twotK di'y schepten ile haifcivinutsen my op en als ik hier binnen kwam kreeg ik nog nen leen in 't onderste van inynen rug dat ik het nog ge voel..Zie daerg'heel d'hislorie.. Beurzenen. Een schoon historieken, voor- waer!Maer toch dit komt er van als men exempels volgt die secundum Lucam niet zyn. NVy zullen ons te slapen leggen om ons verdriet wat te verzachten wy zyn alle twee op eenen kam geschoren en moeten eikanderen troosten zoo veel wy konnen. Kerkdief, slaep wel Kekkh. En gy ook, Beurzenknipper. DE TROONREDE VAN DEN I'R AN SC II EN KEYZER. De Troonrede, met dewelke Keyzer Napoleon III eergisteren namiddag den Wetgevenaen zittyd der fransche Kamers geopend heeft, is de groote gebeurtenis van den dag. Zy zegt, onder andere Beloften, onbewimpeld Geven wy ons dan, zonder onrust, over aen de werken van den vrede. Zy bekent dat liet zweerd dikwyls de vraegsiukken doorhakt, zonder ze optelossen, en dat dén eenigen grondslag van eenen duer- zamen vrede berust op de voldoening aen de waerachtige volksbelangen gegeven door de overeenkomst der Vorsten.Doch dit alles zyn maer woorden. In 't kort, de Troonrede van L. Napoleon is •nogmaels een behendig, maer ditmael zeer kleur loos «n onbeduydend stuk, waerin hy zich ge wacht heeft een enkel vraegstuk op te lossen, of zich, aen welken kant ook, de vingers te branden. Geen wonder, dat ter Beurze van Parys des- zelfs indruk zoo gering is geweest, dat de koersen (ter fransch'' Bent maer 15 'eentimen, en die van 't Mobilier Crédiet slechts 2 4/2 ti\. gerezen zyn. ■DOOD VAN DEN KAIWINAEL WIZEMAN De algemeene Kerk, en vooral d<> calholyke Kei k van Engeland, komen een nylnemend verlies te doen door de dood Zyner Eminentie don kardi- nael Wiseman, «ertsbisschop van Westminster. Den doorluchligen prelaet is eergisteren morgend te Londen overleden. Sedert eenigen tyd had zynen stüél de droevigste onrust gebaerd in de calholyke wereld. De tyding der dood van dien eerbied woer den prins der Kerk, die de deugden des priester- «eliaps en des apostelsehaps zoo hoog heeft weten te verheffen, zal eenen pyulyken indruk veroorza ken niet alleeolyk in Engeland, maer ook in Bel gian waer den naem van den kardiuael Wiseman zeer populair was. Den aartsbisschop van Westminster "heeft de rol van eenen waren apostel vervuld. IIy heeft liet Evangelie in Engeland aengekondigd met eenen moed en eene vurigheyd waervan het zoude rnoey- elyk zjn zich een denkbeeld te vormen. Hel getal der bekeeringen die men hem verschuldigd is, is overgroot. Den doorluchligen aflyvigen was eenen vurigen belyder des geloofs. Het was omnogelyk aen de overtuyging van zyn geleerd en vurig woord te wederstaen. Overal waer den kardinael doorging, 4) ragt hy zielen lot God en de Kerk terug, Zyuen aposlelyken iever was weergaloos. T is door de overmaet van den lasligen arbevd van zyn heylig ministerie dat hy zyne kostbare gezondheyd ont steld en vernietigd heeft. Hy sterft op hei oogen- bjjk dat de Kerk meest de medhuip van zyn hoog verstand, zyne onuylpulbare godsvrucht noo- dig had. Eenen onzer geachte inschryvers, voorstaen- der van 't opschrift onzes blads, clique sucm, elk het zyne, is gestoord, omdat het blad 't jaer 50, 't.welk te Brugge gedrukt word, de samenspraek van den Dènderbode over de Encycliek* opneemt, zonder de bron aen te wyzen, en heeft ons der halve het brugsche blad gezonden. Wy verzoeken dén konfrater, zich het zevenste gebod te errrin- ncren en daerby dat 'het hem geenszins zal mis- staen, als hy artikels uyt den Demierbode knipt, te zeggen van waer die komen. Met eens anders véerzen pryken is niet eervol, byzonderlyk als men de pretentie heeft aen anderen lessen te ge ven gelyk het jaer 30 nog onlangs gedaen heeft ten opzigte van het zoowel geschreven als acht- baer en deftig Roterkuypjevan Dixmude. CORRESPONDENTIE. Ontvangen.