacusche-Belgen vele dieven waren kan uyl liet volgeede blyken By hel nazien der militaire beddingen, door het ge- meenlebestuer der slad Aiidenaerde ter beschikking van het belgisoh-mexikaensch legioen gesteld, heeft men ondervonden dal er 36 matrassen, 63 oorkussens, 85 wollen sargiën en 276 paer lakens ontbraken. Er zyn huyszoekingen gedaen door de politie maer zy hebben tot geenen uylslag aenleyding gegeven. De voornoemde voorwerpen worden op eene weerde van 3518 franks geschat. Men meld uyl Wilrvck, dat vrouw Pwoon achtig aldaer, bevallen is van twee frissche knaepjes. De verlossing is bewerkt door doktor Steenlel. Deze kinderen, welke overigens wel te pas sehynon, zyn inot een gedeolte van den buyk aen elkander gegroeyd de moeder is welvarend en de kinderen zyn reeds ge doopt. Men hoopt hen in hel leven te behouden. Men herinnert zich dat er voor cltelyke jaren ook zulken tweeling te Antwerpen en elders is te zien ge weest. Deze (twee jonge heeren) waren met de bil aen elkander vast. Zy hebben den ouderdom van ongeveer 20 jaren bereykt alsdan wierd eenen hunner ziek eu stierfzyn iyk wierd van den levenden afgesneden maer dezen volgde kort nadien zynen onafscheydolyken makker in liet graf. Vrydag noen is te Tbielt e^n ongeluk gebeurd op den toren der kerk. Eenen der klokluvders. met naem be Meyer, die aen het luyden was met zynen mael, is door een mislerlen op de klok gevallen waerdoor by verscheydene mael weg en wéér is gesleept geweest. Hy is twee ribben gebroken eu heeft twee zvvar© won den aen het hoofd ontvangen. Welhaesl is M. Denys, pastor-deken, hem hel H Oly- sel gaen bedienen op den toren zeiven. Waerom is eenen letterkundigen gelyk aen eenen doctor, eenen voddenraper en eenen baenslrooper Omdat zy alle vier van vallen leven den let terkundigen van iNvallen, den doctor van TOEvallen, den voddenraper van AFvallen en den baenslrooper van AENvallen. Het trudium, deze week in de St-Pieterskerk tc Leuven gevierd, was atlerprachligst. Ilonderde en hon- derde persoonen verdrongen zich aen de dry ingangen der kerk. De koor was overschoot) versierd, met vlag gen, wimpels, standaerdei), plantgewassen en vier groole luchters, waerop meer dan .401)0 bougies brand den. f)en allaer was niet minder prachtig. Den eerw. lu^er Van den Nest opende het feest door een Ireffend sermoen. De muziek, onder de directie van den lieer Terby, was optnerkensweerdig. Het geheelc leest droeg een groolsch karakter. - Men schryft uyl Dixmude Donderdag waren velen onzer ingezetenen geluygen van een vreeslyk en allersmertelykst voorval. Een schip vvas met 06ne vracht sue,rioen eri lynzaed uyl Nieuport by de Hoogebrug alhier komen aenliggcn. Het was tus schen zes en zeven uren des avonds. Daer bel lynzaed boven op bel dek lag en er niaor een tiental zakken wa ren, wierd er voorgenomen hetzelve dadelyk le lossen, hel zou zoo een gedaen werk geweest zyn en dan zou de lading van hel schip er nog een weynig door verligt hebben. Tweemannen wierden dus geroepen en met het afdragen gelast der zakken lynzaed, die de opper- Inding van hel schip uytmaeklen. Bevdën trokken er na ertoe en slapten te geiyker lyd op den rand van hel vaerluvg. dal nu plotseling eene snelle beweging voor over maekle,.met het ongelukkig gevolg dat eenige zak ken van deze, die op'l dek lagen, de hellende bewe ging van hel schip volgende, over het dek rolden en door de botsing die ze maeklen op