AUe do klokken der si ad'hebben le samen haer "Vfviigdegelnyd laten hooren. Wy vernemen dal de wyding van TVIgr Bracq zal plaets hebben den maendag 1 mey, feestdag van den heyügen apostel Philippus. De vergelyking der wetgevingen over het tydelyke der kerken in voege in twee prolcstant.se/tc landen die aen het onze palen, is treffend. In Pruyssen, word liet wereldlyke van den calholyken godsdienst beheerd door de volgende schikking <t De roomsche Kerk regelt en bestiert door luier zeiven alles wat haer betreft; zy blyfl in 'I bezit en 't genot der gestichten, fondatien en fondsen tot den godsdienst, het onderwys en de weldadigheyd bestemd, i» 'T is gelyk men ziet, gansch bet tegenovergestelde van hel wets ontwerp des heeren Tesch. In Holland is men overgegaen tol de herziening, van het dekreet van 1809 over de kerkfabrieken; maer die herziening, men moet aen het hollandsch gouvernement dit regl laten wedervaren, is gedaen geweest met gansch welwillende inzigten voor de calholyken. Ver van de Bissehoppen te willen kwellen, ver van de Kerk te willen tot slavcrny brengen, heeft het hollandsch gouvernement het bisschoppenkorps verzocht zelf een ontwerp van reglement op te stellen, en 'tis dit ontwerp aen den minister van justitie aengeboden door Mgr den «ertsbisschop van Utrecht, door de Kamers zonder eenige verandering aengenomen, dat heden het wereldlyke van den calholyken godsdienst beheert - by onze g-buren van het Noorden, by de holland- sebe protestanten. Erembodegem, den 28 meert 1865. Mynheer den Dendcrbodegelief de volgen de regelen op te nemen Is het waer liet gene ik gehoord hebbe dat er eenige van onze regentie mannen zyn die onze parochie willen belasten met eene somme van tien of twaelf duyzend francs voor het aenleggen van kalseyde wegen? Dat is toch al iets elk woont geern aen de goede baen. Maer welen die mannen niet dat onze parochie een schoollocael moet hebben waer de gemeente voor hel minste voor twaelf duy zend francs moet lusschen komen? Zoo 12,000 voor het een, en 42,000 voor het ander dat is nog al eene belasting die my wat grof voorkomt. Maer nu vraeg ik wat daer gedaen is sedert 1859 Hel is dat zelfde jaer dat de stedelyke octroyen zyn afgeschaft eti dat de parochiën ny t die wel ook iaerlyks eene bylage krygen, ik weet niet dat onzen hoofdelyken omslag iels is verminderd en dat daer iets buytengewoon yerrichl is, ofschoon ik verno men hebbe dat onze gemeente daer -12,000 of 14,000 francs uvtgenolen fceeftdal is toch nog al wat om er medele beginnen, en daer ik ook niet en twyfel of onzen jaerlykschen omslag heeft ook nog iets of wal in kas gelalen, zoo ware liet volgens my onredelyk eene nieuwe belasting te lu'ffen. Is het waer dat hef bouwen van het schoollocael cènigzins door particulieren intrest verhinderd word Is hel waer dat men zou willen beginnen le cal seyden zonder voorafgaende permissie van de par- «innenle deputatie -Maer nu vraeg ik of de regentie mannen over yO"dfin m Off en beschikken- Indien dat waer is, waer toe dienen de district- Commissariaten en parmanente deputatien x y z Wy deelen volgeerri den volgenden brief mede dien wy trekken uyt de Gazette de Liége en die de overweging van elkeen verdient. Vefschéydene dagbladen hebben de christclyke —dood van'M: Joseph Lebeau aëngekoncligd. De godsdien stige gevoelens welke by op zyne laelsle oogenblikken heeft beluygd, heliben niets dal moet verwonderen degenen die tydens zyne laelsle jaren, het