-Van M. V. O. te Wambeeck* fr. Item van M. D. te WeUeren-t-E. 6 fr. Item van M. V. D. C. te Lokeren 6 fr. Item van MW. te Geeraerdsbergen 0 fr. Item van M. V. Y. te Maetei'jS fr. Hem van M. D. B. te Calloo 6 fr. Voor den «ogenblik Vriend D. B. is '1 my onmoge- iyk aen uw verzoek te voldoen. Met myne eerste l eys naer Brussel zal ik er voor zorgen. Geachten Vriend uyt W. ik bedank u over uwe mededeeling t n denk dal, nieltegenslaende ik ii melde dal leggen hier het hoofdpunt is, gy zult blyven 'l geen gy lot nu toe geweest zyt. Sedert eenige weken zyn er 26 benoemingen in hel Leopoldsorde!' gedaen geweest zonder dal zy in den Moniteur verschonen hebben. Men spreekt veel in de salons van Brussel van de intrede van MejulV. Muller, de dochter van den vertegenwoordiger van Link, in een klooster. Den vader heeft niet gewild dat zy zou religieuze worden in Belgiên. Zy gaet dus in een klooster van Yrankryk. Den 9 dezer, rond 7 ure des avonds heeft eenen brand te O vermei re twee schuren en twee stallingen verslonden, toebehoorende aen den ge- naemden O. Verdoodt en B. He Guehl, landbou wers te Overmeire. De schade word begroot op 5600Jr. De ga ho uwen waren verzekerd voor de som van 1600b'. De beest en gedood in de vlammen zyn waren niet verzekerd, uytgenomeh een peerd, toebehoo rende aen Verdoodt, dat liet was voor de som van 500 fr. Liytbevsting van het grauwvuer te Denain Men schrvftuyt Denain, 9 february, 8 ure des avonds, a en 1'Echo du Nord: Mynheer, er heeft te Denain eene uylbersting van .het grauwvuer, in evenredigheid van die van Dour, plaets gehad. Op het uer dat ik^ehryf, zyn er 22 lykcn uyt de myn gehaeldmen kan het getal nog niet zeggen van die welke er in gebleven zyn. liet :ezen van het weekblad la Pui.r Komt nogmaels aen de officieren en soldaten \erboden te worden. Den ingang der kazernen en kampen is verboden aen dit blad, waervan de nummers aen hun adres niet worden besteld. De heeren officieren en soldaten mogen de Paix monde lings en schriftelyk beslryden, doch zonder hem te lezen. Waerby komt hel dal de vyanden der geestelyke boekkeuring zoo zeer de militaire keuring beminnen en dat de encyclieken van M. Chazal worden goedgekeurd door de vyanden vlet' Encycliek van den Paus? Er is gemeld dat er in den nacht van den 8-9 dezer, dieven gedrongen zyn in bet leerwerk- huys der gemeente Olsene, en dat zy er zes stuk ken lynwaed uyt medegedragen hebben. Ziehier eenigè byzonderheden' wegens den diefstal Van zoohaest den bestuerder van hel gesticht, M. Declercq; de misdaed ondervonden had, vat- tede hy vermoedens og tegen eenen kerel in de gemeente geboren maer woonende te Kortryk. Hy ging den policie-kommissaris dier stad vin den, en beyden stelden zich aen het opzoeken naer den betigten. Zy wachten niet lang van hem te ontmoeten en hy wierd aengehouden op het oogenblik dat hy langs de Meenensche poort de stad ging verlaten om zich te hegeven naer bet. buys waer hy gebruykt word als looulrek- kenden dienstknecht. Naer het stadhuys geleyd, begon men zich op zynen persoon aen een nauwkeuring onderzoek over te leveren, 't welk tot uyls'lag had de ont dekking eener som van 50 franks, die in zyne leerzen verborgen zaten. In 't byzvn van zulk een verpletterend bewys, kon den dief. Ch.