den rand van bet schip, hetzelve deed water scheppen. Hel schip lag op zyde, doch men berekende de zwangbeyd niet van het voorval. Men dacht immers dat, met liet opreglen van den mast, het schip weer zyn evenwigl gemakkelyk zou hernomen hebben. Echter nauwelyks was den mast geregt, of hel schip sloeg naer de andere zyde over, schepte water, en eenen scbrikkelyken noodkreet liet zich hooren. Op dien kreet verliet liet volk de herberg, en snelde naer de yaerl toe, denkende dal eenen mensch by toe val in bet water was gesukkeld. Maer men kende alras de ware oorzaek van hel noodgeschreeuw.- be moeder bevond zich van binnen in bet vaerluyg, enwasjuyst bezig mei kolen in liaer stoveken te doen, wanneer hel schip eene tweede mael omsloeg. Verschrikt op bel zien van het water, dal plotseling het vaerlüyg met een yslyk geweld binnenstroomde, ylde ze naer de opening, en klemde zich met de handen vast aen eene der luyken van het schip. Het was lyd, want eenen halven minuet later ware de vrouw een lyk geweest. Nauwelyks had den moedigen Charles Acket, de schipperin hy de hand gegrepen, en liaer uyl het water opgolrokken, of men zag het vaertuyg eene laetste beweging voorover maken en dan... niet eenen versclirikkelyken spoed naer den bodem zinken. Van hetzelve bleef niets meer boven water dan den mast. Den 49 dezer is te Nazareth eenen stal afgebrand toebebeorende aen den genaemden J. B. Van de Cap- pelle, herbergier. Een droevig ongeluk heeft deze ramp vergezeld eenen daglooner S. Coryn genaemd, die in hel a'gebrande gebousv sliep, heeft zich niet kunnen redden en heeft de dood gevonden le midden der vlam men. De stoffelyke schade is niet groot. Men schryft uyt Mechelen, 15 dezsr Gisteren begaf eenen pachter zich ter. huyze van Mev. de K..., le Mechelen om aldaer een jaer huer zyner hofstede, beloopende ter somine van 1100 franks, te betalen. Da' r onzen buytenman haeslig scheen te zyn, bega! mev. zich dadelyk naer bare kamer om de kwil- lantie te schryven. By hel terugkomen en nauwelyks de deur van de kamer binnentredende, zegde den boer dal hy zich onpasselyk bevond en genegen was om le braken. Mevrouw verschrikt, wilde plaels maken, maer onzen slimme» man, ontnam liaer zoo als men beweert, behendig de kwitlantie en liep ras 'de deur uyl, zonder nog om te zien. - Kenen droom, geluk en ongeluk. Een dagblad van Leipzig, vërhaell hel volgende, feyl Eenen liuvdeveUersgasl van Rest (Hóngariën) had in zynen droom dry nummers gezien, welke zich het- haelde malen in zynen slaep aen hem vertoonden, bes anderdaegs s'mörgends, na opgestaen te zyn, dacht hy aen zyn visioen snelde naer de lotery en nam dezelfde nummers voor eenen gulden. De dry nummers kwamen uyt en onzen huydevel- ter won 4U00 guldens. Men begrypt zyne vreugde; doch dezelve was van korten duer. ben gulden, dien by bad ingezet, had hy van zynen patroon gestolen. «■Hy ging al hetgeen er gebeurd was aen zynen meesier verhalen, viel voor hem op de knien en vroeg hem vergiffenis voor den gepleegden diefstal. Doch den patroon liet hem niet uylspreken hy wierd woedend en bragt den armen huydeveber zulk oenen geweldigen vuystslag toe, dal hy hem dood aeu zyne voelen uyt- slrekle. Uyllreksel uyl een schrifl, voor titel dragende Le Propagatedr de la devotion de St-Joseph January 1865. God straft niet altyd op eene zienlyke manier de gods- lasteraers ten eynde ons le herinneren dat hy op den dags des oordeels aen iedereen zal geven volgens zyuo werken. Nogtans ziet men van tyd tol lyd, om de geloovigen le ondeiTigten, zyne regtveerdigheyd, van op deze we- -s reIcl zelve, legen de gg^ldeloózen uytschynen. I Eenen achtbaren pastor des bisdoms van Grenoble schreef den 7 november 1864, hel volgende geval over aen een paryzer-daghlad, vvaervan hy ooggeluygeu is geweest. 