geluk hebben gehad hem van naby le zien en de aenlokselen zyner vriendschap te genieten. Begaefd mei een hoog 'ver sland, liefkoosde hy de sludie der groole vraegslukkcn die de naluer en de lotbestemmingen des menschelyke geslachts tol voorwerp hebben, en hy aerzelde niet de overlreffclyklieyd van het christianismus boven de yer- schillige stelsels van vvysbegeerte afiekondigen. In een onderhoud dal hy diesaengaende had, zekeren dag, met verscheydene eerbiedweerdige persoonen, die weïligl deze regelen zullen lezen bevestigde hy op eenen toon van diepe overtuyging, dat liet christianismus de wonderbaersle bctuygenis der vvaerheyd op de aerde is. Toen de Etudes philosophigues sur Je Chiïstianismc van W. Augiïste Nicolas verschenen, wilde M. Lebeau dit boek lezen en overwegen, 'l welk de Revue des Deux Moitdes, zyn geliefkoosd blad, aen zyne lezers aenbe- yool als de schoonste lofrede des Christendoms in de XIX6 eeuw. Hel werk van den vrederegler van Bordeaux maekte op M. Lebeau eenen levendigen en duerzamen indruk Ik lees Augusle Nicolas, zegde hy aen eenen geleerden gcestelykcn, zvnen ouden kollega in hel Kongres en die hei ook was in hel Parlement, ik lees Auguste Nicolas, en, regluyl gesproken, ik ben er niet van verwydord zyne overluygingen mede le dee- len. Ook naderde lil. J. Lebeau eiken dag langsom- meer dil chrisleiie geloof, dat zyne wieg bad verlicht en ook zyn graf moest beschynen. Met gelukslclling las by den Correspoudani en smaekte er groolelyks de lecrin- gen en de voornaemste schryvers van. Bezonderlyk droeg by M. de Monlalembert eene reglzinnige bewon dering toe. To.cn den doorluehiigen académicien eenige dagen naer Brussel kwam doorbrengen, waer hem dik- wyls zyne familie-betrekkingen en zyne liefde voor onze instellingen beênroepen, liet liy nooyl na den belgischen «taelsman le gaen bezoeken, wiens karakter by eerde en verdiensten herkende. Eene reys, welke hy om zyne gezondheyd naer hot Zuyden van Vraukryk deed, was, gclooven wy, hclgeen den terugkeer van M. Lebeau tol de cafholvke leeringen vo trokfyclens zyn verblyf te Cannes, had' liv hel geluk aldaer het oude opperhoofd van hel rationalismus in vrankryk te ontmoeten, wy willen spreken van M. Vic tor Cousin. Den fransehen wvsgeer en den belgischen «chrvver wachtten niet lang zich le waërdcren en niet elkander in herlelyke vriendschap le treden. Zeker, moest M. Lebeau eenige verwondering en, zeggen wv liet, eenige Iilydschap gevoelen, loen hy, in nlaels van in zvnen doorluehiigen aenspreker deii oneeloovi«cn vvysgoer ie ontmoeten welken zyne jeugd had gekénd ™nm'iSo C" Sovolgd, er eenen overtnvgden calholyken in ontdekte, hulde biedende aen deKerk door zyne woorden en zyne werken. Don indruk dien liy ervan omving was diep en verliel hem niet meer IIv zegde d'kwyls aen zyne vrienden Niet alleenlyk is 51. Cousin christen, maer hy is oefenenden calho- jyken. M. Joseph I.ebeau heeft geloofd hol voorbeeld van .den fransclien wysgecr te moeten navolgen. Alvorens voor den stoel van .den,. Oppersten-Regler te ver- schynnn, heeft by zich zelver. willen oordeelen en z.yn'gewetënleed aen den minister der vergeving toe vertrouwen. Den eerbiedweerden priester die deze ver- trooslelyke zending beeft vervuld, was sederi lange zyn en vriend sedert lange bad M. Lebeau hem de be geerte iiylgedrukl welke hy gelukkiglyk vervvezenllykl heelt. a De calholyken en alle degenen die, talryker dan men wel denkl, in den grond der ziel