i'if&ende ceremoniën is onthaeld geweest. Dege ne die zich niet konden inhouden van lagchèn, Kielden toch de liand voor den mond. liet toehoorderschap bestond, zegt men, uyt twee a dry damen die zich niet genoeg verlicht gevoelden, en meer oordjeskeerskens op het tafelken van den verlichter als toehoorders op de banken. Niettegenstaende heeft den man zich zoo kontent getoond, dat hy al zyne oordjeskeevs- kens heeft laten uytbrandeh, tot het laetsle toe. in den catholyken letlerkring alhier iieeft ver leden Zondag eene zoo schitterende als aenge- -iinme musikale avondfeest plaest gehad, die door de treffelykste familiën dezer stad is bygewoond. De buytengewoone talenten der achtbare per- soor.en welke de uytnoodiging van het komiteyt tol het verluystereu dezer feest aenveerd hadden, hadden eenen zoo buylengewoonen toeloop uyt- gelokt, dat de ruyme zael veel te kleyn was. Zoo verzettelyk immers was dezen avondstond, dat, by het eyildigen, men overal den wcnsch hoorde uytdrukken van wederom zulke deftige familie feest te mogen bywoonen en dezelve dikwils onder onze aelstersche catholyke bevolking te zien vernieuwen. De catholyke Gazette de IAége heeft aengekon- digd dat M. Joseph Lebeau, eenigen tyd voor zyne dood, tot de H. Kerk terug gekomen is en zyne biecht gesproken heeft. Op dit woord biecht ontvlamt den luykschen Journal van M. Frére- Orban in eene zoo geweldige razerny, dat hy aen 'i schreeuwen valt en uytroept De catholyke drukpers eerbiedigt niets meer, zelfs de plcgtigheyd der dood niet.zy verhaest zich de nog gapende graf stede van eene belgische] doorluchtigheyd te bezwad deren 11 Zoo gaet het tegenwoordigZegt van eenen getrouwden liberhater dat hy tot het* eynde toe met twee dry kamerkatten geleefd heeft, de mi nisteriele dagbladen zullen dit loven als merk- teeken van eene minnende inborstmaer zegt dat hy zich bekeerd en gebiecht heeft, dan zullen zy u voor lasteraer en eerroover uytmaken, ja geen scheldwoorden genoeg vinden om u naer het hoofd te werpen Den maerschalk Niel is eenen waren en ievcri- gen catholyken en deelt deze hoedanigheyd met bykans al de groote generaels die in Afrika of voor Sebastopol aen 't hoofd der fransche legers oorlog gevoerd hebben. Onlangs was den gehey- raen raed van Napoleon III vergaderd den bra ven Niel verdedigde voor den Kevzer het Paus dom, en beknibbelde zeer hevig de overeenkomst van 15 september met Piemont. t Vergeet niet, sehreeuwde hem prins Napoleon, den kozyn, toe, vergeet niet wat gy te verdanken hebt aen den Keyzer, die deze overeenkomst goedkeurt. Het gene ik ben, heb ik te verdanken aen myn zweerd, antwoordde zeer kalm den maerschalk. Deze welverdiende zinspeling op de ongehoor de bloohertigheyd van den Prins Napoleon, vlug- t-ling van Krimée, bragt hem in eene zoodanige woede, dat hy aen 't vloeken en tieren ging tegen ■de overvloedige menigte der gespoorde calolins, 't is te zeggen tegen de catholyke generaels die in 't fransch leger krielen. Hy eyndigde met deze woorden, die zoo wel den haet als de schande van den keyzerlyken Jacobin afschilderen Gy hebt schoon te zeggen en te doen gy en uwen Paus ge zyt beyde naer den blixem (vous êtes De Gendsche Halfvasten merkt was zeer leven- dig. De duytsche koopmans bezonderlyk waren er in groot getal. Er waren .te koop gesteld 758 vol wassene peerden, 16 veulens, 8 ezels, 70 karren en 481 wagens. 