aaiaa V[Th"'^T^4LLD zu"cn binnen eenige dagen IVVVr^'' onze kwittanciën mét den post zenden aen degene onzer geabon- neerden die voor 4864 en vroeger nog niet be- taeld hebben. Wy verzoeken vriendelyk onze inscbryvers dezelve te betalen en ons onkosten van terugkeer te sparen. CORRESPONDENTIE. Oiitv. van M. V. D. R. te Rillaer !8 'francs "111 voldoening van abonnement tot 1 January 4867. Item van M. F. te Bievene 6 francs. Eenen brief ons uyt H. toegezonden en hande lende over zekere gestichten konneri \vy niet opnemen om redens die wy mondelings eens aen deverzoekers zullen zeggen. M. E. Van Wichelen, Seminarist, is Profes sor benoemd in bet bisschoppely Kollegie te Eecloo. Verleden Woensdag is alhier godvruchlig- lyk in den heer ontslapen de wel eerw. Zuster Lucia Van der Storm, Moeder-Overste van bet klooster der Zwarte Zusters dezer stad, oud zynde 82 jaren en 9 maenden. De eerweerde overledene was hiervoor haer mïnzaem karakter, diepe godsvrucht en gekende wysheyd algemeen hoog geacht en word niet alleenlyk door bare medezusters, die zy van in 4829 als ware Moeder bestuerde, maer door al onze medeburgers diep betreurd. 'De Encycliek van den 8 december en de Si/Pabus die er op volgt, zyn zondag 11a het Evan gelie der Hoogmis, afgelezen geworden in al de parochiekerken, bidplaetsen en openbare kapellen des bisdoms van Gend. Den Senaet is byeengeroepen op maendag, 43 dezer, ten 2 uren. Dynsdag heeft de korrektionnele regtbank van Brussel uytspraek gedaen in de zaek van grafschennis, ten laste gelegd aen den genaem- den Z. B. Van Elder, grafmaker te St-Joost-ten- Noode. Den beschuldigden is tot een jaer gevang zitting en de kosten van het proces verwezen. Binnen kort zal voor de regtbank van 4 aen- leg le Brussel een proces beginnen, waeraen de laelste gebeurtenissen veel publiciteyt zullen geven. Den heer Oimmers, vader, herbergier le Brussel, vervolgt den generael Euchène. inrichter van hel belgisch-mexicaensch legioen, omdat dezen zynen minderjarigen zoon, zonder zvne toelating heeft ingrlyfd. Er is ook kwestie geweest dat men den minister van oorlog zou rei volgen en dat men zich lot de Kamer richten zon, om er de magtiging toe te bekomen; doch liet schynt dat men zich met de vervolging van den heer Euchène zal tevreden houden, ofschoon het vertrek van den minderjari gen zonder liet verlof van den heer Chazal, geene plaets had kunnen hebben. Wat er cok \a zy hel ■proces belooft belangrvk le wezen. De advokalen Demenr en Paul Janson zullen voor vader Crim- mers pleyten. liet is eenen wisselaer van Brussel, die het lot van 50,000 francs gewonnen heeft in de trek king van eersten meert der leening van 25,000,000, r<i liet is eene geringe vrouw van Antwerpen aen wie het lot van 25,000 francs is le beurt gevallen der leening van Bysel, waervan de trekking insge- lyks op 1 meert plaels greep. Er ?yn valsche goudstukken in omloop, die zeer behendig nagemaekt zyn. Men kan zo enkel aen den klank erkennen, Zy dragen het afbeeldsel dei' fransche Republiek. (Uien Publie). Men sehryft nvt Geeraerdsbergen Wy kunnen de fabriekanten niet genoeg nenraden voor/igtig te zyn in het verzenden van weerden met den*post, en dezelve by liet verzenden te char- gerren. Deze week zyn er twee brieven met 4700 franken'weerden uyt Parys naer onze stad verzon den, ter hunner bestemming niet aengekomen. Men doet onderzoek. Men leest in den Moniteur van Leuven a Wy hebben de schroomelyke