19,,e tïa^er Zoodag*, 25 April W 07». VERTREKUREN UIT AELST NA ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS De kleynen betalen voor de grooten. Maer nu is de vraeg Voordeelen van een liberha- lersbestuer. Slecht voorbeeld. Feesten te Gend. Denderm. 5-20 8-30 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 gj Gend, Brugge, Oslende 6-37 8-28 10-45 12-28 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 3-15 6-18 le en 2e klas langs Dendermonde. Bruss 8-05 12-10 2-5ü 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 Doornvk, Korlryk, Moesci'oeii, Ryssel (langs Meeh. Bnis. Amw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Tliienen Luvk 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-Co Verv. Land. S-Truyën 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-26 12-28 3-17 6-1-8 9-0/ jg Berger., Qiiiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 40-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl Nicolaes, Antwerpen. 6-10 9-05 40 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idegem slaen deze verlrckkende van Ath 6-30 0-00 10-40 4-30 7'25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen stil al de konvoys uylgenoinen deze vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en Ör00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Vaii Denderleeuw 6-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. 4'iiique Kiinm. Dendermonde, Aelst, .Ninove, Geeraerdshergen, VAN LOKEREN NAER 7-00 Ath, 7-00 VAN ATH NAER Aelst, Dendermonde, Lokeren 9-30 3-40 7-45 0-00. 9-30 3-10 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10 40 4-30 7-25. 6-30 40-40 4-30 8-00. Geeraerdshergen, Ninove, Lessen, Geeraerdshergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 7-20 11-25 2-05 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 0-00 5-40 8-15. Ninove. Geeraerdshergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Hóch.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0 Aelst 00 7-50. 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30. AELST, DEN 22 APRIL 1865. Een spreekwoord zegt dat de kleynen meest te lyden hebben van de misslagen der grooten en gewoonlyk deze misslagen uytboeten; en dater veel waerheyd in die spreuk gelegen is, dit on dervind men alle dagen doch meest in gouverne menten waér de regtveerdigheyd en de regtzin- nigheyd in grooté vacantie of er voor goed uyt verhuysd zyn. In ons Belgiën kan men daerover oordeèlen uyt de ontelbare daedzaken die zich dagelyks opdoen eri Voor 't oog van den minst klaerziendep schitteren. Ons ministerie is regtstreeks tusschengekomen in de opvorming van een bëlgisch legioen solda ten, die naer Aïexiko vertrokken zyn, om aldaer voor eenen ingedrongen vorst le vechten tegen eeue natie waérmede ons land een verdrag van vriendschap gesloten had!Stukken en onwe- derlegbare feyten komén op het stelligste deze zoo onpolitieke als onvoorzigtige tussclienkomst hewyzen. Maer wat doet ons ministerie Het loochent gladaf die lusschenkomsl, en om aen zyne onhéschaemde loochening meer kracht bytezetten, komt een zyner leden vooruyt om, by middel van eenen kogel, dezen die dp waor. hcyd veropenhuerd heelt de hersenpan te verbry- zelen. Doch, wat zou Belgien te reklameren hebben, indien er eenen vremden dwingeland inviel om hetzelve van zyne nog overblyvende vryheden te herooven en het niet alleenlyk tot op het vel te scheeren, maer om het zelfs g'heel en gansch 't, vel af te doen, wat zou Belgiën te reklameren hebben, vragen wy, indien een ander volk, een volk waenneê wy traktaten van koophandel en vriendschap gesloten hebben, een leger afzond ten dienste van den ingedrongen vremdeling, om ons te helpen pluymen, scheeren en villen, ja, om ons door den kop te