'T is eene merkelyke vermindering op het verledene jaer. Inderdaed, op de merkt van .4864 waren te koop gebragt 982 volwassene peer- den, 49 veulens, 10 ezels, 82 karren en 499 wa gens. Men denkt dat het slecht weder veel kcopers en verkoopers zal tegengehouden hebben naer Gend te komen. Men scliryft uyt Geeraerdsbergen, 18 meert- Dvnsdag morgend is de 82jaiige vrouw Abé btiylen de Audenaerdschepoort, in den mestput welken zich achter Inter buys bevond, gevallen toen men liaer opnam had 7.y opgehouden te leven' ;Men vermoed dal zy by liet uvlgieten van eenigé -ïuylnis zal uylgeslingerd en voorover in den put gevallen zyn. Zno wv vernemen, bevlytigen onze fabriekanten -in kanten zich «ra onze stad in deze nyverheyd ibyde tentoonstelling van Dublyn weerdiglvk té vertegenwoordigen, en de voortbrengselen welke -ei naertoe gaen gezonden worden, verdienen alle- zins de aendacht tot zich te trekken. De middenaektie gelast met bel onderzoek des welsontwerps over de militie, verklaerl zich voor liet stelsel des kabinels, *t ivelk slerlilsde behoudenis is der nnsbrnyken die in de tegen woordige wetgeving bestaen. De redetwistineen der sektien en den keus der verslaggevers deden ons dien uylslag voorzien. Wy zvn er niettemin om bedroefd, want liet is eene vreède teleurslellina voor zooveel al te zeer beproefde familie., die zich te verwachten waren aen eene billyke hervorming der lasten die haer zyn opgelegd. De nieuwe vermeerdering der betalin" op het sinker lierrinnert aen liet publiek dat onze zoogezegde liberale ministers geenszins de fi.ia.i- tieele beloften hebben volbragl welke zy in 1848 deden en nadien in 1857 vernieuwden. Zv luidden zich verbonden spaerzaemlieden te verrigien en de lasten der coiilribulieboialeis te verminderen. Nu de kleyne spaerzaemheden in 1848 veriigt, zyn sedert dit tydstip allen uyt de luidgellen eevaegd geweest, en de uytgaven zvn in aenzienlyke evenre- (Itglirder. toegenomen. Van dan af wirrd alle ver mindering der belastingen onmogelvk. Inderdaed ver van ze Ie verligten, beeft men ze verzwiierd! bezonderlyk voor de kleyne voorwerpen vaD ;il,re- meene voeding, liet spyt dat dit slecht stelsel van bestuer ons inboezemt, is des Ie heviger darr een goed deel der nuliioenen in de schatkist gekomen, vet spild geworden zyn in militaire dwarsheden en diplomatische pracht. De tachtig millioeneii welke Antwerpen ons reeds gekost heeft, zouden er mis schien ÏGO opgebragl hebben, had men ze in den koophandel gelaten of had den Slaet er een redelyk ftbn yk yaji gemat-k!. Alle die grieven zyuonbe- twislbaer, maer den partygeest belet dal men ze tegen de regerende doetnnuiren doel gelden. Men spreekt van een buytengewoon liuwe- lyk, hetwelk kortelings te Gheel zal plaets hebben, liet paer dat zich in den echt gaet vereenigen heeft gezamentlyk twee armen en drv beenen. De toekomende bruyd heeft geene armen en den bruydegom slechts een been. God verleene hun ovcrvloedigen zegen op aerde Een droevig ongeluk is verleden Maendag te St. Liev. Essche voorgevallen. Den genaemden Francies Teurrekens, welstellcnden landbouwer aldaer, beeft zich bv middel van een broodmes groote wonden aen de keel en in den buyk toegebragt, ten welkers gevolge hy eenige uren nadien overleden is. Men scliryft deze wanhopige daed aen huyslyk verdoel toe. Parys, 20 meert. Het volgende berigl komt ter Beurs aengeplakt te worden Sainl-Nazaire 18 meert. Den maerschalk Bazaine meld uyt Uajaca, 9 februury: De stad is lugenomcn, den generael Diaz en geheel hel garni zoen geven zich op genade over. 4000 krygsgevangeneii, 60 kanous en het mate rieel blvven in onze magt. Vrankryk en Engeland weygeren de voorloo- pige vlag der hertogdommen Schleswig-Holstein te herkennen, welke