-L. Serganl genaemd, niet ver der meer loochenen hy bekende zyne schuld. Zyne twee medepligtigen wierden aenslonds ook' aengehoudenSergent deed alsdan volledi ger bekentenissen en wees het slecht befaemd buys aen waer by stukken lynwaden luid ver kocht, aen lagen prys; immers men had er hein 450 fr. voor gegeven, terwyl de zes stukken eene weerde hadden ven 550 tot 600 fr. De politie begaf zich naer dat huys en ont, dekte de zes stukken lynwaed, die onder eenen mesthoop verborgen lagen. De prangdieven, 't. is te zeggen, den man, de vrouw en de dienstmeyd, zyn insgelyks aengehouden geworden Men herinnert zich den schandelyken laster dien het logienblad van Brussel, Uylenspiegel, overjaer had uytgebraekt tegen 't pensionaet van Jette en deszells bestierders. Welnu hel tribunael van Brussel heeft dezer dagen den 'opsteller van dit blad veroordeeld tot 1000 fr. boete en de onkosten van het proces, en zyne veroordeeling in 20 dagbladen te doen aenkondigen, onder den titel van regterlyke her stelling, en daerby 200 plakschriften met het vonnis te doen uylhangen. Men leest in den Producteurvan Leuze Ieder jaer, voor de imlitieloling, maken er zich veel jongelingen voor eenen zekeren tyd ziek, in de hoop van vrygesleld te zullen worden. Ten eynde die zoo iels beproeven, te verwittigen en te laten welen welke noodlottige gevolgen daeruyt somt yds vorlkomen, deelen' wy een geval mede, dat verledeu jaer hier gebeurd is. Eenen loteling, die niet geerne soldaet zou worden, legde zich op de bil eene inbytende plaester; er ontstond w< Idra eene diepe wonde, en dit maekte den jongeling mank, terwyl zy inwendig zoo krachtig werkte dat zyne verteringsorganen gestoord wierden, en hy, op den dag der loting, door zyn zieklyk uylerlyke ieders medelydcn opwekte. Het lot was h'>m even wel gunstig; maer de in uylvoering gestelde mid delen hadden onherstelbare verwoestingen aonge- ï'iclit. Te vergeefs wilde hy zyne gezondheyd door krachtig voedsel herstellen; eene kwynziekie, ge- paerd aen schrikkelyke zenuwaanvallen, leydde den ongelukkigen langzaem, maer'onder een vrees- lyk lydeu, naer een vroeg- gedolven graf. Eergisteren namiddag wierd er le Antwerpen eene groote party hoornbeesten met den stoom boot overgezet. Aen de overzy der Schelde wierd «ene koe dol, veroozaokle veel schrik onder de aenwozigen en ging op hol. De gendarmen welke zich daer ter plaets bevonden, achter volgden en scholen op het dier. Te Zwyndreeht kregen de gendarmen hulp van den veldwachter en gelukten er in de koe le dooden, na haer elf kogels in het lyfgejaegd te hebben. Hel bof van Cassatie komt in zyn verhoor van den 40 february, op eenvormig besluyl van den heer advokaet-generael Faider-, eene kwes tie le beslissen van hoogst belang voor de eygenaers wier gronden in Vlaenderen, langs de buerlwegen gelegen zyn. De voorziening verwerpende door den Staet gerigt tegen een arrest van het hof van appel