den levenden wortel des gelools behouden hebben, zullen geraekt zyn door de cliristene dood van M. Lebeau. Zy zullen, in hunne geheugenis, zynen naem vereenigen by andere groole namen aen dewelke hel christianismus den on- vergankelyken roem beeft gehecht waermede bel be kleed alles wat hy raekt en zuyvert. Maine de Biran, Bover-Collard, Auguslin Thierry en zoo menig andere uyl'stekende mannen onzer eeuw, hebben ons 't schouw spel gegeven eener christene dood. Dil is niet het minste bevvys der eeuwige jeugd en der wonderbare levenskracht dier religie van Jesus-ChrisUis die, wat mea ook doe, de religie der toekomst zal zyn. Het besluer van het bisdom van Gend heeft de volgende benoemingen gedaen M. P. Sanspeur, onderpastor te Melden, gaet in dezelfde lioedanigheyd naer ISevele over en word te Melden vervangen door M. J. Verheecke, onder pastor te Zwyndrecht. M. D. De Baere. onderpas- lor te Verrebroeck, word onderpastor le Zwyn drecht, en word te Verrebroeck vervangen door M. E. Potjan, coadjutor van wylen M. den pastor van Zeveren. Eene ongehoorde stoute diefte met beklim ming en brack is in den nacht van Zondag tot Maendag in verscheydene huyzen op de Keyzcrlyke Plaets alhier gepleegd. Den dader was langs de hoveii dier huyzen, wier afsiuvlingsmuren aen het opene veld palen in de wooningen gedrongen na- melyk van de heeren De Gheesl, brouwer, De Wolf-Vander Noot, Mmc Beeckman en van daer in het gebouw van het Concert. Door het uylsnyden van ruyten is hy in 'tinwendige der huyzen geraekt welkers benedenkamers en salons by allen bezocht beeft medenemende wat hem aenslond. By Mme De Gheesl heeft den schelm omtrent 600 franks in geld en een koslelyk diamanten kruys gestolen; by M. De Wolf-Vander Noot elf zilveren servieen, eenen zilveren dienlepel en een amtal kaffelepels, en in 't Concert een dertigtal franks. Om deze dief- ten van geld en zilveren voorwerpen te begaen, heeft hy buffelten en secretaires opengebroken. Tot nu toe is er van deze diefte nog niets aen den dag gekomen en heeft den dader aen de vlytige opzoekingen der politie weten te ont snappen. Men belooft eene goede beloo ning aen de gene die den dief of de dieven konnen aenwyzeri? of nopens de diefte inlichtingen verschaffen die de politie op het speur van den dader of der daders konnen brengen. Wy lezen in hel weekblad La PaixHet belgische bisschoppenkorps komt gezamentlyk den koning le smeeken de wet op het wereldlyke der eeredienstcn in le trekken of niet te bekrachtigen dewyl eenige der voornaemste schikkingen aen dezelve onvereenbaer schynen met de vervulling zyner gelioudene pligten. Den Journal d'Anvers onlvangt, van zynen kant, de volgend; ^Inlichtingen van zyueu bi iefwLselaer uyt Brussel hebben alle onze bisschoppen een adres aen^den koning opgesteld, tegen het wetsontwerp dat het bestuer van het wereldlyke der eerediensten over hoop werpt en onlaerd. De eerbiedweerde prelaten verklaren eenpariglyk dat het hun zal onmogelyk zyn hunne medehulp te verleenon aen de uylvoe- ring dier zoogenaemde hervorming welke de on- vervremdbare regten der Kerk loochent en de geestelykheyd met den godsdienst zeiven overle vert aen alle de grillen en willekeurigheden der vrydenkers en solidairen, aen welke den heer Tesch de funclien van kerkmeester wilt toevertrouwen. Na de kerkhoven geopend le hebben aen de gods- loochenaers, wilt men huu de tempels zelve openen en overleveren, dit alles zonder regt, zonder rede en zonder