heyligschending doen kennen te Leuven door hve liberhaters ge pleegd. Heden heeft eenen bedienden van het ge meente bestuer en bygevolg onder de bevelen van M. den burgemeester der stad geplaetst, eene eer- looze karikaluer doen verschynen ter gelegenheyd van den Triduüm die heeft plaets gehad. Het Kruys, Jesus-Chrislus, kortom alles wat er hey- figst is op do aerde, word eri.i gehoond, begekl en bespouwen. a Wal schande voor eene stad van 50,000 zielen en voor eenen burgemeester die niet alleenlyk de religie laet beledigen, maer ook zyne bestuurden welke hyna allen calliolyk zyn De plaets van ztil- kon onderhoorigen is op het sladiiuys niet, en allen burgemeester die eenigzios zvne weerdiglieyd in acht neemt, zou aonstonds de noodige maelregelen Ti> men om een soortgelyk schandael te doen op houden. Don dader dier eerlooze uylgave is gekend en wy zyn gelukkig te mogen beslaiigen dal er o.ndei' de Irelfelvke lieden maer eenen kreet van verontweerdiging is tegen dien akt van barbaersch- heyd en libera.ler-solidaire verwildering. Men sehryft uyt Audenaerde, 5 maerl: Dr aftroggelaryen beginnen zich ook tot de lnivtengenieeiiten uyt te strekken. Wy nemen hel volgende op, ten eynde men op zyne hoede zyn zou: Wevnige.dogen geleden irad eenen wclgekleeden persoon in de herberg de Warandeomtrent Rouchaiilberg^te Erembodegem, en gelastte don zoon met eenen brief voor den notaris aldaer. zeg gende eenig geld te halen op een erfdeel waermede den notaris gelast was Toen den /oon nauwelvks vertrokken was, vroeg en bekwam den vremdeling van de bazin dry franks, o:n in afwachting in de omstreek eene kommissie te doendat hy nief is wedergekomen is geniakkelyk om raden. Eene dagen later kwam eenen welgekleeden per soon dien men vermoed denzelfden Ie zyn, by den landbouwer Roe'and, in gezegde gemeente, en vroeg een glas botermelk, zeggende hel te betalen waerop den boer antwoordde dat bet. onnoodig wns; hetzel ve uvtgedronken hebbende, vroeg hy een tweede; dit ook geledigd zynde, zegde hy dat hy geld had en do melk geenszins voor niet wilde. Daerop wierp hv een stuk van twintig franks op de tafel, zeggende: boud er eenen frank af. Den pachter negentien Tinriks wedergegeven hebbende, vertrok den kerel, en alsdan ondervond Boelandt dat hy gefopt was. Het was een valsch gcudsfuk. Verscheydenè dagbladen van Brugge heb ban gesproken van brieven uyt Brussel naer Brugge gezonden met geld in, en die (er hunner bestemming niet waren aengekomen. Men weel ook dal eenen lageren bedienden van bel postbestuer, getrouwd en vader van kin deren, verdacht van den dader dier ontvrerading te wezen, wierd aengehouden en zelfs dat bel postbestuer, zonder Le wachten dal de justitie uytspraek gedaen had de, den bedienden in kwes tie geloofde te moeien in onwerkzaembeyd stellen zonder traktement. De korrektionnele regtbank van Brussel komt twee zittingen aen deze zaek te ^besteden, en in die van gisteren heeft zy de onpligtigheyd van den betigte uytgesproken. DOCTRINAIR SCHANDAEL. Den 6 dezer had te Kortryk eene zitting van den Gemeenteraed plaets. Er moest onder andere ge handeld worden over de vracg van den bestuurder eens looneellrocps van Uobaeis (Vrankryk), om op den stadsschouwburg van Kortryk verlooningeu le geven gedurende den Vasten. Den Baed heeft, met 40 tegen 7 stemmen, de vraeg verwoipen. Onmiddelyk na die zitting, en in de b^raedsla- gingszael zelve, is eenen act van ongehoord geweld door een