0[) mvno kleyno parochie van 30ö zielen, woont er zekeren persoon van iedereen zeer wel gekend door zyne vuyle en goddelooze samenspraken. Dynsdag laelst feestdag van alle Heyligen, had hy in de hoogmis te- gensvQordig geweest, binst dewelke 110 geloovigen tot de heylige communie genaderd waren. Aengedreven door den geest van Satan, is dien ongelukkigen welken ik niet noemen mag, ingezien zyne treflëlyke familie, zoo verre gegnen van, by het eyndigen der mis, te dur ven den spot dry ven met bet heyligste onzer geloofs punten Oh riep by uyt, den paster heeft dezen morgend ten minsten honderd brieven verzegeld. Eene heyligschendende zinspeling willende maken op de II. Communie der geloovigen waervan hy kwam ge luygen le zyn. Maer God die dikwils van op deze wereld straft, deed ook bier den godslasteraer zyne slraf ge voelen, want degenen die hem aldus hadden hooreu lasteren, zagen hem, eene halve uer daerna, geslagen met eene geraektheyd. Toen ik my by den ongelukkigen begaf, stond by regt. zonder te lyden, maer by kon geen enkel woord spieken, want zyne tong stond styf. Op den oogenblik dat ik deze woorden schryve, den 7 november, is die long die gewend was van niets an ders uyt te braken als vuylighevd en goddcloosbeyd, nog gebonden door eene onzienlyke hand. Myne pligt zynde myn verdoold schaep wéér tot God te brengen, kom ik hem een bezoek af te leggen hy kan gaen, by eet en hy drinkt wel zyne tong alleen, die gezondigd heeft, is gestraft. Geheel rnyne parochie is met eenen godsdienstigen schrik bevangen op het zien van een zoo treffend feyl, waerin iedereen, zonder daeraen te twyfelen, Gods tusschen komst beschouwt. N...., pastor le C BUYTE\ LAiVöSCII NIEUWS. Eenen söldael van het belgisch-mexikaensch le ger heeft den volgenden brief naer zyne familie ge schreven Eylnnd Martinique, den 6 december. Zeer beminde moeder, broeders en zusters, familie eu vrienden. Ik schryf ulieden dezen brief, omdat wy hier eenen dag mogen rusten, nadat wy sedert den 18derverle- dene maend op zee gedompeld hebben. Wy hebben door de oog van eene naeld gepasseerd wy hebben het vorenste van ons schip verbryzeld gehad in de golf van Gascogne, en het geroep van alle man was droef om hooren. Wy zyn met de reyzigers rond de 1700 aen boord, zoo duukt dat den zeeviseh eenen goeden diner zou gehad hebben. Er zyn van dit getal menschen wel veertien honderd j straf ziek geweestmaer ik heb hel tot nu toe gesc^a- j peerd. I)e menschen van dit eyland zyn omtrent naokt en geheel zwarl. Daer zyn le bekomen 12 appclciener. voor 5 cents en 24 citroenen voor 6 conls, en nog veel andere vruchten die ik ulieden niet wys kan raakea. Hel is Lier sedert 12 a 13 dagen zoo warm, dal wy zonder hemd op het schip loopen wy hebben op dit eyland ieder eenen breeden stroeyën hoed ontvangen, welken een wil stuk katben draegt, dal tol op onzen j rug hangt voor de zon, alsook eenen flanellen eeinturon dien wy bloot op onzen buyk hebben. Ik kan het u Fe- t den niet vvys maken, wat eene hitte wv hier hebben nogtans zyn wy nog 