reglveerdigheyd. Ik verneem dal het niet waer is dat M. De Brouckere wyzigingen van verzoening heeft voor gedragen. Hy heeft eenige woorden blaein gepre veld tegen de overdrevenheden der godsdienslha- lende politiek onzer doclrinairen; doch hy zal er zich wel van wachten door zyne stemming eenen toestand te kompromittoren dien zy zoo gevaerlyk hebben gemaekt voor hun en voor het land. Een droevig ongeluk is dynsdag morgend ten 8 uren gebeurd in de statie van den yzeren weg van den Slael le Gend. Eenen werkman, Frans Nachlegaele genaemd, weduwenaer en zonder min derjarige kinderen, was bezig met eenen excentriek le kuyschen, toen er eene lokomolief kwam aenge- reden. Daer den ongelukkigen wat doof is, hoorde hy het stooii'luyg niet naderen noch het geroep van den machinist en den vuersloker, hy wierd omvergeworpen en vreeslyk vermorzeld. Onnoodig le zeggen dat zyne dood oogenblikkelyk was. Liberale liefdadigheyd. - Te Geeraerdsber- gen heeft eene liberale associatie eene conferentie ten profyte der armen ingericht. Eenen franschen uytwykeling. Pascal Duprat, sprak er over Ameri ka, en de maetschappy betaelde hom 100 franks. Den ingangprys bedroeg 1 fr. per man. Er waren 00 toehoorders De armen ontvongen dus niets; er is een tekort van 40 franks! En dil heet liefdadigheyd En dit moet de chrislelyke liefdadigheyd ver vangen Zaterdag avond belde eene vrouw, met eene doos onder den arm, aen het Vindelingen-huys, Boehusstraet te Antwerpen. Toen men de poort geopend had, gaf zy de doos af met verzoek dezel ve acn M. pastoor le bestellen. Daerop verwyderde zich de vrouw, maer eenige oogenblikken 'nadien hoorde men een zacht gekerm in de kamer, waer de doos stond, en welhaest bevond men, dat er een kindje in lag, van ongeveer dry maenden oud. Onmiddelyk snelde men de vrouw achterna doch deze was niet meer te zien by nader onder zoek vond men eenen brief en eenên gouden ring in de doos. Een ministerieel besluyt van 17 meert luyd Den tyd binnen denwelken de sneppenjagt is toegelaten in de bosschen, is in alle de provinfiên verlengd tot den 15 april aenstaende, medebe- grepen. Men meld uyt Ostende, 36 mrerl Het arsenael, afgezonderd gebouw by de groote statie van den yzeren weg, komt af te btan- den. Alle de poogingen zyn magteloos gebleven om den brand legen te houden. Al hel materieel is vernield. De schade is groot. Slechts de vier muren bestaen nog. De omlig gende huyzen heeft men kunnen bevryclen. Het schynt dat men te Meenen aerdige be- sluei'lyke dwalingen belyd maendag, 15 dezer, heeft den burgemeester aen den geineenleraed voorgesteld den budget der burgerlyke hospicen van 'l jaer 1863 goed te keuren 'T is te zeggen goedkeuren in 1865 hetgeen zou moeten goedge keurd zyn geweest in 1862. Maer de uytgaven zyn gedaen, het diensljaer is verschenen Zoo is het ook met den budget der hospicen van 1864. Dien is in den dompel geraekt, zegt eenen schepen, lid der commissie van de burgerlyke godshuyzen. Wat aengaet den budget van 1865, is nog niet aengeboden geweest. Alle die misbruyken worden begaen en vereeu wigen zich, zonder dat den gouverneur Vram bout of het ministerie er zich mede bekreunthet zyn hunne vrienden die te Meenen beslieren en voor dezen maekl het welbehagen de wet uyt. Moest er eene klerikale kerkfabriek alzoo handelen, de jam- merklngfen en proteslaliën in de liberhatersdruk- pers zouden eene litanie zonder eynde uytmaken. Men zou met g'heele kilometers artikels schryyen tegen 