Raedslid gepleegd. Den heer Jansens na- melyk heeft, zonder dat daertoe reden bestond, den uytgever van het calliolyk blad, die a»*n de tafel der slenographen zal, in bel gezicht gespuwd! De lafherligheyd van dezen doctrinair, die voor de regtbank wegens zyne verlichte en edele daed zal te verantwoorden hebben, word door ieder trefïelvk man 111 Kortryk geschandvlekt. Men sehryft uyt Bergen, 5 maerl Eergisteren avond, ten 9 4/2 ure, heelt er alhier by M. Kasllé, horlogieniaker op de Kieken merkt, eene pooging lol diefstal en moord plaets gehad. Eenen persoon, gekleed niet eenen zwarten frak, klak, met bakkebaerden en zwart gemankt gezigt, was in buys gedrongen, na de stractdeur mei eenen haek te hebben opengevrongen. Hy was bezig met de gouden en zilveren horlogien. welke in de tweede kamer aen de schouw hingen, weg le nemen, toen den genaemden Frans Cast ré, horlogiemakersgast, die op eene kamer der eerste verdieping werkte, met eenen quinqiiel in de hand naer beneden kwam. I11 de kamer gekomen wierd hy door den dief aen- gevallen, die het glas der lamp verbryzelde, het licht uytdoofde en vervolgens den werkman met een mes op het voorhoofd, alsook op het achter hoofd, ligte wonden toebragt. Alsdan greep Cnstré met de linkerhand hol mes vast, vatte eenen hack waermede hy twee slagen gaf op het hoofd van den kwaeddoener, die zich wilde redden en welken naby dc deur nog eenen slag ontving die hem die hem deed ter aerde storten. Den werkman dacht hem gedood le hebben en liep haestig zvnen meesier verwittigen, die naer de herberg was gegaen; maer by hunne terugkomst was den booswicht verdwenen, op de tafel eenen kleynen zakdoek achterlatende, waerin reeds 22 zilveren en 2 gouden horlogien waren byeen gepakt. Toen Cnstré hel huys verliet om zynen baes te gaen roepen, bemerkte hy eenen anderen persoon, welken in de slraet de wacht scheen te houden. Het geregt is op zoek om den dader te ontdekken. 'T is nauwelyks een jaer geleden dat er by M. Kastlé nogmaels eenen diefstal wierd gepleegd. Men 6chryft uyt Charleroy a Eenen officier der genie is door M. Chazal ge last geweest met zekere werken, in verband staen- de niet de fortificatiën van Antwerpen, welke wer ken hem genoodzaekt hebben byzondere lokalen le huren en twee of dry teekenaers te gebniyken, die hy met zyne penningen betaeld heeft. Van dit alles heeft den officier eenen staet van uytgaven opgemaekl, waervan hy de betaling vraegl aen M. Chazal. a Dezen vind dien staet overdreven en doet. eene zeker»* som aenbieden, le betalen van hel oorlogs budget. Den kapileyn weygert, om twee redens, vooreerst omdat, volgens hem zyne rekening geens zins overdreven is, en vervolgens omdat de werken in kwestie hem bevolen geweest zynde, riiet door den minister van oorlog, maer door VI. Chazal han delende in lioedaniglieyd van hyzonderen peisoon, hy uyt dien hoofde geen regt heeft op eenigen loon van den Staet. a Doz»' zaek, word zy voortgezet, bpJooft be- langrvke veropenbaringen, want den officier van wien spraek is, schyn' al niet minder slyfhoofdig le wezen als vroeger M. den kolonel Hayez en moet volgens het zeggen zyner kameraden, sedert eenige jaren eene nog al sohoone verzameling stuks byeen- verzameld h-bben, waervan de openbaermaking een nieuw licht zou kunnen spreyden over de kwestie van Antwerpen. Een vreeslyk tempeest heeft den 8 February gewoed 111 de noorderlyke streken van Noorwegen'. Men noemt 45 schepen die vergaen