schieten indien wy we derstand moesten bieden? Belgiën zou niets te reklameren hebben. Belgiën zou zyne verdiende straf ondergdën en alle vremdc volkeren zouden zeggen 't is wel besteed, 't heeft met Mexiko 't zélve gedaen 't was met de Republiek van Mexiko in vriendschapsbetrekkingen, de republiek had zelfs eenen zaekgelastigden in Belgien gelyk Belgiën er eenen te Mexiko had, en wat meer is, Belgiën was een onzydig land dat voor niemand party mogt trekken, 't is dus wel besteed dal het gegeesseld en gezweept worde, het verdient I noch medelyden noch onderstand, al moest het onder de slagen van den ingedrongen vremdeling bezwyken. Wie in Belgiën den misslag of liever de bees- tigheyd bedreven heeft van daedzakelyker wyze in de twisten van Mexikó tusschen te komen, door er troepen naer toe ie zenden om de Mexi kanen tot gehoorzaemheyd aen eenen ingedrongen vr®^n" deling te pramen en te dwingen? Het is klaerbly- kelyk het Gouvernement, zonder de toestemming en'onderstand van't gouvernemet ware die tus sclienkomst volstrekt onmogelyk geweest. En dan, moest er hier eenen vremden dwingeland invallen en doen wat er thans in Mexiko geschied, wie zou er meest door lyden Zouden 't de groo ten des lands, onze ministers zyn? Wel neen Die mannen hebben hunne schaepkens in het droog, hunnen oogst is binnen, zy zyn op hun gemak.... Het zouden dus de de burgers, de ny- yeraers, de koopmans, de winkeliers den armen werkman wezen die de fauten der grooten, der ministers zouden uyt te boelen hebben en des te meer gepynigd worden naer mate zy tegen den vremdeling zouden opstaen om hun goed en vry- heyd tegen dezens verdrukkingen en afpersingen te verdedigen. Doch, dit is nu slechts eene onderstelling. Maer eene wezenlyke daedzaek is, dat het ver trek van het bëlgisch legioen naer Mexiko vele arme familiën van ons land in den grootsten rouw komt dompelen. En hoe dit? Volgens de nu bestaende bloedwetword den broeder van eenen vrywilliger in ons le ger alle jaren vry van den hatelyken soldaten dienst verklaerd en definitivelyk* vrygesteld als den vrywilliger zynen tyd uytgedaen heeft. Nu, de vrywilligers die hun congé gekregen hebben om naer Mexiko te vertrekken zyn van het effec tief des legers afgeseiirabd, en, ten dieii gevolge, worden al de broeders die zy, door hunne vry- vrY^.ë0i3êkt trokkene vrywilligers te vervangen!!.... Een zestigtal jongelingen, zegt M. Coomans. in zyn weekblad, La Paixgaen voor eenige jaren ge dwongen worden den last van den soldatendienst te dragen ten profvte van den nieuwen keyzer van Mexiko!!. Had het gouvernement zyne pligt gedaen en in ons land alle werving en vertrek van troepen voor en naer Mexiko verbo den, een zestigtal ongelukkige familiën zouden hare beste onderstandsleden niet verliezen of zouden zich niet gedwongen vinden zich te ruine ren door plaelsvervangers of substituanten te betalen, en om dobbel te voldoen aen de voor schriften der hatelyke bloedwet die, ofschoon zy door g'heel 'tland vermaledyd worde, onze ministers geenen tyd hebben te wyzigen of te veranderen, dewyl zy te veel werk hebben om catholyke studiebeurzen te doen knippen, om gewyde kerkhoven te laten schenden, om kerk goederen in te palmen en om van de saeristyën ware francmagonslogiën te maken Belgen, hoe lang zal dit nog duren? Dit hangt vanul.af: schopt de verkochtte kiesdravers en hunne verslaefde liberhaters-maconnieke uytzen- ders, by d'eerste kiezing, aen de deur en stemt voor ware en opregte Belgen die u treffelyk zullen vertegenwoordigen, en liét liberhatersliedje van betalen en leggen, verdrukt worden en zwygen, gegeesseld worden en de geeselroede kussen, zal met eenen keer uytgefloten zyn. Burgers van Aelst, wilt gy eens weten wat voordeel gy genoten hebt