van Gend van 4 july 4865, in zake van M. Clep, heeft het oppergeregtshof met het hof van appel van Gend beslist dat, tegenslrydig met de pre- lentien van den Staet, den eygendom van den grond der buerlwegen kan loebehooren aen de genen die er aen palen dat, onder hel oude regt, alle de wegen van groote gemeenschap niet noodzakelyk aen den vorst toebehoorden dal, wel integendeel, in de Vlaenderen, zy den eygen dom waren der eraenpalendeen eyndelyk dat hel leggen van eenen sleemveg«door den Stuei op de plaets zelve van eenen ouden buertweg, aen de eraenpalenden hunne eygendomsregten niet ontneemtdal dit regt behouden blyfl zoo lang den Staet er de onleygening niet van gedaen heeft om rede van openbaer nut, nuts billvke schade loosstelling. Den Staet hechtte eene groote aengelegenheyd aer deze zaek, het was voor hem eene groote kwestie van grondbeginsel; ook heeft hy M. Clep vervolgd voor alle de regterlyke hoven, alhoewel liet voor dezen grondeygenaer maer eene kwestie gold van geen byzonder belang en van weynige weerde. De echtgenote van den heer advokaet Ver- riest, van Kortryk, is zaterdag gelukkiglyk beval len van dry kindeis van 't mannclyk geslacht. Den staet der moederen der kmders is voldoende. Ter Munt, van Brussel heeft men de verveer- diging herbegonnen van goudstukken ter waerde van 20 franks, die sedert 46 jaren geslaekt was. Sedert twee ol' dry weken slael men eiken dag voor eene som van 200,000 franks. Te Lebbeke (naby Dendennondo), woont er eenen man, genaemd Jozef Cooreman, oud 405 jaren, en zyne vrouw 404. Den oudsten zoon is 62 jaren, sehr yver in de bureelen van hel Gouverne ment, en ook aldaer woonachtig, en den jongslen 52 jaren oud, woont l<* Antwerpen In december laelslleden ging den genaf-mden JansSens, rnolenaer de Bambrngge, om 4/2 ure 's%avónds. in eene naburige herberg een glas bier drinken, zyne vrouw en kinderen alleen l buys la tende. Nariwelyks was hy sedert eenige «ogenblik ken afwezig, toen twee zwaiigem rekte inansper- soonen .by middel van beklimming in de hoeve drongen, en van daer in de keuken al waer de mo- ieiraersler bezig wasaen 'I naesen. Eensklaps word zy door eenen der kwaeddoeners by de keel geval, terwyl eenen anderen hare sleutels uyt den zak haelde ermede in de kamer treed, waer zich de geldkist bevond. Na al liet geld geroofd te hebben vertrokken de booswichten zonder iels anders mede te nemen. Des anderendaegs wierd den burgemeester der- gemeente van dit schelmslirk onderl icht, en dade- lyk gaf hy er kennis van aen der: heer procureur des Konings le Dendermonde. Thans vernemen wy dat de verdachte daders van dit wanbedryf reeds sedert eenige dagen zyn aengehouden en dat wel- haest heel de zaek klaer zal wezen. Men schryft uyt Wurzburg (Beyeren) Sedert eenigen tyd reeds hebben wy te Wurzburg eenen zeer vermaerden dierentemmer, M. J. Sonlages. M. Sorilages is 55 jaren oud; by heeft hier wonderwekkende proeven gedaen die eene zeldzame krachtdadigheyd en inagt ver raden. Den 25 january treed Soulagés ten loonee- le in een hok waerin' zich eenen leeuw en eene leeuwin bevinden. Iiy doet hun verscliillige oefeningen verrigten die hemde warmste toejuy- chingen verdienen. Soulagés is ei dien avond bezonderlyk op belust; hy probeert zyne krach ten op de twee koningen der woestyn, en in weer wil eenige bruske bewegingen, dempt