zyn. Let wel op! Den tweeden dezer at een meys- ken van 42 jaren te Brigueil ecue halve peer op welke baren broeder bespaerd bad voor haer en op de schouw gelegd bad nevens eenige fosfor- kens. Van dien stond af wierd bet meysken ziek en den achtsten stierf bet arme kind. Het was te laet toen men den geneesheer ontboden bad. Het aenraken dier fosforkens had liet meys ken vergiftigd. BCYTENLANDSCII ME11VS. Luydens brieven uyt Roomen gedagteekend den 4 maert, en gisteren in Marseille toegeko men, zal er tegen bet eynde dezer maend een groot Consistorie worden gehouden, in hetwelk den Paus vier fransche Bisschoppen zal be noemen. Eenen brief geschreven uyt Turyn, 1 meert aen de Monde, kondigt aen dat de politiek stil ligt sedert dat den karnaval is opgehouden. Dit heeft niet belet dat men te Milanen een weynig de poli tiek by de vermaken van den karnaval mengde. Op den Corso dier stad, zyn er politieke maska- raden geweestzinspelingen op de verplaetsing der hoofdstad naer Florenlien, op de Overeen komst van den 45 september, op dc redevoering laetst door den keyzer uytgesproken by de ope ning van het Wetgevende-Korps. Deze maskara- den hebben premien ontvangen van wege eene maetschappv ingerigt onder de bescherming der openbare overlieden. Men beeft, onderanderen, eene premie verleend aen dry persoonen die printen uytdeelden verbeeklende den mineur Pieter Mieca, die, gelyk men weet, zich zeiven opofferde voor het geluk van Turyn, by dc bele gering van 4706, waer de Fransehen op bet punt waren binnen de stad te dringen langs eenen on- deraerdschen gang, toen Micca liet bedreygde bolwerk deed springen en die edelmoedige zelf's- opofferingen met zyn leven betaelde. Men had van onder op die print geschreven Antivoord van den kleynen Staet die aen den voet der Alpen ligt aen Z. M. keyzer Napoleon HJ.'T is klaer. Eene myn dreygt hem' alles le doen springen. Vrankryk is verwittigd. Te S. Petersburg (hoofdstad van Rusland) vriest hel zuo fel, dat men kennis houd op do groo- le rivier de Neva. Men heeft in dezen winter een groot huvs van ys .gebouwd, hetwelk men des nachts verlichte, en welke muren als van diamant schenen le zyn. Wy vinden in een blad de volgende byzon- derlieden over Mexico: a Dan zyn wy iu Mexico gekomen; den keyzer en de key*erin zyn ons komen inhalen mei de gar de en al de treepen met hel muziek. Zuo veel volk en heb in nooyt gezien: dan zyn wy aonstonds ver trokken tot aen liet paleys en daer hebben wy gedefileerd. Maer het paleys is hel kurieusste 0111 li? zien met zyne kleyne torens. Tis een vierkantig; de stad is schooner als Brussel en grooter als Parys: het paleys staet jnyst op de groote merkt, de huyzen zyn ook plat van boven en mot balkous; de kerken zyn met 5 of C torens en er zyn 44 kerken. De burgers zyn hier gekleed met leéren vesten en leören broeken, Ier zy aen de broeken eene root knopsgateu met zilveren of gouden knoppen volgens den rykdom. Mutsen kennen zy hier niet, maer hoeden met randen van 20 tot 50 centimeters breed en geborduerd met bloemen in goud of zilver, 't Vrouwvolk is veel kostelyker gekleed dan in Belgiën, de voituren is al goud en zilver dat men ziet. a De kleermakers verdienen hier 7 en 8 piasters per dag eenen piaster is o fr. 44 eentimen, eenen reo is 60 centiemen, eenen medio 32 centimen, eenen kwarl is 45 centimen, eenen klak is 8 centi men, eenen centare is 5 centimen, centen en centiemen zyn hier niet. Buylen de