Reysfiosleu van den lieer Ciiazal. Processen-verbael Professor Brassenr. ten gevolge van de liberhalersleeriiigen, onnoo- zele'jongelingen zooverre konnen komen, vraeg ik by myn zelvéü hoe het tocli mogelyk is dat onzen hurgcineester durft toelaten dat er liber- hatersleeringen op ons stadliuys gepredikt wor den Bell. Wal wilt g'er aen doen Wy zouden daerlegen moeten protesteren in eéne petitie en zeggen dat de zael met onze catholyke penningen gebouwd is, dat zy aen de burgers toebehoort en dat den liberhaterskring geen meester is daer te roepen wie liv wilt. Wansbs. (i'hebt gelyk, Bellarmien, ik zal eens by nen beer van myne pratieken gaen en liem verzoeken zulk eene petitie op te maken, waerin wy aen den burgemeester stellig zullen vragen voortaen onze stadhuyszael te weygeren aen eene koterie die hier g'beel de bevolking in hare duerbaerste gevoelens kornt insulteren. Ik zal u komen zeggen wat by geantwoord heelt en daermeê groet ik 11 vriendelyk. Bf.ll. Sal ut, Wannes, ais 't u zal believen. is niet r.llcenlyk door de stemming, dat den heer Chazal verkleynd en gedeerd uyt den rede twist óver het oorlogs-budget gekomen is, maer wel ook door de l'eyten, die ten zynen laste ver- openbaerd geweest zyn. Een onder andere. Hoeveel vermeent gy, vriend lezer, dat den lieer Chazal trekt icdermael dat hy naer Antwerpen gaet honderd zestig francs 74 eentimen dat heeft by in de Kamer moeten be kennen, en schoon hy zyne plaets in het convoy gratis heeft, durft dien vermetelen vremdeling 'nog zeggen dat hy te kort komt, en van het zyne moet hylèggen Dat staet in den Moniteur te lezen. Wat dunkt u daer van, gy arme conlributiebe- talers, die jaer in en jaer moet zwoegen, zorgen en in kommer leven, orn voor u en voor uwe familiën dikwyls den magersten kost te krygen Ja, wat dunkt u van die ninistersreyzen die u tel kens 160 franks 74 centirnen kosten, en dit nog om zotte kasteelen, belachelyke louktorens, on- noozele kazematten tegaenbekyken, waerdiearme soldaten 't polderkalf en andere ongelukkige ziek ten opdoen, waer bovendien met hoopen van uwe milHoenen nutteloos verkwist worden, dwaze verkwisting die hier weieens van ons land het vreedste oorlogtoonee! zal maken Wat dunkt u daervan?Waerom trekt minister Ciiazal dan zyne jaerwedde van EEN EN TWINTIG DUY- ZEND FRANKS, boven vuer, licht, huvsvesting enz.enz.enz.,alshy telkensdat hynaerAi twerpen gaet voor zaken van zynen dienst 11 ON DER L) ZESTIG FRANKS 74 centirnen moet hebben en daerby geen konvoygeld moet betalen Maer wat willen wy daervan spreken, de groote Scho tellekkers hebben eene long gelyk de koeyen, die de diepste hoekskens der schotel konnen uytlekken en zoo droog trekken, dat alle verdere kuyssching onnoodig word. Dit is de liberha- tersmode en vieze streken zyn kwaed om laten. Dus patiëntie, burgers, en legt maer altyd op tot dat het uytgeleyd is. OVER IIET XQORD-IIOSTEEL. De beruchte processen-verbael van 18o9 heb ben tot nu toe men kan het wel begrypen veel bezoekers gehad. Maer ieder zoekt er te ver geefs in, waer en wanneer er kwestie geweest is van het IS'oorderkasteel. Slechts eenmaf.l word er van un refuge nu Nori) gesprokendoch het is niet in een proces-ve-'baelmaer in eene verhande ling OF MEMORIE, OPGESTELD DOOR DEN HEER BR1AL- mont, betrckkelyk een ontwerp dat hy onderzocht had. Ter gelegenheyd van de minste kwestiën heb ben er stemmingen plaets gehad, hy voorbeeld voor de afbraek van een kleyn fort te Luyk, maer VOOR HET NOOROEUKASTEEL, GEEN WOORD NIETS Men ziet hetde Antwerpsche kwestie die, vol gens den heer Hymans en vele anderen van zynen caliber, dood