hy ze 'en doet ze gehoorzamen. By elke nieuwe oefening verdubbelen de toejuyehingen. Soulagés, willende zyiie toeschouwers door eene buylengewoone verlooning bedanken, ver- eenigt in eene en dezelfde kooy eenen leeuw, eene leeuwin, eenen witten beer, twee zwarte beeren, vier hyenas, twee wolven en eenen ko- ninglyken lyger. Soulagés treed met verheven hoofd en eeiie cravache in de hand binnen. xNauwelyks heelt men achter hem de kooy toegesloten 'of den tyger werpt zich.op den wit ten beer. Dit was het teeken van een afschuwelyk die rengevecht. Den leeuw door eene hyena aen- gegrepen, liet een vreeslyk gebriesch hooren. De twee zwarte beeren vieien op eenen wolf. De leeuwin hield eene hyena onder hare klauwen, en alle die dieren schreeuwden en huylden ont j het meest. Hopende de dieren schrik in te jagen, schoot den temmer op de tweee erste aenvallers twee pistoolen los. «Deze doenwyze was hem rampzalig. Den tyger verlaet den witten beer en, met opene en bebloe de muyl werpt hy zich op Soulagés, die op eenen oogenblik op dén grond lag en vreedelyk ver scheurd wierd. Alle de dieren vereenigden zich alsdan tegen den neergeworpen demper, en, na weynig oogen- blikken tyds, bleef er van dien mensch niet anders meer over dan eenige lompen vleesch. a De toeschouwers zyn heen gegaen bevende van schrik en zich beschuldigende de dood van Soulagés door hunne al te geestdriftige toejuy ehingen veroorzaekl te hebben. DEN ZEGEPllA EL DER KERK. Mfm weet dat den 42 mey 1864, toen den IJeyli- gen Vader nog al erg ziek lag met de roos aen zyn been, zvne vyanden reeds rekening maekten op de waersciiynlyke gevolgen zyner dood. Eenen uyt- muntenden kardinael had de eer gehad den welbe minden Opperpriester te onderhouden, en had hem gezegd wat droefheyd er te Roonren heerschte nu dat elkeen wist dal 'hy ziek lag Stelt elkeen gerust had den Paus geanlwoordl tk iceel dat ilc niet ster ven zal voorateer den zegeprael der Kerk gezien te hebben. Den 25 december laetstleden, toen hy de ge- lukwenschingen van het Heylig-Kollegie ontving ter gelegen heyd der feestdagen van Kerstdag, heeft den Heyligen Vader gezegd Den zegeprael der Kerk is verzekerd; het uer alleen er van is on zeker. Wy verpligten niemand een volstrekt geloof aen deze voorzeggingen le geven, maer ziehier twee geluygenissen die aen dezelve eene groote weerde geven voor de oogen der christeneu die nadenken. De eerste getuygenis is degene der vermaerde Anna-Maria Taigi, die den tilel van gelukzalige draegt sedert den 10 january 1837. Men kan' in haer leven hare merkweerdige voorzeggingen lezen. Vergenoegen wy ons met eene zinsnede aen te halen betreffende Pins IX: a Zy zegt (voor- 4857) dat er op ons tydslip eenen Opperpriester zou komen die door Goil met een gansclr bezonder licht zou bygeslaen worden; dat zynen naem gansch de we reld door zou verspreyd en door de volkeren toe- gejuycht worden dat den Turk zelf hem zou eeren en hem zou zenden groeien (men weet dal den Sultan dit jegens Pius IX op eene gcheugelyke wyze heeft gedaen). Zy zegt dal dien Paus, van de eerste dagen af zyner regering, aen zyn volk wel daden moet verieenen die door ondankbaei heden zullen beloond worden. Zy voegt er bv dat dien heyligen Opperpriester bestpmd is om het tempeest uyt le slaen tegen hel schip van den heyligen Petrus losgebrokendat