stad zyn de menschen hyna altemael wildenzy loopen moedernaekl, maer hebben toch het verstand van het noodigsle te dekken. Zy sla pen in de bergen, eten paunekoek van spaensche tarwe. Er zyn benden van 48 tot 20 duyzend bri gands, die de reyzigers aenpakken den kop afstiy- den. En al die wy daer van pakken, wy .moeten er ook op uytgaen, die worden hier op de merkt door den kop geschoten van 011s en van de Franschen; daer zyn er dagen van die bruyne gasten, dikwyls 40 en 60 ook; hier in de stad en mogen wy niet alleen uytgaen, want het volk smyt 11 seffens eenen poignard in uw Ivf dat gy daer neervalt. Het Handelsblad, van Antwerpen, maekt de volgende juyste bemerkingen op de onvoorzich tige, ja pligtige medewerking van ons versleten doctrinair Ministerie in de aenwerving van het Belgisch -Mexicaensch legioen, dat zoo deerlyk verleyd en in zyne verwachtingen bedrogen is geworden: Belgiën had zich in Mexico moeten doen kennen door zyne producten in de nyverbeyd, door zynen trouwen en loyalen handel, door de inrigting van kantooren, de overplanting van jonge talenten kortom, Belgiën had in Mexico den voet aen land moeten zetten als nyveraer, als koopman, als ingenieur, als werkman, gereed om den onbebouwderi rykdom van dat land te helpen exploiteren. Overigens zullen er van dat Mexikaensch legioen weynig of geen meer in Belgie terugkee- ren alles doet het ons voorzien wat het geregeld gevecht niet zal uytvoëren, zullen den ponjaerd, de lasso, de gele koorts, het strop of' het verra- derlyk schot wel verrichten. Het cyfer gedurig aenvnllen, zal niet gemak- lyk zyn; want de oogen des legers en der burgery gaen open, en het is niet uyt liefde voor den noble métier des armesdat den Vlaming huys en haerd verlaten zal, even als eenen Zwitser en des te minder, omdat zyn wapen ginder den vryen wil van het vol te moeten gaen bevechten. Wy herhalen het; onzen eersten stap in Mex ico is aller ongelukkigst geweest, en tot nu toe zien wy er niets in, dan de eere van daer een kerkhof te hebben, waer een paer duyzend Belgen zullen rusten, Wy hopen 011s in onze voorzegging te be driegen; doch wat eene zekere waerheyd blyft, is, dat wy, om over de zeeën inderdaed te ge lukken, ons niet met de dreygende bajonnet had den moeten presenteeren. Wy hadden er onzen entreê moeten doen als eenvoudige commis-voyageurs, en die eerlyk en trouw de producten van industrie, kunst, talent en beschaving aengeboden in verwisseling van bet goud, dat de natuer daer, om zoo te zeggen, uyt zynen milden schoot opwerpt. a Dan was Mexico eene bron van welvaert voor ons geweest nu, wy vreezen bet kan 't voor ons eene ergere doos van Pandora worden dan al de British-Queen's, de Guatemala's, de Rogiers-koloniën en tutti quanti te samen. De Nieuw-York-Sun geeft de volgende inlich tingen over de oudheyd der petroleum Over vier duyzend jaren gebruvkte men dezelve reeds in Egypten als geneesmiddel, en thans nog vind men er pelroleumbronnen. Op liet eynde der vorige eeuw voerde men uyt Egvplen twee ladingen petroleum naer Engeland over; doch daer men dezelve niet goed genoeg kon zuyveren, zag men van dien handel af. 0 Onder den naem van siciiiaensclie olie bedien den de iuwooners van Agrigente zich voor hunne verlichtingen van eene olie, welke niets anders dan petroleum is. Te Parma gebruykt men op onze dagen nog voor dezelfde zaek eene naphlbron. Men weet insgelyks dal de petroleum in leeger Azia voor verschillige