VLOEIMEERSSHF.N, Liberhaters Vandalismus. Schietmg met de Bolle Sparre Hoppestaken Boomeii Schaarhoiil on ïtoppeslakei: verkooping van landen Tabac Uigaren en Kerkwas VERLOREN! Te huren Openbare l'erkooping BEHUYSD HOFSTEDEKEN Berigt aen de Maelders. Berigt. DEPOT. Verkooping van WEI- EN ZAEILTOEN, BOUW - EN ('EIXS(iROM)KW Wann. Jawel, zy vragen nog de byvoeging van al de bekwaemlieden die zullen beslaligd worden op alle wyze enz. Bell.Nog beter By de liberhaters zyn be- kwaem, zoo gy komt te zeggen, al de bokkebaer- den, pennelekkers, sigaerrookers, staminépila- ren, kroeggasten, lawytmakers, met een woord al wie tot hunnen dienst staen om, gelyk in 1857, kasseysteenen voor redens te gebruykenEn wat vragen zy nog Wann.De stemming by alpliabetische orde zon der onderscheyd van gemeentenen dit wel om den kiezer op liet oogenblik der stemming zooveel mo gelijk afgezonderd te houden van zyne medekiezers die hem kennen en zouden verdedigen, als de liber- ihater jaglhonden op zyn briefken zouden uyt zyn en hem zouden willen dwingen het zelve tegen een ander te verwisselen. Bell. Gy zyt er, vriend, wy zullen daer op nen anderen keer nog van klappen. Wannes.— Ja, Bell. want nu moet ik op ronde. Salut. Hét gemeentebesluer van Ninove komt eenen akt van willekeurigheyd daer te stellen die stren- gelyk zal geoordeeld worden door alle degenen by wie het gevoel der reglveerdigheyd door den par tygeest niet uytgedoofd is. 'T is de begraving van een pasgeboren kind die lot voorwendsel heelt ge diend aen die nieuwe schending der regten van den catholyken godsdienst. Hel is eenen regel in de Kerk, gelyk elkeen weet, dat de kinderen zon der doopsel gestorven, in de gewyde aerde niet mogen begraven worden. Den burgemeester van Ninove, hierin het voorbeeld navolgende van den meester Defré, heeft het kind waervan spraek is nop'het gewyde deel des kerkhofs doen begraven. M. den pastor-deken van Ninove heeft ten dien aengaende eene prolestatie ^ioen geworden aen de gemeenlelyke overheyd, in dewelke hy zich, namens den godsdienst, verheft tegen den on wet tigen en despotieken akt waeraen den heer burge meester zich komt pligtig le maken. Hoe lang zal de liberhuters-lieerschappy te Ninove nog duren? Dit zullen de kiezers moeten oplossen door eene verstandige en wel gekombi- neerde eendragt. De eatholyken konnen dit als zy willen, maer zy moeten krachtdadiglyk willen, dit is te zeggen de bekwaemste middelen gebruiken om van hunnen wil eene wezenlykheyd te maken. Ninove is gansch deftig en catholyk, neemt er eenige godsdienst- en prieslershaters weg, en de catholyke priucipen zullen er van zelfs zegevieren. Dat deze tweede seheuding van hun catholyk kerkhof aen 'de kiezers tot lesse strekke en bun doe zien hoe noodig het is het liberhatersdespolismus te kort vleugelen. Men schryft ons uyt Gent: Er is alhier, namens de Commissie der Gods- biiyzen, reeds overgegaeu geworden lot de verkoo ping van de meubelen van het voordezen Weezen- sgeslicht der Blauwe Meyskens. Hel zigt van de aloude schuylplaets, alwaer, sedert eeuwen, de catholyke Jiefdauigheyd zooveel jonge weezen had opgevoed, was droevig en doodsch. In de werkza len lagen ondereen geworpen de speldewerk k useens -en de spinnewielen der meyskens, de andere zalen waren ydel, en geen enkel Kruys of Mariabeeld was nog aen den muer te vinden. De nederige kapel was als uylgeplunderd geworden de tate- treelen waren uyt hunne