herkenning hun door Pruy- sen en Oosten rjjv was gevraegd. Den zin dier dubbele wevgering is zienelvk niet anders dan de twee duyische mogendheden te dwingen hare verovering te laten varen en eens en voor goed de souvereyneteyt en de onal'hankelykheyd1 der hertogdommen te vestigen. Een herig! heeft ons gemeld dat er erge gebeur tenissen waien uylgeborsten in Peru, by gevolg der afkondiging aan het vredeslraktaet met Spanje gesloten. Deze gebeurtenissen schynen eene veel ergere belangrykheyd le hebben dan de 700 wat duystere bewoordingen der eerste beriglen hebben doen veronderstellen. Moet men inderdaed de lydingen gelooven door de Correspondcncia van Madrid afgekondigd, dan zou den voorzitter Pezet gevangen gemaekt zyn geweesl le Lima. Den opstand zou dus overwin- naer zyn gebleven en zynen zegeprael zou nood- zakelvk de vernietiging des traktaets teweeg bren gen. Indien deze feylen komen bevestigd te wor den, zou den oorlog, welken men zooveel moeyte heeft gehad te voorkomen, onvermydelyk worden, want Spanje zou nieuwa bezwaren te voegen heb ben by degene welke het derwaerts zenden zyner troepen hadden noodzakelvk gemaekt. Eene afgryselyke misdaed is gepleegd in het dorp Tratania in Tryphylie (Griekenland). Eenen priester, Elias Cacasis genaemd, wadden 12 february bezig met zyne mis le doen, toen hy eensklaps neerviel ten prooy aen de vreedste stuyp- trekkingen. Men spoedde zich rondom hem en, vermoedens van vergifliging opgerezen zynde, on derzocht men den wyn die in den kelk was; wel- haest was men overtuygd van de aenwezigheyd des vergifts en de regterlyke overheden wierden onmid- delyk gewaerschuwd, maer tot hiertoe is men er nog niet iu gelukt den dader dier misdaed te ontdekken. Aen de weduwe van den hertog de Morny zal een pensioen van 100,000 fr worden verleend. Den nieuwen boulevard, welken in de voorstad St- Germain word aangelegd, zal den naeru van boule- vard-Morny dragen. De finan'.iele plans van M. Sella blyven te Turyn het voornaemste voorwerp der openbare bekommernissen wezen. Zy zullen, naer men ver zekert, eenen geweldigen wederstand ontmoeten in hel Parlement. Men geloolt dat. de leening reeds gesloten is met hel huvs Rothschild aen den taks van 60. Den minister schynt uytnemend veel reke ning te maken op de verkooping der kerkgoederen. Dezen droevigen middel om zyne ledige kassen weer aen te vullen, is nooyt gelukt aen niel een der oneerlyke gouvernementen die er hunnen toe- vlugt toe genomen hebben. Men leest over de ongehoorde gruweldaed. te Landrecies gepleegd, in den Observaleur: Vyf persoonen, loebehoorende tot dezelfde familie, zyn eergisteren avond te Favril, gemeente op min dan een uer afstand van Landrecies, veianoord gewor den; eene andere is gevaerlyk gekwetst. Die schrikkelyke gebeurtenis moet hebben plaets ge grepen om zes uren des avonds, voor het vallen van den dag en in het midden van het dorp zelve. Ziet htfer de droevige lyst der slachtoffers Martial Largillière, oud 45 jaren, landbouwer; Bihianus, 19 jaren; Isidoor 45 jaren, zyne zoonen; Désideria Largillière, zuster van Martial, 43 jaren, en zyne dochter Leopoldina, 17 jaren. De eenige overlevende van dit gruwelyk schelm stuk is vrouw Largillière (Zelie Lehon), oud 46 jaren, doch haren toestand heeft nog niet toege laten hare getuygenis te ontvangen. De vlyligsle opzoekingen zyn gedaen om de lol heden onbekende moordenaers le ontdekken; het gerecht heeft enkel kunnen vaststellen dat er geene dicfle in hel buys gepleegd is. Men meld ons, dat den prociireur-generae! by liet hof van