en begraven is, zal weldra levendi ger dan ooyt weer voor de Wetgeving ver- sc-hynen. (Uyt het Handelsblad van Antwerpen). Sedert ccnigen tydgafM. Brasseur, professor aen de hoogesehool van Gend, te Antwerpen conferentien en schreef brieven in den Précur- senrom Antwerpen en omtrek in 't harnas te jo nen tegen de finantiele ondernemingen van M. La n gra n d - D u mon cea u M. Langrand was omringd door eenige catho lyke namen uyt de Kamer en der finantiele we reld er waren geene ministerielen met dien geldman aengespannen en van dat oogenblik was M. Langrainl-Dumonceau aen de papen ver kocht, en wat daeraen verkocht is, kan immers niets goeds voortbrengen De nieuwe ondernemingen van M. Langrand wierden voorgesteld als eene beenbrekery, als het werk van eenen waeghals en wy hebben in dien tyd artikels in de ministeriele papieren gelezen, welke niets meer of minder zegden of deden verstaen dan dat 't, werk van M. Langrand wel op eene jlouerie geleek. M. Brasseur maekte zich den orkestmeester van die zoogezegde liberale charivaris, en op liet spreekgestoelte gelyk in de kolommen der dag bladen, wierden de finantiele ondernemingen ge- schuyfeld en gefloten. Men wierp de catholyken, den naemvan M. Langrand-Dumonceau als"eene spolterny naer het hoofd ofschoon wy maer niet konden begrypen wat catholyks dien geldman aen zich heeft. Eylaes, de menschen zyn zeker wel de grootste weerhanen die er bestaen. en M. Brasseur, hoe solied hy dan ook scheen, heeft het voorbeeld gegeven, dat hy goed draeyen kan In de laelsie conferentie, alhier in den Cercle gegeven heelt den man, dien men voor de onver- anderlykheyd in persoon zou gehouden hebben, verklaerd, dat hy zyne demissie gaf van professor te Gend, dat hy te Antwerpen zyne conferentien staekte, want hy had den zoo lang gezocht ten «teen der wysheyd gevonden M. Brasseur ga el. zich nu associëren met dien - zelfden Langrand-Dumonceau, dien hy gisteren nog trachtte af te breken waer hy gisteren nog het publiek tegen waersehuwde. Hy gaet dus M. De Vrière en konsoorten achterna en neemt, in het o<>g van vele zyner vriendeni dienst by de zwarte party, hy den geldman der pastors, der nonnen en moniken zoo als men beweert. De verklaring lieei't onze ministerielen met hangende lippen doen aftrekken; ze kwamen den afbreker van den papenwinkel toejuyehen en den afbreker liet hun gapend slaen en trok met amies el bagages den winkel binnen. M.' Brasseur en konsoorten zyn de eenige niet die bewyzen zullen, dat er tusschen zeggen en doen een groot verschil beslaetnog anderen zullen den arm presenteren aen M. Langrand- Dumonceau, als zy het muziek van de gouden Napoleons maer hooren klinken Men sehryft uyt Brussel aen het Han delsblad De bekeering van M.Brasseur heeft hier eenen pynlyken indruk te weeg gehragt. M. Brasseur wierd algemeen aenzien als een... ernstig man, en men kan het niet begrypen hoe eenen man, eenen professor eener hoogesehool, die zooveel tegen de ondernemingen van M. Langrand ge schreeuwd en geschreven heeft, zich zoo eens klaps, die stroopershende zooals men de maet- schappyen onder het bestuer van M Langrand heeft, durven noemen by treed. Nu M. Brasseur het voorbeeld gegeven heeft, zullen nog anderen hem volgen anderen welke nog slechts door eenige scliaemte weerhouden worden. Deze zullen nog meer verwonderen dan M. Brasseur. Schoon ik aen de eclithevd welke men rny verzekerd heeft, niet twyfelen kan, wil ik my onthouden namen neer te schryven. Ik verlang zoolang mogelyk aen onbesehaemde tuy- melingeu te twyfelen, vooral wanneer geld de springveer is welke de persoonen deed