den arm van God hem zou on dersteunen en tegen de goddeloozen verdedigen, welke zouden vernedert en heschaemd gemaekt worden dal hy op het eynde de gave van mirakelen zou hebbendat de Kerkna vele icederwaerdighe- den, eenen zoo schitterenden zegeprael zou behalen dal de volkeren er over met verbaesdheyd zouden geslagen slaen. Men vroeg alsdan aen de gelukzalige ol den Paus dien zy aldus aenwees, eenen der kardinalen was die alsdan leefden zy antwoordde dat hy nog eenen enkelen priester was de Kerk dienende in een verafgelegen land (Pius IX was alsdan maer den priester Joannes-ff aria Mastu'i en vervulde op dit tydslip, in den naem van den Heyligen Stoel, eenè buylengewoone zending i» Chili.) De tweede voorzegging, welke diegene is van Maria Lataste, is niet min merkweerdig. Maria Latastet geboren in 1822 le Mimbaste, departement der Lnndes, is overleden den 10 mey 4847. Ziehier hoe zy rekening geeft van eene vcropeiiburing welke zy van Onzcn-lleei^onlving op eenen feestdag der Onbevlekte Ontvangenis. (Men moet niet vorgi ton dat hetgeen hier j gaet volgen, door Maria Lataste geschreven is geweest in hare boeken en brieven meer dan acht jaren voor de gebeurtenissen die naestby die god vruchtige dochter waren, dewvl hel geloofstuk der Onbevlekte Ontvangenis maer afgekondigd is geweest in 1855 en Maria Lataste overleden is in 1847) Mar ia Lataste drukt zich uyt aldus«|Na dat in gecomnmcieeerd had, deed den Zaligmaker my beze woorden hooien Den dag gaet komen dat den hemel en aerde met elkander zullen afspr eken om aen myne Moeder de eer te bewyzen die haer verschuldigd is in descboonste harer voorregten lk heb mv eenen Opperpriester' verkozen en lu b dit beslnyt in zyn hert geblazen; hy zal door deze gehuchten over heerschl wezen gedurende zyn gansch pausdom. Hy zal alle de Bisschoppen dei wereld byeenroepen om hunne stemmen Maria Onbevlekt in hare Ontvangenis le hooren afkondi gen. Alle de stemmen der Bisschoppen zullen zich vereenigen en zyne slem, de geloolbelydenis der andere stemmen afkondigende zal de wereld door weerklinken. Alsdan zal er op de aerde niets onl- breken aen de eer- myner Moeder. De helsche mag- len en hare afgezanten zullen zich legen die glorie van Maria verheffenmaer God zal ze met zyne kracht ondersteunen, en de helsche magten zullen met hare afgezanten in hare afgronden weer- keeren. Nu, den druk zal op de aerde komen, de onderdrukking zal heerschen in de stad die ik bemin en waer ik myn hert gelaten heb. Zy zal in droefheyd en weedom gedompeld zyn; zy zal langs alle kanten niet vyanden omringd zyn gp- lykeenen vogel in hel net gevangen. Deze stad zal schyiien te bezwyken gedurende dry jareu, en nog een weynig tyds na die dry jaren. Maer myne Moeder zal nogmaels in die stad neerdalen; zy zal de handen^, nemen van den Grysaevd die op eenen troon zit, en hem zeggen: a Hel uer is daer, regl u op; aenzie uwe vyanden; ik doe a ze verdwynen den eenen na den anderen, en zy verdwyiién voor allyd. Gy hebt my glorie gege- ven in den hemel en op de aerde; ik wil u ook glorie geven in den hemel en op de aerde. Zie de menschen zy zyn vol eerbied voor uwen naem, vol eerbied voor uwen moed, vol eer bied voor uwe magt. Gy zult leven, en ik zal leven met u. Ouderling, droog uwe tranen al, ik zegene u. BEYTEiNLANDSCH nieuws. Maendag en Dynsdag 13 en 