zaken wierd gebruykt. Eyndelyk bedh-nde men zich in Per/.iën, geduremJe verscbeydene honderde jaren, van de petroleum, p - Een bind yan Lyon verhaelt 't volgende feyt: Vrydag avond, om vier uren namiddag, waren de huerraers van een buys la Villette getuygen van een allerhartroerendst tooneel. Een meysken van acht jaren was door eene zoldervenster op liet dak gekropen en liep langs de dak pannen, zonder bet gevaer te kennen, waeraen zy zich blootstelde. Hare moeder bemerkte haer in dieri gevaervol- len toestand; zy slaekte eenen angstkreet en viel in bezwyming Hef arm meysken, de stem barer! moeder herkennende, wilde terug naer het zol-j dervensier gleed de de dakpannen af en rolde opj de helling van bet dak. Zy ging van eene hoogte van vyf verdiepingen op de steenen van den! koer nederstorten, wanneer hare rokken aen eenen haek der dakgoot bleven vastgeklampt. Het slagtoffer hing 1111 daer in de lucht, met het hoofd naer om leeg. De getuygen beraemden onder elkander hoe zy best bet kind redden zouden, wanneer den heer Perrenet, bedienden eeuer l'abiiek, op het dak verscheen, en na eenige oogenblikken van zeer gevaerlyken tocht, gelukkig genoeg was, om zich van het kleyn meysje meester te maken, die hy in de armen der moeder terugbrengt te midden der toejuyehingen van de persoonen, die getuy gen \v:.r> n van die zslfopoffering. Eene 011de dame bevond zich voor de eerstel mael haers levens in eenen konvoy op den yzeren-i weg. In volle vlugt komt er eenen koopwaren-1 treyn, den treyn .waerin de oude dame zich be- j vond. in stukken ryden. Eenigen reyzigers zyn op den slag gedood, anderen armen of beencn gebroken en vele wagons verbryzeld. Toen hel gevaer gestild was, onderzocht men al de rytuy- gen. Eenen bedienden vind in eenen waggon de; oude dame, met den glmlach op de lippen, bezig met haer pakjes te schikken en hare toilet te her-1 stellen, de andere reyzigers waren er in alleryl uytgesprongen. Wel madam? leeft gy nog? zyt gy niet gekwetst? Is er niets dat u let? want er is een ongeluk gebeurd, dry zyn dood, velen gekwetst. Goeden God, zegde de oude dame, ik wist het nietik meende dat het altyd alzoo ging toen bet konvooy stil hield. INNEMING YAN CHARLESTON Den byzonderen briefwisselaer van den Times, te Nieuw-York, bevestigt dp inneming der stad Charleston door de Noorderlingen. Alvorens dat standpunt te verlaten, heeft den zuydeilyken gene rael Beauregard twee geharnaste schepen doen zinken en al de kanonnen op de versterkingswerken vernageld. Zes duyzend balen katoen, welke in de bovenstad in magazyn lagen, zyn op 'sgcneraels bevel, verbrand geworden. Het vuer deelde zich mede aen een groot voorraedmagazvn van wapens i en krysbehoeflen, digi by den y/erenweg van Wil mington geh'gen; da°ruyt ontstónd eene ontploffing welke de vlammen naer alle richtingen verspreyde. Verscheydene honderden inwooners zvn by dien yselyken brand verongelukt of gekwptsl. Meer dan twee derde declen der stad liggen in aseh. Deze yslyke gebeurtenissen hadden plaets in den nacht van den 47r February, hel was maer den vol- genden morgend dat de Noorderlingen bemerkten dat de stad ontriiymd was. Een corps troepen van het eyland James heeft, ten 2 ure 's namidilags, de forten ingenomen en bezet. Den adinirael Dahl- gern en generael Gilmore zyn aen boord hunner kaïionneerbooten «ie rivier opgestoomd zy vonden in de stad slechts negers en een deel der armoedig ste bevolking. Heeds over