handelen? Over eenige dagen schreef men dat eenen minister weldra zyn ontslag zou geven, om zich aen het hoofd te plaetsen van eene der finantieele ondernemingen, door M. Langrand ingerigt. Zie hier op welke wyze myne gezegden door den liberalen brusselschen korrespondent der liberale Economie van Doornvk, bekrachtigd worden «Om te eyndigen zie Hier een nieuws wat waer is: M. Van der Stichelen verlaet het ministerie. Zyn vertrek is ernstiger dan dat van M. Tesch. o M. Van der Stichelen neemt afscheyd van zyne kollegas, om aen het hoofd geplaetst te worden van eene belangrykp zaek. Het is voor hem, onder het geldelyk oogpunt., eene verhooging. Het schynt dat A'onkel Rogier zich er tegen ver zet en al doet wat in zyne magt is om zynen neef van gedacht te doen veranderen. Dezen beweert dat hy moet zorgen voor vrouw eii kinderen Mon leest in hot Handelsblad van Antwerpen Hel blad van M. Ryswyck, dal. langen tyd de goede z.aek die der meeling diende, was in de laelste lyden, nadat de mannen der meeting hel niet meer geldelyk ondersteunden, van wit. zwart geworden en liet speelde sedert ecnigen tyd in de kaert der vvanden van Antwerpen. De Grondwet heeft eenige maeaden lang die weynig eerlyke rol voortgezetzy heeft gelasterd, geïnsinueerd, met slyk geworpen ïaer de deftige menschen en hel blad is ook onder de verach ting var. hel publiek gevallen. Eerlyk duert het langst. Hel blad heeft deze week het hewvs gegeven dat de antwerpsrhe beweging nog maglig en sterk is het heelt aengekondigd dat het, by gebrek van ondersteuning, ophoud te versohvnen. Wy wensclien er de antwerpsche beweging ge luk meê. Het evnde doet overigens zien, wat er onder al die oppositie verborgen was den raeds- hecr-opsleller gaet met armes el bagages over naer een ministerieel blad, hetwelk opgerigt wierd om de einbastilieerders voor te staen, en orn M. Van Ryswyck zeiven door het modder te slepen. Voortaen vind M. Van Ryswyck nergens geluk meer voor de stad, dan aen den kant van het drv- manschap Chazal-Frère-Rogier't is wy moeten het zeggen, een droevig eynde; doch «wy hebben dit eyude sedert lang voorzien. CO II It ESP OX DEM IE Ontvangen van M. V. 0. te Meerbeke 6 fr liem van M. V. in iriegcm 6 fr. Item van MM. V. le Ste Calhari- na Wavre l? franks. -Geëerden Vriend C. nvt K. het jaer 1864 zyt gy verschuldigd. Gelieve myne herterlykö Icragwenscben le aenveerden. Fene troostolyke feest heeft te Herdersem plaets ge had op Lichtmis, vorjaerdag der kerkelyke instelling des Genoolscliaps van den II Franciscus Xaverius EenSQ'Tal zoo werkcniieiide als biddende leden zynde byna alle de Communikanteu, naderden des 's morgens tol de II Ta fel waerloe zy zich door het aenhooren van Sermoenen en andere geeslclyke oef»mogen voorbereyd hadden. Omlrem 2 uren namiddag zyn de leden, 'hunner vur- rnaerde faufaren en geeslelykheyd aen 't hoofd, een schoon beeld van den II. Franciscus gaen inhalen. Na deszelfs wyding heeft den Emv. Heer besluerder van Aelsl in eene korte acnspraek de loden opgewekt om altyd kloekmoedig en standvastig volgens het eynde des Genooischapa le werken, door bestendige middelen aen hunne eygene zaligneyd en van den e'venmensch. lie plegligheyd is gesloten door de loewyding der leden aen den dienst van God onder de bescherming van hun nen grooleh Patroon. Wy ontvangen eenen brief uyt Parys in welken wy het volgende lezen Den byval van 't schrift van Mgp Dupariloup is ongeloofiyk. Er zyn reeds 52 duyzend exem- plairen verkochtoOOO dagelyks vergenoegen niet om de gestadige vragen te voldoen, 'f is eenen echten zegeprael voor de Kerk dien den geleerden bisschop