't klerikael. Den Journal de Charleroy meld, dat men ge looft den dader der vreede moorden van Landre- cies in handen le hebben. Het is eenen bloedver want van vrouw Larguilliere. Hy is linksch, en men heeft opgemerkt, dat al de wonden links zyn toegebragt. Dit trok de aendacht der justitie op hem. Den toestand dier nog overlevende vrouw is voldoende. Men hoopt haer te redden. Zy begint verklaringen te doen die de aenhmiding van ver- scheyde persoonen hebben te weeg gebragl. Moord* ry te Favril. Men schryft uyt Landrecies: De zuster van Eorguillière heeft besloten fe spreken. Op de inlichtingen, welke zy gegeven heeft, zyn er in de omstreken van Avesnes twee nieuwe aenhoudingen gedaen; de andere beschul digden, welke zich tot hiertoe in de gevangenis bevonden, zyn losgelatendie, waervan wy spre ken, worden ter beschikking van de rechterjyke overheyd gehouden. Opzichtens dezelfde kwestie leest men in den Memorial oT Arras: Eene aenhouding, eergisteren in de omstreken van Valencyn gedaen. schynt met de zaek van Favril in verband te staen. Twee per soonen, waeronder eenen van nog al gevorderden ouderdom, zyn in moerassen verrast geworden, op den oogenblik dat zy, over eenen gracht gebo gen, bezig waren met bebloed Ivnwaed te was- schen. Vremd aen de streek zynde, en zoo men zegt, geene voldoende verklaringen over hel ge- hruyk van hunnen tyd hebbende kunnen geven, zyn zy aengehoudeo en naer de gevangenis van Valencyn gebragt. BU YT E x\ LA iVDSCH NIEUWS. Men kondigt aen dat er te Parys negen-en- haer vaderland, gejaegcTdoor Mourawieff. Vyf-en- veerlig behooren lot de Visitatie en vier lot de Carmeliterssen. Zy zyn zeer wel onthaeJd geweest in de kloos ters harer orders. Het russisch gouvernement had 2000 roebels voor hare reys gegeven, men had haer voorafgaen- delyk alle de godsdienstige voorwerpen die ze be zaten afgenomen. Men leest in den Salut Public: Over eenige dagen wierd M. Beatijolin, poli- tie-kommissaris le Villeurbonne, verwittigd, dat de vrouw Paslurot, wier man eenen meubélma- kersgast is, haer 12jarig kind mishandelde. Dien magislrael begaf zich onmiddelyk naer de wooning welke hem was aengeduyd eii in eene donkere kamer, achter in het ht'iys gelegen, vond hy het slagtoffer hetwelk den gansclien winter zonder vuer, nauwelyks gekleed, en slechts eene plank, met eenen zak overdekt lot bedstede heeft, had doorgebragt. a Het arme kind kreeg iederen morgend en avond slechts een weynig soepintegendeel wierd hel 's morgens en 's avonds geslagen.' Den morgend zelven van het bezoek van M. Beaujolin, had de ellendige vrouw hare dochter met het hair voort gesleept en eenen waterpot op haer hoofd ver- bryzeld. Gelukkiglyk wierden de kreten van het slagl. ffer door de gfburen gehoord, welke, gelyk wy hooger zegden, den politie-kommissaris g-ngên verwittigen; dien magistraet hield de vrouw Pas lurot aen. Zy is door de korreklionneele politie tot zes maenden gevangenis veroordeeld. t Dewyl den godsdienslhuet in het cntholyk Vrankryk de wegjaging der Jesuielen vraegt, han delt men geheel anders in het pioteslantsch Ame rika. Het amerikaensch gouvernement, de uylmun- tende diensten herkennende die de leden der Socieleyt Jesu bewyzen, heeft aen hun geslicht eene subsidie van 25,000 fr. toegestaen, als ook de vrysteJIing van alle lasten. T is dit gesticht welk aelmoeseniers verschaft aen de calholyke soldalen van het Noorder-leger. De overwinningen van Sherman in Noord- Carolina en van