lysleu gerukt, liet taber nakel op den altaer omgeworpen. Men had gezegd dat eene bende beeldstormers daer geweest was. Onder de te verkoopen voorwerpen bevonden zich ook kerkversierselen. lampen, bloemvazen, een -wierookvat, ciboriën, kelken, heyligenbeelden. Een tamelyk groot getal persoenen, waeronder veel catholyken, waren by den verkoop aenwezig. Men hoorde aen alle kanten slechts vrymoedige en bittere k lag ten tegen de Jacobyneu van het slad- huys. Ten eynde le beletten dat de Heylige Vaten in onreyue handen vielen, hebben de catholyken op deze voorwerpen geboden; hunnen lever is volko men gelukt, en geen enkel kerkversiersel is in liber- baleis handen geval.en. Eenen kelk is aengekocht geworden door den heer Landrien, onderpastoor te Oostacker, eene ciborie door den priester öttevaere, enz. In eene der zalen van het geslicht staet het vol gende opschrift te lezen, dat zeker door de verlich te besluerders onzer stad al gauw zal vernietigd •worden Vronw Barbara Daman, echtgenoote van Mes- sire Mailtaert De Y'ulder, geheimraed van den Koning, heeft, voor de zaligheyd harer ziel en ten profyte dezer arme school, eene jaerlyk- sche rente geslicht van 500 gulden, op voor- waerde dat al de kinderen der beyde scholen op de vier groole feestdagen, op de feestdagen der li. Maegd en op St. Michielsdag, de elfure- a mis in St. Mikhielskerk bywoonen; en dal de kinderen, inliet Iluysteruggekeerd, een witbrood van twee pond grooten ontvangen. Bid voor de ziel der voorzeyde vrouw Barbara, die te Brus- se] den 18 september 1659 overleed. Uyt'eenen byzonderen brief uyt Noord-Amerika ons "toegekomen, nemen wy de volgende regelen op met dringende en vriendelyke bede aen den schryver van voortaen toch zoo gierig niet te wezen op het nieuws van den amerikaenschen oorlog. Waren wy in zyne plaets, wy zouden meer scbryven, al moesten wy onze schoenen met wissen knoopen om het nieuwsgierig verlan gen onzer oude vaderlanders te voldoen. Den 1)enderbode hoopt dat deze vriendelyke vermaning zal pakken en dat hy niet zal gedwongen zyn met de zeven uren botten en de informeerkazak zelf jiaer Amerika over le steken, want in dit geval G. zou het met u niet al te wel afloopen. Nogtans ik druk u vriendelyk.de hand. Ziel hier, geëerde lezers het kleyn beetje dat onzen vriend ons over den oorlog meedeelt. Den staet van den oorlog in Amerika is merke- lyk veranderd. Het noorden heeft nu voorzeker de bovenhand. De stoutmoedige marche van ge- nerael Sherman dwars door Georgie naer Savan nah is zekerlyk eene schoone daed en ook heeft deze expeditie alleen byna al de Kansen van den oorlog veranderd, De groote kwestie is nu of ge- Lee (van het zuyden) welken ongetwyfeld de grootste militaire bekwaemlieden bezit en die tot hiertoe zoowel Richmond verdedigd heelt, Schor man niet zal gaen opzoeken, Lee kon inderdaed zeer gemakkelyk Bichmond aen Beauregarol overlaten en zelve naer het zuyden Sherman te gemoet trekken, word dit gedaen, men mag zich aen een reuzen gevecht verwachten het zal den slag van Waterloo voor Amerika wezen. De ga zelten van het zuyden schynen willen te verstaen geven dat de Zuyderlingen in geval van overwel diging zich toch liever aen de Vereenigde Staten zouden overleveren dan aen Vrankryk. Zy zouden zich wederom met het Noorden vereenigen en te samen misschien Mexico aenvallen. Men zegt zelfs dat het niet onmogelyk is dat men ook met Enge land zou in oorlog komen ten opzigte van de bri- tische bezittingen in Canada. Maer dit schynt nog al onwaerschynelyk en liet zoude in alle geval onvoorzigtig wezen voor Amerika van nu met En geland in vyandschap te geraken. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. J. V. R. te Mount-Clemens (Amerika) een effekt ten beloope van 55 fr. 20 centimen voor abonnement ontvangbaer by M. V. D. N. te Gend. Zeer geachten vriend V. R. wees hertelyk bedankt over uwe bezorgdheyd. Het is nu reeds zooveel jaren geleden dat ik het genoe-. gen niet meer gehad heb UED. te zien. Als gy naer 't land komt, by den Denderbode is voor u logement le voet en te peerd etc. etc. Ontvang myne allerhertelykste groetenissen. Ontv. van M. L. te St. Eloi-Wynckel 6 fr. M. Royer-de Behr, lid der Vertegenwoor digers Kanier, zal zondag 26 dezer, om 6 1/2 uren 'savonds in den Catholyken Kring der Een dragt alhier, eene konferentie geven over de rol der politieke staethuyslioudkunde in de oplossing der maetschuppelyke kweslien. -By koninglyk besluyt is M. Frans Michiels, Kandidaet-No.taiis, te Aelst, benoemd tot Notaris le Herzele, in vervanging van M. P. Arents, die als Notaris overgaet naer Haellert, in de plaets van M. Breckpot, tot Notaris te Aelst benoemd in vervanging van M. F. Evit, overleden. Men zend uyt Charlerov het volgende verhael van eene misdaed die te Ecaussines komt gepleegd le worden. Eene schroomclyke misdaed is vrydag laetst gepleegd tusschen 4 en 5 ure, le Ecaussines, in eene wooning die afgezonderd staet te midden des velds, tusschen Ecaussines en Mache-lez Ecaus sines. a Eene brave en eerlyke werkmansvrouw, moe der van een talryk huysgezin, is lafhertig ver moord geworden binst dat zy alleen t'huys was, kaer kleyn dochterken naer school zynde en de andere kinderen met hunnen vader naer hun werk. De diefte is de beweegrede des schelmstuks geweest: die lieden, zeer arbeydzuem, hadden, naer het schynR eenen kleynen spaerpot die moest dienen om eenen plaetsvervanger te betalen in in 't geval den zoon die maendug laetst gelot heeft en eenen gelukkigen numero heelt getrokken, er zoude ingevallen zyn. <r Men heeft nevens het slagtoffer den openge broken koffer gevonden. Het slagtoffer was den mond toegebonden g> weest, en nadat de misdaed was volbragt, heeft den moordenaer haer weer heur werk op den school gelegd (zy had bezig gezeten met naeyën). a Naer men verzekert, is de ongelukkige eerst met eene pistoolschot getroffen geweest, waerna den moordenaer haer verscheydene messteken heeft gegeven en haer heeft trachten le versmach ten of le verworgen, a De deur van het huys was geslotenden moordenaer is, naer alle waerschynlykheyd, langs de venster moeten uylvluglen. Rond 5 ure, zegt men, gir.g de dienstmeyd der hofsleê Lenoir naer de woning van het slagt offer, om haer dochterken te vragen voor eene kommissie le doen. Zy vond de deur, gesloten, en, door de venster ziende,' vond zy de vrouw vermoord zitten, op haren stoel, waer den moor denaer haer op geplat is had, met haer werk op haren schoot. De misdaed moet gepleegd geweest zyn door eenen persoon die met de gebruyken en de levens- wyze van liet slagtoffer bekend was. Zy veron derstelt eine hatelyke en Talherlige voorbedacht- heyd. Ook heeft zy overal, in de omstreken, de verslagenheyd geworpen en eene geweldige ver- onlweercliging verwekt tegen den ellendigen be- dryver van dit schelmstuk. Men hoopt dat de justitie er wel in gelukken zal hem te ontdekken. Hel slagtoffer heet Aloxandrina Godciabois, huvsvrouw Allard. De geslolene som bedrai gl 4 ii '500 fr. Men zegt dat den dader aengehouden is. BLRGERLYKEN STAND GEBOORTEN. Manixelyk 8 m Vhouwel. 