van Orleans beliaeld heeft.» De volgende heeren van ons arrondissement zyn door "t lol als jurés aengevvezen MM. P. Germanes. grondaygenaer te Ninove. G. Poitelsbergiie, burgemeester le Groolenbergo. J. Van der Linden, burgemeester lo Goefferdinge. Ed. Velge, «negocianl le Sottegem. J. Van Steenberghe, grondeygenaer te Ninove. i. Dodeyn, notaris le Steenhuyze-Wynliuyze. Ch. Berlengée, burgemeester ie Ophasselt. Er is gemeld dal den hertog van Rraband te Calcutta was aengekomen. Het herig! dal deze lyding gaf' zegt nog dat den prins die stad heeft bezocht en dat hy den Indoustan doorloopt. Den 23janupry was hv te Lueknow, hoofdstad van den Staet van Ouda. Z. tv. was in goede gezond- heyd. Wy lezen in een brusselsch blad Wy ontvangen uyt Ceroux-Mousty over tiet bloedige drama dal ablaer heeft plaets gehad en dal zyn eerste looueel liecfl gehad in hel buys van den genoemden G..., ie Si-Joos-ten- Noodc, de volgende byzonderbeden waervan de eeht- heyd ons gewaerborgd is Gekomen aen eene aHeenslaande herberg, gezegd Fonicnclle, bv bet dorp Ceroux, op vier minuien van hel huys Wilpnlle, waer by is opgebragl geweesl en zyne jonge vrouw hem verwachtte, is Thigelnians den bat s dier herberg legengekonien, welken zich naer de mis begaf, en vraegdo hem of bel wel voor de laelste mael was dal men klopte voor de mis, en op het bevestigend antwoord van den herbergier, liet Thigelnians liem voort gean. zeggende dat hy wachtte naer eenen reysge- zel, die was achtergebleven om aen eene behoefte ie voldoen. Toen den herbergier was voprlgegnen, rigtlc Thigelnians zich mei trage stappen naer hel huys Wil- .pulle, lalcndu aen dezen laelslea en zyne huysvrouw den tyd om naer de nus te gaen. By Wilpulte binnengekomen, vond Thigelnians er zy ne jonge en belangwekkende vrouw alleen met hacr kiid Na eenige korte oogeublikkcn minzacm gesprek, vroeg de vrouw aen haren man of hy niets medfgebragt had voor hun kind. en den man antwoordde Waer- loo zou dit kunnen dienen, aengezien wy toch al aen- slonds gaen sterven. Deze schrikkelyke woorden hoorende uylsprekeu, en het geweldig en opvliegende karakter van haren man alsook zyne kwade inborst kennende, wierd de vrouw verschrikt. Al hare krachtdadigheyd en inoederlykeii moed li veen verzamelende, trachtte zy haren man tot betere gevoelens le overhalen zy sprak hem van haer knul, van hetgene dat weihaest hel daglicht moest zien, van hare liefde voor hem, van hel geluk dat zy gehoopt had in haer huwelyk met hem le vinden; maer niets kon dien dolzinnigen bewegen eene drydubbcle rnisdaed was in zynen geest besloten en noch de tranen, noch de sineekingen zyner ongelukkige vrouw konden er de uyt- voering van beletten. Thigelnians ging in een kabinet waer zyn kind lag en wapende daer een tweeloop-pistool, zyne vrouw zyn boos ontwerp voorziende, wierp zich tusschen haren man en hel kind en ontving in de wang de schoot die voor haer arm kind was bestemd zonder stil te houden mikte Thigelnians eene tweede mael naer zyn kind, en deesma»! ontving de moeder de school in de schouder, welk» schoot liet vuer aen hare kleederen slak. Thigelnians, wiens woede geene palen meer keilde, keerde aanstonds naer de eerste plaets terug om weêr zyn wapen le laden, en uyt vrees dat zyne vrouw hem zou ontsnappen, sloot hy haer in liet kabinet op. Dit oogenblik te bael nsmende, wiarp de jonge vrouw in haren schrik haer kind door dc venster van hel kabinet en sprong er zelve door, met gévaer van zich te veron gelukken, want die venstar was lamelyk hoog en zeer nauw; den toestand waerin deze ongelukkige zich be vond maekte hare vlugl