Sheridan in Virginien worden bevestigd door eenen koerier die den 16 meert New-York heeft verlaten. Men zegde zelfs in die stad doch dit feyt verdient bevestiging dat Sheridan, na Early te hebben verslagen en den yzeren weg van Charlotteville naer Lynchburg vernield te hebben, maer op 20 mylen van Rich mond meer zou zyn. Men zegde er ook dat de ontruyming dier stad welhaest zou plaets hebben en den voorzitter des Zuyden-Verbonds er eerst- daegs de mededeeling zou van doen in de Kamer. De engelsche bedriegers gaen voort met het vaste land op eene waerlvk schandelyke wyze te exploiteren. Maer als het publiek zich nog door hunne listen laet vangen, zal hel niet bv gebrek aen waerschouwingen zyn. M. L. B., fabrikant van bitterpeën le Nevele, heeft onder dagleekening van 20 meert 1865, eenen brief van Londen ontvangen, voor firma dragende London general company G. Dumassy and Ce, agents. LondonDublin, Liver pool24. lUenheimstreetChelsea. In dien brief word gezegd, dat er aen zyn adres uyt Rio-Janeiro, eenen duken brief is ontvangen met liet opschriftAenbecolcnde papieren van iceer- de, maer dat-men voor de vracht fr. 19-75.c. heeft moeten betalen. M. B. word vnendelvk verzocht; dil geld aen bovengemelde firma le doen toekomen. Het is onnoodig hier by te voegen, dat als men dil geld stuerj, men niet meer hoort spreken van de London general company, welke enkel op het, papier bestaet. Beeds meer dan eens hebben wy zonderlinge annoncen medegedeeld, uyt engelsche dagbladen geput; Ziet hier nu een doodsberigt, dat wy aen- treffen in den Perthshire Journal and Constilu tional Hel is met leedwezen dat wy u het overlyden melden van Tom Bangs. Zyne ziel heeft maendag laetst deze wereld verlaten. Ily was tol den ouder dom van een-en-veerlig jaren "gekomen zonderde minste ziekte gehad le hebben, en eensklaps word hy door de ziekte medegesleeptWat toch maer hel leven is! Heden houden wy ons regl als den opschieienden grashalm: morgen liggen wy op den grond als eenen watermeloen. Tom had een schoon magazyn, dat voort doof zyne weduwe gehouden word. Zyne ko ipwaren, wy zyn gelukkig het vast le stellen, en zyn nooyt vervalscht geworden. Alhoewel de rivier op weyni- gen afstand van zynen winkel liep, heeft hy nooyl water in zynen genever gedaen. of zand in zyn meelsuyker, zynen visch was als zyne vrouw, wn onberispelyke frischheyd. Vrede aen zyne schimI Hy laet eene vrouw, negen kinderen, eene koe, vier peerden, eenen kruydenierswinkel en andere viervoetige dieren achter, om zjn vroeglydig verlies te beweenen! De pruyssische Vertegenwoordigers-Kamer komt fierlyk de handschoen op te rapen welke den minister van oorlog haer geworpen had. M. Von Roon had verklaerd dat de aenneming der| besluyten van het algemeen verslag het teekenj van eenen opentlyken oorlog zou wezen tusschen de Kroon en de nationale vertegenwoordiging.) De Kamer heeft niet alleenlyk alle die besluytse-^ en aengenomen, zonder er een enkel uyt te zon deren, maer zy heeft er nog een ander besluytj bygevoegd, voorgesteld door M. von Virchow, door hetwelk zy vraegt dat het gouvernement van thans af aen het budget van 1865 zou toepas sen de veranderingen in het algemeen verslag als dringend aengeduyd. De krisis is dus tot zyn toppunt gestegen, en welke er ook den uytslag van zy, hy zal beslissend wezen voor de lotbe stemmingen van Pruysen. Men meld uyt Napels, dat M, Sparenta, ge wezen minister van politie, stokslagen heeft ontvan gen le midden