7 HUW ELY KEN. J. Veiiiaogen, wever met F. Stuyver, zonder beroep. P. Oe Man, twyndersg. met M. Meert, kantw- C. Mayart, jaquartw. met met M. Callebaut, kantw. - F. Van Der Cammon, solferstekm. met J. Peelers, kantw. OVERLEDENEN. G. Van de Meerssche, sergeant, ridder van het Leo poldsorde 54 j. M. Van Welle, z. b. 101 j. Scliaerbeke - J. Meganck, 14 d. Mylbeke. M. Daens, v D'hondt landb. 22 j. Mylbeke. A: De Raedt. 3j. Langeriil- ders'lraet. A. De Brul, v. Impens, winkelier; 35 j. zouts. BÜLSOC1ETE1T 5IETS ZONDER ARBEID. NAER GELDPRYZEN. Op vastenavond maendag den 27 februnry 1865 om twee uren na middag, by Seraphien DE SMET in de ROOS Ponlstraetpoort te Aelst. VEIS DIT IE VAN 10,000 Te Erembodegem, aen de Denderbrug. Op Maen dag 27 February en Donderdag 2 Meert 1865. telkens om 1 ure nanoen. Door 't ambt van den Notaris DESMET te Erembodegem. TE DENDERLEEUW Öp D1JNSDAG 28 Februarii 1865*(vastenavond) zal den Zaakwaarnemer en Sekretaris VAN .SAN TEN te Denderleeuw, door bevoegd ambt open baarlijk verkoopen 1° Om 1 ure nanoen, te Denderleeuw Huysse- ghem, aan de Denderkaai, 6000 Sparre Hoopesta- ken, (hojfandschhout). 2° Om 5 ure nanoen op den zeiven dag te Den derleeuw beneden de Statie van den Yzerenweg. A 18 koopen Abeele, Wilge en Kanada Boomen B en 9 koopen Schaarhout gestaan te Dender leeuw beneden de Statie ten verzoeke van Julfr. De Kouinck en d'heer Leunckens waarvan den aanwijs zal gedaan worden door de wachter Christiaan De Schryver. Plaatsingen uitzetting van Geld. Genoemden Van Santen, gelast zich zonder onkosten, met het plaatsen van Gelden en Kapita len 't zy bij de hijpothecaire Kas dat een beslaan van 29 jaren boven wisselvallige vreemde specu- latien stelt., 't zy op vaste goederen in Belgie al leen gelegen en waarvan de waarde gekend is. Men kan ook ten zynen kantoore^Geld op in trest bij hijpotheek bekomen. TE WICHELEN. De Notarissen DE VRIENDT te Aelst, en DE MOOR te Wichelen zullen openbaerlyk verkoopen. 1" 57 aren 48 centiaren Land Roscliveld pach ter 1,. V. Petegem. 2°li9 aren Land Crappevekl; pachter J. B. Luyckx. 5° 29 aren 9t centiaren Land Helsrotpachter J. B. Luyckx. 4° 28 aren Land Boogaerd; pachter P. Luyckx. S° IB aren 55 cent. Rotpachter .1. De Glieesl. B" 81 aren 84 centiaren Land Boschveld; pach ter J. B. Luyckx. 7° 25 aren Land d'Hulst; pachter J. De Gheest. 8° 10 aren 56 cent. Land Botpachter id. 9° 10 aren 43 cent. Land Botid. 10" 5 aren 25 cent. id. id. 11° 18 aren 52 cent. id. L. V. Petegem. 12° 21 aren 56 centiaren Land Rotpachter Jh. De Ghees). De koopers zullen dadelvk in 't gebruik komen. VERBLYF Maendag 3 April 18B5, om 2 uren nanoen ter herborg den Engei. te Wichelen. Men kan ook alle inlichtingen bekomen by de Notarissen Heetveld te Brussel, Moeus te Lede en De Pauw te Aelst. Te Aelstregt over de groote Kerkdeur N° 25. Jean Bte BOEYKENS Klerk van Notaris heeft de eer ter kennis van 't publiek te brengen, dat hy komt overtenemen, den koophandel van jufr. We Van den Hole, bestaende voornamelyk in Alle soorten van cigaren, tabac, snuif, was, bougién, keersen en wasdraed. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder en verhoopt door de goede hoedanigheid zyner koopwaren alsmede de geringheid zyner pryzen, het vertrouwen van 't geëerd publiek te bekomen. Op 2 fehruary lost is er te Ninove of in do omstreken verloren een GOUDEN CACHET met koslelyken Sleen, Die het gevonden heeft word verzocht hel te brengen naer bet bureel van den Denderbode, alwaer hy wel zal beloond worden. 2 Schoone kwartieren met schoone Meubels én by zonderen uytgang, alsook een buys aen de Leopolslrael- poort le Aelst. Zich te beviagen by Ed. Vliebergh en zusters te Aelst Lange Zoutslraet. VAN EEN Groot C aren 50 cent. S. B, N08 557 en 558 te Erembodegem aen de Keppestrael, door bet ambt van den Notaris DE SMET te Erembodegem, op Donderdag 2 Maert 4865, om 5 uren na noen ter herberg van Frans Van Pollelbcrgh, te Erem bodegem. Te koop hy Charles Van Boy, aen de Statie van Sinte-Mertens-Bodeghem. 1° Een koppel grauwe Molensteenen (zeven- tiendértooper 50 centimeiers dik, ligger 15 centimeters) met siaèkyzer en ryn. Prys 100 fr. 2" Een waterwiel van rond de dry meters, nog in goeden staet. Prys 60 fr. 3° Een schoon watermolen as, circa ces meters lang en meer dan twee meters dik, onbewerkt. Prys 200 fr. 4" Een boekweit petmoelen met draeijende wer ken andere toebehoorten, gemaekt naer de biet ste verbeteringen en met alle gemak verplaets- baer. Prys 200 fr. 5° Een, yzeren oliebank met toebehoorten, als nog een forneys met roenverk en eenige draei jende werken, aen matige pryzen. Jean Janssens, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy zich komt te vestigen in de Pontstraet, regt over het Klapstraetje, als brood-en peperkoekbak ker. Verder dat er by hem te bekomen zyn alle soorten van kruydenierswaren in T groot en in 't kleyn Hy hoopt door de goede hoedanigheyd zyner waren en door derzelver geringe pryzen de gnut en 't vertrouwen van het publiek le zullen verdienen. Van 7,eer vruehtbaer MEST, by Edouard VAN CLEEMPUTTE, Zoutslraet te Aelst, aen 48 Iranks per 400 kilogrammen. BOSSCHÜIÜ, EN ZEER GOEDE binnen de gemeenten tezeApptls, Audeyem Mespelaare, DenderbelleGijsegemllerdersetn Wichelen en Schelt'ebbelle. De Notaris Joseph Louis MOENS, te Lede, zal in hel openbaar te koop aanbieden de volgemla onroerende Goederen le welen ONDER WIEZE. 4o koop. Eene partij Meersch gelegen binnen de gemeente Wieze, op den Roijen sectie B N° 403 met Cene groote van 52 aren 'i0 cent.—In gebruik by de kinderen Verberchmoes. boonipnjs 60,00. ONDER APPELS. 2o koop. Eene partij Vlóéiineersch geLgeu te Appels, wijk Bochten groot volgens meting 20 aren 90 centiaren, sectie B N° 484a. ONDER AUDEGEM. 5o koop. Een parceel Land gelegen te Aude- gem sectie G N° 516, groot bij meting 8 aren 90 centiaren.In gebruik bij de weduwe D. Matthys. 4o koop. Eenen Cijnsgrond gelegen te Aude- gem sectie C N° 550 groot 2 aren 50 centiaren, In gebruik bij Victor Vermeiren. 5o koop. De helft ten westen van een parceel Land wezende Bouwgrond gelegen le Audegem sectie C N° 552b groot in het geheel 46 aren 20 centiaren. ln gebruik met de koopen 6, 9, 40, 44, 42, 45, 44 en 45 bij Frans Vermeiren. 6o koop.-De westhelft ten oosten van voor- schrevene parceel lands. ONDER MESPELAARE. 7o koop. Eene partij Land gelegen te Mespe laare bekend bij cadaster sectie A N° 104 aldaar groot 22 aren 78 centiaren. In gebruik bij Pe trus Beeckman. 8o koop. Eene partij Land gelegen te Mespe laare op den Helskauler sectie A N0 44 groot vol gens meting 49 aren 20 centiaren. 