Douai, met den telegraef verwittigd, dezen namiddag om 2 uren le Favril is aen- gekomen. Ziehier nog eenige andere inlichtingen Onder de slagloffers bevinden zich dry vrouwen, waervan eene van zekeren ouderdomde beyde anderen zyn jonge meysjens. Den eenigen persoon, die nog in leven en de keel schier afgesneden is, bevind zich in wanhoopigen toestand, en heeft nog geen woord kunnen spreken, of iets aen de justitie aenduyden. Al wat men weel is, dat de moordery des avonds omtrent 7 ure gepleegd is. l)e moordenaers zyn talryk geweest, want het zyn diegene welke op loer stonden, die de toege schoten geburen hebben afgemaekt. Het schynl dat de schelmen geenen tyd hebben gehad om le stelen. Men zegt dat, tien munilen na die yselyke slag- lei')eene brigade gendarmen voorby liet buys reed, dat de bandieten verlaten hadden. Zy meenden iets buytengewoons aen dal huvs te bemerken, en kwamen naer de deui, die open was gebleven; in den gang struykeiden zy in de duvs- lernis tegen de lyken van dry slagloffers, badende iu eenen plas bloed. Hadden zy eenige oogenblik- keu vroeger gekomen, dan zouden zy 't leven van zes menschen hebben kunnen redden. Hel is de vrouw des pachters, Zelie Lehon, oud 46 jaren, die nog in leven is, doch denkeiyk aen hare schrikkelyke wonden bezwyken zal. Het lyk des pachters is iu den stal ontdekt ge worden; den moordenuer heeft hein niet eenen hamer geweldig op het hoofd, en in eens dood geslagen. Zynen zoon, die vermoedelyk le zyner luilp is komen toegesprongen, heelt hetzelfde lot ouder- gaen; zyn lyk lag op dat van zynen vader, en 'l hoofd was hem verpletterd. Zyne dochter Bibi- anne is op den drempel der staldeur vreeslyk ge troffen geworden, en ook de vrouw,^die naer dien kant was toegeloopen, viel niet gekloofde keel en 19 messteken. Het lyk van Largillière's is op eenen meter af- slands van dal haers broeders gevonden; dat barer dochter lag met het bebloed aeugezigl legen den grond. De uylgemoorde familie was in die streek zeer bemind. EENE SCHRIKKELYKE HALSRECHTHSG. Men leest in een dagblad <c Verleden donderdag heeft er te Durham eene halsreebling in de verschrikkelyksle omstandig heden plaets gehad, en die byna tol wanorders heeft aenleyding gegeven. Ziehier in welke omstandigheden de feylen zich hebben opgodaen Den 18 september lactstledenvermoordde eenen putgraver, Winluton genaemd, in een oogen- blik van dronkenschap, zyne vrouw, of liever hy vermoordde haer langzaem de gebucren hoorden gedurende een uer de noodkreten dier ongeluk kige, en deden geene poogingen oin haer ter hulpe le komen. 0 Winluton poogde zich te verschoonen door te beweeren, dal zyne vrouw hem bedroog en dal hy, gedurende eenige voorgaende weken, gedwongen was geweest haer te gaen zoeken by eenen per soon, niet wicn zy in schuldige betrekkingen was. Den jury verklaerde hem plichlig, en op zaterdag 4 meert wierd hy door hel Assisenhof van Durham tol dei' dood veroordeeld. De halsrechling was op verleden donderdag, om 4 uren 's morgends, bepaeld den veroordeel den verscheen op hel schavot, vergezeld van de gewoone ambtenaren en den beul Askern. Toen de noodlottige loebereydselen gemaekt waren, wierd de plank weggetrokken en viel den veroordeelden doch op dien oogenblik brak de koord en het lichaem, viel op den grond, zonder dat den veroordeelden iels anders dun eenen hevi- gen schok gevoelde. a Hy wierd naer de gevangnis leruggebragt, tot dat den beul zich eene nieuwe koord had aenge- schaflAskern kwam op het schavot terug om de koord aen de galg vast te maken, en hy wierd met