met eene liberhaters- regentie op uw stadhuys te plaetsen Welnu, gy hoeft maer de contributiebilleten, die gy onder de voorgaende regentie, in 1847, betaèlde, te leggen nevens de gene die gy nu betaelt, en gy zult bevinden dat gy in 1847 op de personele be lasting TEN BEHOEVE DER GEMEENTE hetaelde 7 Cen- timen par frank, en dat gy nu in plaets van 7 cen- timen par frank, moet betalen 43 centimen par frank! Dus 36 centimen par frank meer onder het liberhatersbeslucrEn voor de grond belasting betaelde gy in 1847 ten behoeve der gemeente circa 18 centimen par frank, tervvyl nu die 18 centimen onder het liberhatersbestuer geklommen zyn tot So centimen par frank, dit is te zeggen 37 centimen meer par frankEn dit heet het Verbond Vooruytgang Verlichting En waerom Omdat wy nu eenen theater, eene zwemschool, eenen liberliatersletterkring, twee a dry nutte- looze maer koslelyke armscholen, wat goten en een slagthuys hebben Wy, wy heeten dit vooruytgang naer den af grond en verligting onzer beurzen, waervan de burgers liefhebbers zyn gelyk den hond van de stokslagen. Wy verzoeken 't Verbond of onze stadhuyshee- ren deze eyfers te regt te wyzen, indien zy on nauwkeurig of overdreven zyn, wy zullen ons verhaesten alle misgrepen, indien er bestaen, te herstellen. Wy wachten. Het rampzalig voorbeeld van hoogerhand ge geven door M. Chazal, krygt navolgers; wy ver nemen dat er verledene week een tweegevecht heeft plaets gehad in hetwelk eenen senateur der linker zyde lot getuygen diende. De wet eens geschonden zynde, gelykt aen de net in welke er een gat gemaekt isliet garen gaet meer en meer los, en eyndelyk kan er alles door. Aldus is 't ook met de wettelyke bepalin gen de eene overtreding sleept de andere na zich, en nooyt is het voorbeeld slechter dan wan neer het van hoogerhand komt. Men schryfl uyt Brussel aen den Journal d'Anvers: Het gerucht loopt dat M. de Bavay bevel heeft ontvangen van de oogev te sluyten (volgens den zonderlingen raed van *M. Rogier) over de schending der wet van 1841 tegen de tweege vechten. Het besluyt van M. Chazal niet te ver volgen en aen de Kamer de toelating niet te vra gen om M. De Laet voor de justitie te betrekken zou genomen geweest zyn in de voorlaetste raed- vergadering der ministers. Wy konnen deze tyding niet gelooven en daerom wachten wy er bemerkingen over te maken. Wy zullen zien of de grooten openlyk en straffeloos de wet mogen schenden, terwyl men de kleynen voor eene en zelfde overtreding en dikwils voor nog veel min der voor de regtbanken sleurt, tot boeten en kos ten veroordeelt en ze daerby nog opschept en in 't kot steekt. Program der plfegtigheden en feesten, die te Gend zullen plaets heben den maendag en dyns- dag, 1 en 2 mey 1803, ter gelegenheyd der'wy- dmg en der plegtige intrede van MGR. HENDRIK-FRANS BRACQ, XXtl1' IIISSCHOl' VAX GEND. Den zondag 50 april, zullen de feesten te mid dag en om 8 uren 's avonds door het geluyd van al de klokken der stad aengekondigd worden. Maf.xdag 1 Mey. Om 7 1/2 ure zullen de klokken der Kalliedrae! de plegjigheyd der wyding, die juystomSuren aenvangen zal, aenkondigen. De deuren der kerk zullen om 7 uren des morgends geopend worden. Rond 8 uren min een kwaert zullen Zyne Em. den Kardmael-Aertsbisschop van Mcchelén, Zyne Exe. denNuntius en HH. HH. de Bisschoppen zich in stoet uyt het bisschoplyk paleys naer de hoofd kerk begeven, langs de Bissehopsplaets en Saint- Baefskloosterstraet. Na het eynde der plegtigheyd van de wyding, zullen Hll. HH. de Bisschoppen langs denzelfdeii weg naer het bisschoppelyk paleys terugkeeren. Om 2 1/2 ure 's namiddags zal Mgr. den Bis schop in zyn paleys een banket aen de Bisschop pen, aen de geestelyke, rechterlvke, burgerlyke DYNSDAG, 2 MEY. Om 10 