900 uren van Mexico. Ik moet u nog zeggen dat wy onzen trombonne solo, Frederic^ Vermauder, hier op het eyland komen le verliezen hy s.erft in myne armen nog dertien anderen zyn dooda- lyk ziek naer hel hospilael gedragen. Wy zyn ongelukkig gelogeeid alle nachten slapen wy op hel schip, met een couverlje, en de voyageurs binnen 't schip. Gelukkig dat wy alle morgendm ernen druppel rhum krygen en Uvee keeren wyn, of ik en veel anderen zouden misschien al by de rest geweest hebben. Op dees eyland zynde, zyn wy gelogeerd by de fransche soldaten, en wy vertrekken morgen om 4 uren en wy nemen 13 mannen mede die van de eerste expe ditie daer ook ziek gebleven waren. Moeder, ik kan u niet inbeelden wat er van de zee is, gelyk wy afgezien hebben, en ik beklaeg de kameraden die achter ons van Audenaei'de komen, indien zy afzien gelvk wy. Wy vertrekken en wy zullen arriveren den 10 aen het eyland Cuba-Santiago.; wy mogen daer van '1 schip niet komen. Eyland Haïti, dén 10 december. Wy zyn altyd mol de gratie Gods hier geraekt zon der groote malheuren anders niet als dal wy opge volgd worden van den zeeviseh, gelyk eene armée gen darmen, tol vliegenden visch toe. Wy moeten den zat terdng 17 aenslaende in Vera Cruz arriveren, alwaer wy 24 uren zullen moeten rusten om ons in tenue complot- te stollen. Wv vernemen hier dal wy al sedert gis teren in Spanje zitten, zoo te zeggen in de zee der An tillen, die aen Spanje toebehoort. Maek geene intentie dal ik dezen brief in crayon schryl'j daer is geen middel van pen en inkt te gebruy ken, want ons schip gaet juyst gelyk een kind dat ge wiegd word. De helft van onze mannen zyn hun goed kvvyt, dal de zee is ingeslagen; ik van mynen kant ben myne poli tiemuts kwvt, die de zee is ingevlogen. Moeder, onzen muziekmeesler en ondermuziekmeesler zyn nog slraf slechts op bunnen stroozak, er. onzen cher beeft al zoo gekreschen maer ik beklaeg mv niet, zoolang ik ge zond mag blyven. Labeur is ook nog mei ziek geweest. Wy zien hier al van wyd liet eyland Californie, maer wy moéten het niet passeren. Vera Cruz, den 13 december. Ik laet ulieden weten dat wy hier dezen noen toe gekomen zyn en de zee verlaten hebben. Wy arriveren binnen 12 dagen in Mexico. Gy moet my niet vragen hoe wy content zyn, want wy hebben honger en dorst op zee geleden door gepekeld eten en drinken te nemen want alles vvas om te zouter, cu ook eten moeien ne- meu die gy moet gewend zvn, gelyk de mnlroozen Wy hebben tóch op zee beter geluk gehad dan de eersten, want zy hebben nog meer afgezien dan wy. lk kom ulieder smeeken om zoo goed te zyn van my eenen brief te schryven boe alles gaat met u, en ik kan niet mankeren van'u allen een gelukkig nieuwjaer le wensehen, veel geluk eu eene goede gezondheyd, en hoop toch van u nog eens allen le mogen,zien. Wat deze stad Vcra-Cruz betreft, zy is iiytzor.derlyk van groole en schoonste, maer straf ongezond het is daervoor dal wy hier maer 24 uren blyven, en ook wy zyn verwacht in de hoofdstad, waer dat. de andere ka meradei: al zyn, want zy zyn regt voorts moeten gaen als zy hier toegekomen zyn. P...... Men meld uyt Parys de dood van M. Dupin, pro- kurenr gencraei by het hol van cassatie. Deze persoon- naedge, die eene groote rol heeft gespeeld onder de monarchie van Julv, is den 21 dezer overleden aen eene ontsteking der longen, voortkomende van de kool.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2