9o koop. Een parceel Land wezende Bouw grond, gelegen te Mespelaare deel van nummer 525e/bis groot 8 aren. 40° koop.^Een parceel Land gelegen te Mespe laare alsvoren groot 6 aren 60 centiaren. l lo koop. Een parceel Land gelegen alsvorea te Mespelaare groot 6 aren 60 centiaren. 42o koop. Eenen Cijnsgrond gelegen ook te Mespelaare groot 4 are 50 centiaren. 15o koop. Een parceel Bouwgrond gelegen I alsvoren te Mespelaare deel van N° 525d/bis groot 5 aren 60 centiaren. 44o koop -Een parceel Bouwgrond gelegen t« Mespelaare alsvoren groot 3 aren 40 cent. 45o koop. Een parceel Bouwgrond gelegen te Mespelaare groot 5 aren 70 centiaren. 46o koop. De helft naast den zuiden van eene fiarlij Land gelegen binnen de gemeente Mesp#>- aare in de Helst groot b»j meting voor deze helft 50 aren 80 centiaren sectie A deel uit nummer 173. In gebruik bij *oseph De Beul. boomp; ijs 486,00, 47o koop. De helft naast den noorden van voorschrevene partij Land groot voor d z»* helft 50 aren 80 centiaren. In gebruik by J. De Beul. boom prijs 400,00. 48o koop.Eene partij Meersch leu deele landj gelegen te Mespelaare gekend bij cadaster sectie At N« 474 groot volgens meting 55 aren 70 cemiareu, boomprijs 300,00. i ONDEH DENDERBELLE. 49o koop. Eene partij Meersch ten deele land gelegen te Denderbelle sectie A N® 558 van 't plan cadastraal, groot volgens meting 67 aren 30 cent.j In gebruik met voorzegden koop bij de weduwe Baumans. boomprijs 585,00. ONDER HERDERSEVi. 20o koop. Een parceel Land gelegen te Her- dersem, wijk kamphof sectie A N° 94 groot 46aren 20 centiaren. In gebruik bij De Haeck. boomprijs 430,60. 21 o Een parceel Land gelegen le Herdersem wijk Kamphof sectie A No 104 groot 7 aren 80 centiaren. ln gebruik bij Petrus De Haeck. boomprijs 30,00. 22o koop. Een parceel Land gelegen te Her dersem wijk 't l»ot sectie A No 9 groot bij meting 42 aren 50 cent. In gebruik bij P. De Haeck, 23o koop. De helft ten zuiden van eene partij Land gelegen te Herdersem in den dijkman ofslre- land sectie A No 58 en 59 van het plan cadastraal, aldaar groot 65 aren 50 centiaren. 24 koop. De helft ten noorden van voorschre vene partij Lands bicdc laatste koopen in gebruik; bij Fredeiic Albrecht. ONDER GIJSEGEM. 25o koop. Een parceel Land gelegen te Gijse- gem, wijk Niehtewijde, sectie A No 631 groot bij meting 23 aren 50 centiaren. boomprijs 145,00. ln gebruik bij J. Moeyersoons. 26o koop. De helft naast den westen van eene partij Land gelegen te Gijsegem in de MauuaartS* A No 507a van het plan cadastraal aldaar in het ge-1 heel groot 52 aren 50 centiaren. 27o koop. De wederhelft naast den oosten van voorschrevene partij Land. ln gebruik metj voorgaanden koop bij C. Cobbaut. boomprijs 12,00. 28o koop. Een parceel Chijnsgrond gelegen te Gijsegem alsvoren sectie A No 506a groot 8 aren 50 centiaren. In gebruik bij Singelyn. boomprijs 42,00. 29o koop.Een perceel Land en Bosch gelegen te Gijsegem op Classensdrieseh sectie A No 623 groot 9 aren 40 centiaren. In gebruik bij Char les Boeykens. boomprijs 1 44,00. 30o koop. Een partij Boomboseh gelegen te Gijsegem in de Blekte, sectie A No 636 45 aren 50 centiaren. ln regie, boom en houtprijs 4525,00. 31o koop. Een parceel Land gelegen te Gijse gem op 't Kampshof, sectie A Nos 659, 660 en 664 groot 25 aren 40 centiaren. In gebruik bij de wede. Temmerman en Judocus Moyersoons. boomprijs 50. 32o koop. De helft ten westen van eene partij

De Denderbode | 1865 | | pagina 2