uren, in het kolleige van St-Barbara, algemeene vergadering van liet werk van den Si-Pieleisjtenningvoorgezeten doorHIl. HII. de Bisschoppen. Te middag zullen al de klokken der kerken de plegtigheyd der eerste intrede van Monseigneur den Bisschop van Gend in zyne bisschoppelfke stad, aenkondigen. Om 1 1/2 ure zal het kapittel der hoofdkerk uyt het Seminarie vertrekken om zich in rytuygèn naer 't klooster der Zusters van de Visitatie, te St-Amandsberg, te begeven, Mgr. den Bisschop te gemoet trekkende. Om 1 3/4 ure zullen de heeren Dekens, de pastoors en eene depulatie van notabiliteyten der stad en der diocees zich op den Poel, in den Ca- thetytm Kring, vereenigeti, om van daer het ka pittel te Sint-Amandsberg te gaen vervoegen. Rond 2 1/2 ure zal Zyne Hoogweerdigheyd zyne intrede in stad doen, langs de Antwerpscliepoórt, en zich langs de AiHvverpschestraet en den Steen- dam naer de St.-lacobskerk begeven, waer Hy door de geestelykheyd en godsdienstige corpora- tiën, tot vorming van den stoel opgeroepen, zal ontvangen worden. Om 3 uren, op den oegenblik der plegtige in trede, zullen al de klokken der stad geluyd worden. Wanneer Mgr. don Bisschop zyne pontificale kleederèn zal hebben affige!rokken, in de voor melde kerk, zal den stoet zich langs de Kammer- slraet, Vrydagmerkt, Lange Munte, Groensel- merkt, Catolognestraet en St.-Jansstraet, naer de Hoofdkerk begeven, alweer de door het cere monieel der Bisschoppen voorgeschreven pleg- tigheden zullen plaets hebben. DEN KAJUITSJONGEN. Toen ik rond de veertig was, kreeg ik 'L hevel over den Jupiter. 'T was een oud schip en had al ruym zoo veel dienst gedaen als er gewoonlyk van een schip ge vorderd word; maer de reeders waegden het er eene kostbare lading aen toe te vertrouwen, en dus kon ik ook mynen dienst niet weygeren. \Vy kregen lading voor Liverpool, en er gebeurde mets byzonders tot dat wv on den achtsten dag togen eenen kleynen ysberg stieten. Ik dacht niet dat wy eenige avary hadden; want den schok was zeer gering maer ik was boos, on gaf den man aen den uytkyk eene strenge straf, zonder te onderzoeken of hy der. berg vroeg genoeg bad kun nen zien om dieu le onlwykcn. aivnen kaiuvtsiongen heette Jack Withers. Hy was 14 jaren oud, en 'twas zyne eerste rcys Zyne eerste reys. Zvne moeder was eeue weduwe aen wie ik beloofd had zorg te zullen dragen dat haren zoon goed behandeld wierdc hel was eenen (linken jongen; doch ik inaekte myn zelvcn wys dat hy een sleclns humeur had. Ik verbeeldde my dal hy het koppigste schepsel was hetwelk op twee boenen liep, en besloot hem le buygen of te breken. Ik zec'Je hem dal ik zyn koppig humeur wel zou ver anderen voor hv uyl myuen dienst Hy antwoordde rov dat ik hem mogt doodslaen als ik dat wilde, en daerop g-af ik hem eenen slag met een eyndje louw. Ik vroeg bom ofhy nu genoeg had, en hy *ey 'lat ik hem nog meer mogt ranselen, als ik zulks verkoos. Ik ge voelde veel lust om den knaep over boord te smylen maer ik zag de striem van de touw op zyne wang, en daerom liet ik hem voor dilmael loopen. Op zekeren dag, rond twaelf uren, zegde ik hem naer beneën te gaen en myuen kwadrant te halen Hy zag over de verschansing en ik wist dat by my niet hoorde; tierend herhaeldc ik myn bevel, en gaf te kennen dal ik hem wel zou vinden als hy niet gauw giug. Ik had u niet gehoord, morde hy. Zvvyg! geen woord! riep ik. Ik geloof toch dat ik wel spreken mag, hernam hy, langzaem naer den kajuyt-trnp gaende. Zynen blik. zyn gezegde, de langzame onverschillige wyze waerop hy heenging, braglen Iny in woede, en ik greep hem by de kracg. Spreek nog eens zoobulderde ik, en ik laet u geeselen lot ge er by neer valt Gael uwen gang zegde hy, kalm en onwrikbaer als eene rots. Ik nam hul eersle