der Toledoslrapt, onder de toejuy chingen der aenschouwers van dil tooneel. Eenen brief uyt Napels kondigt het toeko-! mende huwelyk aen van Fra Panlaleo, den te Tér- maerden aelmoesenier van Garibaldi; hy trouwt met eene slaepwandelaersterGaribaldi moet hel konlrakt teekenen; het zal hy waerschynlvk zyn die hel huwelyk zal inzegenen. Men schryft uyt Rome: De plegtige heylig- verklaring van den eerbiedweerdigen Berchmans, van Diest, zal in Sl-Pieterkerk te Roomen plaets hebben, den 21 mey aenstaende. Zyne Eminentie den kardinael van Mechelen heeft nopens deze pleehtigheyd rroen omteud- brief aen de geloovigen van 'zyn bisdom loege- Den eygenaer van verloren of gestolen titels (byzonderlyk Spoorwèg-obligatiën) heeft het recht die terug te eyschen tegen den wisselaer, aen wien ze verkocht geworden zyn. Den winkel des wisselaers kan niet gelyk gesteld worden aen eenige der plaelsen. bepaeld l.y arti. kei 2280 des Burgerlyken wetboeks. (Hof van Parys, 9 nov. 1864.) Men leest in eene correspondencie Over eenige dagen is er in een huys van Gene-i ven een drama gebeurd, hetwelk de gansche stad diep ontroerd heeft. De moeder der familie wierd naer hare laelsle rustplaets gedragen, en na de begrafenis, ging den predikant in de wooning der overledene, in tegenwoordigheyd der bloetverwan- ten, lot de gebruyklyke lykgeb'eden over. Deze pleehtigheyd was byna geëyndigd, toeu de deur eener aenpalende kamer plotseling wierd geopend en de aenwezigen den man der overledene zagen verschynen in de kamer waer zy zich be vonden. Hy zag er bleek en afcemat uyt, en met eenei - 1 cm: Mynheer den predikant, bid insgelyks \oor my, want ik heb my vergiftigd. Men kan zich een denkbeeld vormen van het: uytwerksel, hetwelk die woorden op de aenwezigen deden. Den predikant, echter al zvne tegenwoor digheyd van geest behoudende, haestle zich de* aenpalende karner binnen te treden, waerin den ongelukkigen echtgenoot zich verwvderd had. Hy vond hem op het bed uytgestrekt "en aen de ver- schriklyksle stuyptrekkmgen ter prooy. Hebt gy ernstig gesproken, loen gy zegdet dat gy u vergiftigd had? vroeg hy. a Zeer ernstig, mynheer den predikant; ik hehi rattenkruyd in wyn gem ngd, en over een kwaert uers heb ik dien drank ingenomen. Men deed onmiddellyk eenen geneesheer roe-1 pen, en in afwachting zyner komst, haelden den| predikant en de aenwezigen den lyder over een glas melk te drinken; doch Jiet was te laet, en dien ontroostbaren echtgenoot stierf dry uren later in de verschriklykste pynen «Men leest in eene korrespondencie: Er word in eene der stedekens van Norman- dien van niets anders gesproken dan van eene drvvoudige vergiftiging, door eenen geneesheer gepleegd, en welke misciaed aen die van de La Pommerais doet herinneren. Om met eene jonge vrouw welke hy vurig beminde, in het huwelyk te kunnen treden, zou den doktor niet lerugdeynsd zyn voor de dood van den man en die zyner evgene vrouw. Men zegt insgelyks dat hy zich forluyns-voordeelen zou hebben doen verzekeren door haer, met welke hy gehuwd was. a Overigens zou een ongelukkig jong meysje, j dienslmeyd van den man. het derde slagtoffer zyn, door herhaelde malen dranken ingenomen te hebben, welke voor haren meester bestemd waren. Het schynt dal den doktor en zyne medeplig-i tige, nauwelyks nadat de graven der dry slagtoffere gesloten waren, hunne huwelvksafkondigingen had den laten doen, en dat de justitie, ten gevolge dier

De Denderbode | 1865 | | pagina 2