nog veel mpeyelyker. De vrouw Thigelmans, halfdood, hare kleederen in brand, liep binnen by haren naeslen g»buer om hulp te vragen. Het was meer dan tyd, want den moordenaer keerde korts nadien in het kabinet terug daer hy er zyne slag- lofT»rs niet me»r vond, ktmk hy door d» venster. Op dil oogenblik wierd hy bemerkt door eenen persoon die zich in een kleyn gebouw bevond, gestaan byna regi over de venster maer nauwelyks durfde dien persoon cr uyt komen cm w»êr naer zyn huys te gac-n, overtuygd dat er ecu schrikkelyk drama kwam begaen te worden. Na dal Thigelnians zyne venster weer had toegedaen, deed zich «ene nieuwe losbranding in zyn huys hooren. Weihaest verspreydde zich de treurige lyding in het dorp met de snelheyd van den bliksem. Verscheydene persoonen kwamen naer bet huys Wilputle geloopen. Toen men er binnendrong vond men liet lyk van Thigel mans baden in zyn bloed by had zich door den kop ge scholen. Zyne dood was oog«nbiikkelyk geweest. De jonge ongelukkige vrouw stelt hel betrekkelyk nog al wel. Hare wonden zvs niet gevaerlvk. Den avond zcj- ve dier schroomelyks gebeurtenis heeft zy bel leven ge geven aen eenen schoonen zoon. Die jeugdige vrouw is van eene zeer goede familie van Brussel. Zy wierd ontvoerd toen zy nog maer 17 ja ren oud was; baren schaker heeft haer Ivvee jaren na dien getrouwd, in de maend dscembcr laetsl. Zy heeft een goed ondervvys ontvangen en word algemecnlyk zeer gtern gezien te Ceroux hadde haren onweerdigen man zicli zelven geen regl gedaen, het is te vreezen (Jat het veroiJlweerdigde volk hem zoude verscheurd hebben. .Men sehryft uyt St. Nikolaes, 4 February Eene groote beweging heeft deze week zich opgedaen onder de fabrieken en andere nyierheydsdoende per soonen dezer stad. Den heer Henri Cohen, die zich alhier sedert twee maenden onder het firma van Wilkinson, Lee el C* ge vestigd en* menigvuldige koopwaren sengckoclil had voor de exporïalie, waervan het hleynsle getal maer be- taeld waren, is zondag lactst, (i3g voor zyne betalingen met den stillen trommel vertrokken. Maendag laetsl was bet Kurieus de verschillige aj've- raers en nieuwsgierigen naer alle aenkomslen der con- voyen aen de statie te zien slaen om den femgeischman te zien terug komen maer telkenmale waren zv in hun ne afwachting bcdrogeu, den Eugelschman was weg, bleef weg en zal wacrsohynlyk weg blyven. Goede les voor hel toekomende. By koninglyke besluyten van 7 february zyn benoemd Grefïier des vrederegters van het kanton Ninove, in vervanginging van wylen M. Van Varenbergh, M. E. De Saegher, greffiersklerk by het vredege- regt des kantons Oosterzeele. Grefiier van het vredegeregt des kantons Neve- le, in vervanging van M. Parmentier, tot andere bedieningen geroepen, M. E. Blomme, woonach tig te Nevele. Een koninglyk besluyt van 2 february ver leent de volgende pensioenen 881 fr. aen M. J. De Minnek, oud pastor te Sinay. 886 fr. aen M. G. Groveman, oud pastor te Elverzeele. Het vraegstuk van het kosteloos en verpligteud lager ondervvys word nu in Vrankryk ook druk bespro- keu en beschreven. Zie hier hoe den geleerden en geest- ryken Emile de Girardin, hoofdopsteller dor Prcsse, over die zaek denkt Behalve de gewigte tegenwerping van de Xryheyd des huysvadersis er een ander zeerhelaugryk argument, te welen de moeyelykheyd om krachtdadige wetgevende schikkingen te vinden. Welke straf zal men den huysva- der opleggen die zvne kinderen niet naer do school zend De boot.... Hoe zal den behoeftigen vader die boet betalen; en indien hy ze betaell, zal zyne armoé daerdoor niet ver- zwaerd worden. En als dien vader de bflet niet