14 february. Het woord Encycliek'heeft reeds voor de regt- banken van Vrankryk geklonken. Het keyzerlyk hof van Parys komt tot de straffe voorzien by de wet op de drukpers te veroordeelen het blad VUnité catholiqueom een oordeel te hebben ge streken over den akt. des gouvernements betrek- kelvk de afkondiging der Encycliek en aldus po litieke zaken behandeld te hebben in een tyd- schrift dat geene magtiging van bestaen heeft. Den Staetsraed van Spanje komt jegens de Encycliek van den 8 december eene beslissing te némen in alles gelyk aen degene die in Vrank ryk is genomen geweest. Hy heeft er de gedeel- telyke afkondiging van veroorlofd, met verbod slaende de zinsnede welke hy beweert tegen strydig te wezen met de voorregten der Kroon. Het piemonteesch gouvernement heeft in de afkondiging der pauzelyke Encycliek zonder toe- i lating, eenen nieuwen middel gevonden om den j vollen teugel le vieren aen zyne vraekgierige gesteltenissen jegens de hoogere geestelykheyd. I Mgr. den bisschop van Mondovi is er het eerste i slagtoffer van. Zyne Hoogweerdigheyd komt door de regtbank van Mondovi verwezen te wor- i den tot 3 maenden en half gevang, omaer> de bevelen van het Hoofd der Tl. Kerk gehoorzaemd te hebben. Men schryft uyt Parys lk weet niet of de dagbladen het verhael hebben gegeven van een kleyn tooneel dat over twee of dry dagen heeft plaets gehad in het In- stiluet. Den bisschop van Or leans is in de zit ting der fransche Akademie verschenen. Zoohaest hy de zael binnenkwam, hielden de samenspraken op de toejuyehingen borsten los alle de Akade- miciens drongen rond den prelaat en wenschteu hem over zynen uylnemenden uytslag geluk. Gedu rende dry kwaertieren lang dat zyne legenwoodig- heyil duerde, was Mgr. Dupanloup hel voorwerp van een zoo warm eeronthael, dat de oudste Aka- demjeiens noch iemand zich herinneren er ooyt een zulkdanig gezien te hebben. Parys 16 february. Mgr. den aertsbisschop van Kan.eryk die den eersten is geweest om tegen den ministerieelen omzendbrief van 1 january te protesteren, koml een mandement voor den Vasten af te kondigen, over hel Gezag van den Paus. Den uytstekenden prelaet lost achloreenvolgendlyk de volgende vraeg siukken op Van wien houd den Paus zyn gezag Welke zyn het voorwerp en de uytgeslrektheyd van dit ge'/.ag Hebben de menschelvke overboaen hel regt van er de ^yloeleiting van te beletten of te be perken Wat moet men verstaen door de vrylieden, voorregten en grondstelsels der gallikaensche Kerk, en welke toepassing kan men er van doen in deze lyden Alle deze vraagstukken zyn behandeld met het gezag en de kennis die de schriften van den god- vrucldigen en geleerden prelaet kenmerken. Londen, den f3 february. EEN STOUTMOEU1GEN DIEFSTAL. Geheel de stad Londen was gisteren in beweging ten gevolge van eenen aeninerkelyken diefstal, des nachts gepleegd in het magazyn van juweeleryen des heeren Walkier, eenen der ryksle juweeliers van Cornliill. Zie hier ceriige byzonderheden over dezen stoulmoedigen diefstal, die hier de evenre digheden eener groote gebeurtenis heelt aenge- uomeu. Den lieer Walker bewoont het buys niet, waer zvn magazyn zich bevind. Eens de dagzaken afge- lóopen, sluvt tiv de deuren en lael zelfs geenen be waker in dat magazyn, volgens de engelsche ge woonte.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2