stuk touw dat my in de handen kwam en sloeg hem lol mynen arm moê was. Hy uylle geenen enkelen kreet van pyn, hetgeen my te mcor verbiliërde. E'yudèlyk viel hy half bewusteloos tegen de verschansing waer ik hem liet liggen. Ik sluerde nu eenen anderen matroos naer beneen om mynen kwadrant le halen. Toen ik dat vverk- tuvg gerist had. vond ik dal de zon den meridiaen reeds voorby en het dus te laet was om de gewoor.e waerr.e- mingte doen Op nieuw ontslak ik in woede ik greep den kajuvljóügên noguiaels by de kraeg, sleurde hem naer liet valluyk, wierp hem in het voor-onder en sloot het achter hem toe. Nu ging ik uacr de fcajuyl; ik was ontstemd en knorrig—niet door gewetensvrooging, maer door hel bewustzyn dat ik dien knaep met buy gen kon. Na het avondeten ging ik naer 't vooronder en nep hem maer hy gaf geen antwoord. Ik sloot het luyk en ging'weer heen. Ten tien uren ging ik nogmaels; doch kreeg weêr geen antwoord. Misschien ware ik op de gedachte gekomen dal hy door de pyn bewusteloos was gewoi den; maer eenige matroozen zegden my dal zy hem, nog geen uer geleên, by zichzelven hadden hooren praten. Ik liet hem in rust lot den volgenden morgend. Na 'tontbyt ging ik naer dat hok, riep c.n riep; maer vruchteloos; ik riglle het luyk op; doch il< zag hem niet. Al myn roepen bleef onbeantwoord; en toch vertelden de matroozen my weêr, dat zy hem dien morgend duy- delvk gehoord hadden. Hy scheen toen om hulp te vragen; misschien wilde hy dat wel ncn zyne makkers, maer niet aen rov doen. Dan zal ik cr hem toe dwingen, dnelil ik cn besloot hem daer tc laten blyven. Lenige matroozen vroegen verlof eens naer hem le zien; ik weygerde zulks'eh dreygdo met strenge sliaf dcnger.en die hel zou wagen naer hem toe te gaen. 'S middags ging ik weêr vast besloten dat, hy nu niet antwoordde, ik daer zou hlyven lot by lot my kwam. Den dag ging om; maer lagen den avond begon ik toch ongerust ie worden. Ik bedacht dat den jongen lo ;t> wel eenige goede hoedanigheden bezat; ik dacht aen zvne moeder, de arme weduwe. Hy was nu zes-en dertig uren in hel vooionder geweest, cn zeker al veer tig uren zonder eten of drinken. Hy kon nu wel te zwak wezen om le schreeuwen, liet viel mv hard toe te geven; maer als hy daer eens werkelvk van honger stierf, zou het niet goed met my afloopen. Ik besloot dus zelfs eens te gaen zien. De zon was nog niet geheel onder, (oen ik het luyk liet wegneman, en alleen op eenige kisten sprong. Daer zag ik eene kleyne ruymtc, waer Jack was doorgcgaen op°handcn en knién kroop ik voort. Ik riep; geen ant woord. Iets verder was eene wyderc ruymte. Hier ging ik door en zag naer beneèn. Ik hoorde 't geklots van 't water, en meende zelfs het opborrelen van eenen kleynen lek te hooren. Eerst kon ik niets zien; maer als myne oogen aen de duysternis gewoon waren, zag ik Jack onder my lly scheen op den vloer te zitten, mei de voeten op cer.e kisi. Ik riep en meende dat hy naer mv opzag. Jack, zegde ik, zyl gy daer? Eu op flauwcn, cn uytgeputien loon antwoordde hy Ja, help my! Brengt mannen en eene lantcern, hel schip is lek geslooten Ik aevzclde, maer hy herhaeldc met meer aendrang - Ilaesl ii, ik zal Viiylhouden tot gy terug komt. Ik vloog naer 't dek, en keerde terug met dry ma troozen en eene lantcern. Ik -sprong naer den knaep, en kon nu nauvvelyks mVne cygene oogen gelooven. Drv van de planken waren geheel verga en een der zyslukkon zouden gebroken zyn, had den jongen ze niet tegengehouden. Da(;r zat hy, met den rug tegen die plank, eu do vorteu l« gen de kist voor hem. Op ver- schey'dene plaetsen brak het water door de reten, en hv vvas doornat. Ik zag dal de plank op 't punt wa3 le bèzwykcn. en plaetste dus myne dry matroozen daer

De Denderbode | 1865 | | pagina 1