onlzaggelyke kreten en gejouw ontvangen. Eenige minuten later keerde den veroordeel den, door den kappellaen vergezeld, op de nood lottige plaets terug hy betrad de trappen van het schavot met vasten stap, en zonder ontroerd te schynen, in weerwil eene breede roode streep aen den hals de hevigheyd aenduydde van den schok, welken door hel breken der koord iu het vallen veroorzaekt was. Den beul zich ongetwyfeld niet aen een twee de toeval willende blootstellen, maekte zyne loebe reydselen met eene langzaemlievd, welke den dood- slryd van den veroordeelden en de uytjouwingen van de volksmenigte verlengde. De plank wipte eene tweede mael, doch de dood was niet onmid- delyk, en er ontstond eene soort van verschriklvke worslelhng tusschen den beul en den veroordeel den. Eyndelyk 11a eenige oogenblikken worstelen, bleef het lichaem beweegloos hangen, en de men- schelyke gerechligheyd was voldaen. Er blyft eene groote orizekerheyd hangen over den militairen toestand in de Vereenigde-Sla- tenWy vernemen echter door de amerikaensche briefwisseling der agenlie Havas, dat Sherman eene beweging achleruyt heeft gedaen en alle de steden heeft verlaten welke hy in het inwendige van Corolina had beiet. Dezen aflogt 7.011 toe te. schryven zyn aen de uvlerste poogingen der Zuy- dcrlingen en zou voor hen eene opregle overwin ning wezen. Hei schynt dat de dagbladen van Madrid de in Peru ontstane gebeurtenissen fel overdreven heb ben. De revolutie heeft de overhand niet beliaeld te Lima en den voorzitter is door de opstandelingen niel gevangen gezet. Daer heeft eene bloedige botsing plaets gehad in de eerste dagen van february, maer de kracht is aen de wel gebleven en ter date der laetste beriglen, die van den 8 fe bruary zyn, was de rust volkomenllyk hersteld. Luydens de beriglen heeft den Consul van 't Noorden onbewimpeld verklaeid, dat hy geen ander opperhoofd van den Staet in Mexico erkent dan den president Juarez, wien hy vroeger zyne geloofsbrieven overhandigd heeft. Na dit antwoord is hem aengezegd geworden dut hy de havenstad Malaworos moest verlaten. Zie daer de feylen naer waerheyd afgeschetst, en het ware ongervmd te veronderstellen dat de regering van Washington, Keyzi-r Max daervoor dankbaer zou zyns Er bestaen 1111, integendeel, twe beweegredens, in plaets van eene, 0111 Maxi- nnliann niel als keyzer te erkennen en, 7.00 liaesl den naderen l.'jn vrede de handen ruym zal laten, le beginnen met vooreerst de slavengeziude haven stad Matamoros te tuchtigen voor haren onderstand aen de hardnekkige bestryders der Unie, en ver volgens Juarez le herstellen als President der Mexicaensche Hepubliek. De Amerikanen hebben hiertoe nog al den tyd het is immers gekend dal verre w^g hel grootste deel der provintièn van Mexico zelf het nieuwe bestuer nog niet erkend hebben, en openllyk hulp en onderstand verleenen aen de guerillas die op verscheydene punten des lands stand houden. Inweêrwil der kuypehyen van Vrankryk en Oos- tenryk, zal Noord-Amerika toch het Keyzerryk van Mexico niet erkennen, en mogt ook Napoleon III eene versterkte Jegermagt derwaerts zenden, tot gewelddadige instandhouding van dien troon, dan vreezen wy sterk dal zyne soldaten aldaer het zelfde rampzalig onlhael zullen vinden als de fransche vrymakers van Napoleon 1 vroeger in Spanje tebeurt viel. Ziehier een uytfreksel van eenen hyzonderen brief door eenen brusselschen nicxicaen aen zyne ouders geschreven Ach had ik myne arme moeder geloofd die my zegde: Word liever aerdewerker in uw land. als gy er geene positie kunt vindenToen