dry weken waren de i welstellende burgers daeruyt gevlucht, in 'l *001- uytzichl eener overgaef. De officiëele dépêches van generael Gilmore melden dat 200 stuks kanon en eene zekere hoe- veelheyd krvgsvoorraed in zyne handen zyn ge vallen. Ter eere dier zegeprael en het herstel der nati* onale starrenvlag op het lort Sumler, heeft deR president Lincoln bevolen dat er overal oerschoten gelost moeten worden op den vnjaerdag der ge boorte van Washington, den grondlegger der Ame- rikaenschc Republiek. De noorderlyke hoofdstad zal dien avond geheel en al verlicht zyn. Het fort Anderson is, zondag den 49 february, insgdyks door de Noorderlingen bestorm»! en inge nomen; het grootste deel der bezetting is echter ontsnapt naer de richting van Wilmington; het word vervolgd door sterke noorderlyke corpsen. Men spreekt te Londen van een ontwerp strek kende om eenen onafgebroken spoorweg le leggen van Londen of eerder van Kales naer Calcutta. Dien reusachtigên vzeren weg zou Vrankryk doortrekken tol Strasburg, en van daer voortloo- pen langs Baden, Beyeren, Oostenryk* Turkye, van Europa en van Asia, van waer hy de valley van den Euphrates zon afdalen tot aen den persi- sclien golf, 0111 zich, langs door Persiën te gaen vervoegen by bel net der indiesche spoorwegen. De reys en liet vervoer der koopwaren zouden aldus kunnen geschieden op vyftien dagen tyds. Een deei der reys zou gedaen worden op reeds gelegde linien. Men zou door eene nieuwe lyn de uylerste lakken moeten verbinden welke op dit oogenblik in werking zyn, de eene in Indien en de andere in Europa. Die nieuwe linie, !angs Kon- stanlinopel loopende om te gaen uytkomen al genen kant van hel persiseh grondgebied, zou den naem ontvangen van Europcesch-Aziatischrn Vzeren iceg. Men meld uyt Westerwytwerd 22 February: Naer men verneemt bad over eenige dagen al- bier het navolgende voorval plaets. Eenen alhier j woonenden landbouwer had een stierkalf goslagt, zonder bet te hebben aengegeven. Toen hy er byna mede klaer was en 'tverder afhakken wilde, j zag by toevallig uyt zyne venster, 011 wat zag hv f toen? Twee ambtenaren naderen met rasse schre den zyne woning. Goeden raed was bier duer; wat aen te vangen? maer onzen landbouwer denkt: kort beraed, goed beraed, hy zegde tegen zyne vrouw: begeef u te bed en houd u onpas- selyk, waeraen dadelyk door de gehoorzame vrouw word voldaen, ten eynde baren echtvriend i uyt zyne moeyelyke positie te redden waerop den landbouwer het geslachte kalf neemt on dat in de wieg onder de dekens stopt en bet kleed er over, en daerna heel bedaerd gaet zitten wiegen. Toen de ambtenaren de wooning binnen traden, wierden zy verzocht niet te luydrugtig te zyn daer de vrouw onpasselyk te bed ligt, en over eenige dagen een kleynlje bad gekregen. Op de vraeg ol bet eenen jongen of meysken was, antwoordde men, eenen jongen. Hierop zagen de amblenaren de wooning na. Nadat men hiermede eenigen tyd in wooning en schuer bezig'was geweest! en niets verdachts had gevonden, keerde men in de woonkamer van den landbouwer terug; op de I vraeg of men het kabinet ook wilde nazien sloeg I men zulks van de band. Vervolgens vroeg den landbouwerofdeheerenook een zouden borrelken drinken, daer dit zoo gebruykelyk was. In den beginnen echter wilde men niet, maer ten laetste op lang en vriendelyk aenhouden van onzeu goe den landman, stemde men toch voor een kleyntje.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2