betaell; wal dan? Hel gevang Habel gevangaltyd het gevang Maer is er dan reeds niet le veel gevang in onze wellen? Word daervan met te veel misbiuvk gnnaekl? Zie maer eens: men steekt in 'tgovang den dief, dje ge stolen heeft, den garde national die niet in lyds 'dc wacht is opgetrokken, den winkelier wiens gewigt te ligt bevonden is, den schryver, die een rechtzinnig ge dacht uyldrukt kan zulk gevang nog iemand zede- lyker wyze treffen. Al die groole vraegstuk ken van kosteloos verplig- tond of uicl verpligtenü ondervvys,4van afschaffing der doodstraf en andere gewigtige hervormingen en vertm- betermgon, kunneu riet elk afzonderlyk opgelost wor den. Wie dit gelooft, verkeert in eene grove dwaling. Gedurende liet verloopeii jaer zyn in de stad en voorgebergten Brussel, by de honderd zelfmoorden vast gesteld geworden, be mannen komen daerin voor in de cveurediglieyd van omtrent 8ü ten honderd'. In de mees te gevallen zyn de gcbruykte middelen de ophanging, daerna hel verdrinken. Ge vcrwurgiug, dc vergiftiging, de verstikking door kolendamp,"de kneuzende luygcn, den val van eene hooge plaets, enz Dronkenschap eu een liedci lyk leven houden fic eerste p'-:s onder de oorzaken dier wanhopige daden dan komt de ellende, en daerna de Urankzinnigh.cyd Vervolgens de onbe- paelde oorzaken de ongeneesbare ziekten, huyslyk verdriet, tegenspoed en liefde en andere tegenspoed en slechten toestand van zaken, hoogmoed en wangedrag, rechlelyke vervolgingen, enz. In het belang van het publiek denken wy het volgende, als inlichtingen in ons blad, te moeten opnemen. Het zilveren geld van Zwitserlend, eene al le groote hoeveeiheyd metaelmengsel bevattende, word in meest al de fransche lokaliteyten niet meer aengenomen dan met een verlies van 20 p. c.dit wilt zeggen dat. den frank niet meer aenveerd word dan voor 80 centiemen. Men kan zich dus in Vrankrvk 100 fr. zwitsersch geld voor 80 fr. van ons geld bezorgen, en dit word reeds door vele persoonen gedaen, welke het zwit sersch geld daerna komen uytgeven in ons land, waer het nog zonder vermindering word aenge nomen. Men begint reëds zeer veel van die munt by ons in circulatie te zien, welke eyndigen zal met het gansche land te overströomen. In een huyzeken van een dorp van het de partement der Ardenen was eene arme kantwerk ster bezig met pap te maken voor een kleyn kind, dat in zyne wieg lag. Eensklaps word de deur opengestooten, en by de klaerte van het vuer, wam den dag was aen hel vallen, bemerkte zy eenen overgrooten wolf, die de wieg naderde. By dil zigt nam de werkvrouw, die welligt booren zeggen had dat de vuervlam die roofdieren op do vlagt dreef, een brandend stuk hout uyt den haerd en haestl» zich dan om zich tusschen de wieg en hel vreede dier te stellen maer het was te laet! Den wolf, vlugger dau zy, had reeds hel kind vastgegrepen en liep er mede iu zyne muyi weg. De ongelukkige moeder liep er achter, terwyl zy hart verscheurende kielen slaekte en't rt ofdierging verdvvy- nen, wanneer by d»n oradraey van eenen weg, zich dry mannen vertoonden, die van hun werk kwamen, en die zy l»r barer hulp riep. Alle dry sprongen dan naer den wolf, om hfrm hel kind te ontrukkenmaer de wor steling was langduiig, en vooral pynlyk voor het arm schepsel ken. Niettegenslaende alle mogelyke voorzorgen, konden zyne verdedigers ni»t beletten dal zy hel kwetsten by d'e slagen die zy het wild dier loebraglen, dat zyne prooy niet wild» loslaten. Eyndelyk slaagde m»n er in den wolf te dooden. Nu liep de werkvrouw, terwyl zy haer kind aen de borst gesloten hield, naer hare woo ning terug. Maer eens