wy uyt Brussel vertrokken schold men ons voor leenman nen; heden zyn wy veel erger gewoiden: men heeft beulen van ons gemaekt... Men gebruykt ons om de Jnaristen door den kop te schieten. Aldus, onze landgenoten voeren een beulehambt uyt voor eenige eentimen daegs, eii hel nieuwe key- zerrvk brengt aen zyne onderdanen de vryheyd van den kogel! Vruchteloos zouden wy poogen den walg uyt te drukken dien ons dit met bloed be- morschle keyzerryk inboezemt. Den briefschryver verhaelt verder een geval dat hy beleefde in een kolfyhuys, twee dagen na de aenkomsl iu Mexico. Zy /.aten een twaelftal eenen beker wyn te drinken. Toen er belaell moest wor den, vroeg eenen der vrywilligeu Hoe veel is't De bazin antwoordde: Niels. Het gebruyk van het land is van geen geld le aenveerden van eenen ter dood veroordeel den en gy zyt allen ter dood veroordeeld Ziedaer in welken geur van heyligheyd het key zerryk staet by het mexicaensche volk. Ziedaer dan het lot dat het gouvernement aen 1250 belgisclie burgerskiuderen heeft gemaekt: beginnen met beul te speicn om le eyndigen m' t eene geweldige dood. Wy nemen hot volgende verhael in ons blad op, uyt eenen reysboek. uylgegevcn door cmen Engelschman, welken over ongeveer 50 jaren Mexico bezoeht Toen ik te Gosala, in Mexico vertoefde was eenen j gevreesden slruykroover, Joachim Pacheco, die sedert lang wegens eene bedrevene moord was vervolgd, op gespoord en aldaer gevankelyk binnen gebragt. De ge- heeje stad stroomde naer de gevangenis, om door de traliën den roover te aensebouwen, die in zyn bol den tvd doorbragt met cigaren rooken, waervan by eene aenzienlyke party scheen te bezitten. Den volgenden dag was zyn verhoor bepaeld ik had door eene aenbe- veling de gelegenheyd om hetzelve by te woonen en het originele daervan, als ook het vonnis, zal steeds in mvn geheugen bewaerd blyven. De gereglszael was zeer eenvoudig gestofferd, want helgeheele ameublement bestond .uyt eene hangmat, uyt gras gevlochten, die door twee 'krammen aer. den zolder gehecht was, twee stoelen van bamboesriet eene oude vermolmde tafel van mahoniehout, die op den on effen steenen vloer heen en weéi schudde, en cenê slechte slrooyen mat aer. de deur. Inde hangmat rustte half liggend, op" den elleboog leunend, de hand onder de kin, een kleyn sehrael man neken wiens versletene kleediug van zyne hooge regter lyke weerdigheyd geen groot denkbeeld gaf. Op het midden der tafel slond met stof be dekt eeii inklvat en daerin stak eene vergulde pen, maer papier was er met te zien Om de schildering van de geregt/.ael te Gosala te vollooyen, behoeft den lezer zich nog slechts den beschuldigden Joachim Pa checo, voor de stellen, zoo als hy, geheel bedaerd, op eenen stoel gezeten, op diens aehlerpooten been en wéér draeyt, en zyne bewakers, twee dragonders den rug toekeert, die naest elkander op de struoyefi mat hel karabyn tusschen de kiiiën, bezig met cigaren van papier ie rollen, lot dat den dienst hen weder zal op roepen. Nu man, zegdo den regtcr, zich een weynig uyt zyne gemakkelyke houding opriglende, nu willen wy u aenhooren. Met uwe permissie, senor Pacheco, terwyl hy, zonder den regter verder te antwoorden, opstond, naer de tafel ging en eene cigaer, welke hy tusschen do vin gers gehouden had, aen hel komfoor aenstak. Geneer u niet, man, zeyde den regter tot hem, rooken is een der gewigligste bezigheden van het leven; maer om u ue waerheyd le zeggen, sedert de regering het labaksmonepolie gekregen heeft word den tabak al slechter en slechter. Intusschen treft men nog altyd