ouheylvoorspellende klaerle trof eensklaps hare oogeu hel huyzeken der ongelukkige stond in vlammen Hel brandend stuk hout, dat de werkvrouw terug naer der, haerd had geworpen, wanneer zy ter vervol ging van dan wolf was gaen loopen, was by ds wieg gevallen cn had er het vuer aen medegedeeld Geheel de bevolking der streek snelde naer d«n brand toe, die men eyndelyk kon uytdooven doch byna alles was door het vuer verslonden. Men deed eene geldin zameling om vooreerst moeder en kind le kunnen huys- vésten en voeden, en haer dan ook een deel van dou huysraod te kunnen koopen, dat onmisbaer is. Eynde lyk is er besloten, dal by hel terugkeeren van 't goed weder iederen man der streek een dag van zyn \\»rk geven zal, om hel arme huyzeken te herstellen. DUYTENLANDSCH NIEUWS. Viclor-Fmmanuel, onverhoeds uyt Tuiyu vertrokken, is vrydag te Florentien aengekomen, alwaer hy. z»gl j een berigl, met-geestdrift is ontvangen geweesl dal den koning in zyne nieuwe hoofdstad de uytjouvvingen en het geschuyfel zou teruggevonden hebben vvaermede hy dezer dagen zoo guldheriig vereerd is geweest. Den italinenschen telegraf, die aldus de aenkomst van Victor-Emmanuel le Florentien in eenen zegeprael zoude willen veranderen, laet ons volkoinenllyk onbekend met de redens die den koning zoo plotseling uyt Turyn hebben doen vertrekken. De looneelen die ter gelegen- heyd hebben plaets gehad zyn voorzeker aen de besluyl- neming des kouings niet vremil, en om de herhaling er van te vermyden op de karnavalfeesten, za! Victor Em manuel dezelve gaen overbrengen naer Milanen, waer het diplomatisch korps hem zal volgen. Parys, 6 february. Men sehryft uyt Parys, 5 february, aen de Inde* pendance Bezondere brieven uyt Turyn melden dat dé wanorders die nogmaels in die stad komen plaets te hebben, veel erger zyn geweest dan de berig- ten het gezegd hebben. Den koning zou persoort- lyk beleedigd zyn geweest door de eenige ruste- stoorders die de genooden welke zich naer het hofbal begaven, met hunne uytjóuwingen en ge schuyfel vergezeld hebben. Dat is misschien de rede van het plotseling vertrek van Victor-Em manuel naer Florentien en van het gerucht dat Z. M. naer Turyn niet meer zal terugkeeren. Heden brengen de bladen van Turyn ons nopens de reys des konings eenige inlichtingen mede dieniet van belang ontbloot zyn. 'T is dezen morgend ten 7 1/2 ure, zegt de Italia van den 4, dat Zyne Majesteyt het koninglyk palevs heeft verlaten om zich naer Moncalieri te begeven alwaer hy ten 8 ure 10 m. in een bezonder con voy is gestapt. Hy was vergezeld van den gene- rael La Marmora en zyn militaire huys. Volgens den Deritlo, waren er met den koning maer diegene der officieren van het koninglyk huys die van dienst waren. Het vertrek zou dus zoo wat haestig gegaen zyn. De Perseveranza van Milanen beweert dat het vertrek Zr M. is teweeg gebragt geweest door de betooging van den 30 January, en door de weyge- ring van den stedelyken raed van er het uitwerk sel van te verkleynen door de woorden of wer ken, en inderdaed, men herrinnert zich dat hy, in zyne prol lama-li e van den 31, de nationale wacht heeft geprezen over hare verkleefd heyd aen het land en hare verkleefdheyd aen de nati onale instellingen des vaderlands zonder een woord te zeggen van den koning maer den Di- ritto verhaelt dat er maer aen het stedelyk be stuer gevraegd geweest is zich te verschoonen van op het bal van 'tliof niet geweest te zyn,» iets wat het. stellig zoude geweygerd hebben Den koning zal niet meer weerkeeren. sehryft elders het zeilde blad. Voortaen zul feu de aktén des

De Denderbode | 1865 | | pagina 2