eenige kloeke jon gens aen, die er niets om geven met de tolbeambtea een paer kogels le wisselen, antwoordde Pacheco; en indien gy u daervan wilt overlnygen, behoeft gy ray slechts de eer aen te doen, dit pakje cigaren aen te nemen. Geerne, mynen vriend, was het woord van den regter, terwyl hy het hem tocgereykle pakje aennam en er dadelyk eene uyttrok die hy aen het komfoor aen stak. Caramoariep hy, toen hy zwygend een paer minuten den rook der cigare uytgeblazen had, gy hehl gclyk. dat is wat kostctyks Gy roovers zyt tegenwoor dig de eenige f.aballeros, die goede cigaren le rooven krygt. Mynen lieven jongen, ging hy met eene byzondete vriendelykheyd voort, gy moet den smokkelaer, die u deze cigareD geleverd heeft, voor my een goed woord ooeu. Hel zal niet lot schade van uwen vriend zyn, want behalve 't geld dat hy in zynen zak steekt, kan men niel weten, ol het niet in myne magt zal slaen hem le helpen, wanneer hy eens in "onaengenaemheden zal geraekt zvn. Doch nu ter zake als het u belieft. Zeg my eens, voor den duyvel, waerom hebt gy den armeü Antonio om 'lieven gebragt. Om u de waerheyd te zeggen, antwoordde den aengeklaegden met de grootste koelbloedigheyd van de wereld, zoo ben ik nimmer id staet geweest dit juysl te begrypen. Indien myn geheugen my niet bedriegt, zoo waren dien morgen myne zenuwen zeer opgewekt en daerdoor was ik zeer prikkelbaer geworden. Dit is wel eene verontschuldiging, moet ik zeggen, antsvoordde den regter, maer niet van groote beteeke- kenis, en derhalve kan ik haer ook niel aennemen. Doch wat ik zeggen wilde, hoeveel vraegt uwen smokkelaer voor de nuda (een groot rond pak) van zyne cigaren Twaelf realen, en in ieder pak zyn 32 busscis. Kn daervoor doel de regering ons twee piasters, dat zyn toch zestien realen, betalen! riep den regter met hevigheyd, dat is immers diefstal, eenen openlyken en schaemteloozen diefstal. Foey, spreek my niet van dc regeringen, die bestaen allen uyt schurken den eenen nog erger dan den anderen. Daerin ben ik het volkomen met u eens, zeide den aengeklaegden doch zy laten elkander niel doodschie ten, wanneer zy ook al in het plegen van schurkeryen f betrapt worden. Goed gesproken, ouden jongen; maer daerby schiet my te binnen, dat het onderzoek nu ten eynde is; ik wil thans het vonnis uylspreken. Met deze woorden strekte den wec.rdigen regter de hand uyt om de pou le krygen; maer ze zat zoo vast in den inkt gedroogd dal hy er niet kon in gelukken. Ca ran, Va! riep hy uyt ik heb vergeten gezegeld papier te laten halen. Wat zal ik beginnen Maer plotseling wende hy zich tol de beyde dragon ders met deze woorden Daer ik nu geen papier by ray heb, om T vonnis le schryven, neem ik u, lót geluygen, dal ik Joachim Pacheco den moordeiuier van don Anto nio, veroordeel, 0111 na verloop van aeht-eu veertig uren doodgeschoten le worden, ter plaelse waer hy zyne misdaed gepleegd heeft, liet onderzoek is afgeloopen, breng den veroordeelden dus naer dc gevangenis. Terwyl Joachim de geregtzael verlaten wilde, sprong den regter nvt de hangmat en hem hy de hand nemende zeyde hy: Mynen armen Joachim, ik hoop dal gy hel niv niel kwa'.yk zult nemen, dat ik deze kleyne formali- teyt jegens 11 heb moeten vervullen, en -vergeel niet hy uwen vriend, den smokkelaer, een woord voor my Ie doen zoo als gv my beloofd licht. Twee dagen daerna wierd Joachim dood geschoten- BUItGEKLYKEN STAND GEBOORTEN. Mannelyk 14 qj Vrouwel. 10 ^4' HUW ELY KEN. P. Broothaerds, muldersg. met D. Diependaelk, kant.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2